Filtr do velkého akvária (201 - 500 l)
Chtělo víc informací o akvárku a jeho obsahu a obyvatelích...
Starší reakce
Taky jsem cpal do filtru filtrační vatu, sice něco zachytila ale nic moc. Když zapnu UV lampu přes noc je to podstatně lepší. Ten bordel budou z velké části asi shluky bakterií které filtrem prolítnou a pak se zase spojí.
Minimalny prietok cerpadla, ktore pouzivam je 600L/hod. Obavam sa, ze pri velkosti nadrze 300L by slabsie cerpadlo nestihalo. Druha vec je, ze JEBAO je v podstate velmi tiche cerpadlo a kupovat ine stylom pokus-omyl, aby som zistil ci nie je tichsie, by ma vyslo asi zbytocne draho. Prudovemu cerpadlu by som sa rad vyhol. Vsimol som si, ze ho pouzivas a chvalis, ale nechcem ho kvoli vzhladu. Co sa tyka UV lampy si nie som isty ci dobre rozumiem. Pokial viem, UV lampa sa pouziva na "sterilizaciu" vody, tym ze zabije bakterie a ine mikroorganizmy a ja potrebujem vodu mechanicky vycisti. Alebo sa mylim?
Cerpadlo je ulozene v molitane od zaciatku, kvoli zabraneniu kontaktu so sklom. Je ho pocut len preto, ze je v komore s malou sirkou. Skla sa nedotyka. Prietok som skusobne uz zvacsoval, bez ohladu na hlucnost. Niekolko dni som bezal na 1000L/hod bez ocakavaneho vysledku. Moj dojem je, ze biomolitan, aj ked jemny, ale je natolko hruby, ze prachove castice nedokaze ked je cisty zachytit. Preto som ho docasne prestal cistit. Po par tyzdnoch by sa mal vysledok dostavit, ak vobec.
Nevím jestli to pomůže, pokud ti dělá hluk to čerpadlo protože je příliš silné tak ho vyměň za něco jiného a podstatně slabšího. Na proud v akváriu můžeš dát proudové čerpadlo. Na čistější vodu bych spíše použil UV lampu než další filtr. Použití jemných molitanů nepomůže odstranit vznášející se částečky a budou se dříve ucpávat a snižovat hladinu ve filtru.
Skoro na všechno sis sám odpověďel.
Dát čerpadlo v 3komore na molitan.
Nedávat ho na chlazení světla dlouhé vedení snižuje průtok a účinnost čerpadla.zvis průtok přes filtr a dostaví se čistota,pokud molitany dobře těsní kolem skla.
Ahojte. Riesim upgrade filtracie pre nadrz s cistym obsahom cca 300L. Dovody mam dva. Jeden je zvysenie cistoty vody a druhy znizenie hlucnosti. Momentalne pouzivam 4-komorovy vnutorny filter vid prezentacia. V dvoch komorach mam po jednom biomolitane, kazdy o rozmere 70x80x500mm, cize objeme 2,8L x 2 komory = spolu 5,6L. Jeden je hruby a druhy jemny. Cez tieto biomolitany je popod prepazky tahana voda do 3. komory, v ktorej je na spodu vrecko s cca 1L keramickych valcekov. Nad valcekmi je kusok filtracnej vaty na zachytenie jemnejsich necistot a nad nou cerpadlo JEBAO DC2000 s regulovatelnym prietokom, ktore taka vodu a tlaci ju cez 2 svetelne rampy kvoli ich chladeniu. Na druhej strane nadrze su vystupy z ramp vedene do rozstrekovacej rampy, ktora je po celej sirke zadnej steny. Voda sa melie v nadrzi podla mna ako treba. Rastliny sa jemne pohybuju, prudenie je vidiet aj na “prachu”, ktory vo vode plava a zatial sa ho snazim dlhsiu dobu marne zbavit. Je pravda, ze do nedavna som prepieral vzdy jeden biomolitan kazdy tyzden, co nebolo celkom fajn. Uz cca mesiac ich necistim a dufam v zanesenie, od ktoreho si slubujem lepsiu mechanicku filtraciu. Biologicka by mala fungovat bez problemov, nakolko nemam problem so ziadnou formou dusika, ani inymi prebytkami vid merania v prezentacii.
Upgrade zatial vidim na pridanie externeho filtra, co by mohlo riesit vyssiu cistotu vody + znizenie hlucnosti, lebo by som odstavil JEBAO a vodu by tahal len externy filter. Priznavam, ze mechanicku cistotu vody ocakavam hodne vysoko, co je trochu moja paranoja, ale tu nehodlam polavit. Externy filter zvazujem bezny hrncovy JBL, Eheim, SunSun…., alebo na mieru robeny externy komorovy filter. Momentálny filter by bol potom vyuzivany len ako predfilter. V 3. komore by bolo nasavanie pre externy filter. Bezne JBL, Eheim… filtre maju vyhodu jednoduchej udrzby, nizkej hlucnosti, slusnej spolahlivosti, nizkej spotreby, ale oproti komorovym filtrom maju mensi objem, aj ked pre moje pouzitie by objem pri pouziti predfiltra nemal byt problem a su drahsie. Na mieru robeny komorovy filter by mal zatial nedefinovany objem, no urcite viac ako hrncovy. Boli by v nom komory s jemnym biomolitanom, nejakou keramikou napr. Eheim Substrat Pro a na koniec asi filtracna vata. Posledna komora by musela byt hodne velka, aby JEBAO, ktore by tahalo vodu nebolo pocut. Mam odskusane, ze teraz hlucnost cerpadla v 3. komore v nadrzi nesposobuje ani tak jeho hlucnost ako to, ze komora funguje ako ozvucnica a zosiluje jeho vybracie. Ked cerpadlo vlozim priamo do nadrze aspom 15cm od steny, nie je ho vobec pocut. Na nizku hlucnost mam tiez vysoke naroky. Z beznych filtrov predbezne zvazujem JBL CristalProfi e1502 greenline, SUNSUN HW-703A, Eheim professionel 4+ 600 2275, SICCE Whale 500. V idealnom pripade, by mal mat filter moznost regulovat vykon/prietok + relativne nizku spotrebu. Nehladam absolutnu spicku v obore, ale ani najlacnejsie riesenie. Bude sa jednat o investiciu na dlhu dobu s minimalnou potrebou zasahov a nakladov.
Riesili ste niekto nieco podobne, pripadne viete poradit s vyberom? Som pristupny aj inym moznostiam. Dakujem za rady.
Starší reakce
Ne jelikož má předfiltr spojky k hadicím apatřeny nventily tudíž po odpojení předfiltru v nich zůstává voda , nejdřív je potřeba připojit předfiltr k nasávání z akvária poté dojít předfiltr vodou nakonec zavřít a připojit k nasávání hlavního filtru , nasaje se jen pár bublinek ze spojů . ps: odpojení probíhá v obráceném pořadí jen je potřeba dát nejdřív pod předfiltr cca 1,5l nádobu (používám nízkou plastovou misku).
Dotaz,není problém s tímhle druhem předfiltru ,že si při čištění zavzdušníš hlavní filtr,a následovně bordel z něho ti vletí do akvária ,a stejně celý systém musíš odvzdušnit jako kdyby jsi otevřel velký filtr?
Řešení dobré, zvětší to objem atd. Ale já musím mít něco v akva, měl jsem půjčený nějaký eheim a během dne mi to nasálo vytřený ancíky a mečovky. Takže aspoň hrubá houba tam bude. Ještě jsem koukal, že TetraTec 1200 je něco jiného, než jsem měl. Jak si stojí, krom toho že bere 20w oproti Sunsun 30w?
AquaNovu bych nechtěl ani zadarmo. Znám jen pár lidí co ji mělo, ale většině z nich přes něj vytekla část akvária. To už radši SunSun. Taky levný, ale zatím na něj nikdo nenadává, tak nebude tolik poruchový.
Do filtru jdu tak jednou za rok. A to není moc špinavý. Předfiltr odvede kus práce.
Díky za názory. Pokud by byl kanystr, tak jedině s předfiltrem @Gringo63, pak ale má smysl nějaký JBL oproti AquaNova o 3000 dražší, když nejhorší práci odvede předfiltr a filtr samotný budu čistit párkrát do roka? Substráty si samo upravím.
2 22.03.2018 14:35 R Jája [1426] - Živorodky Podle mě to je spíš o tom, co kdo od toho očekává. Já mám JBL e1501. AQ je 12x50x50 a ten filtr ho bez problému utáhne (mám ho ztlumený). Nepoužívám ale rampu, ale trysku, která je součástí balení, neboť mi rampa nevyhovovala. Z toho filtru jsem doslova nadšená a také jsem nasadila molitan jako předfiltr (není to kostka, ale malý modrý váleček, který je daleko menší než kostka 16x10x10) a počítám s tím, že se musí čistit častěji. Když vidím, že se zeslabí proud a i na nejvyšší výkon je slabší, tak molitan vyperu - zatím to bylo poprvé cca po měsíci, což opravdu jako problém (čas + práce) nevidím.
No lepší, než čistit filtr při každé výměnně, néé?
Čistiť predfilter pri každej výmene vody? TFUJ KOLALOKOVĚ LIMONÁDĚ?!
Aha, to je ale pak věc názoru
Mně přijde výdrž 2-3 týdny dostatečná, aby to prostě vydrželo bez praní do výměny vody.
Já jsem tu kostku velkou měl. Cca 10x10x20cm a nestačilo to na 325l akvárium, navíc na mě málo zarybněné. Dost snižovala průtok filtru, čistit jsem ji musel co 14 dní.
Teď tu kostku mám s čerpací hlavou jako jediný filtr 60l akvária a minimálně půl roku jsem na ni nemusel šahat.
Aby se ten předfiltr po domácku vyrobený z kostky molitanu nasazeného na sací košíček neucpával, je potřeba udělat tu kostku co možná největší (bordýlek se pak rozprostře na větší plochu a interval zacpání se tím tak prodlouží). Jen to má úskalí, že to pak vypadá jako klasický filtr z kostky molitanu.
To jsem přesně (ne)chtěl slyšet. U externích - teď jsem měl skleněný komorový, nasávalo to potěr ancíků, živorodek atd., předfiltr jsem zkoušel něco vyrobit, ucpával se, hrozná manipulace... Takže když to nezvládnou profi firmy, tak ani já. Navíc stejně bych musel mít v akva nějakou houbu. Takže ušetřený penízky půjdou do nových LED pásků (těším se na diskusi vedle
)
S tím naříznutím to není špatný nápad, na YT jsem koukal že stačí proužky skla zvenka, že se to do nich opře. Tvůj článek mě právě navnadil na HMF, takže zatim díky, pak bude prezentace
Doma mám JBL901 - sání je řešeno tragicky a ucpává se. Předfiltr, co jsem si udělal jen nasazením molitanu na sací koš, se taky neosvědčil. Trochu to vylepšila novější verze končící dvojkou.
A v práci mám Eheim classic a na tom je povedené snad jen to sání. Eheim má dobře řešený předfilr, ale za cenu místa v akváriu.
Každý filtr má nějaké mouchy. U HMF dost vadí ty vodící lišty. Černé moc nejdou sehnat a světlé razí. Ale viděl jsem řešení. Molitanovou desku na straně co se dává do lišty nařízneš 1cm od hrany. 4cm molitanu dáš do lišty (ona má právě 4cm, 5cm široký molitan ani do ní nejde pořádně narvat) a ten zbývající 1cm zůstane před lištou a schová ji.
Výrobu mého HMF jsem popsal i do článku:
rybicky.net/clanky/1637-hambursky-plosny-filtr-hmf
Mno rozpočet je dobrý, resp. přemýšlel jsem o JBL 1502/SUNSUN 703a, nebo podobné. Ale 5k za filtr už se mi zdá dost, spotřeba těch levnějších taky není zanedbatelná. Dilema tedy je několik tisíc vs zabraný roh HMF. Ještě taky nevím, jak to bude vypadat. Co byste případně vybrali za kanystr? Mám ne moc dobrou zkušenost s TT 700 v menším akva, moc mě neoslovil, takže jestli doba pokročila, tak ok, jinak na to kašlu a beru HMF. Když to udělám šikovně, mohu ho kdykoliv nahradit kanystrem
Záleží, co od toho čekáš a jaký máš rozpočet. Mám většinu typů filtrů (skleněný externí, HMF, vlepený skleněný filtr, čerpací hlavu + biomolitan, vnitřní i externí kanystrový), tak můžu srovnávat.
Klasické HMF se nedá pořádně zamaskovat. Zatím jsem ještě HMF nepropíral, ale vadí mi na něm, že musím vytáhnout a pročistit celý molitan najednou. U skleněných a kanystrových filtrů vytáhnu a pročistím vždy jen část náplní. Navíc vzhledem ke svému objemu zabere moc velkou část akvária. Ale účinnost je výborná. Spočítej si objem molitanu HMF a navíc u HMF je výhoda, že voda jde pomalu a velkou plochou.
Externí skleněný nechceš. Takže pokud se nebojíš případného úniku vody a máš dost peněz, tak bych ti doporučil externí kanystrový.
Druhou možností je vlepený filtr (skleněný) - ten doporučím pokud se bojíš úniku vody nebo chceš šetřit.
EDIT: Link na nádrž kde mám HMF tu už dal HanysOV, skleněný vlepený mám tady, ale nádrž je nová, tak s ním zatím nemám skoro žádné zkušenosti (ale nějaké fotky tam jsou):
rybicky.net/nadrze/28047 Ahoj, bude nové 160x50x50 a rozmýšlím jaký filtr. Bude tam hlavně hodně neonek, teter, pancéřníci, ale hlavně když se mi podaří stabilní prostředí, tak terče. Jak jsou na tom s účinností rohové HMF řekněme 50x50x5 30ppi s adekvátním čerpadlem - celé do 1000,-? Raději bych externí s předfiltrem, ale ty ceny, aby to mělo smysl... Externí skleněný nechci. HMF jsem tady u nikoho asi neviděl, všude +- kanystry. Takže vyplatí se uvažovat o HMF?
Starší reakce
Prosím jaké jsou ty situace? Klidně SZ.
Nebavíme se o odchovnách.
Psal jsem, že TREND je EXTERNÍ (ne pouze kanystr)
Super, opět díky moc
Vyzkouším to, tak nějak jsem to čekala a mám obavy, že to právě naproti sobě bude lepší, ovšem esteticky méně příznivější
Když tak budu muset dosadit nějaké vyšší kytky i na druhou stranu. O té rozstřikovací rampě jsem také uvažovala.
Ještě jednou dík snad to akva i s vnitřními filtry k něčemu bude
Můžeš, ale lepší je proti sobě. (důvody popisoval NGHK)
Můžou být umístěné jakkoliv. Ale musíš si otestovat proudění vody v akváriu, ať ti nikde nestojí, ale ať není nikde zbytečně velký proud. Případně na jeden z filtrů můžeš dát rozstřikovací rampu. Při umístění naproti sobě to proudění vody bude pravděpodobně lepší.
@bobik0cz: Kanystrový filtr je možná trend, ale určitě to není univerzální řešení (jako například LED). Ve spoustě situací je vhodnější jiný filtr.
Ahoj, už jsem to vysvětlovala, ten první filtr jsme dostali, teď řeším jak z toho co nejjednodušeji ven. Kytky, vzhledem k tomu, že je to nové akva, se teprve rozrůstají a na té pravé straně mají šanci za chvíli oba filtry zakrýt. Tedy doufám.
Proto se ptám, jestli můžou být na jedné straně či nikoliv.
Chápu že se ti líbí interní filtry (3 ze 4 AQ), ale proč tak vehementně odrazuješ lidi od externích filtrů (lepených či kanystrových)? Nejen kvůli účinosti, ale hlavně estetice.
Vždyť společenský trend (i ve světě) je jasný - externí. To riziko tam sice nějaké je, ale holt je potřeba jít s dobou a nedržet se všeho starého
Doporučuji Pojištění domácnosti - a spím jak bezstarostné mimčo
Nevím o jaké spoustě rostlinek mluvíš (koukám na tvoji prezentaci), ale když jsi se rozhodla mít uvnitř dva ošklivé filtry tak je dej aspoň proti sobě
Zdravím
Tak stávající filtr Aquael Turbo 2000 je rozšířen o další oddíl s materiálem Seachem Matrix a zítra mi má dorazit čerpací hlava Eheim AQUABALL POWERHEAD 1212 (650) a biomolitanová kostka. Ještě bych se ráda poradila, kam by bylo vhodné tento druhý filtr umístit. Může být na stejné straně jako stávající - tedy můžou být vedle sebe? Mám tam dost rostlin, byly by tak oba slušně zamaskované. Nebo je nutné jej dát na druhou stranu akva? Pro upřesnění - délka je 140 cm, šířka 50, výška 60 cm.
A průtok? Nechat je spíše přiškrcenější nebo naplno?
Moc děkuji všem
Starší reakce
Ano, riziko vytečení je vždy. Ale můžeš ho omezit nebo zvýšit různými způsoby. A externí filtr to riziko výrazně zvyšuje. A pár litrů přes netěsnící těsnění/puklinku v silikonu akvária nepovažuji za vytečení akvária..
Z mého okolí vím o několika vytečených akváriích z důvodu různých problémů s externím filtrem, o jednom z důvodu prasklého externího topení a o jednom z důvodu nekvalitního slepení (prasklo hned při prvním napouštění).
Pedro7 napsala: ... páč zmínka o vytopení u nás taky padla ...Sice to bude znít divně, ale kdokoliv má akvárium, tak musí počítat s možností vytopení. Je úplně jedno zda máte externí nebo interní filtr. Já třeba vím o několika lidech, kterým teklo akvárium. U nikoho to nebylo rozbitím v nedbalosti. Někomu začal jen malý čůrek mezi těsněním = je možné si toho všimnout a zachránit ... ale jiní se vrátili z práce a cestou do svého bytu viděli 2 patra dolů vytopené ... čím větší akvárium, tím větší potenciální problém a když to přijde, tak kam se na to hrabe netěsnící externí filtr ... tak to prostě je ...
A čo tak dať filter do vedra so snímačom na vodu? V prípade úniku vody snímač vypne filter a zatvorí hadicu. Toľko moje riešenie ak sa rozhodnem pre výmenu vnútorného filtra. Momentálne ma odrádzajú len skúsenosti majiteľov s hlučnosťou externých filtrov. A aké ja mám šťastie na nepodarky tak zatiaľ len vyberám vhodný model.
Starší reakce
Jojo
Máš úžasné akva s hodinami
Nene, budou tam dva filtry, jeden s keramickými kroužky BIOCERAMAX 600 a molitanem a druhý čerpací hlava s molitanem...
Není to asi esteticky nejideálnější, ale za stávající situace zřejmě nejschůdnější...
To čerpadlo se dá později použít i po montáži nějaké té přepážky. Mrkni jak to mám já, funguje to perfektně.
Děkuji za názor
Asi to tak dopadne, snad se mi to podaří nějak rozumně zamaskovat
A určitě pojedou oba...
Nejlepší by byl nějak vestavěný molitan, ale v napušteném akváriu se to špatně realizuje.
Kostka s hlavou je dost limitující řešení, v podstatě to znamená filtrovat jen přes molitan. Mně by to nevyhovovalo. Ale tak každý má jiné potřeby.
Jojo, to je opravdu škoda...
Když se ještě dívám na tu hlavu s molitanem - kolik může být zapuštěný do dna? A je nějaký problém, když by byly oba na stejné straně akva, ten stávající výš a s molitanem níž?
A já mám jednu výhradu proti externímu filtru.
Když se nebude udržovat, je to úplně jedno jestli je vlepenej a nebo schovanej pod akváriem. V tom je podle mě kámen úrazu, lidi to silně podceňují.
Přidat reakci
1 ...... [5] ...... 11
Zpět na obsah sekce Technika • Zobrazeno 14666x