Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

Výroba osvětlení

 

NápovědaFórum » Technika » Osvětlení 

Akvaristik.eu

Přejít na předchozí stránku 4 Přejít na další stránku   1  
Výroba osvětlení
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.04.2017 22:11 R Muž ctibum [6921] Re: Zagzig
A co to zkusit bez krytu? Řešilo by se to asi líp...
Tedy pokud to osádka umožňuje. Případně nehrozí pád papouška, kočky, dítěte nebo jiného domácího mazlíčka do akvárka...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.04.2017 21:58 Muž Driv3r [236] Re: Zagzig
Na to bude těžký odpovědět nevíme jak vypadá kryt zespodu.Jak uz jsem ti psal můžeš dat led pásky na ně dělají i spešl chladicí profil ktery by jsi mohla uchytit do boku krytu.Nebo led Zarivky a patice přisroubovat skrz horní dekl krytu.případně to samé můžeš udělat s těmi předradniky v místech kde drželi ty vruty provrtat kryt skrz a dat tam 5 šroubky s matičkou.Pokud se to teda neutopilo celi pak je to na vyhození.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.04.2017 21:06 Zagzig – Odpadlé osvětlení z akvarijního krytu diversa
Dobrý den, potřebuji poradit ohledně instalace osvětlení do krytu diversa 80 cm vypouklý. Dnes se mi poroučelo celé osvětlení v krytu, zářivky včetně předřadníku mi spadly do vody. :-( Předřadník byl v tom krytu přichycený jen vrutama v plastových pouzdrech, která se odtrhla komplet,takže zpátky to nepůjde už namontovat! Přemýšlela jsem o nějaké rampě, ale nemám nápad jak ji vhodně upevnit, v krytu po zářivkách a předřadníku zůstaly části vytržených plastových profilů, takže porvch není rovný. Kdyby tu měl někdo zkušenost s tím, jak do toho krytu opět nějak dostat osvětlení (jakékoliv!) tak budu víc jak vděčná! Moc díky, je to trošku akutka!

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.02.2017 15:21 Muž Jarry [1437] Re: shaula
Podle typu použitých čipů.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.02.2017 08:57 Muž honcka [39] Re: GP
Uups: moje chyba, ale co jsem se dival na specifikace vyrobcu 2835, tak maji stejne skoro identicke parametry. Imho z toho t-ledu maji tady na alibabe za $0.5 za m www.alibaba.com/…
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.02.2017 01:24 GP Re: honcka
2835 je jen oznaceni pouzdra a s cipem uvnitr prilis nesouvisi..
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.02.2017 07:52 Muž honcka [39] Re: shaula
Vsechny parametry, jsou v te diode takze hledej 2835 bilou
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.02.2017 06:54 Muž kofejn [963] Re: JoKa
Tak to super tone. Nakupoval jsem tam v listopadu asi z 25 žárovek a panelu mi zatím odešla jedna led náhrada halogenky. Reklamace mě teprve čeká...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.02.2017 00:51 Jarda62 Re: Driv3r
Díky, ale nechám standart DC konektory...přeci jen jsou dělané na tu zátěž..
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   07.02.2017 00:35 JoKa Re: kofejn
Tak zrovna berge silně nedoporučuji. To jsou zase pro změnu Poláci. Všechno, ale úplně všechno co jsem u nich nakoupil jsem už minimálně jednou reklamoval...!! Led panel už 2x, jeden dokonce leží ve sklepě a nevím, jestli se mi chce to martirium s nimi znovu absolvovat... Včetně hloupého řetězu na stromeček. Reklamace u nich složitá, vyplňuješ papíry, formuláře a na proplacení poštovného čekáš dva měsíce!
Už jsem to tady jednou psal, co do kvality zpracování milionová Čína proti nim!!
Hands off!! tone
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.02.2017 22:42 Muž kofejn [963] Re: shaula
Zkuste se podívat sem: www.berge.cz/…
Zkušenost mám s tímto ( www.berge.cz/… ), jen jsou dva v pokoji 5x3,4x2,4m a světla dost.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.02.2017 22:42 Muž Driv3r [236] Re: jarda62
Ten konektor použít lze akorat ten kabel ne.Použij klasický kabel a přiletuj to k tomu.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.02.2017 22:19 Žena shaula [20] Re: Jarry
Můžu se zeptat, podle čeho jsi vybral zrovna tento pásek?

Uvažuju o výrobě osvětlení sice ne pro akvárko, ale pro terárka, podle tohoto návodu:
www.t-led.cz/…
a líbily by se mi tyto pásky:
www.t-led.cz/…
Hledala jsem samozřejmě levnější variantu a napadlo mě koupit pásky na eBayi nebo Aliexpressu. Pásků je tam hafo, cena příznivá (5 metrů z Číny za cenu 1 metru v Česku prodávaného pásku, který je nejspíš stejně taky z Číny smich ). Jenomže u těch čínských se nikde nedočtu svítivost. Ty z T-Ledu by měly mít 1000 lumenů, u čínských to nezjistím. Dá se spoléhat na to, že když bude stejný typ pásku (2835) a stejná wattáž, tak by měla být stejná i svítivost? Potřebuji prosvítit terárko jedno 40 cm a druhé 70 cm vysoké, roste mi tam břečťan, momentálně svítím v tom nižším stolní lampičkou s LED žárovkou, ale ta nedosvítí tak hluboko, a už vůbec ne pro to vyšší tera...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.02.2017 09:42 Acinonyx Re: jarda62
Co takto toto? Roztrihnut a kazdu stranu napajet tam kam potrebujes.

www.kupzarovky.cz/…
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.02.2017 07:34 Muž derata [11] Re: jarda62
A pak dej vědět jak jsi pořídil smich já to mám stále provizorně na čokoládkách a ke konektoru jsem se ještě nedostal. :-O

PS: GME je fajn, ale radši koukni na eshopu co by jsi cca chtěl. Někdy mi přijde, že nejsou zrovna moc ochotní ti poradit.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.02.2017 23:45 Jarda62 Re: NHKG
Nejsem elektrikář, tak si nechám poradit, mi se to zas tak moc nezdálo a některé audio kable jsou docela masivní, třeba nabíječka na mobil co má 1500mA tak taky nemá tak hrubé dráty, to mě plete. Tak to dám radši na DC konektory. Díky mrknu na ten obchod, nemám to tak z ruky...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.02.2017 23:31 Muž NHKG [3900] - HadohlavciRe: jarda62
Cinch je na audio. Já bych do něj 1,5 ampéru nerval, může se ti roztavit. To samé platí pro audiokabel. Zajeď jsi do nějakého obchodu s elektro drobnostmi a vyber si konektor co snese aspoň 2 Ampéry. Třeba v Ostravě je dobré GME.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.02.2017 23:20 Jarda62 – Jaký konektor na propojení led osvětlení a zdroje
Ahoj, nevím kde jinde položit tuhle otázku, tak jsem snad správně. Vyrábím si doma led závěsné osvětlení a nechci mít přívodní kabely na pevno a chtěl bych použít audio kabel a 4 cinčovou zásuvku pro terminál tuhle www.gsmcentrum.cz/… skrz půjde 36V 1500mA, myslíte si, že by se to dalo použít, zdá se mi to jednoduché a levné řešení, pokud bude mít někdo jiný nápad sem s ním, předem dík
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.02.2017 11:21 Muž Jarry [1437] Re: Fuchs
Kupoval jsem tohle, 5M za cca 250,-
www.ebay.com/…

Edit: Na 60cm vysoký akvarko ale nevím, jak to bude svítit - na druhou stranu, jestli máš doma nějakej 12V zdroj, tak to můžeš jednoduše vyzkoušet, na krátký posvícení ani nepotřebuješ hliníkový profily, jenom bych to nějak dal do krytu a rozsvítil - když bude intenzita ok, tak bych teprve potom řešil další komponenty (ty profily atd.). Z těch 5m uděláš 3 pásky a máš pokus za 250Kč, to zase není tolik peněz, navíc se dá pásek případně použít jinde.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.02.2017 09:48 Muž KarlosS [1219] - labyrintky, halančíci, krevetky, rostlinyRe: LukasCizek
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.02.2017 08:45 Muž Fuchs [169] Re: Jarry
Prosím a mohl by jsi mi poslat konkrétní odkaz na ten pásek na ebay? Děkuji
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.02.2017 15:15 R Muž afc1886 [14685] Re: LukasCizek
Tady ses díval? rybicky.net/clanky/1344-
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   02.02.2017 13:30 Muž Jarry [1437] Re: LukasCizek
Ja si myslím, že na menší akvárium LED pásky úplně v pohodě. Mám tím nasvícená 2 akvária a je to za pár korun, s minimem práce, navíc s jednoduchou plynulou regulací jasu. Naposledy jsem kupoval pásek s čipy 2835, spotřeba 20W/1m. Pásek je samolepící, nalepím to na hliníkový profil, za 99Kč k tomu pořídím manuální stmívač, abych mohl regulovat jas, zdroj a je hotovo. Jestli máš akvárium o ploše 80x35cm, tak budou stačit 2-3 pásky (3mi nic nezkazíš, snížit jas můžeš vždycky).
Příklad komponent (samotnej pásek teda objednávám za zlomek ceny na eBay, ale je to to samé, co tady, jenom máš za cenu metru tak 5m)
pásek: www.t-led.cz/…
hliníkový profil s krytem: www.t-led.cz/…
stmívač: www.t-led.cz/…
zdroj s dostatečnou rezervou tak na cca 3m pásku): www.t-led.cz/…
Pak nějaké kabely, konektory atd., chce to si to trochu rozmyslet, ale nic na tom není. Zatím se mi nestalo, že by pásek nějak slaběji svítil a kdyby jo, mám ho dost velkou rezervu a výměna není nic složitého. Hliníkový profil je i u naplno puštěného pásku jenom o malinko teplejší, než okolí, takže to ani skoro nehřeje.

Jestli ale chceš pěstovat nějaké na světlo hodně náročné rostliny, tak bych možná použil přece jenom něco silnějšího.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.02.2017 11:24 LukasCizek Re: jarda62
Díval jsem se na to, ale pořád to není ono. Spíš jsem měl na mysli jako ze do plexi navrtám dírky a do nich diody aby mě to svítilo po celé ploše akva.Ale nikde se nemůžu pořádně dočíst (možná jsem to přehlédla) kolik kusů a jakých diod. Všude se mi zdá že píšou něco jinýho a to už to zkoumám skoro rok.A když už někdo něco podobného zkoušel tak je to třeba 10 roků starej článek kde s tím nebylo tolik zkušeností. Vím že si můžu koupit už hotové světlo,ale taky vím co se prodává.Třeba akvárko 112L a v něm světlo kde je jedna trubice T5 nějakejch 11W a toto pokud je schopný prodávat obchod kde tvrdí že mají personál jen samé odborníky, nebo prodávají rostliny do akvária co ve zkutečnosti jsou rostliny pokojové už nemám chuť nějaký hotový výrobek určitě nejlepší pro moje akva kupovat. Proto bych potřeboval rady od někoho kdo se v tom vyzná a poradí mi třeba: tak na velikost tvého akvárka budeš potřebovat 35628 kusů diod s takovou svítivostí a tímto úhlem svitu.
Pokud může prosím někdo poradit tak budu moc rád.
Děkuji
Jo a pak mě ještě napadla myšlenka led pásky vložené do toho plexi s komůrkama jak se z něj dělají přístřešky (teď nevim ten správnej název) ale to je ten samej problém jaké a kolik pásků. Toto mám jen jako záložní nápad.

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.01.2017 22:42 Jarda62 Re: LukasCizek
rybicky.net/forum/4030 tady mrkni a hlavní je v modrém rámečku.. ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.01.2017 16:54 LukasCizek – osvětlené z diod
Ahoj. Nemáte někdo zkušenosti s výrobou osvětlení z diod? Mám v plánu si ho udělat,ale potřeboval bych zjistit kolik kusů a jak velké tam mám dát. Akvárko mám d80xš35xv40cm.
Díky za info

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.12.2016 23:37 Muž TRULY [164] Re: Surdo
tak ja polovicu aj tak mam vkuse otvoreneuu na 126l. Aspon nesvietim lampu v obyvaku :-D
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.12.2016 23:00 Muž Surdo [35] Re: TRULY
Fotka k příspěvku Daj si do toho kritu vetracie mriežky a žiadne rosenie nebude.Ja to mám takto. kryt je DTD 10mm
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.12.2016 22:26 Muž TRULY [164] Re: Driv3r
no ale ten kryt chcem lrave preto aby som mal pristup do akva. Proste vyklopit a posunut. Koli tomu vsetkemu vlastne robim tie ceremonie.
Ani na 35,62,126,12 l akva som nikdy nezaznamenal ziadne rosenie. Pravda je vsak aj to ze zvyknem nechavat pootvorene jednu cast akebo aspon krmiace veko
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.12.2016 21:39 Muž Driv3r [236] Re: TRULY
no zajiste ze ti bude rosit pokud tam budes topit a mit vetsi teplotu nez v mistnosti tak rozhodne voda na spodku srazet bude..ale staci kryci sklo a uz to nebude delat taky mi to rosilo a pote co sem dal skla tak v pohode.
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.12.2016 21:12 Muž TRULY [164]
ahojte, chcem sa spýtať jednu vec. Chystam sa behom týždna vyrobiť kryt na akva.
Ak to chcem dopasovať a využiť nejake zvyšne spojky atd. čo mam doma, tak by som to rád spravil z drevotriesky vo farbe stolika. Idealne asi 1.9mm alebo 1.2mm, ktoru dam samozrejme ohranovať aby to nechytalo vodu.
Chcem sa však spýtať na jednu vec, pri vačšine krytov ktore sa daju kupiť sa uvadzauju megaužasne funkcie ako napr. to že kryt dokáže odviesť prípadnu odparene vodu spať do akva.
Mam si pri výrobe dať na tuto skutočnosť pozor?
Na ostaných akvárijách som nejako takéto vlhke miesta na krytoch nazaznamenal.
Može pri 120x40x55cm akva vlhkosť stupať výraznejšie a pri zavretom kryte rosiť vrch? do tej miery že bude voda stekať po skle?

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   17.11.2016 19:45 Muž TRULY [164]
Ak by ste niekto potrebovali krytky tak narazil som na jednoduchu pracu.

http:// www.juwelonline.sk/…

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.07.2014 05:21 Muž DrChila [243] Re: Těhňajs
NO když si to tak vezmeš ty světla jsou vždy po čtyřech zářivkách takže proto je to drahý.
Což uděláš tak že koupíš 4x www.rostlinna-akvaria.cz/…
Což výjde na 2000kč a to v ceně nemáš kryt ani vypínač na to světlo ani reflektor. 4x za 139kč. pokud by tě to stále odrazovalo koupit toto závěsné světlo z důvodu toho že ušetříš 200kč a že je na tebe moc krásné můžeš si ho sama vyrobit. Á jé já zapoměl že v tom nejsou trubice když si to sama vyrobíš a lanka takže technicky vzato neušetříš nic jen proděláš a jako bonus budeš mít hnusné světlo ani funkční nemusí být moc jako bonus. Tělo zbouchej z prken. Dej tam reflektory na to patice kup si zářivky. nějakej vypínač, lanka 2 na zavěšení 2 skobičky do stropu.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.07.2014 15:41 Těhňajs Osvětlovací závěsná rampa
Dobrý den, neviděl náhodou někdo, nebo nemá někdo zkušenosti s výrobou závěsného osvětlení viz foto? www.rostlinna-akvaria.cz/…

Rád bych si něco takového třeba i primitivnějšího udělal sám. Přijde mi, že závěsné osvětlení je moc drahé.

Děkuji za reakce

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.01.2014 16:18 Muž DrChila [243] Re: Těhňajs
Fotka k příspěvku Buť tedy řetězem a dát tam nějaký zarážky jak potřebuješ to mít vysoko(což jsem taky někde viděl ještě nevim kde) a nebo ty kladky a to bych udělal tak že bych na tyč dal 2 očka. a zbytke podle obrázku. Za předpokladu že budou stejně očka od sebe jak nahoře tak dole a relativně to bude vyvážený tak to bude vždy stát rovně.Jen netušim jak udělat nějakou zarážku

Mám to: rybicky.net/nadrze/12819&kateg=0&kateg=0&typ=9
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.01.2014 14:35 Muž JaV [22] Re: Těhňajs
Tak já bych to osvětlení zavěsil spíš na řetěz, jednoduše si nastavíš výšku a není třeba nějak složitě řešit kladky
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.01.2014 13:11 Těhňajs Re: DrChila
A jak by si to zavěšení na tyči chtěl ovladat? viz foto. Jinak planuji cca 600 litru
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.01.2014 13:00 Muž DrChila [243] Re: Těhňajs
Fotka k příspěvku No já osobně pokud bych dělal toto tak bych zvolil normálně zavěšení na tyči bych měl Led reflektor to měl na nějaký kladce aby to bylo možný zvedat. Počet zářivek záleží na tom jak je vysoká hladina a záleží taky na použitých rostlinách ale třeba 10 zářivek ve 200L akvariu si nedokážu představit
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.01.2014 12:41 Těhňajs
Dobrý den,
v mysli mám plán, že si udělám akvárium, které bude přes zeď. Všechno zázemí bude v technické místnosti. Z obýváku bude vidět jen čelní stěna. Nyní řeším problém jak udělat osvětlení. Chtěl bych osvětlení, které bude zavěšené nad otevřeném akváriu, a které podle potřeby budu zvedat nebo snižovat. Rád bych, kdyby celé osvětlení bylo z jednoho kusu. Prosím neřešil někdo takovýto problém? Potřebuji cca 8 - 10 zářivek.

Děkuji za odpověď.

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.12.2013 14:42 Muž Vydra [9] Re: kuba
Díky ..... zapojeno a funguje to ..... akorát jsem si zničil jednu zářivku ..... blbě jsem ji zastrčil do patice a ulomil jsem si ten jeden čudlík na zářivce tone tone
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.12.2013 00:23 Muž Designer [5695] - CichlidyRe: Vydra
Obcas pouzivam tohle:
www.gme.cz/…
www.gme.cz/…
Delaji se i s jeste vice kontakty, jsou pochopitelne vzajemne propojeny. Kouzelne na tom je, ze se to rozevre packou (lze to jen prsty, ale ne uplne lehce), da se do toho drat ci licna (oboji fajn), od nejdrobnejsich do 2.5mm2 a zaklapne. Drzi to super a klidne vecne, nic se nepovoluje, drzi to. A da se to zase kdykoli snadno rozebrat. Rychla a cista prace, specialne kdyz se ma spojovat treba licna a drat, nebo kus neceho rozvest do vic vodicu. Super je i to, ze je vsechno schovane, dobre kryti, nic ziveho ven netrci, je to zasunute s presahem izolace dovnitr diry. Pro moc spojek je to drazsi (bavime se u mensich o desetikorune za kus), ale muzu rict, ze pro rychle akce je to k nezaplaceni, take v pripade, ze neni po ruce sroubovak. Co uz tak dobre neni, cokolada se da nekam k necemu prisroubovat, tohle snad jedine prilepit, neni to proste na pevne uchyceni k necemu delano.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.12.2013 00:03 Muž grunda [1781] - CichlidyRe: Vydra
klasická nacvakávačka, je třeba tvrdý drát, nebo měděnou trubičku na konec měkkého drátu, pocínování nestačí - je to moc měkké
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.12.2013 00:01 Kuba Re: Vydra
Fotka k příspěvkuFotka k příspěvkuFotka k příspěvku mezi zářivkama a předřadníkem jsem dal ten drát.
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.12.2013 00:00 Kuba Re: Vydra
ten jsem dělal nedávno, bylo potřeba 4.5 metru "drátu" na dvě 115 cm trubice.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.12.2013 23:53 Muž Vydra [9] Re: Kuba
takže jsi dal kabel - čokoládu - tvrdej ( třeba měděnej drát ) a pak předřadník a to samé mezi zářivkama a předřadníkem?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.12.2013 23:49 Muž Vydra [9] Re: grunda
Osram 2x54W
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.12.2013 22:00 Muž grunda [1781] - CichlidyRe: Vydra
co to je za předřadník?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.12.2013 21:57 Kuba Re: Vydra
dej tam plný vodič jak ti tady radí grunda, 0.75 mm nebo 1mm ten se ti tam taky vleze. Přívodní šňůru s pletenými lanky jsem já spojil přes čokoládku s tím samým vodičem a ten zatlačil do předřadníku. Já to tak mám u všech svých světel.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.12.2013 17:59 Muž Vydra [9] Re: grunda
ˇ3roubek tam není drátek.... mám original zatavenej( zaletovanej ) zkoušel jsem zatlačit ale nešlo to .
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.12.2013 17:52 Muž grunda [1781] - CichlidyRe: Vydra
pokud tam není šroubek, tak je to jen na zacvaknutí, je třeba použít plné vodiče, ne pletená lanka

+ Přidat reakci


Přejít na předchozí
Přejít na další

1 ...... ...... [4] 5

Zpět na obsah sekce Technika • Zobrazeno 9965x

Máte připomínku nebo nápad? Napište nám vzkaz do redakce nebo s námi diskutujte.
© RYBICKY.NET - https://rybicky.net/forum/6409-vyroba-osvetleni?od=151