Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

Rašelina

 

NápovědaFórum » Voda, přípravky na úpravu a testy  

Žádná předchozí stránka 1 Přejít na další stránku   1  
Rašelina
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   17.12.2022 09:08 Muž Sid [6629] - RostlinyRe: Lukáš86
...během asi dvouch hodin mi z akva zmizne zbarvení po Torbenu, ...zajímalo by mě, zda ty prospěšný látky jsou stále v akva?...
Akvárium je malý, s různou dynamikou se měnící ekosystém. Vše živé i neživé v něm se dříve nebo později změní. Včetně Torbenu. Látky v něm obsažené projdou chemickou a biochemickou proměnou. Věřme, že splní své poslání jak vůči rybám, tak rostlinám a třeba i vůči chemismu vody.
Proč by ho jinak někteří do vody lili, že jo?! :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.12.2022 19:06 Muž Lukáš86 [3]
Ahoj, prosím vás mám takovej dotaz, během asi dvouch hodin mi z akva zmizne zbarvení po Torbenu, což o to, to by tak nevadilo, ale zajímalo by mě, zda ty prospěšný látky jsou stále v akva? (asi se jako nevypaří, ale zda to filtrační houba nějak zneutralizuje nebo ne) Podotýkám že žádné aktivní uhlí ani jiný absorpční materiál nemám v akva. Díky

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.09.2019 17:59 Žena zelenakapusta [1626] - TetryRe: Shaman
Máte pravdu, ale účinek huminových látek se i tak dostavuje ačkoli asi ne v takové míře jako při aplikaci Torbenu.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 6   25.09.2019 17:55 Shaman Re: zelenakapusta
zelenakapusta napsala: A co se týká huminových látek, o které mi jde v Torbenu především, v dobře fungujícím akváriu se tyto látky vytvářejí zcela přirozeně. Bohužel ne všechny, nikdy toho nedosáhnete přírozenou cestou /látky obsažené v Torbenu, nebo z rašeliny/. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.09.2019 15:07 Muž Jarry [1433] Re: RAP
Vím, mám dojem, že jsem od něj převzal metodu rašelina s vodou do kýble + vzduchování, za pár dní krásná voda s pH kolem 4-5, po namíchání s RO a kohoutkovou na pH kolem 6 byl úspěch na první pokus (po několika neúspěších s šiškama a listím) :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   25.09.2019 15:00 Muž RAP [1549] Re: Jarry
Rašelinu res. její výluh používá Monty při vývoji jiker skalár už dlouhou dobu s velmi dobrými výsledky. ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.09.2019 14:07 Žena zelenakapusta [1626] - TetryRe: Jarry
Děkuji všem za připomínky i zkušenosti :-)
Torben aplikovat nebudu.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.09.2019 14:04 Muž Jarry [1433] Re: zelenakapusta
Já bych do takového akvária torben nedával. Omezení světla podle mě v tomto případě přebije všechny pozitivní účinky, které by mohl mít. Kdysi jsem ho používal na dobarvení BW akvária prakticky bez rostlin, ale pro odchov jsem stejně musel sáhnout po rašelině právě kvůli tomu, že pH torbenu je neutrální:-) Viděl bych jeho využití spíše jako podpůrný prostředek při léčbě ryb (viz RAPovo zkušenosti s hojením).
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.09.2019 13:59 Žena zelenakapusta [1626] - TetryRe: vaclav
Alelopatii Diana Walstad věnuje ve své knize poměrně mnoho místa.

Edit: A co se týká huminových látek, o které mi jde v Torbenu především, v dobře fungujícím akváriu se tyto látky vytvářejí zcela přirozeně.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.09.2019 13:54 Muž michalt [737] - MiniakváriaRe: zervajs
Nevím, jak přesně se pufruje Torben, ani jestli je to pufrace v pravém chemickém smyslu slova.

Jedna (přímočará) možnost je ta, kterou uvádíš: pH Torbenu je blízké 7 a malý objem ve srovnání s objemem nádrže. To však není pufr v pravém smyslu slova.

Pravý chemický pufr by byl druhou možností, jak to udělat. To by Torben musel obsahovat konjugovaný pár kyseliny a její soli nebo zásady a její soli. Tak by se to (mluvím o případě malého kH) pH dynamicky vyvažovalo. Míra toho vyvážení je daná poměrem koncentrací soli a kyseliny, resp. zásady.

Docela srozumitelně mi to přijde vysvětleno na en.wikipedia.org/…

Nevím, jak přesně je to udělané u Torbenu, protože ten asi bude obsahovat směs různých organických kyselin. A u organických kyselin je obecně problém v tom, že jejich schopnost donorovat vodík závisí od rozpouštědla (některé organické kyseliny se v některých roztocích umí chovat docela zásaditě smich ). Ale u humínových kyselin tomu možná tak není, netuším. O pufrování organických roztoků nevím nic. Jen tu obecnou představu mám takovou, jako jsem napsal nahoře. Někdo znalejší mě možná opraví/doplní.
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 5   25.09.2019 13:51 Muž RAP [1549] Re: zelenakapusta
Pravdou je, že i při použití Torbenu se rybám lépe hojí šrámy a pochroumané ploutve z různých honiček a soubojů.
Alespoň já mám takovou zkušenost. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   25.09.2019 13:44 R Muž vaclav [14568] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: zelenakapusta
Takové řeči že něco způsobuje řasy a něco ne, nebo tu klasickou krávovinu že rostliny odčerpávají řasám živiny a ony pak nerostou. To podle mě neplatí. Určitě jsi si všimla že když některá rostlina neroste tak se časem zařasí a platí to i o starších listech a to i když okolo roste všechno dobře. Podle mě si dobře prosperující rostliny tvoří obranné látky. Cituji: Alelopatie (rovněž allelopatie, amenzalismus, antibióza či antagonismus) je jeden ze základních typů biologických interakcí mezi dvěma či více organismy. Jeden organismus (inhibitor) ovlivňuje negativně druhý organismus (amenzál) svými chemickými látkami, které vypouští do prostředí.
Pokud jde o výluh s rašeliny tak ryby z černých vod v něm v přírodě neplavou, tam je to z něčeho jiného. Takže látky můžou být úplně o něčem jiném a radši bych v takových případech používal nějakou kombinaci výluhů než jen jeden. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.09.2019 13:30 Žena zelenakapusta [1626] - TetryRe: zervajs
Cílem je vytvořit džungli, ve které se bude rybkám líbit.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.09.2019 13:21 Muž zervajs [334] - RostlinyRe: zelenakapusta
Takovouto logiku to nemá :-)
Pokud vytvoříš živný roztok namísto stabilizované nádrže plné rostlin....
Rozhodnutí je na Tobě.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.09.2019 12:47 Žena zelenakapusta [1626] - TetryRe: vaclav
Jasné, takže kromě těch zjevných pozitiv, existují i negativa v podobě zvýšeného růstu řas což jsou vlastně také rostliny a výluh na ně má stejně pozitivní dopad, ale vzhledem k jejich nižším nárokům na světlo, začínají za daných okolností prosperovat lépe než vyšší rostliny, které by v tmavší vodě mohly trpět nedostatkem světla.

Tím je tedy vše jasné, žádný Torben kupovat nebudu a spokojím se s huminovými látkami, které se budou v akváriu přirozeně vytvářet. Budou stejně účinné jako Torben, ale bez zhoršených světelných podmínek.

Shrnula jsem to správně?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.09.2019 12:28 R Muž vaclav [14568] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: zelenakapusta
Bude z toho jantarová voda to znamená méně světla pro tvé rostliny.
Každá látka má určité výhody a nevýhody a to i výluhy z rašeliny. www.preslia.cz/… :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   25.09.2019 11:29 Žena zelenakapusta [1626] - TetryRe: vaclav
Ano, četla jsem, že tenhle výrobek se hodně využívá v BW, ale jak jsem si přečetla v knize autorky metody, huminové látky pomáhají udržovat ve vodě mikroživiny, které jsou pak lépe využívané rostlinami a zároveň chelatují těžké kovy a tím chrání jak rostliny tak rybky před jejich toxicitou.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.09.2019 09:52 R Muž vaclav [14568] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: zelenakapusta
Pokud chceš dělat black water tak si ho kup ale do tvého rostlinného akvária je to celkem na nic nebo v hodně malých dávkách. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   25.09.2019 08:47 Muž NHKG [3900] - HadohlavciRe: zervajs
Torben má pH cca 7. Netřeba nic řešit a nic se nestane, pokud ho tam naliješ moc. Kamarád nalil moc výluhu z olšových šišek (nebo spíše ho udělal silnější než obvykle) a ryby pak měly problém. Máme tu dost měkkou vodu a šišky jsou asi silnější než rašelina.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.09.2019 08:38 Muž zervajs [334] - RostlinyRe: michalt
Tomu taky nerozumím, jak si takovou pufraci představit?
Jaké PH má torben? Když si udělám výluh z rašeliny má PH cca 5.
Kolik toho výluhu musím nalít do nádrže aby hnul z PH?( řečnická)
Pokud mám KH nízké ( cca 0-2) hne mi litr a půl výluhu z PH o cca 0,5-6 (do rána se PH vrátí k původní hodnotě)
To mě přivedlo k myšlence, že Torben pokud nehýbá z PH vůbec tak "musí" mít PH 7 ?(a nebo jde o malý obsah k obsahu akvária ?)
Pufruje se samotný výluh ( aby v něm nedocházelo k výkyvům) ale použiji-li jej do vody musí ( měl by) jí ovlivnit ( on ten vodík prostě nezmizí)...
Prosím o korektůru : ano
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.09.2019 07:49 Žena zelenakapusta [1626] - TetryRe: michalt
Právě že jsem měla na mysli 3 litry kanystr a ne tu malou lahvičku.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.09.2019 07:48 Žena zelenakapusta [1626] - TetryRe: zervajs
Na takovou alchymii jsem moc levá stydim
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   24.09.2019 20:57 Muž michalt [737] - MiniakváriaRe: zelenakapusta
Rozdíl mezi Torbenem a výluhem vlastní výroby je ten, že Torben je pufrovaný tak, aby neměnil pH vody. Rašelinový výluh pH obecně snižuje. Asi se dá odhadnout, jaká koncnetrace jej o kolik sníží, ale je potřeba s tím trochu počítat. Tím netvrdím, že je Torben "lepší," je potřeba zvážit, co je pro danou nádrž žádoucí.

U Torbenu vyjde větší balení mnohem laciněji než když se to samé množství koupí v malých lahvičkách. Nezkazí se i víc než několik let a je to bez starostí s nákupem.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   24.09.2019 10:33 Muž zervajs [334] - RostlinyRe: zelenakapusta
Fotka k příspěvku Kup rašelinu (já koupil v Hornbachu) obyč zahradnickou bez chemie. (pytel cca 10l 40kč od AGRO).
A buď si dělej vlastní výluh... vlastní zabarvení, nebo přidej v pytlíčku přímo do akvária... možností je přehršel.
Torben mi připadá "drahý" v porovnání s vlastní výrobou ,ale jinak klidně používat.
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   24.09.2019 10:20 Žena zelenakapusta [1626] - Tetry – Torben - ano nebo ne?
Ahoj všem,

před chvílí jsem narazila na reklamu na Torben, tak jsem se podívala o co vlastně jde. Kdysi jsem ho používala, ale vlastně jsem netušila, co to je, líbilo se mi to zbarvení.

Že se jedná o rašelinový extrakt, to tady všichni vědí - já už taky - nově jsem zjistila, že se také jedná o velmi prospěšné huminové látky, které sice v akváriu vznikají i tak, ale ne v takové koncentraci.

V knize autorky metody jsem o přidávání rašelinového extraktu nic nenašla, ale to, že huminové látky jsou jednoznačně prospěšné, to tam je.

Takže mi vzniká otázka, jestli se na tento přípravek zaměřit nebo ne?
Používat nebo ne?

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.05.2019 22:47 Muž Saty [7] - cichlidy jižní ameriky, nově tanganyikaRe: Angus68
Ale kdeže vstupní voda má 7,5 a na amazonku je to hodně. Tak ať nemám zbytečně tolik odpadní vody z RO, tak že bych používal i tuhle vodu.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.05.2019 22:34 Angus68 Re: Saty
Proč tak nízký pH? coze Odchov?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.05.2019 22:21 Muž Saty [7] - cichlidy jižní ameriky, nově tanganyikaRe: Maq
Není to tajný, nacpal jsem trubku rašelinou a nechávám pomalu prokapávat a výsledná voda drží i po týdnu 5,4 ph což je super.
A to jsem netušil že když ji nechám odpočinout, tak ji můžu zase použít. Zatím sem ji pokáždý vyměnil jak přestávala účinkovat.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   18.05.2019 22:03 Muž DavFM [1371] - Corydoras&ApistogrammaRe: Saty
Bez přísad, v pohodě. Já kupuju 50l pytle v OBI, pokud nestačí, mívají i 250l balíky. Jsou to takové bílé kvádry bez nějakých barevných popisů.

Jinak já mám 50l tak na rok a to to používám furt. A když ji necháš po vyčerpání odpočinout, tak pak zase funguje.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.05.2019 21:47 Maq Re: Saty
Ty vyfocená rašelina je v pořádku.
jen mi není moc jasné, co s ní podnikáš, ale to je Tvoje věc.
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.05.2019 20:45 Muž Saty [7] - cichlidy jižní ameriky, nově tanganyikaRe: Angus68
Aha o těchle mini baleních vím. Já myslel spíš nějaký balení 50 litrů jak v hobbymarketech. Používám to do průtočnýho filtru přes který budu napouštět vodu do akva. A je tam celkem spotřeba.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.05.2019 19:49 Angus68 Re: Saty
To je různý, třeba tady ;-)
www.levnaakvaristika.cz/… ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.05.2019 16:51 Muž Saty [7] - cichlidy jižní ameriky, nově tanganyikaRe: Angus68
A kde se dá pořídit velkej pytel nějaké použitelné pro akvarijní účely?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.05.2019 14:28 Angus68 Re: Saty
Zahradní né ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.05.2019 14:02 Muž Saty [7] - cichlidy jižní ameriky, nově tanganyika – Rašelina z hobbymarketu
Fotka k příspěvku Zdravím, chci se zeptat používáte někdo k filtraci vody tuhle rašelinu. Měla by být přírodní a hlavně bez přidaných látek. A hlavně jsou to velké pytle.
 

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.02.2019 10:20 Muž DeRosa [12] - Cichlidy
Nevíte někdo kde by se dala ještě sehnat granulovaná rašelina Ikola?JStála po 70,- takže to byla jediná rašelina která se dala koupit ve velkým třeba na celej rok.Dávám měsíčně až 1.5 L.Takžek kupovat Seru a pod. by bylo finančně neúnosný.To už bych do BW snad fakt zapojil COčko a jemně pouštěl kvůli snížení PH.

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.11.2018 15:57 Muž Strakááč [138] - Jižní Amerika a (Truhlář)Re: ZDRI
To mě ty čtyři biomolitany zasebou střední hrubosti (20) dokážou i žlutou vodu přeměnit na křišťál.. Stačí si všimnout barvy vody po výměně a nalití torbenu a před výměnou.. :-D jednou jsem měnil vodu po čtrnácti dnech a byla o hodně světlejší...
Výluh uvidíme jestli budu dělat, nebo jestli budu dávat rovnou sáček z netkaný textilie skrz kterej neprojde skoro žádnej bordel.. :-D
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.11.2018 13:40 Muž ZDRI [1415] Re: Strakááč
Ale jo, ten samotný výluh byl kyselý (i když u mě ne tolik), ale když jsem ho začal míchat s vodou a měřit postupně pH, musel bych ho tam dát hrozně moc. Přitom mám(e) hodně měkkou vodu, s nízkou pufrační kapacitou, takže teoreticky by mělo stačil na okyselení relativně málo výluhu.

Bílá barvila přijatelně, ale černá - okamžitý účinek a hlavně hodně špíny, nešlo to ve velkém ani rozumně přefiltrovat. V malém (do krevetária) jsem to nakonec filtroval přes dvojitý filtrační papír pomocí aeropressu, ale brzy mě to přestalo bavit... To už je pro mě jednodušší nachytal si měkkou a mírně kyselou dešťovku (bydlím na čistém kopci a nemám měděné okapy).
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.11.2018 13:24 Muž Strakááč [138] - Jižní Amerika a (Truhlář)Re: ZDRI
Moje raselina po vyluhu po hodině udělala pH 3,7 a barvu obravila až teď po čtyřech dnech.. asi mi nezbyde nic jinyho než to zkoušet...
Ph mam 7,6 a alkalitu 3
Podle cevaku...
S phčkem hnu klidně k 6,5 ale vždycky jsem to dělal hrabankou a listama... ryby na to nic neříkaly :))
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.11.2018 12:59 Muž ZDRI [1415] Re: Strakááč
Milý krajane, myslím, že máme stejnou vodu (hodně měkkou, pH 7.5-8). Před časem jsem zkoušel něco podobného - okyselit ji rašelinou, aby byla vhodnější pro tetry/jihoamerické cichlidky. Výrobce mě písemně ujistil, že obě jsou čisté, bez přidaných hnojiv, atd.. Vyzkoušena tmavá a bílá vláknitá, zalití horkou vodou, cca 10 l/ na skoro plný kbelík rašeliny. Z tmavé byl tak kalný/špinavý výluh, že jsem ho rovnou vylil. Světlá byla lepší, ale ve finále stejný problém - při ještě přijatelné barvě ředění to s pH skoro nic nedělalo. Nakonec jsem dal vrstvu i do filtru (odhadem několik dcl) - po několika týdnech opět ve výsledku rozdíl na hranici přesnosti měření (0.1-0.2 pH). Pro sebe jsem si z toho odvodil, že by to mohlo být řešení jen pro opravdové milovníky gloomy water :). Ale ty huminové kyseliny ve výluhu asi špatné nebudou.

PS: Chceš-li si hrát, na zahradě mám ještě 1/2 pytle, teda jestli už manželka nepoužila na kytky.

PPS: Náhodně objevený vedlejší účinek - rychle a trvale to obarví nové kořeny red moor wood, teď vypadají mnohem přirozeněji.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.11.2018 12:27 Maq Re: Strakááč
Obojí je možné, tzn. udělat výluh nebo filtrovat přes. Osobně dávám přednost druhému.
Účinnost výrazně závisí na parametrech vody, tzn. pH, tvrdosti a alkalitě.
Není to zcela neškodné, dá se to přepísknout.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.11.2018 11:55 Muž Strakááč [138] - Jižní Amerika a (Truhlář)
Může mi někdo doporučit jak se dělají výluhy z z raseliny nějak efektivně, množství raseliny vs voda jak dlouho a jestli je lepší dát raseliny louhovat víc nebo míň a jestli se díky vylouhovani víc raseliny udělá ten vyluh účinnější že tam nebudu muset lejt tolik..
A taky mě zajímá jestli nejni výhodnější raselinu dát do sáčku a nechat louhovat ve filtraci případně jak dlouho to vydrží snižovat pH v jakým množství atd..
Za každej nápad, za každou zkušenost budu rád...
Já bych to nějak vymyslel, ale aby to nebylo zbytečný maření rašelinou... :) výluh mám dělat na studeno nebo nechat vařit? Klidně ho budu dělat na studeno dva týdny, týden...

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.03.2018 20:31 R Muž romant [27982] Re: Kubaa
Velmi slušným poměrem "cena-výkon" se vyznačují produkty firmy Hobby.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.03.2018 18:47 Muž Kubaa [718]
Máte zkušenosti s kvalitou granulované rašeliny různých značek? Jsou tam významné rozdíly?

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.02.2018 18:26 Muž Kubaa [718] Re: Wanderer
To je, řekl bych, normální jev.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   24.02.2018 18:22 Muž Wanderer [2102] - Skaláry - nejkrásnější ryby.
Jak dlouho vydrží torben ve vodě? Mám pocit, že po přidání je v nádrži tmavo dva tři dny a pak se ztratí.

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.04.2017 15:28 Muž Kubaa [718] Re: Maq
Ale jiní výrobci to do výluhů nedávají - nebo pečlivěji tají...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.04.2017 14:48 Maq Re: Kubaa
Nejspíš je tam nutný nějaký konzervant-biocid. Zajímavé.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.04.2017 20:18 Muž Kubaa [718] Re: Maq
V Tetra Toruminu je formaldehyd a jiné mňamky... tone A také údajně spousta fosfátu. www.aquariumforum.de/…

Bezpečnostní list : images-eu.ssl-images-amazon.com/…

Gefährliche Inhaltsstoffe:
CAS: 50-00-0
EINECS: 200-001-8
Formaldehyd
T,
C; R 23/24/25-34-40-43

2,5%

Relevante R-Sätze
23/24/25 Giftig beim Einatmen, Versc
hlucken und Berührung mit der Haut.
34
Verursacht Verätzungen.
40
Verdacht auf krebserzeugende Wirkung.
43
Sensibilisierung durch Hautkontakt möglich.
EDIT - Varování před formaldehydem bývalo i přímo na lahvičce, ale teď už tam myslím není. Otázka je, zda po té negativní publicitě, která kolem toho před lety byla, odstranili formaldehyd nebo jenom varováni.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   31.03.2017 14:38 Muž Kapr [9] Re:
Uz jsem doma a to diky vam palec je to par dnu co jsem dal do filtru aktivni uhli na odstraneni no-planaria. Vim ze do 14 dnu se odbourava samo, ale pro jistotu jsem to uhli dal. Mohlo me ta napadnout ze to uhli bude mit i vliv na torben.. ale stejne bych to nevedel na 100% takze diky. Ted uz to vim. Jo a v UK sehnat nejde. Poslali mi ho v baliku z rostlinna-akvaria.cz za priplatek 450kc. :-)

+ Přidat reakci


Žádná předchozí stránka
Přejít na další

[1] ...... 6

Zpět na obsah sekce Voda, přípravky na úpravu a testy • Zobrazeno 12672x

Máte připomínku nebo nápad? Napište nám vzkaz do redakce nebo s námi diskutujte.
© RYBICKY.NET - https://rybicky.net/forum/8371-raselina