Rašelina
...během asi dvouch hodin mi z akva zmizne zbarvení po Torbenu, ...zajímalo by mě, zda ty prospěšný látky jsou stále v akva?...
Akvárium je malý, s různou dynamikou se měnící ekosystém. Vše živé i neživé v něm se dříve nebo později změní. Včetně Torbenu. Látky v něm obsažené projdou chemickou a biochemickou proměnou. Věřme, že splní své poslání jak vůči rybám, tak rostlinám a třeba i vůči chemismu vody.
Proč by ho jinak někteří do vody lili, že jo?!
Ahoj, prosím vás mám takovej dotaz, během asi dvouch hodin mi z akva zmizne zbarvení po Torbenu, což o to, to by tak nevadilo, ale zajímalo by mě, zda ty prospěšný látky jsou stále v akva? (asi se jako nevypaří, ale zda to filtrační houba nějak zneutralizuje nebo ne) Podotýkám že žádné aktivní uhlí ani jiný absorpční materiál nemám v akva. Díky
Starší reakce
Máte pravdu, ale účinek huminových látek se i tak dostavuje ačkoli asi ne v takové míře jako při aplikaci Torbenu.
zelenakapusta napsala: A co se týká huminových látek, o které mi jde v Torbenu především, v dobře fungujícím akváriu se tyto látky vytvářejí zcela přirozeně. Bohužel ne všechny, nikdy toho nedosáhnete přírozenou cestou /látky obsažené v Torbenu, nebo z rašeliny/.
Vím, mám dojem, že jsem od něj převzal metodu rašelina s vodou do kýble + vzduchování, za pár dní krásná voda s pH kolem 4-5, po namíchání s RO a kohoutkovou na pH kolem 6 byl úspěch na první pokus (po několika neúspěších s šiškama a listím)
Rašelinu res. její výluh používá Monty při vývoji jiker skalár už dlouhou dobu s velmi dobrými výsledky.
Děkuji všem za připomínky i zkušenosti
Torben aplikovat nebudu.
Já bych do takového akvária torben nedával. Omezení světla podle mě v tomto případě přebije všechny pozitivní účinky, které by mohl mít. Kdysi jsem ho používal na dobarvení BW akvária prakticky bez rostlin, ale pro odchov jsem stejně musel sáhnout po rašelině právě kvůli tomu, že pH torbenu je neutrální
Viděl bych jeho využití spíše jako podpůrný prostředek při léčbě ryb (viz RAPovo zkušenosti s hojením).
Alelopatii Diana Walstad věnuje ve své knize poměrně mnoho místa.
Edit: A co se týká huminových látek, o které mi jde v Torbenu především, v dobře fungujícím akváriu se tyto látky vytvářejí zcela přirozeně.
Nevím, jak přesně se pufruje Torben, ani jestli je to pufrace v pravém chemickém smyslu slova.
Jedna (přímočará) možnost je ta, kterou uvádíš: pH Torbenu je blízké 7 a malý objem ve srovnání s objemem nádrže. To však není pufr v pravém smyslu slova.
Pravý chemický pufr by byl druhou možností, jak to udělat. To by Torben musel obsahovat konjugovaný pár kyseliny a její soli nebo zásady a její soli. Tak by se to (mluvím o případě malého kH) pH dynamicky vyvažovalo. Míra toho vyvážení je daná poměrem koncentrací soli a kyseliny, resp. zásady.
Docela srozumitelně mi to přijde vysvětleno na
en.wikipedia.org/…
Nevím, jak přesně je to udělané u Torbenu, protože ten asi bude obsahovat směs různých organických kyselin. A u organických kyselin je obecně problém v tom, že jejich schopnost donorovat vodík závisí od rozpouštědla (některé organické kyseliny se v některých roztocích umí chovat docela zásaditě
). Ale u humínových kyselin tomu možná tak není, netuším. O pufrování organických roztoků nevím nic. Jen tu obecnou představu mám takovou, jako jsem napsal nahoře. Někdo znalejší mě možná opraví/doplní.
Pravdou je, že i při použití Torbenu se rybám lépe hojí šrámy a pochroumané ploutve z různých honiček a soubojů.
Alespoň já mám takovou zkušenost.
Takové řeči že něco způsobuje řasy a něco ne, nebo tu klasickou krávovinu že rostliny odčerpávají řasám živiny a ony pak nerostou. To podle mě neplatí. Určitě jsi si všimla že když některá rostlina neroste tak se časem zařasí a platí to i o starších listech a to i když okolo roste všechno dobře. Podle mě si dobře prosperující rostliny tvoří obranné látky. Cituji: Alelopatie (rovněž allelopatie, amenzalismus, antibióza či antagonismus) je jeden ze základních typů biologických interakcí mezi dvěma či více organismy. Jeden organismus (inhibitor) ovlivňuje negativně druhý organismus (amenzál) svými chemickými látkami, které vypouští do prostředí.
Pokud jde o výluh s rašeliny tak ryby z černých vod v něm v přírodě neplavou, tam je to z něčeho jiného. Takže látky můžou být úplně o něčem jiném a radši bych v takových případech používal nějakou kombinaci výluhů než jen jeden.
Cílem je vytvořit džungli, ve které se bude rybkám líbit.
Takovouto logiku to nemá
Pokud vytvoříš živný roztok namísto stabilizované nádrže plné rostlin....
Rozhodnutí je na Tobě.
Jasné, takže kromě těch zjevných pozitiv, existují i negativa v podobě zvýšeného růstu řas což jsou vlastně také rostliny a výluh na ně má stejně pozitivní dopad, ale vzhledem k jejich nižším nárokům na světlo, začínají za daných okolností prosperovat lépe než vyšší rostliny, které by v tmavší vodě mohly trpět nedostatkem světla.
Tím je tedy vše jasné, žádný Torben kupovat nebudu a spokojím se s huminovými látkami, které se budou v akváriu přirozeně vytvářet. Budou stejně účinné jako Torben, ale bez zhoršených světelných podmínek.
Shrnula jsem to správně?
Bude z toho jantarová voda to znamená méně světla pro tvé rostliny.
Každá látka má určité výhody a nevýhody a to i výluhy z rašeliny.
www.preslia.cz/… Ano, četla jsem, že tenhle výrobek se hodně využívá v BW, ale jak jsem si přečetla v knize autorky metody, huminové látky pomáhají udržovat ve vodě mikroživiny, které jsou pak lépe využívané rostlinami a zároveň chelatují těžké kovy a tím chrání jak rostliny tak rybky před jejich toxicitou.
Pokud chceš dělat black water tak si ho kup ale do tvého rostlinného akvária je to celkem na nic nebo v hodně malých dávkách.
Torben má pH cca 7. Netřeba nic řešit a nic se nestane, pokud ho tam naliješ moc. Kamarád nalil moc výluhu z olšových šišek (nebo spíše ho udělal silnější než obvykle) a ryby pak měly problém. Máme tu dost měkkou vodu a šišky jsou asi silnější než rašelina.
Tomu taky nerozumím, jak si takovou pufraci představit?
Jaké PH má torben? Když si udělám výluh z rašeliny má PH cca 5.
Kolik toho výluhu musím nalít do nádrže aby hnul z PH?( řečnická)
Pokud mám KH nízké ( cca 0-2) hne mi litr a půl výluhu z PH o cca 0,5-6 (do rána se PH vrátí k původní hodnotě)
To mě přivedlo k myšlence, že Torben pokud nehýbá z PH vůbec tak "musí" mít PH 7 ?(a nebo jde o malý obsah k obsahu akvária ?)
Pufruje se samotný výluh ( aby v něm nedocházelo k výkyvům) ale použiji-li jej do vody musí ( měl by) jí ovlivnit ( on ten vodík prostě nezmizí)...
Prosím o korektůru :
Právě že jsem měla na mysli 3 litry kanystr a ne tu malou lahvičku.
Na takovou alchymii jsem moc levá
Rozdíl mezi Torbenem a výluhem vlastní výroby je ten, že Torben je pufrovaný tak, aby neměnil pH vody. Rašelinový výluh pH obecně snižuje. Asi se dá odhadnout, jaká koncnetrace jej o kolik sníží, ale je potřeba s tím trochu počítat. Tím netvrdím, že je Torben "lepší," je potřeba zvážit, co je pro danou nádrž žádoucí.
U Torbenu vyjde větší balení mnohem laciněji než když se to samé množství koupí v malých lahvičkách. Nezkazí se i víc než několik let a je to bez starostí s nákupem.
Kup rašelinu (já koupil v Hornbachu) obyč zahradnickou bez chemie. (pytel cca 10l 40kč od AGRO).
A buď si dělej vlastní výluh... vlastní zabarvení, nebo přidej v pytlíčku přímo do akvária... možností je přehršel.
Torben mi připadá "drahý" v porovnání s vlastní výrobou ,ale jinak klidně používat.
Ahoj všem,
před chvílí jsem narazila na reklamu na Torben, tak jsem se podívala o co vlastně jde. Kdysi jsem ho používala, ale vlastně jsem netušila, co to je, líbilo se mi to zbarvení.
Že se jedná o rašelinový extrakt, to tady všichni vědí - já už taky - nově jsem zjistila, že se také jedná o velmi prospěšné huminové látky, které sice v akváriu vznikají i tak, ale ne v takové koncentraci.
V knize autorky metody jsem o přidávání rašelinového extraktu nic nenašla, ale to, že huminové látky jsou jednoznačně prospěšné, to tam je.
Takže mi vzniká otázka, jestli se na tento přípravek zaměřit nebo ne?
Používat nebo ne?
Starší reakce
Ale kdeže vstupní voda má 7,5 a na amazonku je to hodně. Tak ať nemám zbytečně tolik odpadní vody z RO, tak že bych používal i tuhle vodu.
Proč tak nízký pH?
Odchov?
Není to tajný, nacpal jsem trubku rašelinou a nechávám pomalu prokapávat a výsledná voda drží i po týdnu 5,4 ph což je super.
A to jsem netušil že když ji nechám odpočinout, tak ji můžu zase použít. Zatím sem ji pokáždý vyměnil jak přestávala účinkovat.
Bez přísad, v pohodě. Já kupuju 50l pytle v OBI, pokud nestačí, mívají i 250l balíky. Jsou to takové bílé kvádry bez nějakých barevných popisů.
Jinak já mám 50l tak na rok a to to používám furt. A když ji necháš po vyčerpání odpočinout, tak pak zase funguje.
Ty vyfocená rašelina je v pořádku.
jen mi není moc jasné, co s ní podnikáš, ale to je Tvoje věc.
Aha o těchle mini baleních vím. Já myslel spíš nějaký balení 50 litrů jak v hobbymarketech. Používám to do průtočnýho filtru přes který budu napouštět vodu do akva. A je tam celkem spotřeba.
A kde se dá pořídit velkej pytel nějaké použitelné pro akvarijní účely?
Zahradní né
Zdravím, chci se zeptat používáte někdo k filtraci vody tuhle rašelinu. Měla by být přírodní a hlavně bez přidaných látek. A hlavně jsou to velké pytle.
Starší reakce
Starší reakce
To mě ty čtyři biomolitany zasebou střední hrubosti (20) dokážou i žlutou vodu přeměnit na křišťál.. Stačí si všimnout barvy vody po výměně a nalití torbenu a před výměnou..
jednou jsem měnil vodu po čtrnácti dnech a byla o hodně světlejší...
Výluh uvidíme jestli budu dělat, nebo jestli budu dávat rovnou sáček z netkaný textilie skrz kterej neprojde skoro žádnej bordel..
Ale jo, ten samotný výluh byl kyselý (i když u mě ne tolik), ale když jsem ho začal míchat s vodou a měřit postupně pH, musel bych ho tam dát hrozně moc. Přitom mám(e) hodně měkkou vodu, s nízkou pufrační kapacitou, takže teoreticky by mělo stačil na okyselení relativně málo výluhu.
Bílá barvila přijatelně, ale černá - okamžitý účinek a hlavně hodně špíny, nešlo to ve velkém ani rozumně přefiltrovat. V malém (do krevetária) jsem to nakonec filtroval přes dvojitý filtrační papír pomocí aeropressu, ale brzy mě to přestalo bavit... To už je pro mě jednodušší nachytal si měkkou a mírně kyselou dešťovku (bydlím na čistém kopci a nemám měděné okapy).
Moje raselina po vyluhu po hodině udělala pH 3,7 a barvu obravila až teď po čtyřech dnech.. asi mi nezbyde nic jinyho než to zkoušet...
Ph mam 7,6 a alkalitu 3
Podle cevaku...
S phčkem hnu klidně k 6,5 ale vždycky jsem to dělal hrabankou a listama... ryby na to nic neříkaly
)
Milý krajane, myslím, že máme stejnou vodu (hodně měkkou, pH 7.5-8). Před časem jsem zkoušel něco podobného - okyselit ji rašelinou, aby byla vhodnější pro tetry/jihoamerické cichlidky. Výrobce mě písemně ujistil, že obě jsou čisté, bez přidaných hnojiv, atd.. Vyzkoušena tmavá a bílá vláknitá, zalití horkou vodou, cca 10 l/ na skoro plný kbelík rašeliny. Z tmavé byl tak kalný/špinavý výluh, že jsem ho rovnou vylil. Světlá byla lepší, ale ve finále stejný problém - při ještě přijatelné barvě ředění to s pH skoro nic nedělalo. Nakonec jsem dal vrstvu i do filtru (odhadem několik dcl) - po několika týdnech opět ve výsledku rozdíl na hranici přesnosti měření (0.1-0.2 pH). Pro sebe jsem si z toho odvodil, že by to mohlo být řešení jen pro opravdové milovníky gloomy water
. Ale ty huminové kyseliny ve výluhu asi špatné nebudou.
PS: Chceš-li si hrát, na zahradě mám ještě 1/2 pytle, teda jestli už manželka nepoužila na kytky.
PPS: Náhodně objevený vedlejší účinek - rychle a trvale to obarví nové kořeny red moor wood, teď vypadají mnohem přirozeněji.
Obojí je možné, tzn. udělat výluh nebo filtrovat přes. Osobně dávám přednost druhému.
Účinnost výrazně závisí na parametrech vody, tzn. pH, tvrdosti a alkalitě.
Není to zcela neškodné, dá se to přepísknout.
0 16.11.2018 11:55 Strakááč [138] - Jižní Amerika a (Truhlář) Může mi někdo doporučit jak se dělají výluhy z z raseliny nějak efektivně, množství raseliny vs voda jak dlouho a jestli je lepší dát raseliny louhovat víc nebo míň a jestli se díky vylouhovani víc raseliny udělá ten vyluh účinnější že tam nebudu muset lejt tolik..
A taky mě zajímá jestli nejni výhodnější raselinu dát do sáčku a nechat louhovat ve filtraci případně jak dlouho to vydrží snižovat pH v jakým množství atd..
Za každej nápad, za každou zkušenost budu rád...
Já bych to nějak vymyslel, ale aby to nebylo zbytečný maření rašelinou...
výluh mám dělat na studeno nebo nechat vařit? Klidně ho budu dělat na studeno dva týdny, týden...
Starší reakce
Velmi slušným poměrem "cena-výkon" se vyznačují produkty firmy Hobby.
Starší reakce
To je, řekl bych, normální jev.
Starší reakce
Ale jiní výrobci to do výluhů nedávají - nebo pečlivěji tají...
Nejspíš je tam nutný nějaký konzervant-biocid. Zajímavé.
V Tetra Toruminu je formaldehyd a jiné mňamky...
A také údajně spousta fosfátu.
www.aquariumforum.de/…
Bezpečnostní list :
images-eu.ssl-images-amazon.com/…
Gefährliche Inhaltsstoffe:
CAS: 50-00-0
EINECS: 200-001-8
Formaldehyd
T,
C; R 23/24/25-34-40-43
≤
2,5%
Relevante R-Sätze
23/24/25 Giftig beim Einatmen, Versc
hlucken und Berührung mit der Haut.
34
Verursacht Verätzungen.
40
Verdacht auf krebserzeugende Wirkung.
43
Sensibilisierung durch Hautkontakt möglich.
EDIT - Varování před formaldehydem bývalo i přímo na lahvičce, ale teď už tam myslím není. Otázka je, zda po té negativní publicitě, která kolem toho před lety byla, odstranili formaldehyd nebo jenom varováni.
Uz jsem doma a to diky vam
je to par dnu co jsem dal do filtru aktivni uhli na odstraneni no-planaria. Vim ze do 14 dnu se odbourava samo, ale pro jistotu jsem to uhli dal. Mohlo me ta napadnout ze to uhli bude mit i vliv na torben.. ale stejne bych to nevedel na 100% takze diky. Ted uz to vim. Jo a v UK sehnat nejde. Poslali mi ho v baliku z rostlinna-akvaria.cz za priplatek 450kc.
Přidat reakci
[1] ...... 6
Zpět na obsah sekce Voda, přípravky na úpravu a testy • Zobrazeno 12712x