Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

Stojan

 

NápovědaFórum » Technika » Skříňky, stolky, podstavce 

Akvaristik.eu

Přejít na předchozí stránku 8 Přejít na další stránku   1  
Stojan
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.12.2013 19:54 Muž fido16 [631] Re: Kuca
20cm je málo u takové výšky :-) kdyby měl výšku akva 30cm tak je to v pohodě a dá se to udržovat ale na výšku 50cm to tam máš ponořenou ruku až po loket a někdy i více :-). A pokud může tak radši více
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.12.2013 19:52 Muž fido16 [631] Re: akvaova
Ono na škodu nebude když ten stojan ukotvíš i do stropu :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.12.2013 19:52 finnnp Re: Kuca
20 cm je málo.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.12.2013 19:49 Muž Kuca [43] - Cichlidy
Otvory stačí v pohodě 20cm.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.12.2013 19:48 finnnp Re: akvaova
Mezera nad akváriem co největší.Do akvária 50 cm na výšku ktéré je ve stojanu už se pěkně potápíš.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.12.2013 19:47 bettasvetcz Re: fido16
No ted sem to tak zběžně spočetl když budu brat ze jedno bude 50cm a druhé 40cm vysoké akva. A první bude 50cm od země tak celková výška bude cca 2m a poslední akva bude mít horní hranu ve výšce cca 170cm, to počítám stěmi otvory 25cm. A max výška stojanu je 220cm výše nemužu kvuli stropu.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.12.2013 19:43 finnnp Re: akvaova
Udrží.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.12.2013 19:43 Muž fido16 [631] Re: akvaova
Pokud můžeš tak si tu mezeru udělej klidně větší bude se to pak lépe udržovat. Těch 20 bude tak minimum aby se to dalo dobře čistit a ty přitom neměl zlomenou ruku :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.12.2013 19:41 Muž fido16 [631] Re: akvaova
Tak z 1,5 bych to nedělal pokud ti nevadí těch pár korun navíc tak 2 nebo 3 bude ideální :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.12.2013 19:41 bettasvetcz Re: fido16
A ješte mě napadá nad akvarkem vždy bude mezera a dřevěná záklopka co kryje světlo atd.(jak to bývá v akvaristikách) bude stačit pro dobrou obsluhu atd cca 20-25cm výška toho otvoru?
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.12.2013 19:37 bettasvetcz Re: fido16
no dělají se budto 1,5-2-3mm tak sem myslel bud 2nebo3mm jinak velý stojan bude jestě obložen laminen 18mm tak to by to taky mělo drobet zpevnit si myslím
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.12.2013 19:24 Muž fido16 [631] Re: akvaova
Ano udrží. Ještě se zeptám jak tlustá je stěna toho jeklu?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.12.2013 17:55 bettasvetcz – Stojan na 2x250
Fotka k příspěvku Zdravím přátelé měl bych takový dotaz přeci jenom víc hlav více ví. Planuju stavět stojan na 2x 250L akva (100x50x50) popř: 1x 100x50x50 a 1x 100x50x40(200l). Plus možná nějaká ta vytíračka objemu do 100L. A otázka zní udrží mi to stojan z jeklu 3x3 cm??? mělo by to vypadat asi nějak takto
 

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.11.2013 21:18 flipex
No, to je možné protáčí se. ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.11.2013 21:05 Muž ludvik [1082] Re: fliperan
Určitě to hřebíkem jde zatlouct. Ale držet to nebude. :-) Si to na kousku zkus.
fliperan napsal: A šlo by to sbít i hřebíkem ...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.11.2013 20:34 flipex
A šlo by to sbít i hřebíkem nebo to musí být konfirmat ? :-) Děkuji
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.11.2013 20:08 Muž RadekH1 [129] Re: Petnel
Max 1000 korun? no to teda nevím. Jo tak maximálně z bílého lamina, ale dekor určitě ne. A to si to ještě musíš doma sám ohranit žehličkou a papírovou hranou, určitě ne s ABS hranou. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.11.2013 19:48 Petnel
tak tak, jak se tady říka: s laminem se dá vykouzlit moc a je to snadné. Mám z toho celou stěná a v tom zapuštěné akva. kazdy chválí :) cena pod 200l akva cca max 1000kč
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.11.2013 18:41 flipex
S hřebíkama by to asi vhodné nebylo? :) S tím mám větší zkušenost. A když to nepude řeknu dědovi ten je "chalupářský instalatér" ahoj
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.11.2013 18:26 Muž Designer [5695] - CichlidyRe: fliperan
Slozite to vypada, nez mas doma narezana prkna lamina a v ruce vrtacku s nasazenym konfirmatovym vrtakem. V ten moment, kdy udelas prvni diru, zjistis, ze je to jak lego, ze to jde desne snadno. Pokud Ti to ma kdo pridrzet, nepotrebujes ani sverky, proste valis diry rovnou jak patri. Ty konfirmaty to bajecne stahnou k sobe, a kupodivu se snadno i sroubuji, pricemz servat zavit, to bych toho supermana chtel videt, to proste rukou nejde (kdyz si nekdo nenasadi metrovou trubku na klic, to pak jde vsechno).

Jinak rozkreslit tuzkou, tu pak z lamina utres navlhcenou houbou.

Jestli se bojis, zacni polickou a nebo garnyzi, cokoli domu potrebujes. To mas 3 prkynka, nestoji to moc a kdybys zjistil ze na to nejsi, nebude to draha zkusenost. Vrtacku stejne doma potrebuje kazdy normalni chlap a misto konfirmatoveho vrtaku muzes pouzit i normalni vrtaky, jen je to prace navic.

Do bezneho lamina (18mm) doporucuji konfirmaty 6.3x60, vyzkouseno, to jsou proste ty ony ;-) .
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.11.2013 18:01 flipex
Vypadá to složitě :-( Asi koupím ;-) ahoj
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.11.2013 17:40 Muž Designer [5695] - CichlidyRe: fliperan
Pro 200l muzes udelat stojan z bezneho lamina. Postavit to musis tak, aby se to neskacelo na zadnou stranu.

Predstav si to tak, ze si nechas narezat lamino na rozmery podle sveho navrhu a nechas si ohranit hrany ktere chces mit ven. Doma to poskladas na sebe, bez jakehokoli spojovani, musi to jit postavit tak, ze to takhle samo drzi a nesmi se to na zadnou stranu kacet jako domecek z karet. Pokud to takhle drzi samo, staci to pospojovat konfirmaty, jejich namahani bude naprosto minimalni, zajistuji jen soudrznost cele konstrukce pohromade, ale nic samy nenesou. Vyjimku muzes udelat ohledne nejakych malych policek, nesoucich par kg treba mezi nohami konstrukce, kde to ty konfirmaty s prehledem unesou.

Link uz jsem daval vicekrate, ale tak snad mi to ostatni prominou:
rybicky.net/fotogalerie.php…
Tu konstrukci si predstav tak, ze nohy jsou zde pri pohledu zhora dve pismena PI:
=| |=
a dole a nahore je deska. Pokud nechces kapotovani, tak to je cele. Pevna je takova konstrukce dost, ale nema ulozne prostory. Na druhou stranu nemusis resit dvirka a mezi ty nohy muzes nacpat jeste policky pro karantenku/porodnicku, odkladani krmiva atp.
Mezi ty dve desky (nohy) z toho PI muzes schovat nejake veci ohledne provozu akvaria.

Pochopitelne se meze predstavivosti nekladou, muzes mit treba v pudorysu dva ctverce a policky mezi (nebo i bez nich), pricemz ctverce muzou mit i dvirka, sesroubovanim tech zbyvajicich U z tech ctvercu (kdyz dvirka nic nenesou) je zde take vice nez dostatecne.

Cele je to jen o tom, aby ty nohy byly z desek lamina poskladany tak, aby branily skaceni se do jakehokoli smeru.

Jine mozne reseni je treba zde:
www.eheim.com/…
www.eheim.com/…

Osobne jsem se poucil, ze desky nesouci tu konstrukci je fajn davat co nejvice ke krajum desky pod akvariem, at nema sanci se prohnout. Ale nezbytne nutne to neni, ty stolky EHEIM mame doma, deska vsude dost precniva, a drzi taky dobre.

Lamino, vhodne poskladane, a sesroubovane konfirmaty, nemusis pro akvarko pozadovane velikosti nicim vyztuzovat. Po sve konstrukci jsem poskakoval, abych zjistil jeji odolnost (pred nasroubovanim kapotaze), mam 100kg a ani se to nehlo.

Co je u lamina dulezite, rozhodne se neda doporucit jej prolevat vodou. Obcasne ukapnuti/ucaknuti vody nevadi, ale vytrvale mokro svoje udelat umi.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.11.2013 17:16 flipex
Z čeho by jste dělali dřevěnou skřínku pro 112l akvárium,mluvili jste zde o nějakých výstužných hranolech dá se to pořídit snadno? jinak už jsem dělal takový plánek menší pak když tak pošlu.. (Nebo ještě přemýšlím zda je to vůbec vhodné) stydim ahoj

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.11.2013 15:49 - Re: dudak
Ja sa tomu nebránim.Ale ak už má stáť akva na dákom nie moc kvalitnom materiále,tak to majster musí vedieť kvalitne zmontovať.Pričom je dôležité dodržať určitý postup, tak aby sa ti ozaj stolček nezložil ako domček z karát.
Osobne preto račej voľba niečoho kvalitnejšieho i keď drahšieho.Pár korún ušetrených na stolčeku môže byť pri nekvalitnej robote a materiále hneď zopár tisíc.Ako už bolo poznamenané.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.11.2013 01:11 Muž MichoCZ [891] - AmerikaRe: dudak
Dokud ho nebudeš vytírat na podlaze a o patro níž na stropě. Kvůli ušetření pár stováků na pořádném stojanu si zaděláš na problém za několik tisíc.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.11.2013 23:06 Muž dudak [1885] Re: prasan
prasan napsal: Tak samozrejme,že nie na dákej drevotrieske. ;-)
nevím proč se dřevotřísce všichni brání, když se podíváte tady do prezentací, stojí na ní většina akvárií. Setové stojany/skříňky se dělají také převážně z lamina. Dokonce jsem viděl i poměrně velké akvária na nábytku z IKEY, který není jen z lamina ale i z voštiny (takové ty papírové plástve vevnitř, dělají se z toho třeba levné dveře), která bude mít určitě ještě menší nosnost. Když je skříňka dobře udělaná, nevidím u akvárií do cca 700 litrů v laminu žádný problém.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.11.2013 13:40 Annette
Tak jo, díky za info. Ale změna plánu, jelikož sem si tak pročítala fóra a na rohová akvária jsem nenašla zrovna pozitivní reakce, tak se budu držet klasiky a nechám si udělat klasický kvádr. Přestavuju si pokoj a usmyslela jsem si, že si dám akvo podél jedné celé stěny. Po výpočtu jsem zjistila že aby bylo velký tak jak chci, tak bude mít cca 280l (šířka 140, výška 50, hloubka 40) Byla jsem se podívat na nějaké skříňky a našla si jednu která mi bude přesně pasovat podél té zdi, je z masivu a když ji ještě nějak zpevním, tak myslím že by to mělo stačit. Mamka říkala že pojištěný jsme i na vytopení sousedů, takže asi dobrý ;-) potlesk
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.11.2013 12:57 Muž MichoCZ [891] - AmerikaRe: romant
Tomu klidně věřím, ale musí se uvést právě ty hranoly. Mohlo by se totiž klidně stát, že tazatel se dozví, že má použít dřevěnou skříňku, koupí první krám z hypermarketu a po prvním kýblu vody se mu to celé sesype. Jestli ne dřív.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.11.2013 12:36 R Muž romant [27987] Re: fido16
Měl jsem kubík jenom ve dřevě, echt podstavec z hranolů a obložený dupldeskou a neměl jsem za tu dobu 12 let sebemenší problém. Prostě když se to umí udělat, tak to bude fungovat i při větších objemech, stejně tak, když se zprasí kovovej rám, tak budeš mít problém i s menším objemem. ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.11.2013 11:59 Muž fido16 [631] Re: Johan
No řekneš si plivátko ale něco už to váží :-)
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.11.2013 09:53 - Re: MichoCZ
Tak samozrejme,že nie na dákej drevotrieske. ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 4   03.11.2013 00:12 Muž Johan [4945] - RostlinyRe: fido16
250l je docela plivátko..
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.11.2013 23:44 Muž MichoCZ [891] - AmerikaRe: prasan
No na trámkové skříňce proč ne, ale pokud by to měla být Ikea a spol, tak radši potom kovový rám.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.11.2013 23:20 - Re: fido16
Videl som obrovské akváriá i na drevených konštrukciách.Kto umí.....
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.11.2013 22:12 Muž fido16 [631] Re: Annette
Já jsem zastánce toho že pokud velké akva tak jedině ocelový stojan :-). Takže za mě nech si ho svařit a oblož :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.11.2013 19:29 Muž Yirka [9126] Re: Annette
Pokud je ta skříňka dostatečně pevná, aby to unesla, tak u tohoto půdorysu moc nebezpečí nehrozí. V rohu to nemá kam uhnout.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.11.2013 18:28 Annette
Ahoj, mám dotaz. Co bych měla použít jako stojan pro rohové cca 250l akvárko? Postačí mi nějaká dřevěná skříňka, nebo bych si měla nechat svařit nějaký kovový rám a obložit ho dřevem? Podle toho co jsem si tu pročítala tak by možná stačila obyč. skříňka, ale jelikož bydlím v bytě tak by asi sousedi neměli radost kdyby se to celý složilo a oni by měli rybník v obýváku :)

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   24.09.2013 20:38 Muž fido16 [631] Re: LiborSprysl
Ano průhyb určitě bude sice minimální ale nějaký vždy je ale i to se dá vyřešit že se na stojan dá pracovní deska která váhu roznese a ještě k tomu když každý má pod akvem podložku tak si myslím že problém nebude. A pokud ten stojan nesvařoval nějaký mameluk co sotva viděl jak vypadá svářečka natoš svár tak to bude dobrý. Není nad to si sám doma svařit stojan a těšit se s dobře vykonané práce :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   24.09.2013 17:31 laKatos Re: LiborSprysl
Ze srandy jsem to modeloval a hodil pevnostní analýzu. Při kolmém zatížení něco přes (40000N) 4 tuny se to blíží mezi pevnosti u materiálu 11 353. u této hmotnosti bych se bál jiných působících sil zvláště bočních ale pokud je stojan dobře svařeny je na tvé akvárium dostatečně dimenzováno.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   24.09.2013 17:10 Muž LiborSprysl [9015] Re: fido16
No mám teď oboje...jekl drží, s mírným průhybem. U vinglu je to hodně patrný průhyb...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   24.09.2013 17:05 Muž fido16 [631] Re: LiborSprysl
Nepřeháním :-) Ale jeklu těchto rozměrů a tloušťky to unese strach bych neměl. Kdyby to bylo z vinklů tak bych se asi trochu bál a přemýšlel bych o výztuhách :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   24.09.2013 16:59 Muž rriki [818] - Cichlidy
Nebude zas takový problém 19 let mám stojan z vingle 35x35x4mm (byly zadarmo) a mám tam dvě akvária 150x50x50 a nahoře dokonce 160 je pravda vloni jsem uřízl nohy a dal to na cihly.Podotýkám je to v rybárně.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   24.09.2013 16:22 Muž LiborSprysl [9015] – Re: fido16
fido16 napsal: Ano udrží s přehledem. Udržel by ti i 2 takové akva :-)
No já bych zase tak moc nepřeháněl... ;-)
akvárium o rozměru 160x50x60? Váha předpokládám:
-akva 70kg
-voda 480kg
-kameny, písek (Malawi) 100kg

Ono to s těmi váhami bude trochu jinak...dvanáctka sklo...minimálně...sklenář se třeba objeví s přesným výpočtem...ale jinak to udrží...dvě ani čtyři bych neřekl... ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   24.09.2013 14:50 laKatos Re: sitra
I čtyři takové akvária.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.09.2013 18:16 Muž fido16 [631] Re: sitra
Ano udrží s přehledem. Udržel by ti i 2 takové akva :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.09.2013 17:47 sitra – 160*50*60
Zdravím přátelé,
jen tak pro informaci udrží mi stojan s jeklu 40x40x3 mm akvárium o rozměru 160x50x60? Váha předpokládám:
-akva 70kg
-voda 480kg
-kameny, písek (Malawi) 100kg
Nohy nejsou úplně na koncích, ale 25cm z každé strany. Takže rozteč mezi nohami je 110cm. Výška 80cm. Díky

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.07.2013 12:42 Muž Designer [5695] - CichlidyRe: jitkaS
Odhledneme-li od cehokoli dalsiho, ten stojan ma jednu dosti podstatnou chybu, celou vahou tlaci na 4 plochou dost male nohy.

Kdyz si das prkno na bricho a ja si na nej sednu, sice mych 100kg ucitis, ale prezijes to nejspis bez uhony. Kdyz ale vezmu zidli, dam Ti jeji nohu na bricho a sednu si, minimalne pojede sanitka a zcela jiste ne zbytecne. Samozrejme to pisu jen pro nazornost :-) .

Takze pri pouziti takoveho stojanu jde i o to, na cem vlastne on sam stoji, jak moc to pod nim dokaze rozlozit hmotnost na plochu. Proto take ma dost stojanu dolni zakladnu, prno ci svareny ram, aby se nevtlacoval nozickami do toho, na cem stoji. Vytlaceniny na kobercich od nabytku asi zna kazdy a akvarko ac je treba mnohem tezsi, takovou hruzu neudela, kdyz ma spodek pro rozlozeni hmotnosti na plochu.

Vim, vim, fyzika zakladni skoly, ale nekdy neuskodi si i tu zopaknout ;-) .
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.07.2013 12:34 Muž rriki [818] - CichlidyRe: ludvik
Dobře ,tomu ruzumím,ale řeč je o stojanu a ne skříňče potlesk
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.07.2013 12:24 Muž ludvik [1082] Re: rriki
Tři ze čtyřech stěn zdvojené, troje dvířka, čtyři šuplíky, dno i strop z tlusté pracovní desky, vnitřní výztuhy, nožičky na vyrovnání skoro dvou centimetrů výškového rozdílu ... ono se to nasčítá. Udělat to z šesti destiček jako juwel, tak to mám za babku ...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.07.2013 00:18 Muž rriki [818] - CichlidyRe: ludvik
To máš z mahagonu a se zlatými šrouby ne ano

+ Přidat reakci


Přejít na předchozí
Přejít na další

1 ...... [8] ...... 17

Zpět na obsah sekce Technika • Zobrazeno 16655x

Máte připomínku nebo nápad? Napište nám vzkaz do redakce nebo s námi diskutujte.
© RYBICKY.NET - https://rybicky.net/forum/4865?od=351