Plži a nemoci
Pro přesnější a rychlejší určení nemoci a její příčiny je vhodné k dotazu přidat fotku.
Doplňující informace o akváriu, např. zda jde o zaběhlou nebo čerstvě založenou nádrž, něco o údržbě (jak často je měněna voda, čištěn filtr) také pomohou.
Těžko radit, když se neví, jakého parazita tam máš. Že je to rybí parazit jsi zjistila jak? Fotku nemáš?
0 06.03.2022 22:23 Kascena – Šnek Helenka a paraziti? ????
Zdravím, prosím potřebovala bych poradit... Dotáhla jsem si do akvária nějaké rybí parazity, nevím přesně jaké... všechny rybičky jsem dala do karanténího akvária a celé akvárium jsem vyčistila a vyměnila písek... Rybičky v karanténě léčím a v hlavním akváriu žádné nemám (paraziti po vylíhnutí bez hostitele prý dlouho nevydrží) ale dala jsem do toho akvária šnekožravé šneky Helenky... A teď přemýšlím jestli také nemůžou mít ty parazity a nemám je také dát do nějaké karantény... Možná je to hloupá otázka, ale nikde jsem o tom nic nenašla... Za každou radu děkuji ????
Starší reakce
Podívej se tady do tohoto tématu a přečti si příspěvek od Raviolky z 13.05.15 19:38:58.Nebo si dej nejkvalitnější příspěvky v tom tématu a je to hned ten první.
rybicky.net/forum/20-plzi-a-rozpad-ulity Odvápnění ulity. Viz toto vlákno.
0 04.05.2017 14:32 JardaP – Nemoc
Měl bych na vás dotaz kdo se v tom vyzná. Všiml jsem si že na šnekovi v akvárku je něco divného ( ulita) dva už mě takhle odešli a jeden přežívá. Podívejte se na obrázek budu rád za každou radu. Jinak jsem se díval že mám PH pod 6 může to být způsobený tím?
Děkuji
Starší reakce
No jasně... ale nemělo by zapadnout, že jsou plži nosiči mnohem větší než ryby ze zdravých chovů... Dají se odhalit pokud někdo karanténu má a jsou v ní i rybky...
U rybek takto odhalíš možné nemoce a máš možnost je ještě přeléčit než je dáš do plánovaného obydlí, ale u šneků mi to postrádá význam. Neříkám, že si nemůžeš zavléct nějaký moribundus, ale jak ho poznat na neritině, ampulárce, nebo třeba levatce? Popravdě osobně jsem karanténu nikdy nepoužil u ryb, natož u šneků.
A proč ne, když rybky máme dávat do karantenních nádrží?
Šoupni je tam přímo, tohle vůbec neřeš
Ahoj, poradí mi, prosím, někdo, jak "dezinfikovat" plže před vložením do akvária? Nemám karanténní nádrž, leda kbelík nebo pětilitrovku. Raději spíše šetrné opláchnutí (hypermangan?, slaná voda? ) nebo tak něco.
Prosím o radu - všimla jsem si, že dva šneci (levatka a kružník) mají "vstup" do ulity lemovaný plísní - takový kožíšek jakoby. Jinak je celá osádka (i ryby) v pohodě. Máte někdo zkušenost co s tím? Díky.
Starší reakce
zdravím, moje to dělá taky... je to proto, že má v ulitě moc vzduchu
Takhle se chovají před smrtí....
0 03.10.2016 20:09 anna836 – Ampulárky okružákovité
Mám tři Ampulárky okružákovité(teď už to vím jistě). Koupila jsem je dneska odpoledne a jedna z nich se pořád jakoby vznáší těsně pod hladinou a ne a ne se potopit. Ti dva se normálně potopili na dno a spokojeně si lezou, ale tenhle jen plave pod hladinou. Je to nějaká nemoc nebo je to normální? Děkuji za rady.
Starší reakce
Chtělo by to do prezentace doplnit informace: údržbu, složení rostlin a osádky, krmení. Bez toho je to jen z fotek spíš hádáním z křišťálové koule.
Mimochodem, týká se to obou nádrží nebo jen jedné z nich?
0 10.08.2013 15:51 waspkiss – šneci
Poradí mi někdo,proč nedokážou přežít šneci v mé nádrži?Chemii nepoužívám, tak vážně nevím.Děkuji předem za rady.
Starší reakce
Okružaky nemam no, ale i tak nvm čím by to mohlo byt
Okružáci. Normálně lezli, přendal jsem je do jiné nádoby a jsou v tomto stavu
A kdo? a není to něco už KO?
0 21.02.2013 18:04 hujerek – tělíčko z ulity a nehýbou se
nevíte, co jim je? Dal jsem je do nové vody a jsou venku z ulity, tělíčkem bez kontaktu s povrchem a nehýbou se
Starší reakce
0 02.02.2013 21:42 tomask636 – je to tak - ancik je vrah
Zdravím, píšu, abych rozsoudil ty vaše dohady. Právě jsem byl svědkem vraždy! V mém společenském akvárku. Ještě před hodinou jsem si pochvaloval krásnou ampulárii cca 2 roky starou, jak se pase a krásně leze. Teď se dívám na víření na dně akvária a vidím ancistruse (samička cca 3 roky - 7cm) pasoucího se na šnekovi. A protože to je již druhá vražda, musel jsem se o to podělit. Ancik si již dlouhou dobu (co dorostl), dovoluje na všechny. A často jsem ho přistihl (a vy také), jak se pase na šnekovi. Říkáte si - jde po řasách. Ale ne, jde po mase schovaném za poklopem. Vždy, když "bojovali", ancik si šneka převracel tak, aby "nasál" jeho poklop (ochranou zátku), ne ulitu. Takto šnek odolává dlouho. Ale ne dost dlouho. Boj ho tak vyčerpá, že poleví. A když polevil, ancik začal zátku okusovat a dostal se na maso - a to je pak konec. Takže pozor na přerostlé jedince.
Starší reakce
Já tě chtěl taky jednou předběhnout v odpovědi, proto stručně a rychle
Určitě souhlas, ono z toho nepochopení, či nedovysvětlení bohužel vznikají pěkný obludnosti. Nutno přiznat, že ten dotaz je klasicky záludnej.
Podle toho co, někdy i na následky léčby "pojde"
A jeste jeden dotaz.Kdyz dam sneka do akvarka a nakazi se mi ryby nejakou nemoci tak pri leceni ryb se vyleci i snek?
Já to myslel tak, že z "nemocného" prostředí si i se šnekem může něco "přitáhnout", zvlášť pokud nefunguje "domácí karanténa". V žádném případě nechci dělat ze šneků nebezpečné přenašeče nemocí
Jak píše kolega, tak ano, ale aby se z nich nedělali nějací bubáci. Když bude šnek k prostředí kde se daná nemoc vyskytuje, tak to možné je, ale jinak bych se jich nebál, jsou to dobří pomocníci.
Ano. Někteří šneci jsou hostitelé
Ahoj.Mam mozna trochu stupidni dotaz ale presto.Muzu si do akvarka zavliknout nemoc se snekem?
Diky
Starší reakce
Mrkni pár riadkov dole, tam som to písal.
Až nyní jsem si všimnul tohoto fóra - omlouvám se
rybicky.net/forum/14827 - Konkrétní radu jsem tam ale nenašel, takže stále spolehám na Vaše rady
Dobrý den,
měl bych takový dotaz. Mám nejspíš ,,Ampulárii východní" - asi 8 kusů. Ovšem až nyní pozoruji na několika podivný rozpad ulity. To znamená, že někteří ji mají nakřáplou, nebo místy zcela odlouplou a to ve velkém množství. Je to nějaká nemoc, nedostatek něčeho nebo většina si ulitu poškodila o předměty?
Díky, přeji hezký zbytek dne
DavidDizzer
Starší reakce
Pochybovati je....,mýliti je.... to není na palce
stejně agresívně se k měchýřovkám i ampulárkám chová i mnoho dalších ryb...a překvapivě nejsou to většinou cichlidy, ale stále nenažrané živorodky. Já mám problémy i s lasturnatkami, neb mám v některých nádržích zavlečený nějaký hodně žravý kmen a ty plže dovedou také zmařit...
Překvapilo by mně, kdybys nerejpnul. Chytráci pochybují stále a nezapomeň mi zase dát palce dolu.
Není to tak dávno co někteří chytráci tu pochybovali o tom, že dospělejší ancistrus dovede zmařit ampulárii....
Tá perforovaná ulita bude najskôr príliš nízke pH.Často sa to objavuje pri pH pod 7,5.Vápnik slimák získava nie len z vody,ale značnú časť z potravy.Napr.Ampulária až 48%.Rovnako nepravidelná výmena vody a kolísanie pH poškodzuje ulitu.Zmena podmienok pri dovezení domov do akvária(nízke pH pod 7,5) skôsobuje masívne poškodenie schránky ktoré sa objavuje po niekoľkých týždňoch a prerastá až do masívneho rozpadu.(dobré sú živočíšne bielkoviny+sépiová kosť)Odporúčam aj suché lístie ktoré je pre slimáky prospešné a radi ho spásajú.
Slimák a ancíky:Vrchná vrstva schránky je tvorená zmesou proteinov vylučovanou okrajom plášťa.Chráni ulitu pred poškodením a u zopár druhov nesie chĺpky.Ak sa k tomu pridá riasa na schránke tak toto môže podnecovať ancíky.Mnoho rýb tohto druhu obľubuje aj mäso.Ancík príležitostne rovnako.Mŕtvy slimák je preň spestrenie jedálnička.
No a aby jsme se nenudily,moje Mechyrovky maji stejny problem,jakoby rozpad ulity,myslel jsem taky odvapneni,dal jsem jim na zkousku sepiovou kost ani si ji nevsimly,anciky nemam a deje se mi to jen v jednom akva,v dalsim jsou bez techto problemu(samo,ze pouzivam stejnou vodu).A ted babo rad!!
Ono okusování ulit jsem pozoroval taky, ale bez oněch příznaků "odvápnění". Uhynulí šnek byl i u mně vítaným zpestřením nejen pro ancíky, zřejmně proto, že mrtvá tkáň již příliš v šnečím obalu nedrží a částečně se z ulity vysune. Co se týče odvápnění ulit. V akva, kde jsem mněl vodu bez úprav (velmi měkká, ph asi 6,5) to byl běžný jev i bez přispění ancíků či jiných ryb. Po úhynu šneka a vyprázdnění ulity, trvalo několik týdnů než ulita zmizla celá. A to jen za přispění působení vody.
Přidám svou zkušenost z pozorování obdobné situace a dovolím si malinkatou laickou teorii.
Zkušenost :
Před necelým rokem jsem zaznamenal úhyn jedné měchýřovky. Okamžitě po úhynu byla obalena Ancistrusy sp. a systematicky požírána. Soustředili se na víčko, které bylo během asi dvou hodin narušeno a odtrhnuto. Poté již následovalo vyžrání zbytku obsahu ulity.
Pozorování :
Co tomu ale předcházelo, si dávám do souvislostí až nyní. Všichni ancíci se s oblibou přisávali na ulitu měchýřovky a postupně ji okusovali ulitu ze všech stran.
Laická teorie :
Toto "okusování" jsem přisuzoval, a stále přisuzuji tomu, že krunýřovci se prostě pásli na řase, která plži částečně pokrývala ulitu. Jestli je možné, že si doplňovali nějaké látky pro tvorbu svého krunýře, raději nechám na někom jiném. Po nějakém čase, přibližně po měsíci, jsem zpozoroval, že ulita začíná být perforována. Všude jsem četl o odvápnění, ale Johanem jsem byl nedávno na sousední fóru poučen, že tomu tak není. Jestli je či není nedokáži posoudit, protože veškeré dostupné informace říkají, a z použitých fotografií je patrné, že takováto perforace se rovná odvápnění ulity. Když si ale dám do souvislosti to, že ancíci ožírali řasu na ulitě a že se nejedná o odvápnění, tak mně napadá jediná teorie. Tím jak se ancistrusové pásli, tak narušili (možná nechtíc) strukturu ulity měchýřovky, kdy svrchní vrstva je tvořena konchinem. Ten má ulitu plže chránit před nežádoucími vlivy prostředí. Tím že je tato vrstva narušena, dochází k další destabilizaci struktury schránky a následnému úhynu plže. Poté již krunýřovec připluje, naruší víčko (to jsem viděl na vlastní oči - není to pro něj něco nepřekonatelného) a vyžere obsah.
Tak to je taková má malá laická teorie. Co vy na to?
Je mnoho ryb, které si umí se šneky bravůrně poradit. Za mistry v tomto oboru považuji mřenky nádherné, ale u té ancistrusky kroutím hlavou. Původně jsem taky myslel, že se jednalo o uhynulé šneky a tam by nebylo se čemu divit. Opravdu zajímavé téma. Nechce se ti obětovat ještě nějakou ampulárku a zjistit jakým způsobem ji anciska udolá? Má zde ještě někdo podobnou zkušenost?
Starší reakce
Ancistruska měla cca 10cm a nevím jakým způsobem je zabila. Nějak je udolala. Když se do ampulárky pustila u skla, byl to rachot. Měla jsem tři ampulárie, tu nejstarší asi půl roku, kladli vajíčka, byla pohoda a během měsíce bylo po nich. Přitom masitou stravu dostává, jednou za dva až tři dny má dostatek patentek.
Ne nebyly. Když jsem ancistrusku odehnala
tak ampulárka normálně žila. Dělala to jenom jedna samice.
A nebyli náhodou ty ampulárie už mrtvé???
Ta ancistruska ampulárky zabila jakým způsobem a v jakém časovém období?
Mně dospělá ancistruska zabila/sežrala tři velké ampulárie, přistihla jsem jí. Zajímavé že neritin si nevšímala.
No zažila jsem situaci, kdy ampulárka přicvakla dospělému krunýřovci víčkem fousky i se "rtem". To byl fofr po akváriu a už jsem měla strach, že budu muset zasáhnout. Že by nebyla schopná se včas zavřít a on ji sežral se tedy nedovedu představit. Některé ampulárie před uhynutím nedokázaly zavřít úplně víčko (a často ani se úplně zatáhnout), ale věčně hladový Luxík se do nich pustil až po jejich úhynu.
Ale rozmáčknutí okružáci mu moc chutnali.
Dobrý a teď tu o červený karkulce
No jiná tlačenice o žrádlo je když ancistrus je jeden nebo je jich několik, jiná tlačenice je když je jich sto nebo víc. To se pak ryby chovají docela jinak, než ve společenském akváriu.
Také mám ancíka ale tohle jsem nepoznal :-/
Pro přesnější a rychlejší určení nemoci a její příčiny je vhodné k dotazu přidat fotku.
Doplňující informace o akváriu, např. zda jde o zaběhlou nebo čerstvě založenou nádrž, něco o údržbě (jak často je měněna voda, čištěn filtr) také pomohou.
Přidat reakci
[1] 2
Zpět na obsah sekce Další živočichové • Zobrazeno 3871x