Skalára - nemoc
Pro přesnější a rychlejší určení nemoci a její příčiny je vhodné k dotazu přidat fotku.
Doplňující informace o akváriu, např. zda jde o zaběhlou nebo čerstvě založenou nádrž, něco o údržbě (jak často je měněna voda, čištěn filtr) také pomohou.
Ale jo.jen mi přijde zbytečný ten igelitak navíc.do koše hážu věci z kuchyně.odpad z vaření atd.Igelity a další jde do zvláštního pytle sklo také jinak bych se za odpady nedoplatil tříděny tu máme zdarma a za komunal platím."dost"A to co nasipeš do popelnice už do třídírny nejde.aspoň u nás.
Edit ad2 ty pytlíky na odpadky by měli byt jednodušeji rozložitelné.je otázka jestli to tak skutečně je.
- taky špatně, je případně možná kontaminace,
- správně má být ,zabalit do savého papíru vložit do igelit pytlíku a zastříknout savem, nebo jiným dezinfekčním prostředkem, zavázat a vyhodit do odpadu
-
A víš kde to končí? A co tam lidé hází a jak je s tím dále nakládáno? Ad1...
A ad2, v jakém obalu vynášíš to smetí, do kterého házíš tu utěrku? Předpokládám, že také používáš odpadkové pytle. Nejsou ze stejného materiálu??
Nekupuješ snad kuře v plastové vaničce? Kam to potom hodíš?
Nebavím se o zamořování planety odpadem, i když je to také smutné. Bavím se o jiných věcech, napriklad kontaminace a podobně, asi si mě nepochopil...
Já je teda do igelitu nestrkám.ten se nerozloží !.
Nebo za dlouho,stačí papírová utěrka.Není potřeba více zatěžovat ekosistem planety kvůli rybě a pokud budeš mit strach ze to doma začne smrdět stačí vynést odpadky.ne?
edit:trochu jsme odbočili tohle je do jineho vlákna.
Tak jo jestli je takovovej problém s malou mrtvolkou, příště ji dám do popelnice. Větším rybám dávám sodu nebo ledovou tříšť, malé zabíjím o dlaždičky. Živou rybu jsem nikdy nesplách.
Šneky taky vybírám
.
Sorry, ale za mě vede ta popelnice. Šetrně utratit, do igelitového pytlíku a do popelnice...
Asi ani netušíš, co všechno "do oběhu pošleš", když rybu spláchneš... Jsou tu i tací, co vybírají plže, než vylejí odpadní vodu!!! Jsem jeden z nich!!!
Edit: a nechci kecat, ale domnívám se, že si i tím docela slušně zahráváš s paragrafy...
rriki napsal: A na co takvý příklad je ?
Já Ti můžu říct přesně, na co je, protože já jsem v léčení nemocí ryb skoro úplný neználek. Tak jsem se dověděl, že až někdy budu chtít dostat do ryb nějaké léčivo, musí se to dělat jedině skrz patentky, a dostal jsem srozumitelný popis, jak přesně se to má dělat.
-neudává příklad léčby, ale postup možného podávání léčiva,
-nikde v pasáži textu není náznak použití Praziquantel, jako léku na hexu
-stačí rozumět psanému textu, kdo chce rozumí
A na co takvý příklad je ?Usoudili jste,že ryba má hexamitu o a toto je postup na léčení Capillarií s nevhodným léčivem.
-je to uvedeno pouze jako příklad užití léku s patentkou
-postup aplikace
Hezky napsáno,přesný postup na odčervení ryb ,má to ,ale jednu velkou chybu jako léčivo se používá concurát resp.Levamisol.Praziquantelem vnitřní červi nezničíš ten funguje na tasemnice.
Další varianta je popelnice. Co je lepší?
Takhle malý rybě fakt hrobeček před bytovkou kopat nebudu.
Zajímavé furt se říká nesplachujte je ale pak se dozviš ze tim krmí čističku.
Už s tím už taky nemám problém, jen krmím bakterie v čističce a žádnou kočku.Důvod, proč se pouštím do léčby je jiný. Mám v akvárku jen čtyři skaláry a když té jedné dám sodu či ránu, až se budou v létě třít, tu třetí možná uhoní. Když se mi to stalo minule, zbylé ryby jsem donesl do akvaristiky (na zkrmení) a vzal nové. Teď zkusím tuhle zachránit, když už ten Entizol mám doma.
Jo a referenční teploměr ukazuje 26°C.
Tak ono i když se docela často angažuji v nemocničních vláknech a snad i proto že skaláry jsou moje srdeční záležitost, řeším tyhle stavy postoupením daných jedinců do potravního řetězce. Prostě s rybou praštím a zavolám číí, číí.
kofejn napsal: 25°C . Tenhle teploměr je hezký, ale trochu kecá.
Všetky tieto žlto červené Polské či jaké to sú ukazujú blbosti.Mám ich ešte s pred niekoľkých rokov doma zopár a ani jeden neukazuje presne.Porovnával som to laboratórnym teplomerom čo mám doma.Rozdiel o jeden stupeň by tak nebolel, no niektoré ho mávajú i o 4C.Hore alebo dole.
O niečo lepšie sú tie obyčajné ,ktoré majú tie záťažové kovové guličky.
Ja používam na prvotné resp.skušobné neskoršie premeranie už len laboratórny.
Na poslednej fotke čo si dal je zjavný rozdiel medzi maródom a relatívne zdravšou rybou.Vzhľad komentoval nižšie Monty.
Tuším aj eSHa má v ponuke prípravok Hexamita, ak je to ono.
Když jsem zkusil vipagran prvně, fungoval. Teď už vím co dělám a zkusím tu lázeň.
Na marod je to znát, ty ostatní jsou v lepším stavu. A můžu zato já, protože jsem krmil spíš míň než víc. To je dobře pro dospělé ryby, ale né pro ryby ve vývinu. Zkušenost pro příště
.
Ten entizol stejně zkusím, když už jsem ho v začátcích koupil. Aspoň v budu vědět, jestli to má smysl a rybu vyléčím.
Na fotce jsou vidět(sice blbě) ty zdravé. Ty mi přijdou ok a vitální. Na chov stejně nejsou.
Myslím si že kdyby byl vipagran tak fajn , doporučoval by se místo patentek , ale opak je pravdou , bohužel léčení není o tom že "něco zkusím" , mělo by být o tom ,že přesně vím co dělám a proč to tak dělám
Jo jo, to jsem četl ve vlákně o Entizolu. Ten vipagran je ale taky fajn, protože při bobtnání do sebe entizol vcucne. Bohužel když ryba nežere, je to v háji. Teď zkusím ještě tu lázeň pro jednu rybu a snad mi bude fungovat náhradní topítku
.
Nicméně - pouze můj názor-když se na ty skaláry podívám - celková stavba těla - huba a oko je nepřiměřeně veliké vůdči tělu ryby , řekl bych že jsou ty ryby fakt dost "kvalitně" podražené - osobně bych se takovejma nezabejval ...
Bohužel tahle zjednodušená metoda - sypání léčiv na umělé či mrtvé krmení nefunguje , v okamžiku styku žrádla s vodou se léčivo vyplaví do vody - do ryby nedostaneš takřka nic
jediné co tím docílíš , je mizerná(nedostačující) koncentrace léčiva ve vodě -která může způsobit u parazita tak maximálně rezistenci na dané léčivo .
Správným postupem je léčivo nadávkovat na řádně pročištěnou ŽIVOU okapanou patentku (např u Praziquantelu na 100g patentek 50mg Praziq )-řádně léčivo do patentek vmíchat a nechat cca 15-20 minut louhovat - až začnou patentky hynout - celé se to zamrazí , pak se dávkuje 2-3x denně rozmrzlé už bez proplachování. Tuším že při teplotě 30° šest dní patentky - šest dní umělá potrava(odvozeno od životního cyklu parazita - vajíčka léčivo neničí!) nejlépe s vysokým obsahem řas , takové kolečko 6+6 dní se OPAKUJE min 3x
jedině patentka má schopnost dostatečně léčivem nasáknout aby se dala takto použít (zkušenosti našich akva předků)
-právě,proto ten dotaz, něco takového jsem předpokládal
Takto se chová ryby napadená hexamitou , straní se hejna a dění v akvu , plive žrádlo po čase se o něj přestane úplně zajímat , strnulé postávání na stinném místě - pro jistotu vždycky ještě jdu s bobkem pod mikroskop
25°C
. Tenhle teploměr je hezký, ale trochu kecá. Jenže ten přesný plave jako bójka a má kolem 30ti cm. Pozůstatek z fotokomory.
Ale klidně to přeměřím znovu.
-23°C ?
Mám tu teď taky jednu se stejnými příznaky a po žrádle jde jako první. Dával jsem jim vipagran s Entizolem, ale všechno vyplivala, teď se u ní objevil průhledný bobek. Zkusil jsem zasypat entizolem i korety (živým by se krmit asi nemělo), ale taky je plive. Takže pokud se mi jí podaří chytit, půjde do lázně s entizolem do 10l elementky a ostatní ryby budu ještě chvíli krmit entizolem.
Ostatní skaláry se zdají v pořádku. Na první fotce je marod s průhledným bobkem a na druhé je marod se zdravou skalárou.
Prosím Tě, můžeš to trochu rozvést ?? Předpokládám, že se jedná o rybku, co se sice drží v hejnu, ale spíš tak trochu na okraji....a když přijde na krmení, tak chce...ale v reálu nic nesežere. Píšu to proto, že jsem se s tím doma setkal. Prostě z ničeho nic přestala jedna čudla žrát, popř. něco pozřela a za chvilku to vyplivla, jakoby měla "ucpaný krk".
Podotýkám, že se problém objevil znenadání u jedné čudly, před tím baštila normálně. Nakonec to s ní nedopadlo dobře....Můj závěr je ten, že něco ovlivním, a něco ne a s podobným stavem se asi musím smířit...a nebo je to špatný závěr ?? Tzn. myslíš, že existuje nějaké řešení, jak třeba té Tebou zmíněné altě pomoci ????
Díky za info.
Starší reakce
Tady je to krásně vidět , jak ta Alta hned na začátku vlevo , jako by se už chtěla vrhnout na to žrádlo , přitom si ani nezobne-strnule skoro stojí na místě
www.youtube.com/… ,ta je úplně jasná
Zkoumal jsem opravdu vše několikrát a nic mě nenapadá, snad nějaká pijavice byla nejpodobnější. Včera jsem to nestihnul, ale dneska, až se jim rozsvítí, dodám foto. Možná zkusím jednu odlovit a parazita sundat pinzetou, ale tomu jsem se chtěl vyhnout. Jinak už asi znám příčinu skokového rozšíření parazita, za 5 dní, co jsem byl pryč bylo sklo totálně pokryto hnědou řasou, muselo asi dojít k nějaké havárii a nárůstu amoniaku, asi to ryby oslabilo. Žádnou mrtvou rybu jsem teda nenašel, tak nevím.
A nie je to kotvový červ?
Konečně jsem donucen řešit problém s parazity - měla to půdovně jedna skalára na jedné z prsních ploutví - čistě bílý, tenký, asi tak 3-8mm dlouhý červík. Nijak jí to neovlivňuje, je to dominantní ryba a nedávno se vytřela. Na ostatních rybách jsem několik měsíců nic nepozoroval, tak jsem nechtěl plašit a čekal jsem, jestli se toho nějak sama nezbaví. Teď jsem ale byl pár dní pryč a po mém návratu mají stejného parazita na prsních ploutvích další 2 skaláry a ta původní má na jedné ploutvi takové už 2 + to napadlo samce Ramirezky (ten má jeden kus i na těle). Může jít o nějakou formu ichtyonemoci (moc se mi to nezdá)? Zkusím kdyžtak večer něco nafotit, ale vypadá to jako nějaký druh hlístice, dokud je to menší, je natažená, vetší pak stočená do kolečka (je to zřetelně viditelné okem), ale nenašel jsem nikde případ napadení ryb. Do akvária jsem někdy od loňského července žádnou rybu nepřidával, bohužel už si nepamatuju, kdy jsem to na té původní rybě viděl poprvé - ale už je to určitě pár měsíců a až doteď se to nijak nevyvíjelo.
0 17.01.2017 12:37 - Hlavne sa treba o rybky dobre postarať.No a pri kúpe nejednať zbrklo a račej si v predajni rybku poriadne pozrieť.Hlavne začínajúci si často kúpia rybku,ktorá už na vonok nie je zdrava,potom ju ešte k tomu všetkému šupnú do nezabehnutej nádrže a problém je na svete.Potom tu začnú padať otázky ohľadne liečenia a i keď akvaristi poradia,často tá rybka napokon neprežije.
Kopec hlavne dovozových rýb je už pri dodaní na antibiotikách a to je ďalší problém.Ak takéto ryby neprejdu karanténou v predajni či dodávateľa,nemajú dostatočnu odvykačku,tak následný chov v normálnych podmienkach môže byť utrpenie.
Osobne liečim len akvárko kde sa náhodou objavila dáka pliaga u väčšiny rýb naraz.Ak vidím len jednu slabú rybu(hoc len podozrivú,či dáko deformovanú),ide okamžite z chovu preč.
Nemám akvárko čiste pre takúto karanténu,takže sa liečbou zaoberám len zriedka.
No zažil som i tak silné pliesňové ochorenie,ktoré nereagovalo ani na moderné liečivá ako je eSHa.Zlepšilo sa to len na deň dva a opäť spätný a ešte intenzívnejší boom.Nepomáhala ani soľ či zaužívané iné liečivá.Nakoniec som to vzdal a zlikvidoval celú osádku konkrétneho akvárka i keď mi to bolo ľúto.Neviem odkiaľ som to vtedy dovliekol(šlo o ryby pomerne nové-donesené),ale po likvidácii som sa s tým už opätovne nikdy nesretol.
prasan napsal: Ideálne by bolo,postarať sa o rybky aby sme liečiť nemuseli.
Rado
,jak jednoduché,jenže poměrně dost uživatelů těchto stránek, tuto zásadní věc nerespektuje a hledá zde řešení svých chyb.Když se vrátím o půl století zpět,tak běžní akvaristi znali jen Trypaflavin,Acrifllamin,Hypermangan a sůl,dnes si kdekdo myslí ,že tachnika a chemie je všemocná, a při tom nerozumí základním požadavkům svého akvária, pro životní nároky svých rostlin a ryb.
A o tom to je.
Myslím že tam byl ještě tripaflavin a metylénová modř.
3 16.01.2017 23:49 - Ideálne by bolo,postarať sa o rybky aby sme liečiť nemuseli.
Hypermangán a malachitku poznám.Keď som bol chalanisko,tak tuším na liečenie ani v predajni nič iné ako malachitovú nemali.
Chinin,furany,malachitka,pašovaný Masoten atd.Fy.Tetra do Zverimexu dodávala Tetra Contra Ick a další léčiva,která známe dodnes.
V-penicilin,aspirin, hypermangan a tripaflavin, nic vic jsem za komaru a tesne po nich nemel.
Jj, už pan Frank se nestyděl uvádět léčebný postupy při nich použil léky pro lidi, ono ostatně v době kdy Frank spisoval svoje knihy léčiva pro ryby existovaly asi jenom v NSR.
No to že ancistrus může mít krupičku, je pravda pro mne překvapení stále, i když jsem to na základě fotek musel připustit...
...
Léčení těmi lidskými prášky už popisoval skvělý text v AT, myslím kolem roku 1999... ale nějak si myslím, že to nebyl poprvé...
V lieteratúre z 1980?
Kníh mám doma kopec,dokonca i tie staršie.No mám tak málo času(večne som v práci),že som si ich ešte nestihol všetky prečítať.Myslím,že za opýtanie nevraždia či?
Libore a nie je to tak dávno,čo si ty tvrdil,že ancistrus nemôže mať krupičku - tak tu teraz nefrajeruj.
Vrba, respektive jeji kura, obsahuje kyselinu salicylovou. Vzdycky se pouzivala v lecitelstvi a nekoho napadlo z ni "vyzdimat" tu kyselinu a udelat z toho aspirin.
No a do akva spetku aspirinu jsem kdysi pridaval proti plisni.Ale asi to funguje i na jine nedobroty.
A čo takto neznalému vysvetliť vo co go.Nie len obkecávať v hádankách.
Pro přesnější a rychlejší určení nemoci a její příčiny je vhodné k dotazu přidat fotku.
Doplňující informace o akváriu, např. zda jde o zaběhlou nebo čerstvě založenou nádrž, něco o údržbě (jak často je měněna voda, čištěn filtr) také pomohou.
Přidat reakci
1 ...... [10] ...... 39
Zpět na obsah sekce Nemoci • Zobrazeno 36708x