Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

Jezírko a zima

 

NápovědaFórum » Jezírka a venkovní nádrže  

Přejít na předchozí stránku 3 Přejít na další stránku   1  
Jezírko a zima
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.11.2008 08:47 Skyr Re: Onďa
Dík,vyzkoušel jsem právě toto noc aplikovat poloponořené PETky - v počtu 2ks, kolem nichž by se neměl tvořit led a ono to funguje. Sice dnes bylo v Otrokovicích "jen" -5 , ale i tak je to dobrá zkušenost.
Kdo máte zkušenosti s krmením v ziměn napište.Já jsem dnes karásky přikrmil.Asi přerušili hybernaci.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.11.2008 17:08 Muž Onďa [32] Skyr
Taky máte tuhle knízku? Je skvělá, je vidět, se se pan Hříbal vyzná.Ledouš je jakýsi "domek" z polystyrenu, přes který z vody unikají jedovaté látky. Je to něco podobnýho jako "klobouk", na stejným principu.Ten ledouš je v tý knížce někde vysvětlen, taky sem to chilu hledal. :-)
Edit. Tak už to mám. ...Stejně jak tzv. ledouše, jakési domečky z polystyrenu, pod nimiž se nevytváří led, takže jedovaté plyny uniknou z vody a neničí ryby...Kniha zahradní jezírka a vodní rostliny,kapitola koloběh vody,str.31, 4.odstavec, 3.řádek :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.11.2008 15:21 Muž michal9 [0]
já už mám zakrmené a max. hloubku mam 130 cm tak se nejak nebojim X-) když tak kukněte
trava
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.11.2008 13:00 Muž Yirka [9140] Re: skyr
Pojem "ledouš" neznám, ale bude to asi nějaká pomůcka, která kompresí umožní dátledu prostor aniž by se poškodily břehy či folie. Myslím, že tu nedávno byla diskuse o poloponořených plastových lahvích či polystyrenu, což splní totéž.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.11.2008 10:41 skyr Re: Yirka
Nevíš, prosím tě, co znamená citát z knihy p. Hříbala ZAHRADN9 JEZIRKA A VODNÍ ROSTLINY -"Položíme na hladinu "ledouše" pod nimiž se do -13 netvoří led." Tak nevím, co si pod tím představit,zda nějakou lolii nebo lexan.dík.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.11.2008 09:06 Muž Yirka [9140] Re: Skyr
Přeju ti a hlavně jim, aby to dopadlo, těch 75cm by mohlo být dostatečných.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   24.11.2008 11:17 Žena bucliik [99] Re: XMartin
no já myslím, že ty petky nejsou nic co by zabránilo zamrzání, ale ....led se rozpíná a pokud by se rozpínal v horní vrstvě tak by mohl poškodit fólii. proto tam jsou petky-zřejmě snesou menší tlak než fólie a při nadměrném rozpínání ledu prasknou-to udělá ledu místo a nezničí ti fólii.
takhle to teda pochopil můj holčičí mozek :)
moje jezírko přežilo loňskou zimu i bez nich a to po ledu tancoval pes hmm ale letos je tam taky dám, je to vymakaný :)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   24.11.2008 11:11 Muž XMartin [20]
mám tam ty petky a stejně to dneska zamrzlo .. čím to bude ?:(
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   24.11.2008 06:54 Janinka
Já do jezírka nedávám ani petky ani polystyren a úspěšně ho provozuju už 5 let (ryby na zimu dám do akvárka).Bazén máme letos novej,tak nevím,ale na stránkách Mountfieldu píšou toto: Konstrukce bazénu je řešená takovým způsobem, že ani při úplném zamrznutí vody v bazénu nedojde k jejímu poškození. Není tedy nutné do bazénové vody vkládat PET lahve apod. Tak teď nevím?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.11.2008 20:59 Muž jaa [5] Re: chicko
ale hlavne toho polystirenu musi byt dostatocna vrstva (povedal by som cim viac tym lepsie) a tiez ho nezabudni dobre zatazit (na meter ctverecny o hrubke 20cm by som dal minimalne 20kg
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.11.2008 20:35 Muž chicko [124] Re: jaa
to je jasný, díky za informaci-me to spíš zajímalo kvuli tomu bazénu, páč nadbytečnýho polystirenu máme taky dost ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.11.2008 20:11 Muž jaa [5] Re: chicko
trosku sa drobi, ale nie koli ladu alebo snehu, jedine pri manipulacii ked sa tam dava a potom ked sa vybera,ale to je uplne minimum..........ale samozrejme asi zalezi na tom aky polystiren pouzijes......
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.11.2008 19:51 Skyr Re: Yirka
Nejhlubší místo má hloubku 75 cm.
Zatím se mají k světu a myslím, že přežijí jak těch 6 v garáži v bečce, tak ty 2 volně zimované v jezírku. Ikdyž,tato zima má být podle všeho prý krutá !!!!! Tak uvidíme na jaře.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.11.2008 19:38 Muž XMartin [20] Re: Lukys
a jak dlouho si jí měl po tom co ti praskla ?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.11.2008 19:03 Muž Lukys1 [4] - Jezírkové rybyRe: Jarik
Já mám v jezírku břehy obložený kamenama a v poho akorát tam tentokrát mám ten polystyrenový plovák proti zamrznuzí jak se prodává. zatezkaný pískem prvni rok ho tam mam ale loni to ryby prezily v poho az na jednoho koi. A ty petky sem tam nedával ale dáváme to do bazénu na chalupě a osvědčily se folii jsme měnili jednou praskla stářím
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.11.2008 16:12 Muž Yirka [9140] Re: Skyr
Už mi to došlo :-P . Jsem zvědav jak ti přežijí ty venku. Jak máš jezírko hluboké?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.11.2008 15:06 Muž chicko [124] Re: jaa
a nedrolí se ten polystiren? nemáš to na jaře "zakuličkovaný"?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.11.2008 14:21 Skyr Re: Yirka
Jsou v bečce z tvrzeného plastu - snad polypropylén.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.11.2008 14:10 Muž Yirka [9140] Re: Skyr
Tak jsou v plastové bečce nabo v pozinkovaném sudu???
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.11.2008 14:05 Skyr
Ahoj,máme 1. rokem jezírko s 8 zlat. karáskama různých bar. forem,21.11.jsem přemístil 6 karásků do garáže, 2 jsem ponechal na zkoušku v jezírku - vede se jim dobře.Výše uvedení jsou zimováni v plastové bečce o objemu 120 litrů, voda upravena regulátorem Start.K té bečce snad jen, že zinek sice není klas.těžký kov,ale asi jim moc prospěšný nebude.Snad by pomohlo vyložit jej folií nebo natřít nějkým nátěrem.
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.11.2008 13:56 Muž jaa [5] Re: Jarik
ja pouzivam ten polystiren a je to v pohode, len musi byt dost hruby-ja pouzivam 20cm hrububy a zakrijem nim cele jazirko........a co se tyce toho ze ho led vytlaci, tak proti tomu sa da poistit zatazením kamenmi alebo niecim tazky(ja tam davam betonove stoupky) a i kdyz byla kurta zima, po polystirenom tejto hrubky sa led nedelal vubec a rybky statne preckali "pod perinkou" celu simu.......... spim
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.11.2008 12:51 Muž XMartin [20] Re: Radek
je tam 11 pet lahví o různem objemu , jezírko bohužel neni napuštěnou uplně , tak že je tam kolmý břeh asi 10cm ,bohužel je hluboké jen 30cm a v nejhlub místě 52cm tak sem musel ryby na zimu vyndat ... ano
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.11.2008 11:15 Muž Radek [3] Re: Jarik
U polystyrenu hrozi, že ho led vytlačí nad sebe, a tudíž nebude fungovat. Ale používá se...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.11.2008 11:13 Muž Jarik [105] - Jezírka a realizace jezírekRe: chicko
ja sem slysel ze muze byt misto flasek polystyren!je to pravda??
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   23.11.2008 10:57 Muž chicko [124] Re: Radek
Nám se ty flašky osvědčily právě v zahradním bazénu, záleží na velikosti, ale klidně bych se nebál jich tam dát víc ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   23.11.2008 10:51 Muž Radek [3] Re: XMartin
Pokud ti to nebude esteticky vadit, tak vezmi několik (8 je dobré číslo) prázdných PET flašek, objemu 1.5l nebo 2l. Naplň je do poloviny vodou, pořádně zatáhni a svaž třeba pozink drátem. A vhoď do vody. Vodní zátěž způsobí, že led nevytlačí flašky nad hladinu, a pokud by mrzlo fakt fest, měly by rupnout ty PETky dřív než folie. Čím víc flašek, tím líp. :-)

Hodně záleží na řešení břehů - po pozvolném led vyjede aniž by folii poškodil, u kolmých (i zahradní bazény) trhá. Štěkový břeh působení ledu mírní... Je toho moc. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.11.2008 10:42 Muž XMartin [20] – Jezírko-Zima
Už v jezírku nemám žádné ryby, tak se ptám , mám ho nechat zamrznout? nebo neco delat? popřípadě co ? , neprotrhne mi led folii ?? dík ,za radu ;-)

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.10.2008 19:48 Žena bluedream [245] Re: Emmik
Já už Jáju a Páju odlovila a mám je ve sklepě v dětské vaničce. Ještě taky budu muset dořešit co a jak. Ale vanička to jistí :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.10.2008 18:38 Žena Emmik [1] Re: Usine
no přemýšlela jsem, že by sjem ho dala do sklepa, ve kterém je v zimě minimálně 3stupně... dala bych ho do nějaké nádrže vaničky, nebo co ještě vymyslím :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.10.2008 17:09 filo Re: Emmik
Změř si teplotu na dně jezírka. Ve 4°C je hustota vody nejvyšší, tak se drží u dna.
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.10.2008 15:08 Usine Re: Emmik
Kam ho budeš dávat? Udělej to tak aby rozdíl teplot v jezírku a v přechodném bydlišti byl co nejmenší. Pokud je voda pod 10 stupňů přestávají ryby žrát. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.10.2008 12:05 Muž LangMaster [24] Re: Emmik
No myslim že když tam píšou že je do 4 stupnů tak už to je možná akorat ale záleží kde žiješ u mě na horách už by byl venku.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.10.2008 11:59 Žena Emmik [1] Re: LangMaster
nojo já ho chci vylovit, ale nevím kdy právě :-(
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.10.2008 11:45 Muž XMartin [20] Re: 0
noo jen sem nevěděl jak se zařídit , s těma láhvema sem už taky uvažoval , i sama mamka mi to řekla , no tak to skusim :) koupim ten bazének a rybky tam dám + nakou tu filtraci .. :) díky za rady
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.10.2008 10:00 0 Re: XMartin
Martine nic z toho nedělej. Žádné naházení bordelu a rozbíjení ledu , stačí , když uděláš co jsem Ti dřív napsal. Když máš obavu z tlaku ledu , tak na hladinu umísti částečně vodou naplněné plastové láhve od minerálek - obsažený vzduch umožnˇuje rozpínání , tu schopnost mají i povlovné = zešikmené břehy ( a nadkrytí sítí zimujících ryb má navíc i ochránit před případným obtěžováním kýmkoliv a napadáním čehokoliv). PC klávesnicí jsem promluvil o svých zkušenostech , ale nejspíš to bylo plýtvání časem. Je mi už naprosto jedno , který názor se Ti víc zamlouvá (víc 'radit' nebudu). Z Tvých reakcí usuzuji , že se mermomocí chceš poučit z vlastních chyb a provětrané peněženky.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.10.2008 00:01 Muž LangMaster [24] Re: Emmik
Hlavně ho tam nenech zamrznout a přečti si zde v atlase jake teploty snáší ale spíše pujde o to zamrznutí jezírka.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.10.2008 23:21 Žena Emmik [1] – kdy vylovit koi kapra?
ahoj, kdy mám vylovit koi kapra z mini jezírka?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.10.2008 19:48 Muž XMartin [20] Re: mch.sokolov
no uvidim, led budu pravidelně chodit rozbíjet :) ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.10.2008 14:08 Muž mch.sokolov [160] - CichlidyRe: XMartin
30cm led v rybničku neni problém,promrzne anojá osobně bych volil na to množství ryb aspoň dva sudy,při teplotě 10-15°C to zmáknou..a jinak než větve,bych to zakryl 10cm polystyrenem? :-O
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.10.2008 10:31 Muž XMartin [20] Re: Roman
to je dobrej napad nak mě to nenapadlo ...že by mohl bej ten led tak tlustej :-)
ale zase si myslim že tak moc mrznout nebude aby byl led 30cm , muzu chodit kazdy den led rozbíjet, kdybych tam nahazel desky vetve a ja nevim co tam tim spíš bych to proděravěl !! ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.10.2008 09:24 Muž Roman [100] - CichlidyRe: XMartin
Pokud je jezírko takto mělké, tak je možná zbytečné nechávat vodu.pokud bude opravdu dlouhodobě mrznout,tak led promrzne až na dno a byslím že by to mohl potrhat svoji rozpínavostí.Spíš bych tam naházel listí a zakryl větvemi z jehličnanů či deskami či prkny.na jaře to budeš muset vyklidit. ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.10.2008 01:23 Muž XMartin [20] Re: 0
minulý rok jich bylo asi 7 byli v male detske vanicce a celou zimu na jedno miste.. a nehýbali se.. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.10.2008 22:05 Muž Barney [61] Re: 0
S tou síťkou dobrý nápad, ale myslím, že rybky vyskakovat nebudou, když budou ve sklepě, kde je tma a zima, tak se ani nebudou moc hýbat, myslím, že bazének bude stačit. :-D
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.10.2008 17:00 0 Re: XMartin
Na tolik ryb by měl být větší než jen o průměru jednoho metru a připrav si i sítˇový kryt (okenní sítˇ , stará záclona v rámu , atˇ nepřevisá do vody) , protože osazenstvo může vyskákat.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.10.2008 14:12 Muž Barney [61] Re: XMartin
To by mohlo stacit. :-D
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.10.2008 23:49 Muž XMartin [20] Re: 0
Myslíš že bude těm rybam je jeich zhruba 65ks, na zimu stačit nakej ten deckej bazen neco okolo 1m. a hloubka asi 35cm ?? ve sklepě nemrzne.. ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.10.2008 23:20 0 Re: XMartin
Písek nedávej ! , budeš muset často měnit vodu a odstranˇovat detrit , stačí vzduchování nebo ještě lepší je vodu filtrovat.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.10.2008 23:09 Muž XMartin [20] Re: F
Vytřu ho napustím zase vodou z beček a kádíí , koupim nakej ten menší dětskej bazec dam tam ryby mam doma plno propraného písku tak jim ho tam sypnu ,koupim bublátko a delší vzduchovací tyčinky , rád bych je nechal venku jenže kdyz sem kopal jezírko tak každy říkal to už stačí nedalo se hluboko kopat byli tam cihly, tak v nejhlubším místě je jezírko jen 52cm... jinak okolo 33cm tak že blbé .. mrzí mě to že sme to hnedka nevykopali .. :(
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.10.2008 22:54 F Re: XMartin
Po vyčištění a proschnutí s pomocí slunce , které hubí choroboplodné zárodky , ho raději napustˇ vodou. Po několika dnech můžeš nasadit perloočky , které když budeš přikrmovat nebo vodu mírně obohatíš živinami , se dostatečně namnoží a lze s nimi celou zimu , není-li silný led přikrmovat ryby doma držené . Osobně to tak dělám.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.10.2008 22:40 Muž XMartin [20] Re: F
Aha , stim bazenkem to je dobre náápad!! Tak že mam to jezírko znovu napustit ? ?

+ Přidat reakci


Přejít na předchozí
Přejít na další

1 ...... ...... [3] 4

Zpět na obsah sekce Jezírka a venkovní nádrže • Zobrazeno 4032x

Máte připomínku nebo nápad? Napište nám vzkaz do redakce nebo s námi diskutujte.
© RYBICKY.NET - https://rybicky.net/forum/8833-jezirko-a-zima?od=101