Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

Výroba osvětlení

 

NápovědaFórum » Technika » Osvětlení 

Akvaristik.eu

Přejít na předchozí stránku 2 Přejít na další stránku   1  
Výroba osvětlení
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.06.2021 13:10 raiback Re: Lojza007
samozrejme ze budu dva listy. To mam aj napisene.. 2x150cm, a rastliny tam nebudu...
takze 150cm bude ok,
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.06.2021 12:57 Muž Lojza007 [1180] Re: raiback
LEDky svítí hodně směrově, takže jeden pásek na tu šířku stačit nemusí. Ono ale záleží na hodně okolnostech, jaký budou rostliny, bude blízko okna a samozřejmě výkon LED a životnost.
Já osobně bych uvažoval aspoň o 2x120cm.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.06.2021 12:47 raiback – VYROBA OSVETLENIA
Ahojte. Idem vyrabat osvetlenie - kvalitny led pas, hlinikova lista, zdroj, vsetko mam pripravene, len sa neviem rozhodnut, ake dlhe svetlo bude postacujuce. Akva dlhe 180cm x60x60
Bude stacit 2x 150cm? alebo aspon 160cm? -19,2W -1800Lum / 1m
Vdaka za odpovede

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   13.12.2020 12:54 Muž Sid [6629] - RostlinyRe: Jindra77
Fotka k příspěvku ...jakou barvou začínat den, jakou končit... graf, jak by se měla měnit intenzita červené během dne, zelené a modré... já bych rád měnil intenzitu během dne každé z barev...
Na to, jaké spektrum slunečního záření aktuálně dopadá na povrch země, má vliv zejména zemská atmosféra - vodní pára, mraky, znečištění - postavení slunce na obloze, roční období a bambilion jiných věcí.
Kopírovat přírodu je v tomto případě nereálné, bavit se ale můžete. Ráno přidejte třeba trochu víc modrého, (uberte červeného) a večer naopak. Kolik kterého světla přidat nebo ubrat a od kdy do kdy, to je jen na vaší fantazii.
Asi byste měl pozornost zaměřit spíš na to, abyste využil možností takového osvětlení pro poskytnutí optimálního "požitku" pro vaše oči, rybky nebo rostliny, nejlépe pak všech účastníků procesu provozování akvária. :)
Edit: Možný vzor. :)
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   13.12.2020 12:46 R Muž afc1886 [14655] Re: Jindra77
Tady máš 2 odkazy, které ti třeba pomůžou.
planta.aquariana.cz/…
www.tron.cz/…
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.12.2020 00:03 Jindra77 – Kdy svítit RGB
Ahojte, mám nestandardní dotaz a nikde jsem nenašel odpověď. Mám světlo, kde mám zatím 3 zářivky. červenou, zelenou, modrou. Protože si automaticky plynule můžu regulovat nastavení intenzity a rampu náběhu každé ze zářivek, nikde jsem nenašel doporučení, jakou barvou začínat den, jakou končit (vprostřed dne by měly být asi všechny na 100%), graf, jak by se měla měnit intenzita červené během dne, zelené a modré. Většina osvětlení používá ON/OFF, ty sofistikovanější rampu rozsvícení/zhasínání předdefinované barvy, ale já bych rád měnil intenzitu během dne každé z barev. Dík za vše názory, jakou barvou začínat a jakou končit den a co během toho :-)

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   06.11.2020 11:21 R Muž vaclav [14568] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: AdrianNo
Tady až tak nejde o to měnit intenzitu ve dne ale jde hlavně o pozvolné rozsvěcení a zhasínání. Ryby při náhlé změně osvětlení můžou reagovat leknutím a úprkem kdy naráží do všeho co mají v cestě nebo dokonce vyskočí z akvária. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.11.2020 11:06 Muž AdrianNo [0] Re: aivenhov
nechcem meniť intenzitu svetla počas dňa, chcem tu intenzite na začiatku nejak optimalne nastaviť a potom do toho už nebrabrať. Len by sa vypínalo s časovačom. Ten TC 420 vyzera super ale asi by mi bol zbytočný, keďže nechcem meniť intenzitu počas dňa.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.11.2020 10:39 Muž 4Sima [1888] Re: AdrianNo
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   06.11.2020 10:12 Muž aivenhov [16] Re: AdrianNo
Ak by ste chceli regulovať svetlo bez toho, aby ste do neho museli zasahovať a toto by sa samo postupne rozsvietilo a zhaslo, prípadne ba sa farba svetla postupne počas dňa menila, tak budete potrebovať programovateľný stmievač. Ja používam TC420 a je ešte aj TC421 (s wifi). Nemám ale predstavu o iných stmievačoch. Ja som si TC 420 kúpil cez ebay za cca 20 dolárov, ale počkali by ste si, kým Vám príde. U nás sú drahšie. Možno má ale niekto iné skúsenosti. Ja som v podstate len amatér samouk, ale TC420 mám na svojom 840l a funguje, dal som ho aj sestre na 112 kde som jej vyrábal LED svetlo z pásikov a tiež sa nesťažuje.
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.11.2020 09:55 Muž AdrianNo [0] Re: aivenhov
Keďže chcem relulovať svietivosť na 4 kanáloch(cold white, warm white, green, red+blue) mohol by som použiť pre každý kanál jednoduchý stmievač ako na fotke? www.smdledziarovky.sk/… Za každý pás by som napojil tento stmievač a stmievače by som napojil do trafa. Potom by som už len na každej vetve nareguloval požadovanú intenzitu. Alebo to vidím príliš jednoducho a nepôjde to tak ?:-D
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.11.2020 21:39 Muž Jason [200] Re: aivenhov
Toto se da lehce vyresit zesilovacem, na aliku stoji v radech korun. Pouzivam dlouho a za celou dobu mi vyhorel jeden a to asi moji chybou
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   05.11.2020 19:28 Muž aivenhov [16] Re: AdrianNo
Daj si ale pozor na výkon LED pásikov, regulátory majú výkonové obmedzenia, tak aby ťa to nezaskočilo a nemusel si kupovať regulátory rovno dva :)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.11.2020 19:26 Muž Jarry [1433] Re: AdrianNo
No ideálně LED čipy, je možné kombinovat barvy, každou ovládat zvlášť, ale už je to trochu složitější, než spojení pár LED pásků.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.11.2020 19:17 Muž AdrianNo [0] Re: 4Sima
no asi skusim 5 pasov v tomto poradi. warm whild, red+blue, green, red+blue, cold white. a kontrolerom nastavit nejaku vyhovovujucu farbu smich
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   05.11.2020 15:08 Muž 4Sima [1888] Re: AdrianNo
Z toho pasu budeš regulovat všechny tři barvy stejně, nepůjde potlačit např. jen jedna barva. Kvalitnější jsou led čipy, info jsou zde na fóru. Já s nimi nemám zkušenosti. Dělal jsem si jen světlo z pásků.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.11.2020 13:07 Muž AdrianNo [0] Re: 4Sima
presne kvoli tym vysokym nakladom uvazujem nad vyrobou vlastneho svetla.

Edit: A akou cestou by som sa mal vydať ak nie led pasy? s tou tesnostou neni problem, kedze mam kryt, ktory je cely prekryty plexisklom (asi aj tam uz bude pri prechode svetlom nejaka strata, mozno nie neviem)

Edit2: z toho prveho odkazu ak je to wbr pas, da sa pomocou kontrolera navolit aj farba svetla? napr vytiahnut viac modru, z druheho pasu viac cervenu s bielou ?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.11.2020 12:29 Muž 4Sima [1888] Re: Jason
Tak nejlepší by bylo koupit nějaký světlo Aquaatlantis nebo chihiros wrgb ale to už je za jiné peníze, zvlášť když musíš dokoupit předražené kontrolery k nim. K tomu akva co je v prezentaci by ty pásky měly stačit na to dosvícení.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.11.2020 11:58 Muž Jason [200] Re: AdrianNo
Cestou LED pasku bych nesel, hlavne pri takove vysce nadrze. Vecer muzu udelat fotku jak pasek osvetli nadrz pri vysce 70cm. (mam ho uplne u skla jenom abych prosvitil "slepy" trojuhelnik u predniho skla - mam hlavni svetla blizko u hladiny).

Jinak pokud by jsi ty pasky chtel pouzit tak klidne muzes vedle sebe protoze maji velky vyzarovaci uhel. A hlavne zvolit vodotesne, i nepatrna vlhkost je docela nici..

Pasky jsem vzdy bral zde: www.berge.cz/…
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.11.2020 09:48 Muž 4Sima [1888] Re: AdrianNo
www.t-led.cz/…

www.t-led.cz/…
Ahoj, mohl bys použít z prvního odkazu dva pásky a z druhého doplnit jeden bílý a požadovaný zelený. Určitě to nebude jako originál rampa od chihiros wrb, ale lepší než nic a přes kontroler můžeš ovládat každý pásek zvlášť. Barevně by to mohlo vypadat dobře.
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.11.2020 08:59 Muž AdrianNo [0] – Vyroba LED osvetlenia - nazory
Ahojte,

uvažujem nad výrobou vlastného osvetlenia pre moje 320l akvárium. Rozmery 120x45x60(DxŠxV). Aktuálne mám Chihiros LED A serie 120-140cm 65W A1201 - kde sa velmi rastlinam nedari(nejde len o svetlo viem, ale je to dolezita zlozka) a ryby niesu take pekne ako ked pozeram napr akvaria s wrgb osvetlenim.

Chcel by som to urobiť z LED pasikov ale mam dilemu ako poriešiť farebné spektrum. Nakoľko nemám skúsenosti, som len v rovine úvah a potreboval by som poradiť akou cestou sa vydať. Tuna su nejake moje uvahy:

1. kúpiť 4 pásy o dĺžke 115cm:
- červený, zelený, modrý a biely led pás
- Každý pás samostatne napojiť na stmievač a nastaviť si intenzitu a farbu pomocou stmievačov.

2. Kúpiť RGB pás - tu sa mi vynára otázka, či budem schopný nastaviť farbu ktorá by vyhovovala akváriu - teda či RGB pásy nefungujú len na princípe 1 farby - napr iba červená/ iba modrá a pod.

3. nakúpiť 4 pásy a nastrihať ich(napr po dĺžke ich naukladať vedľa seba 5xcerveny,5x modry, 5x zeleny a poddobne..) Otazne je ich nakombinovat aby som mal ryby pekne vyfarbene a vyhovovalo to aj rastlinam.

Poradi mi niekto čo by bolo najvhodnejšie?(ak pojde o 3 pripad potrebujem aj pomoc s navrhom)

Dakujem krasne.

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.09.2019 09:48 Muž Jarry [1433] – Držák světla
Fotka k příspěvku Třeba se tu najde nějaký strojař:-) Vymýšlím držák pro chladič s LED čipy, původně jsem chtěl dělat nohy po stranách, které bych postavil na hranu akvária, ale zbytečně bych se tak omezoval v manipulačním prostoru, tak mě napadlo udělat závěs (viz obrázek). Akvárium stojí pod SDK šikminou, takže klasickou konzoli nemohu použít, musel bych něco vyrobit / nechat vyrobit. A řeším materiál a výrobní postup. Nejvíc by se mi líbil hliník, protože chladič bude hliníkový a nemusel bych řešit povrchovou úpravu, navíc bych to objednl společně s chladičem, takže bych to nemusel nikde shánět. Otázka je nosnost takového řešení, přemýšlel jsem nad použitím hliníkového profilu např. 100x5-8mm s tím, že by tam ty konzole byly 2-3. Chladič bude 110-120cm dlouhý, celkovou hmotnost včetně elektroniky atd. odhaduji do 8kg. Slitina je AW 6060 T66, což by mělo být možné ohýbat možná i za studena, ale nerad bych, aby se mi pak světlo začalo naklánět směrem k hladině:-)
 

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.02.2019 05:16 wonder Re: wonder
nasiel som nieco, sikovny ten chalan www.youtube.com/… www.youtube.com/…
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.02.2019 03:15 wonder
ahojte otazka, mohol by som s tymto led pasom www.smdledziarovky.sk/… vytvorit nieco podobne ako u www.rostlinna-akvaria.cz/… co sa tyka poriadia farieb, usporiadanie led pasov a potrebnej techniky k tomu, dal by som to na hlinikovy profil na ktorom mam momentalne 2x zimnu bielu a 1x denna biela vid moj profil. dakujem za rady :-)

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.11.2018 12:35 Muž ZDRI [1415] Re: Guppy
Komfort je stejný - mám dělená krycí skla v bočních plastových lištách - půlku skla zasunu pod druhé, na půlce zůstane ležet světlo. Podle potřeby si tak otevřu přední/zadní půlka akvárka.

Moduly mají 3 průchozí otvory + šroubky, kterými jsou chycené magnety. Magnety vyhodím a moduly zadní stranou celoplošně přes otvory přitáhnu k ploše vaničky (bude i lépe odvádět teplo). Ale šlo by na vaničku zevnitř natvrdo přilepit ocelové podložky a na ty cvaknout magnety (tzn. opět bez jakékoliv úpravy a trvalé fixace modulů). Příští týden se má oteplit, tak jednu udělám. Bydlím v RD, ale nemám dílnu, vše kutím jen pod krytým otevřeným garážovým stáním :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   29.11.2018 12:24 R Muž slavko [1759] - RostlinyRe: ZDRI
Pekne popísané (hoci s tou časťou o napájaní nesúhlasím, ale to je asi vec názoru) ;-)

Áno, pre mnohých je nepredstaviteľné vyhodiť niečo komerčné a urobiť si niečo vlastné. Niektorí nemajú možnosti, iní zručnosti, ale mnohí si jednoducho len myslia, že keď je to predávané za "ťažké" prachy a má to meno, tak to musí byť lepšie a keď sa im (napr.) farba svetla nepáči, tak je chyba v nich... Avšak, opak často býva pravdou a kvalita je podmienená potrebe zisku.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.11.2018 11:38 R Muž Guppy [2277] - Rostliny, paví očka, malé cichlidyRe: ZDRI
Budu se těšit na Tvé zkušenosti s těmito moduly a hlavně na fotky nových ALU krytů. palec
Ohledně komfortu jsem měl na mysli spíš to, že třeba s tím Sinkorem při údržbě jen sundáš krycí skla a můžeš pracovat, světlo dál svítí. Jde o to, jestli Tvůj nový alu kryt bude položen na krycím skle (pak ho musíš na údržbu sundat), nebo bude stát na hraně nádrže jako ten Sinkor?
V ostatních bodech souhlas.
Do alu krytů budeš moduly lepit? Magnetky pozbydou význam...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   29.11.2018 11:15 Muž ZDRI [1415] Re: Guppy
1) Tyto úzké dlouhé rampy mají jednu velkou nevýhodu - když je dám na má široká akvárka (50, 50, 40 cm), neosvětlí pořádně celou šířku nádrže, zadní část nádrže je zastíněná a nerostou tam pořádně ani mechy. Široké pekáče bezvadně fungují jako reflektor, osvětlí celou nádrž.

2) Až vyzkouším dlouhodobou životnost těchto LED modulů, ohnu si na míru z leštěného plechu pěknou krabičku s oblými rohy a budeš koukám, jak to bude vypadat profi :-) (už jsem něco podobného dělal - levné, rychlé, hezké, skvěle chladící)

3) Z několika důvodů (bylo by na dlouhou elektro diskuzi), se snažím vyhnout zapojení přes externí trafa a preferuji přímo na 220 V.

4) Jediný rozdíl v komfortu je nemožnost regulovat stmívačem, což mi zase tak nevadí, na každém akva mám modul na míru s požadovanou intenzitou

5) Můj subjektivní názor - u těchto komerčních světel s levnými LED čipy a trafy mám velké pochybnosti o dlouhodobé životnosti (což s ohledem na jejich cenu bude uživatele "bolet"). "Moje" moduly jsou za pár korun a snadno/levně se vymění/upgradují.

Edit for Guppy
- ta barva by problém nebyla, Sinkor má teplý vyhovující odstín, ale je stejně úzký jako Chihiros a má všechny ostatní výhody/nevýhody
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.11.2018 10:53 Muž Cyklohentán [257] - nízkoúdržbové akvária s veľa rastlinami a hejnovými rybamiRe: Guppy
Išlo mu o teplotu svetla. Ten cip je ztsia farba ako chihiros alebo sinkor. Ja som spravil to isté, predal chihiros a vymenil za led reflektor. A má uple pravdu o farbe svetla v akváriu oproti na vzduchu. Je teplejsia. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   29.11.2018 10:26 R Muž Guppy [2277] - Rostliny, paví očka, malé cichlidyRe: ZDRI
Není to malinko krok zpátky, vyhodit Sinkor, Chihiros a dát tam pekáček (potažmo plánovanou AL krabičku)? Taky se zrovna věnuju výrobě nového světlení, ale jen proto, že nechci investovat do komerce. Tyhle krabičky jsou dobrý nápad, ale spíš vhodné k nějaké odchovničce, karanténě, apd. Ty rampy co jsi měl jsou určitě hezčí a komfortnější z hlediska údržby. Navíc asi osvětlí aq rovnoměrněni, nebo ne? Nic proti Tvému osvětlení nemám, jen mi připadá, že jednu "nevýhodu" vyměníš za 3 nevýhody.
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 7   28.11.2018 20:20 Muž ZDRI [1415] Re: ZDRI
Fotka k příspěvku Rodinka je kompletní - 10W, 12W a 16W, vše barva světla 4000K.

Před tím jsem měl 3 různá světla - Chihiros, Sinkor a toto DIY.
Každé mělo jinou barvu světla, hrozně mě to večer v pokoji rušilo.
Tak jsem prodal komerci a udělal vše v jednom stylu.
Mezitím jsem ale objevil v UniHobby pěkné leštěné hliníkové plechy za pár korun (100 x 20 cm, 50x25 cm). Takže až se oteplí, udělám si ze zbytků lamina přípravek, naohýbám nízké Al-krabičky přesně na míru a do nich cvaknu LED moduly. A tyto TESCO-pekáčky využije manželka :-).

Zajímavé, jak v akvárku mají LED moduly subjektivně úplně jinou barvu než na vzduchu. Jeden stejný 4000K jsem dal i stropního světla - a zde to má studenou bílou barvu (musel jsme ho musel vyměnit za 2700K). Přitom v akvárku 4000K vypadá jako vyloženě teplá, bíložlutá barva.
 

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 11   05.11.2018 22:47 ZDRI Re: Maq
Fotka k příspěvkuFotka k příspěvku Je to opravdu jednoduché - viz foto.
Modul má nahoře magnety, sám drží na kovové vaničce. Je napojen přes svorkovnici k síťové šňůře s vypínačem. Svorkovnice je 2x izolovaná (elektropáska+smršťovačka). Je to zařízení II. třídy, takže stačí 2-žilová šňůra. Chci ale pro jistotu použít 3-žilovou a zemnící vodič ukostřit na kovovou vaničku. Toto ale napřed zkonzultuji s elektrikářem.

Tyto vaničky se dělají v několika rozměrem, lze tam dát i více modulů a pokrýt mnohem větší plochu hladiny. I LED moduly se dělají v různých výkonech.
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.11.2018 12:07 Maq Re: ZDRI
Prosím, dodej fotky toho bastlvýrobku... třeba něco pochopím i já. :)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   04.11.2018 11:15 Muž ZDRI [1415] – magnetický LED modul + pekáček
Včera jsem konečně dobastlil to DIY LED osvětlení. Na krevetárium "Vanička" nakonec použit tento modul:
www.toplux.cz/…
Jako stínítkou avizovaný pekáček z Teska 28x23 cm, 42 Kč. Svítí to výborně, jednotlivé čipy v modulu mají difusory, v kombinaci s pekáčkám položené přímo na krycím skle to osvítí celou plochu 50x40 cm (mnohem lépe, než úzká komerční světla). Velká plocha kovové vaničky hezky odvádí teplo, ani uvnitř se to nepřehřívá. Bonusem je příjemná barva světla, kdybych nevěděl, že je tam LED, tipoval byl klasickou starou žárovku (prodejce uvádí 4.000K). Celkově (i s ohledem na směšnou cenu) vřele doporučuji!

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   17.10.2018 11:04 Muž xvalp06 [145] - ŽivorodkyRe: Guppy
Paradoxně lampička může prosvítit akvárko přirozeněji než zářivka. Bude záleže na umístění a použitém zdroji světla. Pokud vezmu zdroj s úzkým kuželem, řekněme rozptyl 38°, a umístím ho v dostatečné výšce nad akvárium, tak dostanu světlo, které bude mít hodně souběžné paprsky.
Ty máš akvárko 37,5 litru, to je hladina 50x25 cm?
Při jednom zdroji by to chtělo cca 70cm nad hladinu (ozářená plocha průměr cca 50cm), pokud by byly dva, stačí 35 cm (ozářená plocha průměr cca 25cm).
takže dvě lampičky s 5W ledkami úplně v pohodě. Nevýhodou je, že to svítí i okolo. Ideální světlo ještě nikdo nevyrobli a vše ostatní je kompromis.
Ideální světlo podle mě je plochý zdroj světa (plocha stějně velká jako hladina) a nulový rozptyl (všechny paprsky rovnoběžné a kolmo na hladinu).
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   17.10.2018 08:59 R Muž Guppy [2277] - Rostliny, paví očka, malé cichlidyRe: bobik0cz
Právě ta lampička podle mně nesplňuje nároky na funkčnost, jelikož osvětluje jen bodově, ne v celé šíři. Možná je pro nádrž tohoto charakteru luxus, svítit v celé šíři 0,5 W/l, ale když už je doma druhé akvárko, prostě se neubráním a musím tam mít i dno, rostliny, kořen...(byť původně byla v plánu jen holá nádrž)
Ale OK, kritiku beru. Jen jsem chtěl abys pochopil, že se nehlásím do ankety "Osvětlení roku"
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.10.2018 21:55 R Muž vaclav [14568] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: bobik0cz
Nesmíš to s tou kritikou ale moc přehánět. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.10.2018 21:14 Muž bobikcz [135] - ups .... ono to roste :)Re: Guppy
Ale chlape, problém třeba já nevidím v tom "Retru", ale hlavně v zpracování a použití materiálů. To tam můžeš postavit starou stolní lampičku a bude to hezčí, bezpečnější a bez práce.

Když to prezentuješ, musíš čekat i kritiku. Dobré je, že to aspoň bereš sportovně :)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.10.2018 21:01 R Muž Guppy [2277] - Rostliny, paví očka, malé cichlidyRe: bobikcz
Čekal jsem, že podobné reakce příjdou. Nikomu nic nenutím, je to jen alternativa a určitě jsem tu viděl i horší pokusy (nebudu jmenovat). Do obýváku bych si to nedal a snad jsem uvedl, že se jedná o pracovní akvárko, karanténa + odkladiště přebytků. Jistě, že by to šlo zpracovat i lépe, ale o to skutečně nešlo, takže netřeba se navážet do klempíře. Nepopírám ani inspiraci v letech osmdesátých, kdy jsem podobné osvětlení taky měl.A nemyslím si, že vše tehdy stálo za prd.
O (ne)užitečnosti toho osvětlení nemá smysl polemizovat - pro mně je funkční a dostačující, jiný by si raději koupil LED rampu za litr.
Účel světí prostředky...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   16.10.2018 19:35 Muž ZDRI [1415] Re: bobik0cz
To jsme v mládí měli doma asi všichni.
Plechové formy, na biskupský chlebíček - hranatá, srnčí hřbet - oblouková.
Plastové truhlíky a květináče, vyložené alobalem, když se dala příliš silná žárovka, měkly a smrděly...
Keramické květináče, do nich šňůra s objímkou a uzlem nahoře, ty vydrželi i horkou silnou 100 W žárovku (na rozdíl od krycího skla, které někdy prasklo a vše skončilo ve vodě s vyhozením pojistek). Tehdy jsem objevil paradox, že slabé krycí sklo vydrží vyšší teplotu než silné.
První dlouhý dřevěný kryt a připínáčky upevněné žárovičky na vánoční stromek, velký nářez, když je mamka na Vánoce hledala.
Dodnes nechápu, jak jsem ty časy ve zdraví přežil :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.10.2018 18:36 Muž bobikcz [135] - ups .... ono to roste :)Re: Guppy
To bude následně položeno uprostřed AQ na sklech?

Když jsem byl malý 1989 měly jsme na AQ plechový truhlík natřený na hnědo, uvnitř keramická objímka a 100W žárovka. Píšu to proto, že to vypadalo jako menší "cikánština" než toto.

Promiň, ale nepřijde mi tato "vražda" jakkoliv užitečná v roce 2018. Pan klempíř asi taky odborník :) ale Láďa Hruška asi dobrej.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.10.2018 21:10 R Muž slavko [1759] - RostlinyRe: Guppy
Možnosť pádu dnu nepodceňujte, ono totiž môže dnu spadnúť aj s krycím sklom, najmä ak je delené...

Pritom netreba veľa, podľa obrázkov, stačí pridať na tri strany pliešky -- zarážky.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.10.2018 12:48 R Muž Guppy [2277] - Rostliny, paví očka, malé cichlidy – Bezpečnost
Nic nespadne. Osvětlení bude položeno na krycím skle, které bude dělené - jeden pásek skla bude pod světlem, druhý pás ve zbytku pro údržbu - takže i během údržby bude akvárium osvětlené a zároveň nebude světlo trpět vlhkostí...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   15.10.2018 12:23 Muž xvalp06 [145] - ŽivorodkyRe: Guppy
Hlavně zajistit proti padá světla do akva, stačí malé drc... :-O
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.10.2018 11:36 R Muž Guppy [2277] - Rostliny, paví očka, malé cichlidy – Moje osvětlení
Fotka k příspěvkuFotka k příspěvkuFotka k příspěvku Pročetl jsem hodně diskuzí a návodů a přesto nenašel kryt s osvětlením dle svých představ.
Zakládám pracovní nádrž, na odkládání přebytků, naprosto low-tech. Akvárium 37,5 l v hodnotě kolem tří stovek. Zadání znělo, vyrobit osvětlení, které nepřekročí cenu akvária a zároveň vyloženě neurazí vzhledem.

Připravte se, v krátké době v tomto vláknu druhá vražda.

Od známého jsem získal z elektroodpadu, staré vyřazené zářivkové svítidlo, původně viselo asi někde nad kuchyňskou linkou, bylo včetně trubice LT 15W/030.
Kdyby někdo pohrdal použitým svítidlem, nové je k mání kolem 250 Kč.
Další známý - klempíř - mi z kusu černého plechu naohýbal velmi jednoduchý kryt.
Výsledek vidíte na fotkách.
Celkem mě toto osvětlení vyšlo na krabičku cigaret :-)
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.10.2018 19:40 Muž Zip [277] Re: Tomas26
Svícení dle návodu z TLedu jsem dělal i u nich vše koupil a funguje ke spokojenosti.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.10.2018 22:50 Muž PeCh [77] Re: xvalp06
Osobne by som nad akvárium nedával niečo nad 24 V.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.10.2018 13:26 Muž ZDRI [1415] Re: xvalp06
Tyto panely bohužel nejsou stmívatelné, ale dělají se v různém výkonu (10-24 W). Tzn. není problém přizpůsobit potřebám, třeba do vyšší kostky to bude rozměrově a výkonově ideální. Naopak do dlouhého akvárka použít delší obdélníkovou formu a dát 2-3 panely vedle sebe.

Já osobně bych toto určitě nedával nad otevřenou hladinu, ale na krycí sklo, s připojením na 3-žilový kabel (fáze+nula na vývody ze svítidla, zemnící žlutozelený vodič vodivě ukostřený na kovové těleso svítidla). Dnes jsem měl v ruce i ten levný pekáček (viz odkaz), naživo to vypadá překvapivě dobře, má to hezkou strukturu a příjemně matný kovový povrch, mnohem hezčí, než klasická forma "srnčí hřbet", ze které jsem si dělal osvětlení v dávném mládí :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   10.10.2018 23:55 R Muž vaclav [14568] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: xvalp06
To ale nic nemění na tom že vybavovací proud chrániče je pořád větší než proud který tě dokáže zabít. Strkat nad vodu objímky dobré tak do podhledu "to je prostě vražda napsala". :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   10.10.2018 23:38 Muž xvalp06 [145] - ŽivorodkyRe: vaclav
Jojo, voda a elektrika se nemají moc rádi :-( . Lépe připojit všechny zařízení u akvárka na zásuvku opatřenou proudovým chráničem. Myslím, že dnes je to už povinnost u všech zásuvek v domácnosti, dříve to bylo jen v koupelnách.

+ Přidat reakci


Přejít na předchozí
Přejít na další

1 ...... [2] ...... 5

Zpět na obsah sekce Technika • Zobrazeno 9965x

Máte připomínku nebo nápad? Napište nám vzkaz do redakce nebo s námi diskutujte.
© RYBICKY.NET - https://rybicky.net/forum/6409-vyroba-osvetleni?od=51