Intenzita osvětlení
50 - 30000 lux je docela velký rozptyl, ale bavme se o průměru.
Ty 3 reflektory mají světelný tok cca 4050lm (3 x 1350 lm) a pouštíš to na plochu
0,9 m2 (180cm x 50cm), jinými slovy je to v průměru 4500 lm/m2, tedy 4500 lux, což je přesně uprostřed mého doporučení.
Schválně jsem si to měřil. Já mám na hladině 50 až 30 000 lx. Maximum je přesně pod svítidlem (mám 3x 20W led reflektor), 50lx je v rozích. Mám na hladině plovoučky, tak v samotném akváriu bude hodně málo luxů.
U druhého akvária mám 2x Chihiros 601 a tam mám pod svítidlem 20 000 lx. V rozích opět 50lx. Chtělo by to víc, ale pak moc roste i sinice. Ale i s tímto mi rostliny u 40cm vysokého akvária solidně rostou.
V těch rozích je prakticky 0, protože těch 50lx je spíše z okolního světla než z osvětlení akvária.
35000lx je spíš hodnota pro venkovní jezírko na sluníčku, než pro akvárko.
Takový akvárko bych chtěl vidět, škoda že k němu nemáš prezentaci.
A nie je to az moc zase tych 35 000 lx na hladine?
Ake mate svetlo a na akom stupni nastavene?
Hodnota 4000 - 5000 lx je fest málo. Já mám běžné cca 35000lx na hladině
To vychadza akosi malo, lebo Chihiros A601 ma na max. 7. stupni 5800 lm, a ked budem chciet mat na hladine 1530 lm, tak to vychadza nastavenie na 1,847 stupna, zaokruhlene 2. stupen.
Uvádím na hladině, aby bylo jasné kde jsme. Pokud budeme uvádě u dna musíme započíst odraz a pohlcení ve vodním sloupci a výsledek bude samozřejmě jiný. Dále je množství světla na hladině daleko lépe určitelné.
Stačí dopočíta lux = lm / m2, lm jsou zpravidla na světlu uvedeny.
Takže pro hladinu 80 x 32 cm je to max 1530 lm, ideálně někde mezi 1025 - 1275 lm.
xvalp06 napsal: Nešel bych nad 6000lx na hladině, začal bych někde mezi 4000 - 5000 lx.
To je rada. Borec to určitě bude měřit luxmetrem.
Nešel bych nad 6000lx na hladině, začal bych někde mezi 4000 - 5000 lx.
Potom si přečti třeba tento článek a zapoj vlastní hlavu, nechtěj po ostatních, aby věci řešili za tebe
www.rostlinna-akvaria.cz/… Samozrejme, ze nechcem jasnu odpoved, a ze s tym suvisia aj dalsie ine veci.
Ale musim sa podla niecoho odrazit.
Nastav to na čtyřku.
Jestli opravdu věříš, že ti na tohle někdo může dát jasnou odpověď, tak jsi s prominutím blázen
OT prosím
Starší reakce
Kryt jsem s obrovskou radostí zrušil, vypadalo to jako rakev na poslední cestu, a jelikož mám Danie tak jsem dal krycí sklo, jinak bych nedal ani to, kryt bych už nechtěl, nejraději bych sundal i ten plastový rámeček aby to mělo čistý vzhled, ale to jaksi nejde, musel bych nejspíš odpustit vodu, protože tam drží jak židovská víra.
To se taky dá,ale přece jen ten celí kryt vypadá lépe...
No ještě uvidím..
ale díky..
logrus napsal: bál bych se vyskakování ryb s akvárka..... Tak tam das kryci sklo a svetlo das nad nej a je to
. Taky to tak mam.
bál bych se vyskakování ryb s akvárka.....
A co takhle světlo bez krytu?
Tak jsem přesídlil do foru...
Koukal jsem na set akvárka 70x50x50 a je tam osvětlení 2x24W T5.
Předpokládám že to je asi hodně málo?
Co ale s tím, pokud si člověk nechce sám vyrábět nejaký kryt se světlem??
díky na rady..
Starší reakce
Na společenské ti to bude stačit jestli na rostlinné to je otázka. Docela by mě zajímalo jaký je skutečný výkon takových světel.
Řekl bych, že by to chtělo ještě info o hnojení a plánovaných rostlinách (náročnost)...
0 15.08.2018 11:53 Bob – Intezita osvětlení
Prosím o váš názor.Akvárium 245x40x55,2×chihiros 120 cm za sebou(130w)+co2.Váš názor na intenzitu osvětlení. Akvárium je plánované jako společenské-rostlinné.Díky za odpověď.
Starší reakce
UA kdybych chtela ve 112l akvarku pestovat narocnejsi rostliny, tak bych musela mit jak silne led osvetleni?
No no, presne to myslim. Dekuji za odpoved, fakt jsem v tom tapala.
cca 5x viac ak naozaj myslis klasicke vlaknove ziarovky
0 25.07.2018 19:19 Andaska – Led vs zarovka
Ahoj, kdyz mam led osvetleni 27w jak silne by to byly klasicke zarovky? Procetla jsem toho spousty a porad nevim jak to s tou klasickou zarovkou porovnat. Ja antitalent
Starší reakce
To postupné přidávání osvětlení mám tuším popsané v deníku. Dle mého názoru nové akvárko + hodně světla (intenzita a doba) = problém s řasami. Ale je to můj subjektivní názor
No, tak já tam mám asi 35% výkonu. Takže to by mohlo být O.K. Ale dobrý nápad s tou přestávkou. Asi ji taky udělám.
No já mám akvárko stejně vysoký a skoro stejně široký a mám 2 pásky LED (12W/m, teplá a studená bílá), nenáročné rostliny bez CO2. Svítím od 7:00 do 20:15 se dvěma cca hodinovými přestávkami a výkon je na TC420 nastaven na 38%, tedy něco víc než třetinový. Začal jsem po založení svítit 6 hodin a každý týden hodinu přidal do nynějšího stavu. Rostliny rostou jako divé
Tak akvárko běží. Jen si nejsem jistý intenzitou světel. Mám 3x LED pásek -délka 1,1m, každý má cca 2000 lm/m. Akva je 118x35x40cm.
Nakolik % by jste nastavili osvětlení při založení nového akva?
Jo -zapoměl jsem. Jedu bez CO2, méně náročné rostliny.
Starší reakce
0 15.02.2018 19:17 - Mňa trápi v 200L teplo pod T5-kami.Mal som zapnuté len dve trubice a nebol až tak problém.No nedávno som zapol i dalšie a pozerám,že Anubiasy čo majú listy nad vodu rýchlejšie schnú.
Skús si to. Pohol som mobil o centimeter a hodnota lietala 50%. Na hladine to je holt príliš blízko k (v mojom prípade) ledkám, svetlo ešte nie je jednoliate.
Viete, žijeme v slobodných krajinách, kde si každý môže merať čo chce, kde chce a dokonca i kedy chce
Stejne si myslim, ze pro prakticke vyuziti bybylo uplne dostacujici merit svetlo dopadajici na hladinu akvaria. Merit sondou u dna u kazde rostlinky mi prijde jako super zabava a veda, ale trochu zbytecna. Ano, v huste zarostle nadrzi svetlo dolu neprojde. Na druhou stranu nikdo asi nebude sazet na svetlo narocne kobercovky pod huste rozvetveny velky Echinodorus.
Další důležitá věc je poloha čidla, protože stačí ho nemít vodorovně a měření má velké rozdíly. Byl u mě MarcelG i několikrát jsem měl udělátko od Františka. Asi by teoreticky bylo nejlepší změřit prázdné akvárium (bez vody).
Vzhľadom na to, že svetlo sa pri prechode medzi dvomi prostrediami s rôznou hustotou láme a odráža, je intenzita osvetlenia na hladine hodnota, ktorá nemá veľkú výpovednú hodnotu o tom, koľko svetla dostanú rastliny.
Experimentálne bolo už dávnejšie zistené (MarcelG), že intenzita osvetlenia v nádrži nie je rovnomerne rozložená a dokonca ani nemusí byť najvyššia priamo pod svetlom, vďaka odrazom od bočných skiel. A samozrejme, tieň od vyšších rastlín, zvlnenie hladiny, atď, atď...
Jediný úžitok merania intenzity na hladine vidím v sledovaní poklesu intenzity vplyvom starnutia a prachu, teda v relatívnom výsledku. Ale na zistenie toho, koľko svetla je pod hladinou je to zbytočne vynaložená námaha
A neni prave dulezity merit dopadajici svetlo na hladinu?
tak ako pise NHKG. Mobil do akvaria asi nikto davat nebude. Ten pristroj dokaze merat aj pod hladinou a o to pri merani intenzity vela krat ide. Inu hodnotu nameriame pri hladine, inu pod hustym porastom.
Tu jde o tu sondu, co ji můžeš ponořit do akvária.
Vím, že se dneska dělají telefony, co by to měly umět. Ale jeden takový spadnul u nás na firmě do záchodové mísy a nějak to nerozchodil.
To som iba myslel že možno to netreba kupovať, keď to majú i smartfóny. Ale rozdiel v presnosti bude asi dosť veľký
OT: můj smartfoun má počítač, foťák, kameru, diktafon, televizi, video, rádio, hudební přehrávač, kalkulačku, slovník, teploměr... mám opravdický foťák, rádio, počítač, kalkulačku atd vyhodit?
Lux meter má i môj smartfón
Starší reakce
1 11.01.2018 18:10 Waaw – Luxmetr
Vyber svetla neni to same co stavba raketoplanu, takze lumen sem, lumen tam. Nicmene napadlo mne toto: na telefon s Androidem je mozne zdarma nainstalovat aplikaci Photometr. Pomoci fotaku v mobilu to meri intenzitu svetla v luxech. Funguje to jednoduse a vidite okamzitou hodnotu. Aplikace zaroven umoznuje snadno stanovit prumernou hodnotu z vice bodu mereni.
Vysel bych z toho, ze mne nezajima mereni u dna, ale jde mi jake svetlo dopada na obdelnik tvoreny hladinou vody. Pri male vzdalenosti hladiny od kryciho skla bych klidne meril svetlo dopadajici na kryci sklo. Jak ubyva svetlo smerem dolu se da podle dostupnych tabulek ubytku svetla ve vodnim sloupci spocitat, kolik ho dopadne do 40 nebo 50 cm vodniho sloupce. Vse samozrejme orientacne s par podminkama. Voda je cista a kryci sklo taky. pro blackwater by ubytek byl asi vyraznejsi. To, ze dno je zastineno listy rostlin bych neresil, to je vec kazdeho jak huste to chce osazet. Urcite bude hrat roli odraz o svetle nebo tmave dno zespodu na listy, ale v tropech proste sviti shora svetlo a kytky tam rostou i kdyz je tam ruzne dno. Neresil bych to.
Stanovil bych tedy prumernou intenzitu svetla dopadajiciho na kryci sklo merenim na ruznych mistech, vcetne kraju a udelal bych prumer. Idealne udelat nejaky standardni postup v kterych bodech obdelniku merit. Pokud svetlo lezi primo na krycim skle, tak je problem a muselo by se nejak merit i mimo akvarium treba zespodu kryciho skla na kterem lezi svetlo.
Dalsi problem je, ze snimac ma nejake maximum citlivosti. Svitit na nej vykonnovou ledkou z 5cm je uz asi za hranou. Pak by musel clovek zakryt objektiv nejakym sedym filtrem (treba ND filtrem na fotak, v nejhorsim diskem z diskety nebo slunecnimi brylemi. Musel by si ovsem nekde pod lampickou zkalibrovat kolik procent svetla filtr zachyti a nakonec vysledek prepocitat.
Takto by se minimalne dala svetla mezi sebou pomerovat (nemam iluze, ze absolutni hodnoty budou uplne presne). Clovek by si mohl i zmerit jak to sviti na zacatku a pak porovnavat ubytek po urcite dobe. Super by bylo sdilet tyto hodnoty (pokud by panovala shoda na zpusobu mereni) . Uffff
Tak pokud nemáš šedou destičku a to kousek vedle je bílej kamínek místo černého, tak to může být i mnohem víc, než dvojnásobek. Každopádně oko vidí logaritmicky, takže i hodně nepřesné lineární měření z foťáku bude lepší.
On to človek zistí pri prvom pokuse. Stačí posunúť kúsok vedľa a meriam dvojnásobok, ako som zistil.
Přidat reakci
1 ...... [4] ...... 11
Zpět na obsah sekce Technika • Zobrazeno 16826x