Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

Výroba reflektoru

 

NápovědaFórum » Technika » Osvětlení 

Akvaristik.eu

Žádná předchozí stránka 1 Přejít na další stránku   1  
Výroba reflektoru
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   27.03.2017 08:02 Muž lukasbc [50] – Reflektor do krytu - výroba
Podělím se s vlastním řešením - třeba to někoho inspiruje...
Při cenách kupovaných refletorů se člověku převratí panennky...Takže jsem to pořešil trochu jinak. Zakoupil jsem plastový okap průměru 75mm, ze kterého jsem odtřihnul zaoblené okraje. Vnitřek jsem vylepil zrcadlovou folií - vše koupeno v hobymarketu.
Kryt mám Diversa doplněný o třetí zářivku. Reflektory se přichytí přímo ke krytu pod zářivky, intenzita svitu se opravdu zlepšila.
Celkově to vyšlo na méně polovinu a určitě jde okap sehnat levněji než metr za 100,-
Fotku přidám do prezentace..
rybicky.net/nadrz/26849/15.jpg…
rybicky.net/nadrz/26849/16.jpg…

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   02.03.2014 11:18 Muž Designer [5695] - Cichlidy – Reflektor - stinitko.
Potreboval jsem reflektor na malou usporku, usporka je v objimce na rampe sesroubovane vruty ze tri prkenek do obraceneho U a visi pod hornim prknem vodorovne (asi je to lepe patrne z obrazku patice www.gme.cz/… ). Neni to nad akvarko, jde o pokusy s pestovanim rostlin, proste lampicka, ale s potrebou at nesviti moc okolo, a co nejvic svetla jde dolu.

Premyslel jsem co pouzit na reflektor, a nakonec jsem to mel primo na ocich. Nuzkami jsem z plechovky od napoje ustrihl vrch a spodek, co zbylo rozstrihl po delce, okraje zahnul o hranu stolu a primackl (at to neni ostre) a tazenim pres hranu stolu udelal z plechu vhodny oblouk. Pak uz jsem to jen pod usporku chytil dvemi vruty na prno nad ni.

Hezke to neni (to ani ta 3 sesroubovana prkna), ale az si budete chtit svitit treba pri pokusu o pestovani rostlin emerzne a nebo rostlin v gelu, treba si vzpomenete.

Kdo rekne, ze stacilo pouzit lampicku, mam na to jedinou odpoved: "A nebo tak..." :) .

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   19.10.2013 18:48 bmilan86
Ja mam také nejlepší zkušenost z profilem na sádroš je to levné a dá se uhel světla štelovat prakticky libovolně ;-)

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.10.2013 16:46 Kuba – reflektory
Fotka k příspěvku tak jsem se konečně dostal k výrobě odrazových reflektorů, koupil jsem odrazový hliníkový plech uvedený v odkazu níže (dencop).
 

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.02.2013 23:08 Muž Erwen [17] Re: duko1995
Co treba nebejt linej a procist si to vlakno tady. Skoro vsude se pise o alobalu a ruznejma variacema s nim.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.02.2013 20:35 Muž duko1995 [32] – Alobal
ahojte prosím vás dá se udelat reflektor z alobalu ? a nezhorí nejak když bude opríty o T5 zárivky ? 39w ?Díky moc :-)

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.09.2012 21:17 Muž Zoidik [2193] - Ničemu nerozumím, nic neumímRe: toni
Jistě,jedna vrstva, zbytečné dávat dva alobaly na sebe. Tou lesklejší samozřejmě směrovat na vodu aby se světla odrazilo co nejvíce
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.09.2012 21:00 Žena toni [68] Re: Zoidik
A jen jednu vrstvu alobalu nebo tlusci?....hned se na to zejtra vrhnu palec
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.09.2012 20:57 Muž Zoidik [2193] - Ničemu nerozumím, nic neumímRe: toni
Já to lepil prach obyčejnou lepící páskou a drží už pár měsíců.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.09.2012 20:55 toni Re: Zoidik
aaaha...a neodlepi se mi ta izolepa?je to nejak specialni jako ta cerna na elektriku?..nebo uplne obycejna?..diky moc !:-)))
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.09.2012 19:05 Žena sivon [1694] - PlžiRe: toni
Oboustranná lepicí páska.
Ale lepší práce i výsledek je se samolepicí zrcadlovou fólií.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.09.2012 18:48 Muž Zoidik [2193] - Ničemu nerozumím, nic neumímRe: toni
izolepou... půlku na alobal, půlku na kryt
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.09.2012 18:34 toni – reflektor
Cim ten alobal tam nalepit?.. sad

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.02.2012 10:51 Muž kchrz [24] sádrokarton
Já měl taktéž refelktory ze sádrokartonových profil. Tehdy jsem je chválil. Nyní, co jsem si pořídil plnohodnotné reflektory, můžu říct, že ty sádrokartonové stály za prd. Ještě mi doma zůstaly. Chce je někdo?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.02.2012 07:38 JuraS Re: Haňule
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.02.2012 23:06 Muž WW2collector [0] Re: cossie
ja dal na zdejsi rady, pouzil tenke plechove profily pod sadrokarton a u me spokojenost , sam za sebe bych rekl, ze to jde poznat. zbytek deklu mam zevnitr polepeny samolepici stribrnou lesklou folii (ta byla drazsi).
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.02.2012 17:34 Muž cossie [10] Re: Haňule
Alobal mi pro začátek příjde jako ideální řešení. Čím jsi to podlepila?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.02.2012 17:25 Žena Haňule [0] Re: cossie
Jak už bylo v jiných vláknech napsáno, nejjednodušší je alobal ( mám , ale změním na nějakou jinou výpln ), pak jsem četla nějakou diamantovou folii, nebo mě napadlo folii co vypadá jako zrcadlo, ale předpokládám že ta bude asi hodně mastná.:)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.02.2012 17:24 R Muž romant [27987] Re: cossie
Začal bych nějakým odrazovým reflektorem umístěným nad zářivkou, to je velmi dobrej pomocník při posilování osvětlení.
Edit: rybicky.net/forum/5548
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.02.2012 17:24 syrrius Re: cossie
Nejednoduší bude asi alobal koupený snad kdekoliv. Prodává se i hliníková páska budou ji mít v obchode se vzduchotechnikou možná Obi atp. Pak je možnost koupit přímo reflektor ale ty se dělají jen snad na T5,T8 atp. Nebo sehnat leštěný hliníkový plech...
Alobal a ta hliníková páska je asi nejlevnější ale lesknout se dlouho nebudou je potřeba přelepovat
Jinak řešilo se už tady na foru. ;-)
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.02.2012 17:16 Muž cossie [10] – Vhodná odrazka do krytu osvětlení
Ahoj akvarkáři! Mám tu dotaz k úvahám. Jakou mám zvolit výplň krytu pro osvětlení v akváriu pro zlepšení světelnosti. Mám setový kryt na jednu zářivku. Nejsem žádný elektikář či nadšenec abych si troufl do něj přidávat po domácku upravenou druhou zářivku. Napadlo mě tedy, jestli na to nění nějaký fígl. Ztráta téměř 40% svítivosti mi příjde zbytečná. Rady a nápad sem!

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.09.2011 19:49 Muž sollik [257] - CichlidyRe: kchrz
Já osobně mám s reflektory ze sádrokartonových profilů zkušenost dobrou. Klasika - profil (tuším CD), do něho zasunout po délce rozříznutou odpadovou PVC trubku tak aby držela za ohnuté okraje profilu a ještě před tím vylepit zrcadlovou samolepící tapetou. Vyráběl jsem takhle reflektory pro sebe i pro kamaráda. Já je mám takhle asi půl roku a jsou v pohodě. Ale ty co jsem dělal pro kamaráda už jsou úplně zničené. Na hodně místech se tapeta odlepila od plastu, místy popraskala a úplně se rozdrolila zrcadlová plocha, u jdnoho reflektoru se tapeta odlepila a skoro "obejmula" zářivkovou trubici. Podle mě je to především teplem. Já mám 2x24W T5 a 2x18W T8, kryt odvětrávaný větrákem z PC. Kamarád má 6x39W T5, kryt odvětrávaný týmž větrákem. Takže u něho to asi nestačilo chladit a proto reflektory odešly. Nicméně pokud bych se rozhodl měnit, zkusil bych si nechat od klempíře ustřihnout kus nějakého lesklého plechu jaké jsem měl na starém 350 l akváriu a vydržely roky bez problémů ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.09.2011 19:39 Muž Vstrom [82] - MalawiRe: kchrz
Fotka k příspěvku To jo, je to docela drahý. Pár plíšků a nevědí, co si za to říct. Ty Juwel jsou úzké asi 8cm a ty od hagenu jsou jako okapy do půlkulata a průměr 12cm. Kupoval jsem na www.exo-eko.cz a tam mají Juwely docela levné oproti akvaristikám, co jsem viděl.

 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.09.2011 18:43 Muž Lucky005 [197] Re: kchrz
to se ceni takove priznani palec
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.09.2011 18:38 Muž kchrz [24] – Vlastní výroba
Vrátím se k tématu, před časem jsem zde psal, jak si vyrobt reflektory z profilů na sádrokarton. Výroba poměrně jednoduchá.

Mám v akvariu 2 osvětlovací tělesa 2m dlouhá.
Na jedné jsou 2 zářivky 80W (160cm) a na druhé 4 zířivky 39W (cca 80cm, nepamatuju se).
Takže výkonově téměř identické.

na té se 4 zářivkami má originál reflektory Juwel a na té se 2 zářivkami vlastní výroba z profilu sádrokartonu.
Když na to tak po čase koukám, naproto nesrovantelné. Přijde mi, že ten sádrokarotnový reflektor tu zářivku spíše dusí. Chystám se jej vyhodit a pořídit originál reflektory. Jen ty prachy :(
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.09.2011 17:06 Muž Vstrom [82] - Malawi
Taky jsem bádal jaké reflektory, ale nakonec jsem chtěl koupit ty od Juwelu, no ale když jsem viděl tu hračičku malou, tak jsem vzal o 30Kč dražší od Hagenu, který je tak 2x větší, úplné zrcadlo a materiálově to určitě srovnat nejde. Ten juweláckej je takovej lehoulinkej až to není hezký. Osobně doporučuju tenhle: www.zoo-hobby.cz/…

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.08.2011 21:47 Muž HWS [1] Re: filipsi
Tak to jsem hned klidnější, že jsem to nedělal zbytečně potlesk
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.08.2011 20:58 Muž filipsi [1295]
HWS napsal:
..ale pocitově si myslím, že to svítí víc :) :)
... jsem asi slepej, ale nějak ten rozdíl svítivosti nemohu postřehnout..
Tak co teda :-D ?? (Odpovim si s dovolenim sam, svetla samozrejme v akva vic je.)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.08.2011 20:12 Muž HWS [1] Re: filipsi
jsem psal, že :"vylepil jsem s tím kryt pod oběma zářivkama" ;-)
ale pocitově si myslím, že to svítí víc :) :)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.08.2011 19:50 Muž filipsi [1295] Re: HWS
5cm je malo, vylep rozhodne sirsi prostor nad zarivkami. Alespon to, kdyz uz ne reflektor.
No a slepota - lidske oko s mozkem je na posuzovani rozdilu osvetleni pred/po (pokud nema srovnani prime) hoodne spatny nastroj. I pri primem srovnani kvantitativni srovnani nedokaze, omezi se jen na vic/min.
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.08.2011 19:34 Muž HWS [1] – samolepicí páska
Nedávno jsem v práci, vzadu v šuplíku našel zapomenutou 5cm širokou samolepicí pásku.Celou roličku. A samosebou, povrch pěkně stříbrně lesklej. Jak samolepicí alobal ;-) Zrovna včera jsem to vyzkoušel, vylepil jsem tím kryt, pod oběma zářivkama a.... jsem asi slepej, ale nějak ten rozdíl svítivosti nemohu postřehnout sad

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.02.2011 00:18 Muž Jurasek [137] Re: VVV111KKK
Nepovažuju se za odborníka, ale podle mne by měl být pro každou zářivku zvlášť, nebo velký reflektor tvarovaný nad každou zářivkou. Je to problematika optiky a optimálního odrazu. Když dáme jeden plochý reflektor nad všechny zářivky, tak nevyužijeme skoro žádné boční světlo. Pokud dáme reflektor zakulacený, nebo i hranatý i k bokům zářivek, tak můžeme i toto světlo směrovat na dno akvária.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.02.2011 23:54 Muž VVV111KKK [61] Re: matlala
Podle mě to souvisí s tím, že většina osvětlovacích těles se dělá do páru. Takže se z toho dá správným uspořádáním vyrobit jeden W reflektor. Jedna hypoteická otázka. Pokud mám čtyři zářivky, je výhodnější udělat čtyři reflektory, nebo jeden velký ? Výjde to na stejno, nebo je v tom rozdíl ? Je tu nějaký odborník, který by mohl fundovaně zodpovědět dotaz ?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.02.2011 23:04 Muž matlala [798] - RostlinyRe: VVV111KKK
tak jeden kámoš mi změřil origo reflektor a má úhly 135, základnu 2, boky 2 a 4cm. Takže na jedné straně delší. Je to tak výhodné? Trubice mám skoro nakraji, že bych delší stranu dal ke stěně.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.02.2011 20:25 Muž kortezhugo [983] Re: VVV111KKK
...to neviem -ma to len "tak" napadlo -ked mrknes na tie "drahe" W reflektory
je tam ale "jedna" vyhoda -uhol sa nastavuje "doma" :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.02.2011 20:02 Muž soptik [40] - RostlinyRe: VVV111KKK
pokud jsem na dílně viděl ohraňovák, tak se tam snad vždy někde v rohu krčila i ohýbačka.. na ohraňováku na rozmerech záleží, ale mám za to že při takovym rozevření se nůž vejde, ale to už musí posoudit dle stroje..
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.02.2011 19:56 Muž VVV111KKK [61] Re: kortezhugo
Opravdu ten W profil tak výrazně zlepší odrazy ?
Pokud ano, stálo by to za zkoušku.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.02.2011 19:54 Muž VVV111KKK [61] Re: soptik
Protože se to nebude dělat na ohýbačce, ale ohraňovacím lisu. A tam je jeden limitovaný tím, aby obýbací nástroj (prvítko) nenarazilo do již ohlé strany.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.02.2011 19:37 Muž soptik [40] - RostlinyRe: matlala
já si dělal reflektory z nerez plechu ma ohýbačce a moc nerozumim tomu proč má pro výrobu požadavek aby základna byla delší než ramínka. já mám základnu 20mm a ramínka 50mm, svíraj úhel cca 110° mám tam ale T8 trubice a jejich osa je 27mm nad základnou. ale záleží jakej máš požadavek na odraz světla, neni nic jednodušího, než nalepit alobal nebo např. pytlik od brambůrek (vnitřek je supr odrazovej materiál) na kus čtvrtky a nad rozsvícenou trubicí ohýbat a štelovat, než se ti odraz zalíbí, pak už jen zkreslit tvar a může se na ohýbačku :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.02.2011 19:27 Muž matlala [798] - RostlinyRe: kortezhugo
tak tam by byla komplikace v uchycení.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.02.2011 19:19 Muž kortezhugo [983] Re: matlala
Fotka k příspěvku a co takto? to mas skoro ako tie "profi" W-ckove :-)
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.02.2011 19:06 Muž matlala [798] - RostlinyRe: kortezhugo
jo, to mě taky napadlo, ale bude se mu to blbě dělat, chtěl aby byla základna b delší jak odvěsny a
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.02.2011 19:03 Muž kortezhugo [983] Re: matlala
tak to bude a=3cm malo...podla mna aspon 5-6 cm
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.02.2011 18:58 Muž matlala [798] - RostlinyRe: GP
zářivka bude v podstatě mít střed asi 15mm nad základnou
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.02.2011 18:53 GP Re: matlala
zalezi jak daleko bude zarivka a jak ma vypadat vysledny kuzel svetla, neni nic jednodussiho, nez tam dokreslit zarivku a paprsek
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.02.2011 18:09 Muž matlala [798] - Rostliny
Fotka k příspěvku Ahoj,
Měl bych dotaz, jestli někdo nevíte, jaké jsou míry ohýbaných reflektorů. Kamarád mi bude dělat z leštěného plechu a jediná podmínka je, aby základna byla delší než ohýbané strany (a<b). Napadlo mě tedy takto:
a=3cm a b=4cm, řeším ještě úhel, jako přijatelný se mi zdá 120°-135°

Co vy na to? jedná se o T5 trubice
 

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.02.2011 07:58 Muž sollik [257] - CichlidyRe: meroň
Já mám dobrou zkušenost se samolepící folií d-c-fix o které píše kortezhugo. U minulého akvária vydržela přes dva roky v nezmněném stavu, pak jsem nádrž prodal. Momentálně mám reflektory vylepené sluneční clonou která se používá v létě na skla automobilů a ta clona je po ročním provozu vysvícená, zkřehla a když jsem nyní reflektory upravoval, tak v místech kde jsem se clony dotkl tam praskla a drolí se z ní ta stříbrná vrstva ...
Při troše šikovnosti lze vyrobit reflektor z profilu na montáž sádrokartonu, odpadové PVC trubky a té folie d-c-fix. Pak výjde na pár korun.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.02.2011 05:04 Muž meroň [18] - RostlinyRe: Tomiino
U mě moc dlouho alobal nevydržel (bez krycího skla). Lepší zkušenost mám s balícím papírem, který je z druhé strany stříbrný, víc se leskne, hlavně se nemačká a dýl vydrží, ale po půl roce až roce se začne taky bohužel rozpadat, každopádně myslím, že to je daleko lepší než alobal.
Mimochodem, když už tu je řeč o levných reflektorech, nemá někdo nějaký tip ná nějaké výhodné-levnější? (T5 24W)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   31.01.2011 06:47 Muž Tomiino [43] Re: romant
tak jsem o vikendu vylepil muj kryt alobalem :-) byla to prace do hodiny a sveta v akva je o hodne vice :-) ze zacatku to za zkousku stalo,uvidim jak dlouho vydrzi alobal..pak nejspis koupim rovnou reflektory...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   30.01.2011 15:05 Muž Jurasek [137] Re: kortezhugo
Firmy by byly samy proti sobě, dávat odrazový kryt. Kdo by pak kupoval jejich reflektory, kdyby to nebylo potřeba? Takhle si je spousta lidí koupí a jim z toho jdou další peníze.

+ Přidat reakci


Žádná předchozí stránka
Přejít na další

[1] 3 4

Zpět na obsah sekce Technika • Zobrazeno 12380x

Máte připomínku nebo nápad? Napište nám vzkaz do redakce nebo s námi diskutujte.
© RYBICKY.NET - https://rybicky.net/forum/4518