Rašelina
Pokud je od Juwelu tak není uzpůsobený na vkládání rašeliny. I když jedna cesta by tu byla. Je k dostání vložka pro tyto filtry s názvem Cirax. Je to keramika v plastové nádobě která se vkládá do Juwel filtrů. Tak jedině v této plastové nádobě nahradit keramiku rašelinou. Jiná věc je jestli by se taková investice vyplatila a nebylo by lepší použít některý z tekutých přípravků na bázi rašelinných výluhů.
Ani sám nevím, je to od Juwelu, bohužel nevím, protože jsem ho dostal od jednoho chovatele, který mi neřekl model filtru.
Jaký konkrétně máš typ komorového vnitřního filtru?
A do toho vnitřního s komorami by to nešlo?
Ano granule jsou prevazne urceny do vnejsich filtru,tak pokud tam mas misto pak ji tam dej.Pokud mas ale vnitrni filtr tak zvol radsi raselinu v tekuty forme (torben).
Ahoj, chtěl jsem se zeptat, mám vnitří filtr s něolika komorami a chtěl bych se na něco zeptat. Chtěl bych si pořídit nějaké ty grnule s rašelinou, abych zabránil růstu řs a vytvořil dobré podmínky pro rostliny. Chtěl jsem se zeptat jestli by to bylo možné dát do toho vnějšího filtru?
Starší reakce
Abych to upřesnil, tak po dodávce CO2 pH kleslo. Původně bylo 7,6. Od pondělka se udržuje od 6,3 (ráno) po 6,5 (večer). Na výměnu dna se rozhodně nechystám, raději budu dál dávkovat CO2+výluh a držet si stávající hodnoty.
PS: dno 18 kg křemenný písek + 2 kg mořský odzkoušený octem
Veľmi pravdepodobne máš vápencové dno. Vymeň a potom môžeš znižovať stabilne PH. Z mojich osobných skúseností, rašelinové výluhy mi skoro vôbec nepomohli na znižovanie PH a KH, to skôr si mimo akva urobíš vodu s rašelinou alebo granulátu (ako písal ČichavecTom).
Pozor na prúdke zmeny Ph i KH pri výmene vody. Rybky by nemuseli byť šťastné
Takže shrnu své zkušenosti. 3 týdny přidávám rašelinový výluh, 23 ml týdně. Na Ph nemá tato dávka (doporučená na obalu) žádný vliv, KH sníží o cca 2 st., ovšem během 3-4 dnů po aplikaci se KH vrací na původní hodnotu kolem 9. Jelikož dávkuji i CO2 (30-40 bublin /min) s největší pravděpodobností mám v akva vápenec.
Starší reakce
V pátek 1. dávka 15 ml, v neděli 2. dávka 5 ml (po výměně vody). pH nekleslo, KH pokles z 8,5 na 7,5. Dalších 7,5 ml výluhu přidám za týden, opět po výměně vody. Míchám to stranou ve dvou 10 l kbelících.
Moucha: s CO2 se bude raději držet v nižších dávkách, rostlinám se daří.
Starší reakce
A co zvetsit zvon a stabilizovat produkci CO2 pomoci nekolika mensich kvasnych nadob nebo zasobniku....
pH mám stabilně kolem 7,2. CO2 dávkuji přes zvon, přebytek jde na hladinu ve velkých bublinách, držím se s koncentrací spíše při zemi...
KH je v akvárku kolem 9 (dobře pufrovaná voda), vstupní voda měkčí - KH 6. Pro začátek zkusím tu 2/3 dávku na celé akvárko (14 ml) a po výměně vody přidám jen 5 ml výluhu. Budu denně měřit pH a KH, dám sem potom vědět výsledky.
S kombinací rašeliny a CO2 buď opatrný. Pak nemůžeš věřit klasickému CO2 testu. Je potřeba mít nejdříve stabilně odladěné dávkování CO2 - pokud pojedeš z kvasnic tak to bude možná problematické. Nechci tě odrazovat, jen buď opatrný...
Počítej s tím že se ti při použití rašeliny bude voda vracet zpět k původním hodnotám a při výměně vody můžou nastat drastické výkivy - teda pokud nebudeš míchat s rašelinou někde bokem...
Tak to není Torbex, ale Torben...
Mám v plánu nejprve dát jednorázově 2/3 doporučené dávky. Jak se dávkuje po výměně vody ? Odpovídající množství výluhu (poměrově 0,24 ml výluhu/1 l vody) se smíchá jen s novou vodou ? Nebo se dá při každé výměně vody doporučených 12 ml výluhu na 50 l vody, tj. u 90 litrů vody každý týden 22 ml Torbenu?
Starší reakce
Starší reakce
Mám rašelinu ve filtru jak říkáš a nějak to neřeším. Kontrolovala bych hodnoty, ale ta moje zas tolik nepůsobí a přecejen ji mám ve velkém akvárku. V desetilitrovém ji mám nasypanou na dně a taky tu vodu zas tolik neovlivňuje, příště musím koupit lepší
Proč se nemůže dát rašelina (třeba v punčoše) louhovat přímo do filtru?
Starší reakce
Nemelo by se to s trislovinama prehanet, srazeji bilkoviny, ale pusobi i desinfekcne....
Pokud si dobře pamatuju, tak zrovna třísloviny jsou zmiňovaný na obale torbenu. Ale je pravda, že vetšinou asi nebudou moc žádoucí.
Nejlepší zalít destilkou ,osmozou a vařit a ke konci je nutné hodic pecku louhu ,aby jsi z ní dostal maximum.Pak ji nech několik dní odstát super je když chytí takový ten lece plesnívý povlak.Tak to dělají neonkáři.Nejlepší je ta slovenská vysokohorská.Já použil 5 balíků 5 l vody vařit klidně několik hodin.
Třísloviny sou žádoucí?
A proč jí nepřeleješ horkou vodou? To pak celkem pěkně pouští. Jen nevim, jak to je s rozkladem různejch těch žádoucích mňamek, jako třísloviny a tak, přecejenom nejsem žádnej chemik.
Tak já jsem tou mojí metodou začal tzv. první vodu používat tak nejdříve po měsíci a to jsem byl v oněch dobách velmi netrpělivý akvarista.
Jde mi o trošku rychlejší způsob
zatím to mám v nádržce se silným vzduchováním, ale nemám s rašelinou moc zkušeností, takže nevím jaký je potřeba čas na vylouhování.
Já jsem rašelinu vždycky pouze máčel ve vodě v nějakým hrnci, nebo kbelíku a jako vylepšení jsem tam přidával kořen, který jsem posléze dal do akvária. Ta doba macerování těch kořenů, může být i několik měsíců a přitom si po nějakým čase začneš slejvat i vodu s výluhem a máš to 2v1. Prostě něco použiješ dřív a něco později. Ten kořen jsem používal už nacucanej vodou. Prostě taková kořenová, velmi pomalu působící houba.
Starší reakce
Klidně rašelinu můžeš jako výluh používat, ale jen decentně.
Presne ten druhej odkaz, tak nejak bych si to predstavoval. Co jsem koukal na nadrze lidi kteri pestuji terce tak hodne jich pouziva na pH CO2. Ale co jsem cetl o raselina a huminovich kyselinach, tak bych to chtel nejak skloubit.
Rašelina co jsi napsal je dostatečně kyselá a z ní můžeš upravovat pH. Ještě do toho motat CO2, to bych určitě nedělal, zvláště pokud máš měkkou vodu, to jde pak velmi lehce a hrozí že pH snížíš moc. Výluh je ale hodně barevný a rostlinám to bude vadit.(světlo)
Pokud to máš ještě k terčovcům tak se přidá ještě vysoká teplota. Hnědá voda a vysoká teplota rostlinám budou určitě hodně vadit. Buď si můžeš udělat třeba tohle,
www.akvarista.cz/…
nebo to jde i jinak.
www.akvarista.cz/…
Pred nedavnem jsem pri kompletnim cisteni akvarka, pridal do filtru raselinu od Sery, Blackpeat granulate. Puvodni hodnoty dGH 14 a dKH 5, pH 7. Tyden po aplikaci: dGH 6,5, dKH 2,5, pH 7.
Ryby v pohode. Snad se bude lepe darit vyvinu jiker apistogrammek.
Ted me vlaste napadlo, pokud budu pouzivat raselinu na snizeni ph v AQ a zabarvim si vodu, tak mi mereni kapkovim zpusobem bude asi k nicemu. Pak bych musel pouzivat budto prouzky na mereni pH nebo pristroj s ph sondou.
Mel jsem v planu pomoci raseliny snizit pH nekam k pH 7 (vyluh) ,tim docilim ze budou ve vode huminove kyseliny a na pH 6,8 az 6,5 bych to mohl srazet CO2 s controllerem. A ted babo rad, jestli jen tu raselinu nebo jen CO2 ci tak jak bych si to predstavoval
S raselinou je to tak ze nevies aku "kyslu" kupis... Pre "toto" je lepsi vyluh.
Ja tiez jemne upravujem vodu a pouzivam vyluh z jelsovych sisiek. Ten mas "zadara" a ma fakt silu...
Skanky ho meral digitalom a malo to pH 4.3.
1/3 pohara sisiek zalejes vrelou vodou a nechas postat 1-2 dni a mas to.
Voda ma ph 7,6 a je mekka.Jinak vim ze CO2 je pro rostliny ale i ty tam chci mit a hlavne tez snizuje ph.
Najprv si "aspon" to pH zmeraj.... Az potom nieco "ries".
Lebo pH 6.8 nie je problem. Aku mas vstupnu vodu? A co tam chces "vsetko" mat? CO2- sa pridava pre rastliny...
Starší reakce
Dobře a není možné že by se při druhém výluhu uvolnilo něco špatného? (ikdyž jestli vůbec něco špatného v rašelině je..
)
Tak treba povedať že ,,kapacita,, rašeliny po odčerpaní výluhu a zaliati novou vodou mierne klesá ale naďalej je schopná vytvárať kyslý výluh... Prvý výluh mal ph okolo 3,5... Ta istá rašelina zaliata ,,novou,, vodou ma teraz ph okolo 6..N o pri cene 2E za 10 l rašeliny to nie je problém..
Chci se zeptat je možné udělat z té samé co byla ve filtru rašeliny znovu výluh? nebo už ne?
Starší reakce
Pokud počítáš s tím, že se pH pohne okamžitě tak jsi na omylu. Nějaký čas to trvá než se z rašeliny uvolní huminidové kyseliny...
maniakva.sweb.cz/…
Celkem vycerpavajici clanek.
Dulezite je vedet jakou mas vodu hlavne uhlicitanovou tvrdost a taky o kolik chcesh to pH snizit.
Ja jsem delaval vyluhy, vyzkousel jsem jak granulovanou raselinu od SERA (temer bezbarvy vyluh, kulicky se nerozopadaji, neni nutno filtrovat) a taky specialni kyslou vysokohorskou vlaknirou Raselinu od Aqua Exotic ze Slovenska (tmavy vyluh, nutno filtrovat).
Vyluh se musel poradne provzdusnovat a za par tydnu se pH poroucelo nekam pod 5.
Takto
Raselin je XY druhov... A na "toto" treba extra kyslu. Predpokladam ze raselinu z takym pH ani v akvaristike nekupite.
Vseobecne aj pre "akva" su len mierne kysle.
Tak ze clovek "sypat" moze, len h...o s toho
No, moje zkušenost s rašelinou. Nasypala jsem asi 3/4 litru JBL Tormec do vnějšího Eheimu a v 350l se pH ani nehlo. Víc se mi dávat nechce, ubrala bych příliš fitrační náplně. Naštěstí mi to tolik neva, mám pH 7 tetry neodchovávám.
Na 240l akva budeš potrebovať tej rašeliny trošku viac... A tiež je dôležité mať rašelinu kyslú s veľmi nízkym pH, pretože dostať aj rašelinu s pH 6 čo nie je postačujúce..
Učinnejšia je príprava výluhu.. Treba sa ale pripraviť na to, že po estetickej stránke akva nebude nič moc.. Aj napriek odporúčaniam, že by sa nemalo používať súčasne aktívne uhlie. Odporúčam ho používať nie len preto, že stiahne zákal ale pretože absorbuje aj inhibítory rastu rastlín ktoré sú obsiahnuté vo výluhu.. Je treba snažiť sa výluh čo najviac mechanicky prečistiť pretože zafarbenie vody spôsobujú hlavne mikročastice rašeliny a nie rozpustené farbivá..
V 240L som mal cca 2 tyzdne vrecko /asi za hrst/ s raselinou, ale ziadne zmeny som nenameral. Bolo to kratko, alebo bolo tej raseliny malo?
Starší reakce
Po 3-4 dňoch zostávajú parametre stále stabilné ph 7,4 a dGH 11...
Podľa môjho názoru pri pravidelnej výmene vody je výluh lepší ako rašelina do akva... Jednak preto že výsledok môžeš ovplyvňovať bezprostredne, čo je pri pravidelnej výmene vody 1/3 za týždeň lepšie... Koncentrácia kyselín obsiahnutých vo vode je stabilnejšia ako pri použití surovej rašeliny do akva alebo do filtra, pri ktorej je jasné že sa bude rozkladať. A pri jej postupnom rozkladaní opätovne uvoľní do vody naviazané minerály a tak spôsobovať obávané zmeny parametrov vody.. Ale to je len môj názor zatiaľ testujem ďalej.
Tiez robim podobne pokusy,a chem.vzorcom vobec nerozumiem. Ale z praxe viem, ze toto smrdi dobrym pruserom.. Radsej si mal tu raselinu vlozit do filtra, v malej davke a postupne zvysovat mnozstvo.
0 29.03.2010 00:17 disfan –
Re: Eff Snaď asi toľko že humínové kyseliny viažu vápník z hydrogénuhličitanu a držia ho pokiaľ je koncetrácia týchto kyselín stabilná.. Rovnako budú viazať aj iné katióny napr Mg2+ alebo Fe2+ ..hydrogénuhličitan rozložia na vodu H2O a CO2 pre rastliny...
No neviem ci to nebol hodne rychli skok a ked sa to vrati no nebude to dobre ani pre rastliny ani pre tie panciernicky.
Možno-li překladu do lidštiny pro chemického analfabeta?
Budem to merať aj mňa to zaujíma.. Ale mne stačí ak hodnoty budú stabilné tak 7 dní... No uvidíme či sa to vráti a podľa toho budem vedieť do akej chem. formy sa naviazali Ca a Mg.
Edit: Docela zaujímavé čítanie o humínových kyselinách:
www.sdas.cz/…
Tak to aspon to Ca by malo vyzerat takto: (H2/rašelina) + Ca(HCO3)2 → (Ca/ rašelina) + 2CO2 + H2O. Takže Ca sa vyviaže z HCO3 vďaka rašeline...
Přidat reakci
1 ...... ...... [5] 6
Zpět na obsah sekce Voda, přípravky na úpravu a testy • Zobrazeno 12712x