Difuzory a reaktory CO2
A jestli to chces udelat jeste vice uzitecne,zaved atomizer do sani filtru!
já bych to přes noc nevypínal
A je to moc blízko hladiny, takže sa to míňa účinku
Pro fajnšmekry.
Jen nevím zda to bude fungovat v kombinaci s nočním vypínáním . když se větvička přez noc nacucá nejsem si jistí zda se to znovu protlačí ,, je potřeba to zkusit.
Ten difúzor, čo sem hodil secrof poznám, je to môj vynález
www.akva.sk nick milan 666 a www. rostlinnáakvária. cz dtto, ale to sám iste vieš
www.youtube.com/… Milane, to ti můžu říct, protože to mám osobně otestováno. Takže minimálně půl roku a to bez jakéhokoliv čištění, vyndavání, prostě bez naprosté údržby. Samozřejmě mluvím o samotném dřevu, ne o celkové konstrukci.
edit: byl jsem rychlejší v psaní, než v čtení. Měl jsem na mysli difuzor na obrázku který sem hodil secrof
Mňa by najviac zaujímala životnosť tohto difúzoru. Myslím, že vhodnejšie by bolo dať to do sekcie článkov
No to je dobrý?? To asi o víkendu vyzkouším. Já tedy bublám přes klasický difuzórek z lipové větývky, ale tohle mi přijde zajímavější. Minimálně je to menší...
budeme potřebovat nanuka, roztrojku , 2cm hadičky přísavku , možík, zapalovač a sek.lepidlo ,
jednu z odboček roztrojky zapalovačem zatavíme.(vznikne nám koleno) na které nasadíme 2cm hadičky. mezitím si pochutnáme na oblíbené ledové pochoutce. dřívko NEVYHAZOVAT !! nožíkem seříznout do špičky a nacpat do hadičky, okraj hadičky lehce zakápněme sek.lepidlem. přidáme přísavku a můžeme bublat..
Starší reakce
Jo pardon, nějak jsem vás tu s tím filtrem zmátla omylem jsem napsala čerpací hlavu, ale je to čerpadlo, tedy do filtru by to nešlo a umístěné by to bylo právě v hadici pro výtok, těžko to jinak umístit když mám výtok rozstřikovací rampu. Tak se Vám omlouvám za mystifikaci.
Taky nevidim duvod proc by CO2 melo vadit bakteriim. Ty bakterie normalne ziji ve dne, kde toho kysliku urcite neni moc a CO2 je tam diky rozkladnym procesum naopak spousty.
Pravdepodobne tisice akvaristu to tak delaji mnoho let a jedine na co jsem obcas slysel stiznosti bylo hromadeni ostatnich plynu a zavzdusnovani filtru. Dalsi bylo, ze CO2 se obcas hromadi okolo tesneni a jelikoz to je delane tak, ze bude v kontaktu z vodou a ne s plynem. To si ale nepamatuji, ze by nekdo skutecne dokazal.
Ucinnost se pozna velmi snadno - jdou bublinky z vystupu filtru nebo ne? Pokud ne, tak je vsechen CO2 rozpusten ve vode.
Otázka je, co znamená velmi efektivně. To by se muselo porovnat na srovnatelných nádržích. 500g lahev bu měla vydržet v 240 litrech asi 2-3 měsíce při 24 hodinovém provoze a udržení požadované hodnoty CO2. Co se týče filtru, tady proběhly 2 pokusy, z naší zkušenosti vyplývá, že filtr se zanáší a je třeba ho dříve vyčistit. Běžně filtry (používáme zásadně EHEIM) čistíme po 6-9 měsících a to jen částečně. Po aplikaci CO2 do filtru se zkrátila tato doba na 2-3 měsíce. Je třeba dodat, že každý považuje za účinné dávkování něco jiného, stejně tak účinnost filtru. Já ve svých akváriích v podstatě neodkaluji a i vodu vyměňuji sporadicky. Snažím se do akvária v podstatě nezasahovat. Výsledky jsou vynikající. Samozřejmě své názory nikomu nevnucuji, a to ani Vám, Side. Byla tu otázka, na kterou jsem se cítil být dostatečně znalý, abych odpověděl. To je vše.
...Určitě bych nedoporučoval CO2 hnát do filtru, kde jsou bakterie!...
Á, už jste tu s tím zase.
CO2 by ale vytěsňovat kyslík nemělo, takže by to ani nemělo mít vliv na bakterie...nezkoušel jsem rozpouštět CO2 přes filtr, jen to vím ze zkušeností známého. Má hadičku CO2 v sání u venkovního filtru a právě naopak se CO2 velmi efektivně rozpouští, téměř 100%, tím, jak prochází přes molitany. Jen je prý nekdy trochu slyšet filtr, jak se bublinky CO2 rozbíji o vrtulku filtru. Ale jinak tuto metodu používá už mnoho let bez potíží a s dobrými výsledky.
Určitě bych nedoporučoval CO2 hnát do filtru, kde jsou bakterie! Bakterie potřebují ke svému životu a ke své podstatě ve filtru - tedy odbourávání škodlivin kyslík. CO2 jim výrazně škodí. Navíc se CO2 v takovém systému nebude dostatečně efektivně rozpouštět a většina se ve vodě neudrží. Doporučuji některý z osvědčených difuzorů, nebo nejlépe Flipper. Každopádně instalovat až za výtok filtru, aby bral svým proudem obohacenou vodu.
Starší reakce
Na odkaz se mohu bohužel, podívat až zítra (jsem tu na mobilu), každopádně bych do akvária nepoužil nic od žádného rozpouštědla .
Odlakovač a odkalovací zvon (ten jste patrně myslel) nejsou totéž.
Jj, udělám to asi stejně jako ty, taky budu mít ext filtr eheim, jen ten zvon odlakovače asi přebarvím časem na černo.
Ještě dotaz. Ty tam máš normálně rozstřikovací rampu a na konci místo zalepení hrdlo odlakovače? Nebo to je jen trubka zakončená tím kusem odkalovače?
Tyjo tady se o mě píše =) Mám taky v plánu ucpat vývod molitanem, jen jsem se k tomu nějak ještě nedostal ... =) Účinost parádní!
Přesně tak. Molitan brání úniku COčka do akvária a prakticky všechen se tam rozpustí. Stejnou věc mám i v jiném akvárku na vývodu z venkovního filtru.
aha, to je to samé jako má Ninco, ty to jen máš na vnitřním filtru a spodek zadělaný molitanem
V sedmi akváriích používám tuto jednoduchou pračku CO2 vyrobenou z napáječky pro papoušky. Výrobní cena 30Kč, hotovo za 10 minut a rozpouštění téměř stoprocentní. Snadno se to schová za rostliny.
Petr
jo jo, u tebe není důležitá naprostá těsnost systému, ale u mě bude, pokud něco takového budu realizovat, bude to celé venku.
Ještě mě napadlo udělat pouze toto, aby to lehce omývalo:
rybicky.net/fotogalerie.php…
má to tak Ninco v prezentaci akva Aqua Rhyme ™
Já jsem si to chtěl koupit, ale nehodily se mě ty vývody. Tak jsem narval do filtru jen pikslu z vývody. Funguje to už skoro 14 dní.
panebože, to je ještě dražší, než vyrobit to. Ale možná bych to mohl sehnat za výrobní cenu. Ale spíše bych něco vyrobil, moc financí mi už nezbude, vyjde to tak tak na filtr eheim za 2700,-
0 18.09.2010 11:49 matlala [798] - Rostliny Přidávám svůj dotaz, i když by se možná více vyjímal v tématu CO2 (tady jde ale spíš o rektor).
Takže do mé 200l nádrže plánuji externí "kanystrový" filtr a napadlo mě, že asi nejúčinější reaktor by byl průtokový, ale jak ho nejlépe radikalizovat by netekl, našel ty 2 články na akvarko.cz, ale nic moc. Vždy se tam posunoval molitan a tak.
Co2 budu vyrábět kvasným procesem a pročišťovat ještě přes menší láhev. Reaktor jsem chtěl dát na výtok ext. filtru a molitan by to vlastně tlačilo směrem po proudu, pod něj bych pouštěl CO2.
Co vy na to? jaké máte zkušenosti a nápady, rád se poučím, s velkými akvárii nad 33l čistého objemu nemám zkušenosti, ta 200l (čistých cca 150-140l vody) je pro mě macek.
Tady ty 2 články za akvarko.cz:
www.akvarko.cz/…
www.akvarko.cz/…Starší reakce
0 06.02.2008 22:03 Aiven "Tlakové plnění pet lahve"
Postup je jednoduchý: vemte víčko protavte otvor vražte do něj ventil (uzavírací)viz foto a zatavte silikonem a je hotovo
tlakujeme do tvrdosti prodávané lahve
Využití: nemusíte mít kvašák vždy u akva
hodí se hlavně k pračce na co2
lze jich naplnit i5 najdnou
jedna vydrží dle intenzity klidně 14 dnů
Nevýhody: nutnost štelování ventilu
Důležité:před prvním tlakováním je nutno vyzkoušet těsnost ventilu neboť sme zjistil že ty kolíčky se ve výrobě k tělu evntilu nelepí ale jen zasunou což je pro těsnost silně nedostačující z důvodu silného tlaku
0 06.02.2008 21:07 Aiven "KERAMICKÝ DIFUZOR"
Tento postup je už z mé hlavy ,teda ,abych byl přesný princip ne ,ale stavba ano.
JEDNÁ SE O KERAMICKOU TABLETKU SKRZ NÍCHŽ PROTLAČUJEME POD TLAKEM PLYN
Výroba tabletky je zatim to NEJNEBEZPEČNĚJŠÍ ,co jsem kdy dělal a popravdě se divim že mám ještě všechny prsty na rukou.
materiál:
Je třeba keramika (jakákoli) já použil dlaždičku je možné použít dno hrnku konvičky ale rozhodně bych nebral žádnou ženě z svatebního setu
postup opracování:
Snažíme se udělat tabletku kruhového "ROZPTYLKOVÉHO"tvaru (viz. fyzika)
první přijde na řadu starý dobrý kladivo a ponk ...rozsekáme předmnět na hranůlek 4x6cm a je řada na kotoučovou brusku ,pomocí nýchž očistíme materiál od sklovitých povlaků ,pecky citrónu atd..a to na plošce 4x4cm dále ji zeslabíme pomocí brusky na 5až4mm.
Na řadu přichází kladívko a o hranu ponku opatrně odsekáme přebytky ,aby nám zbyl medailonek o průmněru 4cm a dále uparavíme na bruzce vzniklou rádoby válcovou stěnu a to tak dlouho ,dokavať se nám ,nebude vejít do víčka flašky (taková matonka na sport active musí prostě mít ten ventil proti vytečení).
Poté co se nám vejde do víčka přichází na ředu výroba čočky rozptylky pomocí námy zmiňované brusky a to tak že kolečko položíme na čelo koutouče a otáčíme s ním a yačnem pomalu odbrušovat střední část medailonku a to z obou stran a to tak dlouho ,dokavať nebude ve středu nejslabší místo 2,5-2mm, což je tak akorát, poté akorát zkosíme hrany a VOALA je to hotovo .
Výroba těla reaktoru:
Použijeme tu již zmiňovanou lahev a odříznem hrdlo hned za tou jakobi podložkou je vidět na fotce ,je to kvůli tomu ,abychom mněli kam umístit úchopku s přísavkou a dále upravíme víčko a to tak ,že odřízneme záklopku a odřízneme silikonový ventil ,vznikne nám tak díra o průmněru 1,5mm.
Vezmeme akvaryjní silikon vlepíme tabletku do výčka a pomatláme i závit a dotáhnem na uřízlé hrdlo na fest.
Očistíme tabletku od silikonu.
Dále vytvoříme dirku na nástrčku pro hadičku a vlepíme ji
hrdlo utěsníme libovolným plastem a půjde to snadno neboť díky podložce je za co.No a je hotovo.
Edit: tak ten keramický difuzor mi pořád teče ještě se mi nepodařilo utěsnit úzpěšně tu zpodní část hrdla lahve....tlak mi to vždycky prorazí
pokud to má fungovat správně,nemělo by co2 zustavat v láhvi nahoře,mám něco podobnýho ale na uplně obráceném postupu,dá se říci že z vývodu reaktoru do hadičky k filtru nejde ani bublina,válec mám rozdělen třemi stupni molitanu,co2 pouštím z dola přes kámen a nahoře to odsává filtr,přes ten molitam a neustálý pohyb vody dochází k uplnému rozpuštění co2 dřív než to nasaje přizdušnování na filtru,které misto vzduch tet tahá vodu z reaktoru,dá se říci že podtlak který nastává ve válci vede k uplnému rozpuštění co2
0 06.02.2008 19:47 Aiven "PRAČKA NA CO2"difuzor nebo lze požít název i reaktor
,toto není návod na výrobu super reaktoru ,ale jen jedna cesta možného postupu
Nápad jsem našel ,na videích amíků ,na youtube ,kde přišli s nápadem průtokového difuzoru ,já ho jen poupravil a vylepšil
a to tak ,že jsem ho předělal na vnější použití a také našel lepší tvar lahve (lze použít kužel ale myslím si že díza je lepší)
důležité je aby nedoházelo k odtržení proudu vody od stěny láhve
jak je vidět z fotografie(je to ta modrá věc vlevo)jedná se o pet láhev (nějaké kiselky ,domnívám se že hanácké)správného tvaru nahoře je ve víčku vytvořena díra a vní naraženo kolínko jenž je připevněno tavným silikonem a na vrchu kolínka je umístěn přívod plynu hadčkou ,jenž je jištěn kvalitním zpětným ventilem.Dole je vývod tvořen trubkou odpovídajícího průměru taktéž připevněnou tavným silikonem jak je vidět na fotografiích
Filtr funguje tak že je do horního kolínka přiváděna voda a ta má díky malému průměru vysokou rychlost protéká kolínkem a do flašky kde se postupně jak voda postupuje níž zvětšuje průmněr a tím i klesá rychlost a na konci dole v lahvi (voda teče ze zhora dolů)voda vyteče trubkou.
pokud do flašky foukneme plyn (stalačený na tlak rovnající tlaku vodního sloupce od spodní roviny bubliny až k hladině akva )tak se dostane do láhve neboť ho tam strhne dostatečně silný proud ale nedostane se ven z lahve neboť v nižších místech proud už není tak silný aby plyn natlačil do spodní trubky a začne se tam plym mlýt až se celý vstřebá do vody.Proud vody stéká po stěnách flašky výří bublinky jenž mnělní a pokud vytvoří tak pidi bublinku že se jí podaří vplot do trubky je tak malá že se v hadici do akva úplně vstřebá
jak sem již zmínil lze udělat tento difuzor i jako vnitřní vyvrtáním díry do dna lahve a dáním do akva ,ale nedoporučuji to ,nebuť mi tam vplula razbora a co2 jí uspalo(DEAD)
VÝHODY:mizivý odpor proudění vody díky udržení tlaků kapalina-plyn-kapalina a tudíž nemusíme plynu do cesty ven z difuzoru stavět žádný bio molitan
mele jaký koli plyn a to i kyslík (no toto zvládne vlastně jakýkoli difuzor)
moznost značného vylepšení:jedna z možností--- přidáním kuličky polistyrénu větší než díra v kolínku apod..
ostatní jsou na vás
Nevýhody:nejsem si jist s rychlostí vstřebávání
doufám že je tento nápad rozvedete svojí cestou a podělíte se snámi o něj s pozdravem aiven (www.rybicky.net)
Starší reakce
přerybněno tojo!!!
ale zpět k co2, já si dělal taky něco podobnýho ale ze skla přímo do prostoru přepadového filtru v pozadí akvária, a počítal jsem plochu dotyku vycházel jsem z výrobku jedné firmy (jméno nevim vim jen že jsou na aplikaci co2 experti a jsou ze zahraničí) bylo to 160cm2 na 160l akvárium vyšel jsem z toho a udělal malinko větší pro 49l akva (je tam tak 35-38l vody jsem udělal 40cm2 a pro 31,5l(je tam tak 25l vody) akva jsem udělal plochu 20cm2 je to dostačující, ale nevím jestli se podle toho dá řídit, já to dělal ve starém akva, a v tom novém jen zvětšil trochu plochu
mluvím o ploše dotyku hladiny co2 v aplikátoru a vody pod aplikátorem
V tak malém akvárku budou ty skaláry, závojnatky a hrotočelci lapat po vzduchu i bez CO2
Velkosť nádobky je podľa objemu nádrže-viď rataj,... Inak,bol som vypustiť Co2 z aplikátora. Keď už aj Hrotočelec bol na hladine,tak už je tam toho Co2 až až.
jestli dobře počítám, tak schopnost přestupu co2 do vody se zvětšila tak 200x..? takže patrně moc velká nádobka a moc co2
Když to funguje (rostliny rostou, řasa nezlobí atd.) ... tak do toho nešťourej
Štěpán: Rastlinky rastú pekne(viď moje akva 112 L),ale človek skúša a skúša až to .....
Práve som ho dočítal a musím povedať,že chemia mi nikdy nevoňala ale asi musím ešte kúpiť test na alkalitu a pozrieť to podľa tých tabuliek. Keby to všetko nebolo tak drahé.
Proč chceš přidávat CO2? Rostou špatně? Nemá to náhodou nějaký důvod?
Dobrý článek o CO2 je tady:
www.sweb.cz/… (Tillmanova tabulka je úplně dole).
CO2 test nemám,ph od 7 do 7,5. O tej tabuľke počujem prvý krát,idem pohľadať na nete. Ps: Som s CO2 začiatočník,tak ma prosím Vás dúfam poučíte a nebudete ma dodrbávať tak ako to tu niektorí ľudia vedia.
A jaký byl výchozí stav? Kolik CO2 jsi tam měl ještě před tou aplikací? (Lze zjistit např. dle Tillmanovy tabulky). Jestli máš jako já hodně měkkou vodu a pH pod 7, je docela možné, že toho céóčka bylo akorát ... Jeho přidáním jsi se tedy mohl dostat mimo doporučené rozmezí.
Vyrobil som aplikátor CO2 z plexiskla,rozmery na akva 100 l - 10x10x20 cm tak ako má Rataj-tan trojuholník. Zospodu som dal sieťku,aby tam nemohli náhodou vniknúť rybičky. Píšu,že týmto aplikátorom nehrozí presýtenie vody CO2.Naplnil som ho zo syf.bombičky-vraj sa sám postupné vstrebáva do vody. No rybky po cca2 hod sa začali zdržovať pri hladine a očividne lapajú po kyslíku. Ako to teda v skutočnosti je? Vopred ďakujem.
Starší reakce
To ti nikdo neřekne musíš si to vyzkoušet a měřit Ph jestli se moc nemění směrem dolu. Když to přeženeš budeš z toho mít sodovku a ryby se ti udusí.
Aplikátor se bude postupně plnit, když v akva budou svítit světla, to jest 14hodin(6:30-20:30). V 12l akva: 1 bublinka/minuta , v 30l akva: 3 bublinky/minuta. Jak velká má být plocha dotyku stačí pro 12 l 5-10 cm2 a pro 30l 10-15cm2?
Záleží kolik toho chceš rozpustit a do jak velkého akvária.Pro malá akvária stačí jen napustit nádobku (aplikátor) Pro vetší je to co máš na obrázku, ale jsou i další způsoby.
aha ale ja ho poustim po bublince 1bublinka na 10l za minutu(tak je to napsany s navodu od tlakové soupravy.a chcu se ještě zeptat jestlinebude lepší řešení průtokový aplikátor (např ten nan nákresu)
nebo stačí jenom tohle
Počítač bublin se používá na to když pouštíš co2 přímo do akvária přes kamínek nebo přímo do čerpadla , potom má senu abys přibližně věděl kolik toho tam dáváš. V tvém případě když jenom nafukuješ jednou za čas nádobku v akváriu počítadlo nepotřebuješ spíš zpětný ventil.
Přidat reakci
1 ...... ...... [3] 4
Zpět na obsah sekce CO2 • Zobrazeno 11609x