Proudový chránič
a proto jsi napsal: a vypnutá lednice nebo filtr....

Proto píši skoro všude.

ledničky a PC okruhy mají výjimku

Samozřejmě že chránič ano a dříve musel být jen pro koupelnu pak i kuchyň dneska musí být dá se říci všude. Jen jsem chtěl říci že je lepší mít těch chráničů více aby pro jednu ptákovinu nevypadlo všechno. Nemusí to být akvárium stačí trochu vody od sousedů a vypnutá lednice nebo i filtr u akvária z dražšími rybami přes víkend taky naštve.

ano, vypínám pokaždé

mimochodem, mám v pracovně i chrániče, za 14 dní tam už bohužel nebudu mít akva, další kolo příští rok

vypinas/vytahujes pokazde topitko kdyz sahas do akvaria?
možná chyběl, ale důležitější než mA je čas vypnutí, to je prioritní funkce proudového chrániče - co nejrychleji odpojit od zdroje, 30mA je pořád bezpečný proud - způsobí max. svalovou křeč (na 0,3 sec.)

No neviem, mňa ako smrteľný prúd učili 100 mA, a 30 mA je zvolené práve ako dostatočná rezerva, inak by taký chránič veľký význam nemal. Problém je, že 30mA chránič môže vypínať už od 15 mA a vo vlhkej rybárni i otvorenej stavbe môže tých pár mA pokojne unikať už v navlhnutých kábloch, o vlhkom prachu vo vnútri zariadení/rozvodov atď ani nepíšem.
Normu som neštudoval, ak nemožno použiť chránič s menšou citlivosťou a chránič nie je vadný, tak jedine rozdeliť na viac okruhov, čo eliminuje únikové prúdy v neporuchovom stave.
Pýtal som sa kolegu, na meranie prúdových rozdielov sú meracie prístroje, bežným A-metrom (teda dvomi) by to mohlo s trochou snahy ísť tiež, no nie za bežnej prevádzky s prúdmi rádovo v A. Zmerajte si ten rozdiel a možno budete sami prekvapení, že ten chránič nevypína až tak bezdôvodne (znova, ak nie je vadný).
Použít chránič o vyšším vybavovacím proudu nejde a ani se to nesmí. Bylo by to životu nebezpečné. Už 30mA je více než je smrtelný proud natož 300mA.

Nechcem vás oboch poučovať, ale nebude to tým, že v daných podmienkach používate príliš citlivé chrániče? Možno by stálo za to zmerať (hoci netuším ako), aký tam je únik prúdu v bežných podmienkach a potom zvoliť chránič s vyšším prúdom, prípadne i rozdeliť obvod na viac okruhov a na každý dať vlastný chránič. Ono zase až také drahé nie sú...
Som presvedčený, že ak chránič vypadáva "samovoľne" za bežnej prevádzky, tak je niekde chyba.
Až budeš celoročně venku nebo v novostavbě bez oken a střechy kde dělá mimo tebe dalších 20 lidí rychle zjistíš jak chránič funguje. Když je tam potom jen jeden chránič na všechny je to boj. Proto radím jich mít radši více než jen jeden centrální.

slavko napsal: Prúdový chránič na akva som nahodil asi pred štyrmi rokmi, a od vtedy mi nevypol, okrem prípadov, keď som ho testoval. Takže, hoci tu tá možnosť existuje, netreba strašiť.
V domácím provozu, je to asi pravda... já popisoval rybárnu... tam se občas prasečí víc než doma...
So silnoprúdom nemám veľa praktických skúseností, ale našťastie mám okolo seba zopár ľudí, ktorých to živí, tak som si nechal poradiť konkrétny typ, vlastne ani neviem aký (musel by som pátrať po štítku).
V práci máme prúdové chrániče, ktoré sú v používaní min. 10 rokov a chránia rozhodne väčšie odbery (často kapacitné), ako má bežné akvárium, a nezategistroval som samovoľné vypínanie, a to by som zistil, pretože výpadky siete (PC) sa mi hlásia automaticky... Zato sa z času na čas objaví aktivista, ktorý vypne istič(e) bez varovania, a tak vypadávajúce chrániče plnohodnotne nahradí

Pánové buďte rádi že se vám to nestalo a nestane. Já už jsem se jich natahoval, asi bych to ani nespočítal, neštěstí ne doma ale v práci.

3 roky na celem byte (u hlavniho jistice) na okruhu jak svetelnem tak zasuvkovém ......a bezduvodne nevypnul... pouze tehdy kdyz jsem zapojoval zasuvky. Kdyz jsem se dotknul nulaku chranic vyhodil....
Prúdový chránič na akva som nahodil asi pred štyrmi rokmi, a od vtedy mi nevypol, okrem prípadov, keď som ho testoval. Takže, hoci tu tá možnosť existuje, netreba strašiť.
Přes nesporné výhody které chránič má najdou i nevýhody a to je že když ho budeš mít v zásuvce vypne ti všechno. Většinou v době nepřítomnosti, proto doporučuji mít aspoň dva jeden na filtr a druhý na zbytek. Když nebude akvárium svítit a topit nebude to takový problém, hlavně když půjde filtr.

Stačí ,většinou se chranič v dává přímo k jističum.
Asi blbej dotaz, ale stačí mít proudový chránič v zásuvce kam pripojuji prodlužovák do kterého pak zapojím filtr, topení a světlo, nebo musí mít každý spotrebič svůj chranič?
Do zásuvky lze umístit chránič a od něj pokračovat už 3 žilovým rozvodem na další zásuvky kterých je pod akváriem vždy málo.

0 06.02.2017 16:33 Jarda62 Ahoj mám otázku týkajícíse tohoto tématu. Doma máme staré rozvody elektřiny, to znamená, že jen ve 2 drátech. V zásuvce vede nulák na zemnicí kolík a z něj až teprve na nulu. Dalo by se za těchto podmínek použít proudového chrániče?
Nechci rušit vaši technickoodbornou diskuzi na téma proudový chránič v akvaristice... Nevím, kdo z vás služby tohoto bazmeku někdy mohl ocenit... Já s rozrůstající se rybárnou určitě ano. Dlouho jsem odolával, než jsem se k jeho vmontování odhodlal, přesvědčil mne můj dvorní elektrikář. Ještě než po montáži dopil kafe, povedlo se mi jednu ruku majíc v akváriu, loktem druhé shodit do nádrže světlo... V okamžiku setkání světla s vodou spadla elektrika.
S trochou drzosti jsem se pak na něj spoléhal vždy. Při stejných situacích spadla elektrika vždy. Nevýhodou bylo, že spadla i když jsem třeba nebyl přítomen... stačilo, aby prsknul filtr třeba do zásuvky....
Viděl jsem několik borců padat ze štaflí, když je to koplo. Viděl jsem kolegu letět přes uličku tak, že si na protější straně kecnul do nádrže...
Za mne... proudový chránič má svůj smysl a nemusím jeho funkcím nijak rozumět...

Já myslím, že vypne v co nejkratší době po tom, co se něco stane.
Princip chrániče je v tom, že vypne při úniku z fázového vodiče dřív než se něco stane.
únik z fázového vodiče do země je přece to připojení člověka do obvodu, přes to tělo se to spojí se zemí.
I wikipedie jasně říká že chránič cituji:
Za normálních podmínek je vektorový součet proudů, ve všech pracovních vodičích roven nule a v sekundárním vinutí se neindukuje žádné napětí. Jestliže dojde za chráničem k úniku proudu z fázového vodiče do země, (respektive přes ochranný vodič) vznikne rozdíl mezi porovnávanými proudy. Tento rozdíl se naindukuje v sekundárním vinutí transformátoru, které vyvolá proud pomocí citlivého relé, které pak uvede v činnost spínací mechanismus. Tím dojde k rychlému odpojení poruchy od sítě.
Bez ochranného vodiče (třetí) nemá jak vyhodnotit. Na dvouvodičovém spotřebiči nefunguje.
Původně jsem ti dal pozitivní palce, protože jsem byl z hlavy přesvědčen o tom že máš pravdu. Když se zvedl ten odpor tak jsem zabrousil na wikipedii abych si tuto znalost oprášil a bohužel nemáš pravdu:
cs.wikipedia.org/…
Zkus přesvědčit argumenty a ne jen osobním napadnutím člověka s jiným názorem!
Dostane sice ránu, ale poté bude z obvodu vypojen? Pokud ano, je to lepší než dostat krumpáčem přes ruce.
Plácáš nesmysly, nejdřív si o tom něco nastuduj.
Proudový chránič je součtový transformátor, jakýkoliv únik vybavovacího proudu jej vypne. Ochranný vodič který přes něj nevede se přivádí jako ochrana a také pro zlepšení jeho funkce. Takže funguje i na dva dráty a záleží jak je dotyčný na tom s uzemněním. Pokud stojí naboso ve vodě na betonové podlaze dostane pěknou ránu.
1.bp.blogspot.com/… Pokud se dostane napětí kam nemá, vždy bude nějaký svodový proud. A i kdyby byl tak malý, že nevyrazí chránič, tak jak tam strčíš pracky, bude už dost velký na 100%.
Ten třetí drát tam je kvůli funkci jističe. Uzemní se s ním kostra a pokud se napětí dostane na kostru, vznikne zkratový proud a jistič to vypne
Chránič nemůže ze své konstrukce fungovat na dva vodiče. Dej si do hrnku vodu strč tam dva dráty ze zásuvky, nic se nestane. Zkoušečkou ve vodě proti nule naměříš napětí kolem 220V. Chránič vypne až v případě pokud do vody přivedeš třetí prostřední drát z kolíku. Kamarádovo dítě mělo velikou kliku, že se mu nic nestalo. Udělal prostě jen zkrat a to se chránič chová jako jistič (zjednodušeně řečeno).
Kravina, už se to tu řešilo. Chránič ochrání i v případě přístrojů s dvěmi vodiči.
Mám to ověřeno i z praxe. Kamarádovo dítě strčilo kovové věci do obou zdířek zásuvky a chránič vybavil. Dítěti se nic nestalo. Ani nic necítilo.
Starší reakce
Myslím, že postačuje krytí IP44. Jestli bych měl uvažovat, že mi něco náhodou spadne do akva, tak stejně musím uvažovat, že manželce spadne třeba fén do vany, když se koupu. A ten fén taky nemá IP68 ale pohopouhé krytí IP20. Krytí se udává pro běžné provozní podmínky, takže u akva odolné proti vlhkosti

Necetl jsem tuto debatu celou ale nekde uz jsem se tu k FI take vyjadroval jako elektrikar musim jen souhlasit, ale pripsal bych neco k tomu IP XX. Je to oznaceni ochrany zarizeni prvni cislice oznacuje odolnost proti mech casticim 0-6 a druha je odolnost proti vode 0-8. viz treba tento odkaz
www.zirafoviny.cz/…
A tedy nejde aby zarizeni bylo vodotesne ale prachu propustne


.
Tak, tak.
Jen poupravím, stupeň krytí by měl být IP 47, tedy krytí proti dočasnému ponoření do vody.
Hlouběji rozebírat elektriku na fóru nedoporučuji, aby to někdo nebral jako návod.
Nezbývá, než souhlasit. Jediné, co nám vždy vytýkali, je to, že ochranný vodič není zelenožlutý, ale je v kombinaci barev zelené a žluté

0 17.11.2010 14:40 Staňa – Elektrika akavárium
Tak tohle celé vlákno mě docela zaujalo a docela dost i vytočilo. Jakožto elektrikář musím zakročit a pokusit se uvést věci na pravou míru. První
blbost je napsat že je jedno kde rozdělíte vodič PEN jestli před nebo za chráničem.
Vždy musí být rozdělen před chráničem a vodič PE (zelenožlutý) je veden mimo chránič, vodič N (modrý) je zapojen do chrániče. V kostce popíšu funkci chrániče. Obsahuje tzv rozdílový transformátor, který porovnává součty proudů ve fázích a nulovém (modrém) vodiči. Tento součet má bát 0 a vše je v pořádku. Pokud dojde k úniku proudu přes ochranný vodič PE chránič vybaví a vypne. Zavléct si jakousi elektrodu do akvárka je hloupost a spíš může přivodit víc problémů než užitku - např časté vypadávání chrániče bez příčiny. Srovnávání akva a vany je rovněž zavádějící. V koupelnách se používá tzv vyrovnání potenciálů. V době plastových potrubí a laminátových van již není tak opodstatněné.
A teď to nejdůležitěší. U každého akvarijního zařízení je návod k použití a v něm
jasně píšou, že před manipulací
musíte odpojit zařízení od sítě a neprovozovat poškozené výrobky!!! Takže ono prasklé topítko v akva nemá co dělat a jestli jste dostal ránu, dobře Vám tak! Další věcí jsou homemade výrobky a to zejména svítidla, která ve většině případech ani neodpovídají nebo dokonce odporují předpisům a normám. Vzhledem k tomu, že samotné akvárium můžeme považovat za prostředí vlhké (tedy nebezpečné), je nutné mít všechna zařízení v odpovídajícím krytí. V tomto případě dostačuje IP44. Ze samé podstaty provedení a hlavně
funkčnosti proudového chrániče
musíme všechny kovové části pospojovat ochranným vodičem PE (zelenožluým). Při namočení nebo pádu do akva splní dostatečně svoji funkci. Použití chrániče v zásuvce napříklado od ABB je rozhodně dobrým krokem ke zlepšení bezpečnosti, ale musí být správně zapojen aby tuto funkci plnil.
Pozor na zapojení víve chráničů v řadě!!! například pokud máte hlavní v rozvaděči
nesmíte použít další v zásuvce.
Takže pokud dodržujete tyto základní principy, není nutné zavádět nějaké elektrody a vymýšlet superochrany vašich nádrží.
.. a teď hurá do mě.. Staňa

Starší reakce
isamiku to prostě bigboan nemuže pochopit že to je jejich blbost nebo at udělá a vyrábí zařízeni na jejich ochranu ktere stejně přesáhne cenu pořízení kvalitního osvětlení a topení
Uprimne je to jejich blbost... uz jako deti se uci, ze elektrina neni hracka.
EDIT: patice at maji IP67 (napr. Arcadia) a muzes je docasne ponorit, proc si lide kupuji nekvalitni zato levna osvetleni, to bych tu nerad rozebiral.
elektrika.cz/… Proto celá debata - troufám si tvrdit že možná půlka akvaristů má jako osvětlení nějakou "domácí výrobu" co by normou neprošla ani omylem a ze zbylé půlky co si něco koupili v obchodě by stejně většina testem neprošla protože je to většinou čínský šmejd. Otázku proč se to prodává bych zde asi neřešil.. Ale jak říkám i sebelepší osvětlení DO VLHKA asi není vodotěsné a při pádu do akvárka to asi probije..

bigbone neřeš problemy ostatních jestli denska si myslí že se muže do elektriky hrabat kdo ma do pr***e díru tak je na omylu a neřeš bezpečnost ostatních pokud chceš tak si vyřeš svoje bezpečí a nepoukazuj ostatním na jejich sebevražedné sklony
Plastová vana samozřejmě není pospojena a proto buď neublíží nebo to nějakou cestou přes vlhko vyhodí proudový chránič.
Znovu opakuji - jen jsem upozornil na problém. V koupelně jsou normy na to jak musí být světlo metr od umyvadla, mít různé IP izolace, musí být proudový chránič apod.. A většinou nový rozvod projde revizák. Ale že má někdo na akvárku hozenou 230V žárovku 10cm nad hladinou a kolem běhají děti.. To nikoho asi nezajímá..

mimochodem norma jasně říka že zařízení provozovane ve veodě musí mit dané krytí
Jé to by mohli zrušit všichni topítka, ale to je samozřejmě nesmysl. Akva mám v ložnici, ve dne je tam v zimě tak 22 v noci možná 18. Akva potřebuji topit na 24-26. A i kdybych netopil, stále se tu bavíme o všech elektrozařízeních kolem akva na 230V. Myslím že nejnebezpečnější jsou topítka a osvětlení. Filtry/čerpadla jsou většinou dokonale zalité nějakou pryskiřicí, to topítko má nahoře jen gumový špunt přes který tam nateklo. A světlo víceméně NIKDY není vodotěsné ale v lepším případě vlhko-těsné! Kolik já už viděl akvárek kde bylo světlo řešeno jako žárovka/zářivka ležíci nad krycím sklem.. Stačí do toho jen drcnout a fáze je ve vodě..

tak a teď mi popiš situaci v laminatove vaně?
Aha opravdu mi tam chybí čárka spojující ochranný kolík zásuvky a chrániče. Ale to ani jinak zapojit nejde že! Pokud použiju chránič co se strká do zásuvky tak se samozřejmě propojí všechny 3 vodiče.
A pokud jde o hysterii. Každý ať si dělá jak myslí, už jsem to psal. A nejde jen o topítko ale i o světla, čerpadla atd.. Chtěl jsem jen upozornit lidi co elektrice prd rozumějí (většina) že nějaká ochrana jističem v akváriu většinou vůbec nefunguje a moje schémata dokazují jak se naprosto lehce v akvárku oddělat...
Ještě aby si neznalí uvědomili rozdíl třeba proti vaně, pračce apod. Pokud jsou z kovu tak jsou uzeměné. Když někde probíjí fáze tak to právě přes to uzemění vyhodí jistič. Akvárko uzeměné není a přesto do něj fáze vede! Potom stačí situace viz můj Obrázek 1 a akvárium může v klidu někoho zabít.
Moje rozbité topítko možná oddělalo jen ryby a pak přestalo fungovat. Ale úplně stejně může natéct voda do světla, světlo svítí, nikdo nic nepozná a pak už si stačí jen sáhnout.

Přidat reakci
1 ...... 3
Zpět na obsah sekce Technika • Zobrazeno 10920x