Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

Proudový chránič

 

NápovědaFórum » Technika » Další technika 

Akvaristik.eu

Přejít na předchozí stránku 3 Žádná další stránka   1  
Proudový chránič
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.12.2008 20:45 jirikovar Re: ghostik
změř si odpor vody, ne osmotické a ani destilované
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.12.2008 20:43 Muž isamik [180] Re: ghostik
A co odpojeni vsech spotrebicu nez do akvarka zacnu sahat? Tj. odpojit i to rozbite topitko, pisou to snad na vsech akvaristickych vecech. K tomu diteti, ano i me to castokrat napadlo. Do jisteho veku umistit akvarko mimo dosah, a od jisteto veku soustavne "strasit" spolu s vyjmenovanymi krycimi skly, optickou kontrolou jednotlivych zarizeni, proudovym chranicem, zajistenymi svetly atd...

EDIT: me rizika vysvetlovat nemusis, vim co elektrina dovede
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.12.2008 20:37 Muž ghostik [81] Re: isamik
Proc zemnit vodu ?
Pokud ti praskne topitko ve vode bez uzemneni tak proudovy chranic vypne az kdyz do vody strcis ruku a zkrz tebe projde vybavovaci proud do zemne coz muze byt u dobreho proudoveho chranice 15mA a pro nektere dite nebo starika klidne i smrtelne pokud bude mit slabsi srdce pripadne pokud leknutim jeste neco jineho nerozbije jako treba trubice osvetleni nad AQ.
Pokud budes mit peska a budes dobre izolovany a strcis tam obe ruce tak budes mozna chvili vyuzitej jako kvedlacka vody nez odpadnes. :-D
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.12.2008 20:12 jirikovar Re: bigboban
zabezpečit akvarium aby ditě neshodilo světlo do akva a mít světlo přidělané tak aby nespadlo do akva- mam doma 2 děti 2,5 r a 8měs tak vím co myslíš a taky vím že mam doma světlo k ničemu ale udělané krytí tak že se k němu rukama nedostane
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.12.2008 20:09 Muž isamik [180] Re: bigboban
A co kryci skla? Nevim, porad nechapu proc zemnit vodu...

EDIT: dale me napadaji zavesna svitidla, pripevnena ke stropu atd...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.12.2008 20:04 Muž bigboban [19] Re: jirikovar
Jenže bohužel naprostá většina akvaristů spíše elektrikáři/elektrotechnici NEjsou a podle toho často zapojení akvária vypadá. Na vlastná oči jsem viděl např. spojenou dvoulinku 230V pouhým zakroucením měděného káblíku a izolace provedena obalením kancelářskou průhlednou izolepou. rozzureny Ale i bez zásahu "kutila" stačí koupit nějaký čínský šmejd což je dneska skoro všechno v obchodě. A to nemluvím o tom, že akvárko se hodně často líbí zrovna dětem!

Proto tu řeším proudový chránič, protože takové dítě klidně může hodit osvětlení do vody. A pokud spadne 230V do vody zdaleka to neznamená že to vyhodí např. 16A jistič!! A pokud má voda dostatečný odpor a na jedné straně je ve vodě fáze tak stačí když dítě strčí do akva dvě ruce půl metru od sebe a dál už to radši ani nechci rozvádět!! hmm rozzureny

Pokud toto má být ale dostatečně bezpečné, nestačí bohužel jen zapojit proudový chránič a do něj strčit např. světlo s typicky dvou-zástrčkou! Nutná je právě ochranná elektroda + připojení kovových částí (kryt, kostra osvětlovací rampy apod).
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.12.2008 17:16 jirikovar Re: včelař
zařízení neřeší norma ale zákon mam dojem č.22(pak následně normy které doporučují jaké má mít zařízení požadavky) kde musíš každé zařízení nechat přezkoušet u státní zkušebny aa pokud se nám zařízení nezdá nechat si od dodavatele ukazat prohlášení o shodě které potvrzuje zkoušku ve státní zkušebně a zařízení je tudíš bezpečné a pokud je na krabici napsáno neprovozovat ve vlhkých prostředích už to zavání neduverou k výrobku
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.12.2008 17:06 Muž včelař [44] Re: jirikovar
Stím provozováním máš pravdu, ale chránič je pouze doplnková ochrana, a norma nařizu je vžude kdy je zvýšené nebezpeží úrazu el. proudem chránič( koupelny, venkovní prostory atd.). Zaplat pánbůch se akváriji nezabývá, protožě většina by je musela zrušít a to co sem valí z východu o tom rači nemluvím. sad
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.12.2008 16:54 Muž včelař [44] Re:bigboban
Dva okazy na nákresy podle mne i pro nelektrikáře,
www.tzb-info.cz/…, motor.feld.cvut.cz/…, ta elektroda do vody a pospojeni všech kovových částí jenutností kvůli stejnému potenciálu (na všech částech stejné napětí. A ještě rozpojení PEN v dvou vodičovém provedení na PE (žlutozelený, ochraný, lidově kostra) + N (modrý, pracovní, lidově nulák) musí být před chřáničem viz. nákresy a nesný se dále nikdy spojit, protože chránič porovnává prod ve fázy a N, pukud doje k rozdílu proudu na jaký je chránič, nebo vyšímu chránič odepne. Snad jsem to napsal srozumitelné i pro laiky.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.12.2008 16:54 jirikovar Re: isamik
mno ja určitě ne ale taky o tom mluvím na začátku krytím zajistíš dostatečnou bezpečnost zařízení a pokud přidám chranič nic se neděje ale pokud se mi zařízení nezdá dost bezpečné tak ho neprovozuji ne
jo mimochodem kdo se chce hrabat do elektriky měl by mít vyhl50/78 min §5 a pokud ho nema zavolej si k reseni odbornika
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.12.2008 16:48 Muž bigboban [19] Re: jirikovar
Tak tohle je rozhodně nesmysl. Jistič je typicky 16A například. Těžko odhadovat jestli vodou projde 16A ale troufám si tvrdit že skoro určitě ne. Proti 30mA u chrániče je 533x nižší a tedy bezpečnější hodnota! :)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.12.2008 16:33 Muž isamik [180] Re: ghostik
Jen kdyz vam nestaci proudovy chranic primo v zasuvce, tak me zajima, jestli mate dostacujici kryti na paticich...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.12.2008 16:20 Muž ghostik [81] Re: isamik
Na forech jsem uz narazil na dost lidi co si je koupily a ty maj vetsinou IP67 jsou i na www.akvarista.cz
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.12.2008 16:16 Muž isamik [180]
Chlapci a kdopak z vas ma dostatecne kryti patic zarivek. Necetl jsem cele tema tak se omlouvam, za pripadny dotaz navic :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.12.2008 16:07 Muž ghostik [81] Re: jirikovar
A staci voda v akvariu na to aby vznikl vybavovaci proud pro jistic ?
Kazde AQ na tom bude jinak protoze v kazdem bude jina vodivost ale otazka je jestli to vyhodi klasicky jistic tudis elektroinstalaci bez proudoveho chranice jak to je u vetsiny domacnosti
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.12.2008 15:50 jirikovar Re: PentueR
PentueR napsal: protože většina věcí do akva má dvoukolíkovou zástrčku tj třídy ochrany II
a já bych chtěl chránič taky pro celý rozvod co vede do akva, musel bych z chrániče vyvést ochranný vodič samostatně a strčit do vody v akva aby to fungovalo?
ano
Kryt mám plastový, filtr je ve vodě, není to na co kovového prdnout..
ano jediná vodivá věc okolo je pouze voda většina věcí okolo je s patřičným krytím a plastová popř třídy ochrany II (zdvojená izolace)

Edit: JO ještě jsem si tak vzpoměl proč tu vlastně řešíme chránič do vody a nějake složitosti prostě udělejte pospojení nádrže vodičem PE nebo PEN (dle toho jakou mate doma elektroinstalaci)(prostě z kolíku) a strčte elektrodu do vody a máte jistotu když se budete hrabat ve vodě tak dojde k vybavení jističe a vám se nic nestane
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.12.2008 15:40 Muž PentueR [256] Re: jirkovar
Taky mně to zaujalo, protože jsem o chrániči trochu uvažoval. Jenže nejsem moc přes vyšší napětí, takže jestli to chápu správně:

-protože většina věcí do akva má dvoukolíkovou zástrčku a já bych chtěl chránič taky pro celý rozvod co vede do akva, musel bych z chrániče vyvést ochranný vodič samostatně a strčit do vody v akva aby to fungovalo?

Kryt mám plastový, filtr je ve vodě, není to na co kovového prdnout..

Chtělo by to zjednodušený výklad pro neelektrikáře ;) Dík.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.12.2008 15:31 1trebor Re: jirikovar
Můžš sem hodit jednoduchej nákres ?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.12.2008 14:38 jirikovar Re: bigboban
V případě dvou vodičové sestavy elektroinstalace tj TN-C převedeno na soustavu TN-S chráničem na 3 vodiče kdy se vodič PEN rozdeluje na vodiče PE a N tj zeleny a modry je prakticky stejně jedno jestli se vodič pospojení PE vezme před nebo za chraničem protože kdo zna zapojení chranice uvnitř tak vodič PE a PEN je poze vodivě spojen a odbočilo se pouze na N a pospojovat vodičem N již nelze a nide v miste instalace se nesmí vodiče PE a N nikdy spojit bo by jsi vyřadil z funkce chranič
Eidt: jinak jako elektrické pospojení VOdy nic nemám lze to provést a bude to i fungovat
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.12.2008 14:22 Muž ghostik [81] Re: bigboban
Ja te zcela pochopil.
Ale momentalne ti nikdo nerekne jestli se ti tech 30mA ( I chranic by mnel vyhodit uz 15mA ) neobjevy mezi ochranyum vodicem a ostatnimi.
Jak uz bylo psano muselo by to mit alespon IP65 aby se nedostala vlhkost do elektroniky v zarivce.
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.12.2008 14:18 Muž bigboban [19] Re: Jva
Nenéé, pospojen bude ochranný vodič ZA chráničem s krytem a elektrodou ve vodě! ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.12.2008 14:06 Muž Jva [6] Re: bigboban
Tu elektrodu spojenou s krytem doufám nechceš připojovat by-passem kolem pr. chrániče přímo do zásuvky na chránicí kolík? :-|
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.12.2008 13:45 Muž bigboban [19] Re: jirkovar
Takže znovu moje důvody a vysvětlení, pochopí především elektrotechnici/elektrikáři:

1) Rozvod mám 2-drát v paneláku, výměna v tuto chvíli nemožná.
2) Chránič chci dát před akvárko, sekat něco do zdi nelze tedy použiju něco jako viz odkaz TIPA.
3) Do chrániče zapojím VŠECHNO co je na elektriku kolem akva - světlo, čerpadlo/filtr, topení atd..
4) Chránič vylítne pokud někde odteče z fáze 30mA do ochranného vodiče - proto pospojení.
5) Pokud chci "detekovat" únik proudu musím nutně provést pospojení kostry krytu (pokud je kovový), vody a to celé na ochranný vodič ZA chráničem.

6) Má to působit jako ochrana mého zdraví i ryb a to i preventivně. Tedy v případě zapojení co prezentuji to typicky "vyhodí" chránič ještě mnohem dříve než vůbec může dojít k nějakému zranění.
7) Hlavně by to mělo fungovat jako "detekce" vady. Prostě vyletěl chránič = někde mi přes vlhko nebo zkrat utíká víc jak 30mA proudu.

Správností zapojení jsem si skoro jistý a zdá se že mi to potvrdili i ostatní. Teď je spíš otázka jestli jsou vůbec především světla tak kvalitní že to nevyhodí chránič hned po zapojení/zapnutí.
rozzureny To že drtivá většina lidí chránič nemá a tedy jim nemá co "vylítnout" ještě neznamená že světla a ostatní akva-spotřebiče jsou dělané dle daných norem! no
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.12.2008 13:08 1trebor
Celkem mě zaujalo toto téma. Zařizuji si akva, mám dělaný kryt (mám obyčejné patice) mezi zářivkou a vodou není krycí sklo a proto mám obavu z vlhkosti a probití. Světlo i techniku chci proto napojit na zásuvkový chránič. Světlo je dřevěné, není co kostřit. Uvažoval jsem o ukostření vody, ale není to nezbytné a asi od toho upustím.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.12.2008 12:37 jirikovar Re: ghostik
co tak posloucham tak proč topit přímo v akvariu? když je strach o prasknutí? a vzniku potencialu neni lepší využit topné podložky pod akvarium? myslím že se z toho dělá fakt zbytečná věda u těch světel máš pravdu ale co když máš světlo jako já namontované a složené přímo na dřevěné desce co tam chceš kostřit?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.12.2008 12:32 Muž ghostik [81] Re: jirikovar
Rekl bych ze mu jde spis o praskly topeni ktere je primo ve vode. Pak dalsi potencialni pruraz muze byt opotrebene cerpadlo kde rotor prodre stenu ale to jsem jeste nezazil :o)
U tech akvarek jde opravdu spis jen o porouchany spotrebyc ktery je v primem styku s vodou - cerpadla, topitka pripadne dalsi ponorne spotrebice nebo elktroventily na vodu atd.

V pripade svetla staci ukostrit kovove casti a radne upevnit aby aosvetleni nespadlo do vody ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.12.2008 12:23 jirikovar Re: ghostik
mno pravě ale kdo má elektroniku mimo vlhkost ? ze zářivek tam mam velké obavy bo by zařivky měly být i v plastové trubce a tím se zajistí krytí a v případě krytí které je dostatečné tak je chranič zbytečný
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.12.2008 12:15 Muž ghostik [81] Re: jirikovar
Nejedna se o mne ale o bigbobana ale dle toho ze si to dela sam odhaduji ze kryti bude nevyhovujici stejne jako u mne :o)))
Otazka je co vse da na chranic
Pokud tam da jen spotrebice ktere maji primy kontakt s vodou tak se vybavovaci proud nemnel objevit bez poruchy u zarivek si nejsem jisty jestli to nebude zlobyt ale pokud pouzije patice se spravnym IP a elektronika bude bokem tak i tam by to mohlo byt OK
Topne teleso a cerpadla dle meho nazoru maji pri dobrem stavu bez poruchy dostatecne IP
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.12.2008 12:10 jirikovar Re: ghostik
ale co takova vlhkost ? máte vše IP65? nebo se někde dostane? nebo se dostane všude
v tom případě teda elektrodu do vody což opět neošetří všechno ale poue dotyk s hladinou
Edit: a tak co oddělujicí transformátor?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.12.2008 12:08 Muž ghostik [81] Re: jirikovar
Jemu jde asi i o tu slehu. Zdravymu cloveku to nic neudela ale s nekym nemocnym to muze i tak zamavat a proto chce uz pri poruse asi aby hned vypadl chranic.
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.12.2008 12:03 jirikovar Re: bigboban
mimochodem o co tady vlastně jde? proč chcete tzv pospojovat vodu? neni to zbytečné? pokud je již v instalaci zařazen chránič jako u mě doma je naprosto holý nesmysl pridavat další otazkou je proč dávat elektrodu jako pospojeni do vody chcete chranit sebe nebo ryby? podívam se na to z pohledu ochrany člověka (ryby kopite zdraví ne) pospojení vody je naprosto zbytečné vzhledem k tomu že po většinou nádrž je ze skla což je izolant dostaneli se potencial do vody z např topítka což je spotřebič tř. ochrany II nic se nestane v připadě že se nedostane voda až ke zkratu tj ani chránič nevybaví dřív než dojde k uniku potencialu dotekem člověka o vodní hladinu a to pouze v případě že jsme bosejma nohama na dlažbě popř opřeni o topení tak dostanete šlehu při cca dotykovém napětí 50V proudu při dobrém chraniči 15mA(max 30mA) a vypínacím času 0,2s což je pořádná šleha ale nic se nestane
Edit: vyměňte celou zásuvku s chraničem ve zdi jestli znáte zasuvky s přepěťovou ochranou dělají se i s proudovým chraničem ale nestoji to teda 100,-
Edit 2: jinak kolego ještě jednou jsem si přečetl tvuj příspěvek dej si pozor na vlhkost kde by ti mohlo fakt unikat dost proudu na vybavení chrániče
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.12.2008 12:01 Muž ghostik [81] Re: bigboban
Nevim jestli je to smejd tyto proudove chranice jsem nikdy nepouzival mam pouzit klasicky do rozvadece
www.eti.cz/…
strana 22
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.12.2008 11:48 Muž bigboban [19] Re: ghostik
Dobrá poznámka s tou elektrodou. Asi nejlepší bude vzít vyřazený nerez příborový nůž a přišroubovat k tomu měděný drát (nad vodou). smich

Koukal jsem po webu a jsem docela překvapený levností tohoto chrániče:

www.tipa.eu/…
potlesk

Snad to nebude nějaký šmejd.. Akorát ZA to musím dát nějakou hodně-zásuvku co bude mít bokem vyvedený ten ochranný vodič na elektrodu + na kostru krytu pokud bude z hliníku.. ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.12.2008 09:27 Muž ghostik [81] Re: bigboban
Ja vim proc je tam elektroda ale pokud ji tam nedas tak chranic ma vypnout driv nez by to mohlo cloveku ublizit (nevym jestli si to dobre pamatuji ale mnelo by to byt cca do 2ms 20mA).
Jen jsem ti chtel rici aby jsi tu elektrodu nedelal ze zelenozluteho medeneho dratu ponoreneho do vody jelikoz zabyjes jak ryby tak rostliny tou medi!
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.12.2008 09:21 Muž bigboban [19] Re: ghostik
Elektroda je tam právě proto aby to vylítlo když bude někde netěsnost. Když nebude těsnit/izolovat světlo nemusí to zdaleka nikoho zabít ale já právě chci aby to ten chránič vyhodilo!

A pokud jde o kryt tak nechci kupovat nic v obchodě ale zvažuji zakázkovou výrobu buď plastového nebo spíš právě hliníkového krytu.. Proto taky ten nápad s chráničem..
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.12.2008 08:45 Muž ghostik [81] Re: bigboban
Spatny napad to neni. Rozhodne to bude bezpecnejsi.
Kryty jsou vyrabeny hala bala - vzdyt je vse od cinanu tak co by jsme chteli
Doufam ze ta elektroda ve vede bude z nerezu jinak med, bronz apod. otravy vodu.
Tu elektrodu bych mozna i vynechal - pokud bude ve vode proud a ty se ji dotknes tak stejnak dostanes cca max. 20mA na par ms pecku a pak schodi chranic ale pokud ji tam nechas tak ti to schodi chranic driv nez tam sahnes pokud se ten proud tam obevy.
Vylitavat by asi nemnel protoze takovy svodovy proud se tam nikde neobjevi. Toto hrozi jen u klasicky ponornych ohrivacu jako treba je bojler kde nejsou topne spiraly natolik izolovane a obcas vyrazeji proudovy chranic a nebo v pripade ze se da 30mA chranic na cely barak pak muze taky padat.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.12.2008 08:30 Muž bigboban [19] – Proudový chránič
Jsem kromě akvaristy něco jako elektrikář. Po zkušenosti se zatopeným topítkem mě napadlo toto:

1) Před akvárko dát proudový chránič 30mA.
2) K akváriu vede starý 2 drátový rozvod.
3) ZA chráničem rozvést 3 drátový rozvod.
4) Nulák + fáze napájí topení, světlo, filtr apod.
5) Ochranný vodič zapojený na kostru (asi budu mít hliníkový kryt) + zavedena "elektroda" do vody.

Od celého zapojení si slibuji naprostou bezpečnost zapojení. "Normální" jistič totiž vyhodí až při zkratu v řádu např. 10-16A, kdežto tady když mi někde "uteče" do vody už 30mA tak to vyhodí chránič.

Prosím přítomné odborníky o vyjádření. Má toto smysl? Jsou vůbec kryty zapojené tak bezpečně, že mi to na těch 30mA nebude furt "vylítávat"?? Má toto někdo odzkoušené? :-)

+ Přidat reakci


Přejít na předchozí
Žádná další stránka

1 ...... ...... [3]

Zpět na obsah sekce Technika • Zobrazeno 10919x

Máte připomínku nebo nápad? Napište nám vzkaz do redakce nebo s námi diskutujte.
© RYBICKY.NET - https://rybicky.net/forum/9214?od=101