Dezinfekce rostlin
Jenom bych doplnil, že to co jsi napsal platí obecně o nákupu rostlin, aby si někdo nemyslel, že jenom z výstav je to nutné a obdobně by se dalo apelovat na karanténování nově zakoupenejch ryb.
Bohužel je to tvoje chyba nikoliv prodejce. Rostliny jsi měl desinfikovat před tím než jsi je dal do akvária. Nebudou to ale vážky ale spíše šidélka nebo jepice.
rybicky.net/soubory/152.pdf Dobrý den,
zakoupil jsme si rostliny v Rychnově na poslední výstavě. Prosím o pomoc kdo tam prodával ty rostliny? To byl doslova ale parchant!!! Nechal jsem tam přes 800 kč za napadené rostliny larvou vážky nechápu jak si to může někdo dovolit prodávat
nejhorší na tom je že se to projevilo až teď
Starší reakce
Tak zrovna kvůli řase bych to neřešil, ta se ti stejnĕ vrátí...
Edit: ale abych odpověděl na tvůj dotaz, tak jakákoli vyšší koncentrace, která by byla dost silná na zlikvidování řasy, ti spálí i ty rosliny... Už se mi hypermanganem povedlo spálit i jednu Vallisnerii gigantea, která má dost tuhé listy...
A zlikviduje hypermangan ve vyšší koncentraci na rostlinách i řasy např. ruduchu či jelení paroh?
Savo jsem zkoušel 1:20 na anubiasu s kořenem a to fungovalo dobře, řasa zmizela všechna. Ale když sem tam ponořil Egerii, tak ta zbělela a byla v pánu
Proto bych raději ten hypermangan, plánuji komplet očistu akvárka včetně výměny dna, ale rostliny bych rád zachoval ovšem bez řas.
Starší reakce
Ne, chtel jsem Ti sdelit, ze s velkou pravdepodobnosti jsi vydezinfikoval houbeles
.
Tak jsem tvou odpoved asi nepochopil... Chapu to tak, ze na desinfekci akva je to malo, ale pro muj ucel, a to desinfekce rostlin, pred vlozenim do vytiracky, abych omezil plisne, to staci. Chapu to spravne?
Ruzove a 10 minut? Muj nazor je, ze je to malo. Kdyz das primo do akvaria hypermangan v mnozstvi, ze je voda jen ruzova, rozhodne nemuzes rict, ze probehla dezinfekce. Nakonec obcas to nekdo udela, jako test organickeho znecisteni akvaria, a neda se rict, ze by si tim akvarium nejak dezinfikoval.
Ohledne "do 5l kyble tri ty krystalky", tim nic moc nerikas, pac ja treba kupuji hypermangan jako velice jemny prasek, protoze ten se hodne rychle rozpousti. Ale ze je to pro dezinfekci malo, k tomu to co pises staci
.
Ja vcera dal do 5l kyble tri ty krystalky a bylo to ruzove. Jenom jsem je tam nechal pouze deset minut, tak nevim, jestli to stacilo...
Zkusil jsem udelat poradne silny roztok hypermanganu, ze 15cm pod hladinou uz ani nevidis co tam je (v kbeliku pri svetle v koupelne), a od te doby to tak delam. Rostliny v tomhle hodinu vydrzi, dokonce vydrzely bez problemu i dve, kdyz jsem na ne zapomel. Bile koreny zhnednou (treba Echinodorum), ale nic se nedeje. Jak dobre to za tu hodinu dezinfikuje tezko posoudim, takze proste verim, ze je to O.K. a nemusim se bat dele nez hodinu, ze ten kybl bude nekde zavazet, az ho nekdo rozkopne vychazejic z koupelny, kde ve vane tak desne zavazel...
Ono, kdyby jsi rozkliknul ten Václavův odkaz, máš to tam všechno popsaný a prakticky připodobněný.
Možná oboje. Poměr 1:20. Jemné rostliny nechat od 20 do 40 sec. (podle druhu). Tuholisté klidně 3 minuty.
Já jsem si to chtěl hlavně vyzkoušet, až to budu v reálu potřebovat... Je to věc, kterou jsem do té doby neznal a nedělal a chci riziko plísně u vajíček snížit na minimum... Jinými slovy, co bych pro nenarozené skaláry neudělal.
Poučil jsem se a co z toho plyne? Zítra běží mladá do lékárny pro hypermangan...
PS: poradí mi někdo koncentraci a dobu "louhování", ať to zase nespálím?
Vsak jsem psal, ze nejsem rostlinar...
Jedna z rad, ktere jsem dostal, kdyz mi plesniveli vajicka skalar, bylo vydesinfikovat vytiracku a rostliny... Tak jsem je chtel dat do "cisteho"... Asi jsem to s tou cistotou prehnal...
Tak zrovna od tebe bych čekal něco jinýho, zklamal jsi mě.
Savo jemnolistý rostliny spálí, budou se sice tvářit jako že na pohodu, ale blátíčko z nich v akvu bude.
Někdy nedělat nic, je lepší než se snažit o dokonalou čistotu. Ve finále to stejně bude o podmínkách, který se budou realizovat v tom akváriu, kam desinfikovaný rostliny půjdou.
Tedy ten hypermangan je daleko lepší, šetrnější i ve vyšších(fialovějších) koncentracích.
Pokud chceš desinfikovat rostliny tak spíše v hypermanganu, savo je moc drastický způsob a používá se spíše na od řasení tuholistých rostlin jako je třeba anubias. Myslím že poměr je 1:20 po velmi krátkou dobu. Ten recept tu určitě najdeš.
rybicky.net/soubory/152.pdf 0 15.10.2014 18:09 JoKa – Savo jako desinfekce
Zdravím, desinfikoval jsem, nebo spíš jsem se o to pokusil, rostliny v savu. 5l vody z akva a do toho jsem dal jedno víčko sava. Přišlo mi to jako dobrá koncentrace. Vymáchal jsem je a nechal v tom 10 minut. Za těch 10 minut bylo po rostlinách, úplně bílý... Egerii neřeším, nejprve jsem tuto metodu vyzkoušel na egeriích, ze kterých bych mohl motat lijány pro tarzana, kolik jí mám, ale co bylo špatně? Koncentrace, nebo doba, po kterou se koupaly?
Děkuji
Starší reakce
Horke vody na rostliny bych se bal, to je jak sparit salat. Spis bych se poohledl po necem jako Savo s vodou 1:20 a podobne.
K dezinfekci rostlin je tu celé vlákno (solná koupel v horké vodě rozhodně ne!), doporučuji hypermangan.
rybicky.net/forum/8894… Práve preto, že som nenašiel návod ako vydezinfikovať rastliny, preto píšem. Ano soľná kúpel v horúcej vode. Neublíži to však rastlinke a ublíži to tým baktériám. O to ide.
Přenos možný je, ale rostliny lze ošetřit, na to tu na webu návody jsou...
0 24.07.2013 19:33 cergina – Je možný prenos rybích ochorení rastlinami?
Mám takú delikátnu otázku. V nádrži, v ktorej viem, že bola vodnatielka (prinesená z obchodu) (alebo aj stále je, plánujem zrušiť) toto akvárium a zakladám nové a pýtam sa či je možné použiť z neho štrk a rastliny. Náhodou či nie je možné tie krásne rastlinky nejako zachrániť a dať do nového akva. Ostatné by sa malo dať vyvariť. Ďakujem
Starší reakce
Ja používam na dezinfekciu hypermangán.
Prostě žádná známá metoda není 100% účinná, ale snaha se cení a při boji s ploštěnkama je to snaha víc než potřebná.
Já jsem prováděl s rostlinami karanténu stejně jako s novými rybami. Dát je do samostatné nádrže bez dna volně na hladinu, svítit a čekat, zda se neobjeví nějaký šnek. Šneky hubit oblíbeným způsobem dokud se nepřestanou objevovat... Trvá to dlouho, ale jistota je jistota.
Při jednom se takto můžeš zbavit i ploštěnek podle Hamildolova návodu.
(Ale nakonec i já si zavlekl šneky s rybami, co jsem měl od švagra v dočasné péči.)
Tak s tím masem mne to nenapadlo, já je dávám jen do elementky... a přitom je to tak logické. Od příště budu dávat taky kousek masa
Nevím o žádném prostředku který by nějak účinně zlikvidoval ploštěnky na nových rostlinkách. Pokud jsem si přinesl od někoho rostlinky a hrozilo že jsou tam ploštěnky tak jsem je dal na 24 hodin do malé nádrže a k nim kousek masa. Pokud tam ploštěnky byly tak se stáhli k baště a rostlinky pak zůstali čisté. Tento postup se mi více méně osvědčil. Co se vajíček šneků týče tak ty jsem odstraňoval pouze mechanicky.
Myslím, že toto vlákno není o tom, jak se zbavit nechtěných šneků, nýbrž o desinfekci rostlin. Zajímalo mne, jestli má někdo zkušenost s nějakým prostředkem, který by zabránil zatáhnout si do čistého akvárka ploštěnky a nechtěné šneky, nebo přesněji vajíčka těchto nechtěných tvorů. V příspěvku, na který reagujete, jsem pouze vysvětloval, co pro mne znamená nechtěný šnek.
Tak tak.
Tohle je asi nejlepší způsob jak se zbavit nechtěných šneků. Využít jejich slabost a nalákat je na žrádlo. Potom se dají všechny druhy udržet v snesitelných mezích.
Martin Honzejk
Co vám brání tu tabletu párkrát vyndat i z nechtěnými šneky.
Však jsem napsal že bývají, ne že jsou v každém případě
.
No, znám šneka, který se přemnožuje, aniž bych ho krmil, a požehnáním pro mne není, protože mi žere řasy, které se snažím podporovat v růstu, aby se měly čím živit moje oblíbené Brotia pagodula. Je to ten prťavej protivnej kružník. A okružák je sice požehnáním v nádrži s plůdkem, ale katastrofou v akvárku, kde mám Tilomelanie a ty krmím, aby mi nežraly rostliny... Jenže než k tabletě doleze Tilomelania, je na ní sto okružáků a množí se to jako plevel....
Já nejsem nepřítel šneků jako takových, ale jsem nepřítel šneků nechtěných. Nechtěný šnek je pro mne ten šnek, kterého v akváriu nechci. Nemyslím si, že by šneci byli sami o sobě škodliví... jen prostě chci mít jen ty, které chci, a nechci ty, které nechci.
Přesně. Šneci bývají i požehnáním. Jako úklidovka jsou k nezaplacení a pokud se krmí střídmě tak nehrozí kalamitní přemnožení.
Na vajíčka šneků asi vůbec, jsou chráněná tím obalem. U nich jen mechanicky stírat. Ale otázka je co jsou nechtění šneci? Takoví, např. "nenávidění" okružáci jsou velice užiteční při likvidaci zbytků krmení třeba u potěru. Naopak ampulárky mohou být velmi nebezpečné kvůli vlastním výkalům. Myslím, že žádný šnek není nechtěný a mají své výhody pokud je odpovídajíci péče o nádrž.
Bojím se, že proti nim není nic stoprocentní. Na ocet jsem také myslel. Je to jeden z nejúčinnějších prostředků proti plísním, přitom není ekologicky nebezpečný... a myslíš, že by to dokázalo zničit i vajíčka nechtěných šneků?
Promáchat v octové vodě a opláchnout studenou vodou.Proti těm mrchám to ale stejně není stoprocentní.
Také bych se tedy zeptal. Má někdo zkušenost nebo alespoň někde četl něco o nějakém prostředku, kterým by se daly dezinfikovat rostliny tak, aby se s nimi do akvárka nezatáhly ploštěnky? Takového nic asi neexistuje, že? Proti dospělým by samozřejmě pomohly běžné prostředky proti ploštěnkám (No planaria, Flubenol), ale aby se nějak desinfikovaly rostliny proti jejich vajíčkům, to asi nejde.
Jak mohu vydesinfikovat nově koupenou rostlinu, když nemám hypermangan?
Starší reakce
hmm... tak jsem listy ocistil tak snad tam nic nebude.
Vajíčka přežijí.
Starší reakce
0 14.09.2010 15:59 koaaalka – hypermangan i na řasu?
Chci se zeptat, zda hypermangan zlikviduje i drobnou zelenou řasu na Valiserii a černou šttětičku na okrajích anubiasu.
Někde jsem to tu někde četla a teď se k tomu bohužel nemůžu dopracovat.
Děkuji
Starší reakce
Nejspíš o nic nejde. Dřevo ve vodě plesniví, ale nechatá se to na kytky. Taky to může být bakterie. Chtělo by to fotku, ale vážně asi o nic nejde.
Nazdar bazar. Na rostlinkách v elementece použivané jako rekondiční lázeň pro nové a starší rosltinky, případně pro karanténu nově koupenýc ryb, se mi na vrbové větvičce a rostlinkách objevila (předpokládám plíseň) taková bílá, vatová, chomáčová. Vše jsem umyl pod vodou, ale QUESTION. Je potřeba rosltinky dezinfikovat. Je tato plíseň škodlivá. Z větvičky zmizí?
Starší reakce
...Na základě čeho jste si tak jistý, že o tom vím málo?...
Usoudil jsem podle tohoto: "Ještě jednou: savo na rostlinky je nesmysl."
Ok, já vám to neberu. Asi jsem použil trochu příliš tvrdá slova. Použít to jde (zvláště tak, jak uvádíte), ovšem pokud jde o odstranění mikrobů, těžko se tu hledá kompromis mezi poškozením rostliny a účinností. Právě mi vadí to "máčení kytek v SAVU jako takové" s účelem desinfekce, ne použití sava obecně. Savo má i v akvaristice své smysluplné použití.
Na základě čeho jste si tak jistý, že o tom vím málo?
Edit: Rozhodně vám nechci nic podsouvat, to tu mají ve zvyku jiní
Kdybyste někdy zkusil použít SAVO k likvidaci řas u rostlin s dužnatými listy, ubral byste plyn.
Neodsuzujte kategoricky něco, o čem evidentně málo víte.
A nepodsouvejte mi v případném dalším komentáři, že obhajuji máčení kytek v SAVU jako takové; jen jsem si opakovaně některé postupy ověřil.
Mám podobnou zkušenost. Roztok dělám docela silně fialový a máčím asi 1-2 hodiny. Hypermangan neuškodí, savo ano. Ještě jednou: savo na rostlinky je nesmysl. Že je dobrý na záchod je zřejmě pro spoustu lidí dobrý důvod použít ho na rostliny bez porozumění tomu, co vlastně dělají.
Hypermangan používám hodně často, stačí ho opravdu málo, aby voda byla světle fialová. Občas jsem ho nasypal i více a rostlinám se také nic nestalo. Z přehledem vydrží i 24 hodin a to i křehké stonkové rostliny. Obarvení kořenů do hněda není na závadu. Potom je opláchneš tekoucí vodou a prohlédneš jestli na nich něco nezbylo jako jsou vajíčka šneků a podobných potvor.
Přidat reakci
1 ...... ...... [2] 3
Zpět na obsah sekce Akvarijní rostliny • Zobrazeno 5663x