Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

Rašelina

 

NápovědaFórum » Voda, přípravky na úpravu a testy  

Přejít na předchozí stránku 6 Žádná další stránka   1  
Rašelina
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.03.2010 22:16 Muž kortezhugo [983] Re: disfan
No - pekne cisla - len to odsleduj ci sa to nevrati spet. Podla mna hej...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.03.2010 22:13 Muž filipsi [1295] Re: disfan
Zajimave. Ted jeste zamyslet se, kam se tech nejakych 10 gramu vapniku s horcikm podely ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.03.2010 22:05 disfan – rašelina
Chcem sa len podeliť o skúsenosť.. Nakolko mam strašne tvrdú vodu (dgh 25 ph 8,6), skušal som to zraziť s rašelinou... Tak som si zohnal tzv. bielu rašelinu vrchoviskovú (ona vlastne nie je biela ale ma taký názov), čistú s ph v rozmedzí 3 až 5. Vzal som 0,5 l tejto rašeliny a zalial 1l 80°C vody a po vychľadnutí som dolial daľšie 2,5 l vody izbovej teploty. Takto to stálo asi 3 dni a pustil som sa do experimentovania...
Do akva 120 l s vodou dgh 25 a ph 8,6 som nalial 1,5l takto ziskaného výluhu ktorý som samozrejme filtroval cez čisté papierové utierky. Pomer bol zvolený odhadom. Po naliatí som to nechal filtrom rozšíriť po celom akva aby sa to dobre všetko premiešalo. Voda síce je ,,špinavá,, ale nie čierna ale skôr jantárová.
No a k samotným výsledkom.. ph namerané 7,4 a dgh 11. Celkmo zaujímavé. Rybky sú tam len 3 pancierniky ako pokusné králiky. :) Ale pokojne si hrabú ďalej takže snáď to dajú... Celkom zaujímavé výsledky nie?

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.03.2010 10:34 Muž gigimasters [8] Re: JuraS
To by mě také zajímalo.. Nebo jestli to stačí zalít horkou vodou a výluh je dříve..
A také když se výluh připraví jak dlouho jej lze skladovat?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.03.2010 10:22 JuraS
Doplním dotaz,
připravím-li výluh z 500 gr balení rašelinového granulátu od sery tím, že to nechám pár měsíců louhovat v 4 lt destilované vody pak jak tento výluh dávkovat do akva ? Máte někdo nějaké zkušenosti nebo existuje nějaká výpočtová tabulka ?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.03.2010 09:24 Žena geminika [39] - ŽivorodkyRe: gigimasters
Ja mám Chelatín. V návode píšu 10 ml na 20 l vody. Je to "Výluh z rašeliny a iných prírodných zdrojov bohatých na humínové kyseliny. Tieto látky dávajú vode hnedočierne sfarbenie, čo je typické pre mnohé prírodné lokality. Hlavnou prednosťou humínových kyselín je schopnosť udržať stopové prvky vo forme, ktorá je prístupná pre rastliny. Okrem humínových kyselín obsahuje Chelatín komplex prírodných látok, ktoré zvyšujú aktivitu a vyfarbenie rýb.",
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.03.2010 09:23 Muž Moucha [1429] - Raci, krabi, krevetkyRe: gigimasters
maniakva.sweb.cz/…
Seru jsem mel, kulicky se nerozpadaji, vyluh je pomerne ciry, u vyluhu mash plnou kontrolu nad davkovaim... U aplikace primo do filtru je to problematicke, kyselost se postupne meni.
Navic bych si pohlidal uhlicitanovou tvrdost, ja ji mel nizkou takze mi lepsi sluzbu dela pridavani CO2.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.03.2010 09:09 R Muž Silent [5949] Re: gigimasters
Tolik na kolik máš místo. Menší množství se dříve vyčerpá, větší zabírá místo ostatním hmotám. Z tohoto důvodu dávám raději přednost rašelinným výluhům. Mimo jiné se i lépe a přesněji dávkují.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.03.2010 08:50 Muž gigimasters [8] – rašelina (sera)
Ahoj mám rašelinu sera supper peat. A nevím a na krabičce není napsáno kolik dávkovat tak se chci zeptat jestli někdo nevít jaké množství rašeliny má být ve filtru.
PH mám 7,6 (někdy 7,8)
akvarium 75 litru (čistý objem)

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.09.2009 10:38 Muž trodat [11] Re: LuckyLjuk
Být Vámi, tak bych přemýšlel o RO ,počáteční vyšší investice ,ale sníží vám všechny Vámi udávané hodnoty a výsledný effekt je zaručený.
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.09.2009 09:23 Muž Moucha [1429] - Raci, krabi, krevetkyRe: LuckyLjuk
Musis experimentovat. U kazdyho je jina voda a to davkovani muze bejt jiny...
Orientacni vypocet: meni se 1/3, 90L akvarko/3=30l - vody na doliti... Tu upravime pridanim v mem pripade (voda ze zelivky, prazsky vodovody a kanalyzace). 30*(1*20ml)=600ml tmavyho vyluhu a 30*(3*20ml)=1800ml svetleho vyluhu. To vidim na dve petky na tmavej vyluh a dve na svetlej.

Protoze ty vyluhy maj priblizne stejny pH, tak jsem to urcil tak ze jsem vzal petku od cocacoly a nalil do ni odstatou vodu k tomu jak se to zuzuje... Dal jsem 4strikacky vyluhu a promychal, asi za 30min jsem zmeril pH, pak jsem pridal dalsi vyluh, zamichal nechal ustat zmeril pH... Tak jsem namichal dolejvaci vodu na pH cca 6,8 a tim jsem dolil akvarko. Postupne se pH v akva ustalilo na 7,2... Chce to postupnou zmenu pH aby osazenstvo nemelo sok.
A vzdycky pred dolevanim tak u prvni namichany petky zmerim pH.

Obecne se doporucuje pri obarvovani raselinou, aby vysledna voda v akvariu mela barvu caje (lehce do zlutohneda).

Pokud mas tvrdsi vodu, tak asi bude lepsi alternativa torbex, pripadne tmavy vyluh + CO2 (ale u toho opatrne).
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.09.2009 07:36 Muž LuckyLjuk [18] - RostlinyRe: Moucha
Mám aq 90l. Takže vlastně tmavý, světlí výluh dohromady 80ml/l = 7200ml/90l. Chápu to dobře? To mám dát jednou týdně 7,2l rostoku do AQ 90l? Není to moc?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.09.2009 19:20 Muž Moucha [1429] - Raci, krabi, krevetkyRe: LuckyLjuk
Ano, kombinuju to protoze bych to jinak mel desne tmavy.
Tmavy vyluh je na barvu + doplnek svetleho vyluhu kvuli pH, ale ja mam pomerne mekou prazskou vodu.
Kazdej tejden odkaluju a menim vodu, dolevam pak upravenou. Tak to davkuju pri tom.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.09.2009 17:09 Muž LuckyLjuk [18] - RostlinyRe: Moucha
Díky hodně jsi mi pomohl. vyzkouším. Jen jestli jsem to spravně pochopil, tak kombinujes tmavý a světli výluh. A jak často dávkuješ?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.09.2009 16:35 Muž Moucha [1429] - Raci, krabi, krevetkyRe: LuckyLjuk
Pouzivam raseline vyluhy na upravu vody, pouzivam urizli flasky od coca-coly, jako dekl pouzivam poskozeny CD/DVD, je nutny provzdusnovani.
Tmavy vyluh - raselina aqua exotic mojeakvarium.vltava2000.cz/…
Cely baleni jsem rozmichal v jedny petce, vyluh udebiram pomoci hadicky na konci s filtrem z platynka, cerpam samospadem.

Svetly vyluh- granulovana raselina od sery, asi dve hrste do petky, zde staci na hadicku dat jen kousek molitanu.

Odeberu co potrebuju a doleju odstatou vodou.

Davkuju 1x 20 ml + 3x 20 ml na jeden litr pH klesne z 7,8 na cca 7-6,8; odmeruju to injekcni strikackou. Micham to bud v perkach od coca-coly, nebo v 5l kanystru od destilky.

Tejdne tak vyprodukuju cca 15 l upraveny vody.

Doporucuju prostudovat:
maniakva.sweb.cz/…
a taky sadu clanku o chemii vody
maniakva.sweb.cz/…
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.09.2009 16:23 Muž Eff [417] - RostlinyRe: LuckyLjuk
Všechny hodnoty by snížilo pouze namíchání s měkkou vodou. Při KH 10 nebude snižování pH nic jednoduchého. Osobně bych míchal vodovodní vodu např. s destilkou a pH reguloval pomocí CO2, výluhy jsou prospěšné, ovšem bych je dopřával spíš rybám z amazonky pro jejich obsah humidových kyselin a příjemnou barvu.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.09.2009 16:14 Muž LuckyLjuk [18] - RostlinyRe: Tommys
Ten TORBEN můžu kombinovat se sera blackwater aquatan?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.09.2009 16:12 Muž LuckyLjuk [18] - RostlinyRe: Eff
Parametry jsou pH 7,8 , GH 17 , KH 10 , NO3 25. Rybky budu mít z amazonky, takžew potřebuji hodně snížit všechny parametry. Budu kombinovat rašelinové výluhy s sera blackwater aquatan. Podaří se mi těmito dvěma přípravky snížit hodnoty na ideální?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.09.2009 15:38 Muž Eff [417] - RostlinyRe: LuckyLjuk
Jaké parametry (pH, KH, GH, případně NO3) má vstupní voda? Parametry vody v akváriu jsou v prezentaci.
Pokud je problém pouze v pH, přemýšlel bych o CO2 ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.09.2009 15:37 Tommys Re: LuckyLjuk
Pro zkoušku si zakup TORBEN, je to rašelinový výluh a stojí to cca 30,-Kč. Jinak jsem z rašeliny dělal výluhy tak že jsem prostě na týden naložil rašelinu do vody a pak jsem tu obarvenou vodu nalil do akva, me spíš nevyhovovala pořád to vytvářet, proto jsem koupil ten Torben, myslím že stejně tak se dá použít i Sera Blackwater aquatan, ale ten je nepoměrně dražší. Osobně mám vyzkoušeny oba přípravky kvůli efektu "tmavé vody" a oba zbarvují vodu do hněda, oba přípravky vydrží ve vodě stejnou dobu, pouze aquatan by neměl okyselovat vodu. Po torbenu se mi rády třou ramirézky.
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.09.2009 14:35 Muž LuckyLjuk [18] - Rostliny – Rašelinové výluhy
Zdravím, potřebuji radu. Moje voda má vysoké hodnoty a mimo jiné je chci snižovat rašelinovými výluhy z kyselé vysokohorské rašeliny, ale vůbec nevím jak, kolik, v čem. Máte s tím někdo zkušenosti? Nerad bych neco pokazil.

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.08.2009 11:50 Muž kortezhugo [983] Re: FranzFritz
Ja som ju pouzival kvoli znizeniu pH,a dobrym vlastnostiam na vodu rastliny a rybi.
Len su rozne druhy - ja so pouzival slabo kyslu... ahoj
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.08.2009 10:52 Muž FranzFritz [207] - TetryRe: kortezhugo
Mně v tomto akvárku bordeldělající rašelina nevadí. Není v něm žádný filtr, žádné vzduchování, jen pokus o co nejvhodnější prostředí pro pěstování této masožravky. Potřebuji si namnožit co největší koberec, příprava na budoucí iwagumi.

Navíc těžko mu radit, když nenapsal ani proč a na co tu rašelinu chce.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.08.2009 10:42 Muž kortezhugo [983] Re: FranzFritz
Ja som tiez pouzival raselinu. Ale nikdy som ju nedaval do aqua ale do filtra. Vyberes ju kedy chces pripadne vymenis....
Priamo do aqua to nie je velo dobre davat kvoli - "Rašelina ti bude dělat v akvárku nepořádek. Je lehká, často plave".
Vo filtri ucinkuje tak isto - a tento problem "odpada".
Puzival som AQUAEL FZN-2 - nechcel som interny filter a externe boli dost drahe tak som zvolil "kompromis".
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.08.2009 08:59 Muž FranzFritz [207] - TetryRe: DavidDizzer
Rašelinu do akvárka? V malém akvárku mám směs rašeliny a jemného písku, ale tohle akvárko slouží jen pro rozmnožení Utricularia graminifolia. Rašelina ti bude dělat v akvárku nepořádek. Je lehká, často plave, při každé výměně vody ti zakalí akvárko, odkalovat nejde, voda má barvu kávy. Jediného čeho se nemusíš bát, jsou řasy. Zpočátku jsem tu měl hodně zelených řas. Po dosypání rašeliny řasy zmizely. Moc vhodné prostředí pro chov rybek to ale není. Já to mám jen na pěstování masožravky.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 7   20.08.2009 08:28 zrada Re: DavidDizzer
Ty si tu pořád stěžuješ, jak ti rostou v akváriu pouze řasy a pak vymyslíš tohle. hmm Jak jinak.
Rašelinu si tam nasyp samozřejmě jakou chceš. Potom dej vědět, jaké nové druhy řas se ti povedlo vypěstovat. Ten tvůj "black water aquatan" jim sice taky chutná, ale naturál je naturál, to budou trávníčky. :-D
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   20.08.2009 00:02 Muž DavidDizzer [26]
Poraďte nějakoou rašelinu do mého AQ :).

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.06.2009 21:40 Muž FranzFritz [207] - TetryRe: Moucha
Kdepak. Utricularia volubilis je čistě vodní bublinatka www.masozravky.com/… Vytváří nadzemní prýty s pastmi. Tyto prýty vytváří pro lov ve vodě. Mám ji přímo od Ing. Páska, majitele www.masozravky.com
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.06.2009 20:40 Muž Moucha [1429] - Raci, krabi, krevetkyRe: FranzFritz
www.masozravky.com/…
U. Volubris je emerzni! takze pod vodu ne-e
ale rybicky.net/atlasrostlin/utricularia_graminifolia je v pohode ani nemusi mit raselinu ;-)
Teda zalezi jakou mas vodu.

Jinak treba sera vyrabi granulovanou raselinu do filtru, ci se prodava raselina rovnou v saccich.
Ja si delam vyluh sam i kdyz se daji samozrejme poridit jiz hotove vyluhy ruznych vlastnosti. Pridavam ho do cerstve vody na doliti, po kontrole pH, aby osazenstvo nemelo sok. Jen pozor na zahradnicke raseliny- obcas obsahuji pesticidy!

Dobry clanek o raseline maniakva.sweb.cz/…
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.06.2009 20:10 Muž FranzFritz [207] - TetryRe: Romy
Potřebuji si namnožit bublinatky. Dostal jsem dva trsy Utricularia volubilis a Utricularia graminifolia. Obě dvě mají rády rašelinu. Utricularia volubilis je čistě vodní. Chci si je namnožit v miniakváriu, takže asi dno více jak dva roky potřebovat nebudu. Proč používat sterilní písek a hnojení, když by rašelinné dno bylo přirozenější?
Jde někomu Utricularia volubilis v akváriu?
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   16.06.2009 16:44 Muž Romy [1822] - CichlidyRe: FranzFritz
Polož si otázku co budeš dělat se dnem z rašeliny,až pozbude svou účinnost.Budeš přidávat další?Odebírat starou?To není nejšťastnější řešení.Proto se používá výluh,nebo se rašelina dává jen dočasně,do filtru apod,pak se běžnou výměnou odstraňuje a dodává čerstvý.Jestli chceš experimentovat,prosím,jsem zvědavý jak po roce,roce a půl dopadneš,včetně pravidelného odkalování.Ne každým rostlinám rašelina vyhovuje...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.06.2009 14:58 Muž FranzFritz [207] - Tetry – Dno z rašeliny
Má někdo zkušenosti se dnem z rašeliny? Některé rostliny v přírodě žijí v rašelině, tak zda by nebylo vhodnější na dno umístit nějakou směs rašeliny a jemného štěrku než používat výluh z rašeliny?

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.10.2008 18:32 Muž Yirka [9123] Re: andrej
To bys asi měl tušit, když se tu ptáš.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.10.2008 22:49 andreja Re: motýlek
K comu mi ta raselina pomoze?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.10.2008 12:08 Muž motýlek [275] Re: andrej
Používám běžně rašelinu z květinářství - je čistá jak slovo boží. Pro jistotu samozřejmě změřit aspoň kyselost a odzkoušet na nějakých rybkách co bych eventuálně oželel - zatím se mi to ale nestalo... Z ekonomického hlediska koupit aspoň 10 kg - stačí jedna zkouška na celý rok i více... Dám do vody tak na týden, až dostane tu jantarovou barvu, změřím pH a přiměřeně použiji podle potřeby. ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   09.10.2008 12:05 tube Re: Usine
Já mám ve filtru rašelinové granule od Sery a je to v pohodě.Ph mám okolo 6.8. Původně bylo 7-7.5.Provozuji asi 3.měsíce.Nebo možná lépe indikátor PH mi přešel z modré do zelenožluté.
Používám testy Aquar.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.10.2008 10:35 Muž filipsi [1295] Re: Usine
A ne kazdy koupeny vyluh je kysely, nedavno jsem narazil na nejaky pufrovany (cim, to psane nebylo :( ) myslim na 7.8
Edit: Tak uz jsem to nasel, je to huminovy koncentrat aquahum, s Ph 8.5-10.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.10.2008 21:35 Usine Re: andrej
Rašelina přímo ve filtru není nejlepší řešení. Ne každá je kyselá. Jistější je koupit nějaký výluh.
aviaservis.cz/… :-)
www.sweb.cz/… :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.10.2008 17:38 Muž isamik [180] – Re: andrej
No akvaristika je pro trpelivy... nez zacit hejbat parametry vody, radejich bych vode prispusobil osazenstvo
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.10.2008 17:17 andrej – rašelina
Caute, jaku raselinu pouzit do filtra? Viem ze by nemala byt chemicky upravovana... Z original akvaristicka je dost draha. Jak dlho vidrzi vo filtri na splnenie znizenia s stabiliti pH?

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.02.2008 17:40 Usine Re: hankaaa
Nejistější je udělat si výluh. Pokud je rašelina hodně kyselá tak s ní lze změnit PH a to dost podstatně. Rybám to potom víc uškodí než prospěje. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   28.02.2008 11:11 R Muž Silent [5949] Re: hankaaa
Tyhle vnitřní Fluvaly na to nejsou konstruovaný. Lepší je v tomhle případě použít výluhy.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.02.2008 22:40 Muž filipsi [1295] Re: hankaaa
Houbu za raselinu urcite nemenit.Pokud se tam nejaka cast vejde dej ji dovnitr, treba v puncose, pokud ne, zaves nekde vedle, kde na to moc nepujdou ryby. Nebo mozna jeste lepe - pouzivej vyluhy, ktere do akva prilevej.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.02.2008 21:59 Žena hankaaa [2]
Velice som sa nedopatrala ze ako sa ma raselina umiestnit do flitra. Mam fluval 2+ a 60l akva. Ci len napchat trochu raseliny nad spongiu, alebo tu spongiu za raselinu vymenit. Tiez ma zaujma ako dlho ju tam mozem mat. resp. po akom case vymenit.
Dikes ahoj

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.06.2006 18:53 vaclav Re: Radek
Já bych ti to nedoporučoval . Jestliže chceš pěstovat rostliny tak se dává pod písek hnojivo. Rašelina nemusí být vždy jen kyselá ale i naopak . Většinou se dává do filtru. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.06.2006 08:44 Jana Re: Radek
Budeš mít trochu kyselejší vodu, záleží jaké ryby budeš chovat. Tlamovci to moc neradi.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.06.2006 21:49 neo Re: Radek
Nutné to samozrejme není.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.06.2006 21:25 Radek – Rašelina
Ahoj.. prosím vás o radu. Zakládám akvárium a mám dotaz, zda mám pod kytky umístit takové ty rašelinové destičky? Je to třeba? Díky za odpovědi...

+ Přidat reakci


Přejít na předchozí
Žádná další stránka

1 ...... ...... [6]

Zpět na obsah sekce Voda, přípravky na úpravu a testy • Zobrazeno 12692x

Máte připomínku nebo nápad? Napište nám vzkaz do redakce nebo s námi diskutujte.
© RYBICKY.NET - https://rybicky.net/forum/8371-raselina?od=251