Mečovka - rozmnožování, odchov
Dej si pozor na krmení ony se dokáží přežrat až k prasknutí. Zařadil bych půst až 2x týdně a omezil i dávky krmení.

Brezosť trvá väčšinou 4-6 týždňov. Takže v najbližšej dobe to môžeš čakať. V chorobách sa veľmi nevyznám.
0 26.11.2023 20:43 Madlen12 – Mečovka je březí nebo nemocná

Omlouvám možná vás otravuji ,ale moje mečovka má strašně velký bříško už měsíc a tak nevím jestli je březí a nebo je nemocná, četla jsem spousty článků a má tu skvrnu na bříšku. A navíc má na jednom oku slupku. A jestli je březí mohu se zeptat kdy to mám čekat.
Rybar napsal: Pohlaví ovlivněno krmivem a teplotou vody . Tak jako u jiných druhů.
- krmivem, určitě
NE pokud jde o druh Xiphophorus
- v případě teplotní determinace, tak tam je to u živorodek sporné
- roznodně nelze tedy zjednodušeně konstatovat, "Tak jako u jiných druhů."(máme i jikernaté druhý ryb, u kterých je to rovněž odlišné dle druhu)
- v případě dotazu je věcné vyzvihnou vliv prostředí, pH, hybridizaci a selekci druhu Xiphophorus(KOI forma) , chromozony a jejich možné ovlivnění v důsledku přidání léčiv, případně jiných komerčních přípravků, které můžou mít vliv na daný stav, případně možná Introgrese, která již byla u druhu Xiphophorus prokázána
Pokud jsou ryby malé , tak ty mečíky nemají . Dorůstají stářím. Pohlaví ovlivněno krmivem a teplotou vody . Tak jako u jiných druhů.
Zdravým chcem aj ja prispieť so svojou skúsenosťou , podarilo sa mi odchovať v malo m 30 litrovom akvariu cca cez 40 mečúňov z jedneho vrhu.
Tie už maju aj okolo 6cm . Problem ale je že som si všimol že sa začali meniť na samce ,tak že my vychádza zhruba 90 percent samcov z celeho vrhu budú nakoniec samce.Vedel by niekto povedať kde by mohla byť príčina?Môže byť problém male akvarium pri odchove?
PO rozplávani som krmil niekolko týžnov artemiou, neskor aj mrazené krmivo kôli rastu , ponevadž v malom akvariu rastú isto pomalšie...
Odchov začal cca posledný júlový týždeň.
Vdaka
0 14.04.2022 17:03 Vovikcz Jak dlouho žije mečovka sameček mám jednoho kterému jsou 4roky a je pomalej a nedokáže se třít koupil jsem mladý ho a jeho odhání
v podstate s tebou souhlasim. ale tady v atlase pisou mimo jine: vhodné je také silnější proudění vody z filtru (stojatá voda není vhodná). Špatné podmínky v nádrži vedou k tomu, že potěr umírá dříve, než dosáhne dospělosti a celkově ryby žijí i méně než 1 rok, často trpí různými nemocem
Nikdy jsem neslyšel, že by mimča Mečovek potřebovala proudění vody. Spíš nějaký úkryt v podobě plovoucích rostlin. Jsou to živorodky, které se v dobrých podmínkách množí ,,jako plevel,,...
Zdravím, měl bych dotaz. U popisu od Mečovky (xiphophorus hellerii) se píše, že potřebují větší proudění vody, jinak mladé hynou. Sání do čerpadla mam na jedné straně akvária a výdech na druhé straně. Jaký by tedy s ohledem k mečovce měl být minimální průtok čerpadla? Někde se uvádí, že stačí dvojnásobek objemu akvária za hodinu, jinde, že desetinásobek. dík
Ne. Je to jiny rod. Mečovka se můžou zkřížit s Platou.
Je to normální, podle podmínek v AQ (např. teplota) jde porod urychlit, nebo oddálit. Samičky jsou březí. Dočkáš se...
0 25.05.2020 20:43 Katka – Mecovka

Dobrý den, chci se zeptat naše mecovka má už tři týdny takové břicho a přes měsíc gravidni skvrnu. Je opravdu těhotná nebo je to nějaká nemoc? Zdá se mo to už moc dlouho. Děkuji za odpověď.

1 22.01.2020 11:00 Chrobik 
Zdravím, chtěl jsem se zeptat, jak je to s mečovkou zelenou albínem? V chovu se mi jich objevilo větší množství. Ve starších příspěvcích jsem zde našel dva odlišné názory - 1. bezcenná "vyblitá" ryba, 2. žádaná forma.
Tuto rybu jsem ani nenalezl v nabídkách prodejců, prodává se někde?
Chtěl bych pokračovat v jejím chovu, ryba se mi docela líbí, chová zde někdo tyto albíny?
Angel123 napsal:...mam mecovku mexickou cervenou.....schovala se do tunelu z kamenu a zahazela si piskem cestu ven bude rodit ?
Takhle si vchod do skrýše upravují cichlidy. U mečovky je to nesmysl.
Edit: Živorodky si před porodem hledají klidný úkryt.
0 14.10.2019 15:39 Angel123 Ahoj dotaz mam mecovku mexickou cervenou nemam moc skusenosti je brezi a dnes sem si vsiml schovala se do tunelu z kamenu a zahazela si piskem cestu ven bude rodit ? Dik
Áno je to spojené s genetikou a nadmerným hromadením melanínu v tele.To isté platí u čiernych mečoviek.Buď ich chováš ako ja,alebo tu tam musíš do chovu zamiešať najčastejšie zeleného jedinca.Často ryby prichádzajú úplne o chvost napr.U červených či iných to riešiť nie je potreba.
Prašan napsal:..,.Hovorí ti niečo melanín a nádorové ochorenia?
Pokud si dobře pamatuji, je následek úzkého genofondu. Vím, že u černých molyn to mělo za následek mimo nádorů až děravění ploutví. Řešilo se to přidáním tečkovaných jedinců, kteří se tu a tam objevili ve vrzích.
Za případné opravy a upřesnění děkuji.
Tak je to už 30 let co jsem tyhle ryby měl ale pořád si to pamatuji (nadměrná tvorba černého pigmentu)

To je práve k úžitku Václave.Hovorí ti niečo melanín a nádorové ochorenia?
Škoda že jsou u sebe.

1 19.07.2019 14:06 - – black and neon
Mám black molly a paví oka s těmi ano?
0 19.06.2019 17:27 Franťáček – Křížení
Dobrý den, mohu se zeptat zda se mečovky nekříží s ostatními živorodkami?
Moc díky

To je různý. Nechte to na přírodě. Netrápil bych jí chytáním a porodničkou vůbec. Nechte ji normálně tam kde je.

Přežije to co má přežít.
0 18.06.2019 21:02 Franťáček – Porod
Dobrý den akvaristé, mohu se zeptat jak poznám kdy mečovka porodí. Nechci ji trápit v porodničce dlouho před porodem.
Dobrý den,
předávám dotazy své sestry, která není registrovaná na těchto stránkách.
Je možné, aby se zkřížily platy pestré s mečovkami? Mění platy pohlaví jako mečovky?
Děkuji, případné odpovědi předám sestře.
0 24.04.2019 16:50 -
0 24.04.2019 16:49 -
0 16.02.2019 21:32 -
1 19.01.2019 21:49 - – Xiphophorus helleri var.black
A taktiež niečo čo sa dlho tvárilo ako samica,nemusí byť samica ale neskorý samec.

Samici stačí jedna samčí dávka na několik vrhů, takže může být březí i dlouho potom, co žádného samce nepotkala

.
0 12.01.2019 16:41 Mathias – Mečovka
Dobrý den,
Mám dotaz muže zabreznout mečovka když tam jsou pouze samice ?
0 17.12.2018 17:19 - Neřeš je, dokud jich nebudeš mít 20 dospělých. Toto nic není.
P.S. Pokud začneš krmit taky kvalitním mraženým žrádlem, budou ti líp růst rostliny.
Krmení dávám Tetramin, Pleco tablety pro pancéřníčky, ale žerou to všichni jako diví, a teď jsem koupila universální krmivo do Rataje. Co se týká druhů ryb, tak beťáka dostal syn společně s čichavcem jako dárek. Ostatní jsme dokoupili. Nikdo nikomu nic nedělá ani nikdo nikoho neokusuje. Teplotu mám na 24st. Jen ty mečovky se pořád objevují nové, jsou schované v kořenech plovoucích rostlin a je jich hodně.
Opticky máš plno ryb, ale v praxi se často víc druhům zrovna moc nedaří.
Čím krmíš?

Proč je kombinace ryb špatně? Přidala jsem fotku. Za světla se to špatně fotí.
Ona už je samotná úvodní rybí konbinace dost v pr***i, takže malé xiphophory jsou asi to nejmenší, co by tě mělo trápit. Osobně mám 112l, v něm asi 60-70 Xenotoca doadrioi i s potěrem a nevypadá to přerybeně
www.facebook.com/… Proto silně pochybuju, že tvůj reálný problém jsou malé mečovky. Buď máš problém ještě jinde (akvárium nevidíme) nebo neumíš krmit nebo máš nepřesný odhad ohledně toho, co je bordel.
(1) Dokud je krmíš, tak žerou a kadí.
(2) Když se Ti hromadí detrit, tak akvárko asi není v pořádku.
(3) Dobrá rybí polívka. Asi žádná z těch ryb v tom není šťastná.
0 17.12.2018 10:24 Kasandra – Množení mečovky
Chtěla bych poprosit o radu. Mám od srpna založené nové 125l akvárko. 1 čichavec zlatý, 1 beťák, 3 parmičky nevím jaký druh, jsou hubené, stříbrné s černou tečkou u zadní ploutve, 2 parmičky duhové, 3 pancéřníčci a nějaké neonky. Koupila jsem k tomu párek mečovek, tedy spíš mi bylo doporučeno, že jsou to vhodné rybky pro oživení akvárka. Sameček umřel po týdnu a samička od té doby stále rodí mláďata. Už měla několik vrhů. Takže máme několik desítek malých mečovek od 1 do 3cm velké. Úplně mi zamořily akvárko, dělají strašný bordel, pořád kadí, na dně se povalují chumáče výkalů. Každý týden odsávám, ale stejně to nestačím vybírat. Nevím, co s tím. Mám je vyhodit? Nikdo je nechce.
Info o čiernych a ich neskoršom dospievaní mám z renomovanej publikácie od renomovaného chovateľa mečoviek.Preto sa na to pýtam.Na rozdiel od mečoviek sa mi napr.platy rozmnožili jedna radosť.
Ve třech letech už jsou mečovky dost veteráni. Kupované mohou mít pár měsíců. Na variantě nezáleží.
0 25.11.2018 16:50 - – Xiphophorus helleri var.black
Mám čierne mečúne.Kupované nedávno.Čítal som, vraj sa čierne množia až v druhom - treťom roku života.Keď som si ich doniesol našiel som neskôr v akvárku jedno mláďa.V podstate neviem aké sú kupované rybky staré.Má niekto k tomu dáke info?
www.youtube.com/…
0 05.05.2018 18:55 -
Čus, vše je v atlase

Zdravím kamarádi akvaristi
Mám jeden dotaz. Jak dlouho trvá mečovce ,,těhotenství,, než porodí?
Díky moc za odpověď

Tady je video akvária s gupkami, které zmínil Pepan
www.facebook.com/… Dlouhodobě ono hejnko vypadá takto.
Na téma nepřemnožováni gupek čti na stránkách 24-26
e-akvarium.cz/… Asi nejlepší text, co o tomto znám.
Vůbec bych to neřešil. Příroda to vyřeší. Čím méně takových zásahů, tím pro akvárko lépe. Spíše bych ještě doplnil kytky, možná i šnečky jako okružáky a spol. Jo a vést deník je taky dobré. POkud člověk udělá nějaký přehmat, případný rádce to podle deníku pozná nejsnáze.
Prezentace už je založená

Takže až se narodí první "mimina" tak je tam mám prostě nechat ? Nemusím je lovit, vyhazovat apod.. ?
Těžkého přerybnění se nemusíš obávat. Pokud množství ryb dostoupí určité hladiny, přestanou se množit. Nevím, jestli tam působí nějaký stres, ale takhle to funguje. Mohl by o tom vyprávět Jirka Ščobák, který má akvárium s dunajskou populací pavích oček a ty ryby si tam vlastně počet regulují samy. Sám mám podobnou zkušenost s živorodkami trpasličími v Hajzlíkovém a teď podobně fungují korálové platy v Korálovém. V nádrži teď nevidím žádná mimina, ale stačí pár samic odlovit do porodniček a spolehlivě vysypou slušné množství mladých. Jo a to doporučení na založení prezentace zkus vzít vážně. Pokud by se v budoucnu vyskytl s nádrží nějaký problém, pohled na pár fotek, případně informace z deníku pomohou mnohem více než sáhodlouhé vysvětlování bez dokumentace.
Proč je chceš likvidovat? Nějakou blbou novou žravou rybou si akorát tak rozhodíš stabilitu akva.
Podle mě tam vždycky něco přežije, i když záleží jak máš zarostlé akvárium. Něco by měly zredukovat i ty druhy, co tam už máš. Základ je nepřekrmovat, potom by ti tam k žádné populační explozi dojít nemělo.
No, smíšené akvárium. Mám tam mečovky, silver a black molly, neonky a Surmovky vražedné. Zatím. Mladé ještě nemám ale snažím se problém vyřešit předběžně

Do akého akvária? Osádka?
Některé víc některé míň ne ? Kterou byste doporučil pro tento účel ?
Existuje nějáká rybka, která bude požírat mláďata živorodek ?
Docela dost to byly rybky zajímavé pro Norberta Dokoupila ... "pár" jich napsal...
Pardon moje chyba. Existuje i nějaká kniha zabývající se podrobněji mečovkami?
Vy špatně čtete ... krátký samec a lyrová samice ... no a budete toho mít dost...
A jak se to dá poznat? Myslíte fotku pana 0? Takže jediná možnost, jak mít opravdu lyru, je vyšlechtit si vlastní?
To bude tím, že máte formu lyra... zatímco toto je sice forma King-lyra, skvělý obchodní název, ale s lyrou jako takovou, nemá nic společného... I když vizáž se mi velmi líbí, lepší hodnocení dám,až uvidím opravdu lyru ...To na fotkách je prostě směska různých běžných "krátkých" forem, a mihly se v křížení lyrové samice...
Ta momentální délka ploutví není podstatná, protože takové ryby mají produkovat po oplození oním samcem i normální standartní "krátko-ploutvé" samice.
Když po samci s krátkými ploutvemi rodí lyrovité samice v určitém procentu pěkné dlouhoploutvé potomstvo, tak od King Lyry to bude "tuplovaně" lepší výsledek a mezi mladými se dříve či později, mohou objevit jedinci - samci s velmi kvalitními znaky lyry a přitom být i přirozeně plodní.
Toto je pravý účel.
Záleží na schopnostech chovatele, jakého úrovňového stupně kvality ve svém chovu časem dosáhne a případné neuspokojivé výsledky, bych nepřičítal na vrub - nedával za vinu rybám.
Tolik na vysvětlenou

.
No koukám, že ta forma King má ty ploutve výrazně menší. Ta forma lyra co mám já ta má ploutve skoro tak dlouhé jako tělo. Každopádně jsem velmi zvědav na další vývoj a byl bych rád, kdybyste sem nadále přispíval.



-
Ještě se k tomuto tématu s odstupem času vrátím, abych demonstroval onu možnost řešit množení mečovek, které mají protažené oploutvení, těmi samci od zmíněného typu královské lyry - King Lyretail .
Protože jsem se před 25-ti lety chovem lyrovitých mečovek zabýval, tak mi to při té vzpomínce nedalo a po objednávce jsem samce "King Lyra" koupil, plus i tímto kmenem oplodněné standartní samice.
Musím uznat, že obdržené ryby jsou v kvalitní kondici a dobrým základem pro založení produkčního chovu. Bude zajímavé sledovat u potomstva procentuální dědičnost tohoto kmene - linie. Ovšem na první výsledky si budu muset několik měsíců počkat.
Přidám foto onoho koupeného samce červené mečovky X.helleri ´´King Lyretail´´.
No jestli nemůže zasunout, tak se ani nepokouší ... to se stává... nejen u lyrovitých mečovek...

Jako selekce jedinců, kteří jsou schopni se rozmnožovat? Samice je prázdná už dva měsíce a samec o ní vůbec nejeví zájem. Nemám s tímto takřka žádné zkušenosti, ale když jsem choval paví oka, dokonce i samci pomalu nad hrobem samičky naháněli. Tento mečoun je takřka frigidní.
- ne ,pouze záleží na okolnostech ,které uvádím
- třeba máte ryby s dobrou genetikou
- pokud máte samce z linie s protáhlým gonopodiem ,tak ta šance na oplodnění je v menším měřítku % úspěšnosti
- nebo pořídit tu King Lyru ,jak uvádí kolega ,která vznikla na zcela jiném genetickém základu ,ale i u tohoto typu je důležitá selekce

No v podstatě ano ... v omezeném množství a ve velmi mladém věku rozmnožování schopní jsou, na to existují důkazy...vědecké, ale přihodilo se to i u mne v přísně selektivním chovu... Ne že by rozmnožování schopní nebyli... ovšem je třeba k tomu trochu doktořiny ... sperma je třeba přenést do samice, to oni s ohledem na svou předlouhou okrasu nesvedou...

... takže trochu babišoviny....

Takže to mám chápat rak, že lyra samci jsou pouze na okrasu?
Ovšem nevím, jak je to se standardizací ... možná kdyby někdo ze soutěžních chovatelů ... Ona to tak úplně lyra standardní není, podle mne...
- začátečník bez znalostí genetiky ,rozsáhlých zkušeností a selekce ,poměrně obtížně
- problematika je mít ryby alespoň trochu geneticky ustálené ,které lze získat pouze z liniového chovu
- většinově se nekříží Lyra x Lyra , ale Lyra x Normál a následně odchov zpětně na Lyra (vytváříte linii)
- současně je problemem gonopodium ,které se šlechtěním protahuje a neplní mnohdy svojí funkci
- atd. ,obecný náhled problematiky

Zdravím, nedávno jsem se někde dočetl o problémech s početím u lyrovitých forem mečovek. Dá se ten problém nějak odstranit, případně jak tedy množení u těchto forem probíhá?
je přežraná

odhad bez fotky
0 05.06.2017 20:31 Nikol – Mečovka
Mám těhotnou mecovku už více jak 7 týdnů má velké břicho vše jak má být ale neprdi nic může se stát že je nevyprdne ?
Peťuna napsala: No jeden je takovej uz malatnej,takze s nim bude asi brzo amen a druhej je obcas prohani to jo. Ale je divny ze takhle tlusty uz jsou delsi dobu i bez tech samcu a jesi nejsou vtom,co to teda je??a zradla nedavame moc aby byly prezrany 
no rybyčky uměj měnit pohlaví. Samička+samička=samička a samec. Jen příklad
Kdyby si chtěl, mám jich v akvárku dost, tak ti nějaké nechám a můžeš mixnout geny
-Pokud jsou samice tohoto druhu dlouhodobě samotné ,ve vztahu k pohlaví bez přítomnosti samce, při dostatečném a vydatném příjmu potravy může docházet k tzv. patologickému ztučnění, provázené zanícením vaječníku u samic. Tyto skutečnosti vedou většinou k sterilitě samic, mnohdy však i k úhynu.

Pulrocni nemoc tezko. Uvidime tak po mesici se samcem.
To ja vsechno vim,skvrnu mame a meli jsme i bez samcu a takhke nafouknute jsou uz tak pres ctvrt roku a mlade zadne nejsou

a od pavych ocek ano.. Toe mi divne,proto jsem se ptala jesi je brezi nebo by to mohlo byt neco jineho,treba nemoc

No jeden je takovej uz malatnej,takze s nim bude asi brzo amen a druhej je obcas prohani to jo. Ale je divny ze takhle tlusty uz jsou delsi dobu i bez tech samcu a jesi nejsou vtom,co to teda je??a zradla nedavame moc aby byly prezrany

S pavimi oky jiste ne. Po dvou tydnech bych se nestresoval. Jevi samec zajem ? Musi je neustale provokovat jinak bych ho povazoval za ehm no treba za impotenta. Ale jeste je brzo na zavery
0 30.10.2016 17:28 Peťuna – Budou nebo nebudou mlady
Prosím odpuste si ty vaše chytrácké řeči jako:,, a máš tak samce? '' nebo ,,mečovky opravdu jikry nerodí'' akorát tim poukazuje na to že o tom nic moc nevíte
Jinak děkuji Liboroj a Pepanoj za odpoveď

i když tohle sem zrovna slyšet nechtěl

Pepan napsal: domik420 napsal: to vim taky ale stresem může rodit i nevyvinutá mládata (jikry)
Porodu nevyvinutých mláďat při stresu se u savců říká potrat a obvykle končí narozením mrtvého mláděte nebo jeho rychlým úmrtím po porodu. U ryb je to obdobně. Pokud ryba, která je uzpůsobena k rození živých mláďat, porodí jikry, tyto se okamžitě přestanou vyvíjet, protože nemají výživu z matčina těla a odumírají.
To je velmi kategorické a dost nepřesné... například předčasně dítě rozhodně není na světě díky potratu, ale díky předčasnému porodu...

... takže třeba s vývojem"jiker" u živorodých ryb máte pravdu, ale ty teorie o potratech bych být vámi fakt vynechal...

(Navíc u těch ryb nutně nemusí být spouštěčem stres, ale třeba jen " pud sebezáchovy" samice z jiných důvodů.)
Máš tam samečka nějakého?

domik420 napsal: to vim taky ale stresem může rodit i nevyvinutá mládata (jikry)
Porodu nevyvinutých mláďat při stresu se u savců říká potrat a obvykle končí narozením mrtvého mláděte nebo jeho rychlým úmrtím po porodu. U ryb je to obdobně. Pokud ryba, která je uzpůsobena k rození živých mláďat, porodí jikry, tyto se okamžitě přestanou vyvíjet, protože nemají výživu z matčina těla a odumírají.
Sorry, ale.mecovka skutečně jikry nerodí. Ne nadarmo se jí říká živorodka...

-ne

ano to vím, ale furt nevím jestli z těch jiker může ještě něco být
to vim taky ale stresem může rodit i nevyvinutá mládata (jikry)
-ta informace tam je
-Odchov- ......,,Samička vypuzuje z těla jikry se zcela vyvinutými rybami, které po opuštění matčina těla protrhnou prudkým trhnutím blánu jikry a ihned plavou.,,
-pokud trváte na ,,jikrách,, od mečovky,tak přichází v úvahu pouze předřasné vyhřeznutí nedokončeného vývoje,jednou z příčin může být nedostaek ,,zelené složky krmení,, řasy. atd...
Nejsou, mečovky jsou živorodky.

sou to jikry od mečovky
bohužel sem nenašel
To nebudou jikry od mečoviy....
Více pravděpodobné je to od těch pancéřníčků.
Chtěl bych se zeptat když mi měčovka porodila jikry, jestli se můžou ještě vylíhnout. Jsou pěkně žluté a nalepené na sobě
Honza11 napsal: Zdravím, mám 1 samečka a 3 samičky mečovek a chtěl bych je namnožit, ale stále ne a ne. Samec se o samičky vůbec nazajímá a v akvarku už jsou 4 měsíce. Krmím vločkama, tabletama, mražené artemie a patentky. Nevíte jak získat pozornost samce aby si samiček "všiml"? Díky za rady a tipy.
Jinak pokud sis zas všiml ty, tak jsem mu radil ať to moc nemnoží, když mu to nejde samo, protože pak nebude vědět co s tím

a rozhodně někdo kdo to nedělá kvůli prodeji ale spíš jako zábavu rozhodně každej týden nebo jak tu píšeš a i píši dokonce další i denně či obden měnit 80% a začne být problém s vodou atd.. nemoci a poveze se.
všiml

NHKG napsal: Všiml jsi si, že se bavíme o chovném akváriu s potěrem? Tam nemůže být dno, rostlin v poměru k rybám minimum nebo nic a bývá přerybněno...
Ot: Mě dycky fascinují "kytičkáři", kteří si myslí, že akvárium s rostlinami a pár rybkami je jediný možný typ fungujícího akvária a péče o akvárium musí vypadat jak u jejich typu akvária.
Taky tyhle týpky by z mé dvoustovky "jeblo". V akvárku, kde si pěstuji kytky do budoucí vany je jenom parmiček skoro padesátka (tetrazony, pentazony, purpurky, kromě toho nějaké tetry a asi šest pestřenců. Ale jede tam doslova pračka a a zadní sklo není pro kytky vidět.
On ten potěr toho často za potravou moc nenaplave. Tím vzniká nutnost držet ho v adekvátně velké (často velmi malé) nádrži, s vysokou hustotou krmiva a následně s vysokou produkcí odpadu v malém množství vody. Když se přičte nutnost odstraňovat nespotřebované krmení, tak u některých druhů skončíte na 50-80 % denně a v při intenzivním krmení v malých nádržkách běžně měním 50 % 2x denně. Samozřejmě je pravda, že u citlivých ryb se to pak nedá dělat s předem neupravenou vodou, ale etablované akvarijní populace to snesou i s vodovodní.
Všiml jsi si, že se bavíme o chovném akváriu s potěrem? Tam nemůže být dno, rostlin v poměru k rybám minimum nebo nic a bývá přerybněno...
Ot: Mě dycky fascinují "kytičkáři", kteří si myslí, že akvárium s rostlinami a pár rybkami je jediný možný typ fungujícího akvária a péče o akvárium musí vypadat jak u jejich typu akvária.
jasně, pokud budu mít malé akvárium bez filtru(nebo slabej) a rostlin a dna, a budu hodně krmit, tak určitě ano
-je mi jasné ,že řadě začínajících akvaristů se to bude v chovu živorodek zdát moc ,ale je třeba brát v ůvahu všechny faktory ,které to ovlivnují,krmení,počet ryb,druh ryb,filtrace,atd. Třeba i vyšší teplota hodně ,,kazí,, vodu ,v kombinaci s výkaly a krmením.
-atd.........
-na ten optimální poměr výměny ,musí každý chovatel přijít sám,na foru vám nikdo přesnou hodnotu nenastaví,zde je to pouze vodítko ,jak docílit požadovaného
-existují druhy živorodek, u kterých je výměna 80% vody týdně, nutností

já

a to se o odchov nesnažím

Skoro každý kdo dělá pěkné ryby...

U výkrmu potěru mi těch 80% týdně přijde normální. Určitě hodně lidí mění i víc. Já měním ve společenském akva 50% týdně.
Pokud pořádně krmíš mladé ryby, musíš taky často měnit vodu.
To by mě hrozně zajímalo kdo mění 80% vody každý týden

-pouze doplním konkrétnější údaj ohledně výměny vody
-Výměna vody v chovu živorodek, by se měla pohybovat ,v rozmezí 60-80% z celkového objemu akvária týdně
-nejedná se zde o jednorázovou výměnu ,ale o množství, které by mělo být vyměněno za danou dobu ,

Jinak jen doporučení, moc se do toho množení nepouštějte, pak s tím není moc co dělat

já bych naopak potřeboval aby si ty dva samci vůbec těch samic nevšímali, už tam mám asi 30 kousků potěru a stále je nějaká gravidní :(
Holou 50 litrovku, pořádně futrovat, stahovat bordel ze dna a hodně často měnit polovinu vody a slušný ryby by jsi měl udělat.
Jaká velikost akvária je na odchov mečovek a podobných živorodek cca nejvhodnější?
A co takhle prezentaci akvária,aby jsme věděli o jaké akvárium se jedná.
0 24.09.2016 16:01 Honza11 Zdravím, mám 1 samečka a 3 samičky mečovek a chtěl bych je namnožit, ale stále ne a ne. Samec se o samičky vůbec nazajímá a v akvarku už jsou 4 měsíce. Krmím vločkama, tabletama, mražené artemie a patentky. Nevíte jak získat pozornost samce aby si samiček "všiml"? Díky za rady a tipy.
A co takhle je dát do většího AQ a krmit živým nebo mraženým. 20 l je cela, ne akvárko, obzvlášť pro potěr mečovek. Pokud chceš, aby z nich něco bylo, musíš jim dopřát - místo i krmení.
Ok...udělám z nich teda krnivo pro rybky ve větším akva. No a pro příště to budu muset vymyslet jinak a lépe
Přesně jak píše NHKG, to mini akviško z nich udělalo degemrzáčky. Když si dal molly pryč, už bylo pozdě...
Neříkám, že už ani trochu nevyrostou, ale nebude to no...
Asi jsi neudržel dostatečnou kvalitu vody. Ty zakrslé ryby dej někomu zkrmit a příště mnohem častěji měnit vodu.
Když byly úplně malé tak jsem krmil dvakrát denně Tetra Minem Baby, od cca 4 měsíců krmím již jen jednou denně... Nyní jsem přešel na Tetra Rubin, který jim jemně drtím tak, aby se jim vešel do tlamky.
S tím, že mollyny jsou nenažrané jsem si to zpočátku myslel taky, ale zaskočilo mne, že se nic nestalo ani po tom co zůstaly mečovky samy.
Jinak akvárium má 20 litrů.
Jak velké je to akvo a jak často a čím si je krmil?
Co mě napadá je, že mollyny jsou o něco větší nenažranci, než mečovky, takže jim moc krmení nenechaly...
řasu má hodně lidí, viz články o řasách, mě se třeba dělá vláknitá, jinak některé druhy redukují rybičky jiné šneci a nějaké se dají ovlivnit světlem, filtrem, hnojením.
0 01.09.2016 17:36 pet každopádně.. děkuju všem za rady, dokoupím živé rostlinky zaplním akvárka a rybičky nechám v tom 120 litrovém akva.. s řasama si pokusím poradit
Jak někdo psal, udělej si chvilku času a založ si prezentaci, jednak ti hodně lidí bude moci poradit vhodným komentářem a názorem a jednak, se tam dá vést slušně deník o tom jaké změny si udělala a co třeba pomohlo při boji proti řasám a co naopak spíš stav zhoršilo, rozhodně si to po měsíci čí víc nebudeš pamatovat. Jinak odlovení byla dobrá volba, pokud je ta 20litrová nádrž zaběhnutá a není to čerstvě napuštěné akvarium. Nevím jak ostatní, ale když protrhávám rostliny tak nemám moc času řešit zda si je někdo veme nebo koupí, takže většinou jdou do koše. Pokus se podívat na lidi z tvého okolí a požádat je o nějaké ty rostlinky z protrhávání, myslím že 2-3 lidi a máš hustě zarostlé akvárko. Jinak jáká řasa se ti dělala?
Na začátek,
Určitě je dobře, žes je přemístila, protože jak tam na kraji vidím krčící se skaláru, nebo co to tam máš, tak by malé neměly asi dlouhého trvání. Ještě rada k tomu: zkus udělat, sehnat nějaký rošt, aby ti "maminky" pak mladé nesnědly, protože předpokládám, že ta 20ka asi taky nebude moc zarostlá rostlinkama ;)
Teď k této nádrži, která je na fotce, určitě si udělej prezentaci a pak se bude radit lépe, ale jak vidim tu skaláru, jak se krčí, tak si nedělám iluze, že by to bylo nějak velké akva.
Ohledně kytek a řas: mám vyzkoušené, pokud se ti chytnou kytky a mas jich hodně, tak teď budu přímo odporovat tvému tvrzení tím, že dobře zarostlé akvarko řasy vytlačuje a jestliže se nějaké tvoří, tak pouze řasy, které jsou "zdravé".
To je zatím asi vše ;)
Řasy jsou běh na dlouhou trať. Jinými slovy přijít na problém může trvat půl roku, rok... Je to o trpělivosti. Tu zřejmě ty zrovna nemáš, raději ryby necháš bydlet v takovém holobytu. Řasy rybám nevadí. Pokud v AQ nejsou přiměřené podmínky po všech stránkách, tak se řas nezbavíš. V každém AQ jsou, i já je mám, ale je otázka jaké podmínky ty v AQ vytvoříš, aby se dostaly na přijatelnou míru. A určitě jen výměny vody nepomůžou. Je to také o tom si nastudovat informace. Tady na rybicky.net je toho o řasách nekonečně mnoho, stačí číst a spojit si souvislosti dohromady. Použití chemie cesta zrovna není.
0 01.09.2016 12:38 pet já bych taky byla radši s živými rostlinami.. ale v mém akvárku to spíš podporuje množení řas jak hnědých tak i zelených. používala jsem různé chemie, jednou týdně jsem měnila vodu, ale stejně nic nepomohlo. tak jsem se na to vykašlala a koupila jsem umělohmotný rostliny. teď ty těhule odlovuju do 20 litrového akvária
Místo starosti, kdy ta ryba porodí, vyházej ty umělotiny a pořiď fůru živých rostlin. Předpokládám, že ty umělotiny nejsou jediný nedostatek tvého "akvária". Bylo by vhodné to akvárium zařídit tak, aby v něm bylo rybám dobře. To by měl být pro tebe prvotní cíl.
Docela brzo... při změně teploty a parametrů vody to může vysypat i hned...Hodně bude nevyvinutých...
0 01.09.2016 10:28 pet – porod
No, nevím jak to je u tebe, ale mi vyzobají mladé i z Javáku, a to mám dost hustě zarostlé akvárium. Z posledních 5 vrhů (v každém alespoň 10 mladých) mi s dospělými do nesežratelné velikosti přežily 2 (ale nevadí mi to, lepší, než se jich složitě zbavovat a řešit přerybněnost, už tak je to na hraně.
Doporuřuji jávskej mech, nebo nějakej jinej hustej porost, do něj měčovka "neproplave" a potěr se tam může skvěle schovat.jinak porodnička třeba tady

s roštem aby je nesežrala
akvaristicke-potreby.heureka.cz/…
mě se to nelíbí, je to malé ale do tvého akvárka to akovej rozdíl nebude.
Jsem si toho vědom :/
Ale děkuji moc

Dobrý den, pomalá určitě ne

a předem děkuji.
Jsem začátečník ale něco o nich už vím

já jsem myslel že bych mohl udělat ,,porodničku´´
Jenomže mám menší akvárko 54 litrů a moc rostlin tam nemám mám jich tam pár ale na skrýše to moc nevidím...
Mečovky se nevytírají, jsou to živorodky.

Dostatek možností se schvovat, ideál jsou nějaký trsy jemnolistých rostlin a vždycky něco přežije, tedy pokud je nemáš, jako třeba já na příkrm u skalár.

Jo a nebyla ta odpoveď pomalá?

0 28.08.2016 16:10 DaweCZ – Měčovka !
Dobrý den, chtěl bych mít mladé Mečovky :/ jednou sem ji nechal vytřít v odděleném akva a ráno byla vytřená a nic tam nebylo :(
Tákže se chci zeptat jestli nějakou porodničku vyrobit nebo co dál.. Prosím rychle :/
Je to tím, jak velké má břicho - čím má břicho větší a má v něm víc mláďat, tak je to břicho jakoby ztenčené a tudíž víc průsvitné.
Pokud gupka sedí na dně, tak je jí blbě, nikoliv před porodem. Samice si před porodem nikam nesedají, ale do poslední chvíle plavou. Před porodem odplavou někam do ústraní mezi rostliny. Prostě si počkej až mečovka porodí. Hlavně abys měl v AQ hodně rostlin a ne holobyt, aby se samička měla kde schovat.
Ahoj. Mam len jednu otazku ako zistim,ze mexun je uz tesne pred porodom? Je to ako u gupiek,ze sedi na dne ?
Proč furt "všichni" kravíte s tím přelovováním těhotnejch živorodek do jiných nádrží? To chcete mít tolik mladejch? Co s nima potom budete dělat? Když jí necháš v nádrži kde jí máš normálně a bude tam nějaká možnost se schovat, ideálně nějaký houští z rostlin, tak jistě něco z omladiny přežije.

Jinak ty bubliny mlžou bejt ledacos, snaha o luxování hladiny, nelíbí se jí voda, nádrž je čerstvá atd.

0 05.05.2016 09:16 Kiki – ahoj
ahoj mám březí mečovku už docela hodně tak jsem ji dala do samostatného akva a ona začala plivat bubliny jako betta je to možné?děkuji
0 07.04.2016 12:06 Tonny – Oplodněná mečovka




Dobrý den,
měl bych takový dotaz... Myslím si, že mám dvě mečovky oplodněné (mají veliké bříška) a chtěl jsem se zeptat, za jak dlouho po oplodnění asi budou rodit... Nebo by mohli... Jelikož je zatím nemám ani kam dát a nechci s nimi předčasně nějak čarovat.. Tak bych to chtěl odchytnout asi těsně před porodem.. Abych si na to udělal čas mohl je pohlídat... Dřív, než začnou žrát malé...
Děkuji za odpověď...
PS... Rovnou se omlouvám za nekvalitní fotky... Ale prostě nenechají se v klidu vyfotit.. (pózovat jsem je ještě nenaučil)

A kam pak s nima? Není lepší to nechat na přírodě? Kdyby byla prezentace, budou případné rady o dost snazší

0 16.03.2016 19:12 Kiki – březí nebo ne
a kdy myslíš že by asi mohla porodit mam ji z kančíkama tak aby potěr potom nesežrali budu ji muset oddělit
Jestli v tom zverimexu byli holky a kluci v jedné nádrži, a že je to častá praxe, pak je.
0 16.03.2016 19:03 Kiki – březí nebo ne
Oni se ti mrňousi umí dobře schovávat. Ten mrňous tam byl celou tu dobu, ale ty sis ho nevšimnul. Znám to z mých dětských let. Tehdy jsem choval taky živorodky.
Teď máme v akvárku jen krevetky a některý den s klukem najdeme sotva pár malých a další den rovnou kolem 40 a z toho některé 1-2 týdny staré. Najít ty mrňouse je těžké. Někdy si jich na štěrku všimnu jen když se pohnou.
A s těma mečovkama je to stejné. Mláďata se ukrývají v jemnolistých rostlinách a ty o nich pár týdnů ani nemusíš vědět. Jak vyrostou, tak si začnou troufat plavat i do otevřené vody. A pak se divíš, kde se ti tam vzala mláďata

No hej studoval som to ale clovek tam rybu urcity cas uz nema a naraz sa tam zjavy male cervene stvorenie

ale ked podrastie pojde prec

U živorodek oplození často stačí samici i na několik vrhů, to je běžně známá věc.
To urcite ne, spis jsem to chtela zkusit jednou to odchovat. Nez aby to sezralo osazenstvo... Za jak dlouho by mohli rodit?
Mensia prihoda ked som kupil akva este v lete mal som tam asi 3 mecovky stoho jeden samec

samec uhynul a samice boli bez samca mozno aj 2 mesiace. Samice sli prec asi pred mesiacom ale pozeram ze v akva mi plave jedna mala mecovka asi taka mesacna

ako to priroda vzdy zariadi aj bez samca

Jestli nejsi produkční chovatelka, tak bych je nějakým přelovením nestresoval a nechal to na prostředí kde se nacházejí, když je možnost se uchýlit do nějakého chuchvalce rostlin, tak to obvykle dostatečně dokáže omladinu ochánit na nezbytně nutnou dobu, než jsou akceptovány ostatní osádkou.

0 03.12.2015 11:35 Kwento – Kdy?
Už jsem ti dneska v 10:29 odpověděl, nemám důvod na tom cokoliv měnit.

aha tak to dakujem a aspon si tipni kedy by tak mohla porodit aby som nemusil kupovat rybky..

No výborně, pořiď to solidnější, řádně vybav, zaběhni, měj ryby tam a uvidíš, že po jednom dvou porodech budeš mít oko natolik trénovaný, že sám poznáš, kdy už je ten správný čas.

ja si idem kupovat teraz akva 60-80litrov to 12l mám len teraz v tomto 12l akva budem mat poter...
ale teraz by som chcel vediet asi tak kedy porodí..
Tak ve 12 litrech toho stejně moc nevykouzlíš, takže buď si pořiď ospovídající nádrž na mečovky, tedy ne menší 100 litrů s dostatkem rostlin, aby se omladina měla kde schovat a nebo pořiď ospovídající osádku do těch 12 litrů.
0 15.11.2015 14:59 Merst – pôrod
Našol som jednu fotku z atlasu.
rybicky.net/fotogalerie.php…
Takto nejak vyzerá moja mečunka len ma o niečo menšie bruško....
Ako odhadujete pôrod?tak zhruba aby som ju stihol premiestnit.
A ešte som sa chcel spýtať mladé môžem mať v 5litrovom pohári?
Přesně tak. Stačí pořádný trs jávského mechu a na hladině třeba Ceratophyllum. Jako kluk jsem živorodky před porodem neodlovoval. Měl jsem obě zmiňované rostliny a to byly skvělé úkryty pro mláďata. Samozřejmně, že přežila jen část mláďat, ale nemusel jsem pak řešit rychlé přerybnění akvárka.
Ne dříve než za 14 dní, ale vopičárny s přemisťováním jsou zbytečný, stačí mít v akváriu dostatek možností se schovat, ideál jsou chuchvalce rostlin a nějaká omladina přežije. Co potom s neustále přibývající omladinou?
Roluj níž a čti. Dočteš se, že se nedá dost přesně odpovědět... Záleží na podmínkách, vodě, krmení atd... Ta tvoje klidně měsíc...
Tak roluj a studuj, času máš dost, rozhodně ti to neuškodí a dost se toho dozvíš...
A aspon odhad koľko týždňov? Alebo kolko dní aby som ju premiestnil
0 14.11.2015 21:40 Merst – kedy bude rodit?

myslím si že tot je mečovka no neni som si istý kedy bude rodit? aby som ju mohol premiestnit
0 11.11.2015 07:22 Ondra – Mecovky
Ahoj řidič jsem se vašimi radami a teť mi porodila jejich asi 80
Ty jikry jsou těch živorodek...

... u správně vyvinutých mláďat nepravých živorodek (kam mečovky patří) praská jikerný obal při průchodu porodními cestami a ven jde více či méně živé mládě (ale také třeba i mrtvé)... v případě předčasného porodu samice vypudí "jikry" s nedovyvinutými mláďaty...
U pravých živorodek vypadne mládě i s "pupeční šňůrou".
Tak ono kdyby nám to tazatelka blejskla, bylo by jasno.

Ty jikry nejsou těch "živorodek".

V samotném názvu je skryto tajemství jak se mláďata rodí.

Předčasný porod... nejspíš stres z lovení... teda jestli nevadí že nejsem Roman...

Ahoj Romane,
mám v akvárku mečovky a celkem slušně +/- dva dny dokážu odhadnout, kdy která mamča porodí

)
Včera jsem dala zase jednu těhulku do porodničky, ráno nic, ale když jsem teď přišla z práce, na dně porodničky, v té spodní části je cca. 20 "jiker". Teda alespoň to tak vypadá a ryba už není tlustá. Jsou průhledné a na vršku jsou trošku bílé. Co to prosím znamená ?
Díky
Petra
Souhlas, pokud ty mladé rybky slouží jen k udržování počtu živorodek v akváriu, je to nejlepší (a nejjednodušší) řešení

No a nebo to celý lze realizovat ve společným akvu, kde když je dostatek těch možností schovávaček, taky to zafunguje taky.

Na porodničky se vykašli, pořiď si menší akvárium, dej do něj velký trs nějaké husté jemnolisté rostliny (růžkatec, jávský mech...). Toto akvárko měj nejlépe pořád v pohotovosti, samici připravenou rodit do něj dej, porodí nejspíš v noci. Po porodu ji odlov, pokud tam bude dostatečně velký chomáč vodních rostlin, příliš moc drobotiny sežrat nestihne, mladé rybky se schovají v houští. Samce tam s rodící samicí nikdy nedávej!
0 19.10.2015 19:24 Ondra – Mecovky
Jo díky moc ale moc se ji v porodnicce nelíbi vadito

Jenom samička která je na rozsypání.
0 19.10.2015 18:56 Ondra Maj bys v porodnici oba samice a samec
0 19.09.2015 18:12 mjezek – Doporučení+foto

Doporučení: krmte je krmivem tetramin junior
Foto malích mečovek

Za mě jim bude líp v té třicítce nějakou kytku na hladinu třeba egerii nebo jávský mech v tom si taky něco k snědku najdou a ten molitanový filtr. Jinak jak píše Romant pravidelně čistit a několikrát denně krmit.
Zpátky do velkého až budou mít tak 3cm aby je ostatní nesežraly a moc neutlačovaly.
Klidně je nech v tom kýblu, ale žádnou vydejchanou vodu z akvária, ale pěkně čerstvou, klasickoou výměnu, klidně denně polovinu kýblu, několikrát denně futrovat, stahovat zbytky ze dna a můžeš jim tam přidat vzduchování a poletí jak rakety.
0 16.05.2015 11:38 M4ChR – Mečovky
Ahoj, dneska jsem čistil filtraci a objevil jsem v ní 7 malých mečovek

Momentálně je mám pouze v kýblu, dal jsem jim tam potravu a chci se zeptat, jak dlouho je mohu v tom kýblu mít? Za podmínek, že jim tam občas doleju trošku vody z aqua, aby se voda provzdušnila. 6 jich je cca 1,5 cm velkých a 1 asi 1 cm. Jde mi o to, aby když je vrátím zpět do akva, aby je nepožraly ostatní obyvatelé nebo aby je opět nevcucla filtrace. Děkuju za názory. Jiné podmínky než "kýbl" jim vytvořit nemůžu

Možná bych je ještě mohl narvat do starého 30l akva, dát jim tam filtraci s čeřením hladiny, ale bez podloží a rostlin, že bych jim tam při zítřejší výměně vody nalil třeba 20l z velkého akva.
Pokud je akvárium dobře fungující, dostatečně osázené a ryby dobře krmené, žádnou takovouhle klícku nepotřebuješ. Nějaké mládě v 90% vždycky přežije, leda bys je chtěl chovat ve velkém. Já chápu, že je to velké lákadlo, mít hafo malých rybek, ale co s tím potom budeš dělat?
A přímo k Tvým otázkám.. Jak už psal Roman, zbytečně plašíš. Pročti si fórum, v sekcích o odchovu živorodek toho najdeš dost. Samici nech v klidu mezi ostatními, dokud není "nabouchaná" jak pátrací balon, máš času dost. Tohle samozřejmě neplatí u všech živorodek a mladší samice nemusejí být před porodem takhle kulaté. To už bych ale zase psal trochu mimo téma.
Takze s tím mám pockat az bude mit to bricho nafoukle?
Dobrý den, chci se zeptat, mám ve společenské nádrži (126 litrů) skaláry, mečovky, bojovnici a parmičky černopruhé. Chtěl bych, aby se mi mečovky rozmnožily, je mi jasné, že i přes to, že je nádrž hustě zarostlá, nic z mladých nepřežije. Koupil jsem tedy porodničku ze síťky a dal tam jednu samici s černou tečkou dole, nemá nějak větší břicho, ale usoudil jsem, že je to asi adeptka, u které je největší pravděpodobnost, že by mohla porodit časem. Má to cenu ji tam mít? Nestresuju jí zbytečně?
to doufám že ne!! v druhém nádrži je dost mechu je pravda že tam byla i gold molly. uplynulo asi 5 dní a nic jsem nespatřil
Skvrnu mívají prakticky neustále, klidně mohla porodit a mladý sežrat.
0 06.02.2015 16:42 malda – černá skvrna
ahoj
odlovil jsem mečovku z akvária a dal ji do menšího měla velké břicho a černou skvrnu u ocasu to je pochopitelné. za nějakou dobu cca 4 až 5 týdnů se břicho zmenšilo ale skvrna zůstala!!
co porodila mladé nebo ne??
díky za rady

Nijak, nechať to na prírodu
Nedělal bych z toho vědu, ať si plave za kým chce. K případnému oplodnění by nemělo dojít, jsou od sebe evolučně daleko.
...netuším jestli mečovka může oplodnit paví oko...

Především živorodé ryby chovat v jednodruhových nádržích , netuším jestli mečovka může oplodnit paví oko , ale u živorodek u kterých to jde , tak vznikají různí nežádoucí pokříženci a česem se může stát že původní druh úplně zanikne,což se nepovažuje za žádoucí,vyjímkou jsou případy kdy akvarista ví co dělá a snaží se vyšlechtit nějakou barevnou nebo tvarovou varietu dané ryby
zdravím ,nevíte jak mám přimět samce mečovky zelené aby si všímal svých samic a přestal se snažit oplodnit samice pavích oček. diky za každou radu
Prolistoval si pár řádek níž, než si se zeptal? Je to tady omíláno pořád dokola. Asi ne, jinak bys věděl, že na tuto otázku se ti téměř vždy dostane odpovědi v lepším případě: jeden týden, max dva měsíce, a v tom horším případě: až se jí bude chtít...
Všechno je o podmínkách, teplotě atd...
Udržuj dobré podmínky a čekej, nic lepšího udělat nemůžeš...



Zdravim mam mecovku, vypada tehotne, ale nevim kdy cekat porod, poradi nekdo?
Ps: lepsi fotku nemam, kdyz ona nepostoji
Vodu mením raz za týždeň tak polovicu, aj odkalujem. Teplotu majú cca 26 C. Krmim ráno aj večer. Tak snáď ešte trošku podrastú. Ale dnes som si večer všimla, že tie väčšie majú čierne oči a tie menšie majú červené oči. Ich mama má čierne. Ale samcov mám s červenými očami a tí sú lýrovitý. Mama je obyčajná. Môže to mať nejaký vplyv? Iný druh, či?
Obden měnit vodu, klidně polovinu. Krmit vpodstatě čímkoliv(tedy i tím čím krmíš), ale živá je živá, ovšem je klidně možný, že už z nich moc nebude, že jsou podražený, což se bude vidět až jim začneš měnit vodu, jestli se rozjedou. Krmit několikrát denně v malých dávkách a společně s tou výměnou vody stahovat bordel ze dna.
len kto to chytí omg teraz v tej huštave tam a pod bridlicou
Navyše ani neviem čo sa vlastne okotilo

Zvláštne, skor mi to príde na jednu malu mečunku cca 3cm, spravim foto.
Tak bude to chtít trošku cvičený oko, taže sleduj a uč se.

no začnem to pozorovať, da sa na malých rybkách určit či je to gupka alebo mečun?
Etapový vrh vyloučit se nedá.
Všetko, čo je umelé vyber preč, rastlinky to v strede čo imituje studňu

a ostatné ako uviedla Turbínka
V první řadě doporučuji přečíst následující odkazy:
rybicky.net/clanky/578-vhodna-temata-pro-zacatecniky
rybicky.net/clanky/781-jak-zacit-s-akvaristikou
www.akvarijni.cz/…
www.horacovoakvarium.cz/…
www.horacovoakvarium.cz/…
Další moje doporučení směřuje k zaregistrování na webu (je to zcela zdarma) založení prezentace, ať se můžeme nějak hnout dál.
Filtr: Přijde mi pro nádrž poměrně nedostatečný, máš tam dost bordelářů a je navrhován pro akvária menších objemů.
Osádka: Sice si vypsala druhy, ale ne počty, moc se mi nelíbí spojení čistotných ryb tj. skaláry a tolik živorodek.
Rostliny: Určitě ještě přidat a to hooodně.
Údržba: Voda v akváriu by se ideálně měla měnit týdně 1/3 celkového objemu, zvlášť u takových čerstváčků jako je tvoje akvárko. Ani se nedivím, že se rybky moc "nehýbou" vzhledem k tomu v jakém je máš prostředí. Měnit, měnit, měnit vodu je základ
A plán pro teď: Vyměnit 1/3 vody

A dělat to i celý následující týden.
Tvůj současný problém není to, kdy mečovky, molly a očka porodí nebo použiji-li tvůj výraz "kdy skaláry vyprsknou jikry" ale dát akvárko do kondice a zlepšit rybám prostředí pro život, protože v současném stavu s takovouhle údržbou je akvo časovaná bomba.
0 02.09.2014 15:34 lisa 27
skalary pavi ocka mecovky black molly dva sumecky maly
Tetra ex 400
Vodu jsem jeste nemenila protoze mam aqvarko dva a pul mesice
Mam 7 rostlinek živych
ne
mam porodnicku
Skús to takto:
Počet rýb?
Druhy rýb?
Aký máš filter?
Ako často meníš vodu a koľko tej vody meníš?
Rastlinstvo? Máš živé rastlinky?
Neprekrmuješ?
Najprv je potrebné si postrážiť hygienu akvária, neprekrmovať a až potom sa sústrediť na odchov.
Pri tých skalároch ti tam žiaden plôdik neprežije. Aspoň to pomôže vylepšiť ich jedálniček.
No a najlepšie by bolo foto.
0 31.08.2014 11:05 lisa Mám 2 mečovky co čekaj skrvnu březosti mají velkou
a hranaté břicho, mám 120 litrovku samci je pronasledují
mám tam skaláry, paví očka ,molly, a nějaký sumečky
a ještě nějaký 2 oranžový rybičky teplota 25-26 Snad všechno
Opíš podmienky v ktorých ich máš. Že sa nehýbu, to môže mať aj inú príčinu
Já mám mečovku co je hranatá a s černým flekem už přes měsíc a pořád nic.
Pro luci - skvrna březosti ti v tomhle zas tak nepomůže a jestli za samicí plave nebo neplave samec s tím taky nemá nic společného. Samec nerozlišuje mezi oplozenou a neoplozenou samičkou, přitahují ho všechny stejně a ty co rodí ještě o něco více...
Jinak o tomhle je tady 40 stran, kdybys pročetla pár příspěvků, nemůžeš nenajít odpověď. Pokud je bříško plné "k prasknutí" a skoro hranaté, tak se to blíží.
Turbínka napsala: Tak jim dej ještě týden čas.Co znamená dát nastávající mamince týden čas? Proč týden? A po týdnu co, provést císaře? Samozřejmě přeháním, chci jen všechny začátečníky navést k tomu, že není třeba na porod nijak spěchat a samicím "dávat čas". "Dejte čas" celému akváriu a akvaristice vůbec. Až to přijde, tak to přijde.
Jinak samice může vypadat jako před porodem třeba několik měsíců a nestane se nic. Ani s tímhle nejde nic moc dělat, jen se ujistit, že ryby chováme ve správných podmínkách (tj. hlavně teplota, prostor, dostatek rostlin, kvalitní potrava, pravidelná částečná výměna vody).
Můj příspěvek není ničím originálním, vždyť se to tu opakuje pořád dokola...
0 21.08.2014 09:45 luci – porod
Poradí mi někdo prosím jak poznám že je mečovka
těsně před porodem moje má docela velkou skvrnu březosti
a už za ni neplave samec.

Tak jim dej ještě týden čas. Je možné, že se při porodu potěr v matce zaklíní, ale to většinou bývá spojeno s jejím úmrtím a nemyslím, že je to právě tenhle případ. A to obrovské břicho může být podpořeno ještě přežráním, což u žravých mečovek není nic zas tak výjimečného.
Mám dvě takové a skvrnu a obrovské břicho mají už přes 5 týdnů a pořád nic

Je možné, že by to v nich zůstalo ?

Doba březosti mečovek trvá asi tak 4-6 týdnů. Dobrým znakem toho, kdy už se to blíží je výrazná tzv. skvrna březosti a zvětšená břišní dutina.
Mam mecovky uz asi 3 tydny jedna uz ceka za jak dlouho asi tak porodí?
Jo. Souhlas do posledního puntíku. Neskrývám, že vaše nápady se pro mne už dříve staly inspirativní pro určité úspěšné modifikace na mé podmínky...

Aby potěr, co jde k hladině měl šanci přežít, tak kolem porodního koše a stěnami nádrže má být volný prostor s rostlinami, do nichž se mladé mimo porodní koš skryjí.
Gudeje potřebují větší košíky pro zdárný porod a samice mnoha druhů by měly být umístěny po jedné. U Skiffia bilineata, S.francesae a S.multipunctata nevadilo, když bylo víc březích a rodících samic v porodním koši pohromadě.
Večerní foto: porodní košík se samicemi Gambusia affinis. Mladé jsou v rostlinách okolo koše.
pak to vypadá, že to co nevidět vypudí

Ano. Ale ne pořád. Ale nelítá až úplně nahoru. Jen tak v půlce akvária. Mám dvě březí a dělá to ta naducanější. Je skoro hranatá jako kvádr


no pokud je těhotná, může hledat klidné místo k porodu, ale to by spíše hledala v zadní části nádrže. Nelítá také směrem nahoru a dolu?
A důvod toho schovávání ? já bych se ji zeptal, ale...

vypadá to na nějaký druh Eleocharis, možná parvula.

Ta jedna březí se chová nějak divně. Posledních 24 hodin se snaží schovat do této travky. PS:nevíte název této rostlinky?
Tak abych nereagoval na nikoho...
I když...

Košový (porodničkový) odchov živorodek je samozřejmě docela efektivní...Pro koníčkáře zcela jistě. Ovšem předpokládat, že vypuzený potěr padá jen ke dnu, tak to samozřejmě není vůbec pravda. Z xif to dělají asi jen platy, ale u mečovek to tak zcela neplatí, mladé mají tendenci jít právě naopak k hladině. Alfara třeba jdou jen k hladině. A to je ta šance samice...Spousta z nich se umí ohnout a porozené mládě zrovna sežrat.
Samozřejmě odchov na koši šetří čas a při kvantu samic se odchovná nádrž rychle zaplní, pokud ovšem ty ryby mají hodně mladých. U gudejí je třeba situace zcela jiná. Při zavření samice velmi často dochází k porodu mrtvých mladých, to v kýblu ne.
Tak to teda k dovysvětlení...

máte naprostou pravdu. Jak perlinka, tak i síťka musí mít díry, jinak by potěr neměl kudy uniknout
...A nebo si konkrétně nechat poradit od někoho, kdo denně rodí kolem 30 samic...
To bude asi nejlepší.

Protože to, co zde píšete vy, má tolik "děr", že to svádí k dalšímu "chytání za slovo".
Nebo si myslíte, že jste poskytl kvalitnější info na toto téma, než LiborSprysl o pár řádků níž?

Štefan není dotčen, pouze opět chycen za slovo, což se tak nějak čekalo. Takže aby bylo Titanovi odpověděno konkrétně, v mém podání porodnička představuje oddělenou nádrž, ve které je umístněna těhotná samička tak, aby byla oddělena od vypuzeného potěru. Možností je nekolik. Buď se vloží na dno porodničky perlinka, nebo vhodná síťka do půlkruhu, takže potěr klesne na dno a samice se k němu nedostane. Další možností je koupě levné porodničky a místo původní síťky se použije síťka z ovoce, které se běžně prodává v obchoďákách, nebo opět perlinka (pro menší samice které by si v případě síťky z ovoce mohly ublížit). A nebo si konkrétně nechat poradit od někoho, kdo denně rodí kolem 30 samic.
Škoda že ryby nemohou mluvit

Třeba by mi řekla: hele už se mi to blíží..
TitanArmy napsal: takže doporučení rybku odlovit a dát do samostatné jednotky? Rodí kdykoliv, nebo třeba většinou v noci? 
Nó...ono je to u těch živorodek takové všelijaké...chce to vyzkoušet...Denně "rodím" tak kolem třiceti samic, mám přes 50 druhů živorodek...
Aby se to Štefana nedotklo, trochu bych poopravil jeho tvrzení...Pokud chceš zachovat co nejvíce mladých, tak je vhodné ji umístit do porodničky. Matka při a po porodu mladé požírá...

To by bylo zbytečné ji dávat do porodničky, že...?

Mnohdy umístění do porodničky je pro samici mnohem stresující s ohledem na minimální prostor, než když ji hodíte do kbelíku s pěti litry vody a chumáčem umělých kytek. Zkušené matky rodí především nad ránem, mladé to často vyprdnou kdykoliv...A pokud samici chcete separovat, je lépe ji lovit nikoliv těsně před porodem, neb často pouští mladé ještě nedostatečně vyvinuté...
Pokud chceš zachovat co nejvíce mladých tak je vhodné ji umístit do porodničky. Matka při a po porodu mladé požírá. Co se týče denní doby, rodí tehdy, když má klid. Což je většinou v noci, ale z vlastní zkušenosti můžu říct, že pokud má klid, rodí kdykoliv, klidně v poledne

takže doporučení rybku odlovit a dát do samostatné jednotky? Rodí kdykoliv, nebo třeba většinou v noci?

TitanArmy napsal: Poznám nějak, že se TO blíží? Snad jsem vybral slušnou fotku.
Každým dnem...

Poznám nějak, že se TO blíží? Snad jsem vybral slušnou fotku.
Můžou mi paví očka a neonky sežrat potěr té mečovky?
Většinou je lidé odprodávají nebo zkrmují. Když jich nechceš tolik, nech samici odrodit ve společenském akváriu a ostatní obyvatelé se postarají o přírodní výběr - přežití jen těch nejsilnějších.
Edit: Možná si na to co bude s rybkama měl myslet trochu dřív než sis je pořidil. Protože živorodky roděj poměrně zdatně a často.
Jen otázečka. Až se mi narodí, tak co s něma. Já bych si rád nechal 3 mladé, ale starých a zbytku mladých se zbavil. Mám pro tolik ryb malé akvárium. :( Co se dělá s nepotřebnýma rybkama? Přece je nespláchnu, nebo nezabiji ? :(
březí je cca měsíc a poznat to je podle černé skvrny březosti a tvar bříška jde do stran jakoby do hranata. Prostě vypadá před porodem, jako malá krabička

Přibližně 4-6 týdnů, ke konci gravidity je výrazná tzv. skvrna březosti.
Jak dlouho bude mečovka březí? Poznám, kdy se to bude blížit?
nn tentokrát ji nechám ve společenském a ať si rodí kdy chce a kde chce

nebudu do toho nějak zvlášť zasahovat

a je možné že můžou být i jinak zbarvení než je máma a táta že by byly třeba puntíkatí nebo něco takého

Ano je to stejný jako u těch Pavích ok, tak snad už máme za sebou tu fázi, kdy porodí, proč nerodí, jak to udělat a spekulace s porodničkou apod.
Edit: Pozor na kvalitu vody, máš malý akvo a v něm velký špindíry, tady se to bez kvalitní, výkonné a hlavně účinné filtrace a častějších výměn vody neobejde.


Ahoj myslíte že ja tato měčovka březí ? flek má a já si myslím že ano

prasan napsal: Tie Liborove Montezumae.Já mám len zopár mečoviek wagtail.
No gupiek mám doma požehnane,často i rozdávam.
No když ne jedny - teda kallmani sypou docela furt - tak se dnes vysypala alespoň XIPHOPHORUS NEZAHUALCOYOTL

Tie Liborove Montezumae.Já mám len zopár mečoviek wagtail.
No gupiek mám doma požehnane,často i rozdávam.

jaké ? co jsou koukala na tvou presentaci tak máš nádherné paví očka

Nechce, mám to hejno tak 10:25 a ani jedné se nechce...

Buď to máš samce alebo sa jednoducho samici nechce rodiť.

prasan napsal: By si neveril ale mečovka dokáže mať zopár maličkých už vo veľkosti cca 3-4cm.
Tiez pravda, ale henta no neviem, max len naparena a na male si este pocka, ak je to naozaj samica.
prasan napsal: Ak je pri samcoch tak určite je.Popravde som nevidel samicu ktorá je pri samcoch aby nebola kotná.
Ještě málo jsi viděl...

...Momentálně mám už tři měsíce u montezum absolutní deficit mladých...

Ak je pri samcoch tak určite je.Popravde som nevidel samicu ktorá je pri samcoch aby nebola kotná.
By si neveril ale mečovka dokáže mať zopár maličkých už vo veľkosti cca 3-4cm.
0 27.06.2014 16:06 Arnold – mečovka

a tady je podrobnější foto
větší detail by to chtělo
0 27.06.2014 15:47 Arnold – mečovka

Ahoj koupil jsem si mečovku a vypadá takto (přikládám foto) je březí? já si myslím že asi ne
54L ja pre mečúne hotové trýznenie

0 19.05.2014 14:40 Petr Ok dík za radu bud dovybavím to 12l kytkama a nějakou malou skalkou a nebo koupím větší porodničku.
tu ide o tú koteničku, ak je to tá malá tak to je zle
0 19.05.2014 14:27 Petr Však jako hlavní akvarko mám 54 l a 12 mám na odchov.
Ešte by som možno napísal, že takto ako ty som aj ja začínal, preto ti radím nie tieto kotelničky. Mám doma 4OO l akva a nechal som ho zarásť. Malé mečúne a gupky nemajú problém prežiť a to tam mám dospelé mečúne, daniá, guramu, betty .......... Oni ani tie malé niesú bezbranné, preto by ak ich nemáš v tom tvojom hlavnom, zariaď si tú 12 len ako mini odchovňu, daj tam molitanový filter(bublifuk), nasaď rastlinky, samica nebude v strese, a ešte, samicu nieje dobré prehadzovať úplne tesne pred pôrodom, zvlášť ak ju ešte 20 minút naháňaš po akva, tak sa nečuduj, že malé neprežijú. Skús ju tam dať trocha skorej a nemali by byť problémy. Nech sa darí a potom dávaj pozor na premnoženie...............
Práve to je ten problem, porodnicka by na mecunku musela byt velka, to asi nemas, cize samica je natlacena v malom priestore a kedze tam nic nema, je v strese, preto moze nastat ten predcasny porod a male budu nedovivinute a mrtve, najlepsie by bolo, keby si do tych 12 l dal raslinky, dake huste a saamicu tam normalne vypustil, po okoteni ju normalne vyberes a male preziju.
0 19.05.2014 12:27 Petr Ona byla ale v porodničce takže tam úkryt není potřbnej když je rybka chráněná před matkou přepážkou. Asi to bude tou vodou, ale ten stres stím já nic nenaděloám jak mám poznat kdy ta ryba bude rodit aby mi nevrhla někde do velkýho akvárka kde by rybky mohly být sežrány.
Tak ak vyzerá takto, tak sa kotiť nebude, nemáš v akva moc rýb a málo úkrytov?
Petr napsal: Ahoj mám problém mám těhotnou mečovku a vždy když vidím že je vtom tak ji hodím do porodničky v menší nádrži asi 12 l, jenže ona mi už podruhé po sobě porodila mrtvý potěr navíc tentokrát jsem tam viděl jenom jeden nevím čím to je.
Podľa mňa je problém v tom, že musí prejsť veľkým skokom do inej vody a prostredia a nastane predčasný pôrod, čiže, voda v odchovničke má úplne iné hodnoty ako tá v akváriu,kde bola samica do pôrodu, možné je aj to, že ako máš zariadenú tú odchovňu.Ak tá samička tam nemá dostatok úkrytov alebo je nedajbože zavretá v malej kotelničke, stres je ďalším zlým faktorom.
Tak skús dosiahnuť podobné hodnoty vody a daj tam dostatok úkrytov( rastliny, rastliny a ešte raz rastliny) a nezabudni na rovnakú teplotu. Ono niektoré ryby sú na zmeny citlivejšie, mal som mečúnku, ktorá sa okotila ozaj všade a inú, ktorá bola na toto citlivá. Ozaj, ak je to tá malá plastová kotelnička s tým v dnu, alebo niečo podobné, tak to na mečúnky nedávaj, oni potrebujú dosť miesta.Inak čo máš v tej 12 l nádrži, keď tam dávaš ešte kotelničku?
palo
0 19.05.2014 07:33 Petr – úmrtí mladých po porodu
Ahoj mám problém mám těhotnou mečovku a vždy když vidím že je vtom tak ji hodím do porodničky v menší nádrži asi 12 l, jenže ona mi už podruhé po sobě porodila mrtvý potěr navíc tentokrát jsem tam viděl jenom jeden nevím čím to je.

V pátek se mi začala schavavat pod kámen a mezi rostlinkama byla prelovena do odchovnicky a tam se rovněž schovává nebo krouží sem a tam. Chystá se rodit nebo ji něco je ?
Mňa len prekvapilo,že sa začínajú kotiť tak malé.Mám ich všetky spolu(samce i samice).Posledných cca 20 čo som si zo 150 nechal doma pre seba.

Mnohokrát, pokud zůstala zapomenuta mezi samci...

Tak v prvom rade daj do poriadku situáciu v akváriu. Jemnejší substrát by bol lepší, ale čo už?
Živé rastliny, čo najviac, naozaj čo najviac. Meniť obdeň 1/3 vody, raz nestačí! Kým sa to ustáli.Niečo si tu poštuduj o filtrácií, konkrétne biologickej filtrácií. Tá tvoja evidentne nestačí. Ak by si to mal zarastené, tak niečo by určite prežilo aj bez tvojho zásahu. Samček v pozadí je už stiahnutý, mizne mu bruško a to tiež neveští nič dobré.
Nemysli si že neviem že to je celé zle, ale to akvárko sa mi takéto dostalo do rúk, budem sa snažiť niečo s tým urobiť
A tak s ami zdá,že máš Wagtail.
Chtělo by to samostatné akvárko aby měla klid k porodu. Jinak co se růstu rostlin týče, tak jim třeba vadí moc tvrdá voda, zkus změřit.
Už to začíná, nic nechce růst... Problém tam určitě je. Ty kytky se do akvárka kromě ozdoby dávají hlavně kvůli bilogické rovnováze. Ty ji máš evidentně rozhozenou a proto ti rybka ochořela. Teď koukám na tvoji skladbu ryb a taky šílenost. Buď jsi nakoupil správné množství ryb a postupně se odporoučely, nebo jsi kupoval ryby "jéé, mámo ta je hezká, tu koupíme".
Mám ešte jedno (50l), sú v ňom gupky, mach tam je. Skôr by som sa obával o tie malé gupky keby som ju tam dal
Máš možnost nějaké dalšího akvárka? Odpustit do něj vodu, dát tam mech, pokud možno zajetý filtr a rybu.
V čistote problém neni, umelá rastlina tam je preto, lebo mi tam okrem machu nič nechce rásť. Nedávno som vymenil asi tretinu vody a nič to s ňou nespravilo...
Co ta umělá rostlina za tou rybou? Není tam nějaký problém v čistotě? Jinak výměnou vody ji můžeš stimulovat k porodu, jen si nejsem jistý jestli se to hodí v tomto případě.

Ahojte, mám Mečovku mexickú Ada (Xiphophorus hellerii "ada"). Chovám tieto ryby už pomerne dlho, takže mám odsledované kedy asi rodia, ale teraz je jedna už asi mesiac v stave akoby tesne pred porodom, je stašne tlstá, škvrna na zadnej časti brucha jej zaberá tak tretinu brucha a mám z nej pocit akoby mala nejaký problém, schováva sa, málo pláva... Mám ju nechať tak alebo mám jej nejako dopomôcť k porodeniu?
prezentacia hotova aj som popisal ryby ake tam su
Jak uz zde bylo psano vicekrate a vice uzivatelum, udelej prezentaci, at je vubec o cem premyslet

.
pochybujem lebo som este nikdy nevydel ze by boli samice tlste skor sa im do toho nechce
Mozna jen tim, ze je to sezrano vzdycky driv, nez by sis stihl neceho vsimnout.
0 01.02.2014 13:46 matus13 – mecovka
Prosim poradi mi niekto?mam mecovku zelenu samca,samicu,mecovku mexicku samca a 3 samice spolu v akvarku mam black a gold molly,panciernikov,mrenky nadherne.akva 200l.tie mecovky a ani molliny sa mi nechcu rozmnozovat cim to moze byt?
Ahoj všichni, prosím o radu. Předevčírem jsem si všimla, že moje mečovka (samice) má vyhřezlé jikry a byla u nich i mrtvá malá rybička.

Teď už jsou zbytky jiker pryč, ale má tam pořád takový jakoby bílý chuchvalec. Setkali jste se s tím někdo? Co s tím a proč se to asi stalo? Vypadá to, že mečovka umře

, plave buď u hladiny nebo leží na dně. Hledala jsem ve fóru, ale nic podobného jsem nenašla...

Až budou starší, ale to by se mělo, už teď usoudit podle rodičů

. Z toho, co je v prezentaci trochu rozeznatelně vidět - viz výřez Tvé fotky, to bude varieta ´Wagtail´.
A dá se ten druh poznat u mladých mečovek? Zatím jsou dnes narozené, ale abych to mohl čekat zda ADA nebo wagtail. Napočítal jsem 16


Ve vašem akvárku nemají mladé žádnou šanci přežít, ani s trhutkou. Bez nádržky na oddělený odchov potěru je marné něco podnikat. V akváriu by musel být velký chomáč mechu a i tak většina mladých padne za oběť žravosti přítomných ryb.
to by byl dobry napad ale toci se mi hladina,takze se to bude drzet pri velkem stesti jen v nejakem rohu?
ano ale uz ji mam pryc a bohuzel me male mecovky take

..krmim 2x denne,vetsi i malynke krmeni a za tmy jeste pro anciky co druhy den...nevim kde delam chybu,velke mecovky a moje siamensis je chytaji
Podle barvy tam začíná sinice. Gratuluju

Vyndej tu vopičárnu a nech tomu volnej průběh.


s rostlinkama by to myslim slo.....doufam?
Kvůli čtyřem nebo pěti mladým nedělej vědu. Zkus to a třeba to výjde a když ne, tak na další pokus to třeba výjde. Chce to dost rostlinek aby se měly mladé kam schovat a krmit v době mladých drobějším krmivem, aby furt měli co žrát a uvidíš, jak porostou. S živorodkama většinou moc problém nebývá.
dekuju

ona mi totoz jedna vyskocila ven!vcera vecer jsem ji tam obevila a v odchovnicce jsou misto 5 jen 4male!...tak jsem se tady chtela ujistit

..zkusim

Keď majú centimeter už by sa nemali zmestiť dospelej do tlamky.V takom prípade môžeš.Ideálne dať potravu,ryby sa odreágujú a potom mladé.Skús jednu a ak bude v pohode môžeš ostatné.
ahojky..mam male mecovky asi tri tydny v porodnicce..chtela bych se zeptat jak dlouho a nebo jak velke musi byt abych je mohla vypustit do akvarka?mam je v sitove porodnicce ale nahore se mi delaji rasy.....jsou tak asi kolem centimetru velke...dekuju
Dej jí čas. Porodí sama až to uzná za vhodné. Jestli chceš co nejvíce mladých, tak si zatím připrav samostatné akvárko s filtrem, houštinou plovoucích rostlin a jak bude vyhledávat klidné místo a bude se stranit ostatním, tak ji přelov.
a problem je v tom ze nechce porodit..

0 06.01.2014 11:14 radoslavpe – problemy s mecunkou
zdravim. Mam mecunku tehotnu uz z obchodu. Teplota v akva je 25,je tak uz mesiac a nie a nie porodit. Ak ma niekto skusenosti poprosim radu. Diky moc
0 27.12.2013 19:02 ..... :) – samečci
Ahoj. Mám mečovky těsně před porodem a o jednu samičku se pořád otírají pstatní samici. Okolo boků atd., ale neplují k ní pozpátku, jak to většinou dělávají. Mate mě že má být březí. Nevíte co to je? Díky.

No hezká ryba, mohutná, dokonce tak, že nasazení mečíku u samce je takové, že nejsa posuzovatelem, viděl bych tam také náznak šavle...
Ale pro komerční chov to není zase tak podstatné....


Tady je zachycena ta varieta mečovky na té výstavě, jen ty světelné odlesky mi pokazily lepší pohled na focený objekt, takže líp je vidět samice, než samec nad ní.
No jo na Slovači je více takových dobrých chovatelů...S těma Láďovýma nevím, já jen u něj viděl a nebral...z plzeňské vody se mi doma ryby moc nechytají...mám moc velké kamení...
Mázlá ano, protože tady v tomto netbooku nemám archiv fotek a musel jsem ten snímek stáhnout a upravit z galerie netu, kde tato moje fotka je.
Od L. Mazance jsem, též měl mečovky, ale ....., nechci je nijak hanit, chyba mohla být u mě, prostě jsem po dvou letech ten chov prodal a pořídil si jiné.
Ty mečovky, co se ti líbí, jsou ze Slovenska od Ivana Vyslúžila, pokud jsem si jej nespletl s někým jiným, to bych se

.
Je trochu mázlá, ale figura pěkná. Byť tuxeda moc nemusím...Měl jsem takové černé i tuxeda, ale nedržely.
K těm chovatelům...no vím o pár lidech také...svého času měl úžasné Láďa Mazanec v Plzni, moc pěkné má Vašek Nováček...jo, najdou se...V Botanické bývavaly velmi luxusní...

To by byl kšeftík mít je, že jo Libore?
Vím, kdo je množí a prodává - kupoval jsem je letos o letních prázdninách po 30 kč kus a bral jen samice, přesto, že samci byli vskutku parádní, protože je mám k plemenitbě se svými samci variety "Wagtail-Tuxedo."
Pro Tebe Libore je ten chovatel (i pro mne) moc z ruky = vzdálený.
Ty mečovky od něj jsou v dobré kvalitě a zároveň vykazují i žádoucí odolnost, zatím nebyly nemocné. Nyní mají zimující teplotu +17°C a jsou stále vitálně v pohybu i žravé.
Samice dost rodily, ale mladé jsem nechal na pospas osudu.
V roce 2011, byly na výstavě v "Botanické" vystavovány velmi pěkné mečovky, podobné té na tom snímku - moje ryba focena v plastové nádrži, ale jméno chovatele si, již nepamatuji.
Tím chci naznačit, že v Čechách okolo Prahy se, taktéž dají získat komerčně zajímavé a líbivé formy X.helleri.
Zvláště ta první fotografie rozvlnila stěny mých chuťových pohárků...takové bych teda opravdu chtěl! Ty jsou opravdu hodně moc pěkné....Byť na břišní ploutve moc nevidím...

K tělesné stavbě samce jedna drobná výhrada by byla...mečík by neměl být "šavlí", ocásek se mi jeví zakřiven...

Tady je ještě jedna jejich fotka,ta WG vedle byla vlastně jejich matka i když si podobní moc nejsou,měli ale velice pěkného otce,který byl navíc simpson.

Kdysi dávno jsem choval i ty ADY a našel jsem nějaké jejich fotografie co jsem tehdy fotil a rád bych Libore slyšel váš názor jestli si myslíte že to jsou ryby už podle standartu,jak mají správně barevně vypadat.
Proč? Má ji docela dost chovatelů a hodně pěkných!
akvamachu.wz.cz/…
Tahle je barevně docela dobrá, ale kořeny ploutví má také světlé,což dobře není...zase má velmi špatný ocas...

Takže skoro nikdo nemá ADu? Podle tebe.
Pěkná ADA to teda není...hřbetní a břišní ploutve by měly být více černé, ale náznak tam je...prodejce chtěl asi být zajímavý a nevěděl přesně...


Takže toto je podle tebe ADA jak mi byla prodána a nebo WG? Prominte za kvalitu omezeno mobilem a navic prcha jako blazen.
christ napsal: Jasne a rika se tomu pozdni samec tomu predelani...ze samice odrodi a stane se z ni plnohodnotnej samec...
,,pozdní,, samec bol a je vždy samec.
Ak sa zmení samica na samca ,tak sa nejedná o neskorého samca! Len z nej je proste samec.
Pokud samice odrodí a stane se z ní samec, tak se tomu říká samec...

A jak se tomu rika libore? Shemale to asi nebude co?;)
Ne, tomu se neříká pozdní samec...to si pletete hodinky a holinky, i když obé se natahuje...

Jasne a rika se tomu pozdni samec tomu predelani...ze samice odrodi a stane se z ni plnohodnotnej samec...
Ta debata je rodivších samicích změněných na samce, nikoliv o samcích u nichž se druhotné pohlavní znaky objeví později...
0 23.12.2013 05:28 christ – amazonia
Me se pozdni samci objevili taky v chovu nekolikrat, jsou normalne plodny. Co jsem to konzultoval s dalsima lidma co prodavaj na burzach, tak se jim to taky stava. Takze to opravdu vzacny jev neni... Je pravda, ze se mi to stavalo u helleri berlin. U zelene prirodni formy ne.
amazonia napsal: Jestli se ti to doopravdy stalo,tak už nebudu tvrdit že to je nemožné.Určitě to není ale běžný jev.Dík za doplnění informací.Budu se opakovat ale dám spíš na praktické zkušenosti,před teoretickými.
To je jev velmi běžný u šlechtěných mečovek X.helleri...velmi výjimečně se vykytuje v domácím chovu divokých mečovek, které prošly mými nádržemi. Za dobu sedmi let co je mám, se to stalo dvakrát. Ale je pravda, že zatímco tyto mečovky odchovávám maximálně ve stovkách, šlechtěných hellerek za tu dobu prošlo mými nádržemi na sto tisíc...Takže to procento porodivších samic změnivších se na samce je vyšší díky tomu rozdílnému počtu odchovů.
amazonia napsal: A vy jste se už s touhle teorii někdy setkal?Jestli mi to co jste si přečetl můžete i z vlastní zkušeností potvrdit.Jelikož já dávám přednost praktickým zkušenostem,před teoretickými.
Nebuďte jízlivý a tu debatu si najděte....vznikla na základě porodu mých separovaných samic, které byly prokazatelně oplodněné "rodící samicí", která se stala samcem. S jiným samcem se nepotkaly. Trialog se odehrál především mezi doktory Hofmannem a Slabochem a mnou...O autoritách prvně jmenovaných snad ani vy s dvacetiletou prqaxí nebudete pochybovat....když pořád pochybujete o jiných...

amazonia napsal: OK.To mi je jasné že všechny ploutve musejí byt sytě černé.V tom případě i ve zdejším atlase jsou v drtivém případě fotografie chybně zařazené jelikož na většině z nich mají ryby světlejší ploutve než ta tazatelova.
Sice se to snažím rovnat, ale není to případ jen těchto mečovek...

stalo, a myslím, že určitě na těchto stránkách nejsem jediný
to , že jsem si spletl pozdního samce za samici se mi taky stalo nejsem dokonalý, ale samička, která byla březí a měla mladý, pak se přeměnila na samce je opravdu fakt, ale o plodnosti po přeměně na samce nemůžu referovat, to by musela, nebo musel být v samotný nádrži, což nebyla, tak by to byli jen dohady

A prokazatelně týhle samice rodili a měli i skvrnu březosti?Někdy se stane že lidé berou pozdního samce za samici a pak si myslí že došlo ke změně pohlaví.Mě se to vážně za 20 let chovu nikdy nestalo.
ale já bych neřekl, že je to vzácný jev, pokud máš aqwa se samýma samicemi, tak je to docela běžný, že se nějaká změní, ale mně se to stalo i když tam samec byl, tak nemůžu říct jestli byla plodná i jako samec?!

Jestli se ti to doopravdy stalo,tak už nebudu tvrdit že to je nemožné.Určitě to není ale běžný jev.Dík za doplnění informací.Budu se opakovat ale dám spíš na praktické zkušenosti,před teoretickými.
Dobrou noc a dík za pokec!

Jj, dobrou noc!

Ok.Třeba máte pravdu,jenže to procento je tak malé a zanedbatelné.Zatím jsem neslyšel o žádném chovateli který by to potvrdil až na tady tenhle jak říkáte výzkum,tak se mi nedivte.Já vždycky dávám na zkušenosti chovatelů,než na výzkumy.V laboratořích lze dělat i nemožné a zázraky.
mně se již "zadařilo", že mečovka, která již měla mladý, se "přeměnila" na samce, vyrostl jí mečík a změnila se jí řitní ploutev, nemůžu ale dodat info jestli byla schopna po změně pohlaví oplodnit jinou samici, nebyla izolovaná
tak se s tím poper

Je mnoho věcí, které nemohu z vlastní zkušenosti potvrdit, přesto o nich nemusím pochybovat.
A vy jste se už s touhle teorii někdy setkal?Jestli mi to co jste si přečetl můžete i z vlastní zkušeností potvrdit.Jelikož já dávám přednost praktickým zkušenostem,před teoretickými.
Máte pravdu - zkušenosti vaše a vašich známých mají větší hodnotu, než výsledky výzkumů. Gratuluji.

BTW: Nejde o četnost výskytu, ale o to, jestli daná věc existuje, i když jste se s ní nesetkal ani vy, ani vaši známí.

Ví asi myslíte změnu pohlaví?Ano slyšel jsem už o tom,znám ale spoustu chovatelů a ještě se to nikomu nepotvrdilo a já raději říkám vlastní zkušenosti,než to co si někde přečtu.Jsou ale i tací co pravdu zakládají právě na nějakých teoriích a myslí si že když si to přečetly tak to tak musí být a je to zcela běžné,je to ale častokrát právě na opak.
To, že jde o váš osobní postřeh, byste měl u svých výroků uvádět, protože když jste se s něčím nesetkal, neznamená to, že to neexistuje.
Zkuste zagúglovat "arrhenoidie". A nebo si najděte komentář Dr. Hofmanna na toto téma ve zdejším diskusním fóru.
Týhle informace jsem z nikama nečerpal ale jsou to mé zkušenosti a věci které jsem na vlastní oči viděl a u svích ryb vypozoroval.Chovem a odchovem živorodek a hlavně mečovek se zabívám 20 let.
...Samec před tím než dospěje a při dospíváni porodit nemůže a ani neporodí jelikož to byl vždycky samec a nikdy to samice nebyla. S tím dospívánim je to tak že začne dospívat stejně jak ostatní samci ale z ničeho nic se jeho vývoj zastáví a pokračuje dál v růstu ze samicemi. Ve vývoji začne pokračovat dál až za několik měsícu kdy se mu dotvoří gonopodium a naroste mečík...
Odkud jste čerpal tyto informace?
OK.To mi je jasné že všechny ploutve musejí byt sytě černé.V tom případě i ve zdejším atlase jsou v drtivém případě fotografie chybně zařazené jelikož na většině z nich mají ryby světlejší ploutve než ta tazatelova.
Samec před tím než dospěje a při dospíváni porodit nemůže a ani neporodí jelikož to byl vždycky samec a nikdy to samice nebyla.S tím dospívánim je to tak že začne dospívat stejně jak ostatní samci ale z ničeho nic se jeho vývoj zastáví a pokračuje dál v růstu ze samicemi.Ve vývoji začne pokračovat dál až za několik měsícu kdy se mu dotvoří gonopodium a naroste mečík.U mích ryb se stává že takoví samec dospěje třeba i za 9 měsícu nebo i později.
0 22.12.2013 13:43 DANMAZUR00 Mám ještě 3 dotazy.
1.Může pozdní samec předtím než dospěje porodit? Vím že asi ne ale
2.Může pozdní samec při dospívání porodit? za optání nic nedám.
3.Když pozdní samec začne dospívat jak dlouho to potrvá?
amazonia napsal: Nechci se hádat ale myslím si že to ta ADA bude.

Pán je chytrý, nic si porovnávat nebudu, protože to prostě ADA...NEBUDE...napsal jsem...ADA má všechny ploutve sytě černé...může být červená, zelená, žlutá, bílá, oranžová a já nevím ještě jaká (pokud se nepletu, měl jsem i marygold)...to je celkem fuk. Ale všechny ploutve musí být černé.
Nemá-li všechny ploutve sytě černé je to něco, co se tváří jako ADA, ale čestnější je označit to jako WG, protože to nemá sytě černé všechny ploutve!

To je to "podctatné"....jejda málem jsem si ublinkl...
P.S. Jak to prodávají obchodníci je mi celkem fuk, standard je standard...

Akurát tá čierna nie je vždy tak sýta.A povedzme si rovno,že obchodníci niekedy zámerne i WG predávajú ako ADA.Znie to tak trochu Amano.

Tak teraz rozmýšľam čo sú tie moje.Všetky plutvy majú tmavšie a sú aj o dosť červenšie ako tie WG na fotke.

(samicu som dostal darom takže netuším čo sa to z nej vyklubalo)
Ako tak pozerám Moderné mečúne od Dokoupila,tak Wagtail nemá žiadnu čiernu na prsnej plutve.Presne ako si dal foto.


Nechci se hádat ale myslím si že to ta ADA bude.WG má ty ploutve podctatně světlejši.Břišní a řitní má teměř bezbarvé,hřbetí má jakoby rezavo kouřový nádech a i ocasní ploutev je světlejší,zvláště směrem ke koncům.Hledal jsem na internetu nějakou čistou WG jelikož tady v katalogu ve fotkách to není tak vidět a můžete si je porovnat.
ADA má všechny ploutve sytě černé...může být červená, zelená, žlutá, bílá, ornažová a já nevím ještě jaká...to je celkem fuk. Ale všechny ploutve musí být černé.

Já jsem na WG také koukal, ale mátla mě jedna věc. Neoznačil jsem WG, protože má tu hřbetní ploutev světlejší a jenom ty paprsky sytě černé, kdež to Ada jí má úplně černou (stejně jako ta tazatelova). Takže jsem tipl Adu a ještě mladá ne zcela vybarvená...
Ale když tak na ní (vlastně na něj) znovu koukám, asi máte pravdu...

ADA ne spíš WG, protože černé zbarvení všech ploutví není právě dokonalé...
No druh je to všechno jeden a to Mečovka mexická,pouze je tam víc barevných forem.Z fotografie se mi zdá(není to moc vidět),že by tam měli být dvě Mečovky červené ady(to jsou ty červené z tmavímy ploutvemy a dvě Mečovky zelené.

Mam eště jeden malej dotaz o jaké druhy se jedná? Vím že to jsou mečovky, ale jaké.
Je to Mečovka červená ada lyra.Vypadá to spíš na samici ale toho samce bych taky uplně nevylučoval.Tym zašpičatěním řitní ploutve a prodlouženi ocasní ploutve se nenech zmást,to je u lyr běžné i o samic.
Zatím se ještě tváří jako samička


další foto
0 20.12.2013 16:22 Alzbeta – samice či samec?

Ahoj, kdyžjsem si tuto rybku koupila tak vypadala jako samička, ikdyžměla malý mečíčekna ocasu a trochu zašpičetělou dolní ploutev, ale ted jimám 1měsíc a příjde mi že z ní nakonecbude sameček. Poradíte prosím? Za odpovědi děkuji
A poraďte mi někdo ajaký druh přesně jde?
To jak píšeš že když uhyne samec,tak se z nejsilnější sammice stane samec,je jen fáma.Mnoho chovatélů se už o to pokoušelo a ještě se to nikomu nepotvrdilo.Teď k těm pozdním samcom.Drtivá většina samců dospívá běžně kolem 3 - 4 měsíce (záleží taky na podmínkach chvu).Ale menší část samcu svůj vývoj zastaví a pokračuje dál v růstu (zdánlivě připomína samici a nezkušený chovatel ho taky může tak brát,ve zverimexu to je běžné že je zamění)Svůj vývoj pokračuje kdy se mu dotvoří gonopodium a vytvoří meč,mnohem později,někdy třeba i v 9 měsících.To že do něho raný samec najíždi a pokouší se o zpáření je naprosto normální jelikož má rysy samice až do doby než se z něho do opravdy ten vyspělí samec stane.
Čím víc fotek dáváš, tím víc jsem přesvědčen, že je to kluk...

Ten neporodí, i když ho do té porodničky nastěhuješ....

0 20.12.2013 15:41 DANMAZUR00 Četl jsem že když uhyne samec tak se nejsilnější samice přemění v samce ale já samce pořád mám a v obchodě to byla jasná samice.A jak to myslíš pozdní samec ten výraz jsem ješté neslyšel.Samec se s ní pořád páří a když samec kolem ní krouží předváďí se a nacouvává do ní ocáskem tak samice stojí nesnaží se mu utéct.
Z těch dalších fotek bych řekl že to bude z největší pravděpodobností ten samec.
Není to dost dobře vidět a je to rozmazané ale zdá se mi že ta ploutev je úzká a špičátá co by poukazovalo na toho pozdního samce,samice by tu ploutev měla mít širokou a vějířovitou.Každopádně žádnou skvrnu březosti nevidím a tudíž buď to je nedospělá samice a nebo ten pozdní ne s cela vyvinutý samec.
0 20.12.2013 14:43 DANMAZUR00 
A ješté jedna
0 20.12.2013 14:40 DANMAZUR00 
Omylem jsem tady dal nepovednou fotku
0 20.12.2013 14:29 DANMAZUR00 – ploutvička

Tady ja ta řitní ploutvička.Na chvilku jsem ji jusel prendatdo porodnicky,nechtela se nechat vyfotit a přitom včera to byla modelka

.Jen jsem dal porodnicku do vody hned se o ni zacala zajimat tak jsem ji jen potopil a sama do ní vplavala.Aspoň mi usnadňila práci s chytáním když už se nechce nechat vyfotit

.
amazonia napsal: Mě když se narodí potěr živorodek např. ráno tak je začínám krmít až někde odpoledne.Oni se často rodí z nepatrným neztráveným žloutkovím váčkem
To jsou špatně vyvinutá mláďata, zdravá se s váčkem nenarodí.
Mě když se narodí potěr živorodek např. ráno tak je začínám krmít až někde odpoledne.Oni se často rodí z nepatrným neztráveným žloutkovím váčkem a taky se potřebujou nejdříve rozkoukat a proto začínají přijímat potravu až za několik hodin.Nejlépe je jim dávat živou potravu,po které velice rychle rostou,buď artémku a nebo já používam mikry a grindál.
Je to odvislé od velkosti nádrže a počtu ryb, ale měnil bych klidně obden 1/3 objemu.
0 20.12.2013 10:02 Albert – Mečovka tehotenství
Jak často měnit vodu ?
Co nejdříve a ideál je něco živýho, třeba artemka, to pojedou jak rakety, ale nepohrdnou v podstatě čímkoliv co se dá dostat do huby. Krmit často a v menších dávkách, akvo udržovat v čistotě a často měnit vodu.
V podstatě hned po narození po porodu samice. Takovou, kterou zvládnou pozřít, třeba artémii, nebo nějakou jemnou prachovou, v obchodech určitě něco bude.

0 20.12.2013 08:32 Albert – Mečovka tehotenství
Kdy mám dát narozeným mečovkám stravu a jakou děkuji...
nechcem motať, ale môže to byť aj neskorý samec
Naprosto správně, z toho za chvíli bude kluk...

Ano,souhlasím.V tomhle případě by pomohl lepší detajl řitní ploutve a nebo počkat jak se to vyvrbí a co z toho nakonec bude.
0 19.12.2013 20:05 DANMAZUR00 Dobře díky dám ještě vědě jestli porodí a za jak dlouho
Neříkám že není dospělá ale že nemusí být.Ono samci dospívájí podctatně dříve než samice,kdy může docházet klidně i k pářeni a samice začne rodit až za několik měsíců.Nejlíp se to pozná že není dospělá podle toho že docházi k páření a ona stále nerodí.Dalším znakem pohlavní dospělosti u samic je skvrna březosti.Ano je možné že už porodila,jejích prvni vrhy nebívaji příliš početné a tak to mnohdy člověk ani nepostřehne i tak bych se přiklonil spíš k té první možnosti.
0 19.12.2013 19:09 DANMAZUR00 Není dospělá?Zajímavý názor to mě ještě nenapadlo jak se to pozná?Teda kromě toho že od doby co jsem ji koupil neporostla a barevně se nezvýrazňuje a měří asi 5-6cm.Jak jsi to teda poznal?Jsem zvědavý na další názory.
Řekl bych že těhotná určitě není.Není na ní vidět ani skvrna březosti,což by mohlo znamenat že ještě není pohlavně dospělá.Pokud i tak dochází k páření a ne jenom ke dvoření,není pro ni problém si spermie uchovat až do doby kdy pohlavně dospěje.
0 19.12.2013 18:34 DANMAZUR00 
Ještě jedna fotečka.Omlouvám se že je to pozadí tak světlé ale zdržovala se v jemnějším přítmí za rostlinami a filtrem,potom připlavala na světlo a já ji vyfotil a povedlo se.
0 19.12.2013 18:30 DANMAZUR00 
Dobrý den,mám 3měsíce párek mečovky červené.Před 1a půl měsíce se začaly párit,sameček se předváděl připlaval před samičku postál odmrštil se potom zase pořád takhle kolem samičky ukazoval ji a vrážel do ní mečíkem a pářil se s ní prostě všechno co do toho patří a myslím si že by mohla být téhotná.Co si myslíte vy?
Oni si nejak na tie predohry nepotrpia

Žiadne zbytočné tanečky sa moc nekonajú,hned sa ide na vec
0 23.11.2013 12:08 MAREK A parise i dvori a nebo ctreba 2tydny se dvori a tyden pari.
Neustále,pokial bude samica nadostrel tak bude mať samec záujem

0 23.11.2013 11:41 MAREK A jak dlouho trva dvoreni
Přesně jak to píšeš mečík používá ke dvoření samic.Je to zcela u nich normální jev.
Abych tak na plnou hubu řekl - on ji píchá ;)
Inu, na vánoce budou malý mečovky.

Tak sa na ne príď pozrieť, ak si také ešte nevidel.

Chalani nerád sa hádam ale toto je moja tutovka.Mám vlastné vyselektované a mám ich v akvárku pri rakoch.(bolo ich 13 ale dve padli za obeť rakom a jednu na staré kolená prehlo v chrbtici a neskôr pokojne dožila)Mám ich v 200L len 10ks už dlhšiu dobu bez samcov.To preto,že som si k nim dával len také samce ktoré som chcel.Po niekoľkoročnom selekte mi týchto 10 samíc rodí potomkov čo som chcel.(takmer identické mladé)Všetko mladé čo sa tam objavuje odlovujem,nič nepridávam.
Netuším čo to bola za mix fajta v začiatkoch,ale bol to silný kmeň.Žiadne neskôr kupované v obchodoch mi takto dlho nevydržali.Kopec z tejto fajty som porozdával a ľuďom sa držia hádam najlepšie s pomedzi gupiek.(to mám referované)
Gupka sa ozaj dokáže dožiť takéhoto veku,len nesmie byť trápená kopou pôrodou a prekrmovaním.
Pane jo,čtyřleté gupky.To musíš mít hodně dobré podmínky.Co já je chovám,tak se mi dožívaji většinou okolo dvou let.
Gupka se nedožije 4 let ani když je budeš chovat v chladné vodě.Ve vodě kolem 25 stupňů je dva roky strop.V chladnější vodě o něco délé.
prasan napsal: Samice sú staré viac ako 4 roky.
A bavíme se pořád o okách..?

Samice sú staré viac ako 4 roky.
Žádná molly nemá skvrnu březosti.Já chovám třeba Gold molly,jsou světle zbarvené,májí tmavé oči a skvrnu březosti by jste u nich hledali marně.
prasan napsal:
Mám napríklad už dva roky samice gupiek bez samcov a stále rodia i tmavú škvrnu majú.Takže celkom by som netvrdil,že pri škvrne rodia za mesiac či pár.Kľudne to môžu naťahovať a rodiť postupne pomenej.Záleží na mnoho faktoroch.
Dva roky???
Kolik těm samicím je? to nebudou dva roky...
??????????????? napsal: Zdravim maji mecovky cernou skvrnu pred porodem?Z minulych chyb z black molly jsem se dost poucil presto ze jsem se desne vztekal ze muje prvni mlade v zivote se nepovedly ale aspon jsem si vzal pouceni vsechno mam pripravene tak bych potreboval vedet jestli maji tu skvrnu aby se v porodnicce moc nestresovala nebo mladata nezatuhly a rybka neposla
Mám napríklad už dva roky samice gupiek bez samcov a stále rodia i tmavú škvrnu majú.Takže celkom by som netvrdil,že pri škvrne rodia za mesiac či pár.Kľudne to môžu naťahovať a rodiť postupne pomenej.Záleží na mnoho faktoroch.
0 18.11.2013 20:37 ???????????? ja nerikal ze jsem u black molly videl skvrnu brezosti.Ja nevedel ze to je az nedavno jsem se dozvedel ze nektere rybky maji skvrnu brezosti.
rozdíl je "zatuhnout" a "šprajcnout", to nebylo na Tebe, ale na tazatele s těmi otazníky

mně se to ještě nestalo, jestli spíš ta Black molla nebyla nafouklá z jiného důvodu
Já předpokládal že je to mečovka klasická, zelená, nebo červená, kde je skvrna vidět. Tazatel píše, že jí vidí... S molly souhlasím, tam vidět není.
A já se s tím setkal, nevěděl jsem, co s dospívající (téměř dospělou) mečovkou, kterou nikdo nechtěl, tak jsem jí dal do společenského ke skalárám. Tam v pohodě dospěla, těhotná byla, břicho rostlo a rostlo, ale rybka ve stresu ze skalár neporodila. Našel jsem jí tuhou s břichem tvrdým jak šutr, bez jakýchkoli známek nemoci, nebo zranění od jiných ryb. A také tu někdo popisoval (myslím že LiborSprysl), že našel mečovku tuhou, se "šprajcnutým" mladým...
skvrnu březosti mají, ale pokud jejich zabarvení není sytější barvy, nebo např. u vídeňských mečovek sytě zabarvených, které mají i červené oči, skvrnu neuvidíš

,
to by mně zajímalo jak u Black Molly tazatel viděl skvrnu březosti

a další věc zatím jsem se nesetkal aby u živorodky "v ní zatuhly" to je jev u jikernatých ryb, živorodky je vyprdnou živé či mrtvé - třeba se mílím

Ano, černou skvrnu mají, to ale neznamená, že porodí za hodinu, nebo zítra. Může to trvat, je to závislé na více faktorech... Místo stresování v porodničce bych radil hustě zarostlou nádrž a plovoucí kytky, kde se mladí schovají a pak jí nebudeš potřebovat...
Ať se daří...
0 17.11.2013 17:59 ??????????????? Zdravim maji mecovky cernou skvrnu pred porodem?Z minulych chyb z black molly jsem se dost poucil presto ze jsem se desne vztekal ze muje prvni mlade v zivote se nepovedly ale aspon jsem si vzal pouceni vsechno mam pripravene tak bych potreboval vedet jestli maji tu skvrnu aby se v porodnicce moc nestresovala nebo mladata nezatuhly a rybka neposla
Naprostý souhlas s Urtmanem.Základ úspěchu je živé krmení.Z nezkrmeného suchého krmiva se ti akorát tak zakalí voda a průšvih je na světě,pak to jde velice rychle a rybky už nic nezachráni.Pokud se ti nechce hrát z artemkou a zakládat každý den novou flaši,doporučuji ti obstarat si násadu grindálu.Já s ním krmím z minimálnímy ztrátamy už zpoustu let.Návíc u grindálu jsou téměř nulové náklady(stačí tak jednou za 3 měsíce koupit balíček ovesných vloček a to je tak vše.Mezí další výhodou je že v nádrži žije až 2 dny a rybky tak můžou během celého dne ho pozobkávat a májí stále plné bříško.Na suché bych nepřecházel dřív než za 2 - 3 týdny.
Potěr je zapotřebí nakrmit, nejlépe živým (některé potěry ti ani suché krmivo nevezmou a budou chcípat hlady v oblacích krmení), vylíhlá artemie značka ideál... Po takové slabé půlhodince je dobré odsát nesežrané krmivo ze dna. Když toto dodržíš, tak stačí měnit vodu obden 30% (stejná teplota vody nutná). Když to odsávat nebudeš, musíš měnit vodu denně... Je to pakárna, ale pokud chceš odchovat víc, než pár nejsilnějších jedinců, tak ti nic jiného nezbude...
Vesiie napsala: takže ji mám častěji vyměnovat?
Nejlépe tak...
takže ji mám častěji vyměnovat?
Nejspíš "hnije voda", tak je žere nálevník...to bývá nejčastější..
0 12.11.2013 12:39 Vesiie – Mečovka mimina
Ahoj tak už mám mimina narozený už jim je týden, ale nevím proč z nějakýho důvodů mi začali umírat ze 12 už jich mám jen 6 :( mám je odděleně v tý porodničce. Krmím je 2x denně rozdrcenýma vločkama a mají tam i rostlinku. nevíte co s tím?
v akvaristice myslím že bude nejsnazší, potom můžeš zkusit pohledat akvaristi v okolí a nebo napíšeš někomu tady na fóru a on ti rád pošle nějaké

Už jsem se díval na tvou prezentaci.Já bych v tom zas až taký problém neviděl,já dokonce doporučuji 2 - 3 startovací ryby i když s tím někteří nebudou souhlasit,počkal bych s tím ale alespoň týden než bych je tam pustil.Vyměňuj ale min. 1 týdně 1/3 vody a nepřekrmuj je.Další ryby tam ale nedokupuj dřív než za mesíc.A myslím si že to bude OK.Tý mečovky vypadají mladě,na mláďata si nejspíš některý měsíc počkáš,návíc ten první vrh nemusí být tak početný,tak se může stát že ti unikne.Ať se ti daří.
Oni ti to řekly? Žijou, ale jak se cítí nevíš. Takže spíš než o množení se zajímej o přežití.
Použil jsem sera bio nitrivec a jsou úplně v pohodě

Ty jsi založil akva před 4 dny a už v něm plavou mečovky?? Zeptal bych se spíš, co udělat, aby to přežili... Měň obden 1/3 vody, jinak ti padnou...
To je různé,záleží jak jsou staré a velké.Mě se třeba i stalo že jsem si donesl nabouchánou samici a za 2 - 3 dny mi rodila,někdy to může trvat 2 - 3 měsíce.
Ta sklenena tabulka se ukazala super. Ony ty mlade prece jen plavou po akvarku a pres jen tu spodni skviru se maloktera rybicka vrati (stane se, ale opravdu vyjimecne), zatimco ven jdou velice dobre. Dle meho soudu (nejsem profik, abych mohl deklarovat miliony odchovanych ryb, pri celkem 200ks v odchovnicce uz jsem byl na hranicich moznosti) je tohle sikme sklo lepsi nez neco na zpusob "klec". Kdyz pak vidis stovku mladych, jak je jich to male akvarecko po porodu plne, rikas si, ze jeste ze je dole jen ta skvira a ti mali bambulove do ni jen tak zpet netrefi.
Nevadí.I tak som bol včera celý deň v práci a som v stave,že chápem len veľmi málo

(najprv od 9hod. školenie potom do 22hod práca)
Zase další, který to zkouší...

budu klidně za debila, nešiku a neumětela...takže posté...pro mne fotografování skončilo černobílým kinofilmem 6x6, fotoaparát Praktica - ještě ji někde mám

, pár filmů jsem vyfotil barevných...V telefonu mám vyfocenou jednu kytku z léta...toliko. Takže je patrné, že opravdu jsem fotit přestal před nějakými 22 lety...a už to tak zůstane, nejspíš.
Ale konstrukčně je ta porodnice velmi podobná nákresu.

? Bude i foto ukážka?

Ty celoskleněné se docela dobře lepí i kopytům...

Mimo košů mám i pár skleněných...

Nebolo by lepšie miesto tej tabuľky skla dať rovno rošt?
A proto se doporučuje vložit do porodničky javský mech a nebo použít rošt aby se měli kde mláďata schova.
0 29.10.2013 16:14 Elen – pozor
Pozor v uzavřené porodničce matka múže mlaďata sežrat v cuku letu ani si nemusíš všimnout že porodila,prosté uvidíš že má malé břicho.
Ak kúpiš dospelú samicu ,tak ani samca nepotrebuješ.(často krát)

V první řadě potřebuješ mít samici a samce.Při množení máš prakticky dvě možnosti.Za prvé je necháš vrhnout mláďata ve společné nádrži,pokud je akvárium dostatečně zarostlé a nemáš tam nějaké dravé ryby které by je požrali tak sto pro nějaká přežije,např. mečovky a jiné živorodky je moc ohrožovat nebudou.Druhá možnost je že samici před porodem odlovíš do samostatné nádrže a vložíš tam například javský mech aby se měli prťata kde schovat a nebo si vyrobíš porodničku,kterou zavěsíš do samostatné nádrže do které vložíš samici a mláďata vlastně otvory propadnou a samice na ně nemůže.Pokud si na výrobu netroufáš,tak různé porodničky pro tenhle účel se nabízejí i v obchodech.
Záleží co znamená ostatní...
Je zde 36 stránek obdobných otázek a odpovědí, roluj myší a čti.

to je to tak jednoduchý jo?

A mám je dát zvlášť nebo můžou být i s ostatními? A jak poznám že už jsou těhule?
Ideálně velké, zaběhlé a hodně zarostlé akviško. Pak vložíš kluka a dvě holky a počkáš, jak se s tím příroda popere...

Pořídíš si jednoho kluka a 2-3 holky a necháš to na nich, do měsíce máš nějakou tu drobotinu, tedy s největší pravděpodobností.
Tak potom ok.

A to doteraz vzduchovanie nemali?

Já jsem tu odskořábkovanou artémku už kdysy měl a moc ji žrát nechtěli,lepšije je si ji nechat vylíhlou a zkrmovat živou.Je s ni ale piplačka a proto v dnešní době krmím potěr od narození grindálem,je to živé krmivo které se snadno chová,jeho náklady na chov jsou minimální a je stále po ruce.Žere ho i odrostlí potěr,kdy se ním muže přilepšit krmivo i třeba rybkám o velikosi 2 - 3 cm.
0 26.10.2013 23:14
geminika [39] - Živorodky Co se týče krmiva pro mimina, Artemie je aspoň podle mých zkušeností naprosto supr. Asi bych ale pro začátek volil odskořápkovanou Artemku. Není to živé, ale prckové po tom prý rostou, jako po žívé Artemce. Nemám možnost porovnat, já si Artemku líhnu a krmím živou a nebo zamraženou, pokud mám přebytky.
Do té míchané vody 50/50 ty ryby také nemůžeš dát hned. Je lepší třeba 7 dní filtrovat, pak vyměnit 1/3 vody s odkalením a až pak tam šoupnout těhotnou samičku a nebo už potěr. Bez dna, jen topítko, filter a dobré je tam hodit pár kousků egerie densa. Ta kytka prioritně žere amoniak, což je pro rybky blahodárne
To som robila pri pokuse zachrániť rybky, ale asi už bolo neskoro. Dokonca som penu z filtra vypláchla vo vode z filtra zo spoločného akva.No ale nevadí. Môžem dať trochu vody zo spoločného do toho, čo zabieham.
s tím naprosto souhlasím. Mám stejné zkušenosti. Urychlit se to dá použitím 50% vody ze společenského akvárka při odkalování a zbytek dolít odstátou vodou. Samozřejmě počkat, až sedne kal.
To akvárium nechej zatím prázdné (bez ryb)ať se filtr dobře zaběhne.Pro budoucí úspěšný odchov bych ti mohl snad poradit aby jsis obstarala nějaké živé krmení na rozkrmení(artémku a nebo grindal.Pokud bude filtr dobře zaběhlí a s tímhle krmivem plus pravidelné odkalováni a výměnou vody ti můžu zaručit téměř nulové ztráty.

Pokud rodím, (tedy ne já osobně) ve společenském akvárku, použiji originální porodničku, akorát na dno vložím pro zatížení pár kamínků a na dno perlinku, předem upravenou. Tož to je vše. Za fotky mobilem se omlouvám

V obchodě jsem koupil dcerce mandarinky v takovém tom síťovaném pytlíku. Ten je důležitý, protože původní siťku porodničky jsem nahradil onou síťkou. Tuto upravenou síťku používám v malé odchovně. Dobotina okamžitě padá ke dnu a samička se k ním tak vůbec nemá čas dostat.

Nevím, jestli to sem do tohoto vlákna tak úplně patří, ale když jsem četl, jak mají někteří kolegové trochu problém s porodem mečovky a vlastně se živorodkami obecně, rád bych nabídl svůj osvědčený způsob.
Koupil jsem si obyčejnou porodničku (viz foto). Pozor, ceny jsou šíleně rozdílné. Takže pokud chcete ušetřit, googlujte, hledejte. Vyplatí se.
Tak už ostali len 4 aj z toho sú tri také nijaké. Len jedna jediná vyzerá naozaj zdravo a aj je najväčšia z nich. Akvarko fičí zatiaľ naprázdno. Bojím sa ich tam ešte dať. A tiež sa tam bojím dať tú samičku, keď bude jej čas porodiť. Asi za 10 dní. Mám ešte niečo urobiť pre budúci úspešný odchov? V tom malom akvarku ale nie je dno, len voda a pár rastliniek Egerie.Filter ide nonstop.
finnnp napsal: Třeba u Vídeňské mečovky není skvrna březosti tak výrazná jak u mečovek z černýma očima.Jinak skvrna je vždy.
...Jinak skvrna je vždy.

Obdivuji váš bystrozrak...na černé mečovce hledám tu skvrnu fakt ještě obtížněji než na "vídni. I třeba na dalších albinotických a skvrnitých mečovkách...

A přesně o jakou jde,u některých nemusí byt tá skvrna tak výrazná,např u vídeňských.
Třeba u Vídeňské mečovky není skvrna březosti tak výrazná jak u mečovek z černýma očima.Jinak skvrna je vždy.
0 22.10.2013 19:45 11misa11 A je možné, že je mečovka těhotná a nemá tu skvrnu u řitní ploutve???
Jo jasně, já napsal automaticky výtěr, už to vidím... Myslel jsem samozřejmě porod a rostlinky pro úkryt mladých...

Ano, i živorodky se třou a k oplodnění jiker dochází v těle samičky, špatně jsem si to přečetl a reagoval neadekvátně, měl jsem za to že je kontext v obvyklé mylné představě, že i živorodky kladou jikry.

Živorodky a výtěry to bude trošku jinak.

Ano, s největší pravděpodobností skončili jako doplněk jídelníčku samice, nebo jiných osadníků akva. Nevěš hlavu, takových výtěrů ještě bude. Na příště už budeš lépe připravená. Začal bych pořádně, ale pořádně zarostlou nádrží, ať se má mládež kam schovat...
0 22.10.2013 18:58 11misa11 Tak to je super no

to je museli ostatní rybky sežrat. Ach jo
Ono je to o figuře a vnitřním vybavení samice a schopnostech samce...

Na to mám pouze jediné vysvětlení,už porodila.V žádném přímadě není pravidlem,že musí být samice těsně před porodem tlustá k prasknutí.
0 22.10.2013 12:59 11misa11 – Těhotná mečovka
Chci se zeptat jestli by mi nemohl někdo poradit. Mám mečovku mexickou, byla těhotná, a teď na ni koukám a žádný břicho ani skvrnu nemá, přitom co jsem tu četla že když jsou v pozdním stádiu tak jsou velké jak autobus tak to nebyla, břicho měla ale ne nějak velké. Nevíte co se mohlo stát?
Ne,ten filtr bych nepral,je nový a není to zapotřebí,pouze by se tim vypráním vyplavily nitrifikační bakterie,které se tam už vytvořily.Račí ho nechej tak,ať se pořádně zaběhne a upraví vodu.Návíc by se neměl prát filtr současně pokud se dělá jiná velká ůdržba.Jestli máš navíc ještě nějakou Egerii mužeš ji tam hodit,pomuže ti tu vodu upravit aby byla co nejvhodnější pro narozený potět.Obstarej si nějaké živé krmení,jak jsem se již zmínil.Jde to od prvního dne i s tím suchým ale nic se nevyrovná nad živé.
Psal jsem ti už i v prezentaci,že jak mile se takovéhle úhyny rozjedou,tak se to velice obtížně dá zvrátit,ty ryby jsou už špatné.Nejlépe uděláš když je dáš pryč(s těch ryb nic už stejně nebude).Raději si připrav nádrž na nový vrh.Nech ji nějaký čas bez ryb,pouze ze dna odkal zbytky,jinak žádnou udržbu nedělej,nech ať se nádrž sama vyčisti a pořádně zaběhne filtr.Dále by bylo vhodné na rozkrmení mladých,kdyby jsis obstárala artémku a nebo alespoň grindál.Tímhle krmivem by jsi měla krmit minimálně 14 dní a pak můžeš postupně teprve přecházet na suché krmivo.Věř mi že ze správným krmivem a s dobře zajetou nádrží budeš mít minimánlní ztráty.
Prasanovi nikdo prakticky neodpověděl.
Ano psal jsem o vlivu hormonů a dusíkatých látek na vývoj omladiny, takže ještě doplním:
1. V nádržích a to i venku, kde byly dospělé, nebo dospívající samice bez samců, ale s přítomným potěrem, se právě u těch mladých začli velmi brzy diferencovat i v těch dvou centimetrech plně vyvinutí takto malí samci s mečíkem i gonopodiem.
Proto nedoporučuji dávat dohromady při odchovu mladých víc "odrůd" do jedné nádrže s tím, že budou později, než víc odrostou rozděleny, protože do té doby může dojít k nežádoucímu pokřížení.
2. Zato největší samčí jedinci, bez toho, že by se vyvíjeli nejprve jako samice, mi u červených X.helleri vyrůstali, když byly mladé od počátku v prostornější nádrži společně s plně dospělými plus i dospívajícími samci a se včasnou obměnou vody.
Ještě v jednom případě mi vyrůstali tělesně viditelně zdatní samci a to v poměrně malém prostoru s rodiči.
Bylo to v době, když jsem několik let pracovně pobýval v Kazachstáně a do malého akvária jsem si tam z domova dovezl pár svých mečovek. Jako živou potravu jsem jim nosil ze stepních mokřadů nalovené komáří larvy, perloočky, žábronožky a ze slaného pramene do červena vybarvenou velice jemnou řasu.
Tu řasu dospělé i tam narozené mladé ryby s velkou chutí žraly a potomstvo vyrůstalo v mohutnější kusy, než jejich rodiče.
Z obsahu těch řádků se dá o ledačem popřemýšlet.
To fakt neumím posoudit, neznám váš chov ani podmínky k němu...
Ohledně nestejnoměrného vs. uniformního růstu - k tomu směřovaly poslední dvě věty mého předchozího příspěvku - nejde jen o genetický základ, ve hře jsou další faktory, např. právě hormony, které tady už někdo v minulých dnech zmiňoval. Tyto faktory mají na svědomí rychlost dospívání a případnou změnu pohlaví. Já jsem chtěla uvést na pravou míru to, že jsi tu zpochybňoval existenci raných a pozdních samců.
Stejně tak nerozumím, co se ti nezdá na dalším tvrzení od "amazonia" ohledně toho napůl vyvinutého gonopodia. To je přece běžná věc, kdy už samce poznáš na velmi malých rybičkách, ale může trvat třeba půl roku nebo více, než je gonopodium opravdu funkční (a samec pohlavně dospělý). To je typický pozdní samec, který má třeba jako půlroční nápadně zesílené první paprsky řitní ploutve, ale rozhodně ne gonopodium. Nepochybuju, že tohle viděl každý chovatel mečovek, na tom není co popírat...
P.S. Nejsem doktor, ale vzhledem k tvé opakované narážce bych ti doporučila jako nejvhodnějšího asi psychologa... pokud ten ti neporadí, tak zkus svoje komplexy netahat na diskusní fóra, kde je dobrým zvykem komunikovat bez ohledu na věk, pohlaví a dosažené vzdělání

U závojovích je to jiný,tak též u raných samců ale pozdní samci i když mají náznak gonopodia tak se o samice moc nezajímají a chovají se právě spíš jak ty samice.Dám vám jeden příklad který se mi stal a zajímal by mě váš názor.Jednou jsem měl vrh při kterém se mi narodilo 80 mečovek.A z nich byl pouze jeden a právě ten pozdní samec jinak všechno byly samice.Vyrůstali v 63 litrovém akváriu a měli asi tak 21°C.Jak sem již říkal pouze se mu naznačilo gonopodium a dál se nevyvíjel.Jelikož jsem potřeboval si nechat ryby na chov,tak jsem si nechal tohodle samce a k němu několik samic.Můžu říct že ani jedna samice nezabřezla dřív než byl samec plně dospělí a to bylo asi v 9 měsících.Byl jsem s ním naprosto jinak spokojený,samice měli velice početné vrhy,teťkom mám raného štíhlého,jak jste řekl svižného samce a nemůžu se od něho dočkat potomstva.A zajímal by mě váš názor,hlavně o tom proč byl z 80 mladých pouze jeden a ještě k tonu pozdní samec.
SoRex napsal: "raný-pozdní, jak jsem už napsal, pořád samec"
Já už tomu asi začínám rozumět. Ty si myslíš, že označením "pozdní samec" je míněna samice, ze které se později stane samec? To ale snad nikdo nikdy netvrdil...
Pozdní samec je prostě samec, který se vyvine později.
Na druhou stranu - čistě teoreticky - ona to, vzhledem k existenci arrhenoidie, skutečně mohla být i samice. Tento fakt prostě nelze vyloučit. A zpětně by se to pohlaví těžko dokazovalo, pokud by tedy ona samice už neměla mladé.

Zatímco ty to připouštíš čistě teoreticky, já si myslím, že je to jev uzavřených chovech velmi běžný... A zase, je to jen o těch kmenech, nelze to paušalizovat...

amazonia napsal: Moc si nerozumíme.Vy mluvíte o samci bez meče ale plně vyvinutým gonopodiem.Kdež to ja mluvím o samci který ma na půl gonopodium a na půl ještě břišní ploutev a věřte mi že v takovémhle stupni vývoje samici oplodnit nedokáže.
Nevěřím, nemohu. Je-li již patrné gonopodium, tak není napůl. To je totiž velmi významný fakt například u lyrovitých, závojových mečovek, o nichž se někdy tvrdí, že jejich samci nejsou plodní pro příliš dlouhého a neovladatelného pinďourka...já o tom dost pochybuji, protože se mi při separovaném chovu,krátká-dlouhá stalo, že k oplození samice došlo, a to i vícekrát v nádrži dlouhých ryb. Musí tudíž existovat krátké období, v němž i dlouzí samci jsou schopni rozmnožování...
Markéto v tomhle máš nepochybně pravdu, ona je to docela příjemná debata, z níž lze ledacos dovodit. Ale ono u těch divokých mečovek je skoro úplně všechno jinak, to vím, a i jsem to zmínil, ale tohle se točí spíš u šlechtěných, a ještě ryb, které za hellerky vydáváme s přesvědčením, že to jsou opravdu...A přitom víme, že při výrobě barev a forem bylo použito ledacos...

Já jsem to sem už vracet nechtěl, protože je debata pro běžného akvaristu asi i ne moc zajímavá, navíc protože se jedná o docela dost důležitou "technologickou součást výroby ryb", ale protože jste tu teď dva doktoři, tak k té tvé zajímavosti o jiných druzích divokých mečovek přidám ještě jednu...
Za ta léta už u i hodně malých ryb šlechtěných "X.helleri" ,(dělám to i s oky, protože mne k tomu inspiroval jeden z našich nejlepších očkařů), dovedu samce a samici odlišit téměř s jistotou již dost brzy, aniž by samčí pohlavní znaky byly patrné. Odseparuji-li pohlaví od sebe, dochází k velkému zrychlení růstu samců a srovnání jejich velikosti. Přičemž ve skupině samic bez samců se samice nezačínají přetvářet v samce, ale věnují se rovněž soustředěně svému růstu. V koedukovaných nádržích ryby rostou nestejně, a hodně původně jako samice se vyvíjejících se ryb se v samce začne dříve či později přetvářet. A to dokonce i když už se u nich objevila skvrna....
Bylo to tu už několikrát psané že někteří samci dospívaji podctatně dříve a ti zůstanou drobní a říká se jim raný a za to někteří později a to jsou takzvaně pozdní samci a ti mužou být i několikanasobně větší.Tou teplotou to nebude,20°C není na ně žádná extra vysoká teplota.Leda by tá voda ve které jsou byla příliš zatížena dusikatymi látkami a to zpusobylo předčasné dospíváni,kdosi to tu i psal že samci nestihnou narůst a předčasně dospějí.
Jo mám, velice jednoduché. Prostě jim to trvá trochu déle no... Děti ve školce taky nemaj pindíky všichni stejně dlouhý...
A vysvetlenie máš?(na tie moje drobce)
Tieto mám pri izbovej teplote bez ohrevu,no ako som písal začal som pomaličky kúriť a tak môže byť.Teplomer mi padol na dno,takže tam nevidím.A tomu ,,šmejdu,, sa i tak nedá veriť.Stále má dáku odchylku.
Edit: zmeraná práve pred sek.laboratórnym teplomerom - 20C
Ano máš pravdu měla to být analní ploutev,né břišní.K těm tvím rybám,pujde o ty typické rané samce,kteří jak mile dospějí tak už dál neporostou a zůsanou zakrslí.Neodchovávaš je v příliš teplé vodě?Já se s takle málímy samci pouze setkávám když je odchovávám v příliš teplé vodě.Teť jak byly přes léto hyce,tak mám v akvárijích plno zakrslíku.Jelikož vysoká teplota jím zrychluje metabolizmus a s tím souvisí i předčasné dospíváni kdy nemají ještě potřebnou velikost.
@amazonia: análna plutva
@for all: u mojich teraz asi 2cm mečoviek pozorujem dva drobce ktoré už majú gonopodium čiastočne vyvinuté resp.sa začala pretvárať plutva.Vie mi to niekto vysvetliť?
LiborSprysl napsal: To že pak narostou ti obří samci, to je jev známý...možná se k tomu Roman vyjádří...za mne je to důsledek toho, že se napřed vyvíjel jako samice a po ní dostal figuru, a pak to přehodil na druhou stranu...
Pardon, nejsem Roman a navíc si dovolím debatu rozšířit z hellerek na mečovky obecně. Zrovna hellerky jsou totiž geneticky velkým oříškem, jak ostatně Roman naznačil, navíc u nich rozdil mezi raními a pozdními není tak zřetelný. A přiznám se, že mě tenhle druh nikdy extra nezajímal, tudíž nevím, jak to u něj přesně je. Ale třeba to co napíšu bude zajímavé, už vzhledem k tomu, že ještě před chvílí se tu tvrdilo, že není raných a pozdních samců
U některých druhů mečovek existují daleko odlišnější formy samců. Rozdíl je dán GENETICKY. Takže to není tak, že by měl samec figuru větší proto, že se vyvíjel jako samice... on to má dopředu dané, že z něj bude pozdní (= velký) samec. Navíc není nezajímavé, že se tyhle dvě formy samců neliší jenom vzhledem, ale mají úplně jinou strategii oplodňování samic. Raní samci se zásadně nedvoří, pozdní samci se naopak dvoří vždy. U těch druhů, kde jsou ty formy nápadně odlišné, by se potom určitě nedalo říct, že raní samci jsou v chovu přínosnější - jsou to takové malé zakrslé rakety

. Např. raný samec X. nigrensis vypadá jako X. pygmaeus, raný samec cortezi je sice krásně vybarvený a s mečíkem, ale nápadně zakrslý a nízkotělý.
U zde probíraných hellerek se ty formy tolik neliší velikostí, spíš řekněme "vzrůstem", princip by ale mohl být stejný - opravdu nevím, jestli je či není, v rámci rodu Xiphophorus jsou poměrně divoké genetické rozdíly. A samozřejmě netvrdím, že samci mečovek dospívají naráz ve dvou vlnách a vše je řízeno geneticky - může se podle konkrétních podmínek stát, že některá ryba dospěje o trochu dříve nebo později než ostatní soukmenovci, to je asi všem v této debatě jasné. Jen jsem chtěla ozřejmit, že raní a pozdní samci skutečně existují a dostanou to do vínku od svých otců.
Že by došlo ke změně pohlaví,si nemyslím,vždy to je samec.Stačí si prohlédnout u samice i pozdního nevyvinutého samce břišni ploutev(samice ji má podctatně větší a jemnějši,samec ji má drobnější,hrubší a někdy i náznak budoucího gonopodia.
Moc si nerozumíme.Vy mluvíte o samci bez meče ale plně vyvinutým gonopodiem.Kdež to ja mluvím o samci který ma na půl gonopodium a na půl ještě břišní ploutev a věřte mi že v takovémhle stupni vývoje samici oplodnit nedokáže.Tá přeměna z břišni ploutve na gonopodium je velice složity proces a aby byl tu samici schopný oplodnit musí být tenhle proces téměř ukončen.To mi je jasné že si nejdříve vytvoří gonopodium a až potom meč.Jde o to v jakém stádiu je gonomodiu a jestli je už funkční.
"raný-pozdní, jak jsem už napsal, pořád samec"
Já už tomu asi začínám rozumět. Ty si myslíš, že označením "pozdní samec" je míněna samice, ze které se později stane samec? To ale snad nikdo nikdy netvrdil
Pozdní samec je prostě samec, který se vyvine později.
Na druhou stranu - čistě teoreticky - ona to, vzhledem k existenci arrhenoidie, skutečně mohla být i samice. Tento fakt prostě nelze vyloučit. A zpětně by se to pohlaví těžko dokazovalo, pokud by tedy ona samice už neměla mladé.
Pro Libora S. Omlouvám se za ty iniciály v předchozí reakci, dělal jsem souběžně i něco jiného a měl jsem správně označit, že L. S. napsal: ..... a ne L. B. a uvědomil si to, až odpoledne v práci, se které jsem se vrátil teprve dnes.
Tím příspěvkem nemůžu potvrdit to vše, co se tu probírá, tedy ani Tvoje hypotézy, poněvadž moje technika chovu je čistě osobitá a neprobíhá ono testování, zda za jiných okolností by výsledky byly totožné.
Přece jsem jasně napsal, že různé zkušenosti jsou mozaikou rozmanitosti - a to ve všech možných proporcích.
Třeba u těch teplot bych musel mít samice stejného typu, již od početí - jejich doby oplození v nestejných hodnotách a to nejen konstantních, ale i kolísajících a stejným způsobem porovnávat vyvíjející se potomky do dospělosti i plného vzrůstu.
I pro vybavenou laboratoř by to mohlo být neúnosné ohledně počtu nádrží a pracovní obsluhy.
V přírodě neměnné - konstantní podmínky i v domovině živorodek určitě nejsou, vliv má roční období s délkou dne, nabídkou potravy, stavem vodní hladiny a změnou různých hodnot vody, k tomu její proměnlivá teplota a jiné.
Ten rozdílný poměr samců je patrný i v chovu jiných, tak zvaně divokých druhů mečovek - nechce se mi o tom psát a příspěvek dělat obsáhlým .
Též bych mohl popsat svoje zážitky s těmi ranými a pozními samci, ale není to nutné, SoRex odvedl precizní práci a dostatečně Tě "zpracoval" . Nic ve zlým.
Foto: Inspirace, jak může vypadat ideální prostředí pro vývoj kvalitních mečovek.
No to už je zase velmi subjektivní...to jestli si samec vrzne nebo ne, to lze poznat podle oplodněných samic a věřte tomu, že i třícentimetroví samci bez meče jsou schopni piňďourkem hýbat na stranu víc než dost...to jsou ti moji tzv. skrytí samci, kteří se tváří, že jsou vlastně samicemi. Viz dominance a subdominance...
Funkční, to znamená schopnost oplodnit, a to platí nejen u mečovek, nejen u živorodek, ale u takové spousty druhů živočichů, že to nelze ani spočíst...Však to pamatujeme, jedna kapka a už to ťapká...

Omyl,z poloviny a nebo ze třetiny vyvinuté gonopodium není v žádném případě vunkčí pohlavní orgán,jelikož ho není samec shopný vytáčet do strany.Vysvětlete mi jak by byl schopný tu samici oplodnit?K tomu ptřebuje aby bylo vyvinuté uplně.Pokud mečovky chováte,tak by jste to měl vědět.Tady spíš uvádite vaší teoriji kterou jste si vyčetl a proto si myslíte že je pravdivá.Jenže já mečovky chovam a pozoruji a to co píši jsou mé zkušenosti a žadná teorie kterou jsem si někde vyčetl.
amazonia napsal: To jste asi jediný kdo tomů věříte že není raný a pozdní samec.Já mám bohužel zkušenosti jiné a věřím že sposta chovatelu mečovek taky.Je pravdá,většina a nebo velká část dospívá standártně v ráném věku,zhruba ve 3 měsícich,ale některým naroste pouze z poloviny gonopodium,
No jo...retarda

raný-pozdní, jak jsem už napsal, pořád samec...tak postupně...některým naroste pouze z poloviny gonopodium...ale to je funkční pohlavní orgán...druhotný znak mečík je při rozmnožování k ničemu. To že pak narostou ti obří samci, to je jev známý...možná se k tomu Roman vyjádří...za mne je to důsledek toho, že se napřed vyvíjel jako samice a po ní dostal figuru, a pak to přehodil na druhou stranu...Mimochodem, tady souhlasím s ing. Krčkem, ti štíhlejší, svižnější jsou pro chov mnohem přínosnější...
A teď k Romanovi...diferenciace= rovná se schopnost rozmnožování? To není z tvého textu pro mne patrné, jak jsem úvodu poznamenal a ty zdůraznil....retarda, my pomalejší...

To jste asi jediný kdo tomů věříte že není raný a pozdní samec.Já mám bohužel zkušenosti jiné a věřím že sposta chovatelu mečovek taky.Je pravdá,většina a nebo velká část dospívá standártně v ráném věku,zhruba ve 3 měsícich,ale některým naroste pouze z poloviny gonopodium,takže jde poznat že se jedná o samce a dal se jeho vývoj zastaví a pokračuje v růstu.Títo samci pokračuji ve vývoji podctatně později.Stalo se mi i že takoví samec pokračoval ve vývoji až zhruba v 7 měsících a plně byl dospělý v zhruba v 9 měsících.Díky tomu dorostl do podctatně větší velikosti než jeho raní sourozenci,kdy míva bez meče okolo 9 cm.
Tak ještě jednou i pro ty pomalejší:
"...v populaci se vyskytují samci, jejichž sexuální diferenciace proběhne výrazně dříve, než u části jejich sourozenců..."
Sexuální diferenciace NENÍ změna pohlaví. U raných/pozdních samců nikdo netvrdí, že by se jednalo o změnu pohlaví.
Ta sice ve směru samice-samec existuje, ale to je zase jiná pohádka...
SoRex napsal: OK, omlouvám se, reagoval jsem pouze na tvrzení o teplotě, ke které se ing. Krček opravdu nikdy nevyjadřoval.
ALE tvrzení (Tvoje), že "není raných a pozdních samců" je nepravdivé. Každý, kdo se delší čas zabývá chovem mečovek ví, že v populaci se vyskytují samci, jejichž sexuální diferenciace proběhne výrazně dříve, než u části jejich sourozenců. Mnohokrát, mnohokrát odpozorováno u různých chovatelů, v různých podmínkách u různých populací.
A nevěřím, že by sis toho nevšiml, když sis všiml jinak extrémně vzácné funkčnosti arrhenoidního samce z fertilní samice (pro ostatní - toto je téma jiného diskusního vlákna).
Není nepravdivé mé tvrzení ..."není raných a pozdních samců", pokud připustíme, že jednou samec, navždy samec. A opravdu jsem se za 40 let nesetkal s tím, že by se samec změnil v samici. Zmiňuji to v této debatě několikrát...Pokud se napřed nevyvíjí jako samice a pak si to "rozmyslí"...

...ale jinak díky za dovzdělání...
"Labilní pohlavní základ není totožný výraz s chromozomální nestabilitou, pokud chromozomy nejsou jednoznačně rozlišeny?"
Není.
"Labilní pohlavní základ" u mečovek je dán polygenním určením pohlaví. Jinými slovy; jejich pohlaví určují jak pohlavní chromozómy (a kupodivu samci mohou být i s chromozómem X), tak skupina dalších chromozómů, které se uplatňují ve vzájemných vazbách, takže je pohlaví určeno až v průběhu embryogeneze (nikoli hned po oplození, jak jsme zvyklí u většiny obratlovců). Na tyto vazby (resp. jejich projev) má rozhodující vliv již dříve zmiňovaný mix vnějších faktorů (až na jednu výjimku, a tou je kombinace pohlavních chromozómů YY - to jsou vždy samci).
"Chromozomální nestabilita" (používanější je "syndrom chromozomální nestability") je termín pro zvýšenou lámavost některých chromozómů pod mutagenní zátěží. Např. UV záření. Její projev je nejčastěji spojen se snížením imunity.

Takže se samčím pohlavím by to mohlo mít společné snad jen to, že tito nejsou imunní vůči sexuální atraktivitě samic

OK, omlouvám se, reagoval jsem pouze na tvrzení o teplotě, ke které se ing. Krček opravdu nikdy nevyjadřoval.
ALE tvrzení (Tvoje), že "není raných a pozdních samců" je nepravdivé. Každý, kdo se delší čas zabývá chovem mečovek ví, že v populaci se vyskytují samci, jejichž sexuální diferenciace proběhne výrazně dříve, než u části jejich sourozenců. Mnohokrát, mnohokrát odpozorováno u různých chovatelů, v různých podmínkách u různých populací.
A nevěřím, že by sis toho nevšiml, když sis všiml jinak extrémně vzácné funkčnosti arrhenoidního samce z fertilní samice (pro ostatní - toto je téma jiného diskusního vlákna).
SoRex napsal: Mimochodem; u mečovek je pohlaví polygenní (není určeno přímo a výhradně pohlavními chromozómy, které navíc nejsou jednoznačně rozlišeny), tedy nikoli "chromozomálně nestabilní".
To, že na tento labilní pohlavní základ má v jisté fázi zárodečného vývoje vliv teplota a chemismus vody, ale také třeba hormony, bylo laboratorně prokázáno. Ovšem rozhodně to nelze jednoduše označit závislostí přímé, či nepřímé úměry. Ona hranice zvratů je díky poměrům zmíněných parametrů tak subtilní, že praktickou zkušenost s ní prostý akvarista asi získat nemůže.
Přiznám se upřímně, že mám mnohem raději sny zcela jiné, než abys v nich Romane vystupoval ty a mečovky

...Ale je vidět, že ti nelze upřít pedagogické schopnosti.

Korektorské chyby jsem odstranil a článek poslal redakci k opětovnému schválení, protože si nemyslím, že by vznikl z nudy a za těmi řádky si stojím...
Ještě se ale vrátím k tvým řádkům...
Pokud pročteš tu přestřelku o závislosti vzniku samců u mečovek, pak ale opravdu zcela jistě myslím, že nejsme v rozporu...Vlivů je spousta a jsou nepopíratelné. A ani já jsem se nesnažil je popírat. I podle mne to nejsou konstanty, které by se daly definovat. A proto asi vznikla ta debata, protože jak zaznělo, že je to definitivně potvrzeno, jak vznikají u mečovek samci, to jsem nezkousl. Tedy ty raní a pozdní samci, teplá či studená voda. Protože ten mix vlivů je dán tedy nejen tou teplotou, chemismem a dalšími parametry vody, (myslím, že těch vlivů je i více, jak jsem zmínil třeba hustotu osídlení nádrže), ale hlavně tím kterým kmenem šlechtěných mečovek. Což by mělo být zcela shodné vyjádření jako to tvé.
Padla pedagogova slova na úrodnou půdu?
P.S. "Labilní pohlavní základ" není totožný výraz s chromozomální nestabilitou, pokud chromozomy nejsou jednoznačně rozlišeny? Ne že bych tě chtěl časově vysávat, ale nějak mi uniká ten rozdíl...

SoRex napsal: "To je evidentní ctitel mnohokrát i publikovaných teorií ing. Krčka, o nichž ale už i vědecká populace pochybuje."
- pokud to tvrdíš, potom by bylo fér, pokud bys byl schopen to dokázat. Jenže to jistě nebudeš, protože já "náhodou" vím, že on tento názor nezastává a ani praktickou zkušenost s tím nemá. A že by teoreticky mohl, po 60 letech odchovů
"Raní" a "pozdní" samci jsou bezpochyby minimálně jednou publikovaným termínem ing.Krčka. Jinak děkuji za pregnatní zpřesnění mých tvrzení...

"To je evidentní ctitel mnohokrát i publikovaných teorií ing. Krčka, o nichž ale už i vědecká populace pochybuje."
- pokud to tvrdíš, potom by bylo fér, pokud bys byl schopen to dokázat. Jenže to jistě nebudeš, protože já "náhodou" vím, že on tento názor nezastává a ani praktickou zkušenost s tím nemá. A že by teoreticky mohl, po 60 letech odchovů
Mimochodem; u mečovek je pohlaví polygenní (není určeno přímo a výhradně pohlavními chromozómy, které navíc nejsou jednoznačně rozlišeny), tedy nikoli "chromozomálně nestabilní".
To, že na tento labilní pohlavní základ má v jisté fázi zárodečného vývoje vliv teplota a chemismus vody, ale také třeba hormony, bylo laboratorně prokázáno. Ovšem rozhodně to nelze jednoduše označit závislostí přímé, či nepřímé úměry. Ona hranice zvratů je díky poměrům zmíněných parametrů tak subtilní, že praktickou zkušenost s ní prostý akvarista asi získat nemůže.
amazonia napsal: Souhlasím s O,když máte v rybárně konstatní teplotu,tak s čeho jste vyvodil váš závěr,já to mám vyzkoušené osobně.Navíc jste uváděl že v rybníčku je podctatně víc samic,pro to a pro to.Neuvažoval jste třeba že je tam víc samic právě pro to že tam je podctatně nižší teplota než u vás v rybárně? Samozřemě souhlasím že na to jesli se vyvinou samci a nebo samice bude nejpíš víc faktorů.Stojím si ale za tím že teplota bude mít klíčovou roli(má zkušenost)
Neuvažoval, protože do rybníčku se dostávají ryby podle toho, jak projedou odkalovacím potrubím. Pokud bych měl hodnotit poměr pohlaví rybek narozených v rybníčku, pak je téměř shodný s tím, co znám z rybány. A opět se vrátím i u vás ke genetickému vybavení jednotlivých ryb...Dvě samice stejné barvy v rybníčku vrhnoucí také nedají větší množství samic než samců. Jiná ze stejné linie naopak dá těch samic více. A to mají tu chladnou vodu. Zajímavé je, že mnohé mladé ryby se začínají vyvíjet jako samice. Dokonce jsou evidentně oplozené...a ejhle najednou zástava, skvrna mizí a je tu samec jako vyšitý. Já si myslím, že to jen potvrzuje tu chromozomální nestabilitu...Ne rozdíl v teplotách.
0 napsal: Bez souběžného testování několika kolekcí jednotného "materiálu" v rozdílném prostředí, např. těch teplotních rozdílů a podob., nemohou být vykazovány adekvátní výsledky.
...i tak různé druhy a variety podmínky podobné a přesto u jednotlivých forem - kmenů X. helleri jsou výsledky rozdílné, i co do poměru samců a samic v dlouhodobých ukazatelích - myšleno, že u některých linií po více let převažují buď samci, nebo u jiných samice.
Okrajově ohledně vývoje samců. Bylo publikováno, že u mladých samců je dospívání - tvorba typických znaků, jako je gonopodium a mečík, zpomaleno, když vidí již dospělé samce, kteří by je jinak brzy, ještě malé pronásledovali. Jenže na tom se podílí i do vody vylučované hormony dospělých ryb, což by se nemělo opomíjet a pak, což je správně neustále opakováno, i celková kvalita vody, která má být co nejméně zatížena dusíkatými látkami, aby ryby předčasně nedospěly a co nejvíce ve zdraví narostly.
Ale vždyť vy vlastně jen potvrzujete to, že rozhodující roli ve vývoji pohlaví hrají chromozomy...různé druhy a variety podmínky podobné a přesto u jednotlivých forem - kmenů X. helleri jsou výsledky rozdílné, i co do poměru samců a samic v dlouhodobých ukazatelích - protože prvotní je genový mix a pak ty další okolnosti...
Co se týká okukování mladých samců...to co píšete možná funguje u nestejně starých ryb. A bude souviset i u živorodek existující dominancí a subdominancí. Pinďourka klidně kluk má, ale meč schovává, to je celkem běžné. U stejně starých ryb to bude zase jinak. Já mladé s dospělými nemám, takže to s vylučovanými hormony bude těžké...
Souhlasím s O,když máte v rybárně konstatní teplotu,tak s čeho jste vyvodil váš závěr,já to mám vyzkoušené osobně.Navíc jste uváděl že v rybníčku je podctatně víc samic,pro to a pro to.Neuvažoval jste třeba že je tam víc samic právě pro to že tam je podctatně nižší teplota než u vás v rybárně?To jak to myslel s těmi rannímy a pozdnímy samci jsem pochopil,zas ze mě nědělejte hlupáka.Dokonce jsem to už někde i četl že se z potomstva od ranních samců vyvijejí spíš samci a naopak ale zatím se mi to nepotvrdilo.Navíc mám vyzkoušené že při nižšších teplotá je větší šance že tam budou pozdní samci,u vysokých teplot se vyvíjejí spíše ranní,jelikž při vysokých teplotách se u nich o dost zrychlí metabolizmus a s tím i souvisí předčasné dospíváni,kdy nemají ještě potřebnou velikost.Samozřemě souhlasím že na to jesli se vyvinou samci a nebo samice bude nejpíš víc faktorů.Stojím si ale za tím že teplota bude mít klíčovou roli(má zkušenost)
L. B. napsal: Mám v rybárně teplotu víceméně konstatní..
Podle čeho pak jsou vyvozeny ony úvahy ? Bez souběžného testování několika kolekcí jednotného "materiálu" v rozdílném prostředí, např. těch teplotních rozdílů a podob., nemohou být vykazovány adekvátní výsledky.
U mne mají ryby poměry jiné, i tak různé druhy a variety podmínky podobné a přesto u jednotlivých forem - kmenů X. helleri jsou výsledky rozdílné, i co do poměru samců a samic v dlouhodobých ukazatelích - myšleno, že u některých linií po více let převažují buď samci, nebo u jiných samice.
Okrajově ohledně vývoje samců. Bylo publikováno, že u mladých samců je dospívání - tvorba typických znaků, jako je gonopodium a mečík, zpomaleno, když vidí již dospělé samce, kteří by je jinak brzy, ještě malé pronásledovali. Jenže na tom se podílí i do vody vylučované hormony dospělých ryb, což by se nemělo opomíjet a pak, což je správně neustále opakováno, i celková kvalita vody, která má být co nejméně zatížena dusíkatými látkami, aby ryby předčasně nedospěly a co nejvíce ve zdraví narostly.
Libore, na zjištění některým poznatků, ta Tvá rybárna nemusí stačit . Různé zkušenosti jsou mozaikou rozmanitosti.
To platí i pro Tvůj poslední článek o kanibalismu rodičů, který jsem pociťoval, tak trochu, jako napsaný z nudy a následky se projevily.
Samozřejmě, ani já nejsem vševědoucí a stále se i na vlastních chybách učím . Chovu zdar.
Není raných či pozdních samců.....
Už to tady ve vlákně je...Jsou samci u nichž se pohlavní znaky vyvinou dříve, a ti u nichž se vyvinou později. A na svědomí to mají chromozomy. Jejich vliv na pohlaví mláďat lze vysledovat stěží, protože se vyvinou po několika letech i samci schopní reporodukce ze samice, která měla mladé. Tento jev nebyl pozorován jen u mečovek, ale třeba také i u ok (i když u těch nevím, jak je to s tou další reprodukcí). Tudíž těžko lze tvrdit... jestli se vyvinou samci a nebo samice má vliv jestli jsou potomci od ranních a nebo pozdních samců.U ranních samců se prý rodí víc samců a za to u pozdních samců se rodí víc samic.
Jestli u mého článku použila Markéta spojení "akvaristická latina", pak tvrzení o raných a pozdních samcích je skutečně spíše více než zprávou zmíněného rádia.
Mnohem více hraje roli velikost nádrže, kvalita vody a množství podávané potravy. V případech bazénového odchovu s velikou cirkulací vody a dostatku potravy je samic mnohonásobně více než samců. Případně je poměr vyvážený. V přehuštěných nádržích je samců nadbytek.
Pokud jsme u těch teorií...u velkého množství druhů živorodek bývá samců i za ideálních podmínek vždycky nepatrně více. Což asi souvisí se způsobem rozmnožování těchto ryb a tím, jak si samice vybírají partnery, s nimiž jsou ochotny plodit potomky...
amazonia napsal: S konečnou platností mužu říct že teplota má vliv jestli se vyvinou samci a nebo samice.Kontaktoval jsem jednoho mého známeho který živorodky a převážně mečovky chová víc jak 40 roku,šlechtí je,jezdi s nimy po vystavách a získal spousty ocenění a tenhle člověk mi to potvrdil.Taký pry to jestli se vyvinou samci a nebo samice má vliv jestli jsou potomci od ranních a nebo pozdních samců.U ranních samců se prý rodí víc samců a za to u pozdních samců se rodí víc samic.

Ha! A už je tady Radio Jerevan zase! A takhle to vzniká...Konečná platnost...
To je evidentní ctitel mnohokrát i publikovaných teorií ing. Krčka, o nichž ale už i vědecká populace pochybuje...Navíc vám to řekl nepřesně, a nebo vy jste to blbě reprodukoval...těmi ranními samci nemyslel ryby s gonopodiem zrozené ráno.

V podání ing. Krčka se jedná o samce rané...Chromozomy možná "ovlivní" (spíše se toho domnívá) ten váš informátor souhrou náhod, a přikládá to jen jednomu aspektu. Naprosto nesmyslně nazýváním samců. Tedy směle do sporu...Není raných či pozdních samců.....Nevím jestli mečovky chovám zrovna 40 let, po výstavách s nimi nejezdím a ani je nijak výrazně nešlechtím, ale vystřídal jsem tři různé druhy vod, v nichž jsem je měl. A jednoznačně mohu potvrdit, že se změnou vody se mění zároveň poměr pohlaví u narozených rybek. Teplota v tom roli hrát nemůže nijak zásadní, protože tu udržuji od pravěku prakticky stejnou...
S konečnou platností mužu říct že teplota má vliv jestli se vyvinou samci a nebo samice.Kontaktoval jsem jednoho mého známeho který živorodky a převážně mečovky chová víc jak 40 roku,šlechtí je,jezdi s nimy po vystavách a získal spousty ocenění a tenhle člověk mi to potvrdil.Taký pry to jestli se vyvinou samci a nebo samice má vliv jestli jsou potomci od ranních a nebo pozdních samců.U ranních samců se prý rodí víc samců a za to u pozdních samců se rodí víc samic.
Raviolka napsala: LiborSprysl napsal:...bavíme se o konkrétní skupině živorodek a ten žije především pouze v jednom druhu biotopu - tekoucí vodě.O které skupině se tedy bavíte konkrétně? O xifách? O mečovkách? Nebo v tomto konkrétním případě o mečovkách šlechtěných, které v sobě mají naprostou většinu genů X. helleri? Já totiž taky nemám moc ráda tohle zevšeobecňování, že "živorodky potřebují to a to", ani pokud se to aplikuje na xify nebo mečovky 
Tak si dovolím upřesnit: Hellerky jsou z mečovek ekologicky zdaleka nejplastičtější, jinými slovy dokáží velice dobře žít v různých podmínkách a je to jejich přirozené prostředí. Běžně obývají i vody stojaté a vyskytují se v nížinách, což pro jiné mečovky neplatí.
Takto podáno máš samozřejmě pravdu. O schopnostech "žití" živorodek v přírodě jsem toho přečetl docela dost, i tuším od tebe

Ale šlechtěním X.helleri nedošlo ke zkvalitnění genového vybavení, nýbrž naopak. Tudíž byť jsou v přírodní podobě "ekologicky zdaleka nejplastičtější", v uzavřené nádrži si na "hýčkání" potrpí...
LiborSprysl napsal:...bavíme se o konkrétní skupině živorodek a ten žije především pouze v jednom druhu biotopu - tekoucí vodě.O které skupině se tedy bavíte konkrétně? O xifách? O mečovkách? Nebo v tomto konkrétním případě o mečovkách šlechtěných, které v sobě mají naprostou většinu genů X. helleri? Já totiž taky nemám moc ráda tohle zevšeobecňování, že "živorodky potřebují to a to", ani pokud se to aplikuje na xify nebo mečovky

Tak si dovolím upřesnit: Hellerky jsou z mečovek ekologicky zdaleka nejplastičtější, jinými slovy dokáží velice dobře žít v různých podmínkách a je to jejich přirozené prostředí. Běžně obývají i vody stojaté a vyskytují se v nížinách, což pro jiné mečovky neplatí. A pokud se snad bavíte o xifách, tak mezi nimi je dokonce jeden vyložený specialista na vody stojaté (X. maculatus).
Na tom,že 20C a viac je lepšie sa zhodneme.No ani pri poklese či nižšej to nie je až tak strašné ak to netrvá dlhodobo.I v byte určite človek vetrá a tak tam nemáme konštantne rovnakú teplotu.V zime zas prikúrime.
Ten nick mám zo školy pretože sa volám Praško a volali ma Prašan(alebo neoficiálne Apač).Tu však nešiel dať mäkčeň,tak som prasan.(možno by to pôsobilo inak ak by som tam mal veľké P)
PS:článok prečítaný

amazonia napsal: To že má vliv teplota na poměr pohlaví jsem uvedl jako fakt hlavně s toho důvodu,že s tím mám skušenost.V létě když jsou teploty vysoké tak se mi vyvíjeji spíše samci,kteří dospívaji už někde kolem 3 cm,takže jsou spíše drobní.Za to v zimě,když sou teploty nízké se mi vyvíjejí spíše samice a samci dospívaji někde v 5cm,takže dorostou do podctatně větších rozměrů.
Každá ryba potřebuje něco jiného a nejde je házet do jednoho měchu jenom proto že obývají tropy a subtropy.Některá ryba obývá prosluněné říčky a pomalu tekoucí potoky a jiné zas obývají horské potoky.Například u lábyryntek může teplota vystoupnout až ke 30 c a u živorodek je vhodnější teplota kolem 20 aby byl zajištěn zdárný vývoj.
Ne! Na pohlaví všeho od xif mají vliv především chromozomy a ty ovlivňuje mnohem více vlivů než je teplota. Léto - zima v tom roli vůbec nehraje! Mám v rybárně teplotu víceméně konstatní...ovšem třeba při změně krmení, a toho je v létě přehršel na výběr, to se poměry velmi mění...
K tomu kde ryby žijí nemá cenu polemizovat, bavíme se o konkrétní skupině živorodek a ten žije především pouze v jednom druhu biotopu - tekoucí vodě. Teplotní interval se u živorodek pohybuje od nějakých 16 (třeba P.caudomaculatus, nebo mnohé gudeje) až po 30 a více (jako jsou oka, nebo ryby ze stojatějších vod)...
prasan napsal:
1.nemal som tak malý ohrievač preto sú pri teplote akú mám v byte
2.táto teplota im v mojom prípade nevadí a na potravu sa doslova vrhajú (teplota musí byť o dosť nižšia aby sa správali ako popisuješ)
3.ide o mini nádobku bez dekorácií a substrátu(jediná ako tak fungujúca rastlinka je tam Echinodorus), smelo môžem tvrdiť ani jedna neumrela v dôsledku nízkej teploty to by som mŕtvolku hneď našiel
4.veľká časť ochorení ma drastickejší priebeh práve pri vysokej teplote,preto v mojom prípade pokladám nižšiu teplotu za veľké +.Ak by sa mi niečo objavilo viem rýchlejšie a efektívnejšie reagovať
5.v chladnejšej vode a lepšom okysličení je menšia pravdepodobnosť,že pri prekŕmení ryby padnú na vysoké NO2
6.rybky mi krásne a rýchlo rastú,doteraz som nemal s nimi žiaden problém/ žiadne stiahnuté plutvy a pod.
Ten nick je mi fakt trochu žinantní Rado...

Zkušenosti s konkrétním akváriem se dají zevšeobecnit těžko...nevím jakou máš vodu. V případě vody měkčí není opatrnosti nazbyt. A chápu nižší teplotu, protože nejsi u akvária celý den. Já jsem netvrdil, že by ryby měly při nízké teplotě umírat, či by jim měla vadit, já jen tvrdím, že pro vývoj je optimálnější teplota nad 20 stupňů
To že má vliv teplota na poměr pohlaví jsem uvedl jako fakt hlavně s toho důvodu,že s tím mám skušenost.V létě když jsou teploty vysoké tak se mi vyvíjeji spíše samci,kteří dospívaji už někde kolem 3 cm,takže jsou spíše drobní.Za to v zimě,když sou teploty nízké se mi vyvíjejí spíše samice a samci dospívaji někde v 5cm,takže dorostou do podctatně větších rozměrů.Stal se mi i případ že z 80 mečovek mi vyrostl pouze jeden samec ale ten byl krasavec,bez meče měl min.nějakých 9 cm.Samozřejmě 17 - 18 c,je už málo.Spíš bych doporučil nějakých 20 - 21 c.Vyšší teplota udělá víc škody než užitku.Ryba stejně rychlej neporoste ale pouze se u ní docílí předčasné dospívání a skracuje se jím život.Tak pro zdárný vývoj je vhodnější chladnější voda(vlastní skušenost)Každá ryba potřebuje něco jiného a nejde je házet do jednoho měchu jenom proto že obývají tropy a subtropy.Některá ryba obývá prosluněné říčky a pomalu tekoucí potoky a jiné zas obývají horské potoky.Například u lábyryntek může teplota vystoupnout až ke 30 c a u živorodek je vhodnější teplota kolem 20 aby byl zajištěn zdárný vývoj.
Z cehoz plyne pouceni, ze Tve ryby na NO2 nepadnou

.
Holé sklo som myslel akvárium bez substrátu.Na fotografii čo som dal je hádam dostatočne vidno bežný bublifuk čo tam mám.
Ale ne, to jsme se nepochopili.
Kdyz nemas zadnou filtraci, jen hole sklo, nefunguje (temer) nitrifikace a ryby vylucuji amoniak, ktery zustava jak je.
Kdyz mas slusnou filtraci, NH3 rozpusteny ve vode se nitrifikaci prevede na NO2 a pak na neskodny NO3.
Pokud nefunguje nitrifikace vubec, ryby odejdou na cpavek. Pokud dokonale, na NO2 neodejdou, kontinualne se prevede na NO3.
Takze predpokladam, ze na NO2 ryby odejdou jen v pripade, ze z cele nitrifikace funguje nitritace a nefunguje nitratace, coz je nejcasteji pripad zabihajicich se akvarii.
Hlavně by ten filtr měl být dobře zaběhlí aby účinně ten čpavek odbourával a v akváriu se nehromadil.Alespoň měsíc v provozu.
Od toho je výmena vody a správne fungujúca filtrácia,aby sa čpavok nehromadil.
Vcelku logicke, jen ryby Ti spis mohou padnout rovnou na NH3 (cpavek), nez na NO2.
Prečo mám mečovky tak ako som napísal:
(toto nie je návod ako ich chovať a či je to ideálne,je to len môj postup - niekde funguje inde zase nemusí)
1.nemal som tak malý ohrievač preto sú pri teplote akú mám v byte
2.táto teplota im v mojom prípade nevadí a na potravu sa doslova vrhajú (teplota musí byť o dosť nižšia aby sa správali ako popisuješ)
3.ide o mini nádobku bez dekorácií a substrátu(jediná ako tak fungujúca rastlinka je tam Echinodorus), smelo môžem tvrdiť ani jedna neumrela v dôsledku nízkej teploty to by som mŕtvolku hneď našiel
4.veľká časť ochorení ma drastickejší priebeh práve pri vysokej teplote,preto v mojom prípade pokladám nižšiu teplotu za veľké +.Ak by sa mi niečo objavilo viem rýchlejšie a efektívnejšie reagovať
5.v chladnejšej vode a lepšom okysličení je menšia pravdepodobnosť,že pri prekŕmení ryby padnú na vysoké NO2
6.rybky mi krásne a rýchlo rastú,doteraz som nemal s nimi žiaden problém/ žiadne stiahnuté plutvy a pod.

Abychom si to zase trochu upravili...(pardon, vy nejste s prasanem žádní nedůtklivci jako někdo...

)
am....
Vliv teploty na pohlaví mečovek prokázán nebyl tak, aby se to dalo uvádět jako fakt! Mečovky jako chromozomálně neustálené ryby reagují na mnoho podnětů a zcela bez varování máte z hejna samic půlku samců bez ohledu na teplotu.
pra...
Mečúniky zvládajú u mňa výmenu o 17-18C vode (v izbe a aj v nádržke max.20C) Sú takto otužilejšie.
Jasně že zvládají

ale je to to, co je pro jejich vývoj ideální? Rybky tropické a subtropické vůbec netouží být ruskými mužiky či Františkem Venclovským, hledám-li příměr pro otužilce. Samozřejmě, že není nutné je "přetápět", jsou to převážně říční ryby. Ale u mláďat je to malinko trochu jinak, pokud použijeme hlavu...

Od matky jsou vodou odplavena...ještě to nejsou velcí plavci...kam odplavou? Do mělké tišinky u břehu...a jaká tam bude voda? No přece teplejší než v tom proudu, někdy dokonce hodně teplá. Takže kdy začít s tréninkem na překonání kanálu La Manche? Ve věku, kdy ryby jsou už dostatečně odolné a schopné otužileckého tréninku.
Mimochodem...studená voda - a to 17-18 stupňů pro mladé tedy rozhodně je! - zpomaluje již tak nedokonalý metabolismus živorodek a ty blbě žerou.
Já tedy dospělce mám klidně i při deseti stupních ještě v rybníčcích, ale to co tvrdím, za tím si stojím!
A abych ještě k těm samcům něco utrousil...
Sice na mé názory někteří odborníci vraští čelo, ale vyslovím smělou hypotézu, a skoro bych řekl, že je na ní více než na teplotách, pH, krmení, parametrech vody a já na čem ještě někteří uvádí.
Tak tedy: U šlechtěných mečovek nejvíce samců vzniká v důsledku těsných prostor, v nichž jsou mladé ryby odchovávány. A to z toho důvodu, že si nějakým způsobem uvědomují, že bude-li přehršel samic, bude při sexuálním apetitu samců brzy nádrž plná mladých. A bude ještě těsněji.
U divokých mečovek je to ovšem teorie neplatná, tam je aspektů mnohem více.
Trochu ta teorie souvisí s řádky, které, jak jsem slíbil po návratu ze špitálu, jsem odevzdal redakci. Po prvních porodech samic se situace velmi výrazně mění...ale to bych se opakoval, počkejte na schválení článku redaktory...

Mečúniky zvládajú u mňa výmenu o 17-18C vode (v izbe a aj v nádržke max.20C) Sú takto otužilejšie.Rovnako ako písal kolega som začal rozklmovať artémiou a až neskôr prišlo suché krmivo.Skúšal som rozkrmovať i suchou(u mňa to tiež fungovalo) no prírastok veľkosti nebol boh vie čo.Síce i takto dokážeš vychovať krásne veľké ryby,no je to beh na dlhú trať.
Ona voda vubec zapachat nemusi, dokonce muze byt vylozene kristalova, a zaroven muze byt totalne jedovata. A pak si zmeris vodu, ktera pachne hur nez zmokly pes, pac se udelal na hladine mensi kolacek Sinice. No a koukas jak puk, pac dusik ve vsech podobach skoro zadny.
Ano, voda smrdici jako zumpa asi nebude uplne fajn, ale v akvariu bych rozhodne nebyl klidny jen proto, ze se mi zda voda super cichem i na pohled. To ze v ni umiraji rybicky je dostatecne proto, abych takovou vodu odsoudil jako spatnou a i kdyby to bylo nepravem, ze rybicky odchazeji na neco jineho, neudelam (ve vetsine pripadu) spatne, kdyz ji vymenim (jak pise Roman, vyvetram).
Sakra, asi mne ten Roman nakazil, ale nakonec dik mu za to

.
Ale ber to jen jako dovetek, urcite mas sve rybicky rada a nemusime Te presvedcovat na 2x

.
Men vodu kazdy den, ted musis.
Chtělo by to krmit vícekrát za den a hlavně živím ciklopem.Jak při krmení uděláš ze začátku chybu.Tak už se to těžko dohání.
Geminka akvárko ako píšeš si vybrala len na rýchlo.Aj takáto odchovnička potrebuje trocha zabehnúť.Odkaluješ príležitostne.Pri drobcoch ktoré kŕmiš denne treba meniť vodu minimálne raz týždenne a vždy aj odkalovať.Pri mečúňoch duplom.Sú to babroši viď. moja mini odchovnička.
Dňa 17.9.2013 sa nám narodilo 112 malých mečuniek. Všetko bolo v poriadku, ale od minulého týždňa mi uhynulo 40 kusov. Už ich je len okolo 7O. Denne uhynie aj 10 kusov. Kŕmim pomrvenými vločkami ľx denne a krmivom pre poter. Minulý týždeň som ich začala trošku prikrmovať mrazenými červíkmi nadrobno nakrájanými žiletkou a myslím, že odvtedy hynú vo veľkom. Čo sa stalo? Tu sú
rybicky.net/nadrze/19047
Zob sem, zob tam,
nám už je to všetko jedno.
Zob sem, zob tam,
nám už je to fuk.
Sorry za umiestnenie mamky do tejto ani nie nádržky a sorry za nie moc foto.Okolnosti viac na teraz nedovoľujú.
Niečo cez 50 určite,tak nech si zobne ak chce.

(no už je asi neskoro,rastú dosť rýchlo)
Kdyby to vyšlo bylo by to super. Článků na toto téma, zvláště nebiologicky založeného člověka, jsem na internetu moc nedohledal. A téma je to zajisté zajímavé.
Tím spíš nevěřím tomu, že si matka nezobne...

Súhlas,ale keď som v práci?

prasan napsal:Tak v mojom prípade som začal kŕmiť na druhý deň po pôrode.
Což je mimochodem ale úúúúplně špatně, protože malé rybky se začínají futrovat po několika hodinách - když to není okamžitě - od porodu. A tím se jim dostane mnohem větší šance na přežití, protože si dá i matka potravu, za níž se nemusí honit...

0 11.10.2013 10:22 - To rozplávanie som myslel ako spomenul romant.Niekoľko hodín po pôrode často mladé len tak stoja a trocha to trvá než začnú plávať-unikať.To je asi to nakritickejšie obdobie.Tak v mojom prípade som začal kŕmiť na druhý deň po pôrode.
romant napsal: Já na toto téma mám poučku, tedy snad je správná, že nejkritičtější po porodu je několik hodin kdy to sežrání hrozí nejvíce a posléze je omladina akceptována, alespoň tak jsem to odsledoval a jak píšeš, to množství rostlin je tak trochu zavádějící, ale akvaristovi hobbystovi pomáhá.
U většiny druhů tomu tak je...ještě jsem zapomněl na jednoho významnějšího predátora, a tím je X.eiseni. Ovšem třeba u pávčat to neplatí s ohledem na žravost samic docela dlouho. Jak jsem psal níže, je to na delší besídku...
Já na toto téma mám poučku, tedy snad je správná, že nejkritičtější po porodu je několik hodin kdy to sežrání hrozí nejvíce a posléze je omladina akceptována, alespoň tak jsem to odsledoval a jak píšeš, to množství rostlin je tak trochu zavádějící, ale akvaristovi hobbystovi pomáhá.

prasan napsal: Tak či tak som skôr za to nejedenie.Kŕmil som ju totižto len raz týždenne.Až niekoľko dní na to ako sa malé rozplávali som začal kŕmiť denne.
Myslím,že pri takom kŕmení ak by žrala,tak minimálne polovica je fuč.
No to je možná trochu omyl vyplývající z nedostatku pozorování a trochu nepochopení toho co píšu...Až niekoľko dní na to ako sa malé rozplávali som začal kŕmiť denne. (??? jak ako sa malé rozplávali....plavou po porodu většinou podle druhu ihned )
Porodivší živorodka není programově lovec, pokud se nejedná třeba o A.robustus nebo B.belizanus. Avšak dostane-li se mládě do nejbližšího kontaktu samice, a často paradoxně matky, tak se nezdráhá takového jedince sežrat kdykoliv v čase, pokud jej lze nacpat do huby. Tedy nejrizikovější čas je od porodu. Posléze se v mladých probouzí obranné reflexy a jejich šance na přežití stoupá...jak tady všichni píšete o těch kytkách a tak...Ale to je spíš na " delší vědeckou dišputaci", než na besídku přesvědčeného, že jeho mečovka mladé nežere s tím kdo ví, že každá živorodka - i ta nejmenší - si mládě dá. Zatím moje pooperační rekonvalescence probíhá více než dobře, takže asi zatím ještě nebudu mít čas, ale už delší čas na toto téma slibuji pár řádků navíc. No třeba to ještě vyjde...

Tak či tak som skôr za to nejedenie.Kŕmil som ju totižto len raz týždenne.Až niekoľko dní na to ako sa malé rozplávali som začal kŕmiť denne.
Myslím,že pri takom kŕmení ak by žrala,tak minimálne polovica je fuč.
Libor ozaj.Možno tu ale zafungoval fakt,že núdzová nádržka má len 5L (takže sa to ani nádržkou nazvať nedá) a samička pri pôrode bola možno trocha v strese.Stále sú mladé pri mamke no už za ten čas riadne na artemke podrástli.Síce nevylučujem,že zopár zjedených by som si pri cca 50 čo porodila nemusel všimnúť.

prasan napsal: Ešte by ti zo stresu porodila predčasne.Moja samica nežerie mladé vôbec a myslím,že v rastlinnom akva ako máš niečo určite prežije.
Nevěřím...

Každá ryba, zvláště živorodka si ráda zobne...

Ešte by ti zo stresu porodila predčasne.Moja samica nežerie mladé vôbec a myslím,že v rastlinnom akva ako máš niečo určite prežije.
och děkuji

toš budu se za ní honit jak blázen? no nebudu

z toho už jsem vyrostla

No konečně někdo s rozumným konstatováním.


moje mečovka je těhotná,ale chytit ji je nadlidský výkon! Naštvala mě až tak že ji tam nechám at si dělá co chce

Klidně at si je sežere

0 15.09.2013 16:49 Verka2011 – Mečovka + málé

ahoj, čeká malé? Jestli ano, jak dlouho to ještě potrvá než je vyprdne?... Díky za odpovědi Verka2011
Já bych spíš řekl, že už má porozeno a že to bude trvat tak 3 týdny, než se znovu zaplní a porodí. Ta skvrna tam sice je, ale je dost malá.
Tím bych se netrapila,výtvor dobře podminky a nech to na ni

Keď sa jej bude chcieť a budú na to vhodné podmienky.
a nevíte kdy přibližně porodí?
Vypada ze ano

0 08.09.2013 10:09 Ctirad – Těhotenství

Ahojte,chtěl bych se zeptat ,jestli je moje rybička těhotná...?

taková samice v očekávání být nemusí, i kdyby se samec snažil sebevíc. A to ještě navíc porodit mohla, takže nakonec ještě má "zbytek skvrny" jako většina živorodek, a začne u ní přeměna...řitní ploutev samice, skvrna je, samec blázní, a transsexuální ryba se tlemí jeho snahám, protože ten chudák ještě neví, že ona už je ve "vnitřním těle" samcem rovněž. Takže taková neporodí..
Velmi dobře řečeno, až jsem se pousmál, jak trefné. Něco jsem o tom četl v odborné literatuře a pak se mi přesně takový mladý tranďák objevil v akva. Porodila jednou, přežilo asi 15 kousků a pak se jí udělal takový mrňavý náznak "meče" a od té doby netloustne, zkoušel jsem ji i odlovit, i když se kolem toho oba samci pořád motaj jak vzteklý...

Neporodí už nikdy, to je mi jasný, ale stejně si jí nechám, vypadá krásně...

A ja se to snazil tak zjednodusit, tos mi teda dal na prdel

. Tak si mu ted porad sam, chtel jsem ho uklidnit, ze jeho samice male ceka... a ted todlencto s transsexualitou

.
0 06.09.2013 14:15 guly – aaaa
napisto lehceji pises to strasne slozite je nebo ne a jako ze uz nebude mit maly
Designer napsal: Mas-li samici Mecovky, potkala-li v nedavne dobe na dobu nezbytne nutnou samce, a jsou-li to zdrave ryby, samice je urcite v ocekavani. Na tom nemusime nic poznavat, to tak je. Kdyz samice v pravidelnych intervalech nerodi a pritom ma u sebe samce, pak je to divne. Pritom sem prichazeji stale dokola fotky samic, zda budou mit mlade. Vyjimkou mohou byt lyrovite formy samcu s nepouzitelnym gonopodiem, jsou zdravi, ale jejich ritni ploutev premenena na gonopodium nemusi byt pouzitelná, proste nemohou samici oplodnit.

Od konce...u těch lyr to je v dospělosti pravidlo, ne možnost -nemusi byt pouzitelná-

gonopodium je použitelné v prvních týdnech samcovi pohlavní zralosti. (Měl jsem mladé lyry bez přítomnosti krátkých samců společně a přece samice porodily.)
S tím úvodním tvrzením lze polemizovat ovšem rovněž...Mas-li samici Mecovky, potkala-li v nedavne dobe na dobu nezbytne nutnou samce, a jsou-li to zdrave ryby, samice je urcite v ocekavani. Procentuálně jsou ty výjimky samozřejmě podstatně menší a není to o zdraví. Samice u mečovek je dlouho samicí, a přece se z ní i déle než po roce stane samec. Je nemocná? Není.

Je to důsledek chromozomální nestability u xif, a taková samice v očekávání být nemusí, i kdyby se samec snažil sebevíc. A to ještě navíc porodit mohla, takže nakonec ještě má "zbytek skvrny" jako většina živorodek, a začne u ní přeměna...řitní ploutev samice, skvrna je, samec blázní, a transsexuální ryba se tlemí jeho snahám, protože ten chudák ještě neví, že ona už je ve "vnitřním těle" samcem rovněž. Takže taková neporodí...

0 05.09.2013 19:27 guly – ok
Tak je nebo není a muzu se zeptat mam koupit porodnicku
Mas-li samici Mecovky, potkala-li v nedavne dobe na dobu nezbytne nutnou samce, a jsou-li to zdrave ryby, samice je urcite v ocekavani. Na tom nemusime nic poznavat, to tak je. Kdyz samice v pravidelnych intervalech nerodi a pritom ma u sebe samce, pak je to divne. Pritom sem prichazeji stale dokola fotky samic, zda budou mit mlade. Takze ja to zjednodusim.
Mas samce a samici? Jsou oba zdravi? Ano, samice bude zhruba jednou za mesic rodit.
Vyjimkou mohou byt lyrovite formy samcu s nepouzitelnym gonopodiem, jsou zdravi, ale jejich ritni ploutev premenena na gonopodium nemusi byt pouzitelna, proste nemohou samici oplodnit.
0 05.09.2013 16:58 guly – sory ze se porad ptam
muzu se zeptat jak ste poznali ze ma mit maly a jak poznam kdy bude rodit bude neklidna nebo tak neco dekuji za odpoved
0 04.09.2013 11:32 guly – hahhhh
topení celý byt potopený nemuze bylo to v papirech a filtr muze ale je to jedno tak ja ho dam dolejs ok a koupim kitku mas jeste neco udelat dekuji za odpoved
DO 14 DNU TAM PRIDEJ TEN RUZKATEC NEBO DOUSKU JAK TI RADI ROMANT.URCITE NEJAKY MRNATA PAK ODCHOVAS
KAMO,..TEN FILTR BY MEL BYT CELY POTOPENY,..A TO TOPENI TAM TAKY NEVYPADA DOBRE UPROSTRED
0 03.09.2013 20:29 guly – otazka
Takže mam čekat nejdil do 14dnu nebo nejdřív do 14dnu takže je opravdu v riji a jak ste to poznal
0 03.09.2013 14:59 - Som rád,že moja mečovka vôbec mladé nežerie.Momentálne sa pri nej vykrmuje cca 60 ks.
guly napsal: romant napsal: No, čas ještě má. Tu rostlinu určitě seženeš, je to velmi běžná záležitost, podívej se do inzerce, není dne aby jí tam někdo nenabízel.
Edit: Poměr kluků a holek je dobrý mít 1-2,3. ok dekuju vam a kolik tak ma priblizne abych vedel a mam kdyztak odlovit samici nebo ne mysim jako kolik ma casu nez bude mit maly
Těch žroutů tam bude docela dost, takže odlovování samice nebude věc moc řešit, proto taky radím ten chuchvalec rostlin, kam se omladina na nezbytně nutnou dobu uchýlí. Ta samice má tak 14 dní čas.
romant napsal: No, čas ještě má. Tu rostlinu určitě seženeš, je to velmi běžná záležitost, podívej se do inzerce, není dne aby jí tam někdo nenabízel.
Edit: Poměr kluků a holek je dobrý mít 1-2,3. ok dekuju vam a kolik tak ma priblizne abych vedel a mam kdyztak odlovit samici nebo ne
No, čas ještě má. Tu rostlinu určitě seženeš, je to velmi běžná záležitost, podívej se do inzerce, není dne aby jí tam někdo nenabízel.
Edit: Poměr kluků a holek je dobrý mít 1-2,3.
0 03.09.2013 14:47 guly – mam koupit vic samicek
mam koupit vic samicek nebo staci jedna dekuji za odpoved
romant napsal: Ano těhule je, ale toto nestačí, omladina bude pozřena. Pořiď třeba tuto rostlinu rybicky.net/atlasrostlin/ceratophyllum_demersum a kdyby tak mela rodit kdy mam dojit koupit tu kytku a co kdyz ji mit nebudou jakou mam jinak koupit
0 03.09.2013 14:12 guly – moje akwa

Staci takhle
0 03.09.2013 14:08 guly – dekuji
jojo takze mam koupit nejakou rostlinu a muzu se zeptat je v brezich
Ty, krom normální péče o akvárium, nemusíš dělat nic, ona si poradí. Chce to mít v akváriu nějaký schovky, třeba z chuchvalce rostlin, aby se tam omladina na kritickou chvilku po porodu mohla uchýlit a něco z nich přežilo před žravostí ostatních dospělců.
0 03.09.2013 13:26 guly – zase ja
kdyztak dam jeste jine fotky jestli chcete dekuji za odpoved a co mam kdyztak delat maj 1 samici a jednoho samce mam to zmenit dekuji za odpoved a co mam udelat aby mali kdyztak prezili dekuji za odpoved
0 03.09.2013 13:23 guly – prosim

Muzu se zeptat je v brezich a co bych mel kdyztak delat dekuji za odpoved
Díky moc,akvárko máme

Bude vyhledávat klidné místo, kde ji nebude nikdo rušit aby mohla v klidu porodit. Můžeš udělat jednu věc. Jestli máš ještě jedno malé akvárko, dej do něj filtr, který vymácháš v akvarijní vodě, přeleješ tam vodu z akvárka a přelovíš ji. Při dobré péči, budeš mít hodně mladých. Pokud ji necháš ve společném, tak přežijí jenom "nejsilnější", ale odpadne ti práce co s mladýma rybkama.
0 27.08.2013 09:27 Anna – Mečovka
Ahoj,moje mečovka je už přes měsíc těhotná... Četla jsem že obvykle bývají tak měsíc..není jí nic?:( bříško má už jako desetikorunu..

jak poznám kdy ji mám dát do porodničky?? Předem díky

Aha, tak dík..

Fil napsal: Aha, takže se nenarodí třeba 5 tuxedu a 3 papouščí..bude to prostě směska v jednom?
Tak to se nepochybně třeba 5 tuxed a 3 papouščí narodí, ale té směsky bude více, a ta většinou pěkná nebývá.
0 23.08.2013 14:37 - Mám to šťastie,že jediná samička mečovky čo mám mi mladé nikdy nežerie.Momentálne mám doma asi 70 /1cm veľkých rybičiek z dvoch vrhov.V jednom vrhu som ale pozoroval jednu rybku ktorá vôbec nemá čierne plutvy ako ostatné.Je proste dáko cela svetlá.Nechám sa prekvapiť či je to dáka odozva s predošleho možného kríženia,alebo prirodzená mutácia.Pravda je vo hviezdach.Uvidím čo z nej vyrastie.
Ano, přesně tak. Může se stát, že jedna, nebo dvě budou vypadat jako jeden z rodičů, ale pomíchané geny si již ponesou dále sebou a může se to projevit až v dalších generacích.
Aha, takže se nenarodí třeba 5 tuxedu a 3 papouščí..bude to prostě směska v jednom?

ono i ta kombinace černoch i indian není pěkná :/ ale nebudu rasista

ano plně souhlasím, jednu dobu jsem měl křižence papouščích a červených a nebyly moct pěkné, tehdy mi nevadili, ale ted bych to tak asi nenechal

Kryštof napsal: jo, ty mas stejny druh, jen mas jine varianty, uvedu příklad, to je jako kdyby ses ptal jestli muže mit černoch a indian děti
To ale nebudou hezké děti

Ono s těma mečovkama to bude podobné...každý pes jiná ves, a ještě navíc je možná zajímavé, že nejvíce bude tuxed, a to až těch nejšerednějších. Světlé až bezbarvé a k tomu tmavá (nikoliv skoro černá jako doposud) skvrna...
Ok díky

jo, ty mas stejny druh, jen mas jine varianty, uvedu příklad, to je jako kdyby ses ptal jestli muže mit černoch a indian děti

0 22.08.2013 20:40 Fil – Rozmnožování více druhů
Zajímá mě když mam 2 samce mečovky červené, pak 1 toho papouščího, 4 samice ty tuxedo a jednu tu zelenou..budou spolu ,,dělat,, potomky?

Když jako nemam ani jeden pár stejného druhu.
zkus si přecist posledních 5 stranek tohodle vlákna a odpovíš si sám

0 22.08.2013 09:41 lb mám mecovki jak po znám ze budou rodit
Jasně, to děvče se uklidňuje šesti cm...to mají samice ok...
Meli jsme napsat, ze Mecovka do toho akvarka nepatri, souhlas. Nevim proc jsme to zrovna zde pominuli.
A mozna jsme se meli zeptat, jak je to akvarko jinak velke, protoze 60x60x60cm, to uz by ji zase tak spatne byt nemuselo (vzdycky je to nejen o rozmeru ci objemu), kdezto v klasice (mysleno, ze se tyhle rozmery vidi dost bezne) 60x30x30 to opravdu neni nic moc.
Deathbull napsal: Mečovky rostou do maximální velikosti jen ve velkých nádržích, případně v jezírku a to za predpokladu kvalitní vody a stravy. Viděl jsem takové obludy že jsem si myslel že je to jiný druh. Klasické přírodně zbarvené helerky.
No...a vidíte přátelé tu schízu...všichni kladně hodnotící...U jiných ryb se rozohňujete až kdovíkam, jaké je to týrání, že jsou v malých nádržích. A tady kýváte hlavou...no ona nevyroste...no jo blbá mečovka....tak ať je v 60cm...kdyk se toho tolik nestane...

a ani se u toho nestydíte...

Vždyť i skalára může být v tak malém akvárku...Roman tuhle psal o chovu páru skalárů při rozmnožování v nádrži o hraně 50 cm...Pravda psal o odchovnách a ne o trvalém pobytu. Tak proč tu "obyčejnou mečovku", degradujete na něco, co klidně může být v nějakém plivátku?
Můj kamarád "divočící býk" viděl "takové obludy, že si myslel, že je to jiný druh"...Ne! I mečovky jsou ryby, a ne obludy, které mají své nároky na podmínky k slušnému životu, a měly by je dostat. Jsou to říční ryby z poměrně dost zčerstva tekoucích vod. Kdyby tazatelka pátrala po velikosti X.pygmaeus do své nádrže, bylo by to tak jakž takž v pořádku. I když ani jim delší nádrž vůbec nevadí. Ale pro trvalý chov ostatních mečovek jsou vhodné nádrže od 80 cm délky dále...

spíš do friťáku jako grundle

budu tedy počítat spíš s těmi 6cm

.jestli přerostou,tak půjdou na pekáč

.díky za odpovědi.
To se da takhle tezko rict, protoze uz jen Mecovky z ruznych chovu dorostou ruzne velikosti. A kdyz bude zit v kvalitni vode, nebo ve svinciku, projevi se to taky...
0 02.08.2013 12:30 louzenka – dospělá mečovka
Chtěla bych poprosit o odpověď na otázku- jak velká bude dospělá mečovka v akva dlouhém 60cm?Hledala jsem dost dlouho, našla jsem základní info 6-10cm.Potřebovala bych to vědět,abych mohla kdyžtak redukovat počet rybek,by nedošlo k přerybnění.Děkuji
Kľudne môže.

0 29.07.2013 12:47 martina 
dalsi fotky
0 29.07.2013 12:36 martina 
dalši fotky mé mečovky
Ahoj, to máme poznat z té tmavé nicneříkající fotky?

Chtělo by to dodat lepší foto, takhle se dá jenom hádat..
já bych hádal že
"těhotná" není, alespoň ne v pokročilejší fázi..
0 29.07.2013 12:30 martina – je ma mecovka tehotna

dobrej chci se zeptat jestli je ma mecovka tehotna posilam foto
0 29.07.2013 11:59 martina dobrý den chtela bych se zeptat jestli je moje mečovka tehotna predem dekuji za odpoved
Jestli už dorodila, jako že určitě, tak ji odlov, mohla by mladé začít likvidovat.
Děkuji moc, ještě mám dát matku pryč?
Bohu žiaľ tu moc nepomôžeš.Daj im čas a uvidíš.Niečo sa hádam rozpláva a prežije.Podobne mi ležalo na dne 55 čo teraz mám.Teraz už plávajú o dušu(je tomu 8 dní čo sa narodili).

0 13.06.2013 12:20 Jitulka – mečovka mláďata
Dobrý den,
narodily se mi máďata mečovky, ovšem nejspíš předčasně. Mají u bříška takový malý váček, většina se jen mrská u dna a hodně je jich uhynulých. Je nějaká šance, že přežijí? Mohla bych jim nějak pomoci?
Copak o to, ty zkušenosti máme stejné...ty jímky oceňuji...to mne teda nenapadlo udělat tak atypický tvar rybníka...

Mám je na volno.Na dně mám udělané jímky zhruba velikosti 100L akvária.Na podzim vypustím vodu čerpadlem.Na hadici mám koš obalený punčochou proti nasátí.Když vodu odčerpám a voda zůstane jen v jímce tak ryby vytáhnu síťkou.Je zajímavé v jaké jsou ryby z jezírek v kondici.Gupky mají někdy závoje veliké jak tělo a barevně jsou na tom fantasticky.Zdravotně jsou na tom také perfektně.Mečovky vypadají stejně jak z akvária akorát jsou mnohem větších rozměrů.
A to máte "navolno", nebo v sítích? Já že to se jinak musí báječně lovit...
Jinak zatím u nás noční teploty neklesají pod pět stupňů...

tak dobré...
0 23.05.2013 21:58 finnnp – Jezírka na živorodky

Areal.
0 23.05.2013 21:57 finnnp – Jezírka na živorodky

Moře pro Gupky Moskwa.
0 23.05.2013 21:56 finnnp – Jezírka na živorodky
0 23.05.2013 21:55 finnnp – Jezírka na živorodky

Budování foliáku.
0 23.05.2013 21:54 finnnp – Jezírka na živorodky

Jílák 10m na 10m
0 23.05.2013 21:53 finnnp – Jezírka na živorodky

Foto jíláku.
0 23.05.2013 21:52 finnnp – Jezírka na živorodky
Budování jílového jezírka.
0 23.05.2013 21:51 finnnp – Jezírka na živorodky

Mečouní moře.
Tak to téměř s jistotou...já mám mělčí...
Mám tam hloubku 1,5m tak snad to přečkaj.Jinak potěr už jsem viděl.
finnnp napsal: Ve dvou jezírkách jich někdy je i několik tisíc.Každý rok do každého jezírka hodim tak 15 až 20 samic okolo 10 cm.Na konci září to slovím.Růst potěru v jezírku je doslova reketový.To v akvariu nikdy nejde dokázat.Teď ale budu mít problém.Nepočítal jsem,že se počasí tak zkazí a budou noční mrazíky.
U dospělých to problém nebude, pokud to budou jen ty tři avizované dny, a myslím, že to ani významně mladé neohrozí, pokud už jsou tam dost dlouho...Loni jsem měl mečovky v rybníku ještě koncem října. To občas již přímrazky byly...a třeba se vám to vyhne...také doufám, že to bude jinde než u nás...

Zítra vyfotím a dodám.Jsou to obyčejná zahradní foliová jezírka.Viděl jsem,že lidi mají mečovky i v plastových 1000L barelech.
Nejsou nekde k videni fotky jezirek,kde mate ty mecovky?
Prodej,ale za pár kaček.Musíto být prostě chov co nestojí ani korunu.
A co s tolika mecovkama? Prodávate? Nebo tím krmí te?
Ve dvou jezírkách jich někdy je i několik tisíc.Každý rok do každého jezírka hodim tak 15 až 20 samic okolo 10 cm.Na konci září to slovím.Růst potěru v jezírku je doslova reketový.To v akvariu nikdy nejde dokázat.Teď ale budu mít problém.Nepočítal jsem,že se počasí tak zkazí a budou noční mrazíky.
To asi jo.Já vlastně ani nevím co ty moje potvory dělaj,protože je ani nevidím.Já je hodim do akvária jen když je potřebuji roztřídit.Přes zimu bydlí v kotelně a přes léto v rybníčku.
Pokud mají svůj druh, tak se nic neděje ;)
Já mám mečovky a gupky pohromadě ve dvou zahradních rybnících 5000L od půlky května do konce září a při slovení jsem nikdy nespozoroval nějaké křížení.
Zůstal bych spíše u těch menších ryb jako jsou limie...a u nich zdokumentovaní kříženci s oky jsou...To ostatní bych s ohledem na anatomické odlišnosti viděl podobné jako v kategorii zbožných přání některých sexuálních sportovců z lidské říše...

Křížení Gupek a Mečovek je možné,ale ryby dále nejdou šlechtit,protože potomci jsou neplodní.Alespoň tak jsem to někdy četl.Podle mě je to,ale blbost.Každopádně kdyby gupka chtěla vlést na mé Supermečovky tak by gupka zřejmě posloužila jako krmivo.Moji mečovky žerou ůplně všechno co se hejbe.
No gupka vleze na cokoliv...takže to bych snad i schroupnul...možná...
Jsou známí kříženci třeba s limiemi, takže no možná...
No postačí...to je relativní...ale je to více možné, páč obé jsou tak trochu xify...narozdíl od poecilií...
Nebylo to spis tak, ze samice uz byla v ocekavani driv? Nemohu tvrdit, ze to neni mozne, na to mam male znalosti, ale uprimne, to se mi moc nezda...
0 21.05.2013 15:07 Tomáš55 – Kríženie
V jedné staré knížce jsem četl, ze pokud samičky mečovky nemají samce tak postačí od platy, ale mollyny to nevím, spis ne :/
0 21.05.2013 00:11 miru – mecovka cervena a zivorodka ostrotlama
Zdravím chci se zeptat jestli mužou mit samice mečovky červené a samec živorodky ostrotlame spolu mlaďata diky za odpověd
Děkuji za odpověď. Tak vidíš, že se romant trefil přesně. Ono se vyplatí věřit těm zkušenějším, když ti tady něco radí. Obvykle dobře vědí, o čem píší.
Ještě nemá mladé ale už to vypadá že to bude každou chvíli

taky jsem zvědavej

Tak už je to 14 dnů. Tak prozradíš nám, kdo měl pravdu? Ty a nebo ti, kdo tvrdili, že má ještě nejméně 14 dnů? Já bych vsadil na možnost B)

ta má ještě určitě času dost, ano skvrnu mají prakticky pořád, je to tím, že porodí, ale jsou v ní další malé - ty musí dorůst do dalšího vrhu atd. atd.
Mě příjde, že živorodky mají tu skvrnu pořád. To není tak přesně určující. Jen před tím vysypáním je mnohem větší. Ale ta tvoje mi příjde, že má pořád ještě čas.
podle mě je ta mečovka docela malá na to aby byla v březí
No...skvrnu březosti tam má, tlustá je taky dost. Ta mladší má skvrnu taky, ale ta starší je o trošku tlustější
To nejsou dva dny. Mečovky jsem měl kdysi dávno, ale pokud si vzpomínám, tak nabouchaná samice je tlustá jak autobus. Tahle má těch 14 dní času jak nic. Není spíš přežraná?
to je ale dva dny stará fotka a já budu mít novou až za dva dny a to ani nevím jestli jsem vyfotila tu starší nebo tu mladší

Ta měčovka má ještě dost času.

my máme jenom dvě a v tom druhem jsou čichavci a skaláři. ale máme to vymyšlené

Až se prcci narodí tak všechny mečovky a black molly dáma do druhého akva

Jestli to na té fotce to nebude vidět líp?
tak buď rád , dej ji do jiného akvárka a pak po porodu zase zpátky

nechci se vám do toho plést, ale ta mečovka vypadá že každou chvíly praskne a jestli se nepletu tak to je známka toho, že za chvíly nebo za pár dní budou malý venku

celkem to je ve 4000L vody ne v jednom akváriu

mám menší odchovničku

5000?

musíš to ma pestré.

0 03.04.2013 18:34 JosefVavra – březost
mám v akváriu 150x60x30cm hejno asi 50ks
březí samičky před porodem přendavám do porodnic které jsem si sám vymyslel dloudobím pozorováním porodu
měčovka před porodem má opravdu břicho narvané a téměř zadeček hranytý
dá se to i lehce vypozorovat tím že se začne zdržovat mimo hejno
u Guppek
používám zase jiný systém porodnic a opět samičky které budou rodit se drží stranou hejna
nebo u dna
chovám okolo 5000ks Guppek a mečovky jen klasické oranžové
jsou i jiné způsoby pro velkochov ohledně porodů ale to nemá smysl zde rozebírat

gravitest


proč? (OT)
OT - Já se snad po.... trhám smíchy.

Já se sichroval.

I déle, i déle.

romant napsal: 14 dní,možná i déle.
Románku tahle na fotografii teda teprve hledá gravitest...

Táák dneska jsem se dívala na mečovky a viděla jsem že je jedna na prasknutí a ta druhá má to břicho jen o trošku menší

tak už se na to těším

jupí


Děkuji zítra pořídím lepší fotku. Možná to bude vidět líp

(to čemu není vidět břicho je samec)
14 dní,možná i déle.


Prosím a tohle vypadá na kolik dní? (lepší fotku nemám protože ta mrcha mi utíká)
Tady máš napsáno základní penzum informací o mečovce včetně délky březosti.
Pro pořádek uvedu, že vzhledem k tomu, že se jedná o živorodku, potěr se nelíhne ale je porozen živý.
rybicky.net/atlasryb/mecovka_mexicka_cervena Dobrý den, chtěla bych se zeptat, jak dlouho trvá u mečovky než se vylíhnou malý?
Okem, zkušeností a tvarem břicha...

no oči má také rovnaké jak telo,uplne jakeby nemnela oči to tak čudne vypadá a jak tedy naní zjistím čí čeká mladé ?
Ne každý albín nutně musí být bílý, překvapivě.

Důležitá je totiž barva oka...

šak je uplne oranžová krásna albín je bílej ne ?

Neodostatek potravy, špatná kvalita vody, to by mě tak na první dobrou napadalo.
narodili se mi mecovky (20ks). dal jsem je do porodnicky pridal jsem jim tam kousek rostliny.... a treti den rano jak se rozla zarivka .. vsechny do jedne byli mrtve... nevite nekdo proc?
To skoro ani vidět nebude...je to albín...

zdravím mám páreček mečovek ve 160l společenském a už je mám tak 2 mnesíce a stále ne a mnet mladé sou to mečovky mexické vídeňské,teplotu mám 25-26 stupňú a dospelý už sou.Dekuju na tej samici není vúbec videt ta skvrna.
Děkuju za odpověď, nechám jí tam, ať má na to holka klid

. Jak jsem psala, mečovka nám ještě nerodila, tak se radši ptám

Jo, už bych ji tam nechal, možná ne dnes, ale určitě brzy

Ona byla takhle v akvárku. Asi hodinu jsem jí sledovala a nedalo mi to, protože mečovky se nám ještě nepodařilo odchovat, tak jsem jí přelovila do "porodničky" se stejnou vodou z akvárka a při tý příležitosti vyfotila

Teď si spokojeně plave. Myslíš, že teda bude rodit?
Šmankote proč tu rybu stresuješ tím přelovováním a provádíš s ní takovýhle brekule?

Teď se klidně může stát, že porodí a to klidně předčasně, neb ten stresík z toho síťkování, toho může býti příčinou. Nech jí v klidu, však ono až příjde její čas, tak se zadaří a když to nestihneš teď, tak jistě při příštích porodech, který budou jistě následovat aby se to dalo odsledovat.


Ještě přikládám foto. Lepší nemam...
0 14.03.2013 14:19 Fída – Těsně před
Ahojky, prosím poraďte, jak poznam, že moje mečovka má před porodem? Skvrnu máme, břicho hranatý, nateklou prdku, ale pořád nic.
0 03.03.2013 10:43 kiki –
Re: 0 No tak já raději ještě počkám, zatím sem jich napočítala 13 což je docela dost počítala jsem tak ze 4

... Jinak zatím děkuji za řady určitě se ještě ozvu
Záleží na celkové osádce nádrže a jiných okolnostech. Já by s tím počkal 2-3 měsíce. Až tam ty mladé dáš, tak po nich větší ryby "půjdou". Napiš sem, jak to dopadlo a jestli z těch malých něco zbylo.
Až budou větší než tlamky ryb v tom společném akvárku... což by po měsíci už měly být.
0 02.03.2013 20:37 Kiki Ahoj, chci se zeptat mám malé mečovky už asi přes měsíc v jinem akva a chci se zeptat už je můžu dát do společného akvárka? nebo jak dlouho mám ještě počkat?
Děkuju za odpověď
Dobře. Děkuju za info, určitě přidám časem ještě nějaký fotky.

Živorodky si vydrží uchovat spermie i několik vrhů v zásobě. V podstatě po vysypání se začnou vyvýjet další mladé. Takže 99% živorodek jsou těhule. Jen záleží v jakém stádiu.
Čekam, čekam

. Já si odchovávám mimčo black molly (ještě před týdnem byli dvě, jedno mi umřelo) a tři miminka pavìch oček. To jsem nevěděla, že máme těhule (nebo jsem to spíš nesledovla) a pak jsem lovila ty zbylý co se stačili schovat. Pořád jsou ale mrňavý...

No zatím je nemáš moc plné. Si chvíli ještě počkáš, ale pak to je řetězovka a už nebudeš ani sledovat kdy která vrhla. První potěr jsem měl taky radost a druhé kolo mi už je celkem šumák. Stejně přežije jen pár, zbytek požerou.
Tak aspoň jako dekoraci. Asi začnu uzavírat sázky, která rybka nám první porodí.

Mě paví oka do kokosu jen občas nakouknou. Jednou jem viděl, že stará samice vplula do kokosu, ale hned se pakovala ven. Nelíbí se jim tam. Zato džungli v rostlinkách mám posetou jak třešeň v květnu potěrem.
Aha, ale jako dekorace tam být může, ne?
Živorodky nejsou rybky, které by vyhledávaly úkryt v takovýchto dutinách... především proto, že v těchto dutinách se jak v jejich domovině, tak často i v akváriích skrývají ti, před kterými se mrňata potřebují schovat - různé cichlidy a cichlidky, prostě predátoři.
Už je vyměněná. Snad jí to zmizí... Ty jsi mi včera psal u pavích oček, že živorodky nepujdou do kokosu. Proč?
Hlavně pozor na přerybnění akvárka. Živorodky jsou velké špindíry, tak jak radil romant - je potřeba často měnit vodu, nepodceňovat a nezanedbávat to, jinak by se z té drobné věci na oko mohlo vyklubat něco hodně nebezpečného.
Dobře, už se těšim až se mi zakulatí

Určitě u té poslední, ta první a druhá ještě déle.

Dobře, budeme měnit vodu a snad se jí to uzdraví. To mam radost že jsou.

Ale ještě aspoň dva týdny, viď?
Ano, jsou všechny tři.

To oko se zdá, že je lehce odřený a na to by měla vodoléčba(častá výměna vody) zabrat.


A třetí. Ta má i něco s okem, vypadá to, jako by tam měla malinkou bublinku. Ale očividně jí to nevadí, jen by mě zajímalo, co to může být...

Druhá...
0 18.02.2013 12:14 Fída – skvrna, nebo ne?

Ahojky, ráda bych se zeptala, jestli moje tři mečovky jsou těhotné. Přikládám foto každé z nich, těšim se na odpovědi
Tak prvnì.
Super, mam radost. Díky za info

Mečovky se nevytírají....

Je to krajně nepraktické když 2 mečovky naráz se začnou vytírat ve společnim akvárko ráno v sobotu a musim je vylovovat nebo odsávačkou odsát aby je ostatní nesežrali

zachránil sem jich tak třetinu
majka93 napsala: Já pouze napsala svou zkušenost. A to "granulkové nebo jiné období" jak píšete, trvá třeba 2 dny, protože já krmení střídám a pouze se dělím o svou zkušenost, že mi mečovky reagují na druh krmení různou sexuální aktivitou. Toť vše. Není třeba toto rozebírat. A přežírat se určitě nezačnou, protože když dostanou mražené krmení, tak taky mají den půstu a navíc ho nedostanou tak moc.

Souvislost meži žrádlem a sexuální aktivitou je vděčným tématem lechtivých debat i u lidí...Osobně je mám velmi rád, ale jen pro obveselení, protože mi to připadá jako reklamní kecy typu "jezte celer", nebo skvělý sex vám zaručí to či ono. Stimulace hormonů je souhra vnějších okolností s vnitřními, to je známé. Například se ví, že sex je pro lidi mnohem zajímavější v létě než v zimě. Což má svou logiku...Třeba jsou teplé meze...

A podobné to bude v sexuální aktivitě mečovek, a živorodek obecně. Není podmiňována žrádlem podle mne zaznamenatelně. Především protože se nejedná o nějakého potravního specialistu. Rozhodující roli hraje poměr pohlaví a velikost teritoria s kvalitní vodou. Ryby o sexu "přemýšlí" přece jen méně než lidé, jejich cíle spočívají toliko v zachování rodu...

Trochu jiné to může být v případě cichlid, zvláště velkých, o nichž tvrdím, že jsou to "ryby s rozumem". Ty se skutečně třou mnohem raději v období, kdy je nějakého oblíbeného druhu potravy vyloženě nadbytek. I když to bezpochyby souvisí zároveň s tím, že "jim jasné", že mladé nebudou hladovět.
samičky Ti vydrží březí i několik měsíců, tak není důvod k panice

je to skvrna březosti, ale stejně tak dva týdny ne-li tři si počkáš

Já pouze napsala svou zkušenost. A to "granulkové nebo jiné období" jak píšete, trvá třeba 2 dny, protože já krmení střídám a pouze se dělím o svou zkušenost, že mi mečovky reagují na druh krmení různou sexuální aktivitou. Toť vše. Není třeba toto rozebírat. A přežírat se určitě nezačnou, protože když dostanou mražené krmení, tak taky mají den půstu a navíc ho nedostanou tak moc.
Jupí tak to mam radost. Bříško ješttě právě moc nemá, jen maličko větší než ostaní. Tak doufám, že se vše podaří

Škvrnu brezosti tam má,ale ešte má pár týžnov čas

0 16.02.2013 18:19 Kamča – co myslíte?

Ještě poslední zezadu.
0 16.02.2013 18:17 Kamča – co myslíte?

Ještě jedna.
0 16.02.2013 18:14 Kamča – co myslíte?

Má tam tu skvrnu, nebo ne? Omlouvám se, ale lepší foto asi nebude..
Něco tam vidim, ale je to docela velký černý flek... Nejlepší bude počkat a sledovat, uvidíme. Kdyžtak pošlu zase foto

Děkuju za rady.
majka93 napsala: No tím stěhováním se to možná protáhne, protože tu rybu změna prostředí stresuje. Alespoň u mých mečovek to tak bylo. A taky se to protahovalo podle toho, co dostávaly ke krmení. Nejlepší je mražené (nebo živé) krmivo. A to jak pro přimění ke tření tak pro porod a vývoj těch mladých. Když je krmím granulkama tak mají spíš takové odpočinkové období. A jakmile začnu krmin mraženými patentkami a daphniemi tak ožijou a začnou se rychleji množit. Je to asi docela logické.
Obávám se, že váš výklad není-li špatný, pak je výrazně nepřesný...Živé ani mražené krmení není pro mečovku žádným stimulantem k porodu nebo vývoji těch mladých. Jsou to ryby, které vyžadují potravu vícedruhovou s dostatečným podílem rostlinné složky. Takže to k vaší argumentaci. Vaše zdání, že při krmení granulkami mají odpočinkové období, je rovněž nešťastné, pokud neřeknete jakými granulkami...Jsou granulky, které mají výživové hodnoty na vysoké úrovni, a jsou také takové, které je nemají...Takže ta logika v tom vašem tvrzení není žádná...
Co je podstatné a co vás vede k těm nepřesným závěrům...pokud skončí vaše granulkové období a začnete krmit mraženým či živým, tak se mečovky, (a nejen ony to umí), začnou neskutečně přecpávat. Proto není v břiše samic tolik místa na zárodky a výrazně se zkrátí doba mezi jednotlivými porody. Mladé jsou větší, ale je jich méně.
na "zadečku" zadní část bříška, příště tedy fotit z boku nebo ze zadu

u červené mečovky nebude přímo vidět jako u jiných světlých druhů živorodek, ale pokud nebudou mít červené očka tak ji stetně uvidíš jako tmavší flek, záleží na intenzitě zabarvení těla, ale mněla by stejně aspoň trochu prosvítat

No fotky nejsou aktualni protože nemám foťák a na mobil to fotit nebudu, jinak přidán echinochondrus a anubias a kryptokoryny ;)
Mě teda přijde ta rybka hodně mladá a plná mi taky moc nepřijde...
když je pouze přežraná, tak je plnější v přední části břicha, tato vypadá těhotná, ale dal bych jí ještě min. 2týdny času,jinak je to stejné jako s těma očky nebo mollama

0 14.02.2013 21:43 Kamča – Je v tom?

Ahoj lidi, prosím poraďte mi. Asi před týdnem jsme si do našeho nového 112 litrového akvárka nasadili mečovky. Mám zkušenosti jen s black mollama a pavíma očkama, a nevím, jak poznám těhotnou mečovku. Máme tři samičky a jednoho samečka a zdá se mi, že aspoň jedné roste bříško. Říkam si, jestli není jenom přežraná. Nevim. A skvrnu březosti taky nepoznam, buď koukám špatně a tím pádem máme těhotné všechny, nebo žádnou. Přikládám foto, tak pište vaše názory a rady. Děkuju a dobrou noc

Jo a pokud se jedná o tvé akvárium "růžkaté" a pokud jsou fotky aktuální, chtělo by to trošku víc rostlinek..
No tím stěhováním se to možná protáhne, protože tu rybu změna prostředí stresuje. Alespoň u mých mečovek to tak bylo. A taky se to protahovalo podle toho, co dostávaly ke krmení. Nejlepší je mražené (nebo živé) krmivo. A to jak pro přimění ke tření tak pro porod a vývoj těch mladých. Když je krmím granulkama tak mají spíš takové odpočinkové období. A jakmile začnu krmin mraženými patentkami a daphniemi tak ožijou a začnou se rychleji množit. Je to asi docela logické.
Skvrna březosti.

Nee to ne, nevím jak se odborně nazýva ta skvrna.
Kryštof napsal: Je mmožné aby mečovka samice papoušči mohla mýt černou skvrnku díl jak 5 týdnů? Zkoušel jsem je přelovit do druhé vody ale nepomáhá :/
...jestli třeba nepotřebuje "umýt"

Přesně tak jak píšeš. Ono to přijde.
Mě bez problémů porodí ve 20°C a výše.
Právě že bych nezvyšoval. Kolik tam máš?
Rozhodně bych je do toho moc netlačil (čerstvou vodou, teplotou), protože pak se může stát že sice porodí, ale rybičky jsou mrtvé, nedovyvinuté.
už jsou tam asi 3 dny pravě, je to nějaké divné to se mi nestalo vždycky do měsice porodily

zkusím je tam nechat u uvidím
Netlač na pilu. Pokud se tak děje, tak to může být, ne? Tak ji týden nech v jiné nádrži a třeba se to podaří.

Má...podívejte do tématu Co je to za rybičku?....
ale tú skvrnu tam má že ?

jaj tak já že už ted nekdy ...

ooo skvele bude to prvý krát co budu mnet moje rybky mladé

kdy je mám očekávat ?

dekuju mooc


je brezí ?

) dekuju vopred
No to je právě ten špatný filtr. Já mám takovýto
www.akvaristika-ostrava.cz/… (asi to ještě nemám napsané u těch odchoven). Todle je ten bublifuk a nejlépe s takovouto pěnou pro bakterie. Protože třeba v OBI mají s takovým jakoby molitanem a to bych já osobně moc nekupovala.
Nechci kecat, ale před časem jsem měl podobný filtr (zdá se mi, že stejný, ale jistý si nejsem). Obyčejný honič vody, ale když se z něj sundala ta spodní část a dal se tam molitan z bublifuku, tak to bylo opravdu dost dobré. Poměrně slušně mi to fungovalo, než mi pesan překousl kabel a tak musel filtr do popelnice.
Ten filtr sice není žádná hitparáda, ale ono je to stejně u prcků o výměnách vody(futrování krmením), který se musí dělat častěji než často, ať tam máš jakej chceš filtr, takže klidně no.

Dala jsem tam nějákou vodu ze zaběhnutého akva a zbytek jsem dolila normálně čerstvou..
A ohledně toho filtru mám pouze tenhle na fotce, když jsem měla ještě malinké akvárko tenhle asi není vhodný že?
jinak rady jsou určitě užitečné

Jo a já ty nádrže měla založené už nějákou dobu předtím, jako normální akvárium a nečistoty tam mám taky, ale už mi to docela funguje takže nic nehnije a nesmrdí a šnekům to asi chutná

vodu měním 1x (někdy 2x) týdně cca 1/2 (nebo jen 1/3 - jak kdy). Ale pokud máš jen holé akvárium s nedávno napuštěnou vodou tak opravdu je dobré každý den odsávat bordýlek ze dna a dolít asi 1/3 čisté vody.
Ahoj Evo. S tím filtrem měli ve zverimexu pravdu, ale mysleli tím asi filtr s motorkem. Takový do malého akvária (okolo 30l) rozhodně dát nemůžeš. Opravdu mi to mladé vždycky natáhlo a umřeli (z mého prvního odchovu). Navíc jsem měla holé akvárium bez ničeho a voda se neuvěřitelně rychle kazila, takže pokud jsem někam odjela a nemohla každý den čistit odchovné akva, tak mi vždycky nějáké rybky umřely. I když ne tolik jako na filtru. A tak jsem se poučila a zřídila si odchovny plně zařízené s dnem a rostlinami a už je mám dlouho a prosperují. Teď mám v jednom taky vrh o cca 30 kusech a mám tam filtr "bublifuk" takže se jim daří. Třeba se koukni na moje nádrže, ale ještě tam nemám aktuální fotky. Tak snad ti moje rada pomohla, chtěla jsem se poděli se svými zkušenostmi

Osobně spatřuji jako mnohem užitečnější filtraci, než bublinky a pokud je mladých hodně v malé nádrži, tak čistotu nelze podceňovat, protože by se taky mohlo stát, že rybky sice přežijí, ale budou krpaté...a nebo něco horšího.
V malý nádrži jim stačí vzduchování a občas-třeba jednou za týden-odkalit dno. Případně častěji, ale to záleží na tom, jaký množství kalu vyprodukují. Jinak bych to nijak nehrotil.
Filtr nejlíp klasický molitanový, ten je rozhodně nenasaje. S výměnou vody záleží na množství rybek a velikosti odchovné nádržky, mečovky jsou docela čuňata, hodně toho spořádají a tím pádem vyprodukují hodně exkrementů, takže častější výměna je na místě.
Samozřejmě, do nádrže s ostatními v příslušné velikosti, čili cca ve 3cm by je neměla žádná ze jmenovaných rybek ohrozit.
Vždyť se hádej

, ale taky u toho trochu přemýšlej...
no tak to bych se hádal dávat je do akvaria když se jim nevejdou do tlamičky

protože i tak když se jim tam nevejdou můžou je neprakticky dost nasát a to způsobí smrt

Teď jsou ještě příliš malé a byly by potravou pro ostatní. Přidat je můžeš až ve velikosti, kdy se větším rybám nevejdou do tlamky.
tak ono stačí i vzduchovací kamínek, ale pak musíš častěji odkalovat, já třeba dávám normálně filtr, ale mám akva s malýma 54l a filtr tak na 25l takže slabounký, ale i tak aspoň něco vyfiltruje, každý podle mně dělá podle svých zkušeností.
Jinak myslím, že čichavci by si klidně smlsli na mladých

v akvárku mám čichavce, dania, mečovky,neonky,a bettu... rostlinky tam mám. Mě právě řekli ve zverimexu že jim tam nemám filtr dávat aby je to nevtahovalo nebo nepotloukalo...
Ahoj já osobně bych volila mít mečovky v nějakém menším akváriu s filtrem i vduchování, rozkrmila artemii a pak pomalu přecházela na jemné krmivo pro potěr. Nebo nějaké jiné živé krmení, nebo mražené(rozmražené)
A to přendávání zpátky do akvária záleží na tom jaké ryby tam chováš,aby Ti ty mladé nepožraly, a na tom kolik tam máš rostlin, jestli tam máš plovoucí rostliny, do kterých se mladé rády schovávají.
3 31.01.2013 17:31 karas – RE:ROMANT
Tak ještě jednou děkuji za radu.Já právě to chci zkusit něco odrodit ,aby měli dětičky radost že se něco narodí a daří
Já to neřeším, neb nejsem produkční chovatel a nechávám tomu volnej průběh, co přežije to přežije, stejně je za cca měsíc další várka, tak proč se trápit.

0 31.01.2013 16:50 karas – RE:ROMANT
děkuji za vysvětlení a tobě se to daří ji odchytnout včas?
Je taková hranatá, jako krabice a začne se schovávat a vyhledávat nějaký klidný místo.
0 31.01.2013 15:33 karas – mečovka čekatelka
Ahoj můžete mi prosím někdo pořádně popsat jak vypadá mečovka maminka čekatelka?nedaří se mi poznat tu skvrnu když si myslím že je těsně před porodem a dám ji do porodničky tak tam vydží i 14dní a nic.co dělám štatně?
Tak ono je to asi jako u všech šlechtěných živorodek...pokud člověk nechá "kámen šukat cihlu", tak k té degradaci genofondu dojde bezpochyby. Pokud selektujeme, pak ty ryby jsou pořád hezké. Mají pěknou figuru, "unesou" se...Pokud ne, jsou to ludry.
Dokoupil v publikaci Živorodky jednoznačně uváděl, že "závojnatá" ocasní ploutev je z hlediska hodnocení, vadou.
V Praze jsem pěkné lyrovité mečovky už spousty let neviděl. Nedochází u lyrovitýcm mečovek k degradaci genofondu? Nebo mi jen dříve ryby přišly hezčí a životaschopnější?
Děkuji!
P.S. Nevím jestli se nemýlím, ale nějak mám zasunuto v hlavě že evropský standard xipho-molly považuje plnou ocasní ploutev u dlouhých mečovek dokonce jako chybovou...
0 18.01.2013 12:33 0 
Ještě jedna, v tom plastu se to špatně fotí.
0 18.01.2013 12:32 0 
Před dvaceti lety jsem choval a množil mečovky se skutečně závojovými ploutvemi - vskutku plný ocasní prapor i dlouhé a široké hřbetní ploutve, které jsem postupně časem vyselektoval z lyr.
Na připouštění samic jsem používal samce typu ´´Simpson´´, nebo ´´Delta´´, jenž mají protažené hřbetní ploutve. V té době jsem ještě své ryby obrazově nedokumentoval, tak nemůžu doložit, jak ty závojové mečovky vypadaly.
Tento chov zanikl, když jsem začal pracovně vyjíždět za "čáru" - do zahraničí, a už se nemohl rybám věnovat. V pozdějších letech jsem, již takový typ nikdy nikde neviděl a ani sám znovu neodchoval.
To oplodnění mladými ještě nedorostlými samci kmene ´´Lyra´´ mi potvrdil u svých plat Ing. Karel Krček.
Ze šlechtěných mečovek se mi poslední dobou zatím nejlépe množí variety ´´Yellow´´ a ´´Mickey Mouse´´, ale mám je jen v krátkoploutvém typu standart.
No mám tu po ruce i méně ostré fotky černoploutvé delty tuxedo, tak přihodím k příspěvku a končím. 0.
Tady je třeba podotknout, aniž bych chtěl rozdmýchávat jakékoli přiblblé národovectví, že soudruzi na Havaji, bezesporu podepřeni nějakým grantem, objevili v roce 2003 zhruba totéž (v oblasti umělého oplodnění), co Dokoupil napsal do knihy vydané v roce 1981

Ale abychom byli spravedliví - ten citovaný Takeshita se technikou umělého oplodňování lyrovitých mečovek zabýval osobně vlastníma rukama už na konci 60. let.
A teď ta Pandořina skříňka - rozdělil jsem to do dvou odpovědí, aby to nebylo příliš dlouhé. Ony totiž existují náznaky, že s tou tradičně uváděnou letalitou homozygotní lyrovitosti to nemusí být tak, jak si zatím myslíme. Skupina amerických vědkyň a vědců z Havajské univerzity napsala v roce 2003 manuál, jak postupovat při umělém oplodňování lyrovitých mečovek (jojo, na Havaji mají čas zabývat se výrobou manuálů na komerční množení ryb, to by si měli číst tazatelé z jiného aktuálně diskutovaného vlákna

. Protože snem každého komerčního množitele lyr je lyra homozygotní, zkoušeli to i oni. Vzali 13 panenských samic F1 vzniklých umělým oplozením a ve zpětném křížení je připustili k normálním nelyrovitým samcům. Podle 1. Mendela je výsledek jasný – je-li lyrovitá samice heterozygotní, bude v potomstvu půlka lyr a půlka normálních, byla-li by homozygotní, bylo by potomstvo komplet lyrovité (heuréka, majlant, dolary, resp. koruny se sypou). No a u 3 samic z těch 13 tvrdí, že potomstvo bylo 100% lyrovité. Dál to nijak nerozebírají, jedna několikacentimetrová černobílá fotečka, kterou to ilustrují, je v pdf zcela nečitelná. Podotýkám, že ten manuál publikovali v roce 2003.
A teď střih – jedním ze čtveřice autorů manuálu byl také Glenn Takeshita. To je člověk, který v roce 1966 opublikoval první článek o lyrovitých mečovkách v americkém akvaristickém časopise TFH, protože z nějakého důvodu to neudělal sám Don Adams, který je považován za prvního chovatele, jenž s lyrami přišel rok předtím. Od té doby Takeshita lyry sleduje, nějak se s nimi zabývá a něco o nich ví. V roce 2008 (pět let po manuálu) odpublikoval v TFH článek, v kterém cosi naznačuje. Do honby za homozygotní lyrou vstoupily mečovky „veiltail“ neboli se závojovou ocasní ploutví – to je znak, který v Evropě používaný mezinárodní standard Xipho-Molly nezná, nevybavuji si, že bych někde u nás takovou mečovku viděl plavat, ale o tom budeš mít lepší přehled ty. To, co zatím odpublikoval (není toho mnoho, tři vrhy), jakoby naznačovalo nějakou genovou interakci, totiž že za přítomnosti nějakého dalšího genu (genů) nemusí být homozygotní sestava lyrovitosti letální, jenže – a to je z komerčního hlediska zatím smůla a nic to neřeší – většina těch ryb ztrácí lyrovitou ocasní ploutev a místo ní má různě zprzněný závoj. Čili teoreticky by mohlo jít o to, že nějaký gen sice „překryje“ letalitu kombinace LL, ale zároveň se projeví „nadřazeně“ i ve fenotypu tak, že původní fenotypový projev L zastře.
Tak – a můžeš začít šlechtit

Děkuji ti za zvednutí hozené rukavice...mé city k tobě jsou při rovněž výhradně heterosexuální orientaci také velké, což nikdy netajím. To umělé oplodnění jsem viděl dokonce tuším v nějaké Norbertově knize o živorodkách...Nějak u toho fungovaly Petriho misky...ale to víš má paměť se s tvou nedá srovnávat...
K těm samcům v mém chovu...u dlouhých samců jsou podobně jako u krátkých různá stádia vývoje. Někteří již od mala mají pinďourka neuvěřitelně dlouhého a figuru samce. Jiní jsou ve figuře výrazně odlišní. Lyrovitá ploutev je vidět dobře, ale dobře vyvinuté gonopodium je zhruba tři měsíce krátké a teprve poté začíná všechno růst. Vyrostou z nich samci ve figuře velmi mohutní.
Proto mne napadlo, zda to není období, kdy se v nich ještě hádají hormony...teda chromozomy a nemůže k tomu oplodnění dojít. Protože ta figura zprvu opravdu připomíná figuru samice, jen je tam ten pinďourek...

Myslím, že už jsem to tady jednou někde psal, ale musím to zopakovat - ač založení heterosexuálního, prostě tě miluju, protože otevřít tak dobře Pandořinu skříňku nedokáže nikdo jiný

Přiznávám, že jsem včerejší odpověď psal co nejstručněji a nejjednodušeji, neb jsem neměl čas čelit doplňujícím dotazům, a trošku jsem měl i pocit, že odpovídám na věci, které si tazatelka může snadno přečíst a nemusí se na ně ani ptát. Takže: Správná a přesná formulace samozřejmě měla znít: Pokud by se podařilo oplodnění lyrovité samice lyrovitým samcem (které lze provést uměle - JAK???, ale přirozeným způsobem k němu nedochází - A PROČ? - verzálkami naznačuji nabízející se dotazy, na něž se mi nechtělo reagovat), byly by dvě třetiny potomků lyrovitých a tak dál... Ta dlouhá, předlouhá gonopodia lyrovitých samců opravdu oplození schopna nejsou, jde však o čistě mechanickou záležitost, nikoli biologickou. Tím odpovídám na tvůj dotaz - nemyslím, že by někdo dělal takovou studii (proč taky), ale není nejmenší důvod, aby dospívající sameček, který už má zralé spermie a ještě má gonopodium mechanicky schopné oplození, neoplodnil oplodnění schopnou samičku, když se s ní v onom asi nepříliš dlouhém období, kdy jsou splněny obě podmínky, potká. Zůstává otázka, zda takové období splnění obou podmínek (zralé spermie, mechanicky schopné gonopodium) vůbec nastává, a pokud ano, jak je dlouhé.
A člověče, to tvé přiznání je sice polehčující okolnost, ale tebe jsem na mysli neměl. Asi je to praxe běžná...Jak je to s těmi pinďourky, to ale nevím

Myslíš mě, taky jsem stříhal.

Dorostou, jářku dorostou.

Inu já nevím, také jsem tu četl od jednoho významného abonenta Rybiček, že roztřepané ploutve skalárů stříhal, protože jim stejně pak dorostou...

Prodávám, jak jsem koupil

rudolf napsal: Gen pro lyrovitost je v "čistokrevné" (homozygotní) sestavě letální. Všechny lyrovité mečovky jsou v lyrovitosti "nečistokrevné" (heterozygotní), mají jeden gen pro lyrovitost a jeden pro normální ploutve. Pokud se podaří oplození lyrovité samice lyrovitým samcem jsou (v rámci velkých čísel) dvě třetiny potomků lyrovitých a třetina s normálními ploutvemi. Běžněji se používá lyrovitá samice a normální samec, v takovém případě je poměr lyrovitých a krátkoploutvých mláďat 1:1. Proč, to vysvětluje první Mendelův zákon. Jinak "lyrovitá" a "závojová" mečovka je něco jiného, termín "závojová" se u mečovek vztahuje pouze k velikosti a tvaru hřbetní ploutve. Ta rozmazaná ryba na dolní fotce je lyrovitá, nikoli závojová.
Jaroslav Hofmann
Mohu-li doplnit, pak se všeobecně tvrdí ( i mnozí doktoři to tvrdí- ne ty, abys nemyslel

), že lyrovití samci nejsou oplození samic schopni, protože mají tak dlouhé gonopodium, že nejsou schopni "zásunu". Proto je lepší použít k množení krátkého samce, jenž tento problém nemá. Norbert Dokoupil prováděl pokusy s umělým oplodněním a úspěšně. V tomto případě byl snad poměr ve prospěch dlouhých ryb.
Pamatuji dobu, kdy chovatelé dlouhým samcům gonopodium krátili nůžkami a tvrdili, že k rozmnožení došlo. To nemohu potvrdit, jsou to jen informace od nich.
Já tedy většinou třídím dlouhé a krátké ryby prakticky hned poté, kdy je u nich zřejmé co jsou zač.(Vzhledem k ploutvím, nikoliv podle pohlaví.) Pochybuji o tom, že jsou v této velikosti samci schopni oplodňovat samičky, když ještě nemají gonopodium patrné. Dlouhé ryby rostou odděleně a přece se mi již několikrát stalo, že samice byly oplozené. Pokud by se ti chtělo hledat k tomu nějakou studii - existuje-li - docela by mne zajímalo, zda funguje to, čeho se domnívám, že mladí dlouzí samci "přenosu genetických informací" schopni jsou v době, kdy mají gonopodium ještě krátké.
Předesílám, že tě nechci obírat o čas, abys mně pak tajně nespílal, co si vymýšlím za kraviny

Ale když já měl toho Karla Čáslavského stejně rád jako tebe.

Gen pro lyrovitost je v "čistokrevné" (homozygotní) sestavě letální. Všechny lyrovité mečovky jsou v lyrovitosti "nečistokrevné" (heterozygotní), mají jeden gen pro lyrovitost a jeden pro normální ploutve. Pokud se podaří oplození lyrovité samice lyrovitým samcem jsou (v rámci velkých čísel) dvě třetiny potomků lyrovitých a třetina s normálními ploutvemi. Běžněji se používá lyrovitá samice a normální samec, v takovém případě je poměr lyrovitých a krátkoploutvých mláďat 1:1. Proč, to vysvětluje první Mendelův zákon. Jinak "lyrovitá" a "závojová" mečovka je něco jiného, termín "závojová" se u mečovek vztahuje pouze k velikosti a tvaru hřbetní ploutve. Ta rozmazaná ryba na dolní fotce je lyrovitá, nikoli závojová.
Jaroslav Hofmann
Monogamie s tím rozhodně nemá nic společného

To víš, geny jsou geny a živorodky a monogamie rozhodně nejde dohromady.
Díky za info,
něco takového jsem si myslela také.
Pak mi ale vysvětli, když mám jen závojovou (lyra) formu mečovek, jak bych tam mohla mít mladé klasické? To jde?
Díky
Pohlaví u mečovek se pozná podle tvaru řitní ploutve, samice mají normální vějířkovitý tvar, samci mají gonopodium (co je to gonopodium, se dá snadno přečíst). U malých mláďat vypadá řitní ploutev u všech jako u samic, gonopodium se tvoří až se začátkem pohlavního dospívání. Podle mečíku na ocasní ploutvi se dá u mečovek poznat pohlaví také, jen u lyrovitých forem se nesmí zaměňovat zesílený mečík samců s prodlouženými krajními paprsky samic. Mečík samců se tvoří rovněž až v dospívání. Na těch přiložených fotkách jsou dvě samice, jedna normální a jedna lyrovitá.
0 17.01.2013 17:24 arcticlady – Rozpoznání pohlaví u mladých mečovek

Ahoj, narodily se mi mečovky Ada závojová forma. Některé už jsou cca 2 cm. Chtěla bych se zeptat jak poznám jestli se jedná o samečka nebo samičku? U dvou už se krásně protahují ocasní ploutve do špičky, ale u dalších dvou zůstavají zaoblené. Žádné se zatím netvoří viditelný trn jako má samec.
Díky moc Danča
Souhlasím, proto jsem tam psal, že nemohu posoudit, kterým samcem byly oplodněny. My to tehdy ani nijak neřešili. Tátův kamarád akvarista říkal, že se mu stalo totéž, můj spolužák taky, v knihách to tehdy psali, že se to stává, a tak jsme to brali jako běžnou věc. Ale byl to jediný případ, kdy se nám to stalo prokazatelně a u samice, která předtím rodila.
Dík za odpověď

"Pamět" samic živorodek na poslední styk se samcem je hodně dlouhá...Pět, ale i deset vrhů bez něj není výjimka...A to nejen u mečovek, podobně se zachovaly třeba P.olmeca, které samce neměly čtyři vrhy a rodily...Ovšem díky mému lajdání jsem je málokdy odchytil, takže mám prd a ne chov...
Jako příklad...mívám převahu samců, v tomto případě tomu tak není...a funguje to i v další generaci. Kdyby to byly červené mečovky nebo vídně, tak bych jásal, v případě marygoldů je mi to celkem fuk, protože jich dělám nejvíc a samice se dohromady vždycky sejdou z dalších vrhů, když potřebuji do prodeje...
Opět s vámi musím souhlasit, jmenovče. I já to zažil a byla to samice, která měla mladé několikrát... Měli jsme tehdy 1 smace a 3 samice. Posléze po úmrtí samce prodělala největší samice přeměnu a byla v akva jediným samcem a dvě zbylé samice rodily mladé. Ale zda byly oplodněny tímto nově vzniklým samcem či tím původním, to nevím... Ale byl to největší samec, co jsem kdy viděl.
No jo paměť archiváře nezklame nikdy...

už je to tu zase
dík za odkaz

zajímavé počtení, máš výbornou paměť po skoro roce bych byl bez šance si vzpomenout, kde bych o něčem diskutoval

tak jsem tu starší diskusi ve zdraví přelouskal

a měl bych na Tebe Libore dotaz : jak to dopadlo s tím poměrem samic a samců u potomstva

Já ano.

Pokud Kryštof prostuduje vlákno, tak najde debatu na téma proměny mezi doktory Hofmannem, Slabochem a mnou... Možné to skutečně je, já takovou rybu měl a nebyl jsem první...
mne to jedna urobila, ale bol to divný ,,samec,,, podľa mňa bol aj neplodný a nejavil záujem o samice, meč mal alebo mala kratučký
Pokud jsi měl jen 2 ryby tak je to divný...ale spíš si myslím že jich bylo více a ta "samice" byl jen později dospívající velký samec. Osobně jsem ještě neviděl spolehlivě zdokumentovaný případ, aby prokazatelně ryba co byla březí a vrhla mladé později změnila pohlaví na samce.

stať sa to môže, daj fotku
0 05.01.2013 23:14 Michal – Mečovky
Pávě že akvárko není ještě nějak moc zarostené (rozjeli jsme ho i s rostlinkama teprve na šť. den

) ale jsou tam hrubší kamínky tak ,když to nevydrží do úterý tak snad se malí schovají aspoň mezi kameny.
Pokud jsou v tom akvu kde jsou nějaký možnosti schovávaček, ideál jsou trsy rostlin, tak bych je nechal tam kde jsou, šance na přežití prcků se tak zvyšují.
0 05.01.2013 22:56 Michal – Mečovky
Zatím jsou obě mečovky v klidu beze změn. Bohužel jsem na Vsetíně nikde nesehnal porodničku ( jsou po svátcích všude vyprodané ) budou až v úterý. Stačí ,když obě samičky přelovím do jinačí nádržky nebo to nepomúže a sežere si mladé sama.
Slovo "okamžitě" není moc vhodné, ale že to může ten porod urychlit, vyvolat, to už je pravděpodobnější, tedy pokud je jak skříň a není to z přežrání.

takže jakmile zmením vodu okmažitě začíná rodit?
...nebo třeba dva dny...ale klidně i tři. V případě některých malých divokých živorodek je porod součástí života samic téměř stále (superfetace)...

Samička rodí jednu rybku po druhé... jsou pěkně plné, takže to může trvat i několik hodin, klidně i celý den, jak u které samičky.
Děkuji za radu

...Za jak dlouho bych je měl odchytit a dát je do porodničky ?
0 04.01.2013 22:03 Michal – Mečovky

Aještě jenno foto obou samiček pohromadě

Vytírat se nebudou, rodit asi ano a brzy, zvláště po změně vody...
0 04.01.2013 21:59 Michal – Mečovky

Ahoj jsem tady nový. Koupil jsem synovi mečovky a vypadá že jsou obě nejspíš oplodněné. Mám je v akvárku cca týden dokáže mi někdo podle fotky poradit za jak dlouho se zhruba múžou vytírat. Mám je rači zrovna odchytit a vložit do porodničky ať nám málé nepožerou ostatní ryby. Děkuji

Nevím, jak dlouho je tam ta samička, ale autorem ani nemusí bejt ten sameček, velmi často si je už zbouchnutý domů přineseš z obchodu. Jak jsou kluci a holky společně, tak to je téměř jistota.

V tom je, ale má ještě čas, do týdne to nebude.
no ted je ta papousci takova tloustejsí a ma tu černu skvrnu u řitní ploutve přídám foto
Velmi pravděpodobně se zvýrazní podíl červené barvy u mláďat...Hodně záleží na zbarvení rodičů. Mnohdy je takové přikřížení barev ku prospěchu zbarvení dalšího potomstva. Někdy jsou papouši už dost "vyblitý".
Rozmnoží, či přesněji samci oplodní samice.
tak rozmnoží

Oni se nevytřou, ale sprsknutý potomstvo býti může.

Ancíkovi to bude fuk. Živé ryby nežere.

0 31.12.2012 18:19 domini29
0 30.12.2012 10:18 domini29 – mečovka:)
víte co jo bych se pokusil někde sehnat tu síťku a vyhradit prostor pro ty mláďata javský mech sice mám ale chci mít větší jistotu

7-14 dní...podle podmínek v nádrži, krmení ...atd...
0 29.12.2012 23:54 domini29 – mečovka:)

Zdravím, lidi omlouvám se vám za ty moje otázky

ale tentokrát by jsem potřeboval poradit s mečovkou bříško se ji o dost zvětšilo a co je nejzajmavější je to že se jí ten černý flíček strááášně moc zvětšil až jsem koukal a říkal si že to není možné

a jestli by to šlo nějak odhadnout kolik mám času ... jestli by jste byli někdo ochotni pro mě obětovat pár mint a poradit mi tak velmi rád se budu snažit o lepší kvalitu

0 27.12.2012 13:40 domini29 – mečovka:)
Lidi chci jenom oznámít že vše dopadlo dobře dokázal jsem sehnat ten javský mech a plno těch rostlin koupil jsem si do svojeho 80l akvária 32 pavích oček z toho 8 samců a 24 samiček takže všechno skvělé

)
No ta byla úúúúúúžasná

občas se objeví při pokládce kabelů ještě dnes. Ale málo. Tuze málo...Já vám teda prozradím, co už léta používám při odchovu oddělených živorodek. Nemusím řešit jestli mám mech či podobnou jinou kytku,do níž by se potěr schoval. Dá se to aplikovat i jako dočasné řešení do nádrže, mám je v koších. Koupil jsem ve velkoobchodě takové ty umělé drobnolisté rostlinné závěsy do terárií. Mají tak půl metru, tehdy stál jeden asi 140 kaček, mám je asi pět let. Po skončení "akce mladé" je z nádrže vyndám a čekají na další použití. Nepotřebují světlo ani hnojivo, umyju je pod vodou a jsou čisté.
Ono jen tak ledabyle stočená perlinka se taky dá, těch možností se určitě bude dát najít dalších X.

Vždycky bude platit to co napsal Libor, bacha na velikost ok, ne těch pavích, vždyť víme.

dřív jsem za komančů používal, takovou síťovinu co se používala dřív u výkopů, ten pás byl asi 20čísel široký a oka asi tak do 4mm, bylo to umělohmotný a dost tvrdý, ale nejspíš se to už nedělá, protože jsem to neviděl, že si už ani nepamatuju

A pak se taky nemusí dostat ven a ... Mě se osvědčil opravdu ten jávský mech. Nebo pak porodnička, kterou často vidívám, ale zastáncem nejsem.
Hlavně je třeba dát pozor na velikost ok té síťky...větší ryby snadno uváznou ve snaze proplout...
co takhle smuchlat a svázat síťku od pomerančů nebo od branbor či něčeho jiného

to by mohlo nahradit Jávský mech - co říkáš

Tak pokud se řeší něco na schovku, tak to potom jo, tam jsem měl vždycky dobrý výsledky s chuchvalcem růžkatce, prostě žádný složitosti, jednoduchost a účelnost, ale to spíš patří kolegovi, jenž se dotazoval.

0 26.12.2012 11:42 domini29 – mečovka:)
Aha, ale zase je pravda že se podívám do atlasu a tam je sice plno takových rostlin jenomže v tom obchodě tam nemají vůbec takove asi budu muset improvizovat

snad to zvládnu

ale před velkýma se u té řasokoule neschovaj

Budou ti jí oždibovat, mají rádi rostlinnou složku v potravě, takže si i zelených řas zobnou, ale neviděl bych v tom nějakej zásadní problém.
0 26.12.2012 11:00 domini29 – mečovka:)

A byla by tam dobrá řasokoule?

)
dle břicha to jen vypadalo na přepapanou rybku, viz moje odpověď z 20:18

Proto jsem chtěl tu lepší fotku, podle břicha to vypadalo na samici, ale řitní ploutev mi tam nějak nepasovala

toho je hodně např. růžkatec, egerie, bahnatka, řečanka atd. prostě vše co dokáže udělat hustý porost, kam se dostanou malé rybky zatímco velké mají problém

skus zdejší atlas, dle foto a pak vybírej co je pro Tvé podmínky vhodné

0 25.12.2012 23:51 domini29 – mečovka:)
Omlouvám se za chybku *4 akvárka ,překlik

0 25.12.2012 23:50 domini29 – mečovka:)
Zatím to teda vypadá prázdně ale doufám že se to časem rozmnoží

mám je zvlášť mám 3 akvárka v jednom mám takový mix rybek v tom druhém taky v tom třetím mám mečovky a v tom největším mám ty paví očka

0 25.12.2012 23:48 domini29 – mečovka :)
Akvárium 80 l
toť otázka, jestli v jednom máš očka a v druhým mečovky, tak je to jedno
tak Romant byl rychlejší

domini29 napsal: je pravděpodobnější že je sežere ta matka nebo ostatní rybky?
Bude záležet na velikosti toho akva, na možnostech se schovat, ale půjdou po nich všichni, živá je živá.

0 25.12.2012 23:39 domini29 – mečovka:)
A kdybych dal do akvária kde je přibližně 25 pavích oček, hodně mechu javského, plno těch rostlinek atd. tak je pravděpodobnější že je sežere ta matka nebo ostatní rybky?

domini29 napsal: tu černou skvrnku má více mojich rybek
Udělejme si v tom trošku jasno. Jakmile jsou pohromadě v jednom akváriu kluci a holky živorodek, tak pravděpodobnost, že jsou holky v tom, je vysoce pravděpodobná a děje se tak neustále.

dle mého tato taky má ještě čas, ale správně hodně drobnolistých rostlinek, aby se měly ty rybky kde schovat, v podstatě u živorodek je jedno zda jsou u hladiny či na dně, hlavně, že se mají kde schovat

nejkrytičtějších je těch prvních 10-15 vteřin po porodu, pak už jsou rychlé jako blesk

samička je na té druhé fotce a ta má ještě spoustu času min. dva týdny, spíš dýl, teprve je březí a zatím netloustne

pokud je to ale prvorodička na velikosti bříška až tak nezáleží, ale spíše na tmavosti skvrny, měla by být do černa jako očka rybek

0 25.12.2012 23:20 domini29 – mečovka:)
ne není to ona ta první fotka to jste nejspíš měli pravdu že to je samec a teďka jsem vyfotil tu druhou mečovku

toto je naozaj samica v očakávani,ale je to naozaj tá z tej prvej fotky?podla mňa to nieje ona

0 25.12.2012 23:11 domini29 – mečovka:)
Tak to je skvělé to co tam má to je ta černá tečka a nevěděl bys jenom tak čistě odhadem jak dlouho si počkám ?

a jakou bych mě mít tu porodničku 10 nebo 20 l a musí tam být filtr a vzduchování ?

toto je samička

a má založeno, ale ještě si trošku dýl počkáš

3 25.12.2012 22:57 domini29 – mečovka:)
Ale teď jsem vyfotil asi tu druhou

0 25.12.2012 22:56 domini29 – mečovka:)

ok zkusím lepší fotku ale mám tam asi 4 tyhlety mečovky a jenom 2 z nich mají tak velké bříško a mohl bych kdyžtak přidat fotku pavího očka?

mečovku se mi nějakým záhadným způsobem podařilo vyfotit skoro stejně ale obávám se že lepší kvalita už to nebude

vidíte kluci na řítní ploutev jsem se při odpovědi ani nepodíval

Skús dať nejakú lepšiu fotku,mne sa podla tej rozmazanej zdá že je to samec
tillecek napsal: Zkus lepší fotku, aby nebyla ryba rozmazaná.
ale mne sa aj tak zdá, že je to samec, análna plutva mi na samicu nesedí
Zkus lepší fotku, aby nebyla ryba rozmazaná.
má plné bříško ve předu, ne vzadu, z toho usuzuji, že je jen přecpaná
kdyby byla těhotná, bylo by větší bříško vzadu a i ta skvrna by tam byla

( u některých živorodek vidět není např. Black Molly, nebo i u Mečovek Mexických červených, které mají zároveň i červené oči - Vídeň)
0 25.12.2012 20:08 domini29 – mečovka :)

Ahoj lidi chtěl bych se vás zeptat mám mečovku a vypadá to že asi bude mít mladé a chtěl bych se vás zeptat jestli bys te mi to někdo mohl potvrdit přidávám foto, břicho má o proti jiným mečovkám hodně velké jenom furt tu skvrnku nemůžů najít zdá se mi že jí má ale hodně malou a má být v porodničce filtr ? já ho mám ale je asi moc velký a myslím že by to bylo překysličené na 10 l akvárium.
Platí co jsem napsal, začni měnit vodu a to hned.
Edit: Moje reakce patřila tazateli předešlému, myslel jsem že už je zaregistrován.
Edit2: Pokud je tím bublifukem myšleno třeba toto
www.akva-exo.cz/… tak se rozhodně nejedná o akvárium bez filtru, ale o léty prověřenou a nesmrtelnou klasiku.
Máš přerybněno a ten filtr to nestíhá. Začni častěji, klidně denně nebo obden měnit vodu a stahuj bordel ze dna a uvidíš že se to zlepší.
Edit: Nepodceňoval bych ani krmení, chce to krmit častěji v malých dávkách, prostě je ládovat několikrát denně.
0 07.12.2012 17:56 Davit-ek – Úhyn mečovek
Ahoj potřebuji pomoct!!! Před měsícem se mi podařilo odchovat 5ks mečovek videnských, před 3tydny jsme k temto mečovkam přidal dalších 25ks z nového chovu. Ale nove mečovky umírají každým dnem jsou 2 až tři mrtvé nevím co je špatne. Odchovnička: 25l, teplota 25-26°C, vzduchoví filt (bublifuk), řasokoule a jestě jedna kytka. Těch prvích pět pohodička stale žijou, ale ty nové. PROSÍM O RADU jsme začátečník a je pro mě velkým uspěchem ochovat rybičky, ale toto. Předem děkuji za radu.
Než fotky krást je lepší dát odkaz na její originální umístění, splní to stejnou službu a je to čistější. Ale chápu tě, ta fotka naprosto přesně dokumentuje to, co jsi psal. Jen doplním, že v tom 30ti litrovém akvárku mohou být mladé mečovky klidně jen chvíli, než odrostou do velikosti, kdy už je ve velkém akvárku nesežerou. Na to ta třicítka naprosto stačí.
Ono když odroluješ tímhle vláknem, tak odpověď na Tvojí otázku najdeš nespočetkrát.

Ještě pohledej pojem "porodnička" pro ryby, mohlo by se hodit.

Ok díky moc


30l stačí na porod, na odchov už je to trochu málo, ale nějakou dobu v tom rybky vydrží, než jim to bude malé. Záleží také na množství mladých(to je podle stáří a velikosti samice). Když je samice plná (viz foto-poznáš podle skvrny březosti - černá skvrna v břišní partii před řitní ploutví), dej ji bokem do té nádržky, teplota cca 24°C a vyčkej.
Omlouvám se za čórku fotky, ale je opravdu ilustrativní

0 14.11.2012 12:14 Askanius – Jak poznám březí mečovku?
Ahoj, Jak poznám březí mečovku?Co bych měl udělat se samicí a kdy?Pokud bych chtěl zachránit co nejvíce mládat.Akvárium mám 150l a druhé 30l to jsem si říkal, že na odchov bude stačit.Děkuji.
0 02.11.2012 17:27 nikdo Díky za odpovědi příště jí dám do porodničky a nechám ji ve společném akva.
Děkuji za objasnění a musím říct, že máte pravdu. Někdy je nejlepší nad některými řečmi jen mávnout rukou

Jediným problémem je, že je potřeba mít už na ty samice "oko", aby v tak malém množství vody nebyla dlouho a nebo i v tom kýblu je třeba měnit vodu....
Není na mečovku pět litrů málo. Samice před porodem když nemám místo v "rodících nádržích" odchytávám do čtyř litrů vody a vysokého kýble a 95% porodů je v pohodě. Ona před porodem stejně téměž stojí na fleku. Do kýble dávám kytky umělé, aby se měla kde schovat. Ten úhyn vůbec nemusí způsoben jen vodou...stres může někdy zafungovat, proto tento způsob volím i já jako "komerčák", až když fakt není místo. Ale je tu i faktor například příliš velkých mláďat a špatné průchodnosti porodních cest. Tento stav neovlivní žádné akvárium, ani s kytkou ani bez ní.
Nijak výraznou roli v tom nehraje primárně ani zdrojová voda. Ba naopak. Pokud třeba k večeru, kdy je více času, vyhlédnu samici, kterou dávám do kýble, dám ji do "balící vody" mnohem raději, než abych tam dal vodu z nádrže, kde je tisíc mečovek a ráno jsem nakrmil.
Ovšem to vše jen u šlechtěných, které jsou lovením mladých jako posedlé. Mám tři druhy divokých mečovek a nechávám je povětšinou rodit v nádrži, protože ten rozdíl je miimální - většinou jen jedno, dvě mláďata nepřežijou.
malyLibor napsal: OK. Jak tomu tedy mám říkat? Když napíšu, že mi tam rodily, zas se do mne pustí někdo jiný, že ryby přece nerodí
Pokud se do vás pustí někdo jiný, že ryby přece nerodí, pak je třeba mávnout nad jeho "puštěním" rukou, protože je to neznalec. Živorodky nejsou živorodkami pro nic za nic, ale protože skutečně rodí. Mláďata těch "pravých" živorodek (jako jsou všechny gudejky) mají dokonce "pupeční šňůru" a to by už i velmi neznalého akvaristu mohlo přesvědčit o tom, že i ryby rodí. Je to fakt lepší než tvrdit, že mečovky se vytírají

Tření je procesem "komunikace" mezi samcem a samicí...u živorodek je to jen na té holce....

Doufám, že tou pětilitrovkou nemyslíš láhev od okurek. Každopádně 5litrů je na mečovku moc málo. Možná kdyby ses přihlásil a udělal si prezentaci akvárka, měli bychom lepší přehled a mohli ti víc poradit. Například mně se mečovky běžně vytíraly ve společenském akvárku a běžně tam mladé i dorůstaly. Akva ale mělo 240litrů a bylo slušně zarostlé rostlinama.
Jaká voda byla v té 5 litrovce? Ideál je použít tu samou co máš v akvu, aby ryba šla do stejný vody(parametry, teplota).
viděl bych to smrt stresem. Příště si připrav nějaké větší akvárko bez dna, jenom s plovoucíma rostlinama a filtrem. Nech to zajet cca měsíc jako klasické akvárko a úspěchy se dostaví
díky za objasnení,marilo sa mi že som to už niekde čítal,ale nebol som si istý či sú alebo nie sú plodný.to že je táto premena vcelku obvyklá viem,pretože sa mi už nejaké samice zmenili na samcov

I o tom ta písmenka jsou

Oni nejsou falešní, jsou praví...mohou za to ty nestálené chromozomy, pokud se nepletu...Sice Roman Slaboch tvrdil že nejsou plodní, ale já jednoho měl a potomky od něj. Ukázalo se, že taková rarita nejsem, protože Jarda Hofmann našel odkaz, že už se tak stalo a potomci byli také plodní.
Já teda tvrdím také, že za to mohou i podmínky. Ryby se nějak brání, aby bylo moc samic a podmínky se zhošovaly přibývajícími mladými....
A sú týto "falešní" samci plodný?
Ano, možný to je. Až se zastaví Libor, tak jistě přiloží nějaký koment ke Tvému dotazu, má bohaté zkušenosti.

Můžeš zatím sama pohledat a dovzdělat se.

Nebuď smutný. Pokud to byl první vrh, tak by to příště mohlo dopadnout lépe. Někdy se to u mladých ryb stává a potom se rozrodí tak, že máš co dělat, abys všechny ty mladé stihl rozdávat.
0 18.09.2012 15:08 Seno Prosim vas moja mecovka vrhla ale mladata su mrtve a uplne biele mohla aj pretcasne vrhnut?
Zkus pohledat tzv. skvrnu březosti a budeš chytřejší. Jinak ta perioda je cca měsíční. Odroluj tohle vlákno a jistě najdeš spousty fotek rybek, který jsou před porodem a s komentářema.
0 13.09.2012 11:40 PALVI Ono to gubka môže otehotnieť aj keď má menej ako mesiac?
Naprosto teoreticky, velmi teoreticky, mohla otěhotnět v samici...jsem četl hlášku od jednoho našeho velkého živorodkáře. Ovšem anatomicky se mi to jeví jako nesmysl. Navíc je mládě v porodních cestách ještě stále v jikerném obalu. Zda by se mohl porušit nedovedu posoudit.
Spíš zapátrejte v tom, zda se nemohla potkat třeba ještě se svým otcem. I jako velmi malá.
0 13.09.2012 10:56 PALVI – Živorodky
Zdravím,
v mojom akváriu som dlho choval gupky. Rodili sa a žiadnu pôrodničku som nepoužíval.
Ale vŕta mi v hlave jedna vec. Akvarista mi povedal, že gupka je vtedy tehotná, keď má pri análnej plutve čiernu škvrnu. Lenže teraz mám v akváriu len jednu gupku, ktorá je ešte maličká a čiernu škvrnu tam už má a pritom v akváriu nemám žiadneho samca.
Ako to teda je? kedy viem na 100% že je či už gupka, alebo iná živorodka tehotná?
Vďaka za odpoveď.
Vypadá veliká, takže ještě takových 14 dní nic nebude...
0 12.09.2012 19:23 smigl486 Dakujem ti
Nevies zhruba kedy ju budem mat dat do porodnicky?

Kotná je...to ta černá skvrna říká, ale čekání na porod ještě chvíli trvat bude...
0 12.09.2012 18:34 smigl486
Je rozmazaná...nevím jestli kotná....

Bohužel, závojnatku už nemám..
Malapa napsal: Já bych zase rád, třeba 2-3 samičky červených, nebo vídeňských mečovek, na oživení mé populace. Ale pěkné ryby, co dorostou 8-10cm.
Ahoj napiš mi mejla at se domluvime mam vidensky viden Delta a klasicky viden : mailto:miloszoo@seznam.cz

Malapa napsal: Já bych zase rád, třeba 2-3 samičky červených, nebo vídeňských mečovek, na oživení mé populace. Ale pěkné ryby, co dorostou 8-10cm.
ahoj ja ti 1 par vidensky Viden Delta zavojovy a 1 par vidensky Viden Delta nezavojovy přenecham 728024216 a email : mailto:miloszoo@seznam.cz a mailto:divokypotkan@seznam.CZ
0 08.09.2012 23:35 Miloš Ditrich – Mam mečovky vidensky - Viden Delta

ahoj ja bych ti mohl přenechat 1 par zavojovy i 2 pary klasicky

728024216 osobni odběr vyjmečně dovažim na trase z Nove sedlo u lokte směr heb a usti nad labem hlavni vlakovi nadraži
samice mečovky si uchovává sperma (mlíčí??) od samce i po dobu několika týdnů (někde jsem četl že snad možná až čtvrt roku, ale údaje se liší snad web od webu).. takže pokud ji nemáš nijak dlouho, tak to možné je, prostě bere ze "zásob" a plodí prcky
Edit: cakra než to dopíšu tak mně Smrtibýk předběhne

Samice živorodek mají schopnost v těle uchovávat spermie, které jim pak vystačí ještě na několik vrhů bez přítomnosti samce.
0 06.09.2012 21:38 david15 – Různé druhy měčovek
Ahoj, mám červenou mečovku - samici a rájovce, krunýřovce, parmičky a neonky, ale
rodí se mi jen tak mláďata od mečovky - třeba za tři týdny další dvě mladé. Jak je to možné, díky.
Z těch kuliček určitě ne a z těch mladých možná také, páč mohou být špatně vyvinuté
Takze z toho nic nebude ??:(
Nevyvinuté zárodky v jikrách...
Tak nakonec už porodila ale jenom jednu mrtvou rybicku :( a zbytek nejaky maly pruhledky kulicky..nevite co to je ??? :(
Pokud tam ten kluk nemá jiný holky, tak bych řekl, že je to možné.

děkuji a ještě jsem se chtěl zeptat jestli muze bejt samecek mecovky agresivni vudci ostatnim kdyz ceka samicka mlade ??
Jo ták...goldmolly to dost tutlaj...mohou mít třeba jen sedm mladých ale větších...dejte ji stranou, pokud po mladých prahnete...
Raduzza66 napsal: a nevíš jetli to bude mít za pár nebo kdy asi tak přibližně?? pozoruji jí tak týden a přijde mi že jí moc břicho neroste ??
ale tadytoho

Raduzza66 napsal: bylo to v kolíně..a všiml sis toho předchozího vzkazu ?? dík ;)
No vzkazu jsem si všiml, ale tam místo napsáno nebylo...
bylo to v kolíně..a všiml sis toho předchozího vzkazu ?? dík ;)
Znám...a pak chápu, že se dá občas tato ryba koupit jako mečovka...Kde to bylo?

no v pet centru..jestli znas tehle retezec..
a nevíš jetli to bude mít za pár nebo kdy asi tak přibližně?? pozoruji jí tak týden a přijde mi že jí moc břicho neroste ??
já jí koupil jako mečovku ale to neva

děkuji

Obávám se, že to bude goldblackymolly a "těhotná" je
0 02.09.2012 17:10 Raduzza66 
Potřebuji prosím poradit ?? je těhotná ?? ta žlutočerna mečovka ? děkuji
Jasně, tohle dánia zkousnou a mečovkám to jakžtakž vyhovuje...po dániích může být více toho pH...to nebude v Brně asi problém...

mně se voda sama drží na 7,2-7,4.. Dania maj tady psané rozmezí 6-8, takže ideál jsem odhadl že by měl být okolo neutrálu, ale nevypadají že strádají.. No stejně tam nebudou věčně, jsou to velké staré kusy (cca 10-14cm), nejspíš už dost za zenitem. Dožívat se mají max.5 let a řekl bych že těmto do pěti let moc nechybí. Tak je nechám ať v klidu dožijí a další už pořizovat nebudu.
Meče mám naopak mladý (pořízeny jako cca 3,5cm, samice mají momentálně cca 7cm), tak doufám v houfy prcků a dlouhý život (na mečovky samozřejmě, je mi jasný že nebudou žít 10 let

)
Mam obavu, že ty vyskočené to sice zjistily, ale už jim to bylo prd platné. Vždycky jsem je našel odpoledne už vyschlé
Šlo o zvyk

zjistily, že líp se mít jinde nebudou...ani na podlaze...

Přidat reakci
Zpět na obsah sekce Akvarijní ryby • Zobrazeno 46412x