Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

Karanténa při nákupu nových ryb

 

NápovědaFórum » Akvarijní ryby » Nákup ryb 

Akvaristik.eu

Žádná předchozí stránka 1 Přejít na další stránku   1  
Karanténa při nákupu nových ryb
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.05.2022 06:59 Muž ajajak [49] Re: Rovano - jako offtopic označil Anthrax
Offtopic
Tak SkloRex pamatuji ale nedokážu si vybavit tu paní, a ProfiPlants p. Martin Mithofer jednatel a majitel firmy je vždy ochoten poradit.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.05.2022 23:35 Muž Rovano [21] - Rostliny – Trošku odbočka - jako offtopic označil Anthrax
Offtopic
U nás je obchodní centrum. A je tam aj zverimex. Uživí to tři prodavače. A ani jeden nevypadá, že rozumí rybám, dle stavu akvárií. Ale lidi kupují, protože tam jdou s dětma. Protože je to po ruce. Více neřeší. Značku obchodu z hlavy nevím.
Ale co. Nezdály se mi i jiné obchody, co o sobě prohlašují, že jsou nejlepší. Jak to mohou říkat, když začínají? Kecy v kleci.
Věřím stálicím na trhu a chovatelům.

PS: Kdo pamatuje začátky Sklorexu a tu mladou milou sympatickou paní? Asi 25 let zpět.
PS2: Jestli je to OT, tak to smaž. Rozchodím to.
PS3: Díky za tip na Profiplants.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.05.2022 11:38 Muž ajajak [49] Re: Lojza007
To jsem uvedl jako příklad ale většina akvaristik to takhle má. Já osobně beru od prověřených chovatelů a mám rád SkloRex a ProfiPlants.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.05.2022 11:22 Muž Lojza007 [380] Re: ajajak
SuperZoo ovšem není solidní akvaristika. To jsou prodejci zboží a v lepším případě je tam aspoň jeden člověk, který tomu trošku nebo víc rozumí a v rámci možností se to snaží udržovat. Je to na úrovni Hornbachu. Osobně bych si tam živočicha ani rostlinu nikdy nekoupil.
Na druhou stranu je to taková jistota záchrany, když se člověku vysype nějaká technika nebo potřebuje krmení, chemii,... Mají otevřeno každý den a v případě Hornbachu mají i slušný výběr.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.05.2022 08:50 Muž ajajak [49] Re: Pavel50
Většinou v těchto obchodech jako SuperZoo vídávám v akváriích na dně mrtvolky ani je neodloví. Dobrý pocit to na mne nedělá.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   21.05.2022 08:23 Muž Pavel50 [24]
Je třeba přiznat, že jsou i obchody, které se snaží chovat slušně, vídám i nádrže označené štítkem "Karanténa", ze kterých ryby neprodají a čeká se, jak se budou jevit. Občas je v té nádrži vidět i zabarvená voda, takže tam asi preventivně dávkují něco, třeba aSHa...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.05.2022 07:19 Muž ajajak [49] Re: Yirka
Kupuješ rybky od svého dodavatele (chovatele) ukáže ti ryby a samozřejmé u dobrého chovatele ti rybky u sebe podrží a nemá problém v tom ti je nechat u sebe přes karanténu. Jsou lidé že nemají místo na další nádrž. Je třeba se hlavně vyvarovat nákupu ryb v prodejnách kde se mění personál a o rybách většinou neví nic.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.05.2022 07:09 Muž Yirka [8735] Re: Nobody
Podle tebe zvláštní názor, podle mě osobní zkušenost mnoha desítek let. Já sem píši to co mám ověřené. Karanténní nádrže má obchod kde nakupuji. (Pomalu se mi blíží sedmdesátka a rybičky chovám přes 50 let)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.05.2022 23:14 Muž Nobody [-17] Re: Katchaba
U nich se podle mne asi nemoc nepozná. Jsou ovšem známí tím, že přenáší nemoc. Karanténa je asi zbytečná, i když...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   20.05.2022 23:09 Muž Nobody [-17] Re: Yirka
Tak to je zvláštní názor.
Hobíci nepotřebují držet žádnou nepěknou nádrž - stačí, když budou vědět, že budou kupovat nové rybky. Zprovozní nádrž pro karanténu - pár dní před nákupem( jak už jsem popsal nádrž předtím) a pak umístí nové rybky. Určitě to bude lepší volba, než riskovat, že nově zakoupené rybky(pokud nejsou ze známého zdroje) onemocní a nakazí celou nádrž, která následně vymře.
Pak také záleží na tom jaká nemoc to byla, aby nemuseli zrušit celé akva(dno, rostliny atd.) a znovu založit.
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.05.2022 08:30 Žena Beastie [168] Re: Yirka
Já tomu právě rozumím, sice mám doma ještě dvě prázdné nádrže, poděděné, zavápencované a nestandardních rozměrů, ale nemám další světlo ani touhu do toho investovat, nemám to kam dát. Když už bych to někam dala, a kytky třeba jako růžkatec, protože jinak jako chudáci otíci, a povedlo se mi to rozběhnout, tak budu mít pak asi čtyři nádrže :)) a to už asi nechci.
Zdroj mám vcelku dobrý, nikdy jsem s ním neměla problémy, ale předtím jsem přidávala do prázdného. Raději případně obětuji to prostřední akva na rekonstrukci a zkusím je upíchnout tam. Uvidíme, stejně musím počkat, až se akva znovu stabilizuje a podivný pancéřníček se přikloní na jednu nebo druhou stranu. Díky za názor
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   19.05.2022 07:17 Muž Yirka [8735] Re: Nobody
Proto tam píšu, že můj názor je pro hobíky. Ti budou těžko někde v přijatelném prostoru držet nepěknou nádrž s použitím jednou za uherský rok.
U množíren a profesionálů je to něco jiného a tam máš pravdu.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.05.2022 06:42 Muž Katchaba [0]
Zdravím,mám dotaz, používáte karanténní nádrž i při nákupu plžů?chci koupit pár šneků a nevím jestli je dobré je hned dát do společenského akvária
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   18.05.2022 21:04 Muž Nobody [-17] Re: Yirka
Já se domnívám, že karanténní nádrž by měla být bez substrátu, rostlin, filtru, dekorací atd...s parametry vody a teploty vhodnými pro daný druh rybek + vzduchování. Už z toho důvodu, že pokud by se vyskytla nějaká nemoc, nebudou se na nic vázat léčiva a léčba proběhne rychleji, šetrněji a bez problémů.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   18.05.2022 19:23 Muž Yirka [8735] Re: Beastie
Má první odpověď byla z časových důvodů trochu lakonická.
Takže, pro normálního hobby akvaristu se fakt karanténa nevyplatí. Aby totiž byla co platná a účinná, musí to být prakticky zajetá, udržovaná nádrž se všemi náležitostmi.
Daleko jednodušší je mít stálý, zaručený a ověřený zdroj ryb.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.05.2022 18:24 R Muž lacewings [5130] - Živorodky-přírodní formy, cichlidyRe: Beastie
- eSHa 2000 není primární léčivo určené k léčbě krevetek
- pokud se používá, tak postup se zcela mění, jak u hodnot dávkování, tak délky koupele
- postup je podobný, jako u léčiva Tremazol, pouze hodnoty se liší, provádí se pouze koupel, léčba neprobíhá v samotném akváriu,
- důležité je i správné určení nemoci, doba po kterou je kreveta nemoci vystavena, atd.
- pokud jde o studie léčiv, tak tam se musíte orientovat především na záměr určení, mnohdy si to čtenáři převedou na nesouvisející skutečnost
- měď a její limitní hodnoty pro různé druhy akvarijních a okrasných ryb, jsem již zde na fóru popisoval v jednom z mých příspěvků ;-)
- anotace
- ještě jsem zapomněl, že léčba se liší i podle jednotlivých druhů krevetek ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.05.2022 17:56 Žena Beastie [168] Re: lacewings
Ja neříkám že ne, jen jsem četla studie, že měď se drží ve dřevě a v řasách, takže krevety ji dostávají i post dávkování, co je na tom pravdy nevím. Esha2000 mi i s mírně sníženým dávkováním zabila krevetu moluckou, takže bych právě obecné radši byla opatrná, povětšinou jsou s ní zkušenosti dobré, ale je lepší být obezřetný.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   18.05.2022 17:42 R Muž lacewings [5130] - Živorodky-přírodní formy, cichlidyRe: Beastie
- to, že některé léčivo obsahuje stopové množství mědi a je přímo určeno k léčbě okrasných ryb, neznamená že je zde dána nutnost nějaké škodlivosti ve vztahu k rybám, případně akváriu, jako celku, tedy dna a rostlin, pokud to sám výrobce neuvádí v pribalovém letáku
- samozřejmě pokud je léčivo podáváno v režimu dávkování výrobce
- znám řadu jiných léčiv, které obsahují daleko větší hodnoty mědi v léčivech pro akvarijní ryby
- eSHa, byla a je nejšetrnějšim používaným léčivem už řadu let ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.05.2022 17:25 Žena Beastie [168] Re: lacewings
veškeré esha produkty, které se používají na část léčby nejčastějších nemocí, meď obsahují.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.05.2022 17:03 R Muž lacewings [5130] - Živorodky-přírodní formy, cichlidyRe: Beastie
- Karanténa má svá podstatná a neměnná základní pravidla.

- Žádný z Vámi uváděných případů tomu neodpovídá.
- Rovněž je pro mne záhadou, proč řešíte "měď" v případě karantény. ;-)
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   18.05.2022 17:03 Muž Pavel50 [24] Re: Beastie
Já se při nákupu snažím být trochu obezřetný, nejprve si prohlédnu všechna akvária v prodejně v jakém jsou stavu, zda udržovaná nebo hůře udržovaná, potom s prodavačem prohodím pár slov o příslušné nádrži, jak tam jsou ryby dlouho, kdy se přidávaly poslední, pokud je ta doba třeba dva týdny, tak řeším nákup - sleduji chování ryb, vyberu si ty "lepší".
Hlavně se snažím minimalizovat stres při přepravě, takže termokontejner, kde je tma a drží se teplota, doma postupně otevřu, ryby nechám pomalu odpočinout a proces přendání do nádrže řeším velmi pomalu (cca 40 minut), sáček do akvária, postupně přidávám vodu z akvária a odebírám vodu ze sáčku, takže přechod na novou vodu je hodně spojitý.
Potom dám ryby do akvária, nechám je chvíli odpočívat a dám krmení, protože jsem zjistil, že po každé změně a zásahu v akváriu je na odstranění stresu ryb výborné dát krmení, hned jsou v pohodě...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   18.05.2022 16:48 Muž Yirka [8735] Re: Beastie
90% akvaristů rybky nekaranténuje......
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.05.2022 15:33 Žena Beastie [168]
Spekuluji jak zvládnout karanténu při budoucím nákupu:
Mám tři nádrže, 360l kam chci dát nové ryby, ale ne bez karantény, která je na 26°C.
Menší nádrž, 54l, kde jsou zatím ryby na dožití, které buď v té době budou nebo nebudou, ale brotia herculea, která tam pak i má zůstat. Je na 22°C.
Krevetkárium okolo 40l, taky cca 22°C

Pokud bych dala ryby do karantény do jedné nebo druhé nádrže, co budu dělat v případě problémů a přeléčení? Je varianta šneka nebo krevety odlovit, přeléčit, ale co pak, měď se prý drží v řasách a léčiva se taky špatně zbavuje, proto se to pak obvykle převařuje a léčí savem. Nebo tu prostřední a v případě přeléčení odebrat toho šneka a po skončení případného přeléčení provařit písek? Ještě bych teoreticky mohla ryby rozdělit do jednoho a do druhého.

Nemohu si kupovat další nádrž a nemám ani vybavení na to z toho karanténu udělat tak přemýšlím, jaká škatulata jsou nejméně náročná.

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   12.04.2021 09:47 R Muž vaclav [13662] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: Evka
Máš pouze dvě možnosti pořídit si karanténní nádrž anebo to risknout a rybu pustit rovnou do nádrže. Abych se přiznal nikdy jsem karanténní nádrž neměl. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.04.2021 06:02 Evka – Karantena
Dobrý den, dostala jsem darem pancéřníka. Zda se být v pořádku. Přesto mi bylo doporučeno nechat ho nějaký čas v karanténe. Jsem ale začátečník a nevím, jak by měla vypadat. Nemám v plánu nákup dalších rybiček a proto se mi úplně nechce zařizovat si kvůli karanténe 1 rybky druhé akvarium. Už kvůli omezenému prostoru v bytě. Děkuji za rady.

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.01.2021 23:05 Žena patka [102] Re: robo111
běžný postup přivyknutí /aklimatizace/ a bez karantény rovnou do akva napsal Rap.. X-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.01.2021 23:03 Muž RAP [1289] Re: robo111
Co nefunguje, selský rozum?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.01.2021 22:54 robo111 Re: RAP
take nefunguje - ked si priveziem ryby napr. z juz. Ceska do bratislavskej vody na 50 % padaju - ak nejde o odolne druhy - ina mikroflora/parazity - chce to vzdy aklimatizaciu
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   22.01.2021 21:35 Muž RAP [1289] Re: DanS
DanS napsal:. Použit selský rozum.
To je výborná rada! palec
Už jsem to tu psal, od známého a osvědčeného zdroje, chování ryb v pohodě = běžný postup přivyknutí a bez karantény rovnou do akva.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   22.01.2021 20:31 Muž DanS [77] Re: Silvie
Silvie napsala: ...
Nejak mi prijde, ze kdyz to bude nadrz sama o sobe a vlastne jina nez hlavní akva tak jenom rybickam pridavam jednu zmenu navic. A otici sou uz tak dost haklivi. :-O

Předpokládám, že se jedná o nové rybky.
V tom případě mohu napsat :
Hlavně poslední věta se mi líbí. Mnoho, mnoho ... většina nebude souhlasit, ale osobně říkám : Velice dobrý postřeh, z mého pohledu. Logický. Použit selský rozum.
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   22.01.2021 20:19 Muž Buldr [218] Re: Silvie
Používám jen malé 45 litrové akvárium s 3mm štěrkem Sera (prostě mi zbyl), který po léčení/karanténě mohu kdykoliv vyčistit, desinfikovat a proprat přes síto. Vlastně jsou to spíš takové malinké těžké přírodní oblázky, které neprojdou ani obyčejným kuchyňským cedníkem z nerezu. Zabíhání prostě obcházím předem připravenou náplní do filtru (biomolitan nestojí prakticky nic a poskytuje vynikající prostředí pro baktérie), kterou si pěstuji v ostrém provozu a kdykoliv jsou k dispozici 1 - 2 filtrační náplně pro okamžité použití. Filtr Eheim Aquaball lze rozšířit o další košík, který pojme např.: aktivní uhlí, popř. jakoukoliv jinou náplň dle aktuální potřeby.

Rychle rostoucího plevele bez kořenového systému, stejně tak i hladinového a je po ruce vždy dostatek - stačí ustřihnout, zasadit do štěrky aby nevyplaval a zběsilý růst může začít.

Stačí vypustit vodu, zbavit se přebujelého plevele a vyhodit filtrační náplně. Filtr vyčistím mechanickou i chemickou cestou, promažu a vydesinfikuji štěrk i akvárium. Properu v desinfekčním roztoku, vymáchám, několikrát properu a je opět připravený plnit svůj účel. Za 2 - 3 hodiny není co dělat a akvárium je připravené od nuly. A když se k tomu přidá kýbl či dva akvarijní vody, je prakticky možné vypustit candáty "ihned".

Třeba má někdo lepší způsob, ale mě se osvědčil tento. Samozřejmě, že než tam pustím ryby/živočichy, tak si udělám ještě testy vody a velice postupně přecházím na parametry vody cílové nádrže.

P.S.: Konkrétně tento štěrk:
sera.cz/…
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.01.2021 19:48 Muž vlka [2980] Re: Silvie
Asi záleží jak dlouho chceš mít rybky v karanténě. Rozhodně plovoucí živé rostliny, topítko, filtr, světlo. Pokud použiješ vodu ze zaběhlého AQ, tak bych neváhal a dal rybky hned...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.01.2021 06:59 Muž RAP [1289] Re: Silvie
Pro karanténu platí jiná pravidla než pro běžné akva. Ideálně by měla mít i vlastí technické pomůcky.
Hlavně po karanténě jednoho druhu se dezinfikuje a napouští znova. Proto se zpravidla nezařizují substrátem dna. Pokud se používají živé rostliny tak plovoucí nebo zasazené v nádobě. ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   22.01.2021 00:21 Žena Silvie [18] – Vymena vody v karantene
Fotka k příspěvku HD Hezký večer,

simvas..jak měníte vodu v karantene?

Dneska jsem (za ucelem jedne varky otíků a posleze jeste varky bleherek) zaridila karantenu a napustila vodou z akva. Viz foto.
Vic mi neni jasný.
Jak dlouho zabihat? Se zabydlenou vodou z akva to musi byt rychlejsi nez měsíc no ne?
Do te doby vodu menit mam nebo nemusim? A az tam budou otici? Filtr tam je.
Nejak mi prijde, ze kdyz to bude nadrz sama o sobe a vlastne jina nez hlavní akva tak jenom rybickam pridavam jednu zmenu navic. A otici sou uz tak dost haklivi. :-O
 

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   17.07.2020 18:09 Muž vlka [2980] – ...ano nebo ne...???...
Hezký večer, zajímavý názor na karanténu...
www.youtube.com/…

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   31.12.2019 11:04 Muž janci82 [2] - Rotliny a krevetkyRe: Anthrax
Asi to bude lepší, kdybych to udělal jak jsem psal ušetřím si vlastně jenom topení, nic víc. Mě se zdálo hnedka divný, proč jsem o tom nic moc na internetu nenašel. Jsem asi moc premýšlel :)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   31.12.2019 09:35 R Muž Anthrax [4228] Re: janci82
To už je radši dej do nějaké nádoby mimo akva, než je sušit v pytlíku. Přihoď trochu mechu a měň jim vodu tam. Když jim denně vyměníš půlku vody, tak to bude pravděpodobně v pohodě. Mělo by se to obejít i bez vzduchování.

A nebo krevetky prostě po aklimatizaci vypusť do nádrže, bez karantény. Nebudeš muset je a sebe trápit nějakou takovouhle improvizací. K tomu bych se přikláněl.

... nechce se mi karanténu pro pár rostlinek a 20 krevetek, které chci pořídit ... ... bych vložil přímo pytlík s rybkama ..
Tak jde o krevety nebo i o ryby? O jaké krevetky jde?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   31.12.2019 09:23 Muž janci82 [2] - Rotliny a krevetky – Karanténa v odchovničce přímo v akváriu
Zkoušel někdo provést karanténu nových rybiček přímo ve velkém akváriu pomocí závěsné nebo plovoucí odchovničky? Jelikož jsem poslední rybičky a rostlinky kupoval před rokem, tak nemám karanténku zaběhlou a upřimně řečeno, nechce se mi karanténu pro pár rostlinek a 20 krevetek, které chci pořídit zakládat.
Premýšlel jsem, zda by postačila odchovnička 1,2 litru, zavěšená v akváriu, do které bych vložil přímo pytlík s rybkama a nechal ve společenském akváriu, trochu vzduchování, bez filtru s postupnou denní výměnou vody ze společenského akvária. Pytlík by byl nahoře gumičkou uzavřen s dvěma hadičkama, jedna na vzduchování a jedna na odvod vzduchu.
Zapoměl jsem na něco? Kolik vody bych měl měnit? - zvažuji první den pouze cca 1/2 objemu pomalu připouštět a poté cca 1/2 objemu 1x denně vyměnit. Je vzduchování potřeba při denní výměne?

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.08.2019 05:22 R Muž afc1886 [12772] Re: Mon
Pro tebe platí jen určitá část. ;-)
Mon napsala:Mám objednané pancéřníčky drobné z Gigaexotic.
Yirka napsal: Ono pokud není karanténa pořádně zařízenou a zaběhlou nádrží, rybky v ní často trpí více než při přímém vypouštění do nádrže a imunita je ještě více oslabena, takže se mohou projevit nemoci, které by byly normálně autoimunitou potlačeny.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   26.08.2019 23:57 Žena Mon [38]
Děkuji všem za názor.

afc1886 -pročítala jsem si celé vlákno, takže tento příspěvek jsem už taky četla. Jen mám trochu problém s tím, že jako začátečník, který nakupoval ryby zatím pouze jednou, nemůžu dost dobře mluvit o prověřeném zdroji. Proto volím odlišný postup a řeším karanténu. Nějak si totiž ty ověřené zdroje musím najít ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 4   26.08.2019 06:11 R Muž afc1886 [12772] Re: Mon
Nechce se mi opakovat, co už tady bylo, tak dám jenom citaci.
Yirka napsal: dovolím si zrecyklovat můj 6 let starý příspěvek.
Nejlepší karanténou je léty prověřený zdroj-prodejna. Pokud je člověk někde štamgastem, ví jak prodejna funguje, může dávat rybky do nádrže i bez karantény. Ono pokud není karanténa pořádně zařízenou a zaběhlou nádrží, rybky v ní často trpí více než při přímém vypouštění do nádrže a imunita je ještě více oslabena, takže se mohou projevit nemoci, které by byly normálně autoimunitou potlačeny.
Pokud někdo nakupuje extra speciality, pochopitelně většinou volí vlastní, od mnou psaného odlišný, postup.
Jsem přesvědčen, že to má stále platnost.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.08.2019 00:28 Muž _ucx_ [1404] - Symphysodon + CorydorasRe: Mon
Týden by měl stačit. Pokud chceš, aby to bylo spolehlivé, tak někdo navíc doporučuje na jeden až dva dny přitopit až na 33 °C.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.08.2019 21:17 Králík Re: Mon
Pancéřníčky bych do karantény ani nedával. Ještě se mi nestalo, že bych koupil nebo viděl v obchodě nemocné pancéřníčky.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.08.2019 21:08 Žena Mon [38] – Karanténa import
Ahoj, prosím o radu. Jak dlouhou doporučujete karanténu v případě rybiček z importu? Mám objednané pancéřníčky drobné z Gigaexotic.

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.07.2018 17:58 Muž Pepan [5040] - RostlinyRe: Sakyn
Sakyn napsal: .............

Nemoc se samozřejmě může objevit kdykoliv, ale píší, že si většinu rybek odchovávají sami v celkem 300k litrech, takže jestli jich tam mají od každého druhu dostatek, asi by se jim nemoc projevila také.

Nemusí to být pravda. Ty ryby mohou mít nákazu v sobě, ale díky dobrému krmení a odpovídajícím podmínkám ji mohou dlouhodobě zvládat. Jakmile se změní podmínky a přibude k tomu stres z přelovení a transportu, může se choroba projevit. Několikrát jsem na burze viděl, že přímo v prodejní nádrži byly ryby nakažené krupičkou, přitom prodejce se dušoval, že u něj doma v karanténě nic takového neměly a vzhledem k tomu, že jej třeba i znám, nemám důvod mu nevěřit. Můj kamarád, který prodává na burzách, mi potvrdil že stačí, aby byla v nádržce jiná voda než u něj v pěstírně a ryby po burze třeba i dva týdny dává do pořádku.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.07.2018 17:45 Muž Sakyn [3] - SumciRe: rriki
Myslel jsem propuknutá, tedy že bych před nákupem v akváriu stejně neviděl příznaky/neobvyklé chování rybek. Šlo mi jen o to, že stěhování rybek je stres a chovají se podivně vždycky + navíc to u mě umocňuje nezaběhnutá karanténička.

Nemoc se samozřejmě může objevit kdykoliv, ale píší, že si většinu rybek odchovávají sami v celkem 300k litrech, takže jestli jich tam mají od každého druhu dostatek, asi by se jim nemoc projevila také.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.07.2018 13:37 Muž rriki [818] - CichlidyRe: Sakyn
Proč myslíš ,že u nich nemoc nehrozí?Oni jsou jen obchodníci ty objednáš oni objednají u chovatele a dodají.U těchto firem platí zásada cena nákupu rozhoduje kvalite je až druhořadá. Ikdyž píší něco konají jinak.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.07.2018 12:06 Muž Sakyn [3] - SumciRe: NHKG
Díky, udělám to tak. Počkám na zaběhnutí velkého a pak koupím rybičky rovnou tam. Souběžně budu připravovat menší nádrž, kdyby mi padla do oka nějaká nová ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   08.07.2018 00:11 Muž 0 [1367] - Obecné.Re: Sakyn
Netřeba nic chemicky urychlovat. Pouze odstátá voda nezpůsobuje šok, pokud její vlastnosti se výrazně neliší od té, co v ní ryby byly odchovány.

Běžně rybám měním vodu za čerstvou bez "zaběhnutí". Jde o to, aby se ve vodě příliš nezvýšil obsah nitrátů, který ryby ohrožuje.

Měsíc, nebo dva měsíce je podle mne dostatečná doba na nastolení vyváženějších biologických procesů v akváriu.

Vegetující rostliny pod vhodným osvětlením a navíc i filtrace s větší kapacitou filtračního média s neopomenutou pravidelnou výměnou části vody za vyšších stavů ryb s uváženým - nepřehnaným krmením, jsou základem úspěchu.

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 4   07.07.2018 23:55 Muž NHKG [3894] - HadohlavciRe: Sakyn
Logické by bylo koupit ryby až bude zaběhnutá hlavní nádrž. Při prvním nákupu není potřeba dělat karanténu, takže bych první ryby dal rovnou do hlavní nádrže.
U karantény je dobré mít zaběhlý filtr. Dá se tomu sice pomoct a měnit každý den část vody, ale už se mi to u citlivých ryb vymstilo. Chemie ti moc nepomůže ani se záběhem ani s kvalitou vody.

+ Přidat reakci


Žádná předchozí stránka
Přejít na další

[1] ...... 4

Zpět na obsah sekce Akvarijní ryby • Zobrazeno 7098x

Máte připomínku nebo nápad? Napište nám vzkaz do redakce nebo s námi diskutujte.
© RYBICKY.NET - https://rybicky.net/forum/4951-karantena-pri-nakupu-novych-ryb