Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

Rašelina

 

NápovědaFórum » Voda, přípravky na úpravu a testy  

Přejít na předchozí stránku 2 Přejít na další stránku   1  
Rašelina
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   31.03.2017 14:17 Muž NHKG [3900] - HadohlavciRe: Kapr
Nesmíš to přehánět, ale mám ověřeno, že dvojnásobná koncentrace je ok. Dal bych tam ještě jednou úvodní dávku a pak jen při výměně.
Vodu měnit tak často, jak je potřeba. Měnil jsem i 3x týdně.
Mi to zabarvení výdrží celý týden, ale postupně slábne. A to mám hodně předimenzovaný filtr (30l molitanu a 8l Ehem substrat pro na 450l akva). Dávám cca 70ml na 200l měněné vody. Nemáš ve filtru něco, co torben pohlcuje? Například aktivní uhlí, Seachem clear water, ....
Edit @Maq: Torben je docela dobrý. Podle mě lepší jak Sera blacwater. Ale v poslední době mi přijde, že Sera šla s kvalitou hodně dolů. I Sera discus co mám má v sobě nějak moc prachu.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   31.03.2017 14:17 Maq Re: Kapr
Torben je směs organických látek, které se v akváriu rozkládají. To platí o všech těchto barvivech, vč. rašelinového výluhu, výluhu z olšových šišek, kořenů, listů mandlovníku a dalších.
Ve Tvém případě to šlo hodně rychle, ale to se možná při opakovaném používání trochu zlepší.
Časté výměny vody jsou dobrou radou obecně, ale není to absolutní pravidlo. Pokud se Ti v akváriu neděje nic nepříznivého, můžeš klidně polevit.
Nevěděl jsem že Torben je k dostání v UK. Zkoušel jsem ho jednou, a získal jsem dojem, že cena odpovídá kvalitě; tedy že ten koncentrát je relativně slabý. Tetra Torumin je jiná liga, ale zase je docela drahý. Zkus výluh z olšových šišek.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   31.03.2017 13:20 Muž Kapr [9] – Torben
Musim se podelit o zkusenost s Torbenem a zaroven rad uvitam zkusenosti jinych. Nedavno jsem koupil 3l Torbenu a pred 2 dny jsem pridal 14 ml. do sve nadrze. Pise se 12ml. na 50l. vody, tak jsem pridal trochu vice na mych cca 60l. Nikde se ale neuvadi, jak casto se ma Torben aplikovat. Logicky asi pri vymene vody a logicky kdyz menim napr. polovinu vody, pridam polovinu davky Torbenu. Jenze to se nikde nepise. Navic uz druhy den se jantarove zbarveni vody vratilo k normalu. Torben se nejak z vody odboural nebo proc je voda zase pruzracne cista? Je Torben pri vetsi koncentraci skodlivy? Na vsechny tyto otazky jsem neznal odpoved a tak jsem napsal dotaz na obchod kde jsem tento pripravek koupil. Prodavajici me odkazal na firmu co Torben vyrabi. A pani ze spolecnosti kde se Torben vyrabi me na tyto otazky odpovedela emailem. Ze se torben neztraci a pri vymene vody je potreba zase pozadovane mnozstvi doplnit (v zavislosti kolik vody se meni). A jestli se mi ztraci zabarveni vody jiz druhy den, tak mam predimenzovanou filtraci. Mozna na tom neco bude, ale nemyslim si ze kdyz filtr priskrtim, vydrzi zabarveni vody dele nez 2 dny. Navic me napsala ze nechape proc co 4 dny menim vodu.. Ze to neni ve spravnem biotopu potreba a ani to neni vhodne. Super no.. zase jsem o neco chytrejsi. Navic jsem nedostal odpoved, jestli je vyssi koncentrace Torbenu skodliva. Jestli pisu do spatneho vlakna,tak to prosim hodte jinde. Jinak poprosim o nazory ci rady. Diky ;-)

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   15.12.2016 18:49 Muž MonterMonty [2431] - AmerikaRe: MonterMonty
Tak jsem se do toho pustil , podotýkám že ráno jsem všechnu vodu z rašeliny odebral a nalil novou , použité testy .- PH - BEN test , UT CT -BENtest , konduktometr od Magaly ,voda 25°
kohoutek - PH 7,1 CT 6 UT 4 vodivost 260us
rašelina - PH 4,7 CT pod1 UT pod0,5 vodivost 204us
myslím že tak za dva dny by ty hodnoty byly ještě krapet lepší , jak píše- Deepinpeat ve tvrdé vodě na Orlicku to PH šlo ke 4 ,UT na nulu , CT skoro taky,tam měla voda PH 7,8 CT 15 UT 14 vodivost někde kolem 450us ,na pytli s rašelinou je myslím údaj PH od 3,5-5
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 10   15.12.2016 18:22 Deepinpeat Re: Maq
Opravdu čistá rašelina nezasmrádne,pokud se udrží dostatečný průtok okysličené vody tou masou. To je možno jen s vláknitou rašelinou nebo tvz hlinitou rašelinou vymytou na hrubo. Pokud se nevymeje, tak jakmile se to do něčeho nacpe, tak prostředkem to neteče a rašelina prostě tleje. Pro použití v běžné nádrži je podle mě nejlepší výluh, který lze jednoduše připravit z té rašeliny hlinité, na které není nic špatného. Viz článek: e-akvarium.cz/… strana 4, příprava vody pro rájovčíky. Ten výluh podle mě nemá cenu pufrovat ani takhle extrémně kyselý, v běžné vodovodní vodě v běžném množství pH významně nesníží. A jak tak čtu jiné Vaše příspěvky, tak v měkké vodě bez výrazné kyselinové neutralizační kapacity s ním můžete dělat přesně to, po čem toužíte :).

edit: příprava vody je až na straně 9.
edit 2: louhovat pro přípravu koncentrovaného extra kyselého výluhu je nejlepší zásaditou a polotvrdou až tvrdou vodou. To vyprodukuje nejkyselejší a nejsilnější výluh.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.12.2016 16:46 Muž MonterMonty [2431] - AmerikaRe: LiborSprysl
Edit- (jasně , malá záměna - punčocha vs silonka-)
Klučičí silonky jsou podpůltové zboží , nechci se přít ale i přez akvarijní sítko 0 něco projde, silonka je proti tomu myslím řešeto , ale jak už jsem psal ničemu to nevadilo ani u plůdku ve vývinu , jen to nevypadá esteticky , to že mi poletuje nějaký "prach" mezi rybami neřeším - jim to podle mého pozorování nečiní problémy
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   15.12.2016 16:39 Muž MonterMonty [2431] - AmerikaRe: Maq
Bude to slabé (ale zase dost pozvolé aby to neuškodilo rybám). Stejně jako ve filtru, uvnitř silonky se voda moc hejbat nebude. Ale tak kus ve filtru, kus v silonce v akva, k tomu výměna už upravené vody - by nějaký kloudný výsledek přinést měly. Ty hodnoty vody, co popisuješ, jsem měl podobné na Orlicku. Postupně jsem se výměnami vody ve vytíračce 125L se skalárami dostal kam jsem potřeboval. Konkrétněji PH pod 6 vodivost cca 100 us, všechno je ale potřeba dělat postupně. At z toho ryby nemají šok.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.12.2016 16:35 Muž liborass [174] Re: Maq
Já to tak dělal, měl jsem rašelinu v silonce v externím filtru, ale moc se mi to neosvědčilo, rašeliny bylo málo... Výluh se mi zdá efektivnější, ale změřeno to nemám, na různé testy mám slepé oko...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   15.12.2016 16:26 Maq Re: LiborSprysl
A co to v té nylonce nechat louhovat přímo v akváriu? Zkoušeli jste to někdo? Myslím pravidelně měřit výsledky a když máme co chceme, punčochu prostě vytáhnout...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   15.12.2016 16:00 Muž LiborSprysl [9015] Re: MonterMonty
No já teda rašelinu nedával do obyčejnejch, ale do holčičích...mimo punčochu neproniklo nic... ;-) ahoj
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.12.2016 14:01 Muž MonterMonty [2431] - AmerikaRe: Maq
To si myslíš asi správně. Bohužel už si nepamatuji, co to bylo za výrobce, ale myslím že něco co se prodává komerčně v akvaristikách. Ted používám AGRO a nebo SUBSTRAT FORESTINA.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.12.2016 13:57 Maq Re: MonterMonty
Právě. Si myslím že opravdu čistá rašelina by zasmrádnout neměla. Což je dobré připomenutí, že není rašelina jako "rašelina"... ahoj
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   15.12.2016 13:41 Muž MonterMonty [2431] - AmerikaRe: liborass
Mám tu rašelinu i ve filtru 350tky v obyčejných punčochách - moc to s vodou nehejbe , ale myslím že nějaké třísloviny atd se takto do vody uvolní , z kyblíku to jednoduše proleju přez kosmetické vatové polštářky(bez parfemace a zvlhčovačů- prostě tu obyčejnou) voda je z toho žlutá jak močka a ryby prdí blahem.

Já si udělal pytlík z velmi jemné látky
Možná že v tom pytlíku bude zakopanej pes. Voda dostatečně neproteče celým obsahem, tak je účinek pozvolnější. Když to mám volně v kyblíku, při dolévání vody se všechna rašelina rozvíří (provzdušní) promíchá. Do 24hodin si to až na ten nejjemnější prach sedne. Po dvou dnech to jen stáhnu hadičkou a leju rovnou kam pořebuji.
Když míchám vývojovou vodu, raději to vemu přes ty vatové polštářky. Ale párkrát jsem to míchal z nefiltrované, plůdek s tím neměl problém. Jen je pak fuška to po rozplavání odsávat, ale třeba prtavej ancák to v 15L vypucuje za tři dny.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.12.2016 13:38 Muž MonterMonty [2431] - AmerikaRe: Maq
To netuším , prostě to začalo dost zapáchat hnilobou. Mohlo to být i použitou rašelinou - byla jiná než používám teď. Samo to mohlo být i tím vzduchováním, mohlo se tam ze vzduchu kdoví co dostat. každopádně kyblík je ted v pokojové teplotě. Takřka denně odebírám všechnu vodu a dolévám novou, vše bez problémů.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.12.2016 13:32 Muž liborass [174] Re: MonterMonty
Já si udělal pytlík z velmi jemné látky (zkonfiskoval manželce, měla to na šití, prý se do toho vycpávají polštáře, ale názem nevím :) Rašelinu nasypu do toho a pytel hodím do kybliku a zaleju vodou, moc prachu z toho není. Pak jen pytlík vysypu a rašelinu vyměním, je to o dost rychlejší...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.12.2016 13:25 Maq Re: MonterMonty
Jak se "to kazilo"? Co se tam dělo?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.12.2016 13:24 Muž MonterMonty [2431] - AmerikaRe: liborass
Samozřejmě jsem opomenul dodat , řašelina se musí používat čistě přírodní , bez přídavků hnojiv atd ... první tejden po namočení každej den vodu vyleju , a dám čistou, prostě pro případ nějaké toxicity , ale použil už jsem i čerstvou a bez problémů , pak to proleju přez vatu abych to aspon částečně zbavil "prachu" z rašeliny
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.12.2016 13:21 Maq Re: MonterMonty
Účinky rašeliny ovšem znám, ale hodí se každá praktická zkušenost jak z ní ty účinky dostat. Já jsem nedělával výluhy, ale filtroval přes rašelinu. A byl jsem docela zklamaný, účinkovalo to slabě. Ale detaily nechtějte, to bylo před lety.
Mimochodem, huminové kyseliny z rašeliny jsou taky organické kyseliny. V něčem účinkují podobně jako k. citronová, v něčem jsou jiné, a jak jsem se dočetl, ještě hodně se toho o nich pořádně neví.
Každopádně by ale bylo krásné, kdybychom mohli dělat měkkou a kyselou vodu pouhým přidáváním laciného prášku který mají v každém obchodě, ne? ;-)

Doplňuji aktuální data:
- vstupní voda: pH 7.7, tvrdost 14°dGH, alkalita 5°dKH
- voda v akváriu: pH 6.8, tvrdost 11°dGH, alkalita 3°dKH
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.12.2016 13:19 Muž liborass [174] Re: MonterMonty
Já to louhuju 4-5 dní, a to se mi zdálo málo, ale jak čtu tak asi ne :-) Na maniaakva jsem četl 3týdny a ještě vzduchovat...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 7   15.12.2016 13:10 Muž MonterMonty [2431] - AmerikaRe: liborass
Plácnu v pětilitrovém kyblíku - třetina rašeliny, zbytek voda, druhej den z toho odebírám vodu, někdy i dříve. Třu v tom ryby bez problémů. Namíchám si co potřebuji jak už jsem psal. Mám to na okně když nemrzne venku, ted pod akvem. Když jsem to měl v kanystru tak se to rychle kazilo, i přez to že jsem do toho pouštěl vzduch. Večer můžu udělat nějaké orientační měření pokud je zájem.
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.12.2016 13:03 Muž liborass [174] Re: MonterMonty
A kolik dáváš rašeliny do toho 10l kyblíku? a jak dlouho to louhuješ?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   15.12.2016 12:49 Muž MonterMonty [2431] - AmerikaRe: Maq
Nejsem chemik , i mé znalosti v tom jsou velmi chabé , a proto k tomu používám RO vodu , a výluhy z rašeliny , resp rašelinu mám namočenou v kýbli v kohoutkové vodě , podle paramerrů co z toho dostanu ,jsem si udělal vzoreček , kolik čeho s čím smíchat abych se dostal na potřebné hodnoty (RO voda, rašelinový výluh ,kohoutková - nic mi neskáče nahoru dolů , s trchou matematiky(křížové pravidlo míchání roztoků) si namícháš prakticky cokoli budeš chtít ,voda je pak stabilní , rašelina působí blahodárně na ryby atd - ale to jistě znáš , na dejme tomu 50L výměny , ti stačí 10L kyblík , to si musíš odzkoušet co udělá s Tvou vodou - u mně jde celková tak o čtvrtinu dolů , uhličitanová skoro k nule , PH až pod 4 - tzáleží co pořídíš za rašelinu
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.12.2016 12:40 Maq Re: MonterMonty
Akvárium má asi 200 litrů netto. Měním asi 15-20% týdně, pokud bych viděl nějaký problém, měnil bych víc.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.12.2016 12:32 Muž MonterMonty [2431] - AmerikaRe: Maq
Kolik té vody potřebuješ upravovat týdně ?

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   10.06.2016 18:36 Muž NHKG [3900] - HadohlavciRe: ice82man
Pokud to kytky potřebují, tak hnoj. Já dávám Torben (rašelinový extrakt) a používám i PMDD. Bez PMDD mi totiž neroste vůbec nic zeleného. Ani řasa...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.06.2016 18:35 Muž ice82man [0] – rašelina a hnojení
Dobrý den, rád bych se zeptal jestli je dobré hnojit PMDD i v případě kdy při výměně vody dolévám vodu smíchanou s rašelinovým extraktem

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   31.01.2016 22:08 lapi Re: JoKa
Torben je pH 7, je neutralní.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   31.01.2016 19:52 JoKa Re: Sputnik
To by mě zajímalo, kterého chovatele máš na mysli... Ale to je jedno. Pokud máš v 750l dvě chovné placky a nic jiného, kromě účinného filtru, tak bych tomu věřil. Tito chovatelé vědí co dělají, to se ale o člověku, který s nima začíná říct nedá (bez urážky)... To sem ale nepatří...

K tomu ph. Ano dá se, ale dá to práci. Já používám torben a aquahum. Neleju to ale do akva, ale míchám vodu v kýbli a každý kýbl, který jde do akva obsahuje tolik toho a tolik toho, abych přidával neustále stejnou vodu...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   31.01.2016 19:43 Muž Sputnik [12] - RostlinyRe: JoKa
Dá se tedy říci že rašelina i při tak velkém objemu sníží Ph přibližně o 1°?

A měnit vodu jednou týdně 1/3 fakt nebudu,podle mne je to nesmysl.Hovořil jsem o tom s chovatelem terčovců,který už poslal do světa tisíce ryb a 20% 3x měsíčně by mělo stačit.
Já vím,off topic.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 4   31.01.2016 17:45 JoKa Re: Sputnik
Z vlastní zkušenosti povím, že je lepší mít ph v lehce diskomfortních hodnotách, ale stabilní, než se neustále snažit to snižovat a mít pokaždé trochu jiné hodnoty...
Vstupní 7.9 je ještě relativně přijatelné. Já mám vstupní 8.3 a rašelinou to držím stabilně na 7.2 a placky jsou v klidu. Kdybych to tlačil ještě níž, tak už to nebude stabilní a rybám se nebude líbit (vyzkoušeno)...
Tou výměnou to ale fakt nevyhraješ... Chce to minimálně třetinu týdně.
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   31.01.2016 16:24 Muž Sputnik [12] - Rostliny – snížení Ph
Zdravím,jelikož se rozmýšlím nad terčovci,narazil jsem na další problém s tím spojený a to je Ph vody pod 7,dejme tomu že třeba 6.5.

Rašelina se mi zdá jako nejlepší varianta,ale je vůbec reálné a v praxi proveditelné držet Ph na slabě kyselé úrovni v nádrží o objemu 750 litrů a vstupní vodě o Ph 7.9 při pravidelné výměně vody 3x měsíčně cca 20%?

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.01.2016 20:21 Muž dudak [1885] Re: FikinD
Vodu používám vodovodní, když chci upravovat další parametry, dělám to pak pomocí vody s kterou výluh ředím. Zabarvení nijak neřeším, mám to velmi lehce nažloutlé, 3 šišky z olše mi vodu ve 30 litrevch obarví víc než je barva samotného výluhu.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.01.2016 15:11 Muž FikinD [13] Re: motýlek
Potrebuji to na snizeni PH mam vstupni vodu 7,8 - 8,3 :-( ale na 300l akva tak nevim jak s tim budu bojovat a navic to zabarveni toho vyluhu se mi moc nelibi, kdyz jsem to zkousel vyfiltrovat pres filtracni papir tak jsem se zabarveni dost zbavil, ale misto PH 4,3 to pak melo 5,5
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   29.01.2016 13:59 Muž motýlek [275] Re: FikinD
Ještě si dovolím upozornit. Jestli to potřebuješ na výtěr - tak to si dej pozor, protože huminové kyseliny mohou natolik zpevnit obal jiker, že se embryo nemusí dostat ven...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.01.2016 07:10 Muž FikinD [13] Re: dudak
A tu upravenou delas z vodovodni nebo pouzivas destilku? To zabarveni nresis?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.01.2016 00:34 Muž dudak [1885] Re: FikinD
Vstupní mám 7,5-8 a přibližně to při výměně vody ředím 2 díly vodovodní/ 1 z rašeliny na výsledných pH 6,5. Dělám takhle vodu jen do malejch akvárek, max do 50 l a měnívám jak je potřeba, ono to pH docela potom drží, takže dolejváš stejnou vodu jako tam už máš.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.01.2016 20:34 Muž Saty [7] - cichlidy jižní ameriky, nově tanganyikaRe: Deepinpeat
Tak snížení ph by bylo bonus. Používám studniční vodu a ta má ph 7,2. Do akva si míchám na 6,4. Takže jsem přemýšlel, že vyzkouším rašelinu. Ta obsahuje navíc pro ryby užitečný látky, tak to by byl bonus. Ve filtru by byla v několika nejjemnějších sítkách, takže po propláchnutí těch nejmenších částeček by se do akva žádný zákal neměl dostat. Pro jistotu bych to překryl větší vrstvou filtrační vaty a bylo by o dobré.
Ale jak jsem psal otázka je jak rychle to ovlivní hodnotu ph nějak extremně, samozřejmě budu ze začátku pravidelně ph kontrolovat, ale může se to za čas nějak stabilizovat, aby ph nadále nekolísalo?? Jak dlouho by to dokázala pracovat a stabilizovat ph v akva to už je otázka na odzkoušení. Nepočítám s tím, že budu neustále několikrát denně kontrolovat ph, může se stát, že člověk nebude pár dní doma a co se může stát, je taky otázka.
Do toho by ještě zasahovaly výměny vody, u takového objemu měním aktuálně jednou za 10 dnů 100 l. Takže tu novou vodu bych stejně musel předem upravovat na požadovanou hodnotu ph.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.01.2016 13:27 Muž FikinD [13] Re: dudak
Taky to tak asi udelam. Dostal jsem se na PH 4,2 :-) Jakou mas vstupni vodu? A kolik toho potom davas do akva a na jakej objem. Diky
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   28.01.2016 12:43 Muž dudak [1885] Re: FikinD
Jo, já to mám podobně. Akorát místo petky používám odpadní trubku, asi metr dlouhou, dole se záslepkou a dírkama, na tom trochu filtrační vaty, aby mi tam nešla jemná rašelina a na tom rašelinu. Horem dolévám, případně když potřebuju víc, nechám to tam téct vzduchovací hadičkou samospádem z kanystru, kterej je níž než vrch trubky, aby to nepřeteklo.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   28.01.2016 12:20 Muž FikinD [13] Re: dudak
Já teď zkousim něco pobobneho, mám petku s odrezany dnem. Petku naplnim rašelinou a do víčka udělám malou dirku. Pak prek přes to leju vodu a přes dirku ve víčku teče ven. PH 5,2
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   28.01.2016 12:07 Muž dudak [1885] Re: FikinD
Používám obyčejnou rašelinu od agra k výrobě výluhu. Překapáním přes cca 30cm sloupec rašeliny mi z toho teče pH 4,5.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   28.01.2016 11:50 Deepinpeat Re: FikinD
Jo, to by mělo být ono.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.01.2016 11:38 Muž FikinD [13] Re: NHKG
Co jsem se díval v zahradnictví tak tady mají raselinu od agra a je na ní napsané že je čistě přírodní bez nějakých přídavku a úprav. Jen tridena podle hrubosti. Tu mužů pouzit?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   28.01.2016 10:40 Deepinpeat Re: FikinD
Přesně jak říká NHKG, pobaltská rašelina ve velkém balení, které stojí o něco víc než krabička granulátu nebo vláknité rašeliny, což Ti z ní pak někdo vyrobí a "opentlí" to pěknou krabičkou a slovy. Pro lepší smáčení je nejjednodušší to přelít horkou vodou.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.01.2016 10:38 Muž motýlek [275] Re: FikinD
Jestli jsi od Hodonína - zkus tohle... www.firmy.cz/…
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   28.01.2016 10:32 Muž NHKG [3900] - HadohlavciRe: FikinD
Používá se baltská bílá rašelina. Mám 240 litrů z Hornbachu, ale ještě jsem netestoval.
Akvaristický rašelinový granulát koupíš na nějakém eshopu.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.01.2016 10:13 Muž FikinD [13] Re: motýlek
Tady nic takoveho neni
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   28.01.2016 09:38 Muž motýlek [275] Re: FikinD
Zkus se poptat někde v okolí v nějakém výzkumáku biologického zaměření. U testování rostlin se čistá rašelina určitě uplatňuje a nějakých pár litrů/kilogramů určitě nebudou muset vyúčtovat. ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.01.2016 09:34 Muž FikinD [13]
Jakou pouzivate raselinu krome te akvaristicke? Tu tady v mem okoli nikde nemaji. Dekuji

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   03.01.2016 10:56 Deepinpeat Re: Saty
Pokud potřebuješ snížit pH, tak když použiješ 4 litry kvalitní rašeliny tak bych s tím naplnil ten filtr a pokud se to podaří zařídit tak, aby se to neucpávalo (rašelinu namočit a v nějakém sítu vymýt ten nejjemnější prach), mělo by to i při té velikosti slušně fungovat a spíš bych se bál, že i celkem rychle, rozhodně by to chtělo ohlídat, tedy nedělat přes noc a doma. Samozřejmě pokud jsou tam ryby. Když to nepůjde ve filtru, tak naplnit válec, trubku a pod. a zařídit pomalý průtok malým čerpadýlkem nebo klidně je nalít do válce pár litrů když půjdeš kolem a nechat protéct.

Pokud nepotřebuješ snížit pH, kup si Aquahum, je to jednoduché, dávkování je přesné, je to koncentrované a na rozdíl od těžby rašeliny to vzniká z odpadní celulózy, takže je to ekologičtější. Ta rašeliniště už té přírodě nikdo nevrátí

+ Přidat reakci


Přejít na předchozí
Přejít na další

1 ...... [2] ...... 6

Zpět na obsah sekce Voda, přípravky na úpravu a testy • Zobrazeno 12694x

Máte připomínku nebo nápad? Napište nám vzkaz do redakce nebo s námi diskutujte.
© RYBICKY.NET - https://rybicky.net/forum/8371-raselina?od=51