Intenzita osvětlení
Souhlas, osobně měním zářivky pravidelně jednou za rok, i když vypadají že jsou OK - T8 stojí pár kaček (nekupovat v zooshopu ale v obchodu s elektro). 1x měsíčně také čistím zářivky a reflektory od prachu a bordelu co se na ně nalepí od cákanců.
Zářivky mají svojí životnost a výrobci garantují úbytek asi 10% výkonu, ale 5 let to asi nebude. Další podstatná věc která hlavě ubírá výkon je že jsou zaprášené a špinavé a někdy je stačí jen umýt. Tobě je doporučuji vyměnit ale udělej to postupně po jedné z odstupem několika dní.
0 03.10.2017 13:14 Mira – Stárnutí zářivek
Dobrý den, myslíte si někdo, že zářivky stárnou a mění spektrum? Mám totiž RIO 180 a trubice jsem neměnil aspoň 5 let. V poslední době mám ale problém s rostlinami. Většinou jsou to kryptokoryny, kterým se dělají díry v listech a prostě neprospívají. Čistím, přidávám CO2 (tekuté). Tak mně napadlo to osvětlení.Máte na to někdo názor?
Starší reakce
Jenom doplním - existují stmívatelné předřadníky na T5 zářivky
Kromě toho tropické rostliny dobu osvitu přes dvanáct hodin vesměs nepřijmou. Můžeš to vidět navečer, když se jejich listy "zavírají". Jdou spát a basta, nevymluvíš jim to.
Naprosto souhlasím s Václavovým příspěvkem o pár řádků zpět: těžko se to měří a těžko se dělají nějaké návody. Každý si to musí vyladit podle svých podmínek cestou pokus-omyl. Velikou výhodou LEDek oproti zářivkám je možnost intenzitu osvětlení plynule regulovat.
Na druhou stranu ale čím silnější světlo, tím více problémů, řasy, nutnost CO2 a dalšího hnojiva, větší proud v akváriu a podobně. To nemluvím o testech, pH metrech a s tím spojené chemie.
Slabším světlem můžeš svítit delší dobu ale to neznamená že budeš mít stejné výsledky jako z intenzivnějším a kratším svícením. Je to také o rostlinách jaké si zvolíš.
Starší reakce
To je trochu problém, led osvětlení udává většinou maximální výkon na který ale ve skutečnosti nesvítí a i amatérské měření luxmetrem není moc přesné. Takže je to pokus omyl.
0 12.07.2017 18:25 MichalNecek – Kolik Wattu na litr mám v LED oproti zářivce?
Zdravím Všechny nadšence akvaristy a mám dotaz. Mam nad svým akva led osvetleni ve 3 rampach a sice:
Dve rampy Chihiros A-series spojené v jednu 120cm.. 80cm 7200 lumenu a 54 wattu a 40cm 3850 lumenů 24 wattu a na zadni rostliny mam jeste 90cm led rampu 24,8 wattů 2640 lumenů, celkem 99,8wattu.
Při zářivkovém osvětleni si umím spočítat, kolik wattů na litr mám, ale u LED se to počítá jinak, umí mi někdo poradit jak, případně to přepočítat?
Děkuji
Starší reakce
Já vím, že je to hodně orientační. Momentálně budu nahrazovat celkem 5600lm ze zářivek, bez reflektorů. Pásky jsou 4 po 0,9m, papírový výkon 20W/m, dle datasheetu celkem cca 7200lm (v reálu určitě méně). Uvažoval jsem, že ze zářivek jde do AQ cca 50% tedy 2800lm, LED míří dolů, úhel 120°, takže bych je dal ze začátku tak na 40% a ponechal dobu svícení stejnou. Ikdyž teď mě napadá, že nevím jestli je průběh svítivosti lineární. Takže to stejně bude +/- autobus, no uvidíme. Hlavně, že to jde regulovat, mám kontrolér TC420
0 28.02.2017 17:07 Bacoun –
Re: Zip 0no záleží na spoustě věcí.Kolik je ve vodě CO2,jak náročné rostliny na světlo máš atd,atd.Ale obecně.Já jsem začal se svícením s Led na 50% a 8 hod a postupně jsem to upravoval dle stavu v akváriu.Dneska svitím 9 h a výkon mám tak na cca 55%.
Edit:Koukám,že ty máš výšku 45 cm.Tam budeš možná tu intenzitu moct mít procentuelně vyšší,ale také záleží jaký výkon ty pásky budou celkově mít.
Zdravím, mám připravený přechod ze zářivek T5 na LED pásky. Jaký zvolit vhodný postup přechodu. Nechat stejný čas a na hrubo dát výkon dle lumenů uvedných u zářivek a pásků, nebo to raději stáhnout více, nebo třeba kratší čas? Následně se samozřejmě budu snažit korigovat dle kytek a případně vývoje řas, ale jde mi o ten úvod
Díky
Starší reakce
Ajeee
ja vedel ,ze to tak jednoduche nebude...
Koupim teda el.predradniky a patice
Jeste jednou dekuji za rady
Sníží ti to podstatně intenzitu světla.
Urcite dam i reflektor,dekuji. A jeste jedna otazka,chci pouzit normalni zarivkove teleso 3x36w,ip65 s pruhlednym deklem vude to necemu vadit ? Ten plast ?diky
Hlavně si pořiď dobré reflektory. Ty opravdu dobré dokáží nasměrovat jinak nevyužité světlo do akvária až o 70-100%
Pre stredne náročné rastliny určite áno
Starší reakce
Určitě
trubice je stara ani ne pul roku cca 5 mesiců.Takže ten reflektor od juwelu udela vic nez alobal nad zarivkou ?
Koupil bych novou trubici a dobrý reflektor ti otočí všechno stávající světlo do nádrže a to se může tím pádem zvětšit o 70-100%.
0 11.02.2017 17:16 Petas33 – intenzita
DObrý den chci se zeptat mam akvarium s klasickym krytem a zarivkou osram 15 w 865 .Ale zacinaji se mi delat rozsicky a hnede fleky na skle.Problem je ze dalsi zarivku uz neni kam pridat.Pod soucasnou je plech ale uz ma svoje léta a je trochu vyrezly vylepil jsem misto tedy alobalem.Na internetu jsem narazil na reflektory od juwelu.Má to smysl nebo alobal udela stejnou službu ?
Starší reakce
Předřadníky jsou dělané na určitý výkon a nedoporučoval bych tam dávat jakékoliv jiné ať silnější nebo slabší. Pokud chceš změnit barvu světla stačí si koupit teplejší trubice. Já mám třeba 2x 830 a 1x 840.
Tak dnes jsem se díval u nás v Hornbachu a mají tam jen 28w T5(116cm). A teď jedna technická...bude to svítít když tam mám teď 54w.Právě že nevím jestli to ten elektronický předřadník zvládne. Mám totiž od koupě osvětl. tělesa 3x865(dávali zdarma)Zdá se mi to dost do studena a chtěl bych to trošku poladit, jelikož mám i nějaké červené a nějak se nechcou vybarvovat a 0,75w/l se mi zdá dost. Je to dělané na dva elektr. předřadníky. 2 + 1 zářivka. A teď jestli to bude svítit když dám na jeden předřadník 54w a 28w. Nebo musím dát na ten první 2x 54w a samostatně na ten druhý 28w. Nerad bych to nějak spálil.
pokud to predradnik zvladne, tak jsou jeste T5 zarivky, ktere maji sice mensi svitivost, ale jeste vetsi ucinnost.
napr
www.osram.cz/… (28W)
ale asi i se 3 ks by svetla bylo min. 2400 lm/ks (28w) vs 4100lm/ks (54w)
2x54 je lepší, protože 54W jsou T5 zářivky. Mají trošku větší účinnost než T8, které jsou u 36W. Navíc už je máš, kdo by to předělával...
Zdravím, dotázek...je lepší dát 3x36w zářivky nebo 2x 54w zářivky a nebo je to úplně jedno. Mám totiž osvětlovací těleso na 3 zářivky a mám tam 3x54w ale stejně nechávám svítít jen 2. 3 se mi zdají moc. Dík za odpověď
Starší reakce
Protože se jedná z velké části o tropické ryby a rostliny tak by svícení nemělo trvat déle jak 12 hodin. Protože se ale dneska používá čím dále účinnější osvětlení tak se i doba zkracuje. Takže těch 8-12 hodin je optimum.
0 10.01.2017 17:40 buggy – celkovy čas deního osvětleni
Ahoj zeptam se jaka je tak asi nejvice doporučovana doba na svicení akvaria 8 -12 nebo 16 hodin aniž by jste koukaly na velikost či jinou okolni věc s tím spojenou děkuji
Starší reakce
Rozměry 60x30x40 už vypadá jinak než v prezentaci.
Rozměry akvária, fotka? Jestli to je to AQ, co máš v prezentaci, tak by to mělo stačit.
Dobrý den, rád bych se zeptal jak mám zjistit, že je osvětlení dostatečné. Používám LED pásek 14,4 W a mám ho skoro 1700 mm v krytu. Hloubka akvaria je 40 cm. Děkuju za rady
Starší reakce
Já svítím na plno, používám tekuté Co2 a vodu mám s lehkých nahnědlým nádechem, svítím Tommi LED osvětlení LFL-CL-800 27 W modro-bílá.
Ono taky záleží jestli dodáváš CO2 nebo ne.Powery ho třeba ve svém AQ dodává.Já ne,takže já si takovou palbu nemůžu dovolit.Já svítím tak na 50% výkonu Led rampa Tommi 60 cm délka,18 W.AQ 60x30x30.Na začátku jsem svítil cca.na 70% a měl jsem co dělat,aby tam byly vidět rostliny a ne řasa.
Mám 60x30x30 s Easy LED Universal Freshwater 438 mm tak 5 cm nad vodou. Intenzitu mám nastavenou na 80 %. Ale jestli je to dobře nebo špatně, toť otázka ;)
0 14.06.2016 10:22 Kikol – Sila osvetleni
Ahoj, pořád dumám nad sílou mého osvětlení. Mám akvárium o rozměrech 80x40x40cm a osvetleni Easyled Freshwater 895mm. Světlo má výkon 44W a 3824 lumenů. Mám ho zavěšené asi 13cm nad hladinou.Pěstuju červeně zbarvené rostliny a kobercovky. Pořád nevím na kolik procent ho mám na stmívači nastavit, jelikož je o něco delší než mé akvárium,a tak část svítí mimo + mám na krajích akvaria skleněné krycí pásy o šířce asi 12-13cm, které by teorericky měli stínit rostlinám až ve vyšších patrech. Tak by mě zajímalo jaká je optimální síla pro mé akvárium? Případně jestli má někdo akvárium se stejnyma rozměrama a led osětlením, tak jak moc svítíte vy?
Starší reakce
Ahoj, to me taky, ale koupil jsem si poradny trafo a ten druhy uz je po vice nez roce v pohode. A to nechladim.
Měřil jsem to zrovna před pár týdny (po více než roce), a moje výkonné LED čipy Bridgelux BXCD45 (6500 K, 9.2V, 9.2W, 950ℓm@1A) svítí podle všeho pořád stejně. Používám je na 90% doporučeného výkonu a aktivně je chladím, takže se k nim chovám docela šetrně. LED pásky teď momentálně nepoužívám, takže ty jsem neměl možnost s odstupem času měřit.
Marcel, skús zmerať intenzitu čipov po roku svietenia.Mne led pás 5630 na hliníku išiel po roku svietenia rapidne intenzitou svetla dole(asi tak o polovicu).
Daviman84 napsal: Jedná se o 35cm vysoké sklo, to znamená že výška vodního sloupce bude opravdu maximálně 30cm, u zadního skla místy počítám s 20cm a méně a vážně nerad bych řešil problémy s přesvětlením a věcmi s tím spojenými(řasy, vysoká teplota,...)
Já osobně bych použil buď jednu zářivku T5 nebo T8, u níž bych intenzitu světla reguloval zavěšením níže či výše nad vodní hladinu, nebo bych volil LED pásek na hliníkovém profilu (SMD 5630 nebo 5730), kde by šla intenzita regulovat pomocí nějakého stmívače. Je ale otázka, jak dlouho bude takový LED pásek nad akvárkem bez krycího skla fungovat. Mám LED čipy asi 10-15 cm nad krycím sklem a po nějakém roce používání už je na některých místech odhalených spojů vidět koroze.
2vaaclav: Dal jste mi 3! palce dolů a žádná reakce proč? Rád se poučím, jestli mám někde chybu, ale selským rozumem je vše v pořádku:
1) Když si někdo koupí standardní malé akvárium 60 x 35 x 35, tak mu všicni doporučí 60 cm dlouhou linerání zářivku a vše je v pořádku (nikdo se nebojí, že výška vody je nízná a bude růst řasa).
2) Když si někdo koupí dvě taková akvária (jedno do obýváku a jedno do ložnice), tak si koupí dvě 60 cm lineární zářivky a pořád je vše v pořádku.
3) Když se pak rozhodne, že si ty akvária dá vedle sebe, tak bude pořád využívat dvě 60 cm lineární zářivky a stále je dle vás všechno v pořádku.
4) Když si ale nad ty dvě akvária umístí místo dvou 60 cm (např. 2 x 1350 lm) jednu 120 cm lineární zářivku (3350 lm), tak ten matematický 20% nárůst lumenů (když si někdo koupí 60 cm trubici T8, T5 nebo LED, tak jsou ty rozdíly klidně taky takové) bude tak extrémně drastický na prosvícení dna, že začnou růst řasy a celé akvárium přestane fungovat? To je podle mě blbost. A přesně takhle zněla otázka, kdy se tazatel TEORETICKY bojí to použít a já ho uklidňoval, že se podle mě, není čeho bát a bude to ok. Když vy mi za to ale dáte 3 mínusové palce, tak očekávám, že jsem někde udělal tak fatální a zásadní chybu, že bez jejího vysvětlení v akvaristickém světě už nemohu dál žít a měl bych s tím seknout = všechno darovat a žádnou živou rybičku ani rostlinku už nikdy nekoupit.
Vše záleží na zvolené osádce (počtech), rostlinách a používání akvária (nic z toho nenapsal), ale rozhodně nevidím žádný obecný problém mít nad nízkým dlouhým akváriem (120 x 35 x 35) 120 cm lineární zářivku. Aspoň to bude mít hezky prosvícené a bude si moct dovolit i nějaké červené rostlinky nebo třeba koberec.
nebylo to myšleno na typ, ale na tvůj dotaz o dobře prosvíceném dně. Zákonitosti nerovnováhy znám a světlo je důležitý činitel
Ahoj, mozna se mylim, ale ja to chapu tak, ze delka zarivky nema vliv na to kolik lumenu to akvo dostava, to spis zalezi na jejim druhu, tzn. ci je to led, klasicka ci jina a na prikonu ve watech, pokud je 15 W zarivka stejneho typu 60 cm nebo 120, myslim, ze lumenu bude stejne, jen intenzita osvetleni bude vyssi u te kratsi.
... snad nekecam ...
PS Na druhe strane je taky fakt, ze vetsinou delsi zarivka ma vyssi prikon ... tedy stejneho druhu ...
KarlosS napsal: třeba to, že bude zbytečně bojovat s řasou ...Neznám jediného člověka, který by v akváriu o výšce (skla) 35 cm bojoval s řasou jen kvůli tomu, že použil lineární zářivku ... je to naprosto normální zdroj a síla osvětlení. Pokud má někdo řasu, tak je problém někde úplně jinde (celková nerovnováha).
PS: Zářivka má sice hodně lumenů, ale to je jen díky té délce = 60 cm zářivka (kterou nad malým akváriem používá většina akvaristů) svítí "stejně" jako 120 cm = je jen delší a osvítí tak delší prostor/nádrž.
Aq by mělo být bez krytu a voda +/-1cm pod okraj, právě kvůli tomu abych měl alespoň trochu větší vodní sloupec. Jasně že bych mohl udělat nádrž vyšší, ale nízké se mi líbí víc a navíc pro plánované Danio Perlové je nižší vhodnější
Přidat reakci
1 ...... [6] ...... 11
Zpět na obsah sekce Technika • Zobrazeno 16826x