UV lampa
Nečakaj od UV svetla zázraky.U mňa UV lampa na riasu nezaberala vôbec.Viac mi pomohla častejšia výmena vody,úprava osvetlenia a chichiros doctor.
Osobne si myslím, že by mohlo stačiť zapnúť to na pár hodín po výmene vody alebo po tom, čo niečo pridáš do akvária. Ale pokiaľ nič nemeníš a nemáš viditeľný problém s riasami, tak je to zbytočné. Aspoň môj subjektívny názor.
To som ja Tomas - no mám novo zalozene akvarko takže chcem to tam aspon na tyzden nechat po 8 hod denne ... potom to vypnem ak nebudu riasy ... má s tým aj niekto skúsenosť a robí to takto isto ??
Do akvária určite nie. Na hadicu externého filtra to môžeš skúsiť. Tam to závisí od hadice - či prepúšťa alebo neprepúšťa UV-C žiarenie. Podľa mňa by ho mohla prepúšťať, tak by to mohlo fungovať. Možným problémom by bolo, že by tam tiekla voda prirýchlo a nestihlo to mať nejaký efekt.
Takže ak nemáš lepšiu možnosť, tak to stojí za vyskúšanie, len daj pozor, aby si nič iné neosvetľoval. Kontroluj potom aj stav hadice. Ktovie, aby to bude mať na ňu vplyv ale nemyslím si, že by jej to uškodilo. Používať to určite budeš len príležitostne.
0 22.09.2018 22:00 Tomas – Uv na filter
Ahoj. Viem pouzit UV lampicku na hadicu z ext.filtra??Pomoze to alebo to nema ani zmysel?? Mam taku 15cm UV-C lampu ale do akvarka to nechcem davat tak ma napadlo to omotat okolo hadice z filtra a obalit ju ciernou paskou... Co vy na to??
Starší reakce
vaclav napsal: přiměřené světlo protože dnešní zdroje jsou o hodně intenzivnější než dříve.
Zdá se mi, že poslední dobou jsi zaujatý problémem
přesvětlování akvárií. Má to nějaký konkrétní důvod? Myslím že Ty máš svícení i sycení CO2 vyladěné do nějakého rozumného středu. Máš dojem že mnoho akvárií trpí příliš intenzivním osvětlováním?
Samozrejme UV lampa nezničí samotnú už existujúcu riasu (tá "netečie" filtrom). Ale dokáže zničiť spóry rias, a tak môže pomôcť proti ďalšiemu rozšíreniu rias. Získaš tak čas ich odstrániť a spomaliť ich návrat. Samozrejme ak sú riasy, znamená to, že niečo nie je v akváriu úplne v poriadku (zväčša rovnováha svetlo-živiny). Pokiaľ sa to nedá do poriadku, riasa sa vráti.
Jen na léčení ryb UV samozřejmě není. Všechny řasy a sinice se šíří vodou a je tedy šance že se je podaří omezit a některé komplet odstranit. Akvárium musí ale splňovat několik podmínek, to je dobrý filtr aby dokázal všechno co UV zničí zpracovat a přiměřené světlo protože dnešní zdroje jsou o hodně intenzivnější než dříve.
Použití UV germicidních trubic,má opodstatnění pouze při léčbě v holých karanténních
a chovných nádržích.UV likviduje jenom patogeny,které protečou komorou sterilizátoru!!!,tím dojde k jejich snížení v prostoru nádrže,ale na patogeny obsažené v substrátech a vyšších organizmech v běžně osazených akváriích nemá vliv,sice omezíme volný výskyt bakterií a virů ve vodě,ale nakaženého pacienta musíme léčit konkrétními léčivy,včetně celého osazenstva
. Mimochodem i UV lampy mají svojí životnost.
Jen pro upřesnění,technické zázraky mohou být v rukách odborníků prospěšné,ale to se mne již netýká,snažím se pochopit biologickou rovnováhu/biomasu a mám v tom dost prohřešků.
Na samotnú riasu ti je UV lampa k ničomu.
Ja by som ju zapínal iba pri chorobe rýb (ale nie súčasne a po podaní liečiv), pri riasach/siniciach/zákale a pri pridaní niečoho do akvária, ak nemáš možnosť karantény.
Kdyby jsi trochu zagooglil,tak treba eshop rostlina-akvaria doporucuje zapinat uv lampu vzdy po vymene vody na 24hodin,zda se mi to moc,ale oni asi vedi,kdyz to prodavaji..
Podľa mňa je to tiež jedno. Je to len trubica, v ktorej voda potečie oboma smermi a bude jedno pri ktorom smere do nej bude svietiť. Obeh vody robí filter.
0 07.09.2018 12:32 Marcelko [-3] - Rostliny Pokud to není nějak označené tak je to jedno.
0 06.09.2018 21:02 Marcelko [-3] - Rostliny Klidně bych dal UV lampu před filtr, já jí mám sice za ale jinak to nešlo. Ten atomizér co máš ti bude dělat mlhu v akváriu a tak by měl být až za lampou. Jinak bych si ale pořídil reaktor než atomizér ten pak můžeš dát klidně i před UV.
0 06.09.2018 10:26 Marcelko [-3] - Rostliny Prosim Vas mam externy filter a teraz som si kupil vonkajsiu UV lampu "UV CUV 510" a vonkajsi atomizer "Atomizér na hadicu 16/22 - Rozoberatelný".
V akom poradi to mam pozapajat? - za vonkajsi filter (na vytokovu hadicu do akvaria) dat najskor UV lampu a za nou ten atomizer alebo najskor atomizer a potom UV lampu?
www.akvazahrada.sk/…
www.akvazahrada.sk/…
Dakujem za pomoc.
Starší reakce
UV lampy se v akvaristice používají k jednomu účelu (sterilizaci vody!), sterilizací vody nevyřešíš obsah škodlivých látek v přerybňeném akváriu! UV lampa řeší pouze problémy organického původu, jejím spuštěním při výměně vody můžeš například předejít vzniku nálevníka nebo zničit jiné zákaly když už nastanou. Dále pomáhá při některých onemocněních ryb. Jejím spuštěním na pár hodin se dá také o pár dnů prodloužit interval výměny vody ale nenahradí samotnou výměnu (anorganické škodlivé látky!).Akvarijní UV lampy nemají samostatnou regulaci výkonu (buď svítí nebo nesvítí), jak výkonou UV lampu potřebuješ záleží na průtoku vody která teče skrz komoru kde UV lampa svítí (průtok se regulovat dá). Toto jsou důvody proč mít v záloze UV lampu! Pokud si myslíš že tě UV lampa uchrání od všech problémů (i kdybys ji pouštěl denno denně) jsi na omylu!
Ale i bez samostudia přece stačí si přečíst, co už Ti tady ostatní napsali:
- většina UV lampu nemá,
- menšina, kterou tady reprezentuje @vaaclav, už napsala, že cca jednou za čtrnáct dní přes noc.
Jak jinak bys to ještě chtěl naservírovat?
Však máš pravdu, kombinace nevhodných ryb v tvém malém objemu AQ + nechuť samostudia = radši s UV neexperimentovat
Nikdo ti nedá univerzální radu na UV, musíš pochopit ten smysl toho UV. Proto píšu nepotřebuješ to UV stejně jako např. já ho nepotřebuji
Ked uz tak, tak mi tam plava ryb az az.
Na samostudium nemam cas, tak preto sa pytam na fore
Forum je predsa nato, aby sa pomahalo alebo...?
Proboha, jak tak čtu tvoje příspěvky (např. kde se ptáš na věci co máš napsané o dva příspěvky hore) tak na UV lampu ZAPOMEŇ nic nekupuj a buď rád, že ti v tom AQ něco plave.
98% sladkovodních akvarisů UV lampu nepotřebuje a ten kdo tomu nerozumí (pomaleji chápe, nezvládne samostudium, atd ...) tak by to raději neměl používat. = NEPOTŘEBUJE to a nepřidělá si problémy.
PS: tak a palce dolu
Neviem ako ostatní, ja ju púšťam po výmene vody tak na 6 hodín plus, mínus ako kedy.
UV lampy slouží ke sterilizaci vody. Ozařují vodu, která jimi protéká a tím ji sterilizuje. Odstraňuje tak všechny spóry řas, zákaly, které jsou způsobeny obvykle nálevníky. Dále odstraňuje z vody všechny parazity.
www.rostlinna-akvaria.cz 0 17.08.2018 19:20 freem1 A naco je teda dobra ta UV lampa v akvaristike?
Jestli u akvaristiky chvilku vydržíš tak si jí kup (já jí mám taky).
Zapomeň na to, že UV lampa odstraní už rozrostlé řasy. Ona likviduje jen spóry řas, které se volně vznáší ve vodě. Zelená voda, je jednobuněčná řasa, která se ve vodě volně vznáší, proto je proti ní účinná, stejně, jako proti nálevníkovi. Tak si nech poradit a nebuď dubová hlava. A nebo si poradit nenechej, lampu si kup a sám se přesvědč. Ona se doma vždycky hodí, ale ne na to, k čemu ji chceš použít Ty.
Nojo ale ty jsi psal, že máš problém s černou štětičkovou na rostlinách a zelenou na skle, o tom se v tom popisu nic nepíše
UV lampa zabíjí to, co proplave komorou ve které svítí. Čili živé organismy volně plavající ve vodě. Například některé původce parazitárních onemocnění ryb - ale jen ty, které ještě nenapadly hostitele, tzn. rybu. Anebo volně plovoucí řasy (zelený zákal).
Nezabije nic z toho, co někde "sedí" a roste/žije. Na takové organismy může působit jen nepřímo - zabije jejich mobilní vývojová stádia (spory řas, volně plovoucí bakterie), degraduje organické látky, které pro ně mohou mít význam jako potrava apod.
Naopak jiným mikrobům může UV lampa prospívat, pokud jim "chutnají" mrtvolky toho, co UV lampa zabila.
Vsak nato su predsa tie UV lampy urcene a kvoli tomu sa aj predavaju alebo je to takzvany odrb?
Sterilizátor UV-C - Ničí riasy vo vode, bojuje proti baktériám a parazitom nebezpečným pre ryby a rastliny, čím odstraňuje príčiny väčšiny chorôb - dáva účinok krištáľovo čistej vody. Najefektívnejšie opatrenie na tzv "zelená voda" !!!"
freem1 napsal: Neviem co si mam o tom uz mysliet, jedni povedia tak a druhi tak?
Co je potom pravda?
My taky nevíme, co si myslet. Nevíme jak vypadá Tvoje akvárium a co v něm tropíš. Pak můžeme vyslovovat jen velmi všeobecné názory. A to už Ti kolegové řekli: UV lampa může být někdy částečně užitečná, ale problém řas je mnohem širší téma. Bez prezentace a fotek konkrétnější rady nedostaneš.
Nedokážu si představit, jak by mohla UV lapma odstranit ruduchu, nonstop nebo v intervalech je v tedy tomto případě asi jedno.
Pokud nechceš odstraňovat příčinu, ale jenom ty řasy, pořiď si neritiny
rybicky.net/atlasostatnich/neritina_zebra , odstranění řasy bude v jejich podání učinnější, než 10 UV lamp...
Ja viem, ze pricinu mi ta UV lampa neodstrani, ale hladam nieco co mi odstrani aspon nasledok, cize priamo uz tie riasy.
Ta UV lampa moze byt zapnuta nonstop alebo treba mat spinacie hodiny a zapinat to v nejakych intervaloch.
A v akych intervaloch a na kolko asi?
Tak na řasy ti pomůže jen trochu ale jestli máš místo tak si jí klidně pořiď. V akváriu jsou i bakterie a viry co ohrožují zdraví ryb které jsou poměrně v malém prostoru a většina z nás má akvária přerybněná. Občasné zapnutí třeba 1 x 7-14 dní přes noc akváriu pomůže.
Já bych příčinu tvých problémů odhadoval na nadbytek světla (s minimem informací), UV lampa ti v tomto případě velmi pravděpodobně nepomůže. Zkus založit prezentaci a dej dotaz ohledně řas do odpovídajícího vlákna, uvidíš, že dostaneš dostatek doporučení
0 17.08.2018 11:07 freem1 Neviem co si mam o tom uz mysliet, jedni povedia tak a druhi tak?
Co je potom pravda?
Na tohle Ti UV lampa nepomůže.
0 17.08.2018 10:22 freem1 Najma kvoli riasam a to:
- na skle sa mi dost casto tvori "Zelena riasa" a aj na niektorych listoch rastlin je
- na niektorych listoch rastlin sa robi asi "Cierna stetinkova riasa" alebo neviem, aka to je, lebo sa tazko urcuje konkretny druh rias
To musis vedieť hlavne ty prečo chceš UVC. Ci je len prebytok peňazí? Nižšie nájdeš dost informacii prečo áno a prečo nie. Zasadné je co od lampy očakávaš.
Máš nějaký důvod ji kupovat?
0 17.08.2018 09:16 freem1 Planujem si kupit nejaku UV lampu.
Co poviete na tuto?
www.akvazahrada.sk/…
Ma vobec vyznam kupovat UV lampu?
Lebo niektori su za a niektori proti.
Ake to ma vyhody a nevyhody?
Dakujem za odpovede.
Starší reakce
0 07.08.2018 10:36 Laci – Neonky to nezvladli
Nie je co riesit. Co pokape splachnem a ryby sa doplnia. Nestalo sa nakoniec nic co by sa nedalo nahradit. Strata rybiek ma hneva, aktualna zostava my vyhovovala a aj rybkam samotnym. Podcenil som to a stalo sa, nemam preco sa obhajovat a dalej totu riesit.
Stačí trochu prohledat a zjistíme, ze germicidni lampy třeba do zdravotnictví začínají na 3w - samozřejmě jsou i silnější...
Bakterie jsou sice všude, ale uvc “nabourava” i jejich DNA, ale to Vy evidentně slyšet nechcete.
Zvláštní, jak nám začínáte obracet - měl jsem v planu to vypnout, měl jsem v plánu to dat do trubicky, je to daleko od všech a zapnul jsem to až když šli spát a tak ...
Na začátku to bylo překvapeni “ co se stalo” a po cca 18ti hodinách už jste si byl vědom všeho (po příspěvcích tady)
edit: i pan ve videu ma bryle... a vysvetluje to tam nekdy pomerne rozumne...
Laci napsal: Ahoj. Vecer som odskusal uv lampu. Je to ten typ co je v sklenenej rurke. Tym padom osvetluje aj akvarko samotne. Svietilo to cez noc cca 7h a rano som nasiel skoro vsetke neonky pokapane... 6ks. Zatial len neoky. Dufam ze ostatne rybky to zvladnu. Co sa vlastne stalo? Necakal som ze to bude mat taky nicivy vpliv aj na rybky.
Laci napsal: Bol som si vedomi ze je to skodlive ziarenie a ze dlhodobo sa tomu clovek nema vystavovat. + to ma podla cinana 13w cize v reali mozno polovicu. Ziadne pluzgiere nemam, ani oci ma nerezu ani nic podobne. To svetlo co tu spominate v zdravotnictve je iste ineho vykonu ako toto. Akurat som mal pech ze som to nechal celu noc. 7h. Zapol som to ked sme sli spat, akvarko je v uplne inej casti domu. A mal som to v plane vypnut rano ked pojdem do roboty.
www.youtube.com/…
Povodne som to mal v plane dat do cienrej trubicky a prehanat cez nu prud vody so skypemra.
Pridal som dnes nitrifikacne bakterie, zapol vzduchovanie (v tychto horucavach sa mi to drzi tesne pod 30) a uvidim. Bakterie isto neposli vsetke, bakterie su vsade v akvariu, nie len vo vode ale aj v dne a v ext.filtry. Takze to isto nie je ako keby som zakladal akvarko od znova..
Chce to cas a uvidi sa co prezilo, dufam ze aspon prisavky thajske to zvladnu, tych by mi bolo ozaj luto.. S akvarkomk som zacal od noveho roka a zatial az na krupicku som sa vacsie problemy nemal.. raz to muselo prist.
Přestaňte se tu obhajovat a řešte raději následky svého jednání ....
0 06.08.2018 22:34 Laci – Neonky to nezvladli
Bol som si vedomi ze je to skodlive ziarenie a ze dlhodobo sa tomu clovek nema vystavovat. + to ma podla cinana 13w cize v reali mozno polovicu. Ziadne pluzgiere nemam, ani oci ma nerezu ani nic podobne. To svetlo co tu spominate v zdravotnictve je iste ineho vykonu ako toto. Akurat som mal pech ze som to nechal celu noc. 7h. Zapol som to ked sme sli spat, akvarko je v uplne inej casti domu. A mal som to v plane vypnut rano ked pojdem do roboty.
www.youtube.com/…
Povodne som to mal v plane dat do cienrej trubicky a prehanat cez nu prud vody so skypemra.
Pridal som dnes nitrifikacne bakterie, zapol vzduchovanie (v tychto horucavach sa mi to drzi tesne pod 30) a uvidim. Bakterie isto neposli vsetke, bakterie su vsade v akvariu, nie len vo vode ale aj v dne a v ext.filtry. Takze to isto nie je ako keby som zakladal akvarko od znova..
Chce to cas a uvidi sa co prezilo, dufam ze aspon prisavky thajske to zvladnu, tych by mi bolo ozaj luto.. S akvarkomk som zacal od noveho roka a zatial az na krupicku som sa vacsie problemy nemal.. raz to muselo prist.
UVC
Je nejtvrdší UV záření – jeho vlnová délka je nižší než 280 nm. Toto záření je jedním ze dvou způsobů vzniku ozónu – při dopadu na dvojatomární molekulu kyslíku jí toto záření dodá energii pro vznik ozónu, který je touto reakcí absorbován. Jinak řečeno, plynný kyslík je významný inhibitor dopadu UVC záření na zemský povrch. Záření UVC je prokazatelně zhoubné (karcinogenní) pro živé organismy. Na rozdíl od UVB, které dokáže proniknout jen několika vrstvami buněk, je penetrace UVC pletivy a tkáněmi živých organismů poměrně větší. Toto UV záření již začíná být ionizující.
Přidat reakci
1 ...... 16
Zpět na obsah sekce Technika • Zobrazeno 20788x