Akara - rozmnožování, odchov
0 25.12.2011 17:11 Zoe – Kdy je ten praví čas ?
Dorbý den .Mé akary už se několikrát vytřeli .Jednou se mi povedlo odchovat pár jedinců ,ale od té doby nemohu vychytat ten praví čas kdy je mohu odchovat samostatně od rodičů.Kdy je ten nejlepší čas kdy je mohu oddělat od rodičů aby přežili ?
Starší reakce
Při vývinu se barva jiker mění. Od sestavení a prvého výtěru se pár ladí. Jak říkají klasici, obavy začněte mít až po třetím výtěru.
Pokud se ty akary vytřely teprve po čtvrté, tak to jsou zřejmě ještě mladý kusy a s dalšíma výtěrama bude stoupat pravděpodobnost, že potomstvo odchovají a jak píše vaclav, to průhledné zbarvení je normální. Ty mléčný, plesnivý jikry většinou oni samy likvidují.
Ok, tak to je fajn.
Jo to vím, myslím, že bílé jsme tam měli dvě...ale dnes už tam nejsou tak je možná sežrali či co..
Je to normální. Kdyby zbělaly bylo by to horší.
Ahoj, chci se zeptat. Akary už asi po 4. nakladly jikry, tentokrát jim celou noc a den přežily ale zbarvily se místo z původní nažloutlé do průhledna, s čímpak to vlastně souvisí? Je to nějaký problém a nebo ja to naopak normální?
Starší reakce
Naštěstí dobře, protože skaláry byly v akvárku dloooouho před akarama. Takže když přišly akary, skaláry je trošku poděsily a teď se naprosto v pohodě snáší, dá se říct, že si sebe vůbec nevšímají
ale kdyby to bylo naopak a přišly jako druhé skaláry, asi by to bylo horší..
raději nechci domýšlet ten masakr..je taky dobré, že to akvárko má 500l a proto si tam každý najde svoje místo, akary jsou 3 a skálár je 5...tak i možná to je dobře
0 27.11.2011 18:44 KotyzaVamberk –
Re: Evoň Jo to dej vědět jsem taky zvědavej a jak skaláry prosperujou v přítomnosti akar?
Ahoj, děkuju za radu!
no právě my jsme po prvních pár třeních nechávali malé normálně s nima ve velkém akvárku, ale protože jsou tam další ryby (skaláry, trnovec eigenmanuv,...) a ty začaly po potěru jít, tak je vždycky akary samy snědly, nebo někdo jiný, ale každopádně vždycky zmizely. Tak jsme je jednou odlovili a odchovali,no a teď je právě problém je dostat zpátky. Právě máme tři akary, dvě jsou menší a jsou v pohodě, ale ten velký samec je agresor. I třeba když někdy nějaká rybka umírá, tak se na ni okamžitě vrhne a okusuje ji.A nové ryby to samo, jednou jsme přidali rybku velkou na délku jako on, a on jí do minuty "vyklovl" oko a nebyl to hezký pohled
Možná je teda za pár dní zkusíme dát na nějaký čas jinam ty velké akary. Dám vědět, jak to dopadlo
Díky moc za radu!
Akary som dlho choval a odchovával do akva predajní spolu s bratom.Takže si celkom presne viem predstaviť aké sú divoké.Dospelé čo máš si už v akváriu vytvorili teritóriá,v tom je najväčší problém.Jednoducho považujú celé akva za svoje.Čo by mohlo pomôcť?Vylov dospelé,zmeň trocha prostredie v akvárku(pridaním koreňa,umiestnením skál atď.)Akvárium musí byť členité.Potom daj do akvárka mladé ryby a nechaj ich aspoň 2-3 dni nech sa zabývajú.Potom daj do akvárka dospelé.Je nosmálne,že najsilnejší samec si znova začne nárokovať na priestor.Ale pri takomto postupe si už nepozná osvojené prostredie a vyhradí si nové pričom už ráta aj s rybami okolo.Pri nerese,tak to u nich je dosť búrlivé a často nepekne dopadne aj samica ktorá sa nezhodne so samcom.Dúfam,že ti to trocha pomôže.Každá ryba sa správa inak,niekoré sú až moc agresívne iné zas mierumilovné.Mali sme samca čo toleroval akúkoľvek rybu svojho druhu vo svojej blízkosti a pritom bol šéfom akvárka.Votrelcov odohnal,ale vždy decentne.V skupine sú mierumilovnejšie,ale pozor na obdobie trenia.Najlepšie je,urobiť dekoráciu v akvárku tak aby čiastočne rozdelovala akva na niekoľko zón.Tak si dospelé obsadia jednu zo zón.Mladé neodlovuj,lepšie je ich vychovať v akvárku s rodičmi čo najdlhšie.Samica si takto viac oddýchne.Ak by vyrástli spolu tak ich dospelé budú tolerovať.Šarvátky začnú až budú dospievať samce.
Máme jich cca 12-15 těch malých, ale jen některé jsou už dost velké, ostatní by byly jako jednohubky. Těch větších bychom tam dali zatím asi tak pět prozatím...
0 26.11.2011 17:07 KotyzaVamberk –
Re: Evoň Kolik těch akar tam chceš přidat ,čím víc tím líp,agrese se zmenšujeve skupině.
To není špatný nápad dát je tam v noci!
jinak v té 500 jsou akary tři, ale jedna největší je hodně agresor na všecko nové, což je právě ten problém. Pokud třeba jen vyndáme rybku a hned ji tam zase vrátíme, největší akara ji hned začne lovit a jde krutě po ní, většinou až do té doby, dokud ji nedostane.
S teplotou by to mělo být snad ok, ve velkém akvárku je asi 23,5 stupňů a akary se momentálně už nějakou dobu netřou. Spíš vypadají, že si dávají zimní pauzu
0 26.11.2011 14:22 KotyzaVamberk –
Re: Evoň S tou nádobou dobrý nápad,ale stejně jen dočasně.Kolik akar máte v té 500?Osobně bych to udělal tak,že bych jim dal nažrat a ty menší bych tam přidal a to všechny a druhá možnost přidat úkryty a nové akary vypustit přes noc.Pozor na teplotu vody ,jak mile bude vyšší ,tak by stimulovala akary do tření a ty by útočili na ty menší přidané.Přidávání cichlid stejného druhy nikdy moc dobře nedopadne.
0 26.11.2011 10:19 Evoň – odrostlé akary
Ahoj,
obracím se na Vás s dotazem ohledně malých akar. Máme akary modré, někdy na jaře se nám podařilo konečně odchytit a odchovat potěr. Nyní jsou malé rybky velké asi kolem 4-5cm. Dospělé akary ve velkém akváriu (500 l) mají okolo 12 cm. Ovšem jsou to divočáci, jakoukoliv novou rybu v akváriu (i stejně velkou) považují za potravu a ihned ji "zpacifikují", takže u nás nehrozí noví kamarádi v akváriu. Jenomže těm malým mladým akarám už začíná být jejich akvárko docela malé (má cca 80 l). Rádi bychom je už přesunuli k velkým akarám. Jenomže se bojíme, že je velké hned sežerou, což bychom neradi, protože nám malé dalo dost práce odchovat už od potěru.
Nemáte s tím někdo zkušenosti? Myslíte, že akary poznají svůj druh a nechají je na pokoji, nebo se na ně vrhnou? Jak se dá postupovat při vypouštění mladých mezi dospělé? Myslíte, že by mohla pomoci nějaká větší průhledná nádoba umístěná do velkého akvária, ve které by "malé" nějakou dobu byly, aby si na ně velké zvykly?
Děkuju všem moc za rady!
Starší reakce
Tak stačilo si poposednout, abych si už konečně neseděl na vedení.
Romane, David prostě přestěhuje malou nádrž do většího obsahu. To znamená, že použije věškeré vybavení včetně zajetého filtru. Jen prostě doleje další vodu.
Sám jsi psal, že máš 2 akvária a 1 filtr, tak pokud jsi ten stávající filtr použil do toho novýho, tak tomu zase nerozumím já, podle mě Ti stejně jeden filtr chybí a proto jsem Ti navrhoval možný řešení, třeba v podobě toho akvária bez filtru a bez ničeho.
Nějak mi uniká proč bych měl potřeboval další zajetej filtr.....
Podle mě to jedno není, když nemá k dispozici další zajetej filtr, tak mě ta holá nádrž jenom s použitím vzduchováním příjde jako lepší okamžitý řešení.
No udělal jsem to tak... filtr jsem dal do nového, včetně dna a vody.
A není to jedno, jestli tam bude mít dno a pár rychlerostoucích kytek, když použije filtr a všechnu vodu z původního akva + postupně dolévat odstátou do plna?
Já, Ti rozumím, že máš jenom jeden filtr a 2 akvária.
Proto jsem Ti psal co bych udělal s tím druhým filtrem, který prostě potřebuješ, pokud chceš ty mladý odchovat dále. Pokud nechceš další filtr, tak tu nádrž nezařizuj, nech jí holou a dej tam jenom vzduchování a použij vodu ze stávajícího akva a jenom častěji měň vodu odkaluj a mladý krm, to je taky řešení.
Asi se nechápeme... já nemám druhej novej fitr kterej bych mohl naočkovat. Mám pouze a jen ten kterej je teď s prckama v nádrži....
Naočkuj novej filtr ať už tak jak jsem psal a nebo použij třeba Nitrivec od Sery. Filtr nepřendávej a nech ho tam kde je. Ty hodnoty NO2 samozřejmě sleduj, ale když se bude měnit ta voda a pomůže se tomu těma bakteriema, tak to bude v pohodě. Filtr tam budeš tak jako tak potřebovat.
A co kdybych ten fitr co mám teď v tom malém s plůdkem na půl dne vyndal... dal do toho většího.... mezítím jsem teď věměnil 15% vod,y že jsem dal z malého vodu do velkého a naopak... aby si rybky pomaličku přivykly....a v malém budu kontrolovat NO2..... a večer je prostě přendám a budu bedlivě střežit NO2 ve velkém
to by šlo ne?
Pokud máš jenom jeden zaběhnutej filtr, tak ten další, předpokládám že použiješ něco na bázi biomolitanu, nech zašpinit od toho zajetýho, kterej lehce proper a v tý samý vodě vymáchej i ten novej, čímž si ho naočkuješ, ale nespoléhej jenom na to. Pomůžeš si tou intenzivní výměnou vody, která Ti bude suplovat ty tvořící se nitrifikační bakterie, nebo si můžeš pomoct nějakým komerčním přípravkem, jenž ty bakterie obsahuje.
Problém je v tom že mám 2 akvária a jen 1 fitr
.... pokud ho teď dám do toho nového nebudou ho mít prcci ve starém..... na druhou stranu.. pokud je filtr naočkovanej, neměl by být s NO2 v novém žádný problém ne?
Do takhle čerstvě založenýho akvárka je nedávej, to bude chtít alespoň 14 dní nechat zaběhnout. Filtr máš naočkovanej, jak jsem pochopil, to je dobře a pomůže to společně s těma rostlinama to akvárko stabilizovat. Určitě, pokud Tě z nějakých důvodů tlačí čas, tak sleduj hodnotu NO2 a vodu měň klidně denně. Tu tzv. starou vodu z původního akvária můžeš použít, ale její význam na vznik biologický rovnováhy v tom novým akváriu bude zanedbatelný, daleko důležitější je ten zaběhnutej filtr.
Tak potěr má ais 3 týdny.... takže to malé je takto staré.... 60x30x30 se mi bohužel uvolnilo až včera, takže teprve dnes jsem dal dno, a zasadil rostliny....
A bude jich 14 pouze.....
Jak, dlouho je to akvárko založený a kolik těch mladejch tam budeš dávat?
Přeji hezký čtvtek....
Konečně mám volnou 60 litrovku pro plůdek Akary modré. 60x30x30. Chci se ale teď zeptat, jak co nejšetrněji plůdek přehodit do většího akvárka. Mám taky použít vodu z dosavadní nádrže 40x20x20 plus vodu čerstvou? Filtr samozřejmě mám zaběhnutý z akvárka, ve kterém jsou malé nyní. Rostlinky jsem již vysázel... pouze ty rychle rostoucí vodní plevely
Nechci aby rybky utrpěly kvůli změně vody velký šok
Díky za rady.
Starší reakce
já mám sice akary modrý,ale předpokládám,že to bude podobný.Mě se o potěr ve společenský nádrži staraj tak 10-14 dní a potom je (asi) samec sežere.
Pěkný den, jak dlouho se starají rodiče o dorost?
Starší reakce
Přelov potěr hned po vykulení do druhé samostatné nádrže a máš po problému. Nebude je mít kdo sežrat a s trochou péče přežijí všichni. Otázkou ale je, co s nimi budeš dělat až vyrostou ...
0 02.01.2011 15:09 Karlos81 – Kdo mi likviduje malé akary?
Ahoj mám ve svém akva směsku ryb :
čichavci, terčovci,akary modré ,pancéřníčci, torokáta, peřovce a ancistruse.
Vím že ryb je tam dost, proto postupně budu snižovat počty. Vodu měním každý týden 40 L.
Podruhé se mi vytřely ty modré akary. Před cca měsícem jsem měl spoustu mladých v ďůlku a zmizely. Vím že to mohou udělat i ty akary, ale rád bych přelovil největší možné škůdce.
Na co dát pozor?
Starší reakce
Já bych je na chvíli vrátil do akvária, z kama pokází, aby se uklidnili. Nemám s nima zkušenosti, takže je to pouze můj logický návrh.
Ať se daří ZeKo
Když to zplesnivělo, tak je chyba ve vodě nebo jsou ryby "unavené". I profesionální akvaristé dávají chovným rybám čas na regeneraci.
Přelovil jsem je tam už asi před měsícem jsou tam dlouho.... Neříkam že se maj třít na povel ale pravidleně se třely. Tedkon dlouho nic.. A když se třely a tak to zplesnivělo.
Především tyto ryby (vlastně žádné
)se netřou na povel, tak nerozumím tomu "mám je ve vytíračce", to že jste je přelovil, jak usuzuji, je příčinou toho polehávání...Nelíbí se jim to.
Akary hnědé, staré jsou asi +-4roky, voda odstátá 26 stupňů.
Typický dotaz na který se vůbec nedá odpovědět...
Jakými, jak starými, vaše domněnky, jaká je voda....ne to mi hlava nebere.
Zdravím mám problém za akarami.mám pár který se mi před nedavném dobře třel a odchoval jsem asi 40malých ale tedkom je mam zas ve vytíračce a chvlíli plavou normalně a většinou polehavaj na dně askoro vůbec se nehýbou..takže ani k vytření nedojde,tak jsem se chtěl optat zda to je tím že jsou ryby už mo staré nebo nečím jiným?budu rad za každy postřehy a rady.Díky předem
Starší reakce
rodiče je chytnou do tlamy a vrátí zpět To je normalne...
Co sa "tohto tyka" je fakt krasa sledovat napr. Julidochromis ornatus
"Tyto ryby mají značné sociální cítění. Rodiče tvoří pár a společně se starají i o 4 generace mladých najednou, přičemž starší sourozenci se starají o mladší a chrání je."
Já takhle potěr cichlid běžně odkrmuji.
Jen bych dal na stříkačku trubičku či hadičku, abych zbytečně ryby nerušil rukou.
A kdyz budu krmit ty male(jemny prach s vodou) a davat to strikackou k tem malym neni tady moznost ze by je rodice pozraly?
Pokud je vezmou do tlamy a zase se mladé rybky objeví "navolno", pak buďte v klidu
Je to divne, po rozplavani je ty moje kdyz jsem je kdysi choval poter do tlamky uz nebraly. Jen z pocatku, kdyz jeste jeli na vacek. Ale mozna se je jen snazi prenest nekam do jamky nebo skviry. Nechal bych to na poprve prirode
0 20.05.2010 18:53 obok – Akary - malé rybky
Zdar všem.Mám akary diademové ,ale asi to bude u spousty ryb stejné. Vytřely se, vykulily se rybky a teď se rozplavávají, ale rodiče je chytnou do tlamy a vrátí zpět. Mám tam nechat rodiče ? nebo je odlovit ?
Přidat reakci
1 ...... [3] 5
Zpět na obsah sekce Akvarijní ryby • Zobrazeno 4713x