UV lampa
2x 54w ako si napísal presne ako obsahuje set juwel rio 240
Osvětlení je 2*54W t5 nebo je to ten ledkový set? Doplň trochu tu prezentaci.
tak tu mam nejake foto v profile
Komu niet rady...
Skus sa zamysliet, preco je take tazke najst niekoho, kto by mal s UV lampou co sa tyka rias pozitivne skusenosti...
myslim ze som sme napisal dostatocne info o akvariu nakolko je to akvarijny set juwel rio 240 a casom sa regnem ak budem mat moznost ale tak ci tak tu uv lampu chcem kupit cize ak nemas chut poradit alebo skusenosti s UV tak vdaka ale pockam si na pomoc od niekoho kto poradi ak sa niekto najde
Řekl bych, že v tomto případě je UV lampa řešení následku. Nechceš se zkusit zaregistrovat, založit prezentaci nádrže s maximem informací a přidat aktuální foto nádrže? Třeba ti tu poradí, jak vyřešit příčinu...
v prvom rade chcem uprjamitpozornost ze som sa rozhodol ju kupit cize nema zmysel davat otazky preco ju kupujem nema to zmysel nerob to a podobne
preto poprosim skor tych co mi ju aj pomozu kupit poradia ohladom toho
ale odpoviem mam problem s riasami kupil som hnojiva aj hubky proti riasam do filtra taktiez mam aj take hubky v ktorych sa tvoria uzitocne bakterie kde moc nesaham... vodu menim raz do tyzdna odsajem kus dno a vymenim cca 24l vody z celkovych 240l teda slabych 200l vela robi dekoracia svietim primerane avsak riasy sa vzdy vytvoria a napadaju hlavne tie rastlinky prestanu rast a zabijaju ich pomaly a nechcem tam pchat chemie proti tym riasam preto by som cchel raz za cas pustit tu uv lampu nech tie riasy drzi na uzde samozrejme ze by som to neprehanal a taktiez ak by vypukla epidemia tak ci tak chcem ju kupit
UV lampu zase tolik akvaristů nepoužívá, jak psal ctibum.
Já mám na tebe otázku: Proč vlastně chceš pořizovat do akvárka UV lampu? Mě třeba nikdy nenapadlo, že bych si vůbec něco takového měl pořídit. Máš v akvárku nějaký akutní problém?
Nikto nic? prosim poradte ty co uz mate skusenosti
ze aky vykon v lampy aj filtra je vhodny na 240l akvaria aj znacka a popripade ci ste to uz nejak prepajali s takymto vstavanym filtrom JUWEL
0 07.09.2017 16:37 Jozef – UV lamka na Juwel RIO 240
Zdravim poprosim Vas o radu mam 240 litrove akvarium Juwel RIO 240L zo zabudovanym filtrom Juwel FILTER, Bioflow 3.0, výkon 600l / h a chcel by som sa opytat ako by bolo vhodne poriesit do tohto akvaria UV LAMPU ci sa da nejako zabudovat do tohto filtra alebo treba nejaky externy ak ano aky a aku UV LAMPU aby to bolo dostatocne vykonne do takehoto akvaria chcem sa poradit nakolko sa v tomto nevyznam tak ak by ste boli ochotny bol by som moc vdacny dakujem za rady...
Starší reakce
Mě to nepřijde jako uv lampa spíš jen nějaké fialové světlo. Nějsem nějaký profík přes světla. Ale UV záření je škodlivé jak pro ryby bakterie tak pro nás. Tohle je spíš nějaká napodobenina než uvc lampa
0 30.08.2017 13:22 hendriska – uv lampa
Starší reakce
Je to způsob jak se jí jednoduše zbavit. Musí se ale začít včas.
Myslíte že UVéčko zabije i sinici? Je to bakterie tudíž by to snad mohlo fungovat. Máte někdo nějakou osobní zkušenost? Je tu jen jeden příspěvek, který to zmiňuje
Starší reakce
Vzhledem k tomu, že je konstruována jako ponorná s integrovaným čerpadlem, nepředpokládám, že ji bude michal rozebírat.
Jinak pro maximální účinnost je lepší ji nechat běžet trvale po dobu potřeby a poté ji vyjmout a nenechávat ji v akváriu stále.
V případě potřeby se však dočasně pochopitelně může vypnout.
Nechci te urazit, ale podle tveho dotazu me napadlo, jestli vubec vis, ze UV lampa se umistuje na vytok z filtru, a ne primo do nadrze, (coz uz se tady jednomu borci taky povedlo a pak se divil, proc mu uhynuly ryby)
UV lampa působí pouze na organismy ve vodě protékající okolo zářivky, jikry nakladené v akváriu nepoškozuje.
Když přidám do akva kde mi jede Atman 202 + biokostka a přidám tam Sunsun CUP-807 7 W tak to musí jet pořád, dá se to i vypnout a hlavně když ryby nakladou jikry, tak je to zničí??
Děkuji
Starší reakce
vůbec se v tom nevyznám.. jakou bys navrhoval?
Děkuju
Ten sud je také možnost a záleží jak silná bude lampa a jaký průtok přes ní.
a jak dlouho? měním cca 50l, mačerpala bych ji do sudu a nechala běžet... Ta nádrž v zemi má 12m3. to by se filtrovalo nekonečně dlouho.
Nemyslím si že by to bylo až tak účinné, UV lampa není stoprocentní takže vám neodstraní vše dokonale. Raději bych jí před tím než z nádrže budete brát vodu nechat běžet pár dní na uzavřeném okruhu.
ahoj, mám takový dotaz.. v naší nádrži na vodu ze které beru vodu do akvaria se objevili bakterie. Doporučili mi UV lampu. Chci se zeptat, jestli je reálné namontovat ji na trubku vedoucí do nádrže a napouštět přes ni, zda to bude dostatečné na vyčištění vody určené do akvaria. Bylo by to jen na napouštění nové vody, ne stabilně v akvariu...
Starší reakce
Voda se v akváriu míchá, tak že spousta baktérií, parazitů atd se do uv nikdy nedostane. Aby jsi akva sterilizoval, musel bys ho osvítit kompletně. A používá se jen na výpomoc při určitých potížích.
No ja ji taky poridil, ale vylozene jenom na krizovky. Kazdodenni pouziti je mi silne proti srsti.
Když jednou týdně nebo za 14 dní pustíš na pár hodin UV lampu asi ryby natolik nezchoulostivíš. Pokud ji máš puštěnou častěji nebo stále tak ano. Jestliže má někdo ryby jen pro sebe a neprodává je to jeho věc. Já už jsem jí půl roku nezapnul ale když jsem jí používal jako prevenci proti sinici, všiml jsem si že ryby znatelně ožili.
Toť podstata výzkumu.
Vyslovil jsem teorii, nic víc. Několik výzkumníků reagovalo, a jejich empirická zkušenost mé teorii neodpovídá.
Zaplať pánbůh za todle badatelsko-osvětové fórum.
Výzkum bude nepochybně pokračovat...
Mít teoretické vlastnosti je hezká věc, vidět to pak v praxi je úplně něco jiného.
Romante ale ja nepsal ze to narusuje chod akvaria to psal Mag. Prave naopak. Ja zastávám názor aplikace UV/ozónu preventivně avšak s mírou a to tak at se nemuze třeba ten nalevni tak hodně namnozit aby pak při užití sterilizatoru at toho čí onoho nedošlo k biologické kalamitě - rozumnej velkemu prirustku bioodpadu.
Potom zbývá k zodpovězení otázka kolik toho, co je zlikvidováno je v akváriu přítomno ve vodě, jako takové a jak známo, třeba nitrifikačních bakterií se tam nachází zanedbatelné množství aby to mohlo nějak narušit či jinak negativně ovlivnit chod akvária.
Ja pochopil UV tak ze ten likviduje vše (mysli procentuálně skoro 100 procent co jim protece a když ne hned tak pozmění jeho základ buňky tak aby po čase odumrel) a to buňky užitečné i škodlivé. Ty se pak odstraní ve filtru pokud je dostatečná filtrace.
Třeba nalevniky, ten ti filtr neodstraní zato pokud je "usmrtis" UV/ozon tak ty telička filtr rozloží.
Takže dokážeš připustit že použitím UV(promineš ten ozon) při funkční bioloický filtraci(nemyslím jenom filtr) docílíme stavu, že likvidujeme to co je v ten daný moment nežádoucí, třeba ten mnou oblíbený zelený zákal a zbytku neviditelného se nic nestane a když, tak je to podrženo tou funkční filtrací? Jinak já UV(ozon) neobhajuji, jenom se snažím jak jsem psal sem tam využít výdobytků moderní doby a věci trošku poposunout.
0 12.11.2016 21:54 laKatos –
Re: Maq Ano znecistime, ale biologicka filtrace kterou kazdy jiste mame ty mrtvolky odstraní.
Podle me se bavíme o dvou různých věcech a ty je třeba rozlišovat.
Zabití organismu......UV/ozon
a odstranění bioodpadu (již mrtveho organismu)..... filtrace
...a k tomu částečné znečištění, což si neuvědomujeme.
Myslím, že už jsme k věci řekli celkem všechno. Za sebe můžu upřímně říct, že mě popis Vašich zkušeností obohatil a budu na to myslet, až se příště přimíchám do nějaké diskuse o UV/ozónu.
0 12.11.2016 21:42 laKatos –
Re: Maq Takže to bude mít za následek ne vyčištění/totální sterilizaci ale jen částečně vyčištění což při této aplikaci požadujeme.
Nic jiného než co jsem už napsal: Parciální redukce všeho živého, kteréžto se vzápětí obnovuje PLUS likvidátoři mrtvol.
Je docela možné, že moje teorie sice platí, ale v praxi má nepostřehnutelný význam. Zejména pokud ozónujete terčovcům, kde předpokládám, že konáte i další opatření na udržení vysoké čistoty.
Napsal jsem to už dneska jednou, klidně to zopakuji. UV nepravidelně používám a po jeho použití nezaznamenávám žádný dodatečný krizový stavy, který by v akváriu, tedy podle toho jak o tom píšeš, mohly nastat. Jak jsem psal, u nedočkavých majitelů tím řeším následky zelenýho zákalu a souběžně s tím začnu pracovat na odstranění příčin. Jedná se velmi často o akvária s choulostivějším osazenstvem, nezřídka jde o importy a nevím o žádné "reklamaci" na operace provedené a výše popsané. Početně to nedokážu přesně vyjádřit, ale jedná se min. o desítky případů.
0 12.11.2016 21:23 laKatos –
Re: Maq Pokud se bavíme na rovině teoretické co by jsi řekl pokud by jsi zapinal UV/ozon jen na nějakou dobu v intervalech.
Opravdu mám představu, že UV záření zabije všechno, co je mu vystaveno. Mám za to, že přežije jen to, co do trubice s UV lampou nepřijde.
Pokud se mýlím, rozhodně se nepletu aspoň v tom, že si nemůžu vybrat, co to zabije. Je to jako širokospektré antibiotikum, které se zlým bacilem zabije i střevní mikroflóru apod.
Pokud zabiju "jen trošku", změna je kvantitativní, nikoli kvalitativní. Stále platí, že vodu skokově znečistím zvýšeným množstvím organického odpadu, přičemž část nežádoucích organismů přežívá dál.
Přitom víme, že u onemocnění ryb nejde o přítomnost choroboplodných organismů, protože ty jsou přítomny vždy, nýbrž o jejich invazivní rozmnožení, které nezvládne imunitní systém. Přitom organický odpad ve vodě představuje pro ryby jeden ze stresových faktorů.
Píšu úvahy z teoretické pozice, protože UV jsem nikdy nepoužíval. Tak jako v mnoha jiných případech, praxe přinejmenším v některých případech (laKatos) neodpovídá teorii. Zřejmě jsou zde ve hře různé faktory, které ne dost chápeme nebo o nich vůbec nevíme. Pitomé je, že důkladnou studii pořídí zpravidla jen ten, kdo má na věci tržní zájem, takže jeho zjištění nejsou objektivní.
Představa že účinnost UV lampy je 100% asi nemyslíš vážně. Akvárium není výsek přírody a nedá se s ní srovnávat. Akvarijní rybky jsou jedny z nejvíce náchylným živočichů k různým nemocem a dodnes mám před očima ten barevný nákupní košík s léky nebo spíše jedy co jsem viděl u Papíka.
0 12.11.2016 19:25 laKatos –
Re: Maq ano... dostaval jsem sadu pred koupi ozonu, vyvracelo se mi ze mi tam nic neporoste a ani nepoplave... a kdyz roste i plave tak jsem vyjimka......
ono i hnojivo/co2/atd budes-li aplikovat ve vetsim nez vhodne mire (jak ty uvadis UV a ozon) tak ti dokaze zdevastovat akvarium. Pouzijes-li rozum ku prospechu sveho mas vyhrano
Inu, akvaristika je strom zelený a leckdy roste i ozónu navzdory...
0 12.11.2016 19:16 laKatos –
Re: Maq ses na omylu..... s laskou ozon uzivam. a zumpu opravdu nemam kdyz se mi vytiraji a vykuli tercovci ve spolecenskem akvariu. co myslis?
vse zalezi v jakem intenzite a aplikaci je pouzit
Nesouhlasím.
UV lampa zabije bez výběru všechno, co kolem ní proteče. Voda v akváriu je "živá", a máme mnoho dobrých důvodů se snažit, aby takovou byla. Jenom tak "preventivně", čas od času vyvraždit všechny mikroorganismy žijící ve vodním sloupci má zcela opačný efekt. Systém ztratí stabilitu, podmínky se náhle změní, a může z toho pojít problém, který jsme do té doby neměli. Přinejmenším vždycky dojde k tomu, že máme vodní sloupec plný mrtvých organismů, tedy organického znečištění, jehož se nezbavíme jinak, než působením jiných organismů. Místo živé vody máme žumpu.
laKatos: Tím spíš to platí o ozónu, protože ten pronikne i k rybám, do dna, do filtru, prostě všude.
Taky možnost, já používám na zelený zákaly.
V nádrži, která má dno a je osázená, je UV lampa jako prevence spíš zcela zbytečná. Jakýkoliv patogen Ti tam stejně zůstane a pokud budou podmínky, tak infekce propukne, jakmile ta lampa nepoběží, nebo propukne i když poběží, možná ne tak rychle a s menší intenzitou. Prostě bud je tam něco špatně a pak je potřeba to napravit a nebo není a pak nadělá ta lampa spíš škodu než užitek. UV lampa je mi platná v případě, kdy mám ryby v holé nádrži, citlivé na léčiva a mám na nich nějaké parazity, kteří se tam mohou rozjet. Pak když jí nechám běžet a budu mít adekvátní cirkulaci vody, tak mi k něčemu bude, pokud bude dost silná a doba expozice při tom průtoku bude dostatečná.
Přidat reakci
1 ...... [4] ...... 16
Zpět na obsah sekce Technika • Zobrazeno 20788x