Tlamovci - nemoc
Pro přesnější a rychlejší určení nemoci a její příčiny je vhodné k dotazu přidat fotku.
Doplňující informace o akváriu, např. zda jde o zaběhlou nebo čerstvě založenou nádrž, něco o údržbě (jak často je měněna voda, čištěn filtr) také pomohou.
Nevím nic o složení vody, ale jestli naměřil "nenulovou" hodnotu NO2, pak tou solí jeho ryby přeci jen něco získat mohou - lepší ochranu chloridových buněk v žábrách.
Tak dneska zase vyměň třetinu... Solí nic moc nezkazíš, ale v tomhle případě asi ani nezískáš.
Super děkuji. Ten Purigen ve filtru krásně pročistil vodu.A po včerejší výměně 1/3 vody se zvedla aktivita rybiček. Tak snad se podaří akvárko zachránit.
Známý mi doporučil ještě přidat 2 polévkové lžíce soli co si o tom myslíte?
PH zkusím zvednout tou sodou. Jakým množstvím bych měl začít na 120l (PH 6,4)vody?
To pH můžeš zvednout za pomocí jedlé sody. Samozřejmě postupně. Ne skokově najednou.
Ok, tak zkus pohnout nejen s těmi dusíkatými látkami, ale i s pH a asi i s tvrdostí vody. Například nějaké kameny, obsahující vápenec, tam můžou dost pomoci. Ale hlavní příčinu už teď znáš.
Tak jsem změřil vodu(lakmusovým papírkem)-PH 6,4 ,NO3 250,NO2-1.
Znova jsem vyměnil 1/3 vody a do filtru přidal sáček purigenu.
A du vymýšlet přestavbu nádže na vhodné prostředí.
Já bych přidal ještě testy na dusitany (NO2) a amoniak (NH3). Jinak ano, to akvárium je pro tlamovce zcela nevhodné...
Podívej se tady do prezentací kde jsou tlamovci a uvidíš co tím Jarry myslí.
Ano, všechno z toho

Nevhodné?Dno,kytky nebo velikost?
Musí to být krmení pro býložravce, Sera Flora např. Každopádně to akvárium je pro tlamovce zcela nevhodné...
Jistě jsou krmiva určená pro tyto ryby. Ta voda bude ten problém. Budeš potřebovat test na ph,GH a KH. Kup si kapkové. Zde v atlase si vyhledej druh ryb co máš a zjisti si podminky chovu.
To bohužel nevím. Nikdy jsem to moc neřešil asi chyba

.
Dnes pojedu do Hormbachu. Co se tam dá kopit na test vody?
Zkusím koupit jestě jiné žrádlo. Doporučíte mi něco pro tlamovce?
Malé akvárium, nevhodná kombinace ryb, troufnu si tipnout pro tlamovce nevhodná strava. Foto akvária by asi napovedělo víc, ale jsme ve vláknu o terčovcích, ti tam doufám nejsou

Založ si prezentaci nádrže. A pridej fotky ryb co jsou ještě naživu.

Ahoj. Potřebuju poradit. Začli mi hynout tlamovci. Akvarium 120l-osazení ancistrus 2x,1xpateřníček,sekavec 1x,talmovci mix-oranžové 7x-černé pruhované 4x.Filtr se vzduchováním(sání vzduchu nad hladinou. Výměna vody 1/3 jednou za 14 dní,jednou za měsíc cca 1/2 akvaria.Voda 26 stupnů.
Problém je hlavně u oranžových tlamovců. Začali plavat u hladiny.Příde mi že rybky vybledli. Tlamovci(jen ty oranžový ostatní jsou zatím v pohodě)mají nízkou aktivitu a jakoby se cukali na místě. Zmatené plavání a točení se břichem k hladině. Po výlovu uhynulých začervenání u ploutvých viz foto. Děkuji za rady
Starší reakce
0 29.03.2020 15:34 geford – Tlamovec-Demason

Ahoj,všichni. Potřebuji radu. Jedná rybka (Demason)plave kolmo k hladině a je nějaká vybledlá.Čim to je ? Voda 26',měním každý týden 1/3.Vel.akvaria 260l.
Starší reakce
Dane ty testovací papírky jsou od JBL?
Zdravím, máš v AQ vzduchování ?
Z fotky to vypadá, že se nehýbe hladina.
Když se nehýbe hladina, neprobíhá dostatečná výměna rozpuštěných plynů. Z toho důvodu ryby lapají po dechu - mají příliš CO2 a málo kyslíku. Při zarybnění jako na fotce je to první věc, která se nabízí.
Pohyb hladiny zajistíte vhodným výstupem filtrace, vzduchovací kámen určitě patří do takto osazeného akvária.
K testu: Jaký je to test? Mohl byste přiložit fotku kontrolní tabulky? Nevíme co je co

- změřit znova pH

Že by čpavek? Asi bych vyměnil většinu vody.
Těžko se radí. Jak velké je akvárium? Bylo zaběhlé? Kolik ryb? Směska? To máš od každého druhu 2 ks? Nejlepší udělat prezentaci.
0 20.03.2020 11:26 Dan z Brna – Nemoc tlamovcu



Dobrý den, poraďte mi prosím co je s rybičkami, mám tlamovce mix a najednou nějak lapají po dechu, jsou u hladiny a zdá se mi že jsou apatický, že jak kdyby neviděli, občas narazí do nějakýho kamene nebo pozadí, včera sem to viděl u jedné ryby, tak sem komplet vyčistil aquarium, vyměnil půl vody, dodal Aqua regulátor a ráno se probudil a akvárko jako kdyby celý špatný.. testy vody ukazují že by to mělo být snad v pohodě, NO2 a NO3 tak nevím, poradte prosím, děkuji za rady
Starší reakce
Mám výsledky vyšetření, budu stručný - Cryptobia iubilans. Sbohem ryby...

0 28.02.2019 15:07 MiP – náhlý úhyn tlamovců
Zdravím přítomné,
netuším, co se stalo, ale zřejmě jsem vstoupil po druhé do stejné řeky :( Začaly mi celkem hodně hynout ryby, netuším vůbec důvod. Všechny testy vody jsou z dlouhodobého hlediska v normě, začínám mít pocit, že mi tlamovci prostě nejsou souzeni. Ryby jsem poslal na vyšetření, ale ještě nemám výsledky.
Pokusím se popsat, co se s rybami děje. Ale spíše až závěrečnou fázi, protože vzhledem k tomu, kolik je v akváriu úkrytů není možné problematickou rybu vůbec objevit.
Na postižené rybě se začnou objevovat převážně na postranní čáře takové bílé výrůstky, které jako vyrůstají zevnitř. Plíseň to není, ty vypadá jinak. V další fázi se v některém z těchto míst začne rybě rozpadat kůže. U některých z daného místa vlají kusy kůže a masa s evidentním krvavým středem. Do pár hodin pak většinou ryba hyne. Jakmile nějakou takovouto rybu objevím, je již většinou apatická a dá se chytit i do ruky. V tomto stádiu už je průběh velmi rychlý. Zatím se mi nepodařilo žádnou rybu udržet při životě od zjištění problémů déle jak 24 hodin, abych ji mohl odvézt na vyšetření živou. Máte-li někdo alespoň tušení, o co by mohlo jít, uvítám každý nápad. Mohu přidat i fotku, ale netuším jak

Starší reakce
0 02.06.2018 14:40 Martin – Co je to za nemoc ?

Dobrý den,
najde se nějaký zkušený akvarista, který by poradil co je to za nemoc?
Tři tlamovci už jsou po smrti.
Mám 250l akvárium a měl jsem v něm 11 tlamovců (mix).
Všimnul jsem si,že po sobě dost jdou. Ale nepřipadá mi to jako zranění ...
U předchozího chovatele byli ovšem taky spolu, ale měl jich tak 3x tolik v 500l akváriu.
Nastalo to cca 10 dnů co je mám doma, večer OK a ráno 3 mrtvolky.
Topím na 28, krmím sušeným a mraženým (artémie, pakomáří larvy od ZOOSCHATZ)
V akváriu jsou ještě 4 ancistrusy a jedna přísavka thajská. Ty jsou v pohodě.
Díky za pomoc
Starší reakce
Pytlík se zeolitem lze volně zavěsit do akvária.
Mam vnutorny filter jednokomorovy. Takze zeolit jedine v sacku ale na ukor molitanu a to sa mi nepaci. Navyse narocna udrzba by bola. Stale by som musel otvarat akvarko, vyberat molitany a sacky. Preto planujem vyuzit zrepasovany externy tetratec ex700 a dat donho chemicku filtraciu. Napriklad zeolit a clearwater alebo purigen a podobne. Tetratec by uz tahal prefiltrovanu vodu vnutornym filtrom.
Pořiď si zeolit a dej jako jedno patro do filtru.
Dominick napsal: Myslis ze tych 20-25 litrov molitanu je malo ?
Myslím že bakteriím se především nedá poručit - i když si to někdy myslíme nebo nám to obchodníci tvrdí. Pokud tam chtějí být, vystačí i s trochou molitanu nebo jiného filtračního média, ba kolikrát i vůbec bez filtru. A pokud tam být nechtějí, můžeš jim tam chystat pelech jaký chceš, a fungovat to nebude.
Ale to je spíš taková obecnější úvaha. Já když jsem měl tlamovce, bez rostlin, bylo mi jasné, že dusík bude můj problém. Měřil jsem tedy všechny dusíky (vč. NH3) pravidelně. A ovšem měnil vodu jak o život, protože ani dusičnany nejsou úplně neškodné.
Ty máš teď něco s rybama, netroufám si ani odhadnout, co to je, ale mají problém. A tedy snadno může přijít něco ještě horšího. Takže čistota a všechen dusík dolů je nadpis Tvého aktuálního programu.
Odburavanim som mal na mysli premenu na no2 vo filtri, piesku ... Myslis ze tych 20-25 litrov molitanu je malo ? No pre zaujimavost niekedy otestujem aj na amoniak. Len nemam testy

Amoniak "odbourávají" jenom rostliny, které tam prakticky nemáš. Jinak zůstává ve vodě dokud ho bakterie nezoxidují na dusitany a dusičnany.
Otázka je, jak intenzivně Ti tam nitrifikace funguje. Pokud ano, je to v pořádku, ale pokud je z nějakého důvodu (anaerobní dno, slabší filtrace) slabší, tak tam kromě NO3 máš i NH3/NH4. A protože je to Malawi, máš tam vyšší pH, a s ním i vyšší podíl toxického NH3.
Píšu to jako
možnost, netvrdím, že to tak máš, ale na Tvém místě bych to změřil.

Amoniak nemeriam, myslel som ze sa rychlejsie odburava ako no2 na no3. No2 stale na nule. Vstupna voda ma no2 nula a no3 od nuly do max 20. 2-3 krat do mesiaca vychadza vymena kazdy tyzden -kazdy druhy tyzden cca 50%. Uvazoval som ze pridam nejaky sacok chemickej filtracie, nieco ako zazraky s menom clearwater, purigen a pod. Ni neviem
Jsem dost překvapený, že filtruješ jen přes biomolitan a vodu měníš relativně střídmě. Vidím že měříš NO2 a NO3, ale co amonium/amoniak?
Vďaka za radu. Skúsim teda to liečivo esha2000. Vodu mením 2-3 krát do mesiaca cca 50% a odkalovať som ešte neodkaloval-nemám čo. To že by až tak agresívne napadala jedna druhú som si nevšimol (možno hrajú formu keď som doma). ale môže byť aj to, kedže som im zasiahol do toho tým že som odobral 10-12 rýb

-tak to by odpovídalo skutečně na kombinaci a vliv nějakého bakteriálního onemocnění ,včetně následného zaplísnění útvarové části
-napadení parazitem bych vyloučil ,tam by to v tom časovém horizontu 14dní bylo markantnější ,včetně podbarvení
-asi bych postupoval následovně ,
-odkalit dno ,odebrat třetinu vody ,dopustit ,aplikovat léčivo eSHa 2000 v dávce jako celé akva ,dokončit klasickou třídenní léčbu
- berte to jako mé doporučení
- pozn.osobně jsem se setkal ,přímo v místě výskytu těchto ryb s jedinci ryb ,které měli obdobně chybějící část šupin s pevně ohraničenou částí
-v podstatě jim byla ta šupina-ny vyrvána (krvavá skvrnka) jinou rybou a v okamžiku dalšího útoku byl veden přesně na to samé místo
-u celé řady druhů "tlamovců" ,byly při pitvě nalezeny šupiny v trávicím traktu
-proto byl můj dotaz směřován i na tuto možnost
Ako prva to mala saluosi asi pred dvoma tyzdnami. Nasledovlo pridanie trocha soli do akva. Vyzeralo ze uz to bude lepsie no teraz uz to maju tri rybky. Tak sa bojim aby to nenapadlo vsetky.
-jak dlouho to má ta nejvíce postižená saluoska ,zhruba ,nějaká časová osa ,kdy se to začalo projevovat i u těch ostatních

Sem tam sa ponahanaju ale nejake utoky som nespozoroval. Ale pred 2 mesiacmi som odobral skupinu auratusov kde bol jeden samec a ten si tam robil poriadky. Ake tiez neutocil az tak ze by trhal ryby, len akoby rozdeloval ostatne ked sa hasterili
-nepřijde mi to jako onemocnění
-spíše bych to přisoudil ataku jiné ryby v důsledku hájení teritoria ,odpovídalo by tomu i místo postižení
-není tam viditelná nějaká agrese jednoho z chovaných druhů?

- z fota to není zřejmé
-jsou plochy ve vnitřku zarudlé ? s bělavými okraji ,nebo jsou to spíse takové důlky(kráterovité) s bělavou nekrotizovanou tkání
- jaký je příjem potravy ,teplota ,pH

Starší reakce





Dobrý den, prosím o radu, jestli by někdo nevěděl co by mohlo být tomuto samci a jestli by se dal vyléčit?
Byl to můj alfa samec, cca před dvěmi měsíci si lehnul břichem na písek a od té doby se nezvedl,skoro neplave ,jakoby spolknul nějaké těžítko.
U řitní a u ocasní ploutve to má takové načervenalé-viz foto
Moc díky David
Starší reakce
Vysoká hladina dusíků, tipuji na nadlimitně namnožený bakterie uvnitř těla ryby, léčbu stylem poslání na druhej břeh bych podpořil a zaměřil se na kvalitu prostředí v nádrži.
Starší reakce
Pro přesnější a rychlejší určení nemoci a její příčiny je vhodné k dotazu přidat fotku.
Doplňující informace o akváriu, např. zda jde o zaběhlou nebo čerstvě založenou nádrž, něco o údržbě (jak často je měněna voda, čištěn filtr) také pomohou.
Přidat reakci
[1] ...... 7
Zpět na obsah sekce Nemoci • Zobrazeno 5359x