Dezinfekce rostlin
1 20.03.2021 12:10 Silviebaris –
Re: BIGI Hypermangán se do akvaria nelije,to se dezinfikuje třeba v kybliku,kde se ty rostliny namočí do toho daného roztoku hypermanganu..
Peroxid se na řasy úspěšně používá, ale velmi bych si rozmyslel jeho použití přímo v akváriu. Spousta ryb a krevetky snad všechny jsou hrozně zvědavé. I když zamezíš proudění vody a aplikuješ peroxid injekční stříkačkou lokálně, tak jsou schopné tam vlízt a popálit se. Raději bych rostlinu či dekoraci přendal do kýble, aplikoval peroxid, po nějaké době opláchl čistou vodou a vrátil zpět.
Já si říkal, že bych hypermangan do akva nelil, ale už mě tu překvapilo dost praktik např. s peroxidem (mám hodně slabé základy chemie), takže jsem radši za neznalého a čekal jsem na odpověď, která by podpořila nebo vyvrátila mou domněnku o tom, že hypermangan v akváriu asi není nejlepší.
Každopádně děkuji za rady a návod.
Do akvária ne! Všechny rostliny, včetně mechů, máchám v hypermanganu 12-24 hodin, než je přidám do akvária. Předtím samozřejmě propláchnout v čisté vodě. Bílé kořínky zhnědnou, ale to ničemu nevadí. Používám na máčení starou plastovou nádobu, protože hypermangan plast obarví lehce do hněda.
díky za odkaz na článek, pěkně vysvětleno
Ahoj, děkuji za reakci. Hypermangan jsem zatím nezkoušel, myslíš na preventivní desinfekci rostlin nebo i přímo do akva ke krevetám? Cca za 14 dní mám v plánu dát do nového akva pro caridiny fissidens, bucephalandry a asi microsoria. Máš zkušenost s mechy v desinfekční lázni? Vlákno jsem zde pročetl, ale starší odkazy na více informací již nefungují. Díky, H.
A hypermangan ti nezabírá? Ani, když roztok namícháš silnější?
Zdravím Vás, máte někdo zkušenost s desinfekcí rostlin pomocí roztoku vody s kamencem? Jeden z nejslavnějších japonských chovatelů caridina to používá v roztoku 15g kamence na 1l vody na 20-30 minut, jestli jsem správně pochopil z videa. Mělo by to odstranit červy i jejich vajíčka. Rostliny jsem nedesinfikoval a teď mám u krevetek neocaridina problém s asi 3mi různými druhy červů (jednoho jsem dnes viděl vysát lasturnatku). Zakládám novou nádrž pro caridina a chtěl bych se tomuto vyhnout. Předem díky za názory.
cca 32. minuta videa
www.youtube.com/…
Starší reakce
- ano, jelikož nepředpokládám, že se jednalo o vodnatelnost, bety mívají spíše alimentárni problém, mnohdy se jedná i o důsledek prochladnuti, příjmu studeného vzduchu z důvodu nezakryté nádrže, snížením imunity v důsledku hodnot vody v prostředí akvária, atd.
Roztok hypermanganu v barvě pijáku a rostliny v tom nechat několik hodin.
Ahoj,pošel mi samec betty a myslím že měl vodnatelnost. Bohužel nevím proč, protože akv. bylo podle mě v pořádku (údržba,filtrace,rostliny...). V každém případě akv budu zakládat znovu (nový písek a filtr, topítko a nadrž vydesinfikuji) a chtěl bych použít rostliny které tam byly( anubiasy,kryptokoriny a bolbitis) protože mi je líto je vyhodit. Bude stačit,když je vykoupu v hypermanganu? U anubiasů bych použil asi hodně slabý roztok sava( jako se používá na ruduchu). Růžkatec vyhodím rovnou,toho mám dost.
Děkuji za odpověď
Starší reakce
- pokud jde o kruzniky a přírodní cestu, tak bych to viděl na druhy ryb rodu Tetraodon pocházející z Afriky a jižní Asie
Dostanú sa do filtra a potom mi upchávajú roztrekovaviu rampu a hneď sa mi tvorí riasa.
A hlavne aj z estetického hľadiska.
Pokud bude hypermanganová lázeň jen mírně růžová, tak neublíží. Chceš-li se spolehlivě zbavit vajíček šneků, dvakrát po sobě v rozmezí pěti dnů by asi mohlo stačit. Nicméně co ti vadí na kružnících?
Potrebujem premiestniť rastliny z jednej nádrže kde mám slimáky (Kružník malý) do druhej kde určite nechcem slimáky.Stačí jeden kúpel v hypermangáne alebo radšej viac krát s odstupom času?
Neublíži to rastlinám ako sú blyxa japonika kobercovky a rotala walachi?
Starší reakce
Samozřejmě v misce, ne v akva...
Tím by si měl rostlinky dezinfikovat než je dáš k sobě do AQ
Trochu hypermanganu vlož do vody, tak aby byl výluh růžové barvy jako piják. Nechávám tam rostliny několik desítek minut.
Ahoj,čím desinfikovat rostliny před zasazením do akva? Déky za odpověd.Míra
Starší reakce
Tak hypermangan používám tak 15 let k desinfekci rostlin. Udělal jsem pokus za jak dlouho to zabije ploštěnky a došel jsem k času okolo hodiny a roztok barvy pijáku. Někteří šneci to ale vydrží a k mému překvapení to dalo i malé pávče.
Tak ono samozřejmě je jednoduché takto reagovat.
Problém akva jsem řešil jinde tady to nemá cenu rozpitvávat, ale mužu s klidným svědomím říct, že podmínky tam špatně nebyly, chyba asi byla v krmení a z toho jsem se už poučil. Jediné co jsem se opravdu snažil zjistit bylo to, jestli jde o kmeny oportunní z prostředí nebo přirozeně patogenní, kde zdrojem je pouze nemocná ryba. Ale tak docela symptomaticky pro tohle fórum jsem odpověď nenašel. Ale to už teď je fakt jedno, takže prosím nechte bez reakce.
A věř, že nejsem idiot.
Seženu hypermangan a budu používat tak nějak rozumně. Ale i z tohodle tématu je vidět, že těch postupů a názoru je tolik, že vlastně nidko to neřeší stejně, každý má na to svůj ověřený postup, kterému prostě věří, pro jednoho slabě růžová na 15 minut je OK, druhý koupe ve tmavě fialové přes noc.
Běžná dezinfekce rostlin je velmi slabý roztok hypermanganu a nechat to tam těch 15 minut a pak důkladně omýt. Stojí to pár desetikorun v lékárně a zásoba vydrží roky.
Roztok typu "na dno nevidím" už je pomalu k dezinfekci chirurgických nástrojů.
Jestli se nechceš dívat, jak se ryby "nafukují jedna za druhou", tak tomu se předchází tím, že mají dobré podmínky k životu a nejsou stresované. Zárodky patogenů jsou ve vodě běžně a imunitní systém organismu musí umět s nimi bojovat a ne vše sterilizovat. Nebo budeš sterilizovat i rybičky? A co sebe?
I když jsou lidé, kteří naředěné Savo dobrovolně i popíjejí, aby se "zbavili parazitů". A že lidské tělo obsahuje víc buněk cizích organismů, než našich vlastních, hlavně bez nich ani nedokáže dost dobře fungovat, si asi neuvědomují
Díky. Stejně je teď nechám v tom kyblíku na okně a budu sledovat jestli to některá přežije.
V tomhle případě mi šlo asi primárně o bakterie, víry a plísně. Vajíčka okružáků neřeším a vajíčka hlístic asi nebudou nějak přilepené, takže by mohlo stačit řádně propláchnutí... nebo možná taky ne
S vajíčky některých potvor je problém, ani takhle razantní dezinfekce je nezahubí. Pokud chceš mít jistotu, je potřeba dezinfikovat dvakrát s odstupem zhruba čtrnácti dnů. Ale raději hypermanganem
Tak jako prevence dobrý, taky to dělám ale 100 procentní to není.
Já na to nepřišel, chtěl jsem prostě mít jistotu že z toho akva nikam jinam nic nezatáhnu, protože jsem nechtěl zase koukat, jak se nafukuje jedná rybka za druhou a odchází...
No pravdou spíš je, že jsem je tam ponořil a než jsem stihl udělat písek, tak uběhla ta doba
Všechny druhy rostlin doma najdu i jinde...
A je tu někde tedy nějaký článek kde by bylo podle typu rostlin popsáno jak na ně?
Nebo se raději při hromadné postupném úhynu ryb raději smířit s tím, že rostliny jsou na odpis a rovnou je zlikvidovat?
Hypermangan, voda barvy pijaku, macet nekolik hodin, ja je nechávám az 24 hodin.
Tak to budeš mít kliku když něco přežije, nevím kde jsi přišel na těch 15 minut.
Dnes jsem likvidoval jedno akvárium a chtěl zachovat rostliny do jiného, ale ne za možnou cenu zavlečení nějaké potvory, takže jsem zvolil asi hoooodně drasticky způsob - Savo 1:20 a koupal 15 minut.
Rostliny různé, žádná úplně nezbělela, ale je vidět že hygrophilla bude asi KO. Nechám pár dní v kyblíku a uvidím jestli se rozpadnou. Předpokládám, že vydezinfikovat by ale měly být dostatečně
Četl jsem téma celé, odkaz na článek kde mělo být vše vysvětleno, nefunguje. Takže bych se chtěl zeptat, je tady někde k dohledání jak postupovat u rostlin, aby člověk zničil pokud možno co nejvíce patogenních záležitostí - bakterie, plísně, vajíčka hlístic - a přitom rostliny co nejméně poškodil?
Sací bych asi věřil víc, ale taky je to asi i větší "jistota", že rostliny půjdou k pánu. Je hypermangan podobně účinný? Zajdu si jej koupit, koncentraci roztoku bych viděl tak ve stylu "ne úplná tma, ale na dno kyblíku nevidím"
Starší reakce
takze smichamli rady dohromady:
1dil sava 20vody
namocim anubisys koreny na 5minut,
pote oplachnoužt cistou vodou a chvili macet
a behem hidky muzu sazet do kva opet? ;)
diky vsem
Za pár minut? Chemicky jde o chlornan a hydroxid sodný ... buď v klidu a klidně to tam dej i s kořenama ...
dobra a jeste teda posledni dotaz, mam anubisy na korenech, musim je sundat dolu ? koreny by savo urcite nasaly ze??
Savo anubiasy zbaví úplně všeho. Jiné rostliny s měkkými listy takhle pošleš rovnou do kompostu.
a to je u anubaku nahrazka hypermanganu? nebo proti rasam? mam v akva anubisy varteri a pak anubisy ( ted si nevzpomenu ty vyssi) pote zakrutichu tu macet nebudu. jde mi o ty anibisy
dikys za rady
1 díl sava na 20 dílů vody po dobu 4 minut, potom osprchovat a 30 minut máčet v čisté vodě. To je ale možné jen u anubiasů.
a mizu to povazovat jako prevenci proti rasam? dekuji za pripomenuti ;) je pravda ze ho koupim v lekarane? nebo kec?
Hypermangan, vyrob si růžovej, může být sytější, roztok a tam máčej po dobu hodiny, potom do čistý vody, opláchnout a do akva.
Edit: Řas tě to nezbaví, to by jsi musel, tuholistý rostlin, jako třeba ty anubiasy máčet v roztoku savo-voda 1:20 cca 2 minuty a posléze opět čistá voda, opláchnout.
0 03.04.2016 19:41 laki3 – prevence
ahoj, budu ted vzhledem k dokonceni rekonstrukce premistovat a predelavat akva, do ceho mam namocit rostlinky pred zasazenim? nemohu si ted vzpomenout na ten roztok
a zbavi to rostlinky ras nebo ne?? ;) diky
Starší reakce
Ta larva není jepice ta má jinou stavbu těla
Je to přesně toto jak popisují tady
macenauer.eu/… tropické larvy vážek a obrázek souhlasí
jediná obrana vylovit pro mě v tuto chvíly
Mě stačí moje brýle.
ty vajíčka mají cca pár mm to chce asi lupu co?
Není to jen o hypermanganu ale rostliny si chce následně pod tekoucí vodou i prohlédnout.
A jak vypadá larva? Já mám zelenou podlouhlou na konci ocasu má rozdvojení p.s. už jsem jich vychytal cca 10 a pokračuju snad jednou se jich zbavím a dám na radu ostatních s tou dezinfekcí
Kdysi když jsem hypermangan ještě nepoužíval mě také létalo občas Šidélko páskované Coenagrion puella
rybicky.net/nadrz/15324/o13480.jpg od té doby co jsem začal desinfikovat rostliny tak se mě to nestalo a to je už poměrně dlouhá doba.
To by mě zajímalo jestli ten hyperman zabere?? na ty vajíčka
10 měsíců chytání to bude zábava
za blbost se platí
Ne, že bych byl nějaký odborník ... ale šidélka se líhnou na jaře a od července se prakticky nevyskytují. Vážky se líhnou po dvou až čtyřech týdnech - a od výstavy je to víc jak dva měsíce.
Ale jepice by to koukám zvládnout mohly. Některé se líhnou až za deset měsíců. Člověk se furt učí ...
Vaáclave, myslíš, že desinfekce hypermanganem zabere i na vajíčka hmyzu?
Přidat reakci
[1] 3
Zpět na obsah sekce Akvarijní rostliny • Zobrazeno 5663x