Karanténa při nákupu nových ryb
Starší reakce
Jsem tu zpátky.
Protože budu předělávat na větší nádrž, napadlo mě, že zároveň s nákupem nových ryb do nové nádrže, bych mohla koupit ryby i do další nádrže a dát je do karantény, ať do Mělníka nemusím jezdit víckrát.
Jenže, světlo mám pořád jen jedno. Co kdybych, nádrž 60x30x30 dala na okenní parapet, filtr vyměnila včas za nějaký bublifuk, než seberu atman do nové nádrže, písek vybrala do nové nádrže, většinu kytek ale asi nechala v téhle nádrži, popřípadě vyhodila, protože ludwigia to rozhodně bez světla nedá, anubias ano, a prostě zde měsíc nesvítila. Dva týdny než se zaběhne nové akva alespoň nějak na první ryby (s funkčním dnem a filtrem by neměl záběh trvat měsíc ale snad jen dva týdny) a další dva týdny na samotnou karanténu otocinclusů, kteří ocení zařasené rostliny a neomývané stěny, a sekernatek.
Popřípadě můžu do akva narvat růžkatec, mám ho ve váze taktéž na okně a prosperuje, takže to pro něj nebude příliš velký šok. Chápu, že rostliny nebudou moc růst, takže nebudou moc odčerpávat škodliviny, ale otázkou je, jestli to ten měsíc zvládnou.
Starší reakce
SuperZoo ovšem není solidní akvaristika. To jsou prodejci zboží a v lepším případě je tam aspoň jeden člověk, který tomu trošku nebo víc rozumí a v rámci možností se to snaží udržovat. Je to na úrovni Hornbachu. Osobně bych si tam živočicha ani rostlinu nikdy nekoupil.
Na druhou stranu je to taková jistota záchrany, když se člověku vysype nějaká technika nebo potřebuje krmení, chemii,... Mají otevřeno každý den a v případě Hornbachu mají i slušný výběr.
Většinou v těchto obchodech jako SuperZoo vídávám v akváriích na dně mrtvolky ani je neodloví. Dobrý pocit to na mne nedělá.
Je třeba přiznat, že jsou i obchody, které se snaží chovat slušně, vídám i nádrže označené štítkem "Karanténa", ze kterých ryby neprodají a čeká se, jak se budou jevit. Občas je v té nádrži vidět i zabarvená voda, takže tam asi preventivně dávkují něco, třeba aSHa...
Kupuješ rybky od svého dodavatele (chovatele) ukáže ti ryby a samozřejmé u dobrého chovatele ti rybky u sebe podrží a nemá problém v tom ti je nechat u sebe přes karanténu. Jsou lidé že nemají místo na další nádrž. Je třeba se hlavně vyvarovat nákupu ryb v prodejnách kde se mění personál a o rybách většinou neví nic.
Podle tebe zvláštní názor, podle mě osobní zkušenost mnoha desítek let. Já sem píši to co mám ověřené. Karanténní nádrže má obchod kde nakupuji. (Pomalu se mi blíží sedmdesátka a rybičky chovám přes 50 let)
U nich se podle mne asi nemoc nepozná. Jsou ovšem známí tím, že přenáší nemoc. Karanténa je asi zbytečná, i když...
Tak to je zvláštní názor.
Hobíci nepotřebují držet žádnou nepěknou nádrž - stačí, když budou vědět, že budou kupovat nové rybky. Zprovozní nádrž pro karanténu - pár dní před nákupem( jak už jsem popsal nádrž předtím) a pak umístí nové rybky. Určitě to bude lepší volba, než riskovat, že nově zakoupené rybky(pokud nejsou ze známého zdroje) onemocní a nakazí celou nádrž, která následně vymře.
Pak také záleží na tom jaká nemoc to byla, aby nemuseli zrušit celé akva(dno, rostliny atd.) a znovu založit.
Já tomu právě rozumím, sice mám doma ještě dvě prázdné nádrže, poděděné, zavápencované a nestandardních rozměrů, ale nemám další světlo ani touhu do toho investovat, nemám to kam dát. Když už bych to někam dala, a kytky třeba jako růžkatec, protože jinak jako chudáci otíci, a povedlo se mi to rozběhnout, tak budu mít pak asi čtyři nádrže
) a to už asi nechci.
Zdroj mám vcelku dobrý, nikdy jsem s ním neměla problémy, ale předtím jsem přidávala do prázdného. Raději případně obětuji to prostřední akva na rekonstrukci a zkusím je upíchnout tam. Uvidíme, stejně musím počkat, až se akva znovu stabilizuje a podivný pancéřníček se přikloní na jednu nebo druhou stranu. Díky za názor
Proto tam píšu, že můj názor je pro hobíky. Ti budou těžko někde v přijatelném prostoru držet nepěknou nádrž s použitím jednou za uherský rok.
U množíren a profesionálů je to něco jiného a tam máš pravdu.
0 19.05.2022 06:42 Katchaba Zdravím,mám dotaz, používáte karanténní nádrž i při nákupu plžů?chci koupit pár šneků a nevím jestli je dobré je hned dát do společenského akvária
Já se domnívám, že karanténní nádrž by měla být bez substrátu, rostlin, filtru, dekorací atd...s parametry vody a teploty vhodnými pro daný druh rybek + vzduchování. Už z toho důvodu, že pokud by se vyskytla nějaká nemoc, nebudou se na nic vázat léčiva a léčba proběhne rychleji, šetrněji a bez problémů.
Má první odpověď byla z časových důvodů trochu lakonická.
Takže, pro normálního hobby akvaristu se fakt karanténa nevyplatí. Aby totiž byla co platná a účinná, musí to být prakticky zajetá, udržovaná nádrž se všemi náležitostmi.
Daleko jednodušší je mít stálý, zaručený a ověřený zdroj ryb.
- eSHa 2000 není primární léčivo určené k léčbě krevetek
- pokud se používá, tak postup se zcela mění, jak u hodnot dávkování, tak délky koupele
- postup je podobný, jako u léčiva Tremazol, pouze hodnoty se liší, provádí se pouze koupel, léčba neprobíhá v samotném akváriu,
- důležité je i správné určení nemoci, doba po kterou je kreveta nemoci vystavena, atd.
- pokud jde o studie léčiv, tak tam se musíte orientovat především na záměr určení, mnohdy si to čtenáři převedou na nesouvisející skutečnost
- měď a její limitní hodnoty pro různé druhy akvarijních a okrasných ryb, jsem již zde na fóru popisoval v jednom z mých příspěvků
- anotace
- ještě jsem zapomněl, že léčba se liší i podle jednotlivých druhů krevetek
Ja neříkám že ne, jen jsem četla studie, že měď se drží ve dřevě a v řasách, takže krevety ji dostávají i post dávkování, co je na tom pravdy nevím. Esha2000 mi i s mírně sníženým dávkováním zabila krevetu moluckou, takže bych právě obecné radši byla opatrná, povětšinou jsou s ní zkušenosti dobré, ale je lepší být obezřetný.
- to, že některé léčivo obsahuje stopové množství mědi a je přímo určeno k léčbě okrasných ryb, neznamená že je zde dána nutnost nějaké škodlivosti ve vztahu k rybám, případně akváriu, jako celku, tedy dna a rostlin, pokud to sám výrobce neuvádí v pribalovém letáku
- samozřejmě pokud je léčivo podáváno v režimu dávkování výrobce
- znám řadu jiných léčiv, které obsahují daleko větší hodnoty mědi v léčivech pro akvarijní ryby
- eSHa, byla a je nejšetrnějšim používaným léčivem už řadu let
veškeré esha produkty, které se používají na část léčby nejčastějších nemocí, meď obsahují.
- Karanténa má svá podstatná a neměnná základní pravidla.
- Žádný z Vámi uváděných případů tomu neodpovídá.
- Rovněž je pro mne záhadou, proč řešíte "měď" v případě karantény.
Já se při nákupu snažím být trochu obezřetný, nejprve si prohlédnu všechna akvária v prodejně v jakém jsou stavu, zda udržovaná nebo hůře udržovaná, potom s prodavačem prohodím pár slov o příslušné nádrži, jak tam jsou ryby dlouho, kdy se přidávaly poslední, pokud je ta doba třeba dva týdny, tak řeším nákup - sleduji chování ryb, vyberu si ty "lepší".
Hlavně se snažím minimalizovat stres při přepravě, takže termokontejner, kde je tma a drží se teplota, doma postupně otevřu, ryby nechám pomalu odpočinout a proces přendání do nádrže řeším velmi pomalu (cca 40 minut), sáček do akvária, postupně přidávám vodu z akvária a odebírám vodu ze sáčku, takže přechod na novou vodu je hodně spojitý.
Potom dám ryby do akvária, nechám je chvíli odpočívat a dám krmení, protože jsem zjistil, že po každé změně a zásahu v akváriu je na odstranění stresu ryb výborné dát krmení, hned jsou v pohodě...
90% akvaristů rybky nekaranténuje......
Spekuluji jak zvládnout karanténu při budoucím nákupu:
Mám tři nádrže, 360l kam chci dát nové ryby, ale ne bez karantény, která je na 26°C.
Menší nádrž, 54l, kde jsou zatím ryby na dožití, které buď v té době budou nebo nebudou, ale brotia herculea, která tam pak i má zůstat. Je na 22°C.
Krevetkárium okolo 40l, taky cca 22°C
Pokud bych dala ryby do karantény do jedné nebo druhé nádrže, co budu dělat v případě problémů a přeléčení? Je varianta šneka nebo krevety odlovit, přeléčit, ale co pak, měď se prý drží v řasách a léčiva se taky špatně zbavuje, proto se to pak obvykle převařuje a léčí savem. Nebo tu prostřední a v případě přeléčení odebrat toho šneka a po skončení případného přeléčení provařit písek? Ještě bych teoreticky mohla ryby rozdělit do jednoho a do druhého.
Nemohu si kupovat další nádrž a nemám ani vybavení na to z toho karanténu udělat tak přemýšlím, jaká škatulata jsou nejméně náročná.
Starší reakce
Máš pouze dvě možnosti pořídit si karanténní nádrž anebo to risknout a rybu pustit rovnou do nádrže. Abych se přiznal nikdy jsem karanténní nádrž neměl.
0 12.04.2021 06:02 Evka – Karantena
Dobrý den, dostala jsem darem pancéřníka. Zda se být v pořádku. Přesto mi bylo doporučeno nechat ho nějaký čas v karanténe. Jsem ale začátečník a nevím, jak by měla vypadat. Nemám v plánu nákup dalších rybiček a proto se mi úplně nechce zařizovat si kvůli karanténe 1 rybky druhé akvarium. Už kvůli omezenému prostoru v bytě. Děkuji za rady.
Starší reakce
běžný postup přivyknutí /aklimatizace/ a bez karantény rovnou do akva napsal Rap..
Co nefunguje, selský rozum?
0 22.01.2021 22:54 robo111 –
Re: RAP take nefunguje - ked si priveziem ryby napr. z juz. Ceska do bratislavskej vody na 50 % padaju - ak nejde o odolne druhy - ina mikroflora/parazity - chce to vzdy aklimatizaciu
DanS napsal:. Použit selský rozum.
To je výborná rada!
Už jsem to tu psal, od známého a osvědčeného zdroje, chování ryb v pohodě = běžný postup přivyknutí a bez karantény rovnou do akva.
Silvie napsala: ...
Nejak mi prijde, ze kdyz to bude nadrz sama o sobe a vlastne jina nez hlavní akva tak jenom rybickam pridavam jednu zmenu navic. A otici sou uz tak dost haklivi.
Předpokládám, že se jedná o nové rybky.
V tom případě mohu napsat :
Hlavně poslední věta se mi líbí. Mnoho, mnoho ... většina nebude souhlasit, ale osobně říkám : Velice dobrý postřeh, z mého pohledu. Logický. Použit selský rozum.
Asi záleží jak dlouho chceš mít rybky v karanténě. Rozhodně plovoucí živé rostliny, topítko, filtr, světlo. Pokud použiješ vodu ze zaběhlého AQ, tak bych neváhal a dal rybky hned...
Pro karanténu platí jiná pravidla než pro běžné akva. Ideálně by měla mít i vlastí technické pomůcky.
Hlavně po karanténě jednoho druhu se dezinfikuje a napouští znova. Proto se zpravidla nezařizují substrátem dna. Pokud se používají živé rostliny tak plovoucí nebo zasazené v nádobě.
Hezký večer,
simvas..jak měníte vodu v karantene?
Dneska jsem (za ucelem jedne varky otíků a posleze jeste varky bleherek) zaridila karantenu a napustila vodou z akva. Viz foto.
Vic mi neni jasný.
Jak dlouho zabihat? Se zabydlenou vodou z akva to musi byt rychlejsi nez měsíc no ne?
Do te doby vodu menit mam nebo nemusim? A az tam budou otici? Filtr tam je.
Nejak mi prijde, ze kdyz to bude nadrz sama o sobe a vlastne jina nez hlavní akva tak jenom rybickam pridavam jednu zmenu navic. A otici sou uz tak dost haklivi.
Starší reakce
Starší reakce
Asi to bude lepší, kdybych to udělal jak jsem psal ušetřím si vlastně jenom topení, nic víc. Mě se zdálo hnedka divný, proč jsem o tom nic moc na internetu nenašel. Jsem asi moc premýšlel
To už je radši dej do nějaké nádoby mimo akva, než je sušit v pytlíku. Přihoď trochu mechu a měň jim vodu tam. Když jim denně vyměníš půlku vody, tak to bude pravděpodobně v pohodě. Mělo by se to obejít i bez vzduchování.
A nebo krevetky prostě po aklimatizaci vypusť do nádrže, bez karantény. Nebudeš muset je a sebe trápit nějakou takovouhle improvizací. K tomu bych se přikláněl.
... nechce se mi karanténu pro pár rostlinek a 20 krevetek, které chci pořídit ... ... bych vložil přímo pytlík s rybkama ..
Tak jde o krevety nebo i o ryby? O jaké krevetky jde?
0 31.12.2019 09:23 janci82 – Karanténa v odchovničce přímo v akváriu
Zkoušel někdo provést karanténu nových rybiček přímo ve velkém akváriu pomocí závěsné nebo plovoucí odchovničky? Jelikož jsem poslední rybičky a rostlinky kupoval před rokem, tak nemám karanténku zaběhlou a upřimně řečeno, nechce se mi karanténu pro pár rostlinek a 20 krevetek, které chci pořídit zakládat.
Premýšlel jsem, zda by postačila odchovnička 1,2 litru, zavěšená v akváriu, do které bych vložil přímo pytlík s rybkama a nechal ve společenském akváriu, trochu vzduchování, bez filtru s postupnou denní výměnou vody ze společenského akvária. Pytlík by byl nahoře gumičkou uzavřen s dvěma hadičkama, jedna na vzduchování a jedna na odvod vzduchu.
Zapoměl jsem na něco? Kolik vody bych měl měnit? - zvažuji první den pouze cca 1/2 objemu pomalu připouštět a poté cca 1/2 objemu 1x denně vyměnit. Je vzduchování potřeba při denní výměne?
Starší reakce
Pro tebe platí jen určitá část.
Mon napsala:Mám objednané pancéřníčky drobné z Gigaexotic.
Yirka napsal: Ono pokud není karanténa pořádně zařízenou a zaběhlou nádrží, rybky v ní často trpí více než při přímém vypouštění do nádrže a imunita je ještě více oslabena, takže se mohou projevit nemoci, které by byly normálně autoimunitou potlačeny. Děkuji všem za názor.
afc1886 -pročítala jsem si celé vlákno, takže tento příspěvek jsem už taky četla. Jen mám trochu problém s tím, že jako začátečník, který nakupoval ryby zatím pouze jednou, nemůžu dost dobře mluvit o prověřeném zdroji. Proto volím odlišný postup a řeším karanténu. Nějak si totiž ty ověřené zdroje musím najít
Nechce se mi opakovat, co už tady bylo, tak dám jenom citaci.
Yirka napsal: dovolím si zrecyklovat můj 6 let starý příspěvek.
Nejlepší karanténou je léty prověřený zdroj-prodejna. Pokud je člověk někde štamgastem, ví jak prodejna funguje, může dávat rybky do nádrže i bez karantény. Ono pokud není karanténa pořádně zařízenou a zaběhlou nádrží, rybky v ní často trpí více než při přímém vypouštění do nádrže a imunita je ještě více oslabena, takže se mohou projevit nemoci, které by byly normálně autoimunitou potlačeny.
Pokud někdo nakupuje extra speciality, pochopitelně většinou volí vlastní, od mnou psaného odlišný, postup.
Jsem přesvědčen, že to má stále platnost.
Týden by měl stačit. Pokud chceš, aby to bylo spolehlivé, tak někdo navíc doporučuje na jeden až dva dny přitopit až na 33 °C.
0 25.08.2019 21:17 Králík –
Re: Mon Pancéřníčky bych do karantény ani nedával. Ještě se mi nestalo, že bych koupil nebo viděl v obchodě nemocné pancéřníčky.
Ahoj, prosím o radu. Jak dlouhou doporučujete karanténu v případě rybiček z importu? Mám objednané pancéřníčky drobné z Gigaexotic.
Starší reakce
Sakyn napsal: Nemoc se samozřejmě může objevit kdykoliv, ale píší, že si většinu rybek odchovávají sami v celkem 300k litrech, takže jestli jich tam mají od každého druhu dostatek, asi by se jim nemoc projevila také.
Nemusí to být pravda. Ty ryby mohou mít nákazu v sobě, ale díky dobrému krmení a odpovídajícím podmínkám ji mohou dlouhodobě zvládat. Jakmile se změní podmínky a přibude k tomu stres z přelovení a transportu, může se choroba projevit. Několikrát jsem na burze viděl, že přímo v prodejní nádrži byly ryby nakažené krupičkou, přitom prodejce se dušoval, že u něj doma v karanténě nic takového neměly a vzhledem k tomu, že jej třeba i znám, nemám důvod mu nevěřit. Můj kamarád, který prodává na burzách, mi potvrdil že stačí, aby byla v nádržce jiná voda než u něj v pěstírně a ryby po burze třeba i dva týdny dává do pořádku.
Myslel jsem propuknutá, tedy že bych před nákupem v akváriu stejně neviděl příznaky/neobvyklé chování rybek. Šlo mi jen o to, že stěhování rybek je stres a chovají se podivně vždycky + navíc to u mě umocňuje nezaběhnutá karanténička.
Nemoc se samozřejmě může objevit kdykoliv, ale píší, že si většinu rybek odchovávají sami v celkem 300k litrech, takže jestli jich tam mají od každého druhu dostatek, asi by se jim nemoc projevila také.
Proč myslíš ,že u nich nemoc nehrozí?Oni jsou jen obchodníci ty objednáš oni objednají u chovatele a dodají.U těchto firem platí zásada cena nákupu rozhoduje kvalite je až druhořadá. Ikdyž píší něco konají jinak.
Díky, udělám to tak. Počkám na zaběhnutí velkého a pak koupím rybičky rovnou tam. Souběžně budu připravovat menší nádrž, kdyby mi padla do oka nějaká nová
Netřeba nic chemicky urychlovat. Pouze odstátá voda nezpůsobuje šok, pokud její vlastnosti se výrazně neliší od té, co v ní ryby byly odchovány.
Běžně rybám měním vodu za čerstvou bez "zaběhnutí". Jde o to, aby se ve vodě příliš nezvýšil obsah nitrátů, který ryby ohrožuje.
Měsíc, nebo dva měsíce je podle mne dostatečná doba na nastolení vyváženějších biologických procesů v akváriu.
Vegetující rostliny pod vhodným osvětlením a navíc i filtrace s větší kapacitou filtračního média s neopomenutou pravidelnou výměnou části vody za vyšších stavů ryb s uváženým - nepřehnaným krmením, jsou základem úspěchu.
Logické by bylo koupit ryby až bude zaběhnutá hlavní nádrž. Při prvním nákupu není potřeba dělat karanténu, takže bych první ryby dal rovnou do hlavní nádrže.
U karantény je dobré mít zaběhlý filtr. Dá se tomu sice pomoct a měnit každý den část vody, ale už se mi to u citlivých ryb vymstilo. Chemie ti moc nepomůže ani se záběhem ani s kvalitou vody.
Dobrý den,
přestěhoval jsem se přes půl republiky a pořídil si nové akva, prozatím 126l, než najdu vhodné místo na stojan. Akvárium se zatím zabíhá pouze s rostlinkama (in-vitro od Profiplants), časem přidám nějakého šneka a později pár neonek.
Rád bych jej ale za měsíc za dva začal osídlovat. Objednal jsem si karanténní nádrž 30l, problém ale je, že nemám zaběhnuté hlavní akvárium a nevím, co tam dát za vodu. Rybičky objednám u A.Q.A Kladno, kde propuknuté nemoci nečekám (má někdo zkušenosti?), ale když je dám jen do odstáté čisté vody, asi to bude stejně šok a nic na nich nevypozoruji.
Mohl bych samozřejmě počkat, než se mi akvárko zajede, pak vodu použít do malé nádrže, ale to se zase o měsíc protáhne a docela mi tu chybí
Jak to nejlépe vyřešit? Mělo by cenu, zkusit tu malou nádrž nějak chemicky "urychlit"?
V budoucnu plánuji větší akvárko a tu 126 přesunu jako karanténu nových rybek do ložnice a tu pidi třicítku jako karanténní na léčbu
Starší reakce
dovolím si zrecyklovat můj 6 let starý příspěvek.
Nejlepší karanténou je léty prověřený zdroj-prodejna. Pokud je člověk někde štamgastem, ví jak prodejna funguje, může dávat rybky do nádrže i bez karantény. Ono pokud není karanténa pořádně zařízenou a zaběhlou nádrží, rybky v ní často trpí více než při přímém vypouštění do nádrže a imunita je ještě více oslabena, takže se mohou projevit nemoci, které by byly normálně autoimunitou potlačeny.
Pokud někdo nakupuje extra speciality, pochopitelně většinou volí vlastní, od mnou psaného odlišný, postup.
Jsem přesvědčen, že to má stále platnost.
Přidat reakci
[1] 3 4
Zpět na obsah sekce Akvarijní ryby • Zobrazeno 7574x