Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

Akvárium a dovolená

 

NápovědaFórum » Zakládání a údržba akvárií  

Akvaristik.eu

Přejít na předchozí stránku 4 Žádná další stránka   1  
Akvárium a dovolená
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.12.2012 21:42 R Muž romant [27987] Re: tgfh
Spínací hodiny to budou spolehlivě řešit. Krmení netřeba řešit, půst jim jenom prospěje. ;-)
Eddit: rybicky.net/forum/6455
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.12.2012 21:37 tgfh – Svítít rybkám přes dovolenou?
Dobrý den, chtěl bych se zeptat, nevím zda už to tady nebylo někde napsáno, ale mám takový specifický dotaz.

Rybičky máme na bytě, nyní jedeme na Vánoce domů. Budeme pryč od rybiček asi 11 dní. Nevěděli jsme co s krmením, jestli koupit automatické krmítko nebo týdenní tablety. Nakonec koupíme týdenní tablety a jednou se na rybky za těch 11 dní přijedeme podívat.

Co ovšem nyní řeším je to, zda rybkám nechat zaplé osvětlení nebo ne. Dny jsou krátké, byly by rybky většinu dne ve tmě nebo jim svítít pořád, ovšem rybky si moc asi neodpočinou. Nebo to zkombinovat, 5-6 dnů svítit, pak je navštívíme, dáme novou tabletu a vypneme osvětlení (nebo opačně).

Co doporučujete? Akvarko je velké 63 litrů, je v něm 8 rybek - neonky, tetry černé, kominíčci. Máme tento menší počet ryb z důvodů dvou měsíců starého akvárka, několik dalších rybek si asi ještě později dokoupíme.

Děkuji, s pozdravem a přáním pěkných Vánoc novopečený akvarista Honza.

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.12.2011 22:21 Žena Xlienka [276] - AmerikaRe: Delmor
S TetraMin Holiday má dobrou zkušenost. Dávám ho občas v kanceláři do miníčka. Je v tuhé gelové formě a dá se krásně řezat do potřebného rozměru. A co rybičky 'neoždíbou' zůstává v celku a dá se po dovolené odstranit, vůbec se samo nerozpouští.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.12.2011 21:41 Delmor – Krmení ryb během nepřítomnost
Dobrý den,
jsem student a během Vánočních svátků odjíždím domů (cca na 14 dnů), čímž vyvstává problém, co s rybami. Chovám ve společném akváriu bojovnice pestré a black molly. Automatické krmítko je pro mě poněkud finančně náročnější investice, navíc mám malé akva (50l) a nevlezlo by se mi pod krycí sklo. Proto mi jako nejlepší řešení vychází některé z krmiv po dobu dovolené (Dajana Holiday block, Tetra Min holiday). Máte někdo zkušenost s tímto nebo jiným krmivem? Nechci, aby si navzájem okousaly ploutve, proto prosím neraďte nekrmit.
Za odpovědi předem děkuji.
David

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.06.2011 19:13 Žena maru [49] Re: romant
jj, krmení už jsem zakázala, už jednu špatnou zkušenost bohužel taky mám z lonské dovolené. topítko mám vypnuté už od dubna a i když je u mě často chladněji, teplota vody je v pořádku.kryt sundávat nebudu, jenom asi nechám jednu část otevřenou-bez krytu nemám žádné světlo.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.06.2011 15:23 R Muž romant [27987] Re: NHKG
Naprostej souhlas a pokud v akváriu nejsou ryby ve větší míře konzumující rostlinou potravu, tak obvykle majitel po návratu z dovolený najde akvárium pěkně vypíglovaný a uklizený, jak se rybky musely postarat. X-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   18.06.2011 15:17 Muž NHKG [3900] - HadohlavciRe: Tudy
Proč vytahovat topítko? Co když zrovna bude zima? Proč sundávat kryt, to se jako nebude svítit. A krycí sklo je nutnost, jinak můžou ryby vyskákat z akvária.

Moje doporučení: Před odjezdem udělat pravidelnou údržbu, krmit normálně a všem co nejedou taky na dovolenou, zakázat na akvárium šahat! Ryby 14 dní bez zásahu člověka vpohodě přežijí...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.06.2011 15:02 R Muž romant [27987] Re: maru
Hlavně bych před hlídací osobou uklidil z dosahu veškerý krmivo, protože právě tyhle situace, kdy se o akvárko stará tzv. osoba nezasvěcená, mívají posléze velmi špatný výsledky v podobě nekontrolovanýho překrmení ryb a nezřídka dojse k nastartování nevratných procesů, který se pak daleko hůře napravují. I osoba hlídací jistě zvládne dát do mrazáku pet láhev s vodou namrazit a posléze tím ochladit vodu v akváriu.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.06.2011 14:59 Žena maru [49] Re: souky
aha, tak filtr trošku víc ponořím-pro jistotu. děkuju
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.06.2011 14:57 Žena maru [49] Re: Tudy
děkuju, "hlídání" bude zajištěno, avšak nejsem si až tak jistá tou výměnou vody(jestli to zvládně). co takhle nechat vody méně, a nechat tu hlídací osobu eventuelně dolít studenou?
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.06.2011 13:08 Muž souky [592] - RostlinyRe: maru
a taky počítat s tím že se může relativně dost vody odpařit, tak aby se nedostal filtr na sucho
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.06.2011 12:58 Muž Tudy [330] - KrevetkyRe: maru
Před odjezdem vyměnit půlku vody za odstátou studenou vodovodní, vypnout topítko, sundat kryt, zkrátit dobu svícení, posílit vzduchování/filtraci. Nejlépe ale svěřit klíče někomu, kdo během dovolené opět vymění část vody.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.06.2011 11:57 Žena maru [49]
ahoj všem. mám dotaz:jedu na dovču v létě, na víc než dva týdny, a moje největší starost je pehřátí vody. jak tomu mohu zabránit? větráček si určitě sama nevyrobím. mám nechat otevřený vrchní kryt? nebojak jinak tomu zabránit, když budou 30cítky?

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.05.2011 14:08 Fugee Re: Johan
Já osobně mám akvárim namířené tak, že mi asi 5 hodin svítí světlo do akvária, a to jen na levou stranu, kde mám 90% rostlin.
Týden jsem neměl světlo (opravoval jsem ho), a rostliny přežily všechny, všechny z nich byly natočené za sluncem, druhý den se vrátily do normálu..
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.05.2011 12:07 Muž Johan [4945] - RostlinyRe: RAP
No, ale kolik toho světla do akvária půjde. ;-) Hodně málo lidí má akvárium tak blízko u okna a ještě tak vhodně nastavené, aby to mohlo fungovat. A i kdyby to bylo dostatečné oslunění a nad akváriem by bylo kloudné světlo, tak při jeho poruše by se výsledné světlo nejspíše o tolik snížilo, že by rostlinám rozhodně nestačilo a nedokázaly by plnit svoji funkci a víte jak to pak dopadá. ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.05.2011 11:05 RAP Re: Johan
Pokud jde do akvária denní světlo, tak zejména v létě bych z toho takový strach neměl. Horší je výpadek proudu na několik hodin pro filtraci.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.05.2011 10:36 Muž Johan [4945] - RostlinyRe: RAP
Jediné čeho bych se bál, je například porucha světla.
Některé ryby sem u sebe prakticky neviděl žrát. A přitom se dožily i více jak 5 let (tetra žhavá), takže o žrádlo rozhodně nejde. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 4   20.05.2011 10:32 RAP Re: ton
U nepřerybněného a fungujicího akva není třeba se bát o ryby až tři týdny V porostu rostlin si vždy najdou něco k snědku. Většině dospělých ryb nepřítomnost majitele většinou jen prospěje :-D .
Před odjezdem udělat normální údržbu, nakrmit běžnou dávkou a to je vše. ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.05.2011 10:15 Žena Linduš [166] Re: Beastie
ono to zní trochu ujetě, ale ony takhle vskutku mají zařízené své životní etapy.
příroda je opravdu frajerka potlesk
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.05.2011 09:38 Muž Designer [5695] - CichlidyRe: Tamarila
K tomu osvetleni. Samo ze by se svetlo melo zapinat a vypinat samo, nelze nechat na celou dovolenou rozsviceno, to uz je pak lepsi nechat tyden zhasnuto.

Nastesti nejlacinejsi casove spinace (spinaci hodiny, a jak se tomu jeste vselijak rika) stoji 99Kc za 2ks, www.ikea.com/… . Zkusenost primo s timhle typem nemam, ale jak je videt, neni to problem ani ohledne penez, i kdyz samo se daji koupit i lepsi.

Co se tyce horka, podivej se na tema o chlazeni akvaria. Namontovat vetrak nemusi byt od veci. Nicmene ani pres leto bych nezavrhoval topitko s termostatem. Kdyz je dost teplo, tak je takove topitko stejne trvale v klidu (netopi) a kdyby nahodou bylo par dni mnohem chladneji, hned se ukaze, jak je fajn ho mit. Pokud tedy neni mistnost klimatizovana a teplota vyhovujici, pak je to jiste neco jineho.
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.05.2011 07:25 Muž ondra [168] - ŽivorodkyRe: Fugee
K těm automatickým krmítků bch jen dodal, že je potřeba ho delší dobu před odjezdem vyzkoušet, aby jsi věděla, kolik krmiva dává a jestli jsou dávky stejné.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   20.05.2011 07:05 Muž Semtex [1197] - Labyrintky
..... můzete si pořídit annualní Halančíky. Před dovolenou nechat vytřít a po dovolené zalít jikry a vychovat si nové rybky.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.05.2011 06:35 Muž LiborSprysl [9015] Re: ton
No zkušenosti...Vše co je bílé, hranaté a tváří se býti krmivem, je "cosi" zamatlané do "sádry", která se zvolna rozpouští a tím se to "cosi" uvolňuje. Výživová hodnota nicotná, takže když nedáte rybám nic, také se nic nestane. hop Jsou vícedenní krmiva, která jsou v gelu - vyrábí je například Tetra, to je něco jiného. Ovšem i cenově proti sádrovým kostkám.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.05.2011 21:38 ton
ma niekto skusenosti s tyzdnovym priebezne rozpustacim krmivom?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.05.2011 21:23 Fugee Re: Tamarila
A nebo si pořiďte automatické krmítko :-O
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.05.2011 20:23 harpunar Nedělej nic!!!
Hlavně nepověř někoho,kdo o akvaristice nic neví krmením,jako kdysi můj kamarád.Po příjezdu našel bublající nádrž,smradu,jako v hradu a ryby před smrtí.Jeho stínová tchýně totiž nasypala do cca. stolitrové nádrže celou piksku vloček,aby prý tam nemusela denně jezdit.Zkrátka armagedon!!! Ryby,pokud jsou standartně krmeny ti vydrží klidně i 14 dní bez potravy.Pak budou sice trošku pohublé,ale není to pro ně smrtelné.Pak si je dokrm,ale s mírou,ne že jim tam hned narveš lopatu žrádla,spíše pozvolna dostat do původního režimu. Tak se neboj a klidně jeď na dovču!!!! ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.05.2011 19:53 Muž souky [592] - RostlinyRe: Tamarila
ještě takovej postřeh, dejte pozor na snaživé zaléveče, ikdyž jim řeknete ať nekrmí, stejně nakrmí, proto už pikslu schováváme
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.05.2011 17:25 Muž Thoros [1] Re: Tamarila
Mám 160l a ryby přežily v pořádku bez krmení. Později sem koupil automatické krmítko a také naprostá spokojenost. Nejhorší variantou je svěřit to někomu jinému. To byla katastrofa. Jediná moje starost když teď odjíždím na dovolenou je dávkování co2 (sifon) a hnojiva. Je to po dovolené znát, ale nádrž se celkem rychle vrátí do normálu. Vzduchování sem nikdy nepoužíval, utáhnou to rostliny. V nové koncepci nádrže mám v plánu zautomatizovat i co2, osvětlení mám od začátku všude na spínací hodiny. Takže, kup si spínací hodiny na osvětlení a s klidným srdcem odjeď na dovolenou :);)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.05.2011 13:14 Muž NHKG [3900] - HadohlavciRe: Tamarila
Hlavně nenech krmit nikoho jiného, riziko překrmení je pak obrovské (osobní zkušenost). Ryby přežijí bez krmení i víc jak 14 dní, vzduchování pokud máš a nepoužíváš CO2 tak určitě zapni natrvalo, na světlo je dobrý ten spínač.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.05.2011 10:41 Žena Linduš [166] Re: Tamarila
škoda, že nemáš prezentaci.
pokud máš nějaký běžný filtr, většinou mají přivzdušnění. pro klid duše ho můžeš zapnout na jemnější bublání, to ničemu neuškodí.
ale pokud je nádrž zarostlá, filtr běží nonstop a není přerybněno, neměl by být problém
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.05.2011 10:32 Muž dkoudela [13] - CichlidyRe: Tamarila
POkud máš v akva jen tohle je zbytečné se čehokoliv obávat. Pokud jsou obavy větší než důvěra v místní rady dej klíče někomu z rodiny, nebo si kup automatické krmítko. Já osobně mám ve 160 litrech 10 cichlid a opravdu nevidím že by jim absence vzduchování nějak chyběla..... dle mě zbytečná obava ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.05.2011 09:58 Tamarila
Ahoj.Chceme odejít v létě na dovolenou.Už jsem tady četla,že rybičky vydrží i dva týdny bez žrádla,ale co ostatní péče?Světlo a vzduchování.Tady čtu,že je lepší pořídit si na světlo spínač.No a to vzduchování?V létě je dost horko.Vydrží to ty rybičky bez úhony?Máme 54 litrové akva a v něm BlackMolly,mečovky,jednu betu,ancistruse,dva pancéřníčky a jednoho šnečka.Odjet chceme na týden,maximálne dva.

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   31.01.2011 16:50 Usine Re: Barakainus
Možná ti zmizí z akvária nějaká jemnolistá stonkovka, třeba mě osobně vždy Egeria densa. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   31.01.2011 00:15 Muž Barakainus [654] - RostlinyRe: macsim
pridavam se, nedelat nic. pokud mas male ryby (tetry), 14 dni v pohode vydrzi. Vetsi ryby jako skalary, rostouci tercovci, vetsi ryby s malymi.... to uz muze byt problem. Me treba skalary (P. scalare i P. altum) oziraly drobnoliste kytky (jako Mayaca fluviatilis) uz kdyz jsem jim ndal nazrat jeden den. Ale i tak jsem odjel na tyden, jen tyhle kytky byly trochu ozrany :)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   30.01.2011 23:36 Muž PaDa [6073] - mřenky a sumciRe: macsim
Mám opakovaně ozkoušené i tři týdny a v pohodě ano
A to světlo určitě přes hodiny, takovou dobu potmě by asi většina kytek nerozchodila...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   30.01.2011 20:29 Usine Re: macsim
Nejlepší je pořídit si na světlo automatické spínací hodiny do zásuvky. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   30.01.2011 20:26 macsim Re: Usine
14 dni ??? coze Tak to jsem fakt necekal... ja myslel ze bez zradla prezijou tak mozna maximalne tyden. Dekuji za radu a jeste ma se svetlo nechat zaply nebo ho radsi vypnout?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   30.01.2011 20:24 Žena katterinecka [2146] - RostlinyRe: macsim
vyměň část vody a uvidíš jestli se zlepší, dovolená na to nemá vliv
koukám na tvou údržbu, jestli budou mít ryby problémy tak to zvyš na 1x týdně. Ramirezky jsou citlivější, můžou reagovat jako první
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   30.01.2011 20:22 Usine Re: macsim
Nejlepší je nedělat nic. 14 dní i déle vydrží o hladu bez problémů. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   30.01.2011 20:20 macsim – dovolena
Tenhle vikend jsem byl s rodicema na horach a po prijezdu jsem se jako prvni sel podivat na ryby v jakem jsou stavu... vsechny rybky vpohode akorat ramirezky byly jaksi blede, ted uz jsou sice vpoho ale stejne mi prijdou nejake divne. Poradite mi prosim co delat s rybama kdyz se jede na dovolenou?

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.07.2008 07:55 Muž Diego [72] Re: Diego
Fotka k příspěvku trhání (má někdo zájem?)Ted už jenom byla riccia,jestly jí někdo chcete,tak pište.
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.07.2008 19:46 Muž Diego [72] – Akvárko po dovolené
Fotka k příspěvkuFotka k příspěvkuFotka k příspěvkuFotka k příspěvkuFotka k příspěvku Zdar,
Dne 27.6.2008 jsem odjel pryč.viz foto jak vypadalo akva při odjezdu.Dneska přijedu a nestačím se divit jak to roste.(když jsem doma nikde nic, odjedu a je to prales)viz další foto.
Chudáci ryby,už měly každá svoje místo a odtamtud se už nedostaly. smich

Co na to říkáte? smich
 

+ Přidat reakci


Přejít na předchozí
Žádná další stránka

1 ...... ...... [4]

Zpět na obsah sekce Zakládání a údržba akvárií • Zobrazeno 4597x

Máte připomínku nebo nápad? Napište nám vzkaz do redakce nebo s námi diskutujte.
© RYBICKY.NET - https://rybicky.net/forum/7661-akvarium-a-dovolena?od=151