Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

Jezírko a zima

 

NápovědaFórum » Jezírka a venkovní nádrže  

Žádná předchozí stránka 1 Přejít na další stránku   1  
Jezírko a zima
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.11.2017 08:12 Muž Yirka [9126] – Pro osvěžení

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   21.11.2015 18:09 Těhňajs Re: pitu23
Nemá to smysl. Ani pres léto to nemá smysl - bekterie se v jezírku vytvoří sami. Sám jsem do svého jezírka kupoval bakterie fungovalo to s nimi to ke fakt. Pak jsem přestal bakterie dávat a voda je také kristalova.. Ok tak jarní nabihani je cca o 14 dni delší, ale funguje to. Kupovani bakterií je jen marketing.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.11.2015 17:49 pitu23 – bkteria
ma zmisel davat do jazierka uzitocne bakterie teraz pred zimou ked ma voda 10 stupmov? :-O

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   11.11.2015 18:58 R Muž vaclav [14611] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: kmara
Voda se nesmí moc míchat jinak ti ryby zmrznou. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.11.2015 18:52 Muž kmara [10] - CichlidyRe: Jarik
Mám takové malé čerpadlo s tou fontánou, tak mě napadlo to dát tak 30cm pod hladinu a pustit vývodem směrem nahoru. Hladinou by to hýbalo slušně, tak já nevím, jestli je to k něčemu.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.11.2015 10:43 Muž Jarik [105] - Jezírka a realizace jezírekRe: kmara
Jak píše surdo, čerpadlo bude vodu ochlazovat a nemusí zabránit zamrznutí. Já mám osvědčený polystyrenový plovák + vzduchování,(plovák se dá vyrobit i koupit) ještě nikdy to nezamrzlo. Doporučuji dát vzduchovací kámen do hloubky 15-20cm aby se moc neprochlazovala voda.
jardova-jezera.webnode.cz
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   10.11.2015 23:20 Muž Surdo [35] Re: kmara
cirkulácia vody pod ladom nemá zmysel akurát môže neprijemne ochladiť aj spodnú vodu.
treba rozpohybovať vrchnú vodu stačí aj akvaristický vzduchovaci motorček . Vzduchovaci kameň dát cca 20cm pod hladinu a už nezamrzne
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.11.2015 22:57 Muž NASREDDIN [1383] Re: kmara
Nebude díky cirkulaci vody větší šance na zamrznutí?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.11.2015 21:32 Muž deck [85] - Všeobecně akvariaRe: kmara
Ahoj, slyšel jsem, že když je led třeba 2-3 cm, tak se do něj udělá díra aby se dala odebrat voda. Nevím kolik od zmrzlého ledu musí být mezera. Pak se to zakryje polistyrénem a třeba něčím jiným. Nikdy jsem to nedělal, jen jsem to slyšel od dědy hmm Nevím, co jaká ryba snese. Ale pokud je možnost výření vody, tak já bych se přiklonil k tomu.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.11.2015 20:48 Muž kmara [10] - Cichlidy
Zdravím, chtěl bych poradit co s jezírkem na zimu.
Má asi 2000m3, hloubka metr, 6 malých KOI a 2 jeseteři(12cm a 30cm).
Jezírko je na chatě, kde se dostanu jednou někdy 2x týdně. Mám strach, že když zamrzne hladina, tak ryby nepřežijí.
Napadlo mě nechat běžet slabší čerpadlo pod hladinou, jestli by to k něčemu bylo?
Díky
Vyzkoušejte

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.01.2015 19:40 Žena jane91 [27] Re: cezarmilan
Vďaka, psíky sa jazierku vyhýbajú, boja sa (dlhosrsté psy takže v tak hlbokej vode by ich to ťahalo ku dnu). A vyskúšam teda čeriť hladinu. Momentálne je uplne rozmrznuté, až na pár menších kuskov ladu.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.01.2015 08:08 Muž cezarmilan [591] - RostlinyRe: jane91
Určite v najbližších dňoch povolia mrazy, čo by malo odkryť hladinu. Tak skontrolovať, pretože oteplenie zase "pomôže" plynom. Bolo by treba zabezpečiť niekoľko hodinové čerenie hladiny, buď okysličením, alebo stačí si pomôcť čerpadlom.
Zamedziť psíkom (teda ak) piť z jazierka, a venčiť v jeho okolí, možno s tým problém nieje, no treba vylúčiť všetko
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.01.2015 23:10 Žena jane91 [27] Re: cezarmilan
Rastlinstvo ano, filtrovanie áno.
Zo zvierat tam majú prístup dva krpaté psy (shitzu a pekinéz), ale neriešia to velmi.
Tak uvidím asi na jar. Či mám spraviť nejaké preventívne opatrenia? Dajú sa vlastne teraz nejaké preventívne opatrenia spraviť?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.01.2015 20:55 Muž cezarmilan [591] - RostlinyRe: jane91
Zima a mráz im neublíži. To, čo ich trápi sú plyny. Neviem či si počas sezóny vodu filtrovala a či tam bolo niejaké rastlinstvo.
Je rovnako možné, že niečo uhynulo a teraz prebieha rozklad. No ťažko povedať. K vode má ešte niejaké zviera prístup?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.01.2015 19:34 Muž Jarik [105] - Jezírka a realizace jezírekRe: vaaclav
Moje řeč ;-) ti přežijou vše a nedělají bordel
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.01.2015 19:34 Žena jane91 [27] Re: Jarik, Rostislav, Surdo, Johan
Ano, už teraz len stačí špárať v diere :-D, teplú či horúcu vodu som na tento učel používať nechcela aby som nejako neovplyvnila teplotu v jazierku.
A jazierko som kopala tak velké ako dovolila záhrada (či záhradka či len kusok pozemku).
A celkovo jazierko nebol môj nápad, ja som sa len snažila zlepšiť podmienky na život pre tých pár rýb, čo hodili do kúska mláky (1,5 x 2m a na hlbku max 30 cm). Neviem či aj vy také dačo máte doma, ale u nás to je asi takto: "Však tie ryby sú malé, taký velký priestor im musí stačiť" (a toto som počula ešte kým boli v tej "mláke").
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   08.01.2015 19:32 R Muž vaclav [14611] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: jane91
Místo kaprů si pořiď karásky a žádnou díru v ledu nepotřebuješ. Pro tvoje jezírko je to ideální ryba protože není zrovna moc velké a hluboké. Jen časem je potřeba omezit jejich počet. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.01.2015 19:32 Muž Jarik [105] - Jezírka a realizace jezírekRe: Rostislav
Já mám zase plovák se vzduchováním ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.01.2015 19:28 Muž Johan [4945] - RostlinyRe: Rostislav
Hm, tak to bych si do malého jezírka nedal, ale na druhou stranu lepší jak vzduchovací kompresor. Toto tu vody aspoň trošku zahřeje, když už jí teda míchá...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.01.2015 19:28 Muž Surdo [35] Re: Rostislav
ja dieru udržujem len obyčajným vzduchovacím kompresorom z akva čo mi len zavadzal v šuplíku
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.01.2015 19:04 Rostislav Re: Jarik
Já mám v jezírku nainstalováno toto - www.youtube.com/…
Mám to první zimu a odpadá mi starost s nahříváním hrnců s horkou vodou.Je to super. potlesk
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.01.2015 18:30 Muž Jarik [105] - Jezírka a realizace jezírekRe: jane91
aha, takže led něčím rozbíjíš jo? jinak rozměry jezírka 2x3 metry je dost málo na koi kapry a obzvlášť pro 5 kapru, jinak myslím že pokud nelapají po dechu v díře ledu tak bych neměl obavy.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.01.2015 18:27 Žena jane91 [27] Re: Jarik
Neviem či zodpoviem otázku, ale udržujem ju tak, že keď vidím, že už sa začína tvoriť vrstvička ladu, tak znova prederavím.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.01.2015 18:25 Žena jane91 [27] Re: LiborSprysl
No, oni po dychu ale nelapajú, len plávajú vyššie než obvykle
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.01.2015 18:10 Muž Jarik [105] - Jezírka a realizace jezírekRe: jane91
A jak udržuješ díru v ledu?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.01.2015 18:08 Muž LiborSprysl [9015] Re: jane91
To by promrznout nemělo, ale asi biologicky nefunguje, když lapou ryby po vzduchu...změřte hodnoty, budete vědět víc. Teď má být deštivo, nevím jak na Slovensku, ale to by mohlo pomoci.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.01.2015 18:02 Žena jane91 [27] Re: LiborSprysl
obsahovo netušim, je nepravidelného tvaru (2x3m je základ), hlboké je asi meter dvadsať (aj dačo).
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.01.2015 17:49 Muž LiborSprysl [9015] Re: jane91
No a jak je hluboké, velké obsahově?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.01.2015 16:59 Žena jane91 [27] Re: vaaclav
Aby som dovysvetlila, nepláve nejako apaticky pri hladine, len raz za čas vypláve vyššie.
Jazierko nie je úplne pod ľadom (jednak som čítala že by mala byť aspoň menšia diera pre únik plynov z vody, takže sa snažím udržiavať menšiu diery v lade), ale posledné dni nemrzlo až tolko, takže okraje jazierka (asi 5 cm z krajov) sú roztopené.
Zakladala som ho nanovo cez leto. Jazierko s týmito rybami fungovalo rok, ale toto leto sme prekopávali, práve kvôli zimovaniu (nedostatok priestoru dnu). Ryby som nedokupovala po prekopaní, takže je tam stále len 5 pôvodných koi kaprov.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.01.2015 16:51 R Muž vaclav [14611] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: jane91
Pokud je to pod ledem je něco špatně. Takhle totiž umrznou. :-)
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.01.2015 16:41 Žena jane91 [27] – Ryby pri hladine
Ahojte, v jazierku mám ryby aj cez zimu (zimujeme takto prvý rok), nakolko je dosť hlboké. Chcela by som sa opýtať, je normálne ak ryby vyplávu v zime k hladine? Zdržovali sa doteraz dole, nebolo ich vidno, ale dneska bolo jednu či dve vidieť. Je to normálne alebo je niečo v neporiadku?

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.04.2013 14:30 mupro Re: hr :-)))
Vzduchovacie kamene som mal cca 30cm pod hladinou, hlavne preto aby sa studená voda nemiešala s teplou v hĺbkach

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.04.2013 12:07 Těhňajs Re: hr :-)))
Zapomel jsem říct, že vzduchovací kámen je cca 20 cm pod hladinou.. Max hloubka 160. Objem 26 kubíků. ..
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.04.2013 09:56 hr :-))) Re: mupro
Ryby z netekoucích vod které v zimě hybernují nemůžou mít vzduchování, které jim mísí horní studené vrstvy do teplejších spodních a nemají tak klid k odpočinku.
Také sekání děr do ledu ryby stresuje a ruší, topítko když už tak pouze a jenom takové které rozpouští malou díru v ledu kterou se uvolňují nashromážděné plyny pod ledem.
Je potřeba rybám dopřád klid a prostupnost ledu toť vše veškerá rušivá činnost ryby stersuje, budí a vyčerpává, což způsobuje jejich zamrzání v ledu pod hladinou.
Nejlepší je na to polistyrenová plotna s několika dírami a klid.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.04.2013 09:54 Těhňajs Re: horsefeathers
Topení do jezírka na udělání díry, kvůli uniku plynů jsem měl také, ale nyní už mám 5 rok jen krabičku s 25W žárovkou + vzduchovací motůrek, a to funguje svěle s minimem spotřebované elektrické energie. Kdyby jste někdo chtěl, tak rád pošlu fotografie jak to celé vypadá.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.04.2013 09:38 Muž 0 [1718] - Obecné.Re: mupro
Fotka k příspěvku Vysazena a na zimu byla ponechána nevhodná skladba ryb, takže úhyn obsádky je logický důsledek.

Tak velké jezírko má s prosperujícím společenstvím flóry a fauny fungovat i bez té přemíry použité techniky.

Složení se vybírá dle požadavků jednotlivých druhů a možnostech, jenž vybudovaná nádrž může poskytnout. To se plánuje ještě před realizací. Doporučuji důslednější studium a porovnání různých příkladů i s vlastním dílem.


Ještě dodám, že ohřívat nádrže volně venku pro chov studenovodních organizmů je chybné řešení.

Podrobnější vysvětlování by spotřebovalo všechen můj vymezený čas.

Foto: Chovné nádrže, určené hlavně pro letní odchov tropických a subtropických druhů živočichů. Nyní zamrzlé a zasněžené, ale pod ledem se život již probudil. Foceno 1.4.2013. 0.
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.04.2013 00:47 Muž Horsefeathers [0]
chtěl bych potom vidět tu cenu za elektřinu co sežralo to topítko... :)

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.03.2013 14:59 Hanka Re: mupro
Dobrý den, taky jem spoustu let řešila úhyn ryb v jezírku přes zimu. Povedlo se mi to vyřešit až letos, koupila jsem topné tělísko, o kteérm píšou tady: www.oase-filtrace.cz/…. Ryby zatím žijou a investice do tělíska sice nebyla úplně mini, ale v porovnání s cenou ryb je to zanedbatelné.

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.02.2013 10:33 mupro – Úhyn rýb v jazierku počas zimy
Zdravím všetkých zainteresovaných a týmto by som Vás rád požiadal o pomoc. Posledné 4 sezóny som investoval dosť finančných prostriedkov do jazierkovej techniky (od novej fólie cez UV lampu,vysávač, filter, skimmer až po vzduchvanie na zimné mesiace) a ryby nie a nie prežiť zimu. Najprv som si myslel, že sa udusia, kedže som im dieru vysekával len sporadicky..no túto zimu som zabezpečil to vzduchovanie, vďaka ktorému nebola súvislá vrstva ľadu celú zimu...ryby proste vyplavaju po určitom čase na povrch a zamrznu na hladine. Niektoré ležia kade tade po dne už mŕtve

V jazierku som mal zlaté karasy, pár riečnych, zavojnatky a jesetera.

Jazierko ma objem okolo 45m3, plocha hladiny 50m2 a jeho najhlbšie miesto má cca 160cm. Po opadaní lístia zo stromov v jeseni som kal z dna povysával. Filter, lampu a skimmer na zimu davam preč.

Poradťe prosím niekto, som z toho už zúfalý.
Edit: ešte som zabudol dodať, že v jeseni tam bratov šéf hodil dve korytnačky. Neviem o aký druh išlo ale pravedpodobne boli dospelé.

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.03.2012 09:57 Muž jursat [7] – Moje zazimovanie
Ja pouzivam cerpadlo, kde na jesen odmontujem hadice veduce k filtru a necham ho zapnute bez hadic. K tomu dam plavajuci ohrievac, ale ten zapinam len vtedy, ak uz je velky mraz a jazierko ma tendenciu zamrznut. Inac je vypnuty, ale je tam, pretoze by som ho po zamrzani uz tam nedal. Neodporucam sekat lad, pretoze tlakove vlny pri sekani mozu sposobyt uhyn ryb. Vidiet aj stopy, ako sa chodi drobna zver napajat.
www.youtube.com/…
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.03.2012 07:22 Muž LiborSprysl [9015] Re: Natka
Máte úžasný zrak potlesk. Záleží na tom kde ta díra je, přetáhnout se dá novou plachtou, dá se nalepit záplata, podle materiálu lze zavařit...variant je hodně, ale to bychom museli vědět o vašem rybníku více.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.03.2012 18:27 Natka Re: Natka
Dneska na hladinu vyplavaly 2 mrtvé ryby. Ale našla jsem díru v plachtě o průměru, asi 3mm. Poraďte mi prosím co stím mám dělat nebo čím to mám zalepit.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.03.2012 06:03 Muž LiborSprysl [9015] Re: Nympheas
Hovořím o situaci před dešti, při síle ledu dvacet cm se udělal pod ním prostor zhruba stejně velký. To co roztálo nenaplnilo jezírko tak, jako by byl zachován zákon o zachování hmoty. Došlo k odparu. Ovšem po deštích se vše srovnalo.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.03.2012 18:43 Žena Nympheas [111] - LabyrintkyRe: LiborSprysl
Mě tedy hladina vůbec neklesla..to je podezřelé.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.03.2012 15:02 Muž LiborSprysl [9015] Re: longer
Měli jsme po rozmrznutí hladiny také -20cm vody a dopršelo to a je to plné
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.03.2012 15:01 Muž longer [1] - Mořské rybyRe: Natka
Ahoj. 20 cm už je celkem dost. Byt to tak okolo deseti, reknu, ze to muze být zpusobeno vypařováním vody a ruznych jiných přírodních procesu. Ale takhle to opravdu vypada na protrzenou folii, kor jestli mate slabou folii nepodloženou třeba geotextilii, je možné že letos extra silny led mohl folii přimačkout na nějakou ostrou hranu kamínku pod folii a ted když povolil je na svete nestestí ... Az led cely roztaje, dopustte jezírko a uvidi se jestli hladina zase klesne.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.03.2012 14:03 Natka
Ahoj, tak jezírko pomalu taje dneska jsem viděla 4 živé ryby. Ale hodně mam klesla hladina asi 20 cm. Nevíte čím by to mohlo být?? ( napadlo nas že by mohla byt někde praskla folie)

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.02.2012 12:01 Muž LiborSprysl [9015] Re: jajaapaja
Čerpadlo je jistější než motorek smich My jsme promrzli tak, že hladina vody spadla dobře o třicet cm...no raději jsem topítko u čerpadla zapnul
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.02.2012 10:39 Muž jajaapaja [174] Re: LiborSprysl
Já to řeším čerpadlem.Vzniká gejzír který sice namrzá ,takže se vytváří rampouch,ale voda stále koluje a rampouch narůstá.Když zamrzne zcela useknu mu špičku a jede dál.Přesto že letost jsou mrazy neuprosné jezírko nezamrzlo.Teď se oteplilo rampouch se rozpustil a je to v poho.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.02.2012 06:35 Muž LiborSprysl [9015] Re: mailo
Pokud je to jezírko mělké, tak to vaše řešení při déletrvajících mrazech přes dvacet stupňů stačit nebude a obsah jedné varné konvice to nezachrání :-D Proto jsou jezírková topítka od nichž díky čerpadlu odchází ohřátá voda, která bude udržovat pro ryby přijatelný prostor k životu.

+ Přidat reakci


Žádná předchozí stránka
Přejít na další

[1] ...... 4

Zpět na obsah sekce Jezírka a venkovní nádrže • Zobrazeno 4032x

Máte připomínku nebo nápad? Napište nám vzkaz do redakce nebo s námi diskutujte.
© RYBICKY.NET - https://rybicky.net/forum/8833-jezirko-a-zima