UV lampa
Snad každá lampa má pojistku, když na ní není kryt, tak se nerozsvítí.
0 03.09.2022 19:27 ulrico – Viditelnost světla UV lampy
Dobrý den, koupil jsem novou UV lampu Sunsun a protože mám podezření, že nesvítí, tak jsem to vyzkoušel následovně. Sundal jsem kryt z lampy, dal jí do barelu s vodou. Abych na to nekoukal přímo, dal jsem si tam IP kameru a na dálku přes chytrou zásuvku lampu zapnul. Na obrazu z kamery se nezdálo, že by lampa svítila. A proto se ptám. Bylo by vůbec světlo z UV lampy na kameře vidět?
Starší reakce
v eheimu se k tomu sklu asi vůbec nedostanu, vyndám starou zářivku i s paticí z , vymením za novou a i s paticí vrátím do lampy.
Pokud koupíš novou trubici tak si dej pozor ta vysvícená už nebude dělat moc dobře to co má. Vypnout jí můžeš vždy kdyby se něco dělo nebo zapojit přes hodiny. Až budeš měnit tak uvidíš jen si dej bacha na to sklo abys ho nerozbil
Źádné prodávání, jediná ryba která šla pryč byl nádherný a obrovský ancík, bohužel mu zachutnaly kytky a docel ohryzal až k smrti echinodorus a pustil se i do kryptokorýn,
takže šel ke ke kamarádce.
samotný zářič má mít životnost 8000h a to je tak akorát , takže mám objednanou novou.
Takže myslíš že to nemám řešit. Akva žije svým životem i s UV zářením.
To žes našel vevnitř čisto mne překvapuje, samo je mi jasné že vnitřek hadic je pokrytý bakteriemi, jenomže jsem očekával že film i z mrtvých pokryje vnitřek lampy.
Hodně záleží, jak je silná a těch povlaků uvnitř bych se nebál jsou to bakterie a ty uv zabíjí. Už mám druhou a když jsem tu dosluhující rozebral bylo sklo čisté taky je v neprůhledném krytu tak to je trochu něco jiného než hadice. Pokud ti rostliny rostou a nic se jinak neděje asi bych to neřešil koukni se taky na životnost trubice. Pokud rybky nebudeš prodávat jsou totiž uvčkem rozmazlené a méně odolné proti nějaké nákaze tak pak je to jen na tobě.
0 12.03.2022 16:03 Uwe.T [34] Ahoj, přelouskal jsem všechno možné o jak pozitivních, tak negativních účincích UV záření
na chod akvária. Mám UV vložené za externím filtrem, pořídil jsem ho před rokem když jsem u neonek bojoval s krupičkou. Ale když jsem chtěl UV vypnout a uvědomil jsme si, že jak jsou šíleně zahnojené zevnitř hadice, bude úplně stejně vypadat trubka v úvéčku, které pak bude mít účinnost blízkou nule, až bych ho zas jednou pustil, nechal jsem ho běžet pořád. Od té doby občas nervozně projedu forum, abych se vyjevil z rozbití chelátů, otravy ozonem atd. Nicméně kytky rostou, řasa je na ústupu, ryby předstírají spokojenost...takže tě prosím
bud o vynadání že ten krám mám vypnout, nebo o zhodnocení, proč by UV lampa vlastně nemusela být až tolik riziková, jako se občas soudí.
Starší reakce
Nemáte prosím někdo zkušenosti s Aquael UV 3W? Nechce se mně dávat trojnásobek za Eheim, navíc se mně líbí malá velikost. Jde mně o to, jestli se ten plast po pár měsících nebo letech nerozpadne, Eheim je v tomto ohledu mnohem odolnější.
Předem díky!
Starší reakce
Ničí, ale cheláty v kterých je obsažené železo a stopové prvky.
UV lampy slouží ke sterilizaci vody. Ozařují vodu, která jimi protéká a tím ji sterilizuje. Odstraňuje tak všechny spóry řas, zákaly, které jsou způsobeny obvykle nálevníky......
UV se doporučuje vypnout i při hnojení, takže teď určitě vypnout.
Asi bych jí pro jistotu vypnul.
0 06.12.2021 12:12 Marek – uv lampa při léčbě
Ahoj, mám dotaz, dávkuju esha 2000 a chci se zeptat zda není problém když mám u toho zaplou uv lampu, nemuže se předpokládám stát že to funguje jako aktivní uhlí a léčivo odstraní? Bohužel se to nemohu nikde dočíst, prosím o radu. Díky
Starší reakce
Ahoj, mám prosbu máte někdo plánek na zapojení patice a můžete mi poslat třeba fotku? Jde mi jednak o kabely a jejich zapojení. Pak zajímá pozice o kroužku pod objímkou. Díky
Starší reakce
Jednodušší je na to hodit deku na 4-5 dní takhle to bude trvat asi déle.
Zdravím, v akvárku mám hodně kořenů a rostlin, takže dno moc nečistím. Před pár měsíci jsem ale dělal velkou přestavbu, kdy jsem celým akvárkem dost zahýbal. Dělám akvaristiku skoro dvacet let. Když jsem tohle udělal v minulosti, většinou se nestalo nic, někdy se objevila ruducha, kterou jsem zarazil hned v počátku. Jenže tentokrát přišla masivní invaze vláknité zelené řasy. S trochou péče se mi podařilo přibývání řasy zarazit a porost na dekoracích jsem zlikvidoval dvěma kúrami Protalonu. Potud by bylo všechno fajn - tedy kromě toho, že to vedlo k růstu hnědé řasy, ale i ten už mám pod kontrolou. Myslel jsem, že už mám konečně vyhráno a akvárko bude fungovat jako patnáct let předtím. Jenže objevila se úplná novinka - zelená voda. Mám akvárko jako plné matcha čaje. Rostliny (které navíc neprotrhávám, aby odčerpávaly co nejvíc živin) i ryby v tom kupodivu celkem prosperují, akorát nejsou vidět
Nasadil jsem 10W UV lampu. Chápu, že řasu usmrtí, ale to neznamená, že tato hned zmizí, pořád se musí z akvárka odsát nebo odfiltrovat. Otázka ale je - jak dlouho zůstává mrtvá řasa zelená, přesněji jak dlouho po nasazení UV lampy na zelenou vodu začne být vidět účinek (tj. voda začne být průzračnější)? Jestli mám něco dál řešit, nebo prostě počkat. Moc díky.
Starší reakce
Nálevník obvykle zmizne po čase sám...
Starší reakce
Řasy a jejich spory se šíří vodou, takže UV ti v tomhle směru trochu pomůže, pokud jde o křemičitany tak k jejich odstranění jsou dobří krunýřovci anebo i chemie.
Ďakujem všetkým za reakcie
bol to len ďalší nápad, viem že riasu ktorá už je na povrchu ani UV lampa neodstráni, no napadlo mi či náhodou nepomôže nejak značne proti ďalšiemu šíreniu
nevadí, tak vymyslím a skúsim opäť niečo ďalšie. Viem že ide o biologický problém, no snažím sa ho vyriešiť všetkými spôsobmi ktoré nájdem, či na internete alebo od známych a z tohto fóra, no už mi dochádzajú nápady
ak máte nejaké rady ako proti tomu tak sem s nimi, skúsim všetko
Posledná možnosť je že vo vstupnej vode mám príliš látok ktoré diatómom vyhovujú ako napríklad SiO2, proti čomu moc neviem ako by som bojoval. Našťastie nejde o nebezpečnú riasu takže mám času koľko chcem na skúšanie riešení.
Já jí mám stabilně napojenou na filtr používal jsem jí hlavně na sinici a jednou za čas jí zapnu přes noc jako prevenci nejen proti řasám.
A jak přesně si představuješ, že ti UV lampa pomůže proti řasám, přisedlým na rostlinách, stěnách, dně apod.? Ok, nebudou se šířit přes filtrační okruh, ale to je beztak cesta, kudy se šíří minimálně.
Zdravím. Od založenia bojujem s hnedou riasou všemožnými spôsobmi, najprv som čakal kým sama zmizne, no to sa stále ani trochu nestalo a tak skúšam ďalšie veci
Prikúpil som svetlo - rozbehla sa viac zelená vláknitá tak som ubral na dĺžke svietenia a budem stmievať na 60-70%, no na hnedú to nemalo žiadny vplyv. Prestal som kŕmiť tak často a veľa, tiež žiadny výsledok, údržba a výmena vody zvýšená na dvakrát týždenne - žiadny rozdiel oproti bežnej 1x týždennej ktorú skúšam teraz. Ostatné druhy riasy sa držia zatiaľ ako tak na uzde, no hnedá nie a nie ustúpiť. Tak mi napadlo použitie UV lampy. Je to dobrý nápad? Oplatí sa mi takáto kúpa, je reálna šanca že by to mohlo pomôcť? Poprípade pomohlo to niekomu už? Ďakujem za odpovede
Starší reakce
Tak dneska je voda čistá. Já právě na zákaly vůbec netrpím a v akvárku jsem se nehrabal. Objevilo se to právě po spuštění lampy, takže to přisuzuji tomu.
Starší reakce
Také si myslím že zářivka ztratí svítivost nebo přestane svítit úplně a po určitých hodinách výměna . Zákal by měla naopak likvidovat . Tou UV to asi nebude . Občas používám , když třeba zavrtám moc ve dně při velkém čištění , ale pak je voda křištál .
Tak UV lampa má svojí životnost a časem její účinek slábne. Jestliže se ti děje něco takového po jejím použití určitě bych jí vyměnil. Jinak je pravda že po jejím občasném použití je voda čistější a ryby trochu ožijí.
Dřív mi voda vždy po jejím použití přišla jaksi křišťálovější. Možná to byl jen placebo efekt, nevim. Ale OK, už na ni prdim..
Tak ji nezapínej.
UV mám ve všech filtrech a nikdy jsem ji nepoužil, nebylo proč. Je dobrá jen na bílé nebo zelené zákaly. Používat ji preventivně mi nedává smysl.
Po posledních třech zapnutí UV lampy (vždy pouze přes noc) se mi druhý den voda v akvariu mléčně zakalila. Vypozoroval jsem, že to má vysloveně souvislost se zapnutím UV lampy (je uvnitř fitru- Sunsun 704B ). Fitr jsem kontroloval a uvnitř všechno sedí, takže by se UV světlo nemělo dostat k náplním. Předtím dva roky klid.. Nevíte někdo čím by to mohlo být?
Starší reakce
To rozhodně nedělej UV lampy pro akvária jsou uzavřené a průtočné.
Ahojte mam otázku mam uv lampu ktorá nie je určená do akva a potrebujem zabiť nálevnika po založeni akva je možné ju použiť tak ako svetlo to znamená ze ju zavesím nad akva a nechám svietiť? Nezabije mi to rastliny?
Starší reakce
To záleží jaké budeš mít ryby, pokud něco háklivého tak klidně stále, ale většinou se používá jen občas.
0 14.09.2019 21:20 Angel123 – Dotaz
Ahoj chtel bych do akvarka zapojit uv zarivku M:UVA-9W
110-230v
Myslyte ze se dapouzit a jak castu sni svitit dekuji
Starší reakce
Starší reakce
Tak namátkou
Maq napsal: UV lampa zabíjí to, co proplave komorou ve které svítí. Čili živé organismy volně plavající ve vodě. Například některé původce parazitárních onemocnění ryb - ale jen ty, které ještě nenapadly hostitele, tzn. rybu. Anebo volně plovoucí řasy (zelený zákal).
Nezabije nic z toho, co někde "sedí" a roste/žije. Na takové organismy může působit jen nepřímo - zabije jejich mobilní vývojová stádia (spory řas, volně plovoucí bakterie), degraduje organické látky, které pro ně mohou mít význam jako potrava apod.
Naopak jiným mikrobům může UV lampa prospívat, pokud jim "chutnají" mrtvolky toho, co UV lampa zabila.
LeRi napsal: UV lampy se v akvaristice používají k jednomu účelu (sterilizaci vody!), sterilizací vody nevyřešíš obsah škodlivých látek v přerybňeném akváriu! UV lampa řeší pouze problémy organického původu, jejím spuštěním při výměně vody můžeš například předejít vzniku nálevníka nebo zničit jiné zákaly když už nastanou.....
silviebaris napsala: UV lampy slouží ke sterilizaci vody. Ozařují vodu, která jimi protéká a tím ji sterilizuje. Odstraňuje tak všechny spóry řas, zákaly, které jsou způsobeny obvykle nálevníky......
Myslím že z toho jasně plyne co UV lampa odstraňuje, tedy spíš zabíjí a co ne. Ale to je jedno klidně se třeba zeptej klidně několikrát. Jen počítej s tím že na tebe třeba lidi přestanou reagovat. Jako třeba já od teď.
Ne, UV lampa žádné prvky neodstraní.
Může ale měnit některé chemické vazby. Tedy může měnit sloučeniny, ve kterých jsou prvky vázané. Zejména organické sloučeniny.
Ale zákon zachování hmoty platí dál.
(Jen si nejsem jistý, zda chápeš pojmy "prvek", "sloučenina", "an/organická sloučenina", a další a další.)
Myslel som prvky vo vode, ako su makroprvky, mikroprvky, atd., ktore su vo vode, a ktore sa napr. doplnaju hnojivom. Prosim Ta, kde v tych odpovediach je zmienka o tomto?
Nezlob se na mě ale tohle už je na mě moc. Čteš vůbec někdy odpovědi na otázky co ti sem lidí píšou? Několik uživatelů ti tu už opakovaně přesně napsalo k čemu je UV lampa, jak často a na jak dlouho jí zapínají a co z vody odbourává a co ne.
Evidentně ty odpovědi ignoruješ. O co ti teda jde? Plýtvat svým časem a hlavně časem ostatních? Já to nemyslím nijak zle ale vzpamatuj se. Protože tohle už hraničí se spamováním.
Neviem preco stale riesite to, ze chcem nieco odstranovat? - nema to ziadnu suvislost s tym, co som riesil v teme "Nejlepší hnojivo". ESTE RAZ JA, NECHCEM NIC ODSTRANOVAT!!!
Len niekde som, uz presne neviem, kde som cital, alebo mi niekto hovoril, ze UV lampa odstranuje aj nejake prvky z vody. Preto prave som sa to pytal tu.
Co UV lampa odstraňuje ti už bylo v tomto vlákně několikrát vysvětleno. Takže jestli máš JINÝ nápad, tak upřesni, které prvky chceš z vody pomocí UV lampy odstranit.
Nie nesmeroval som k tomu, len som to uz davnejsie chcel vediet.
Já si myslím, že jeho dotaz směřuje k možnosti odstranění přehnojení z jeho akvárka pomocí UV lampy... Ale třeba se pletu...
Jelikož by se měla ÚV lampa používat jen ve výjimečných případech a pouze krátkodobě! Tak bych se touto otázkou nezabýval.
Starší reakce
(1) Já bych s tím nebastlil. UV záření je nebezpečná věc. Vůbec bych nespoléhal, že na plast nebude mít vliv; spíš bych počítal s opakem. Není plast jako plast.
(2) Záběh akvária znamená, že se Ti tam usadí a rozvine mikrobiální život. Já bych těm mikrobům k tomu UV lampou nesvítil.
Starší reakce
Nevím proč jí chceš používat ale hodně záleží kolik má w a jaký je průtok. Není totiž pravda že její účinnost je vždycky 100%. Určitě bych jí zapínal když přidáš nové ryby a to na déle než tři hodiny třeba přes noc.
Dik za radu... kolko by ste odporucili svietit v novo zalozenom akvarku klasickou UV-C lampou??? Staci napriklad tyzden svietit 3 hodky??
Klasické uv lampy potřebují křemenné sklo aby to fungovalo a přes plast to asi nepůjde.
uvc.cz/… Přidat reakci
[1] ...... 16
Zpět na obsah sekce Technika • Zobrazeno 20788x