Limnophila sessiliflora - pěstování
Železo neřeším, rostliny mi rostou a tudíž nemohu sloužit. Nicméně si pamatuji, že zde experti říkají že to, že nezměříš FE testy neznamená že ho tam nemáš. Osobně mám ke hnojení rostlin vrozenou nedůvěru.
Taky bych řekl že těch dusičnanů je kolem 30 mg/l, což je myslím tak akorát. Mám však ale obavy, že železo tam není vůbec žádné, měl bych zkusit aplikovat bioflor, který mám doma?
Přes foto to tedy není ani zdaleka ideální, ale zcela určitě se NO3 pohybuje těsně kolem 30mg/l. Pro přesnější posouzení je třeba vzorky držet nad bílou plochou bez kontaktu.


Tak jsem zde...i s výsledky NO3 a Fe testů, které jsem včera zakoupil.
Dusičnany (NO3) jsem měřil testem "Azotan" od Rataje. Výsledky jsou na přiloženém fotu, kde vlevo je vzorek z mého akvária a vpravo pak "standard NO3 50 mg/l" přiložený v balení testu. Nejsem si barvami 100% jistý, proto prosím o vaše názory, kolik těch dusičnanů tam v akváriu doopravdy je
Železo bylo měřeno testem "Ferrin" také od Rataje. Výsledek je zajímavý a foto je taky přiloženo...
Pro doplnění pH 6,5 a GH kolem 10 st. Měřeno testy Dajana Test 3v1 (25 "měřících papírků").
Myslíte, že 7W DZ-zářivka je na Honzovo miniakva hodně? Mně to tak nepřipadá.
A jste si jistá, že má ta vaše kytka dostatek živin?
Asi me ukamenujete, ale podle me by to mohlo byt naopak prebytkem svetla. Mam tuto rostlinku v akvu na balkone a slunicko ji opravdu nesveci. Na vrcholu je hodne vybledla, zluta az bila.
Jestli se rozhodnete hnojit či nikoli, je na vás.
A když hnojit, tak jestli KNO3 + TC nebo nějakým komplexním hnojivem, také. Přestože jsem propagátorem "cíleného hnojení" jednotlivými složkami, v některých případech, (např. v tom vašem), bych se přikláněl ke komplexnímu řešení. Vypadá to, že voda, která vám teče z vodovodu, je na živiny chudá. Ale bez otestování je těžko odhadnutelné, jestli ji smíchání s dešťovou vodou o živiny obohatí nebo ještě ochudí. (A pokud obohatí, tak o které.)
Můžete samozřejmě využít Filipsiho nabídky na kalkulaci přihnojování KNO3 a "Fe".
A kdybyste se rozhodl pro komplexní řešení, Bioflor, který vám jako jednu z možností doporučil Fantasta, za komplexní nepovažuji - neobsahuje dusík, o který nám jde především, a taky fosfor, o který nám (alespoň zatím) nejde... (Donutili jste mě mrknout na složení!

)
Ještě než se do hnojení pustíte, bylo by dobré si přeci jen obsah dusíku změřit; jak už jsem vzpomněl, nevíte, co v dešťovce najdete...
A poslední myšlenka: měl byste si taky změřit alkalitu a tvrdost směsi, kterou ke krevetkám používáte. Příliš měkká voda s nízkou alkalitou nebude pro krevetky nejlepším prostředím. A vaše vodovodní voda smíchaná s dešťovou ve mně vzbuzuje jisté obavy.

Hledal jsem tam, ale asi zatracene spatne, uz to vidim
Nojo, to je uplne kojenecka voda, N+Fe urcite chybi. Koupil bych KNO3, smes mikroprvku (tenso ci cms? Snad tu zkratku nepletu), + jeste trochu zeleza zvlast, zacal velice opatrne Fe, a Kno3 tak, abych zvysil koncentraci no3 o 10mg/l. (pozdeji se kdyztak k tomu vratim, nebo napis vzkaz, spocitam ti, kolik kno3/l (jakeho roztoku kno3) je treba na tohle zvednuti.
Testy na prvky jsem zatím nedělal. Ostatní rostliny rostou, avšak i u nich jsou nové listy světlejší než tomu bývávalo. K té "mé" vstupní vodě - u svého akvárka mám odkaz na parametry vodovodní vody; taky používám dešťovou vodu.
Zacal bych tim zmerenim N, at je od ceho se odpichnout. Co ostatni rostliny, rostou nebo stagnuji? Prvni, co na N ukazuje, byva pozastaveni a zpomaleni rustu. (ale samozrejme nejen na nedostatek N). Treba by stacilo pouze kno3. Co ta vstupni voda, Sid psal, ze je na N chuda, ale mluvil konkretne o tvoji? Ja to nikde nenasel.
Nemám o "komerčních" hnojivech přehled a číst nic neříkající přebaly a reklamní letáčky se mi nechce.

Používám čisté chemikálie. Snad vám v tomto poradí někdo jiný.
Ale nebuďte netrpělivý a hnojivo přidávejte po "kapkách" - výsledky se projeví se zpožděním, tak ať něco nepohnojíte!
Co se hnojiv týče bych se přiklonil k renomovaným značkám( Tetra, Sera, JBL). S českými značkami nemám dobrou zkušenost. Řešení by bylo i PMDD, ale tam chce dávkování zkušenost nebo velkou opatrnost( možné předávkování- rozbujení řas). I když Bioflor od Ratajovců je docela dobré hnojivo.
Díky za vyčerpávající odpověď! Po všech reakcích se taky přikláním k tomu, že půjde o nedostatek živin. Od znovu založení jsem vůbec nehnojil a ty krevetky s piskořkami jsou tam teprve něco přes týden. Které komplexní hnojivo pro vodní rostliny zpočátku doporučujete - AquaFlor, BioFlor nebo nějaké jiné?
Snad se ještě vyjádří jiní, ale podle mne by to mohlo být nedostatkem živin. Možná dusíku? Zdrojová voda je na něj poměrně chudá a u té dešťovky těžko říct...
Přes potravu krevetkám se do vody také nemusí dostat - záleží, čím a kolik krmíte, ale na výživu rychle rostoucích rostlin to nemusí stačit.
Podobně na tom může být vaše akviško se stopovými prvky - Fe, Mn...
Původní lístky jsou O.K., protože vyrostly v pěstírně, kde měly optimální podmínky jak světelné, tak co se týče dispozice živin. První "vaše" lístky mohly mít ještě dostatek živin, zatím co ty následující už nikoli.
Asi bych opatrně! zkusil nějaké komplexní hnojivo pro vodní kytky. Ale raději méně, než doporučuje "návod" a pro jistotu bych i nadále akviško "proplachoval" pravidelnou výměnou části vody.
A lampičku si skloňte těsně nad hladinu, ať zbytečně neplýtváte energií.

Toto je typický příklad toho, že v akvaristice nic neplatí absolutně.

U mě se ani jednomu z těchto "plevelů" nedařilo, naopak Limnophilla sessiliflora rostla jako šílená. Nakonec jsem ji dal pryč (každotýdenní zkracování na polovinu jsem prostě psychicky nezvládl)

...
Díky...je mi jasné, že vše neporoste jako z vody

Spíš mi jde o to, abych na základě těchto příznaků zjistil co si mohu u sebe v akvárku dovolit - co té rostlině, resp. mému akvárku chybí a čemu se vyvarovat...tohle byla asi trošku střelba...když jsem ji kupoval, tak jsem chtěl něco vyššího, co rychle roste (odčerpání živin) a výhodou bylo to, že se hodí ke kryptokorynám (viz. text v atlasu rostlin). Koukám na Vámi doporučovanou Cabombu, avšak potřebuje prakticky stejné podmínky...nešlápnu zase vedle? Existuje nějaká jiná vysoká rychlerostoucí nenáročná rostlina?
Nemysli si že ti každá rostlina kterou do akva dáš hned poroste. Tohle je drobet problémová rostlina.
Radši jsi si měl koupit Cabomba caroliniana.
Neporadím jak proti tomu, mě limnophila nejde. Ale podle mě to bude spíš nějaká houba, než nedostatek živin.
Je mozne ze je nedostatek nejakych zivin, ci prebytek zivin, taky je mozne ze nejaka zivina blokuje prijem ziviny jine

Mám ten sám problém mám ji týden, vyrostla o 150% a teď začala žloutnout.

Zdravím! Před 14 dny jsem koupil 3 kousky této rostliny, dosud pěkně rychle rostly, ale postupně se vršky s novými lístky zesvětlovaly až k dnešnímu postupnému blednutí a sklovatění(?). Čím to je - málo světla, živin...? Více informací je v prezentaci, přikládám také aktuální foto - problematické části jsou označeny v červených kroužcích. Díky za jakékoliv přínosné info

Starší reakce
přežije s ancistrusem

, mečovky dej do jiné nádrže, nebo si kup porodničku

0 19.04.2008 17:53 martas šmíd – dotaz
Ahoj, koupil jsem si Limnophila sessiliflora. Přežije mi, když tam mám ancistruse?

Starší reakce
Asi ta teplota.
Jinak u mě ji nic ožírat nebude, krevetky těžko a borarsky si daj radši artemie.
Mám ji asi měsíc a výsledek je takový, že většinu nových lístků ožírají parmičky nádherné a mechové. Ostatních rostlin si ani nevšimnou. Holt voňavá kytka. Řekl bych, že má nadprůměrné světelné nároky, při nedostatečném osvětlení je příliš vytahuje a horní lístky nejdou do fialova/růžova. Ve Sklorexu ji zasadili asi před dvěma měsíci do nádže s terčovci, kde je 30 stupňů a rostla hezky, vybarvila se, byla docela hustá, ale poslední týden bych řekl, že se jí tam už moc nedaří.
Starší reakce
Sessiflora je pro žáby pro větší akvárko, ale ta mokřanka je pro krevetky... Je pravda, že od úterka zvětšila svůj objem tak o třetinu, ale možná bych ji teda mohla zkusit dát k žabám, i když ty ji asi pěkně zničí...
Werčo jestli je to male krevetkarium tak bych volil jine kytky
sessiflora je trochu moc rychla a bude stinit stejne tak ta mokranka trojkveta

0 06.12.2007 17:12 werča A jde řízkovat Limnophila sessiliflora? mám ji od úterka a už mi čučí na hladinu, je to ďábel

Potřebuju nechat zarůst krevetkárium.
Starší reakce
Pavle, něco najdeš tady:
www.scvk.cz/… a na další se můžeš informovat telefonicky u ScVaK.
BTW já si docela fajn "poklábosil" s paní inženýrkou z laboratoře od nás, z Mladé Boleslavi...
Ryby jsem přidal až když limnophila začala protestovat, měl jsem to tušení že na to kolik tam mám rostlin je rybek málo, když nehnojím.
Jednou za 14 dní měnit nestačí??
Litoměřickou vodu používám, prý jsou tu dva zdroje vody, ale jak bych to zjistil to nevím

Přidání rybek by se mohlo takto projevit. Přeci jen to znamená jakési zvýšení dodávky živin.

A co zkusit (striktně) týdenně vyměnit část vody? Používáte litoměřickou vodovodní? Zjistit její parametry by nemělo být nemožné.

0 23.08.2007 11:01 Page –
Re: Jinak ostatní ryby co tam teď mám, jsem dokoupil asi před týdnem. Tak jsem zvědav jak se bude Limnophile dařit

X možností, zapoměl jsem připsat dodatek:
nepřidávám hnojivo jako takové, ale dostává se tam
-Železo-aqualit ve dně
-Fosfor-výměna vody 0,06mg/l + výkaly ryb
-NO3-výměna vody 5,3 mg/l + výkaly ryb
Matlalo, když napíšeš:
nehnojim ničím a roste toa na jiném místě konstatuješ, že
u mě hnojí jenom rybky a ve dně mám aqualit - cítíš ten rozpor?!
To chceš tvrdit, že rostliny nepotřebují dodávat živiny (synonymum "být hnojeny") a přesto budou bujet, pučet a možná i kvést?
Ještě jednou pro tebe: bez přísunu živin není života. A forem, jak živiny dodat, je hafo. Třeba prostřednictvím látkové výměny ryb nebo výměnou vody nebo odumíráním organické hmoty v akva nebo...nebo...nebo...

bohatě zarostlé akvárko bez toho aniž bych hnojil nemůže fungovat? Ale může, jestli se to dá říct, u mě hnojí jenom rybky a ve dně mám aqualit(dodává železo až 2 roky), a jinak nehnojim ničím a roste to a teď se mi to v Rudém holanďanovi tak ustálilo že nerostou ani zelený řasy ani sinice.
Nikdy jsem žádné testy nedělal tak, že na vaši otázku odpovědět nemohu.... Ale děkuji za vaše vyčerpávající odpovědi.
Hnojit se mi nechce z důvodu řas jak jsem se již zmínil. Vim že jsem dávkoval asi moc jinak by se řasy nerozbujely.I kdybych zase hnojit chtěl, tak to není až tak moc možné z důvodu studia. Jsem na škole v Liberci tudíž domu jezdím občas na víkendy.O ryby se mi stará bratr a o nic víc ho radši ani prosit nebudu

.
Pokud tedy limnophila nebude prosperovat i nadále, budu se s ní muset asi rozloučit, nebo alespoň mít v menším množství než před tím

.. Jen nevím co s anubiasem, je možné že takto vypadá z toho důvodu že byl dost blízko světlu??
To Dvin:
A připomínám - PMDD je "KAPKOVÉ" hnojivo, takže opatrně, decentně, po kapkách...
Page:
...ostatní rostliny rostou pořád stejně hezky...
Vysvětlení bych viděl v tom, že nároky různých rostlin na jednotlivé živiny jsou rozdílné. Některým se v daných podmínkách daří, některým už ne... (Je to podobné, jako s nároky na teplotu, pH, alkalitu, intenzitu ozáření...)
Taky jste svého času hnojil ke kořenům, možná z této výživy ještě některé rostliny čerpají...(?)
...Myslíte že rychle rostoucí rostliny a bohatě zarostlé akvárko bez toho aniž bych hnojil nemůže fungovat?...
Bez živin určitě rostliny fungovat nemohou; jde ale o jejich koncentraci a dostupnost.
Je tedy PMDD nutností?
Určitě ne, je vícero způsobů, jak živiny rostlinám dodat. Ovšem PMDD, resp. jeho jednotlivé složky, jsou dobrou variantou, jak rostlinám dodat chybějící živiny. Kumšt spočívá ve schopnosti najít, které živiny to jsou...
Přestože rybek nemáte zase tak málo, je možné, že jejich prostřednictvím do vody nedodáte všechny potřebné živiny...
Jak často a jak mnoho měníte vody, kolik NO3 obsahuje vaše vstupní voda a voda v akva?
Myslel jsem si to. Jen mne zaráží že ostatní rostliny rostou pořád stejně hezky (Echinodory, kryptokoryny a ludwigia).
Výčet ryb se změnil, dokoupil jsem : tak že teď mám 6 skalár, 6 teter diamantových, 4 SAE, 3 thorakáty, 2 ancistruse.
Myslíte tedy, že teď by se to mohlo stabilizovat? Nechci hnojit z důvodu ruduchy, ted už mi konečně dala alespon trochu pokoj, neroste na listech rostlin. Myslíte že rychle rostoucí rostliny a bohatě zarostlé akvárko bez toho aniž bych hnojil nemůže fungovat?
Napadlo mne, že by to mohlo být způsobené tím že jsem jednu dobu dost hnojil PMDD tak že po to dobu co bujela asi spotřebovávala zbytky.
Je tedy PMDD nutností?
Vy ve vaší překrásné nádrži nehnojíte vůbec?
Zdravím, nedavno jsem řešil podobný problém - řídká patra u sessiliflory, žloutnutí některých rostlin, pomalý růst a sidonius mi poradil přihnojovat s KNO3. Objednal jsem pmdd a po pár dnech přihnojování opravdu dostaly rostliny zdravější barvu a přibylo hned několik nových listů, za což tímto sidoniusovi děkuju!

. Jiná věc je, že jsem byl línej přesně odměřovat hnojivo a tak se mi objevily trochu řasy, holt chybama se člověk učí.
Ve své prezentaci uvádíte: "...17.06.2007...Nehnojím víc jak dva měsíce a už ani hnojit nebudu, rostou jak z vody..."
Ten výčet rybek platí? Může být, že se rostlinám nedaří kvůli deficitu živin. Že by dusík?
0 22.08.2007 16:18 Page – Limnophila přestala růst

V poslední době mi začla chřadnout limnophila, na to že mi zabírala skoro 50% akvária tak ted mám jen 3 malinké rostlinky. Nevím čím to, ale je slaboučká a neroste, vršky zbarvené spíše do žluta

.Dále se bojím o anubias, jeho nové listy nejsou sytě zelené, jsou spíše žluté

nevím co je špatně. Krásně mi to všechno jednu chvíli rostlo a ted prostestuje limnophila s anubiasem. Všechny ostatní kytky v pohodě myslím echynodory ty jedou jak splašený, vytvářejí pořád nové a větší listy. Kryptokoryny též v pohodě. Ludwigia mi krásně rozrůstá musel jsem jí nahradit limnophilu... Nevíte kde se stala chyba?? Nechci aby mi limnophila zašla úplně. Přikládám foto anubiasu... Děkuji za odpověď!
Starší reakce
Ostříhej, utrhej. Neublížíš jí. Poroste dál...
Mám dotaz, tato rostlina se dobře množí a rozlézá po celem aqua, mám ty spojovací šlahouny mezi trsama ustřihat?
Starší reakce
5 07.01.2007 19:28 blek –
filtr Pro drápatky opravdu není filtr potřeba, k jejich chovu se používají holé nádrže bez substrátu, většinou pouze s plovoucími rostlinami. Vody se mění 100% obvykle 1x týdně. Žáby jsou velmi citlivé na chemikálie, všelijaké SERAčky jim nemusí způsobit přímo smrt, ale žáby ztrácí plodnost, zvyšuje se četnost deformací plodů atd. atd.
Je poměrně složité zkombinovat chov drápatek a provoz dekoračního společenského akvária.
To s drápatkou je jiné akvárium, drápatku mám zvlášť. Mám ještě jedno 80x35x45, dvě zářivky každá 18w. Založeno je to asi před měsícem, jsou tam 4 živorodky, 2 drápatečky, 1 malinký ancistrus a šneci. Asi dám taky fotku do prezentace, já chtěla počkat, až se ty rostliny trošku rozrostou
Teď jsem rozsadila tu Limnophilu, byla docela v těsném houfu, část jsem dala víc pod zářivku (kořeny už má pořádný!!) a přidala jsem tam ještě nějaké egerie, ty rostou pěkně. Třeba to bude už lepší...
Nemyslím, že příčina je v nedostatku světla. Ale koukám do tvé prezentace a:
-máš poměrně malé akvárium založené 1 měsíc
-nemáš filtr
-máš tam živorodky
-tvoje drápatečka není drápatečka ale velká drápatka, která je pro ekosystém nádrže výraznou zátěží.
Taková nádrž nemůže dlouho fungovat. Příčinu bych hledal v přílišných koncentracích odpadních látek. Pořid si učinný biologický filtr.
Díky za odpověď. Takže bude řešení buď dokoupit silnější zářivky nebo aspoň přihnojovat a nebo při koupi vybírat rostlinky méně náročné na světlo....
Tato rychlerostoucí rostlinka je docela náročná na světlo (má mít cca 0,75W/litr). Může růst i ve špatně osvětlených nádržích, ale vytváří při tom velmi dlouhá internodia, čímž značně ztrácí na kráse. Rychlý růst jde ruku v ruce s vysokou spotřebou živin. Jejich nedostatek v kombinaci se špatným osvětlením vede k tomu, že rostlina chřadne a chřadne ... až uchřadne. Pokud má vypadat alespoň takto, potřebuje minimálně 0,5W/litr a PMDD.
www.horacovoakvarium.cz/… Rybky tam mám čtyři malý, asi 14 dní. Taky dvě žabky a teď malinkýho ancistrusa. Tu zářivku přidělat bych asi nezvládla, nevím jestli by to šlo, je to plastovej kryt. Ještě tak koupit silnější, ale někomu to sakra roste i tak.... Ale to hnojivo bych teda mohla zkusit!

Přidat reakci
1 ...... ...... [4] 5
Zpět na obsah sekce Akvarijní rostliny • Zobrazeno 7643x