Jaká je to tetra?
Je to tetra Bleherova (Hemigrammus bleheri). Zalistujte tímto vláknem dozadu k datu 11.8.2014, najdete tam vysvětlení, odkazy na FishBase i na jeden článek Heika Blehera s výbornou fotografickou dokumentací:
rybicky.net/forum/5013…
Jaroslav Hofmann
Osobne si myslím, že 90% tetier s červenou hlavou, ktoré sa predávajú sú tetry bleherove. Tu na rybičkách som iný druh videl v nádržiach akvaristov snáď dvakrát.
Napríklad tu je tetra červenohlavá:
rybicky.net/fotogalerie.php… larix, děkuji za vysvětlení. Opravdu jsem si nejdříve myslel, že zrovna Bleherova to nebude, Jinak prodávající (zverimex) je prodával jako červenohlavé. No mne je to celkem jedno, protože jsem neměl přesně požadavek, který z těchto 3 podobných druhů chci, ale měli posledních 13 ks a já bych chtěl ještě tak 7 ks přikoupit, ale jak tak koukám, mé oko na tyto ryby není až tak cvičené a přikoupit ještě nějaké bude asi sázka do loterie. Ještě jednou děkuji.
Tak zrovna exemplár na tvojich fotkách nemá typickú červenú kresbu ani pre jeden druh "červenohlavých tetier". Červená farba navyše funguje ako spoľahlivý znak iba jednosmerne, tzn. ak siaha za žiabrové viečka, je to tetra bleherova, ak nesiaha, neznamená to, že to tetra bleherova nie je. Písal to tu niekde aj p. Hofmann. Okrem toho sú minimálne štyri ďalšie rozlišovacie znaky, čo sa týka sfarbenia rýb - tvar veľkosť a farba škvŕn na chvostovej plutve, škvrny na koreni chvosta, škvray na báze análnej plutvy a tmavý pásik tiahnuci sa stredom tela od chvostovej plutvy.
EDIT: Ešte som zabudol dodať - červená farba sa zvýrazňuje a mierne rozširuje s pribúdajúcim vekom rýb počas dospievania.
Starší reakce
Je to tetra černá a je to "glo-fish", tedy geneticky modifikovaný organismus. Když se do googlu zadá "Gymnocorymbus ternetzi color", tak vypadne dost fotek nejen fialové varianty.
Jaroslav Hofmann
je to obyčejná tetra černá, která se tam produkuje nabarvená na různé způsoby.

Nevíte někdo co je to za rybu
Starší reakce
S těmihle rybami to není jednoduché. Jednoduchá je v zásadě jenom Petitella, pokud není strachy vybledlá jednolitě došeda (ale v minulosti to taky nebylo tak jednoduché - viz níže).Jak už jsem psal, Hemigrammus bleheri byla popsaná v roce 1986, jenomže tyhle ryby se vozily už v 70. letech, říkalo se jim hlavně v angloamerické oblasti většinou nějak jako "jiný rhodostomus" nebo "červenější rhodostomus", ale v principu se o nich psalo jako o H. rhodostomus. V Evropě, potažmo v Německu a u nás, to bylo podobné (kdo má první vydání Frankovy Akvaristiky z roku 1984, najde tam fotku č. 11 "Hemigrammus rhodostomus", na které je učebnicový pár ryb vědecky popsaných o dva roky později jako Hemigrammus bleheri). Kromě toho se ale tyhle "víc červené" ryby přinejmenším občas v 70. letech zaměňovaly taky s petitellou, resp. ne zaměňovaly, ale šířily se pod označením Petitella georgiae, často namíchány v jedné skupině. I dr. Frank tehdy pořídil sadu snímků dvojice ryb, z nichž jedna je Petitella georgiae a druhá pozdější Hemigrammus bleheri. Jacques Géry zařadil dvě z těchto fotek spolu s jednou fotkou úplně jiných jedinců od Němce H.-J. Richtera (ale také nakombinovaných petitell a bleher) do svého zásadního díla Characoids of the World z roku 1977, kde o nich píše: "Ryby na těchto snímcích považují němečtí akvaristé obvykle za petitelly. Fakticky jde pravděpodobně o směs petitell a nového druhu, blízkého rhodostomům, ale barevnějšího." Takže při 30letém chovu je klidně možné, že označení ryb jako H. rhodostomus pochází z doby, kdy se u nás ještě o H. bleheri ani nevědělo. A ještě jednu perličku jako důkaz, že v tom v minulosti opravdu vznikl hezký guláš. Hemigrammus bleheri popsali Géry a Mahnert nikoli ve vědeckém, ale zájmovém časopise Tropical Fish Hobbyist (TFH) v červencovém čísle 1986. V květnu 1989 vyšel v TFH článek Jiřímu Paličkovi o množení Hemigrammus rhodostomus - velmi pěkný, obsáhlý, s mikrofotografiemi vyvíjejících se jiker i s fotkami rodičů - ti rodiče jsou zjevně H. bleheri. Ale i v časopise, který o necelé tři roky dříve vydal vědecký popis H. bleheri, to prošlo a nechali to tak. Až o 10 let později v čísle 5/99 na to upozornil jeden americký autor v článku, kde shrnoval rozdíly mezi podobnými druhy teter u několika skupin (měl tam tuhle trojici, o které se bavíme, dále neonky a Nematobrycon palmeri vers. Nematobrycon lacortei). Takže zhruba takhle se táhne nit pojmenování H. rhodostomus naší akvaristikou

U Vašich ryb to bylo jednoduché, tam černý proužek nebyl potřeba

První a nejjednodušší rozlišovací znak bleherek je to, že červená kresba sahá až za skřele na tělo. A když se podíváte na tu poslední fotku z 11.8., tak všechny tři ryby vpravo, které jsou vidět z boku, mají tuhle kresbu skoro učebnicovou. Problém je, že tenhle rozlišovací znak uvádí každý, ale už ne každý dodá, že ta kresba u bleherek nemusí sahat za skřele vždycky. Ono to platí jenom jednosměrně. Má-li ryba z této trojice druhů červenou kresbu až za skřelemi na těle, JE to Hemigrammus bleheri. Pokud ale kresba přes skřele nesahá, neznamená to automaticky, že to NENÍ Hemigrammus bleheri. Pak musí nastoupit znaky další.
Děkuji, ono totiž tady na rybičkách to vypadá úplně stejně všechno, ale až podle odkazu na fishbase se dá poznat co to je a opravdu Bleheri, ty moje nemají ani náznak toho černého pruhu =)
To jste mi pěkně zamotal hlavu

Celou dobu/a nejen já/,žiju v tom,že na obrázku,který jsem dodal,jsou bezpochyby Rhodostomy.Ryby pochází od p.Brokla z Opavy,který je úspěšně množí,již řadu let,cca.30.Každopádně,od Vás se nechám poučit.Nevědomost zlatá

Moc děkuju za odpověd a odkazy.

Zase bleheri - alespoň z toho, co je vidět. Hlavně tam není na jediné rybě náznak podélného černého pruhu, který by vybíhal ve střední linii těla z kořene ocasní ploutve a sahal aspoň nad řitní ploutev. Dále tenký černý proužek lemující bázi řitní ploutve - vidíte ho někde? Ty dvě ryby uprostřed tam mají jakoby nějaký stín, ale to by musela být vidět řitní ploutev z boku. U té horní ryby, u které jako u jediné je řitní ploutev vidět rovně z boku, není ani náznak takového proužku... K tomu velmi sytá bílá kresba v ocasní ploutvi a velmi sytá jasně červená barva na hlavě - za mě bleheri.
Tady jsou ty odkazy na FishBase:
Hemigrammus rhodostomus:
www.fishbase.org/…
Hemigrammus bleheri:
www.fishbase.org/…
Petitella georgiae:
www.fishbase.org/…
A další materiál, kde jsou všechny druhy dobře, je tenhle článek Heiko Blehera, který ostatně ryby, jež pak Géry s Mahnertem popsali jako H. bleheri, poprvé přivezl (jen tam opakovaně udává, že popsány byly 1987, ve skutečnosti 1986, ale to na vzhledu ryb nic nemění

):
www.discusclub.net/…
Článek je sice v italštině, ale popisky jsou srozumitelné - na úvodní fotce pod nadpisem (bez popisky) jsou bleheri, na první fotce pod snímky biotopu jsou dvě rhodostomy, na druhé fotce jedna blehera, na třetí pak zase dvě ryby nad sebou - horní je blehera, dolní petitella.

Tohle je tedy podle Vás jaký druh,to není Rhodostoma?
Obávám se, že toto je také Hemigrammus bleheri, i když pro 100% klid duše by to chtělo vidět ještě nějakou jinou fotku nebo jinou rybu ze stejné skupiny. Jinak ale máte pravdu, u této trojice jsou na amatérských serverech a diskusních fórech přiřazovány názvy velmi libovolně. Podívejte se na FishBase, tam jsou všechny tři dotčené druhy se správnými fotkami.
Zdravím, je toto tedy Hemigrammus rhodostomus?
www.acuariogallego.com/…
Hledal jsem rozdíly, po přečtení dotazu od Imii a příjde mi, že jsou ty fotky k jménů na většině stránek přiděleny náhodně

Dá se to určit, určovací znaky nejsou jedinec od jedince a je to tetra Bleherova (Hemigrammus bleheri)
Jaroslav Hofmann

Dnes se mi podařilo vyfotit i toto, mají na hlavě takové kolečko

Takhle se to asi nedá určit, jelikož to je jedinec od jedince, navíc taky je to podle současné kondice, stravy a podmínek v nádrži.
EDIT: A podmínky pro chov mají více méně stejné, akorát červenohlavá má větší toleranci na pH a tvrdost, ale ve výsledku to nehraje žádnou velkou roli.
Já bych spíš volila mezi těmi zbývajícími druhy, červená barva přesahuje žábry

Tetra červenohlavá

Starší reakce
Jak píšete - tetra rudá a tetra ohnivá jedno jest.
Tetra červená je samozřejmě něco jiného.. Jde mi spíše o pojem tetra rudá...
Tento pojem se vyskytuje např. i ve Sklorexu..
www.sklorex-akvarium.cz/… Dobrý den, jaký je rozdíl mezi tetrou rudou a tetrou ohnivou? V českém názvosloví jsem objevil tyto dva pojmy, přičemž latinsky je to jen Hyphessobrycon amandae. Nicméně některé zdroje uvádí tuto rybu jako rozdílnou. Třeba tady:
akvapedie.cz/…
a
akvapedie.cz/…
Na foru jsem taky zkusil pátrat a nic. Na těchto stránkách je uvedena pouze tetra ohnivá.
Díky za odpověď.
Starší reakce
Ne ne ... tetry jsem tady projel všechny a tetra to asi nebude - jem ta stavba těla mi ji připomíná - vypadá jako neonka (tvarem i velikostí) ale je uplně celá zářivě rudá

Tělo tetry jako tetry královské nebo jako krvavky? Mrkni na Tetru kolumbijskou, ale střílím od boku.
Zdravím, potřebuji poradit se složitým hledáním

Na bazaru jsem viděl rybičky, samozřejmě fotku s jejich jménem sem dokázal ztratit
Stavba těla je hodně podobná tetrám, měli asi 3-4 cm a byly jasně až zářivě červené. A pokud si dobře vzpomínám šupiny nebyly oblé ale ostré do trojúhelníčků
V seznamu teter jsem je nenašel (nejde o tetru krvavou ani červenou) ve vyhledávání jsem zkusil tagy "červen" "rud" "krv" ale nic.
Nějaké návrhy?

Starší reakce
Tak som odo mňa z prechodnej stanice rybky vypravil do nového domova (
rybicky.net/nadrze/19970 ) a tam som pochopil, prečo sa v slovenčine volajú Tetra zlatá - pri pohľade zhora sú nádherne trblietavo zlaté. Mini-neónky sú pri pohľade zvrchu pri nich úplne tuctové, nezaujímavé.
Dospělé samice jsou stříbrné, imponující samci často zlatí nebo bronzoví. Liché ploutve samců jsou obvykle oranžové až červenavé.
Potomstvo odchované v zajetí ztrácí už v prvé generaci pěkný zlatý lesk , je jednotlivě stříbřité a proto nežádané, neprodejné.
Poslední týden projíždím hodně tetry, tak jsme si vzpomněl na ně

Tak som dnes spravil len také provizórne (nie moc kvalitné) fotky narýchlo, pripájam v prílohe. Ešte sme hútali, či to nie je táto tetra:
rybicky.net/atlasryb/tetra_fredcochuova - podľa hlavnej fotky ani nie, ale 2. fotka pod "Další fotky" sa podobá.
Dnes sme zašli pozrieť do obchodu na nové rastlinky a rybky, zbadal som tam akúsi mne neznámu zaujímavú rybku označenú ako Tetra 'Moon'. Je malá cca 1,5 cm, vraj už moc väčšia ani nebude, trblietavo strieborná s jemným belasým pásikom uprostred od hlavy po chvost. Aspoň tak som si ju zapamätal z obchodu. Kúpili sme 10 do krevetkária (ak by náhodou príliš vyrástli, vezmem ku sebe do akvária, ale tam zase nemôžem dávať príliš malé rybky), no zatiaľ sú vyblednuté, v strese z prevozu, tak nemá význam ani odfotiť. Vie prosím niekto identifikovať presnejšie druh? Lebo žiadnu Tetru 'Moon' som v tunajšom atlase nenašiel. Neskôr aj odfotím, keď už budú v pohode.
Starší reakce
Tak nejvice se podoba: tetra kralovska super blue.Dekuji za nakopnuti spravnym smerem.Dokonce jsem si tak matne vybavil ze prodejce rikal neco jako kralovska.Ale jelikoz jsem tyhle koupil jako doplnek k neonkam tak jsem to zapomel ale ted se me to matne vybavilo.Jeste jednou diky
Velmi pravděpodobně modré kerri...
No na barvy se moc nespolehej, u akvarijnich ryb existuje mnohdy vice barevnych variant. Treba:
inzerce.ceskyportal.eu/…
ty v tom krouzku.Bohuzel hroznej fotak
Nez jsi to poslal tak jsem jeste hledal.Ale prave ze je hodne podobna te kralovske ale neni to zcela ono.Cisařska to neni.

Ta v pravo.Vim ze je to tetra ale stale me vrta hlavou jaka.Donesl jsem je z burzy ale nez jsem je dopravil dom tak jsem to zapomel.Diky za tipy
Starší reakce
Podle vzhkedu to je nějaká tetra.A ano,albín.Já mám jednu tetru červenou,oranžovou formu a k tomu albína a vypadá docela podobně.
Přidat reakci
1 2 3
Zpět na obsah sekce Akvarijní ryby • Zobrazeno 4703x