Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

Stojan

 

NápovědaFórum » Technika » Skříňky, stolky, podstavce 

Akvaristik.eu

Přejít na předchozí stránku 5 Přejít na další stránku   1  
Stojan
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.08.2016 13:16 R Muž Mrakoplash [1776] Re: Horác
Budou ti ty nožičky nehezky mačkat to lino ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.08.2016 13:38 Těhňajs Re: Horác
Dekuji za nápad. Jde mi o to, ze ja budu mit akvárium ze 47 cm na jeklovym podstavci a 18 cm akvaria bude na zdi. Na vyrovnání bude určitě akvárium podlozene polystyrenem jak na jeklovym stojanu, tak na zdi. Ale ted je otázka zda ještě pod polystyren na jeklobym stojanu dat ještě desku dřevotřísky - aby se váha akvaria roznesla na celou plochu stojanu.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.08.2016 18:31 Muž Horác [3942] Re: Těhňajs
Zrovna jsem jeden takový jeklový stojan "oddeskoval" :o) ... na jekl (3cm) jsem nalepil stejně široké proužky nastříhané ze zničené podložky pod akvária ... a v poho :o) ... www.horacovoakvarium.cz/…
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.08.2016 18:00 Těhňajs
Je nutný na jeklový stojan dát i desku nějaké dřevotřísky, nebo stačí dát na jeklový stojan jen polystyren na vyrovnání?

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.08.2016 21:12 Muž Kuca [43] - Cichlidy
Děkuji všem za rady.
Jen co dodělám terárium ,tak se pustím do stojanu.
Prezentaci samozřejmě založím :-D
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   09.08.2016 21:03 R Muž vaclav [14568] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: Kuca
Vůbec se toho neboj panel unese všechno. Pokud to uděláš na chemii udrží to v pohodě. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.08.2016 20:59 Muž Kuca [43] - Cichlidy
Přesně tak. Zadní stěna a jedna bočnice budou ve vzduchu.
V kontaktu s podlahou bude jen pravá bočnice.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.08.2016 20:41 R Muž ctibum [6867] Re: prasan
On ty kotvy bude mít místo bočnice a zadní stěny podstavce, jestli jsem to správně pochopil. Bez nich by to musel podepřít hodně velkou dávkou magie, ale to nevím, jestli by to nějak neovlivnil ten železobeton kolem... X-) :)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.08.2016 20:37 R Muž ctibum [6867] Re: Kuca
Nejsem stavař, ale ten jekl + ta kotva + ten panel = toho bych se nebál :) Ale ber to jen jako můj názor, třeba někdo spočítá, že to je blbost.
A já bych tam za ty prachy dal na každou stranu o jednu kotvu víc, jen tak, pro sichr, ale na to nehleď :)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.08.2016 19:58 Muž Kuca [43] - CichlidyRe: ctibum
Kotvené to bude do panelu.
Jedná se o nosnou zeď tloušťky 25cm ,takže by neměl být problém.
Vpravo bude stát na zemi a ukotvená bude pouze zadní stěna a levá bočnice.
S tím ,že bych dal 4 kotvy dozadu (150cm) a dvě doleva (50cm)
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.08.2016 19:45 R Muž ctibum [6867] Re: Kuca
No ono bude hlavně záležet na tom, do čeho to ukotvíš :)
Slona ti unese i jedna kotva, ale cihlová stěna, když třeba trefíš spáru, ani prd. Vím o čem mluvím, čtvrt hodiny jsem kdysi podpíral bojler na čtyřech kotvách, když jedna horní vyjela ze spáry poté, co jsem ho zespoda nabral hlavou... smich
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.08.2016 19:32 - Re: Kuca
Podobnou kotvou som ukotvoval držiak s motorom na satelit.Drží to poriadne.Musel by som pri odstraňovaní jedine odrezať flexou.
No neviem či je tákéto extrémne kotvenie vôbec potreba.Moju stenu mám vo vodováhe a nikde nič ukotvené.Zatiaľ stojí.Akva predajne tiež nie všade majú ukotvené svoje akva steny.Pár som videl ,no je to skôr ojedinelé.Hlavne treba dávať pozor pri údržbe aby sa človek neskĺzol a nechtiac v šoku nechmatol o stenu a nestiahol ju na seba.Opodstatnenie možno troška má takéto kotvenie pri deťoch.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.08.2016 19:28 Muž Kuca [43] - Cichlidy
Použil bych tento běžnější typ kotvy www.metalfix.cz/…
U průměru 10mm udává výrobce pevnost ve smyku 8500N (8,5kN).
Pokud to prasácky převedu na kg ,tak by to mělo vycházet cca 850kg jedna kotva.
Když jich tam bude po obvodu 6ks ,tak to musí unést aj slona ,nebo ne ? :)
Hmotnost akvária do 500kg
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.08.2016 18:53 R Muž ctibum [6867] Re: vaaclav
Tady to dělají překližky. Ale musí se pak řešit polepení třeba umakartem, když má někdo nevrlou ženu, která nemá ráda trochu toho přírodního vzhledu v obýváku :)

www.rostlinna-akvaria.cz/…
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.08.2016 18:43 R Muž ctibum [6867] Re: Kuca
U kotevního to bývá uvedené na obalu, nebo na stránkách výrobce, i v závislosti na druhu zdiva.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.08.2016 18:27 - Re: vaaclav
Naposledy ešte za ČSSR. smich To bol oveľa kvalitnejší nábytok ako dnes.Mamka mala v obývačke takú stenu. ano Stolček mi ešte aj dnes drží akvárka.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.08.2016 18:17 Muž Kuca [43] - Cichlidy
Od prvního řešení odstupuji ,protože druhé řešení mi připadá bezpečnější.
Jen nevím kolik zvolit kotev na upevnění. Kolik vydrží v kolmém tahu jsem nikde nenašel :-(
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   09.08.2016 17:52 R Muž vaclav [14568] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: prasan
Kdy jsi naposled viděl nábytek ze dřeva všechno jsou to slepený piliny a zrovna OSB desky je ten nejlevnější materiál radši bych to udělal z lamina. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.08.2016 16:43 - Re: laKatos
Záleží na firme a použitom spojive,materiále.Pretože práve od toho sa tá kvalita a pevnosť odvíja.
Poznáme to často na PL nábytku,kedy to spojivo takmer nedrží a nábytok sa rozpadáva v rukách.Použi ale kvalitné spojivo a v dostatočnom množstve,tak polámeš drevo(masív) vedľa než lepený spoj.Ver mi otec je umelecký rezbár. ;-)
Ono ani to lepenie dreva nie je len tak,že šup dosku k doske a drží to. ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.08.2016 16:38 laKatos Re: prasan
Ale ja netvrdím že stojan z osb nebude dobrý. Ja reagoval na to co jsi napsal že osb je pevnější než masiv.


prasan napsal: Takéto lepené aj keď sa drolia,sú v skutočnosti pevnejšie ako masív.

Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.08.2016 16:33 - Re: laKatos
Ak ich správne postavíš ako píšeš,čo je dôležité tak i OSB svoju úlohu zastane.Taký jednoduchý príklad uloženia dosiek je Diversa budget.
Viď.profesionálne využitie OSB a lamino dosiek www.terariastastny.wgz.cz/… a jedno takmer profesionálne rybicky.net/clanky/505-jak-sestrojit-skrinku-do-1500-kc
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.08.2016 16:26 laKatos Re: prasan
Děkuji za odkaz avšak je potřeba vždy pamatovat jak budou osb desky spojeny a jak budou působit síly. Aplikace na strop (náhrada sadrokartonu) a aplikace stavět z toho podstavce je trošku mimo.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.08.2016 16:20 - Re: laKatos
Príprava dosiek pred montážou
Drevo v OSB doskách tvorí 95 % objemu. Triesky sú uložené v troch alebo štyroch vrstvách, aby sa dosiahla ich vysoká pevnosť, a to najmä v ohybe. Opracovať ich možno bežnými postupmi vhodnými na opracovanie masívneho dreva. Pripevňujú sa klincami, skrutkami alebo sponami. Pri nosných konštrukciách sa odporúča použiť upevňovacie prostriedky (pozinkované alebo z nehrdzavejúcej ocele). Vyššiu pevnosť možno dosiahnuť pomocou klincov s plochou hlavou a prstencovou drážkou, závitovým koncom alebo s ryhovanými klincami. Klince s hladkým driekom sú na použitie menej vhodné.
Maximálnu pevnosť a tuhosť možno dosiahnuť tak, že položený panel prekryje aspoň dva rozstupy medzi stropnými nosníkmi.
OSB dosky majú hlavnú os s prevažujúcou pevnosťou a tuhosťou 2 až 4-krát vyššiu ako v smere osi vedľajšej (priečnej). To znamená, že dobré konštrukčné vlastnosti možno dosiahnuť vtedy, ak sa panely uložia tak, že najpevnejšia hrana sa orientuje naprieč vzhľadom k podperám. Zásady pripevňovania

Pri pripevňovaní OSB dosiek treba dodržať niekoľko dôležitých zásad:
dĺžka pripevňovacích prostriedkov musí byť minimálne 2,5-násobok hrúbky pripevňovacej dosky (nie menej ako 50 mm),
minimálny priemer drôtu spôn pri dĺžke 50 mm musí byť 1,5 mm,
vzdialenosť spojovacích prostriedkov od okraja dosky musí zodpovedať 7-násobku priemeru spojovacieho prostriedku (to znamená, pri použití klinca s priemerom 3 mm aspoň 20 mm),
medzi klincami treba dodržať rozstupy 150 mm (na okraji dosky) a 300 mm,
dosky s rovnými hranami by sa mali pripevňovať vždy na podpere (stropnom ráme alebo podhľadovom nosníku),
pri OSB doskách s menšou hrúbkou treba pri stenách a strmých strechách začať s pripevňovaním hore v strede, pokračovať rovnomerne smerom k stranám a dole, aby sa zamedzilo vzniku napúčania a priehybov.
www.asb.sk/…
Orientované ako si napísal ,ale v troch vrstvách kde sú na seba v protismere.OSB je v pohode akurát je náchylnejšia na vlhkosť.No kvalitné OSB sa vyrábajú z štiepky ihličňanov s vyšším obsahom živíc.

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.08.2016 16:04 laKatos Re: prasan
prasan napsal: Vezmi kartón,ulož ho na dve tehly.Postav sa naň a kartón sa ohne.Zroluj však kartón do rolky,postav ho vertikálne a môžeš sa na túto rolku smelo postaviť.

Nechápu co to má společného v rozepři OSB vs masiv ale budiž.

Jsem strojar a vím co znamená pevnost v tlaku ohybu atd. to bych tu raději nerozebiral.....

OSB co si pamatuji jsou lepene třísky a to do určitého směru. Dělá se to elektromagneticky. Je to předem dany postup výroby atd.

Masiv můžeš mít surový, sparovy, biodeska...

OSB i masiv jsou super ale tvrdit obecně že je lepší no nevím
coze



Úprava.... zde jsem něco našel o osb deskách. Stručně a výstižně..... ( dekwood.cz/… )
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.08.2016 15:50 Muž Kuca [43] - Cichlidy
Zatím se přikláním k tomu ocelovému řešení.
Jen nevím jaký průměr/počet kotev použít :-D
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.08.2016 15:44 - Re: laKatos
Vezmi kartón,ulož ho na dve tehly.Postav sa naň a kartón sa ohne.Zroluj však kartón do rolky,postav ho vertikálne a môžeš sa na túto rolku smelo postaviť.
Samozrejme je dôležité použité drevo no v princípe je to to isté.Sila v ťahu a tlaku sa takto rozkladá rovnomernejšie.Pri masíve práve v miestach letokruhov môže nastať zlom.Tu zase záleží od smeru rezu konkrétnej dosky.Ako píše kolega šiel by som tiež skôr do lamina.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.08.2016 15:43 Muž dudak [1885] Re: Kuca
já myslím, že rozdíl mezi OSB a Laminem bude v tom, že lamino, když je ohranováno ABS, je poměrně dobře chráněno proti vodě, kdežto OSB deska ne. Šel bych určitě do lamina. Voda dokáže z takovýchto desek udělat během krátké chvíle kaši.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   09.08.2016 15:37 laKatos Re: prasan
Budu oponovat.... tak jak je mnoho různých dřevin jsou různé OSB desky a říct že OSB je pevnější než masiv si nemyslím.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.08.2016 15:27 Muž Kuca [43] - Cichlidy
Fotka k příspěvku Verze č. 2
Trocha metalurgie.
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.08.2016 15:17 - Re: Mrakoplash
Takéto lepené aj keď sa drolia,sú v skutočnosti pevnejšie ako masív.
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.08.2016 15:12 R Muž Mrakoplash [1776] Re: prasan
Však to je jen můj názor a sám bych to neudělal :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.08.2016 14:34 - Re: Mrakoplash
Všetky Diversa stojany sú vyrábané z OSB či podobne lepených materiálov i ten môj čo mám pod 200L.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.08.2016 14:34 Muž Kuca [43] - Cichlidy
Klidně mohu použít lamino desky. Cenový rozdíl je zanedbatelný.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.08.2016 14:10 R Muž Mrakoplash [1776] Re: Kuca
Mně se teda moc nelíbí OSB desky. Docela snadno se uštipují a teda nedával bych je jako nosné stojny.

Nejsem truhlář a nemám vyzkoušeno, jen se mi nezdají ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.08.2016 13:02 - Re: Kuca
Myslím,že to byde realizovatelné a nakoniec aj pekné.Držím palce.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.08.2016 12:56 Muž Kuca [43] - Cichlidy
Fotka k příspěvkuFotka k příspěvkuFotka k příspěvku Jen pro představu toho mizerného prostoru.
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.08.2016 12:49 Muž Kuca [43] - Cichlidy
Fotka k příspěvku Opět se vracím k výrobě akvarijního stojanu.
Zde je první možná verze z OSB a kuchyňské desky vs. 400l akvárium.
Chtěl jsem to celé z jeklu ,ale ten se mi nevejde kvůli komodám co musejí pod akvárkem zůstat. Z toho důvodu odpadá i vnější filtr ,takže budu muset udělat dost skromné řešení :-D Technika co dům dá. HMF filtr s čerpadly Eheim, Eheim Skimmer, Jäger topítko a v garáži jsem vyhrabal tři 10W led reflektory ,tak je použiju.
Na celý projekt mám minimální finance ,takže vše co nejlevněji a nejjednodušeji :)
 

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.07.2016 22:01 R Muž vaclav [14568] - Echinodory + stonkové rostliny
Já bych udělal obdélník u okna na chemii do zdi vzadu podepřený L podpěrami opět na chemii a vpravo přivařený na terarijní stojan. Protože nebude ve předu žádná podpěra měl by to být pořádný materiál aspoň 50x50x3 mm. Jestli na to dáš ještě desku s polystyrenem je už na tobě. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   07.07.2016 21:51 Muž NHKG [3900] - HadohlavciRe: prasan
Podle mě se to musí uchytit do zadní stěny. Pak by to mohlo držet.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.07.2016 21:05 - Re: ctibum
Kumšt je v uložení a prepojení ,tak aby to nepadalo do strán ani do boku.Z hora ten tlak do dola už nie je problém.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   07.07.2016 20:40 R Muž ctibum [6867] Re: Kuca
Když vidím značkové skříňky v obchodech, tak se divím, že to nespadne. Já bych na tři desky nepostavil stolitrovku, oni běžně na 12mm lamino dvěstě třista litrů... Já si teď dělal skříňku pod 200 a na tu bych pětistovku klidně postavil, jak jsem to předimenzoval. Jsem v tomhle trochu paranoidní :) U tebe bych šel do ocelové konstrukce, pokud máš tu možnost a na to tu kuchyňskou desku. Ale je mi jasný, že se tu najde tisíc lidí, co si zaklepe na čelo a dali by to dali přes desku rovnou na ty komody :)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.07.2016 19:43 Muž Kuca [43] - Cichlidy
Pokud bych stojan dělal z 18mm lamina ,tak bych tam dokázal dát dvě desky na strany a jednu doprostřed mezi komody. Ale nevím jestli by tři desky 18mm unesly akvárium 500l.
Samozřejmě bych udělal i plná záda a nahoru dal klidně tu kuchyňskou desku.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   06.07.2016 23:14 R Muž ctibum [6867] Re: Kuca
Mezi komody se 2cm deska nevejde? Na stojáka, jako příčka stojanu.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.07.2016 22:41 Žena Xlienka [276] - AmerikaRe: Kuca
Komody bych nechala jak jsou. Do zadu dodelat skrinku s bocnicemi protazenymi u obou stran stavajicich komod az ke predku a nahoru prez cele polozit jednu tlustou desku v celku (nejlepe kuchynskou). Kdyz se to spolecne sesroubuje a vse bude mit stejnou vysku unese to i slona.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.07.2016 19:56 Muž Kuca [43] - Cichlidy
No jsou to dvě nejlevnější komody z Ikei ,takže bych jim moc nevěřil.
Zítra to ještě zkusím probrat v práci.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.07.2016 19:53 - Re: Kuca
Fotka k příspěvku Trocha uber na výške a myslím,že to komoda dá i sama o sebe bez spevňovania.Prípadne by som našruboval do tvaru X krížom i po obvode dáku silnejšiu pásovinu do komody.Aby sa to nedaj Bože nezviezlo do predu môžeš to ukotviť o stenu.
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   06.07.2016 19:43 Muž NHKG [3900] - HadohlavciRe: Kuca
Tvar "L" se ti zlomí. Musel by jsi tu konzoli mít do trojúhelníku a pak ti bude vadit ta komoda.
Rozumné řešení je vyhodit komodu a udělat novou podobnou, ale s nosností na akvárium.
Pak by možná šlo dát pořádné konzole pod terárko a na druhé straně chytit konstrukci do zdi vedle okna. Ale to by ti musel udělat někdo, kdo se v tom dobře vyzná a je schopný to i přepočítat.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.07.2016 19:13 Muž Kuca [43] - Cichlidy
Fotka k příspěvku Ahoj.
Mám v plánu se opět vrátit do scény, ale nastal docela problém s konstrukcí stojanu.
Potřebuji vymyslet nějaký stojan ,který bude moc být jen za komodami na fotce.
Před nimi nesmí být žádná noha a ani vedle nich se mi nic nevejde :-D
Přijde tam ještě terárium a bude to jen tak tak :-D
Jediná věc co mě napadá je udělat nějakou konstrukci ve tvaru L a přidělat ji kotvami do zdi. Za akvárkem je nosná zeď panelového domu cca 25cm široká.
Ještě dodám ,že akvárium bude mít rozměr 145x50-60x60cm
Děkuji za případné rady.
 

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   31.05.2016 22:40 R Muž vaclav [14568] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: Vego
To udrží i víc a bez dodatečných vzpěr není to dřevo ale svařenec. Mám něco podobného. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   31.05.2016 21:55 laKatos Re: Vego
Zadní stranu bych zavetroval nějakou pasovinou do krize a unese ti to v pohodě.

+ Přidat reakci


Přejít na předchozí
Přejít na další

1 ...... [5] ...... 17

Zpět na obsah sekce Technika • Zobrazeno 16655x

Máte připomínku nebo nápad? Napište nám vzkaz do redakce nebo s námi diskutujte.
© RYBICKY.NET - https://rybicky.net/forum/4865-stojan?od=201