Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

Jezírko a zima

 

NápovědaFórum » Jezírka a venkovní nádrže  

Přejít na předchozí stránku 4 Žádná další stránka   1  
Jezírko a zima
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.10.2008 22:36 F Re: XMartin
Nechráněné části folie se dříve opotřebují a sud není pro ryby vhodný , lépe vyhovuje nafukovací bazén - jedno jakého tvaru , v září byly ve výprodeji za "babku" , takže jsi sakramentsky zaváhal , když se neinformuješ s předstihem.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.10.2008 18:48 Muž XMartin [20] Re: Barney
ok ok , mam to teda dopustit ?? :-O
přežijou ty rybky zimu když je dám do sklepa kde nemrzne , dal bych je do kulatého sudu takový ten klasický velky nevim kolik litru , rybek je zhruba 50ks 2-6cm , 13ks 6-12cm a 4ks 12-20cm , tak nevim jetstlie ten sud neni malej , jinak mě nenapadá kam je na zimu dát :( :-(
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.10.2008 18:41 Muž Barney [61] Re: XMartin
No je dobře, že si vylovil rybky, páč by je led možná zabil, jak by je mačkal u dna.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.10.2008 18:17 Muž XMartin [20] Re. Barney
Fotka k příspěvkuFotka k příspěvku Aha, no já už sem ho totiž vypustil ale neni problem ho napustit do ctvrtiny či poloviny hloubka je jen 52cm proto jsem musel vypustit jezírko a vycytat ryby
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.10.2008 17:37 Muž Barney [61] Re: XMartin
No vadit by to nemělo, když do toho nikdo nebude lozit, protože fólie když zmrzne, tak je křehká jak papír, bacha na to, radši tam nech vodu, a nebude hrozit žádné riziko. ano ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.10.2008 17:15 Muž XMartin [20] – Jezírko-Zima
Ahoj , bude vadit když nechám přes zimu vypustěné foliové jezírko??? Jestli to vadí když to bude zamrzat či co , voda tam bude jen ta co napprší díky.. ;-) ;-) ;-)

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.09.2008 19:49 Muž maila7 [2] - Jezírkové rybyRe: Dušan2
Petlahve jsem tam měl taky a úplně zamrzly - příště je tam dávat nebudu - stačí "klobouk"
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.09.2008 19:37 Dušan2 Re: maila7
Místo klobouku tam stačí dát PetLahve z části naplněné vodou nebo pískem. Jinak já si toho nevšiml celou zimu (když nachumelí tak se tam ani nedostanu) a bylo vše v pořádu , ryby i kytky. ahoj
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.09.2008 16:45 Muž maila7 [2] - Jezírkové ryby
Koukám že se tu oživilo téma a já ho čistě náhodou objevil.

Přidám jen příspěvek o přezimování:
Ryby jsme krmili tak nějak až do zimy dokud samy chtěli a počasí dovolilo. Vzduchování jsme nechali v jezírku dokud nepřišly větší mrazy, to jsme pak umístili na hladinu i polystyrenový "klobouk". Ten se skvěle osvědčil - při velkém zamrznutí jsme jen chodili po ledě a rozbíjeli škraloup ledu který se při tak velkých mrazech objevil. Při zapadání sněhem jsme jej ohrnuli a zametli, aby bylo světlo.

Ryby přežily všechny i jejich potomci, kteří jsou již dnes velcí.

Fotky "klobouku a jeho vnitřku jsou v presentaci u mého jezírka. (rybicky.net/nadrze/2203)

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.08.2008 15:41 Dušan2 Re: XMartin
Při tvoji hloubce bych to asi neřešil, já mám jezírko do 80 cm hloubky, karásci to přežijou v pohodě,některé rostliny např stolístek nebo puškvorec mám těsně pod hladinou a také v pohodě, jezírko nezakrývám . Leknínům stačí na zimu 60 cm hloubka, v přikrytém i 20 cm. V tvém případě bych to nechal být a na jaře vyčistil, ryby co to nevydrží tam temáš, v zimě nekrmit a na podzim to nepřehánět, jen nevím ty plovoucí rostliny, některé na zimu klesnou ke dnu a některé se musí vyndat.
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.08.2008 00:31 Muž Onďa [32] Re: XMartin
XMartin:Že je sud kulatý určitě nevadí, hlavní je množství vody a plocha hladiny. Pokud budou někde ve sklepě tak určitě nebude problém, občas je nakrmíte.A ještě bych přidal vzduchování.

Done:Já bych jim tam ten kal nechal a odsál ho až při jarním čištění, tak to dělám.

Postřeh: "můj" způsob přípravy jezírkana zimu, který sem zde napsal minulý říjen, tuto zimu selhal. Na koberec totiž nenapadlo moc sněhu a hladina zamrzla 15 centimetry ledu. Paradoxně koberec na vrchu spíš uškodil, protože jsem včas nezjistil první úhyn ryby a zbylo mi prázdné jezírko a oči pro pláč. sad
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.08.2008 21:25 Muž XMartin [20] Re: DrSova
Pokud jsou ty květináče aspoň 15 cm pod hladinou, tak to, myslím, není nutné. Já mám některé květináče 15cm pod hladinou a rostlinky přežily, dokonce i modráska. Posunutí na dno po dobu zimy jim samozdřejmě neuškodí.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.08.2008 13:17 Muž DonJuanKarlos [30]
Je to bahno, na dně, bezpodmínečně nutné? Chtěl sem jezírko před zimou pořádně odkalit čerpadlem :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.08.2008 12:43 Muž XMartin [20]
Ahoj měl bych dotaz mé jezírko je v nehlubším místě jen 51 cm , tak že na zimu karásky raději vyndám mám tam i nakou tu závojnatku , myslíte že přežijí zimu v tom velkém klasickem plechovém sudu nebo z čeho to je ??? Napusteho do 3/4 vody ??? nebude vadit že je kulatý ?? ryb je asi 20 7cmetr. a ten zbytek ma tak 3-4cm tech je asi 25 , co myslíte , měl jsem je dřív v takové vaničče ve sklepě ale ta je pro tolik ryb malá , je pravda že rybyy v zimě spí nebo tak něco ?? nebo nejsou aktivní ??? žerou ?? díky za odpovědi ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.08.2008 10:02 Muž DrSova [28] - Rostliny
Mam cerstve zalozene jezirko.Zajimalo by me co s rostlinama v zime.Mam je naskladat na dno a nechat tak?Jezirko je hluboke min 1metr a bez ryb. Nemam sklep a i v nejchladnejsim miste domu je min 15C Prosim o napady a nazory diky.

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.10.2007 17:39 Usine Re: emkei
To vzduchování nesmí být v nejhlubším místě. Teplejší voda co je na dně by se ochladila a ryby by zmrzly. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.10.2007 14:47 Muž Onďa [32] dinamit
Já v rybníčku tak 5cm bahna mám, letos jsem ho dokonce už vysával. Ony zalehnou na dno a namačkaj se na sebe a spíí. X-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.10.2007 11:21 Muž maila7 [2] - Jezírkové rybyRe:
4 Dinamit: ryby se musí dostatečně nakrmit před zimou nějakým kvalitním krmivem, aby vydržely. Většinou sou přes celé období u dna, ale někdy vyplavou - pokud chtějí mohou se nakrmit, ale opartně.
Bahno se tvoří i ve většině zahradních jezírek, kde se pak v učitém intervalu vyhazuje. Karasi jsou ale nenároční, a tak bahno ani mít nemusí.

4 emkei: o tomto řešení jsem také slyšel, ale jak píšete, musí se přívodní hadičky nějak "ošetřit", aby je led neskřípl. Také koncový kámen, by se měl dát do nemrznoucí hloubky. S výměnou tepla je to těžké (hlavně u Koi kaprů), ale asi to nebude tak závažné.

4 gekon5: tento problém dobře znám. Kdysi jsem to také tak řešil (to nebylo ještě hotové jezírko co mám v profilu), bylo to utrpení hlavně pro rybičky. Z dětské vaničky nám vyskočil pouze obyčejný Karas z Jizery - dříve to ale nedělal. Měl jsem je v teple a krmil i přes zimu. Po mrazech a urovnání teplot vody šli opět do jezírka.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.10.2007 10:18 Muž emkei [1] Re: gekon5
To vzduchovani vazne funguje.. mame to otestovane, je fakt ze voda proudi ale neni to zase takovej vír, a hlavni je ze se voda okyslicuje. Mame jezirko cca 70cm hluboke a uz nekolik zim bez problemu. palec
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.10.2007 07:32 gekon5 Re: maila7
Zdar! Jezirko mam bohuzel betonove - hloubka tak 80 cm vodniho sloupce. Na dne bahno s lekniny. Ve vode zlate karasy a par zlatych jesenu. Na podzim vylovim (je to o nervy), co se podari a rybky umistim do sklepa do detske vanicky (nutno zakryt aspon siti, jinak vyskoci). Sklep je chladny, je to na chate, kde se netopi, takze podle zimy klesa teplota skoro az k nule. Rybky pres zimu nekrmim, nevzduchuji, nesvitim jim... Vetsinou neuhyne pres zimu ani jedna, leda kdyz vyskoci. Nekdy jsou male ztraty na jare, kdy je vypusteni do jezirka na svetlo a do relativniho tepla pro ryby asi sok.
Obcas se stane, ze nektera rybka unikne siti. Nekdy prezije, jindy ne. Zalezi na zime. Nemam cas jezdit na chatu pravidelne prosekavat led a nekdy je takova zima, ze nez odjedu, je jezirko opet zamrzle. Myslim, ze nejvetsi problem je z nahromadenych toxickych plynu, ktere pod ledem nemohou z vody unikat. Vzduchovani by to mohlo mozna spravit, ale pri vzduchovani zase proudi voda, takze se asi hodne ochladi i u dna.
Tak to jsou me zhruba 10-15lete zkusenosti. Preji hodne uspechu s prezimovanim, je to opravdu to nejkritictejsi obdobi!
Petr
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.10.2007 01:16 Muž emkei [1] Re: Dinamit
No my v zahradnim jezirku trochu bahna a sterku mame :-) ale i tak je obcas prikrmime
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.10.2007 23:36 Žena Dinamit [68] Re: Onďa
Když už to tu takhle řešíte, tak mě už delší hlavou vrtá jedna otázka - ryby v zahradních jezírcích nepotřebujou krmit? To vydrží celou zimu bez příjmu potravy? - v normálnim rybníku se kapři zavrtaj normálně do bahna, ale v zahradních jezírcích většinou bahno nebývá, jen folie, takže si to nedokážu dost dobře představit :-O
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.10.2007 22:15 Muž emkei [1] Re: maila7
No my do jezirka na zimu davame klasicke bublani co je akva.. natahnes do rybnicku .. motorek schovas pod nejakou provizorni strisku do sucha a hadicku od motorku az k vode obalis nejakou izolaci :-) a tim jak to bubla to nezamrzne ani v nejvetsich mrazech :-) palec a celou zimu se o to nemusis temer starat
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   09.10.2007 19:27 Muž Onďa [32] Re: maila7
Nevím, kolik světla ryby v zimě potřebují, ale je jim to asi jedno protože hybernují. A když jezírko zamrzne a napadne na to půl metru sněhu, tak tam maj taky tmu ne? :)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.10.2007 18:27 Usine Re: maila7
Když jsem měl karásky ve studeném akváriu na chodbě tak byla lehká zima. Jak jsem je nechal v jezírku tak přišla příšerná zima a všechno zmrzlo. Takže to mám rozdělené něco v jezírku a něco v akváriu. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.10.2007 18:15 Muž maila7 [2] - Jezírkové rybyRe: Onďa
Zaujalo mě Onďovo řešení s kobercem, ale neměly by mít rybičky dostatek světla i v zimě? - já sem kůli tomu sníh z ledu (na místech kde to šlo) uklízel.
Jinak samozřejmě, že Karásci jsou nenároční a lecos vydrží - nemusí mít snad ani bahno, do kterého by se na zimu zavrtali - já ho tam ani první zimu neměl kde vzít.

Letošní zimu budu asi řešit jako loni (viz první příspěvek), ale třeba na dopuručení vyzkouším i něco jiného. Zajímá mě hlavně řešení jadnotlivých uživatelů a jejich zkušenosti.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.10.2007 21:21 Usine Re: maila7
Čím více se v jezírku vrtáš tím je to horší Při tvé hloubce a počtu ryb by jsi neměl mít potíže ani při velkých mrazech. Karas toho vydrží hodně. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.10.2007 20:26 Muž Onďa [32] Re: maila7
Já jezírko na zimu zakrývám následovně: na délku dám 2 trámy a přes ně na šířku prkna, na prkna koberec a když to zapadne sněhem, tak to izoluje tak dobře, že jezírko zamrzne jen v největších mrazech na několik dní v lednu. Ještě nechám na boku malý průduch kvůli výměně plynů a ryby můžou v klidu zimovat. Letos to samozřejmě nebylo potřeba. :-D :-D
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.10.2007 19:27 Muž maila7 [2] - Jezírkové ryby – Jezírko: Příprava na zimu - zkušenosti, nápady, rady.
Máte nějaké zkušenosti se zarybněným jezírkem v zimě?

Loni (první zimu s jezírkem) jsem používal pouze polystyrenový "klobouk" a mechanické rozbíjení ledu. Před velkými mrazy jsem dal do jezírka několik tablet od firmy Soll pro odstranění jedovatých plynů a zajištění kyslíku pod hladinou. Rybičky přežily bez jakýchkoliv problémů všechny.


Používají se také topítka nebo po zamrznutí se vyvrtá otvor v ledu a část vody se odčerpá (asi 10cm) - vznikne jakási vzduchová izolace.

Nebráním se nápadům a radám zde hojně zastoupených akvaristů.

+ Přidat reakci


Přejít na předchozí
Žádná další stránka

1 ...... ...... [4]

Zpět na obsah sekce Jezírka a venkovní nádrže • Zobrazeno 4032x

Máte připomínku nebo nápad? Napište nám vzkaz do redakce nebo s námi diskutujte.
© RYBICKY.NET - https://rybicky.net/forum/8833-jezirko-a-zima?od=151