Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

Jaká je to tetra?

 

NápovědaFórum » Akvarijní ryby » Copak je to za rybičku? 

Akvaristik.eu

Žádná předchozí stránka 1 Přejít na další stránku   1  
Jaká je to tetra?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.04.2020 21:00 Muž Rami [161] - Jihoamerické cichlidyRe: RAP
Už jsem to dohledal... je to nějaká poptella :-) fotka je z Instagramu
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.04.2020 20:35 Muž RAP [1549] Re: Rami
Jak je cca velká? Zkus rody Metynnis, Myleus a Myloplus.
Mimochodem, kde je to focené?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.04.2020 20:01 Muž Rami [161] - Jihoamerické cichlidy
Ahoj
Poradí někdo co je to za tetru?
Edit: www.kolvoortonderwaterfoto.nl/…

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   09.10.2019 21:18 Muž rudolf [4681] Re: Duhák
Je to Hemigrammus rhodostomus.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.10.2019 19:31 Muž Duhák [0] – Červenoústá anebo bleherova tetra
Fotka k příspěvku Zdravím. Mám prosbu: dnes jsem koupil šest kousků teter a údajně by se mělo jednat o H. rhodostomus, ale nejsem si vůbec jistý zda jsou to ony anebo tetry bleherovy. Sám to nejsem schopen přesně určit. Najde se někdo, kdo by mi pohohl určit o jaký druh se přesně jedná? Předem děkuji.
 

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   10.04.2019 00:34 Muž larix [1420] Re: Luky13
S tým by som si hlavu nelámal. Osobne som mal tieto tetry viac ako 6 rokov vo vode s pH 7,8-7,9. Potom som ich (asi rok 2016 alebo 2017) daroval do akvaristiky (vadilo mi, že obhrýzali niektoré jemné rastliny). Ak by sa tak nestalo, myslím, že by žili doteraz. Iná situácia by samozrejme bola, ak by si plánoval odchov.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.04.2019 00:18 Muž Luky13 [60] Re: larix
Mně se také víc libí, ale potřebuje Ph max 6,5 a já mám 7 :( aby to nebyl problém. Záměrně jsem chtěl červenoústou u ní se píše ph 6-8
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   09.04.2019 22:08 Muž larix [1420] Re: Luky13
Tá tetra na obrázku je H. bleheri. A tie ostatné tiež :-)
Červeň na hlave sa vekom ešte o niečo rozšíri a zvýrazní.
Ale nebral by som to ako negatívnu informáciu, H. bleheri je totiž (aspoň podľa mňa) z červenohlavých tetier najkrajšia :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.04.2019 19:16 Muž Luky13 [60]
Fotka k příspěvkuFotka k příspěvku Ahoj, nějak se mi nezdá jedna tetra koupená jako Červenoústá. Není tohle Bleherka?
 

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   30.05.2017 20:00 Muž Amatértom [514] - CichlidyRe: Ilhvm
Podle mě je to ona :)
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   30.05.2017 19:40 Ilhvm – ?
Fotka k příspěvkuFotka k příspěvku Muze se jednat o tetru Rodwayovu? Jeste me napadla dlouhoploutva, ale ta ma u ocasni ploutve kratsi prouzek. Rybka se zbarvuje do modra.

Diky!
 

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   09.04.2017 19:59 Muž Amatértom [514] - CichlidyRe: TheHonca
krvavá
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.04.2017 19:44 Muž TheHonca [0] – Která tetra?
Fotka k příspěvkuFotka k příspěvkuFotka k příspěvkuFotka k příspěvku Která tetra to je? Mám svůj tip, ale nebudu napovídat. :)
 

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   07.03.2017 07:57 Muž rudolf [4681] Re: fingerstyle
Tady je to vysvětleno:
www.aquatab.net/…
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.03.2017 22:11 fingerstyle – Tetra Ozdobná vs. Skvostná
Zajímalo by mě jestli tyto dvě tetry jsou jedna a ta samá (jenom jinak pojmenované) nebo je to každá jiná.
www.akvarko.cz/…
www.akvarko.cz/…
Měl jsem v AQ šest teter ozdobnych,a dnes sem přikoupil v Hornbachu 9 teter v domění že kupuji zase Ozdobny-rosaceus,a až doma mě došlo že tam byly popsany jako Skvostny-bontesi.A teď si lámu hlavu jestli jsou to ty samé,nebo jsem koupil něco jiného.Jsou poloviční než ty Skvostny,tak nejsou tak do červena,ale spíš víc průhledny.Tak nevím jestli stmavnou.To bych je raděj poslal dál a koupil je znovu správně.

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   30.12.2016 14:37 Muž NHKG [3900] - HadohlavciRe: visek
Tetra kosočtverečná to je. Akorát to jsou albíni, tak mají jiné zbarvení.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   30.12.2016 14:35 Muž visek [75] - Tetry
Fotka k příspěvkuFotka k příspěvku Mám prosbu, nevím co je to za rybu. Měla by to být tetra kosočtverečná, ale nejsem si jistý. Děkuji za odpověď.
 

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.11.2016 21:22 Muž muťa [554] - RostlinyRe: Babetka
rybicky.net/atlasryb/tetra_cervenousta

Aspoň mě to tak připadá.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.11.2016 21:06 Babetka – Tetra cervenohlava.
Fotka k příspěvku Rozcililo mne,ze jsem si tedy dle vasich nazoru koupila Bleherovu misto cervenohlavych. Bylo by mi to jedno,kdybych je netrapila v 60l akva,kdyz maji nejmene mit 90l. To to ani ve zverimexu nepoznaji?
 

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.04.2016 19:33 Muž NHKG [3900] - HadohlavciRe: ASA
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.04.2016 19:33 R Muž romant [27982] Re: ASA
Ano je to tetra měděná a viděl bych to na holku.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.04.2016 19:28 ASA – co je to za rybku?
Fotka k příspěvkuFotka k příspěvku kto mi poradi co je to za rybku :) dakujem
myslim si ze je to tetra medena, len neviem ci samicka, lebo samcek je krasne medeny a samicka je menej vyrazna aspon co sa pise - len neviem preco ked ma byt samicka menej vyrazna sa akosi tvaria a snazia o trenie :)
 

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 8   14.01.2016 10:17 Muž rudolf [4681] Re: puccini
Je to tetra ozdobná (Hyphessobrycon rosaceus). Chybné označování těchto ryb jako "Hyphessobrycon bentosi" je dlouhodobá záležitost, v jisté době bylo jméno "Hyphessobrycon bentosi" považováno pro tyto ryby za správné, takže v tomhle případě bych byl vůči oné akvaristice shovívavý ;-) Bližší informace jsou zde: www.aquatab.net/…
Ten článek jsem psal někdy v polovině roku 2011, takže je k němu ještě aktuálně potřeba doplnit skutečnost, že ryby v minulosti označované jako "Hyphessobrycon robertsi" byly nakonec v roce 2014 opravdu vědecky popsány jako samostatný druh s jménem Hyphessobrycon jackrobertsi.
Jaroslav Hofmann
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.01.2016 01:47 puccini – tetra bentosi
Fotka k příspěvkuFotka k příspěvku Ahoj vsichni, potreboval bych prosim poradit. Zacali jsme s dcerou ted nedavno. V obchode nam prodali Hyphessobrycon bentosi  Tetra nachová nebo kolumbijska. Ale kdyz tady tak googluju, tak se mi to spise zda jako Hyphessobrycon rosaceus  Tetra ozdobná, růžová, skvostná červená, šperková...
Foto zasilam. Dle foto v obchode Bentosi. Dle foto Rybycky.net Rosaceus.
Poradte prosim.
Dekuji moc za Vase nazory.
 

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.04.2015 19:00 Muž badys [0] Re: rudolf
Rudolfe, děkuji za koment, vláknem jsem se už pročetl a na netu jsem našel konečně i jeden docela výstižný obrázek přikládám - zdroj internet v rozsypaném čaji (nevím jestli japonské, čínské, nebo jaké stránky)
i.pinimg.com/…
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.04.2015 17:53 Muž rudolf [4681] Re: badys
Je to tetra Bleherova (Hemigrammus bleheri). Zalistujte tímto vláknem dozadu k datu 11.8.2014, najdete tam vysvětlení, odkazy na FishBase i na jeden článek Heika Blehera s výbornou fotografickou dokumentací: rybicky.net/forum/5013…
Jaroslav Hofmann
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.04.2015 16:23 Muž larix [1420] Re: badys
Osobne si myslím, že 90% tetier s červenou hlavou, ktoré sa predávajú sú tetry bleherove. Tu na rybičkách som iný druh videl v nádržiach akvaristov snáď dvakrát.
Napríklad tu je tetra červenohlavá: rybicky.net/fotogalerie.php…
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.04.2015 16:18 Muž badys [0] Re: larix
larix, děkuji za vysvětlení. Opravdu jsem si nejdříve myslel, že zrovna Bleherova to nebude, Jinak prodávající (zverimex) je prodával jako červenohlavé. No mne je to celkem jedno, protože jsem neměl přesně požadavek, který z těchto 3 podobných druhů chci, ale měli posledních 13 ks a já bych chtěl ještě tak 7 ks přikoupit, ale jak tak koukám, mé oko na tyto ryby není až tak cvičené a přikoupit ještě nějaké bude asi sázka do loterie. Ještě jednou děkuji.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.04.2015 16:07 Muž larix [1420] Re: badys
Tak zrovna exemplár na tvojich fotkách nemá typickú červenú kresbu ani pre jeden druh "červenohlavých tetier". Červená farba navyše funguje ako spoľahlivý znak iba jednosmerne, tzn. ak siaha za žiabrové viečka, je to tetra bleherova, ak nesiaha, neznamená to, že to tetra bleherova nie je. Písal to tu niekde aj p. Hofmann. Okrem toho sú minimálne štyri ďalšie rozlišovacie znaky, čo sa týka sfarbenia rýb - tvar veľkosť a farba škvŕn na chvostovej plutve, škvrny na koreni chvosta, škvray na báze análnej plutvy a tmavý pásik tiahnuci sa stredom tela od chvostovej plutvy.

EDIT: Ešte som zabudol dodať - červená farba sa zvýrazňuje a mierne rozširuje s pribúdajúcim vekom rýb počas dospievania.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.04.2015 15:45 Muž badys [0] Re: larix
Fotka k příspěvkuFotka k příspěvkuFotka k příspěvku díky za reakci, ta fotka není ideální, jsou opravdu velmi rychlé, ale normálně se mne zdá, že červená barva žábry nepřesahuje. zkusím přidat ještě fotku.
 
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.04.2015 15:00 Muž larix [1420] Re: badys
Tetra bleherova.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.04.2015 14:58 Muž badys [0]
Fotka k příspěvku Dobrý den, prosím je to tetra červenohlavá, nebo červenoústá?
 

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   25.02.2015 21:04 Muž rudolf [4681] Re: Pepan
Je to tetra černá a je to "glo-fish", tedy geneticky modifikovaný organismus. Když se do googlu zadá "Gymnocorymbus ternetzi color", tak vypadne dost fotek nejen fialové varianty.
Jaroslav Hofmann
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.02.2015 19:49 Muž Pepan [5043] - RostlinyRe: Deepinpeat
Nemyslím si. Tetra černá má vyšší tělo.
rybicky.net/atlasryb/tetra_cerna
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 4   25.02.2015 18:08 Deepinpeat Re: rajan
je to obyčejná tetra černá, která se tam produkuje nabarvená na různé způsoby.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.02.2015 16:34 Muž rajan [0] – jaká je to tetra
Fotka k příspěvku Nevíte někdo co je to za rybu
 

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   11.08.2014 17:43 Muž rudolf [4681] Re: jamajcan
S těmihle rybami to není jednoduché. Jednoduchá je v zásadě jenom Petitella, pokud není strachy vybledlá jednolitě došeda (ale v minulosti to taky nebylo tak jednoduché - viz níže).Jak už jsem psal, Hemigrammus bleheri byla popsaná v roce 1986, jenomže tyhle ryby se vozily už v 70. letech, říkalo se jim hlavně v angloamerické oblasti většinou nějak jako "jiný rhodostomus" nebo "červenější rhodostomus", ale v principu se o nich psalo jako o H. rhodostomus. V Evropě, potažmo v Německu a u nás, to bylo podobné (kdo má první vydání Frankovy Akvaristiky z roku 1984, najde tam fotku č. 11 "Hemigrammus rhodostomus", na které je učebnicový pár ryb vědecky popsaných o dva roky později jako Hemigrammus bleheri). Kromě toho se ale tyhle "víc červené" ryby přinejmenším občas v 70. letech zaměňovaly taky s petitellou, resp. ne zaměňovaly, ale šířily se pod označením Petitella georgiae, často namíchány v jedné skupině. I dr. Frank tehdy pořídil sadu snímků dvojice ryb, z nichž jedna je Petitella georgiae a druhá pozdější Hemigrammus bleheri. Jacques Géry zařadil dvě z těchto fotek spolu s jednou fotkou úplně jiných jedinců od Němce H.-J. Richtera (ale také nakombinovaných petitell a bleher) do svého zásadního díla Characoids of the World z roku 1977, kde o nich píše: "Ryby na těchto snímcích považují němečtí akvaristé obvykle za petitelly. Fakticky jde pravděpodobně o směs petitell a nového druhu, blízkého rhodostomům, ale barevnějšího." Takže při 30letém chovu je klidně možné, že označení ryb jako H. rhodostomus pochází z doby, kdy se u nás ještě o H. bleheri ani nevědělo. A ještě jednu perličku jako důkaz, že v tom v minulosti opravdu vznikl hezký guláš. Hemigrammus bleheri popsali Géry a Mahnert nikoli ve vědeckém, ale zájmovém časopise Tropical Fish Hobbyist (TFH) v červencovém čísle 1986. V květnu 1989 vyšel v TFH článek Jiřímu Paličkovi o množení Hemigrammus rhodostomus - velmi pěkný, obsáhlý, s mikrofotografiemi vyvíjejících se jiker i s fotkami rodičů - ti rodiče jsou zjevně H. bleheri. Ale i v časopise, který o necelé tři roky dříve vydal vědecký popis H. bleheri, to prošlo a nechali to tak. Až o 10 let později v čísle 5/99 na to upozornil jeden americký autor v článku, kde shrnoval rozdíly mezi podobnými druhy teter u několika skupin (měl tam tuhle trojici, o které se bavíme, dále neonky a Nematobrycon palmeri vers. Nematobrycon lacortei). Takže zhruba takhle se táhne nit pojmenování H. rhodostomus naší akvaristikou ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   11.08.2014 17:10 Muž rudolf [4681] Re: Imii
U Vašich ryb to bylo jednoduché, tam černý proužek nebyl potřeba ;-) První a nejjednodušší rozlišovací znak bleherek je to, že červená kresba sahá až za skřele na tělo. A když se podíváte na tu poslední fotku z 11.8., tak všechny tři ryby vpravo, které jsou vidět z boku, mají tuhle kresbu skoro učebnicovou. Problém je, že tenhle rozlišovací znak uvádí každý, ale už ne každý dodá, že ta kresba u bleherek nemusí sahat za skřele vždycky. Ono to platí jenom jednosměrně. Má-li ryba z této trojice druhů červenou kresbu až za skřelemi na těle, JE to Hemigrammus bleheri. Pokud ale kresba přes skřele nesahá, neznamená to automaticky, že to NENÍ Hemigrammus bleheri. Pak musí nastoupit znaky další.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.08.2014 16:48 Žena Imii [45] Re: rudolf
Děkuji, ono totiž tady na rybičkách to vypadá úplně stejně všechno, ale až podle odkazu na fishbase se dá poznat co to je a opravdu Bleheri, ty moje nemají ani náznak toho černého pruhu =)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.08.2014 16:42 jamajcan Re: rudolf
To jste mi pěkně zamotal hlavu :-) Celou dobu/a nejen já/,žiju v tom,že na obrázku,který jsem dodal,jsou bezpochyby Rhodostomy.Ryby pochází od p.Brokla z Opavy,který je úspěšně množí,již řadu let,cca.30.Každopádně,od Vás se nechám poučit.Nevědomost zlatá :) Moc děkuju za odpověd a odkazy. ahoj
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 6   11.08.2014 16:19 Muž rudolf [4681] Re: jamajcan
Zase bleheri - alespoň z toho, co je vidět. Hlavně tam není na jediné rybě náznak podélného černého pruhu, který by vybíhal ve střední linii těla z kořene ocasní ploutve a sahal aspoň nad řitní ploutev. Dále tenký černý proužek lemující bázi řitní ploutve - vidíte ho někde? Ty dvě ryby uprostřed tam mají jakoby nějaký stín, ale to by musela být vidět řitní ploutev z boku. U té horní ryby, u které jako u jediné je řitní ploutev vidět rovně z boku, není ani náznak takového proužku... K tomu velmi sytá bílá kresba v ocasní ploutvi a velmi sytá jasně červená barva na hlavě - za mě bleheri.

Tady jsou ty odkazy na FishBase:
Hemigrammus rhodostomus: www.fishbase.org/…
Hemigrammus bleheri: www.fishbase.org/…
Petitella georgiae: www.fishbase.org/…

A další materiál, kde jsou všechny druhy dobře, je tenhle článek Heiko Blehera, který ostatně ryby, jež pak Géry s Mahnertem popsali jako H. bleheri, poprvé přivezl (jen tam opakovaně udává, že popsány byly 1987, ve skutečnosti 1986, ale to na vzhledu ryb nic nemění ;-) ):
www.discusclub.net/…
Článek je sice v italštině, ale popisky jsou srozumitelné - na úvodní fotce pod nadpisem (bez popisky) jsou bleheri, na první fotce pod snímky biotopu jsou dvě rhodostomy, na druhé fotce jedna blehera, na třetí pak zase dvě ryby nad sebou - horní je blehera, dolní petitella.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.08.2014 14:35 jamajcan Re: rudolf
Fotka k příspěvku Tohle je tedy podle Vás jaký druh,to není Rhodostoma?
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.08.2014 13:39 Muž rudolf [4681] Re: radim
Obávám se, že toto je také Hemigrammus bleheri, i když pro 100% klid duše by to chtělo vidět ještě nějakou jinou fotku nebo jinou rybu ze stejné skupiny. Jinak ale máte pravdu, u této trojice jsou na amatérských serverech a diskusních fórech přiřazovány názvy velmi libovolně. Podívejte se na FishBase, tam jsou všechny tři dotčené druhy se správnými fotkami.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.08.2014 13:23 radim Re: rudolf
Zdravím, je toto tedy Hemigrammus rhodostomus?
www.acuariogallego.com/…
Hledal jsem rozdíly, po přečtení dotazu od Imii a příjde mi, že jsou ty fotky k jménů na většině stránek přiděleny náhodně hmm
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   11.08.2014 13:18 Muž rudolf [4681] Re: Kubasix
Dá se to určit, určovací znaky nejsou jedinec od jedince a je to tetra Bleherova (Hemigrammus bleheri) ;-)
Jaroslav Hofmann
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.08.2014 11:34 jamajcan Re: Imii
Hemigrammus rhodostomus.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.08.2014 10:53 Žena Imii [45] Re: Kubasix
Fotka k příspěvku Dnes se mi podařilo vyfotit i toto, mají na hlavě takové kolečko :-D
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.08.2014 00:02 Muž Kubasix [134] - Pancéřníčci, malé tetry a BucephalandryRe: Turbínka
Takhle se to asi nedá určit, jelikož to je jedinec od jedince, navíc taky je to podle současné kondice, stravy a podmínek v nádrži.
EDIT: A podmínky pro chov mají více méně stejné, akorát červenohlavá má větší toleranci na pH a tvrdost, ale ve výsledku to nehraje žádnou velkou roli.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.08.2014 23:56 Žena Turbínka [2558] Re: Kubasix
Já bych spíš volila mezi těmi zbývajícími druhy, červená barva přesahuje žábry ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.08.2014 23:51 Muž Kubasix [134] - Pancéřníčci, malé tetry a BucephalandryRe: Imii
Tetra červenohlavá hmm

+ Přidat reakci


Žádná předchozí stránka
Přejít na další

[1] 2 3

Zpět na obsah sekce Akvarijní ryby • Zobrazeno 4690x

Máte připomínku nebo nápad? Napište nám vzkaz do redakce nebo s námi diskutujte.
© RYBICKY.NET - https://rybicky.net/forum/5013