Tlamovci - nemoc
Pro přesnější a rychlejší určení nemoci a její příčiny je vhodné k dotazu přidat fotku.
Doplňující informace o akváriu, např. zda jde o zaběhlou nebo čerstvě založenou nádrž, něco o údržbě (jak často je měněna voda, čištěn filtr) také pomohou.
0 18.04.2016 12:02 Petr – Demasoni
Ahoj
prosím poraďte
Akava 480l, filtrace fluval 405, Ph 7,4 odkaluji 1x/14 dni
Osazenstvo: 1x Ancistrus Gibbiceps 7x Aulonocara Firefish 7x Labidochromis yelow 8x Maingano 18x Demasoni.
Právě s Demasoni mám problém. Postižený jedinec se stáhne do ústraní, většinou se drží u dna nebo u kamenitého pozadí. Přestává přijímat potravu zrychleně dýchá a plave lehce na bok a po té uhyne. Přijde mi že má lehce prořídlou a slepenou zadní ploutev ale nejsem si úplně jist.Zvláštní také je že neztrácí zbarvení jako při jiných chorobách. Původně jsem přišel o hejno 15x demasoni, vyčistil jsem akva dokoupil 20x od jiného chovatele a cca dva měsíce by klid ale teď je to tu zpět. Problém se týká pouze Demasoni všechny ostatní tlamovci kteří byli v akva už s původní várkou jsou ok. Vážně nevím co je špatně
Předem díky za rady
Starší reakce
delší dobou u pár slabších jedinců pozoruju výrazné hubnutí, propadání břicha a dokonce dvě úmrtí, ostatní ryby jsou v pořádku. Co by to mohlo způsobovat? Nějaká bakterie ve štřevech? Co na to pomůže?
Starší reakce
Můj názor je, ... zbytečná investice.
www.akvarista.cz/…
Co na to říkáte? Doporučili byste něco takového? Jako sterilizátor do akva všeobecně?
Víc se mu to zvýrazňovat z věkem může, nepřipadá mi nemocný
Kolem tlamky, má tmavší i skřele, omlouvám se za foto, nevydrží chvilku v klidu.
Chová se stejně, co ho mám, ale přijde mi, že se to vybarvilo více, tak mám stach
Přijde mi, že je to jen pravidelná pigmentová mapka, neškodná, je to hezký kluk... Nějak se divně choval?
Starší reakce
Tak se nemám ani pokoušet o záchranu? Abych jí zbytečně netrápila
...je mi ale divný, že tu léčbu přežilo to mimino a to je přeci náchylnější, než dorostenec ... uvidím, nechám jí do zítra v karanténě a pokud se nepřestane točit, asi to ukončím. Dám vědět. Děkuji všem za rady.
Buď je to ten měchýř a nebo jinej vnitřní orgán a to je konečná. Příčina bude s největší pravděpodobností v té léčbě, čímž došlo ke zhoršení kvality vody a slabší jedinci jdou prostě kukat.
Ještě mě napadlo - nemohl by to být důsledek stresu? Jak mi žluťásci dorůstají, vypadá to na dva až tři samce - ten jeden je o dost větší a dominantní, u těch druhých dvou to ještě se 100% jistotou nelze určit, ale u "točáka" jsem si už téměř jistá, že jde také o samce. Ostatní ryby se teď páří - je tam teď jakoby sexuální napnelismus.
Ano, snaží se ....pořád se jakoby něčeho drží, aby se netočila a pokud k ní připlave žrádlo, žere ....fotky mám, ale nic moc. Akva popsáno níže: 200 lt, 15 tlamek malawi mbuma, parmatery PH kolem 7,5, výkonný filtr, máme zapnutou UV lampu, silně vzduchujeme, po léčbě krupičky ....viz níže.
Neber to tak doslovně,že plave nahoru nebo dolu,ani to nafoukle břicho nemusíš pozorovat.Co potravu přijímá?Nějaké další info o akváriu by nebylo,nebo lépe prezentace,aby se bylo od čeho chytnout?
díky, ale to není ono - ona neplave nahoru a dolu - ona plave "rovně" a točí se kolem své osy a to poměrně rychle - vypadá to, jako bys jí roztočil - neumím to lépe popsat. A nemá nafouklé břicho - vypadá úplně normálně. Vodu měníme každý týden, dno odkalujeme 1x za 14 dnů a PH měřím co 3 dny - to je v pořádku. Jsou i po antiparazitální koupeli, jak jsem psala.
Turbínka: jejda - a jak k tomu přišla? Nějaká moje chyba? Je pravda, že trochu víc vzduchujeme ....Můžu pro ní něco udělat?
Vypadá to na plynový měchýř, což bývá konečná.
0 11.02.2016 13:24 Šárka – Tlamovec Yellow - točí se kolem své osy
AHoj, yellouvák nemůže plavat - když se o to pokusí, jakoby se rychle točí kolem své osy. Potravu se snaží přijímat, nejsou na něm viditelné žádné známky nemoci, ploutve normální, barva normální, oči normální, výkaly normální ....jsme dva dny po dokončeném 5-ti denním léčení krupičky Costapurem (na konci léčby částečná výměna vody, hodnoty PH, NO3 a NO2 v pořádku). Dle návodu jsme dali Sera Fishtamin pro podporu zaléčení. Akvárium 200 lt, 15 tlamek malawi mbuny, yellowáků tam je pět. Přelovili jsme do karantény, ale tam to pokračuje. Nemáte s tím někdo zkušenost? Ještě nikdy jsem to neviděla. Ostatní ryby jsou v pohodě, dokonce tam máme jedno mimino, a jednu rybku v očekáváni ....tak fakt nevím, co by to mohlo být.
Starší reakce
0 27.12.2015 19:18 Jespe [3] - Malawi, Tanganika Tak já nevím, kde je problém.
Dnes jsem konečně měřil kapkami pH, NO2 a NO3. Dusíkaté látky se mi zdají v pohodě. U pH si ale nejsem jist - nedokážu přesně určit dle barvy.
Sodu netřeba měnit, v ní ten problém nebude. Soda samotná je kypřicí látkou i regulátorem. Jedná se o jedlou sodu bez antispékavé úpravy. Akorát druhá nabízená možnost je značně levnější.
www.zdravapotravina.cz/…
cs.wikipedia.org/…
Díky. Ta soda je i dostupná v nějakých kamenných obchodech, nevíš?
Ta soda, to asi nebude dvakrát vhodná, jsou tam přimíchány různé regulátory a kypřidla.... Nepoužíval bych sodu pro kuchyňské použití ap. Já používám toto
www.kutilov.cz/…
Ta sůl, no dá se použít i ta kuchyňská, to není tak akutní...
Filtr mám Fluval 4 Plus
akvarijni-filtry.heureka.cz/…
Ten jsem dva dny zpět odkaloval a tím i čeřím hladinu.
Dusíkaté látky snad zkontroluji dnes - musím koupit testy. Ještě včera nebylo nikde otevřeno - ani v žádných Zvěrokruzích apod. v obch. centrech.
Krmení jsem teď vysadil a poté začnu krmit méně. Když přidám lžíci sody na cca 80 litrů, naměřím v akva pH kolem 7,6 (ale jsou to jen papírky, takže těžko říct, na kolik jsou tyto údaje důvěryhodné). Používám jedlou sodu od Labety, kterou přidávám dobře rozpuštěnou s posledním kýblem přes sprchu napuštěné vody.
www.labeta.cz/…
Sůl tedy zkusím změnit (nepoužívám od Sery ani přímo mořskou pro akva).
Jinak předevčírem, když jsem onen problém zpozoroval, se tento stav později objevil snad u všech ryb. Včera už to bylo lepší s tím, že u Cyphotilapií přetrvává. Dnes to samé - občas nějak podivně "vystřelí" i jiný druh ryby, ale Cyphotilapie to dělají pořád - jsou to stále takové tiky, nekoordinované kroucení a časté otírání. Jinak ale ryby vypadají zdravě. Jen to chování, o němž mluvím, mi rve srdce.
Co máš vůbec za filtraci a co v ní?? Jistě si kontroluj dusíkaté látky, přeci jen je tam dost ryb, krmil bych méně a častěji měnil vodu, jsem zvědavý, jak dopadnou testy. Ryby na videu vypadají dobře, přijde mi spíš, že by mohlo jít o to lítání Ph. Vím, píšeš o testech, měření, ale testy jsou orientační... Když měníš vodu, máš změřeno kolik sody na tu vstupní vodu, aby jsi dosáhl žádaného Ph a používáš dobrou sodu, která je před podáním dobře rozpuštěná?? Tolik ryb v tom akva, to se těžko drží to Ph.... Sůl bych určitě přidával, ale sera ectopur, nebo mořskou pro akvaristiku, nepředávkovat...
Dneska už to asi bude muset vydržet. Zítra budou mít určitě někde otevřeno v obchodním centru, kde je nějaké petcentrum a skoč tam koupit ty testy a uvidíš. Asi to budou ty dusíkaté látky, podobné jsem to měl, jak jsem ti psal, i když teda jen u dvou ryb.
Ano, měnil jsem cca v 16:45 asi 1/4 vody. Včera jsem měnil 1/2 objemu.
Opravdu jsem z toho úplně špatný. Už jsem snad přečetl 300 článků a názorů, ale testery nemám a nevím, jestli ještě dnes něco zmůžu. Asi ani neusnu.
Vyměnil jsi dnes, co tady spisujeme vodu?
Jasné, v pohodě, o nic nejde.
Jinak si všímám, že už tento problém sužuje snad všechny ryby.
Testery na dusičnany, amoniak a těžké kovy sháním, kde se dá, ale nikde teď nemohu nic sehnat.
Omluvám se, reaguji na jankas a asi jsem omylem klikl na tvůj dotaz a prolnulo se mi to, njn, jsem už starší člověk
...
Sodou uprav vodu jen tu vstupní na požadované Ph, nepřidával bych dál do "staré vody" Může to být vysoká hladina NO2, škoda, že nemáš možnost to změřit. Také bych zatím v těchto podmínkách krmil jednou a obden, málo a častěji měnil vodu
Sodu a sůl přidávám stále ve stejných dávkách. pH mám 7,8, tak jsem dnes ještě přidal malinko sody, ale tím to zřejmě nebude... GH mám něco nad 10, což by taky neměl být problém. Teplota vody 26,5'C.
Na měření dusíkatých látek, amoniaku či těžkých kovů nemám nic po ruce.
Nevím, které kolegy máš na mysli (že píší o víc info), ale jde o to, že mám cca 60 ryb (většina malých kolem 4cm) ve 200l tzv. "čekárně", kde jsou 3. týden z 6. Poté připlují do zabýhající se 900l nádrže. Vodu měním každý týden - 1/2 objemu.
Ryby vypadaly parádně. Byly živé, krásně vybarvené, přijímaly dobře potravu - všechno tak, jak má. Včera jsem si však všiml zvýšeného cukání, kroucení a otírání, které se dnes ještě prohloubilo. Jde převážně o Cyphotilapie a nyní jsem si všiml těchto příznaků i u některých kusů Cyprichromis a leleupi.
A protože jsou svátky a nikde teď není otevřeno, snažím se vymyslet nějaký akutní plán, abych eliminoval co nejvíce možností problému.
Krmím primárně Serou Vipan a Serou Flora - 2x denně po menších dávkách.
Žádné foto jsem tu nedával, takže jsi si asi spojil příspěvek jankase se mnou - já tu dával video. Jinak o chovu ryb toho vím celkem dost - africké tlamovce chovám už 15. rokem (nikdy jsem neměl žádný problém).
Ahoj, co to je nevím, vypadá to jako Lymphocystis, ale podle fotky ti asi nikdo přesně neporadí, může to být zaplísněná nějaká ranka, klidně po souboji, nebo způsobena Hexamita... Každopádně jsem přesvědčen, že nežijí ve vhodných podmínkách... Píšeš, že tam dáváš sodu a sůl, dále se ptáš, jestli máš sody a soli přidat... Přeci musíš vědět proč to tam dáváš a musíš vědět kolik tam toho potřebuješ dát a jak to podávat... to mě přesvědčuje, že moc nevíš, co děláš... jak píší kolegové, chtělo by to víc info, nejlépe foto nádrže, jaké tam máš ryby, čím krmíš.... Více si nastudovat o chovu těchto ryb, chemismu vody, koloběhu dusíku...
Vysadit krmení a intenzivní výměny vody nemůžou nikomu, tedy ani tvým rybám uškodit. Podle mě je to akvo na tolik ryb a přísun potravy prostě malý, ale na druhou stranu tu velkou vanu neuspěchej, ten příběh trošku znám, proto dál netlačím na to velký akvo.
Edit: Na škodlivý N látky je velmi dobrej Toxivec, zvážil bych jeho použití, samozřejmě že ve výměnách nepolevovat.
Můžou to být nějací paraziti? Na to by teď už výměna vody asi nepomohla, ne? Samozřejmě, že budu vodu měnit ještě více, ale to je asi spíše prevence.
Toto dělají všechny skoro nepřetržitě:
www.youtube.com/… Měnil bych tu polovinu vody obden.
Zdravím,
u všech kusů Cyphotilapia Gibberosa Moba (7cm) jsem začal včerejším dnem pozorovat zvláštní příznaky:
Ryby většinou začnou na 5s rychle třebat prsními ploutvemi, poté mají takové krátké tiky a nakonec se začnou krkolomně kroutit do písmene "S" a třou se o kameny/dno. Potravu však přijímají dobře.
Ryby mám společně s dalšími drobnějšími kousky Tanganiky ve 200 litrové čekárně - v půli ledna se přesouvají do 900l nádrže, kterou mám již připravenou.
Každý týden měním 100l vody a přidávám lžíci soli a sody.
Ryb tam mám skoro 60, ale jsou většinou ve velikosti 4 cm a jsou tam jen na pár týdnů a všechny (včetně Mob) dobře přijímají potravu a jsou pestře zbarvené.
Na dně mi ale chybí písek (je ho tam jen pomálu), tak si říkám, zda tam nějaký nepřidat - Moby se často třou o holé dno akva.
Starší reakce
Tady být tebou, tak se v první řadě starám o zařízení nádrže než je nějaký puchýřek na hlavě zeb.red-red.
Důležité je zmínit!
Píšeš o akv. 400l (to je celkový nebo čistý objem), odkalování + výměna vody každý týden?
Kolik lit./týdně a jaký je rozměr akvária?
Jaká je celá osádka?
Parametry vody?(viz. foto - podle mě je špatně zvolené dno a ten kořen + ta rostlina tam taky kvalitu vodu moc nezlepšuje.
Jaká je filtrace?
Krmení?
Nejjednodušší by bylo založit presentaci.
Pokud by se ukázalo že rybka je skutečně nemocná a ty ji začneš léčit ve špatných podmínkách, tak jí i ostatním ještě víc ublížíš.
0 29.11.2015 20:21 jankas – pseudotropheus zebra red-red
Zdravím všechny a rád bych se na vás obrátil s prosbou ohledně nemoci. Mám cca. rok akvárko s tlamovci (400 litrů, odkalování + výměna vody každý týden). Dnes jsem si všiml na pseudotropheus zebra red-red "puchýřku" na hlavě, tak se chci zeptat jestli by mohl někdo poradit co a jak. Rybka se chová normálně, žádné jiné problémy kromě "puchýřku" nevidím. Foto mám zatím pouze jedno.
Starší reakce
Ahoj, myslim, ze jsi to "trochu" prehnal, dat do 250 l tlamovce 4 druhu o celkovem poctu 30.
Denně a klidně polovinu, je to kalamitní situace.
Díky za rychlou reakci, uznávám, že jsem to asi uspěchal. No, vodu měřím, pH, tvrdost, dusík. Zdá se být v pohodě. Jak často tedy měnit vodu? Obden, jednou za tři dny?
Dát ryby do 14 dní nové nádrže je nerozum. Zvláště ve větším množství. V období 3 týdnů až měsíce vrcholí zabíhací proces s celou řadou negativních jevů, viz kapitoly o zakládání nádrží.
Jediným řešením je teď časté měnění vody, klidně jedné třetiny. Také by bylo dobré si vodu proměřit.
0 21.10.2015 19:52 Martin – Tlamovci - prosím o pomoc!
Dobrý den všem, prosím o pomoc s mými tlamovci. Mám nově (1 měsíc) založené akvário 250l (pokus o Malawi), asi před 14 dny jsem vypustil směčku tlamovců čítající 8 Labidichromis caeruleus yelow, 6 Maylandia zebra, 8 Pseudotropheus sp. Elongatus a 8 Pseudotropheus socolofi. Dle měření je Ph 7.6 - 8.0, NO2 na nule, NO3 kolem 15 mg/l, teplota konstantně 25 stupňů. Filtr FLUVAL U4 a k tomu pár Anubiasů. Mírně "osoloeno", 3 polévkové lžíce soli v celkovém objemu. Od vypuštění ryb jsem zatím vodu vyměnil dvakrát, pokaždé asi 40 litrů.
Krmení střídám Tetra Cichlid mini granule, TetraPhyll a Dajana Cichlid Flakes.
Před několika dny se chování jednoho samečka tlamovce černoploutvého změnilo, je apatický, nepříjmá potravu, drží se na jednom místě, "tak trochu" lapá po dechu. Ale, bez žádných obvyklých známek nemoci, žádné tečky, změna vybarvení, nadmutí, změny na očích nebo šupinách. Prostě nic. No a dnes se k němu přidal další sameček stejného druhu. Stejné symptomy. No, a navíc jsem objevil jednu mrtvou samičku, která ale žádné popsané symptomy nevykazovala. Ostatní ryby se zdají být v pořádku, radost pohledět... Netuším co s tím a kde hledat chybu. Poradíte?
Starší reakce
Myslím, že brzy.. přesně to. Zkus ihned vyměnit část vody, zítra znova, pak obden. Uvidíš.
0 05.08.2015 08:32 Jiří – Tlamovec
Ahoj, nevite co může být rybce,která je na dně a jen rychle dýchá?...vypadá to že brzy....
Starší reakce
edgemaster napsal:myslis bakteriální rozpad ploutví? vsechno ma ploutve vporadku.
Myslim vnitrni napadeni bakteriemi. A takovych bakterii, ktere umi rybu nafouknout, tech je vic.
PH mam kolem 6,7-6,9. Dost bojuju s tim dostat se nad 7...
myslis bakteriální rozpad ploutví? vsechno ma ploutve vporadku.
co se te uhynule ryby tyce, ta byla KO prez noc... navecer byla vpohode, probehla vymena vody v akva a rano uz byla skoro KO.
Kdyby slo jen o zakalenou cocku, rekl bych u tlamovcu, ze to muze byt dvojmocnym zelezem pri pH nad 7. Ale kdyz jedna ryba odesla na nafouknuti, pujde o bakterie.
Pro přesnější a rychlejší určení nemoci a její příčiny je vhodné k dotazu přidat fotku.
Doplňující informace o akváriu, např. zda jde o zaběhlou nebo čerstvě založenou nádrž, něco o údržbě (jak často je měněna voda, čištěn filtr) také pomohou.
Přidat reakci
1 ...... [3] ...... 7 8
Zpět na obsah sekce Nemoci • Zobrazeno 5692x