Akara - rozmnožování, odchov
0 06.10.2015 21:43 Gábina – Akara modrá - odchov
Prosím Vás, potřebovala bych poradit. Mám páreček akar modrých. Mají se k sobě a samička si vybrala jednoho z nabízených samečků s nímž se vytřela. Ostatní putovali do společného akvária. Páreček se k dnešnímu dni vytřel již 3x. Avšak při každém pokusu o odchov to dopadlo špatně. Přičemž teplotu držím v rozmezí jak je uváděno v literatuře. Ve společném akváriu nejsou. Skalárky, čichavci, ancíci atd. všichni hned pošupali do jiného akvária, aby nerušili. Párek akar má za sousedy pouze páreček sajik a ty jsou odděleny sklem (u nich je stejný problém), takže se vzájemně straší a vyhrožují jen skrz sklo. Ale nepodařilo se mi ty malé rybičky odchovat. Vždy přišla nějaká ošklivá noc, zhaslo se a drobotina zmizela. Ráno nebylo na dně nic
. Přičemž i potravu jsem koupila speciální pro potěr a chutnalo jim to.
Prosím Vás, co mám udělat, aby to vydželi? Všechno hlídám, vodu čistím, snažím se aby něměly akarky stres atd. Hodně jsme se na malé rybky těšili a nic
.
MOC VÁM DĚKUJI ZA RADU A NÁZORY!!! Gábina
Starší reakce
No jestli je máš zde
rybicky.net/nadrze/23270 , tak se mladých bez zásahu nedočkách. Tetry a parmičky jsou celkem dravci potěru a navíc máš celkem přerybněno.
Tak třeba tady na třebíčsku je to nesehnatelná rybka...tak bych je rád rozmnožil a dal jednomu chovateli aby byli lépe k dostání a třeba časem běžnější rybkou...právě myslím si že potěr vs parmičky...davam jim tak den když se dožijí rozplavání.
Akara hnědá by měla být dost dlouhověká ryba, na poměry akvárií. První (nebo desáté, dvacáté ...) vytření bych být tebou vůbec neřešil. Jsou dost nymfomantické, tak není třeba tlačit na pilu.
Ony se to časem naučí a uhlídají i rozplavaný potěr. Pak záleží na osádce akvária, zda déle, než jednu noc. U mě mají rekord myslím dva dny, druhá noc byla už konečná. Ale je dost dobře možné, že do toho také mluvil nedostatek krmení. Sice jsem se snažil k nim dopravit trochu vaječného žloutku (dvakrát), ale nevšiml jsem si, že by to nějak žraly. Ale rozmnožení není mým cílem, tak to nechávám prostě přírodě.
V každém případě jikry jako takové zvládnou uhlídat prakticky vždy. A podle mě není lidské jim bránit v rozvoji rodičovských instinktů.
Tak zkusit to můžeš, vodu z původního akva, přendat šutrák do toho dalšího menšího akvária, zavést velmi jemné vzduchování kde jsou jikry, odstranit ty bílý a připravit se dále s krmením pro rozplavaný potěr a připravit si další tzv. rozplavávací akvo.
Mě spíš jde o to že se nevytřeli vubec dobře... Ze strany kamene kde proplouvají rybky furt. Že si jikry více neschovali. Tak právě jestli nemám ten kamen nepřelovit bo něco nevím ubec co dělat?
Nech to na přírodě.
Dobrej večer přátelé. Prosím o velkou radu...V mé společenské nádrži se mě vytřeli akary hnědý. Jsem z toho docela vedle přece jen tady u nás docela k nesehnání rybka. Na kamenu na poměrně vykouklé straně mám asi 50 jiker. Půlka znich je bílá, půlka taková tmavší. Jelikož je to ve společenský nádrži nevím co stím chtěl bych zachovat aspon pár rybek aby mě přežilo ale myslím že s mojí osádkou snad ani není možný. Co s jikrami mám přehodit šutr kde jsou do nějaký malý nádržky nebo si akary potěr ochrání? Jak postupovat díky moc za nějakou radu nebo trik jak na to. V odchovu rybek jsem docela začátečník zatim jsem odchoval akorát ancíky. Díky moc Milda
Starší reakce
Osobně bych potěr neodlovoval a nechal to čistě na samičce. I ona se potřebuje péči o mladé naučit a případně přeživší mláďata budou lépe připravená na život.
Interní odchovničku pro Akary si neumím představit
Jo, porodnička pro živorodky, to ano. Tak možná předělit akvárium sklem napůl.
Opravdu je chceš odchovat? Dokážeš se jich pak zbavit (nemyslím utratit)? Je to trochu psychologicky těžké, zvlášť pro začátečníky a citlivky, ale nechat je sežrat je to nejhumánnější, co můžeš udělat.
dííky, no uvidíme jak se jí podaří hlídat, teď to nebudu řešit ale pomohlo by časem umístit třeba do akva odchovničku (nemám zatím možnost mít oddělenou nádrž)??
jinak je vykuleno a budu čekat na rozplavání
S tou dobou ti nepovím ... mám Akary hnědé a těm to do vykulení trvalo asi tři nebo čtyři dny. Přesně nevím, protože v podstatě jen co jsem to přestal sledovat, tak se jí to povedlo poprvé uhlídat až do vykulení. Tak pět pokusů jí to trvalo. Ony se třou vlastně pořád
Ale u téhle to asi bude obdobné.
Za další 4 dny už plůdek připomínal ryby (to už jsem to s napětím sledoval) a začal se snažit plavat. Ale pořád byl v chumlu v ďolíku u mámy a ona to zvládla vcelku v pohodě.
Následující den už se promenádoval po akváriu. Ráno ještě hodně u dna a samice to stále zvládala. Ale navečer už zvládl i víc (tak deset čísel nad dno) a začalo to - dokud byly v té půlce, co se vykulily, tak to šlo. Ostatní ryby si už zvykly, že tam nesmí. Ale jak se přesunuly doprostřed do volnějšího prostoru (nad sagitarie, kdyby zalezly mezi, ke dnu, možná by jim bylo lépe) nastal hon jak na podzim u nimrodů. V podstatě během jedné třetiny hokeje s Američany bylo po nich. Ani jsem si jich neužil.
Záleží na tom, jaké máš u nich ostatní ryby. Ale ten potěr je tak malý, že přežití je asi opravdu věcí náhody. Začne je lovit i otec ... natož ostatní.
Objevil jsem v jeskyňce cca 2-3dny staré jikry akarky. Samička poctivě hlídá, panceřníčci mají celkem cvrkot.
Chci se zeptat, za jak dlouho se zhruba jikry vykulí a jaká je šance že ve spol. akváriu nějaký kousek přežije?
díky
Starší reakce
...a celkovém chemismu vody...dříve v měkké, kyselejší, silný výtěr, méně rybek a později v tvrdší, zásaditější vodě...
Doba vykulení je závislá na teplotě vody.
Ahoj. Pročetl jsem zběžne tohle vlákno + atlas a nikde jsem nenašel... Jak dlouho trvá u akar hnědých než se vylíhne potěr? Dneska mi totiž prvně nakladli jikry.
Pokud jsem to přehlídl omlouvám se
a děkuji za odpověď
Starší reakce
Aby se sameček najednou vybarvil jako samička normální není...
0 16.02.2013 21:11 Emusha Zdravím,
pořídila jsem si páreček Akarek Zelených. Mam je už několik měsíců a už se mi několikrát vytřeli. Vždy nejdřív honí samec samičku a když se vytřou, pak honí ona jeho a razantně ho odhání od jiker. Už se to stalo několikrát a pokaždé z toho nebylo nic. Párkrát se i rozplavaly a nakonec byly stejně sežrány. Teď se vytřely znovu a sameček se najednou vybarvil jako samička, má na sobě šachovnici a odhání od ukrytu kde jsou jikry a samička ostatní ryby. Je tohle normální?
...
Je mi jasný, že jsou vždy sežrány nejspíš proto, že mam momentálně docela málo kytek. Snad se rozrostou na jaře, nebo je přikoupim...
Předem díky za postřehy.
Emusha
Starší reakce
Pouze do určité velikosti mladých,je třeba je pozorovat.Až začnou považovat rodiče první vrh za hrozbu vrhu druhého,bez milosti je požerou.Pokud se akary vytřou i když vodí,volil bych odlov mladých,ale je docela problém je udat.
Další věcí je to,i když by to vyšlo,že by se odchovaly oba vrhy dohromady,a to opravdu ve velké nádrži,ten starší si bude nárokovat nádrž a hlavně potravu,takže mladší vrh se nenažere a zajde,nebo bude sežrán.
Plodnost akar modrých je opravdu veliká,takže za chvíli bude v nádrži velká tlačenice...
0 27.01.2013 17:52 petr25 – odchov
Vytřel se mi pár akar modrých ted vodí mladé za chvíli se mi vytrou po druhe mohu nechat prvni odchov s tim druhym pohromade???
Starší reakce
Ano,jsou to,,námluvy".Pokud čistí i místo výtěru,tak by do jednoho až dvou dnů mělo dojít k výtěru,ale záleží na věku ryb.
0 19.01.2013 22:07 Broňa – Akary modré
Zdravím...
Chtěla bych se zeptat, jak vypadá namlouvací rituál u akar modrých. Vyčlenil se mi párek a ty se kolem sebe opatrně stále motají.... a střídavě sebou celkem prudce škubou. takové opravdu rychlé cukavé pohyby... a jedou to na střídačku.. No a ploute při tom mají roztažené doširoka... tak jako jsem to u nich nikdy neviděla.
Jsou to námluvy, nebo si nějak vyhrožujou?
A nebo je to ještě něco uplně jiného?
Starší reakce
Takhle je schopná i tak mírná ryba se ve stresu pozabíjet...
Díky za radu, mám je tam jen do doby spárování. Pak budou mít soukromí a více místa.
A není 12ks akar na 100L trošku moc? Jinak skus vyměnit 1/3 vody za novou, nejlepe za nějakou dešťovku, zvyšit teplotu o 2-3 stupně a krmit jen živím, pak by to mělo jít samo
Ale máš jich tam asi prostě moc
Jeden možný důvod přímo křičí - dvanáct akar hnědých ve sto litrech.
0 18.12.2012 09:05 Roman32 – Akara hnědá
Dobrý den, chtěl bych se optat, jakou potřebují vodu ke tření, nebo čím je k tomuto vybudit.Mám je v 100l nádrži, čekám až se začnou párovat a pořád nic. Jsou staré okolo 1 roku. V akva je 12 ks Akar. Teplota 25 st.C. Krmím mraženým, patentky, koreta.
Dekuji
Starší reakce
Jo to je dobrý nápad, totiž sehnala jsem odchovnu, za nedlouho si jí vyzvednu a potom to můžeme vyzkoušet.
Napsal jsem, že mi to nepřijde pravděpodobné, nikoliv nemožné. Ty rybky nemají ani 10cm a akvárium 2metry. Navíc Vini psala: Totiž jen o jedné rybě vím že je to opravdová samička, o dalších dvou vím že to jsou samci protože se s ní oba vytřeli....
Bylo by jedno řešení, jak zjistit, jestli je tam další samička, dočasně odlovit již vytvořený pár.
Vlasto rivuláti to teda umí. Množím tímto způsobem už třetím rokem a ve velkém. Dominantní samec a dvě, ale i tři samice na 150 cm délky nádrže. Jen občas někde v koutku se vytře "nalezený" pár. Modré akary jsem dělal úplně stejně...proto jsem to zkusil u rivulátů.
V tak velké a zařízené nádrži mi to nepřijde pravděpodobné. Akary modré tvoří veskrze stabilní páry. Jsou to mladé ryby a teprve se "hledají". Navíc jsem koukal, že se v akva docela houpou hodnoty vody.
Oni by sa aj párili no dominantný samec im to často prekazí.Niekedy je schopný dominantný samec mať mladé aj s dvoma samicami naraz.
Aha takže jako i když to druhé malinké je třeba samička tak se s ní ostatní samečci vytírat nebudou aby nenaštvali velkého samce co randí s druhou samičkou?
Je tu u teba dominantný samec a hneď po ňom jeho konkurent a ostatné môžu byť aj aj.Menej dominantné samce sa tvária,že sú samice aby sa nedostali do konfliktu s dominantnejším.Obdobne to funguje aj u samíc.Až slabšia ryba zmocnie a podrastie tak sa dominancia môže obrátiť a zo sivej myšky bude borec.
Starší reakce
Fajn, uvidíme časem až tu odchovnu seženu...
To není o risku. Když mi zbude pár dorostenců, také je k něčemu občas přihazuji, ale už tam nesmí být dospělí a většinou to funguje...spíš je problém u stejného druhu a nestejné velikosti, než u dvou druhů, které spolu koexistují v přírodě normálně. Akary s brazilkama tedy spolu nežijí, ale měl jsem je pokupě od dvou cm do prodeje.
Ok takže radši neriskovat?
Nebo pouze v případě že bude potěr akar starší nežli perleťovky?
katterinecka: aktuálně se tatík zatím nechce akvaristice věnovat profesionálně a já už na to mám jiný obor takže jedna velká nádržka by měla stačit.
katterinecka napsala:.....Potěr se určitě nepozabíjí, co bude až budou větší a jestli si nebudou krást žrádlo to nevím.
Potěr jako takový ne, ale rychleji rostoucí jedinci budou utlačovat slabší. Rozdíl ve velikosti může nakonec být až trojnásobný. Ve výhodě bude starší potěr. Navíc brazilky jsou agresivnější.
Jako odchovna bývá často označována celá místnost s akvárky pro různé velikosti odchovávaných ryb. Někdo kdo zas doma odchovává paví očka jen tak pro potěchu má jako odchovnu 5 litrovou elementku. Takže bych to tak jednoznačně neviděla.
Potěr se určitě nepozabíjí, co bude až budou větší a jestli si nebudou krást žrádlo to nevím.
Co asi...nádrž s objemem nad 100l s filtrem, osvětlením a topením..
a co si představuješ pod pojmem odchovna?
Ahoj, chci se zeptat když koupím odchovnu tak zda-li budu moci v odchovně mít dohromady POTĚR perleťovek i akar jelikož obojí po vykulení vypadá úplně stejně tak jestli se nepozabíjejí?
Starší reakce
Při velikosti těchto akar by se hodilo je mít ve větší nádrži nebo mít v těch 200 litrech samostatný pár.
No to se nedivím, že při takových spoluobyvatelích přežije jen minimum mladých. Navíc bylo u cichlid všeobecně často pozorováno, že u slabých výtěrů nejsou rodiče tak pečlivý.
Jinak správné české pojmenování je Akara potoční viz.
rybicky.net/atlasryb/akara_potocni Děkuji
Mám Akary červenoploutvé.200 litrové akvárium.A jejich společníci jsou :1x Péřovec Prdálý 1x Kančík Červenohrdlý 1x Kančíka 1x Krunýřovce (2x Akary Červenoploutvé) Akary mezi nejmladší už nepatří mám je rok.Mladý už měli několikrát.
Nie je potrebné mladé odlovovať.Rodičia na začiatku(než sa naučia o potomstvo starať)ikry či mladé požerú.Spravidla to je tak 2-3x.Potom sa už o potomstvo starajú príkladne.
Ak však máš v nádrži aj iné ryby a pár nedokáže poter ubrániť tak potom ako píše RAP.
Nejlépe těsně před rozplaváním, ale pokud je máš pro radost, nech to na rodičích.
O jaký druh Akar se jedná? V jak velkém akva jsou a co jejich spoluobyvatelé?
Přidat reakci
1 ...... [2] ...... 5
Zpět na obsah sekce Akvarijní ryby • Zobrazeno 4713x