Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

Karanténa při nákupu nových ryb

 

NápovědaFórum » Akvarijní ryby » Nákup ryb 

Akvaristik.eu

Přejít na předchozí stránku 3 Přejít na další stránku   1  
Karanténa při nákupu nových ryb
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.10.2012 14:54 R Muž romant [27987] Re: kofejn
Když bude, tak bude, už máš něco za sebou, tak strach nemám. ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.10.2012 14:48 Muž kofejn [963] Re: romant
V pondělí mi zavolají, kdy rybky budou, tak uvidím. Bude to ale asi rychlejší.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.10.2012 14:46 R Muž romant [27987] Re: kofejn
O.K. připrav to, za týden zprovozni, dej ten nitrivec a za další týden rybky.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.10.2012 14:44 Muž kofejn [963] Re: romant
Bublifuk jsem dneska dal do velkého akva, ať už jede. Vodu dám pak půl staré, půl čerstvě a výměny ob den 1/3? Zbylo mi trochu nitrivce, tak ho tam taky můžu nalít.
EDIT: To dno by tam bylo proto, že by si třeba manželka zvykla na další nádrž. Třeba pro prevetky X-) .
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.10.2012 14:39 R Muž romant [27987] Re: kofejn
Stačit to bude, nechal bych je tam klidně 14 dní a ať je ta nádržka zaběhnutá, jinak to nemá smysl. :-)
Edit: Dno netřeba, ten růžkatec je v pohodě.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.10.2012 14:38 Muž kofejn [963]
Bude jako karanténí nádrž pro osm otíků stačit akvárium 9l? Na dno bych mohl dát Liapor a přišel by tam i růžkatec. Nádrže mám dvě stejné, bohužel filtraci jen na jednu.
Je to jen karanténa, lečení snad nutné nebude. Pokud ano, přesunul bych je do holé nádrže.
Jak dlouho bych měl otíky v nechat v karanténě, bude stačit týden?

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.08.2012 21:53 R Muž romant [27987] Re: baletka
rybicky.net/forum/14139
Edit: Karanténovat terčovce se určitě vyplatí a nebude záležet ani na tom jestli budou od Top chovatele, prostě změna prostředí, podmínek, to je u terčů ten nejlepší spouštěcí mechanizmus různých latentních nemocí, jenž si mohou v poklidu nosit v sobě a projeví se právě s tou změnou. Tím Tě rozhodně nestraším, to chraň, no víme kdo, jenom informuji a zároveň myšlenku karantény jednoznačně podporuji.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.08.2012 21:52 Žena baletka [624]
Zdravím, prostudovala jsem si tady všechna tři vlákna o karanténě a jsem jelen z "bublifuku". Co to je? Vnitřní filtr, který zároveň emituje bublinky? Budu zakládat velké akva, chci do něj terčovce, takže karanténa bude více, než nutná. Mám 60l společenské akva, v plánu je koupě o něco většího asi 100l, do kterého půjde současná osádka, k tomu budu zavádět 480l pro terče a 60l se promění na karanténu. Kromě bublifuku mám tedy ještě jednu otázku: počítám s tím, že velké akva budu zavádět tak tři, čtyři měsíce, nejprve filtr, dno a kytky, poté pancéřníčci, otíci a šneci, pak neonky, nakonec terči. Celou tu dobu, pochopitelně, pojede i karanténa. Ovšem, pokud někdy do Vánoc (což bude od založení cca 4 měsíce) proběhne všechno v klidu a třeba leden-únor zvládnou v pohodě i první terči... mám nechávat karanténu stále běžet? To je přece spotřeba energie jako ďas. Pokud budou ryby zdravé a spokojené a nebudu další přidávat, můžu karanténu vypustit, filtr schovat a vytáhnout zase až při případných problémech? Sice chci velké akvárko, ale neplánuji další tři až pět někde ve sklepě, na to nemám čas ani peníze ;-) Jde to bez nich zvládnout?

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 5   15.02.2012 13:46 Muž Yirka [9126] Re: Beastie
Jak píše Libor, nejlepší karanténou je léty prověřený zdroj-prodejna. Pokud je člověk někde štamgastem, ví jak prodejna funguje, může dávat rybky do nádrže i bez karantény. Ono pokud není karanténa pořádně zařízenou a zaběhlou nádrží, rybky v ní často trpí více než při přímém vypouštění do nádrže a imunita je ještě více oslabena, takže se mohou projevit nemoci, které by byly normálně autoimunitou potlačeny.
Pokud někdo nakupuje extra speciality, pochopitelně většinou volí vlastní, od mnou psaného odlišný, postup.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.02.2012 12:05 Muž LiborSprysl [9015] Re: Beastie
Jo ták...no spíš delší než vyšší a cirka pajdu...dle možností...
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.02.2012 11:58 Žena Beastie [320] Re: LiborSprysl
Beastie napsala:
Plus chci si stejně koupit menší akva, které strčím do skříně na poličku, dám do něj bublifuk a topení a budu ho používat bud jako karanténu, léčebnu nebo porodničku, podle potřeby. Jak velké to má být, dorůstá-li největší ryba v akva 14 cm?
tady dle toho jsem psala, že nevím jakou otpimální velikost pro takovouhle dodatečnou nádrž, proto jsem se ptala na výpočet, například velikost nějvětší ryby krát 10 na cm nebo tak nějak :)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.02.2012 11:54 Muž LiborSprysl [9015] Re: Beastie
Multifasciáti jsou nejtolerantnější z malých šnekáčů k sobě i mladým. Jsou natolik tolerantní, že je třeba je odlovovat, protože jsou schopni se začít opravdu "mačkat", pokud mladých přibude nad míru. Žijí na grupáč a jsou barevní, jejich sociální chování je zajímavé...no kde hledat chybu? smich
Nerozumím tomu co chete počítat na "doplňkové nádrži"
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.02.2012 11:47 Žena Beastie [320] Re: LiborSprysl
Jasně no, obávala jsem se postupného přidávání které by ty pozdější ryby zákonitě znevýhodňovalo. Rozhodně zkusím jeden zdroj, kdyžtak si to objednám a počkám abych je vzala najednou. A multifasciáty zrovna bych chtěla, myslíte že je to špatný nápad tento druh?

Takže karanténu neřešit a rovnou všech 35-40 ryb naráz s pomalou aklimatizací.

A ta dopňková nádržka, jak se to počítá?

Děkuji za odpovědi :)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   15.02.2012 11:42 Muž LiborSprysl [9015] Re: Beastie
Budete-li nakupovat z jednoho zdroje, klidně bez karantény...Jinak už je to risk. Tlamovce bych nakupoval najednou, protože se utvoří lépe hierarchie skupiny. Podobné je to u šnekáčů...až na multifasciáty jsou i malí dost teritoriální, natožpak ti velcí.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.02.2012 11:32 Žena Beastie [320]
Zdravím. Věčná otázka, karanténa. Budu akvárko teprve zakládat, ale má smysl souběžně s ním založit i karanténu? nebude to jako jiné akvárko s úplně odlišnými parametry?

Navíc chápu že je zbytečné karanténovat před dávámním ryb do prázdného akva, ale rozhodně těch ryb nekoupim 35-40 najednou, přemýšlím že bych to tam dávala postupně

otázka je, jak moc je to rozumné, chci šnekáče, kteří by v karanténě trpěli, a k nim cichlidy žlutoocasé, od každého 10-20ks. Mám nakupovat po várkách vždycky např 5+5, nebo kooupit šnekáče a po 3 týdnech koupit cichlidy a dát je do karantény?
Ale pokud koupim těch cichlid 15, to aby ta karanténa měla alespoň 50 litrů a byla ty 2 měsíce zaběhnutá, že?

Plus chci si stejně koupit menší akva, které strčím do skříně na poličku, dám do něj bublifuk a topení a budu ho používat bud jako karanténu, léčebnu nebo porodničku, podle potřeby. Jak velké to má být, dorůstá-li největší ryba v akva 14 cm?

Je to věda :) díky za rady

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 5   14.09.2011 16:51 Muž ČichavecTom [92] - RostlinyRe: Bára
no vzhledem k tomu že máš v tom krevetárku jen jednoho ancíka tak bych je dal rovnou tam. 2,5 litrová láhev to by bylo za trest...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 5   14.09.2011 15:23 Žena katterinecka [2146] - RostlinyRe: Bára
tak to je raději dej rovnou do akvárka
Edit: ale jestli je chceš dát do těch 36 litrů tak je to pro ně málo zarostlé, jsou to trochu plaché rybky
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.09.2011 15:00 Žena Bára [2]
Ahoj. Dneska chci jít koupit 8 razborek galaxy. Stačí jim jako karanténa 2,5 litrová láhev? Nic většího nemám. Jedině že bych je dala do krevetkária (tam stejně později budou). V ní mám jenom krevetky a jednoho malého ancistruse. Do té lahve bych samozřejmě zavedla vzduchování.

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   27.08.2011 18:41 Muž mori79 [6] Re: Jirka98
ja som nikdy nerobil karantenu ale kupuj len ryby kde maju ciste akvarka filtre a pozri si vsetky ryby z ktoreho akvarka ti bude davat rybky ak je vsetko v poriadku tak podla mna v pohode len davaj pozor aby voda v sacku nebola prilis chladnejsia od vody v akvarku vylov zo sacku a sup do akvarka povodnu z obchodu vylej
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 5   27.08.2011 18:37 Jirka98
Ahoj mam své 1. AQ a mám v něm už kytky jedu do RK koupit nějaký rybky musím i ty dávat do karantény asi to je uplne blbi dotaz ale jsme uplnej zacatecnik,, hmm tone
Vyzkoušejte

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 5   15.05.2010 21:59 Muž Bob66 [2103] - CichlidyRe: LMI
Při zakládání akva je karanténa zbytečná, pokud nejde o importované ryby ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.05.2010 21:42 Muž LMI [6] – Karantena pri prvych rybach
Zdravim vsetkych. Je potrebna karantena aj pri zakladani akvaria - t.j. po nakupe prvych ryb? Alebo tieto mozu ist do AQ smelo aj bez pobytu v karantene?

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.01.2010 16:52 Muž Bob66 [2103] - CichlidyRe: maxo
Na skaláry stačí holá X-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.01.2010 13:50 weishauplik Re: maxo
14 dní pohoda
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.01.2010 13:33 Muž maxo [9] Re: Bob66
Takze mam v plane 4ks malych skalarov - mramor alebo koi /tych za 1€/. Tak aku karantenu?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.01.2010 15:24 Muž Bob66 [2103] - CichlidyRe: navik
Ono také záleží, o jaké konkrétní rybky se jedná... Mnohdy by holá nádrž s filtrem a topítkem tak ideální nebyla a mohly by se zbytečně stresovat

To je pravda pro eLka by taková karanténa nebyla to pravé ořechové ;-)

navik napsal:Spíše bych položil důraz na pozvolnou klimatizaci v pokud možno optimální vodě (teplota, pH aj).

Sice jsem to nenapsal, ale tohle považuji za nejdůležitější a samozřejmou věc :)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 7   03.01.2010 00:24 Muž navik [908] - SumciRe: Bob66 + maxo
Ono také záleží, o jaké konkrétní rybky se jedná... Mnohdy by holá nádrž s filtrem a topítkem tak ideální nebyla a mohly by se zbytečně stresovat - pokud jim vyhovuje, pak nějakou jednoduchou a lehce desinfikovatelnou skrýší mnohým rybkám prospějete a trochu obyčejných stonkovek či hrst mechu často rovněž přivítají...
Spíše bych položil důraz na pozvolnou klimatizaci v pokud možno optimální vodě (teplota, pH aj).
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.01.2010 00:02 Muž Bob66 [2103] - CichlidyRe: maxo
Není třeba, ale já při převozu a vypuštění ryb do karantény aplikuji jednou standartní dávku eSHy 2000 X-) Je to lepší pro ryby, vyrovnají se snáze ze stresem z převozu a podpoří se tvorba ochraného kožního slizu ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.01.2010 00:00 Muž maxo [9] Re: maxo
A je potrebne pridavat v karantene aj nejake "preventivne" liecivo?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.01.2010 23:39 Muž Bob66 [2103] - CichlidyRe: maxo
Ideální je holá nádrž, bublifuk, topítko ;-)
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.01.2010 22:31 Muž maxo [9] – karantenna nadrz
Ako ma byt zariadena,ked planujem nakup ryb? Staci len "hola" a vzduchovat? Alebo kompletne zariadit?

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.05.2009 18:43 R Muž Silent [5949] Re: Alena.sv
Inkubační doba krupičky bývá 3-7 dní podle teploty vody. Těch 14 dní bohatě stačí.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 4   05.05.2009 18:40 Žena Alena.sv [89] Re: Yirka
Díky za pochopení. :-) Hned mi je líp.
Jenže... Jinak bych rybky po kratší karanténě,někdy i hned dala do akvárka.Nakoupeno mám z ověřené akvaristiky.Ale k terčovcům si to nerisknu,rybky vypadají zdravě a jsou čilé,ale raději bych měla jistotu,že si nic nezavleču.Co se týče vnitřních parazitů,myslím,že je to ok(podle trusu).Ale jakou inkubační dobu má např.krupička?
Podle mých minulých zkušeností se mi krupička objevila týden po přidání nových ryb do akva.Takže by mi na ni mělo 10 - 14 dnů stačit?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 5   05.05.2009 18:17 Muž Yirka [9126] Re: Alena.sv
Není se proč červenat, tvůj dotaz a Sidova odpověď jsou dobrou příležitostí si zopakovat, že i karanténa má svá pravidla a pokud karanténou není slušněji zaběhlá nádrž příslušné velikosti může to být silně kontraproduktivní. Karanténa pak při delším pobytu rybek může být startovadlem problémů.
Pokud není dobrá karanténa k dispozici je někdy opravdu lepší dát ryby přímo do nádrže, zvláště když jsou koupeny z ověřených zdrojů.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 6   05.05.2009 17:30 Žena Alena.sv [89] Re: Sid
:-) Hmm,teď když to po sobě čtu,tak si to taky říkám.Červenám se,že se tak hloupě ptám. ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.05.2009 17:28 Muž Sid [6637] - RostlinyRe: Alena.sv
Pro karanténní nádrž platí stejné principy nitrifikace, jako pro jakoukoli jinou nádrž. Z toho zkuste vycházet. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 5   05.05.2009 17:23 Žena Alena.sv [89]
Ahojky.
Mám jiný dotaz,co se týče karantény.Napadlo mě to teď,protože mám v cca 50l karanténě nové rybky.
Nejsou vlastně v nezaběhlém akváriu? Nemůže jim to ublížit?
Vodu jsem dala z poloviny ze zaběhlého akvárka a doplnila čistou vodou.Filtr už byl používaný,ale před časem.Do akvárka jsem dala misku s rostlinkami a malý kořínek,aby tam neměli jen holé stěny.
Rybky vypadají zdravě a čile,ale jistota je jistota,a tak to chci udělat,jak se má. ;-)
Takže ještě poddotaz.Jak často a kolik vody v karanténě měnit?
A rybky v karanténě nechat 2 týdny,nebo déle? Teď tam jsou týden a jak říkám jsou v pohodě.Ale půjdou k terčovcům. ;-) Díky.

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.04.2009 19:13 Žena datura [104] Re: ims
ne šneky se vykašli. pravděpodobnost, že by tropičtí šneci přenesli nějakou chorobu je nula nula nic.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.04.2009 07:57 ims Re: Hatomi
a jak mam na snekovi pozorovat problem ? Prenasi sneci nejake rybi nemoci ?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 5   09.04.2009 07:26 Žena Hatomi [27] Re: ims
jak bylo řečeno 14 dní,ale pokud se projeví problém täk déle... ale pozor pokud máš karanténí akva maličké,tak dbej zvíšeně na údržbu! jinak by se ti mohlo stát,že ti rybky onemocní jen tvou vinou.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.04.2009 07:17 ims
a na jak dlouho dat do karanteny koupene sneky ? Nebo je lze preventivne vykoupat v nejake lazni ? Na snekach toho moc nepoznam. Muzou treba prenest kozovce nebo obrnenku ?

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.01.2009 22:28 Muž navik [908] - SumciRe: Danila
Danila napsala: ... chce to vzduchování, úkryt a denně měnit část vody.
Pokud jsem na něco zapomněla, opravte mě X-)...
Vzhledem k tomu, že karanténa by měla trvat několik týdnů, tak i opatrně a vhodně krmit ;-) :-D
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 5   09.01.2009 20:36 Muž Romy [1822] - CichlidyRe: makky
U sumců musíš počkat,až se nemoc,pokud nějaká bude,projeví.Jsou velmi citliví na léčiva.Pak budeš eventuelně vědět,co léčíš.Karanténa slouží k tomu,abys zjistil,zda jsou ryby zdravé,při okamžitém přidání ryby do akva může být pozdě.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.01.2009 20:35 Žena Danila [4489] - SumciRe: makky
Makky, nepřeléčuj ho vůbec, protože to je nesmysl. Sumci jsou obecně hákliví na léčiva a léčit zdravé zvíře " preventivně" je cesta, jak mu zničit zdraví. Nemáš - li karanténu, v nouzi můžeš použít i velkej kýbl( já jsem použila 50 l barel) - nesmí v něm ale být žádné zbytky saponátu, ale chce to vzduchování, úkryt a denně měnit část vody.
Pokud jsem na něco zapomněla, opravte mě X-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.01.2009 20:10 makky Re: Danila
Co s ním mám teda dělat?jak ho mám přeléčit?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.01.2009 19:38 Muž Romy [1822] - CichlidyRe: prisavnik
A další otázka,NA JAKOU NEMOC?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.01.2009 19:36 Žena Danila [4489] - SumciRe: prisavnik
čím bys ho sakra preventivně přeléčil?? coze
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.01.2009 19:28 R Muž Mrakoplash [1776] Re: Dušan2
Karanténa by měla být samozřejmostí a na všech webech, a ve všech knížkách se to píše. (akvaristických)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.01.2009 18:36 Dušan2 Re: makky
Z pochybného obchodu je lepší nekupovat,já sem karanténu nedělal a pomřelo mě půl akva, kupovat je z osvědčených obchodů i když je to dražší. rozzureny
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.01.2009 18:24 Muž prisavnik [51] - RostlinyRe:makky
Do dzbanu ho mozes dat,ale chcelo by ho preventivne preliecit ;-)

+ Přidat reakci


Přejít na předchozí
Přejít na další

1 ...... ...... [3] 4

Zpět na obsah sekce Akvarijní ryby • Zobrazeno 7480x

Máte připomínku nebo nápad? Napište nám vzkaz do redakce nebo s námi diskutujte.
© RYBICKY.NET - https://rybicky.net/forum/4951-karantena-pri-nakupu-novych-ryb?od=101