Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

Změna pohlaví u živorodek

 

NápovědaFórum » Akvarijní ryby » Určení pohlaví ryb 

Akvaristik.eu

Změna pohlaví u živorodek
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.06.2016 22:44 Muž Rado00000001 [5] Re: NHKG
Ďakujem, už som začínal o sebe pochybovať :-( hop
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.06.2016 22:32 Muž NHKG [3768] - HadohlavciRe: Rado00000001
Ano, u mečovek a některých jiných živorodek naprosto běžné. Pokud je málo samců, samice se může stát samcem. U většiny ostatních druhů je toto samozřejmě nemožné.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.06.2016 22:24 Muž Rado00000001 [5] – ???
Už sa vám stalo, žeby ryba po takmer roku zmenila pohlavie? Konkrétne ide o Mečúna mexického, a kúpil som dávno samca a dve samice ktoré normálne privádzali na svet mladé, a zo včera na dnes za noc coze jednej z nich narástol chvost,meč, a obháňa samicu, nechápem, nerozumiem... Som z toho vedľa.. Máte niekto nejaké racionálne vysvetlenie? hmm
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   01.01.2015 22:04 R Muž vaclav [11119] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: TRULY
V tak malém akváriu ti doporučuji jen jednoho samce, nejhorší počet jsou dva, slabší by to odskákal. Takže jednoho nebo větší počet. To samé ale platí o samicích. V malém prostoru je to boj jen větší počet soků nebo sokyň rozmělní agresivitu. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.01.2015 20:18 Muž TRULY [162]
tak zistil som dnes u jednej mensej samice ze zacala s premenou. Gobopodium je zuzene a mecik na zadnej plutve zacina rast. Celkovo mam v akva 2 velke, 2 stredne samice a zopar mladych. Mam posilbit v akva o jedneho samca? Chapem to spravne ze je na pocet samic nedostatocne samcov? 1 samec na 2-3 samice?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.12.2014 20:14 JoKa Re: rudolf
Já jsem to tam chtěl dopsat, ale maximální velikost příspěvku je 5000 znaků, tak jsem musel svůj epilog výrazně zkrátit (musel jsem i mezery za "čárkou" vymazat, aby se to vešlo)...

Doplním se tedy zde, o to, co jsem chtěl původně napsat:
porod nenafotím,ale to,že mladé měla a dnes je z ní samec (nevím, jestli funkční)
Nevím jestli funkční, protože tchán ho vypustil do akvária živorodek, plným jiných mečovek, plat a oček, kde se mu rodí mladé jak na běžícím páse. A i kdybych se snažil sebevíc, že potřebuji dokázat to a to, dostanu jednoznačnou odpověď: "Mě nějaké výzkumy a jiné hokus pokusy vůbec nezajímají."
Jako bych ho slyšel, aneb starého psa novým kouskům nenaučíš...

Pravda, mohl bych si ho odvést zpět a zkusit to sám, ale na to nějak nemám místo. Navíc bych na to potřeboval "panenské" mečovky a abych je získal potřebuji akvo další... A to už by mě má polovička fakt hnala, další dvě akvárka (už teď prskala, když jsem sáhodlouze vysvětloval, na co potřebuji další hloupou 30l vytíračku)... :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.12.2014 19:37 Muž rudolf [3983] Re: Urtman
Jen na doplnění (z vašich posledních vět to není úplně zřejmé) - ta "výjimečnost" se týká situace, kdy se opakovaně rodící samice změní ve funkčního samce (důraz na slovo "funkčního"), který prokazatelně je schopen oplodnit jinou samici. Změna i opakovaně rodící samice v samce není jako taková nijak mimořádná, ale takto vzniklí samci jsou skoro vždy neplodní.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   14.12.2014 19:21 JoKa – Shrnutí
Tak abych to hledání ostatním usnadnil, dovolím si zde zmíněné doktory citovat.
Nejprve dr. Slaboch:
Zajímavé téma ;-)
Živorodky z čeledi Poecilidae jsou skupinou s tzv. labilním genetickým základem pohlaví. Některé z nich vůbec nemají pohlavní chromozómy (např. rod Xiphophorus), ale informace o pohlaví je roztroušena po celém genomu. Zvrat potom může být v embryogenezi navozen třeba pH nebo teplotou vody.
Aby to ale nebylo tak jednoduché, u přerybněných nádrží je prokázána i hormonální kontrola pohlaví - rodí se převaha samců, protože samice by populaci ještě více zahušťovaly.
Hormonální kontrola se uplatňuje také v případě extrémního nedostatku či absenci samců, kdy dosud nerodící samice mohou změnit (funkčně) pohlaví. Ale pohlaví mohou změnit i samice již rodící. Ovšem již nefunkčně - tento jev je dobře znám a je nazýván arrhenoidie.
U dospělců rodu Xiphophorus je typický zvrat pohlaví ozářením rentgenovými paprsky. A to jak ve směru samice-samec (k čemuž může dojít i již zmíněným hormonálním procesem), tak i samec-samice. U druhého případu jsou pochopitelně zachovány sekundární sexuální znaky, ale tento fenotypový samec se jako samec nechová (a neprodukuje spermie), ale laboratorně byla prokázána jeho plodnost jako samice. K tomu přirozeným procesem samozřejmě nikdy nedojde, protože si jej ostatní samci vizuálně řadí mezi samce. V domácích akváriích se to nestane nikdy, pokud v bytě neexperimentujete s rentgenem.

Rody Poecilia, Micropoecilia a Limia mají sice pohlavní chromozomy X a Y, ale oba dva geny mohou nést informaci o samčím i o samičím pohlaví. V přírodě žijí potom populace, kde jsou samci určeni známou kombinací XY, ale i XX, nebo YY. Funkční pohlaví je u nich určováno "sílou" genu při oplození (to ovlivňuje pH a další chemické faktory vody) a při embryogenezi (teplota, hormony).
U těchto rodů nebyla v dospělosti funkční změna pohlaví dosud prokázána. V dospělosti mohou díky hormonálním zvratům samičky maskulinizovat (změnit svůj vzhled na samce), ale zůstávají jim samičí gonády.

Jak vidíte, ve hře je velké, až nepřehledné množství interagujících faktorů. Ale jak už tu psal Libor, absolutně nejčastějším jevem jsou tzv. pozdní samci, tedy jev, kdy jedinec je od počátku samcem, ale diferenciace sekundárních pohlavních znaků mu "trvá" výrazně déle, než je běžné. Tito samci jsou velcí, tvarově i barevně velmi hezcí, ale sexuálně nepříliš aktivní a zároveň méně plodní.


Reakce na to Libora Sprysla (jestli jsem Vám sebral titul, tak se omlouvám):
Jo tak teď to máte z "první ruky"... smich akorát Romane je tu zase ten zmatek s tím mojím samcem, co byl dva roky samicí...to prostě není "pozdní samec" to mi prostě nevymluví nikdo. Byla to jedna z nejplodnějších samic.
Ale pohlaví mohou změnit i samice již rodící. Ovšem již nefunkčně - tento jev je dobře znám a je nazýván arrhenoidie...Píšeš.
Byl jsem "donucen" nalézt panenské samičky. Nechtělo se mi...nemám při "výrobě" moc času na experimenty. Dal jsem si tu práci a nespletl jsem se ani jednou. Nepředpokládám, že budeš psát o možnosti oplození centimetrových samiček v hejnu sourozenců stejné velikosti bez patrných odlišných pohlavních znaků. (Lovil jsem je jen podle stavby těla...)Odstavil jsem si je v této velikosti. Z žádné zatím samec není. Ale mladé od nich mám a byly jen s tím samcem co byl rodící samicí...Mají v současné době asi 4 cm...


A konečně pan doktor Hofmann:
Libore, buď klidný, není to "pozdní samec". Gratuluji ti k "výjimečné rybě" :) To je odkaz na citát - Elzo Lodi z katedry zoologie turínské univerzity publikoval v roce 1980 práci, v níž mj. informuje, že "výjimečně se objevují jedinci, kteří jsou nejprve samicemi a rodí mláďata, načež se následně stávají funkčními samci". Vzhledem k tomu, že šlo o výzkum na vysoké škole, tak si mohli dovolit získat pro příslušné pokusy panenské samičky tak, že ihned po porodu rozdělili mláďata do samostatných nádržek po jednom, a tak je odchovali až do pohlavní dospělosti. Pomineme-li variantu, že šlo o neposkvrněné početí, tak v Turíně tedy měli opravdu a nezpochybnitelně panenské samice, které připustili k sekundárnímu samci (což nemění nic na tom, že nevěřím, že centimetrová mečovka ve společnosti stejně starých sourozenců by už mohla být oplozená). Takže i když arrhenoidie u X. helleri vede většinou k neplodným samcům, neplatí to 100%. Koneckonců, u řady mořských ryb je sukcesivní hermafroditismus zcela běžný, tak proč by nemohl existovat alespoň výjimečně i u nějaké ryby sladkovodní?
Jaroslav Hofmann


Závěr nechť si z toho vyvodí každý sám, i když podle mě je to jasné. Toto byl pouze stručný výtah, doporučuji pročíst celé v tom zmíněném odkaze...
A na závěr k tomu můžu pouze dopsat, že také jsem takovou "vyjímečnou rybu" měl.Již jsem jí zde zmínil. Samozřejmě dnes už její potomstvo, nebo porod nenafotím,ale to,že mladé měla a dnes je z ní samec (nevím, jestli funkční),můžu s ledovým klidem a čistým svědomím odpřísáhnout na svou roční dcerku...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 9   14.12.2014 17:21 Muž rudolf [3983] Re: Urtman
On vás Libor trochu zmátl odkazem zpátky na toto vlákno, ale ve skutečnosti měl na mysli vlákno, do kterého jste shodou okolností chtěl nedávno po redaktorech, aby tuto diskusi převedli, totiž "Mečovka rozmnožování a odchov", ona diskuse se tam odehrála 9. a 10. 2. 2012 a je v ní podle mého názoru napsáno zcela jasně úplně vše, co lze k tématu říci:
rybicky.net/forum/4362…
To, že se ve stejném vlákně pořád dokola diskutuje o tomtéž znovu a znovu, je osud.
Jinak ten odkazovaný článek z Lidových novin k tématu moc není. Konsekutivní hermafroditismus je životní strategií mnoha druhů mořských ryb, u většiny ve směru ze samice na samce, ale s přeměnou pohlaví u živorodek mnoho společného nemá (kromě vlastního fyzického aktu přeměny). A formulace "odborná literatura udává, že k přeměně dochází až u 30 % mečovek" má absolutně nulovou vypovídací hodnotu, na tom se stavět opravdu nedá.
Jaroslav Hofmann
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.12.2014 17:18 JoKa Re: LiborSprysl
Jardou zřejmě myslíte pana Hofmanna. Tak v tomto vlákně není od něj ani čárka... :-(
Reklama
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.12.2014 17:16 Muž LiborSprysl [8886] Re: Urtman
Vždyť to tam Jarda psal...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.12.2014 17:13 JoKa Re: LiborSprysl
Však já Vám věřím, v této diskuzi jsem na Vaší straně...
Jenom se zeptám, jestli nevíte kde hledat ten vědecký závěr? Mám na mysli nějakou literaturu, nebo článek na internetu? Jen abych pro "nevěřící Tomáše" nestál "vedle jak ta jedle"...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.12.2014 16:22 Muž LiborSprysl [8886] Re: Urtman
Ale vědecky to podložené je... :)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.12.2014 10:54 JoKa – Článek
Poměrně zajímavý článek k tématu...
www.netusil.net/…
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.12.2014 09:35 JoKa Re: LiborSprysl
Tak zrovna toto vlákno jsem měl prostudované jako první, než jsem začal hledat jinde a nedozvěděl jsem se v podstatě nic. Akorát jste o tom polemizovali, ale výsledek z toho jsem jaksi nezaznamenal... Jediné co jsem si z toho odnesl bylo, co jsem napsal, že se na tom akvaristická veřejnost nedokáže shodnout... smich :-D smich
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.12.2014 05:09 Muž LiborSprysl [8886] Re: Urtman
Urtman napsal: To je totiž téma, které ještě nikdo vědecky nepodložil. Existují pouze spekulace a žádný hmatatelný důkaz.
tone To ale pravda není a je to patrné i v tomto vlákně...ta debata tu již proběhla na úrovni doktorů Slabocha,Hofmanna a mé maličkosti...takže nahledat a dovzdělat!!! smich :-P
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   13.12.2014 17:10 JoKa Re: TRULY
Jo, to jsem si všiml... Buď jsou po porodu a nebo jsou to "pozdní samci" nevím, na toto odpověď neznám...
Ale jak jsem psal o tom svém, tak tomu zůstala skvrna dodnes... Po Vánocích ke tchánovi jedu, tak ho vyfotím...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.12.2014 17:08 Muž TRULY [162] Re: Urtman
PS: ak si všimneš tak škrvna na bruchu im chýba. Ináč by ma zaujímalo, či k premene dochádza po vrhu alebo ak nie, čo sa stane s malými počas premeny na samca
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.12.2014 17:05 JoKa Re: TRULY
tu je fotka tých 3ks ktorých som sa zbavil výmenou za rastlinky
Jo jo, to je to o čem mluvím... Stavbou těla jasná samice, hlava, břicho atd. A dole gonopodium a náznaky mečíku...
Jenom to neukazuj Vláďovi, jinak se zeptá, co si to vypotil za fotky... smich :) smich
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.12.2014 14:09 Muž TRULY [162]
Fotka k příspěvku tu je fotka tých 3ks ktorých som sa zbavil výmenou za rastlinky (za hnoj). Na nich to vidno zjavne. Takže ak mala bývala majitelka v akva 8 ks samic roznych velkosti a len jedneho samca, tak je to zjavne realne
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.12.2014 14:06 Muž TRULY [162] Re: Urtman
jasné tak nemám problem, škoda že som to nespravil a nenechal si jednu takto premenenu samicu už z minula, mám namysli tie 3ks čo som daroval. Podľa mna to je realne a deje sa to vtedy ak je totalny nadbytok samic. Otázne je či je plodná ako si písal. ALe to by bolo dokazatelne jedine vtedy, ak by sme taku samicu oddelili a dali ju len s klasickou samicou do akva ktora by bola v spoloč. akvariu minimalne rok sama. Nakoľko vieme, že si vie udržať spermie samca atd... teda ak píšem dobre
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.12.2014 14:02 JoKa Re: TRULY
To je totiž téma, které ještě nikdo vědecky nepodložil. Existují pouze spekulace a žádný hmatatelný důkaz. Akvaristická společnost se dělí na tři skupiny. První si myslí, že to všechno jsou samci, že přeměna je blbost, že jsou to jenom tzv. "pozdní", prostě samec je samec. Druhá skupina tvrdí, že to možné je a třetí skupina že to možné je, ale budou po změně neplodní...
Sám jsem tu možnost měl, to sledovat v přímém přenosu ve svém akva. Jenom samozřejmě nemám fotky, protože kdo mohl čekat, že zrovna tahle rodící samice bude jednou samec, to bych mohl rovnou natáčet všechny porody... A i kdybych měl fotky samice a nafotil posléze přeměněného samce, stejně nedokážu, že to je ta samá ryba...
Ty tu možnost teď máš. Ta včerejší první fotka je ryba, u které mám podezření. Schválně jí sleduj a dej vědět, jestli rodí, nebo jestli se jí nezačne tvořit náznak mečíku atd...

Právě proto jsem své vystoupení uvedl tím, že dostanu přes hubu, když to napíšu. Na tomto se prostě akvaristická veřejnost neshodla a je téměř nemožné to prokazatelně dokázat, tu či onu teorii...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.12.2014 13:52 Muž TRULY [162] Re: Urtman
JJ tak spravil som blbe foto to je pravda. Tie samice su na 1000% tie iste, klamať vás by som si nedovolil no
PS: ja v premeny verím, zažil som to a dokonca som asi pred mesiacom daroval 3 kusy ktore som zdedil s akvarkom pri kupe. Mali mečíky ktore sa začali vyvýjať a tak som ich dal preč, navyše mi vtedy zožrali asi 55 malých antíkov s žlt. vakmi a zaujimave bolo práve to že ich žrali len tieto premenene kusy. Normálne mečovky ich nechali tak. takže verím a ako píšem mal som , zažil som a ked som mal akva pred 20 rokmi, tak sa mi to dialo pred očami. žiaľ
Reklama
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.12.2014 13:20 JoKa Re: jamajcan
Tady na těch fotkách uznávám, vypadá to jinak, než ty včerejší fotky, toto jsou opravdu samice... Sice by se dalo polemizovat, jestli je to ta samá ryba co včera, páč vidím trochu jiný tvar hlavy a čumák má světlý, ale polemizovat nad tím nebudu...

Truly nám v rámci "výzkumu" jistě rád nafotí, až odrodí, nebo až se jí (fotka č.1) začne ten náznak mečíku co vidím protahovat... smich

Ale teď vážně, ty skutečně nevěříš, že změna pohlaví u mečovky je možná?? Ptám se proto, že já jednoho takového doma skutečně měl... 2x porodila, pak se jí udělal krátký mečík a od té doby nic. Odvezl jsem ho tchánovi, až tam pojedu, tak ho vyfotím. Jenom nevím, jestli je plodný nebo ne, má tam i jiné samce... Každopádně od té doby nerodila a skvrna březosti nezmizela...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   13.12.2014 12:57 jamajcan Re: TRULY
To je jasné.Gonopodium,od řitní ploutve poznáš,ne?Skvrna březosti výrazná.Pěkné samice palec :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.12.2014 12:49 Muž TRULY [162]
Fotka k příspěvkuFotka k příspěvku tu som ich zvacsil
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.12.2014 12:42 Muž TRULY [162]
Fotka k příspěvkuFotka k příspěvkuFotka k příspěvkuFotka k příspěvku tak pridávam foto tých mečuniek. Prvé dve foto je rybka č.1 a tretia a stvrta foto rybka č.2

Menia sa alebo nie?
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.12.2014 12:11 Muž ŠtefanT [206] - ŽivorodkyRe: jamajcan
Třeba jsou křížený s mořským koníkem. U těch také rodí samci. Držím basu s tebou, jsou to evidentně holky ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.12.2014 11:10 JoKa - ŽivorodkyRe: TRULY
Ta zjevná skvrna právě nemusí vůbec nic znamenat. Ke změně pohlaví může dojít i když samice už předtím několikrát porodila... Sám sem takovou mužatku doma měl a dnes si spokojeně plave u tchána v akvu. Chtěl ho, protože se mu líbilo, jak je ten samec krásně veliký... :)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.12.2014 11:07 Muž TRULY [162] Re: Urtman
TAK ja som mal zmenene 3 kusy a tie som daroval, resp. vymenil za rastliny s jedným pánom cikánom :-D a tak to aj dopadlo, rastliny šli do koša... odpad... Ale zmena na nich bola zjavna a samozrejme nemali hnedu skrvnu v zadu
Reklama
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.12.2014 22:22 Muž TRULY [162] Re: Urtman
oni sa na seba podobaju. Dnes vecer som ich pozoroval tak tie plutvy tak nrvyzeraju. To co je sfotene je pocas plavania a vtedy sa jemne analna plutva stiahne. Ked su v klude tak maju klasicku velku roztiahnutu plutvu. Zajtra to sfotim. Dufam ze proces premeny nezacal lebo 3 kusy od byvakej majitelky uz boli chytene...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.12.2014 21:45 JoKa Re: TRULY
Ty první tři jsou stejné že? Ta poslední čtvrtá fotka je samice...

Edit: a nesranduju, první a třetí fotka je jasná, teda jasnej... U té druhé to není dobře vidět, ale hádám, že to je ta samá ryba...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.12.2014 19:44 Muž TRULY [162] Re: Urtman
tak to ani nesranduj lebo ma vystrie :( aj u tej poslednej? Predposledna a posledna su dve rozdielne rybky
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.12.2014 19:29 JoKa Re: TRULY
Asi dostanu od ostatních přes hubu, páč moc lidí s tímto nesouhlasí, ale stejně to napíšu. Když už nic jiného, snad vyvolám diskuzi....

Ten samec mečovky na fotce, ti moc mladých neodrodí... Vidím gonopodium, alespoň doufám, tady probíhá změna samice na samce... ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.12.2014 18:44 Muž TRULY [162]
Fotka k příspěvkuFotka k příspěvkuFotka k příspěvkuFotka k příspěvku No nejak sa im na svet nechce grrr

rozzureny
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.10.2011 06:55 Muž LiborSprysl [8886] Re: Malapa
Protože jsem nefotící, těžko mohu dokumnetovat, ale tak obrovského samce (cca 12 cm v těle), jaký se mi vytváří v nádrži mečovek to jsem fakt asi ještě neměl. Tahle samice měla poslední vrh 197 mladých...je tříletá...Tedy asi hódně opožděný samec... smich
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.10.2010 05:57 Muž LiborSprysl [8886] – Re: stetinka
Hm. Nebo tedy ano, abych nebyl plísněn, že neodpovídám celou větou:-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.10.2010 21:12 Muž Malapa [233] - Afrika – Re: stetinka
Strašně mě mrzí, že jsem neměl foťák, ale jsem rozhodnut jednu samici si vzít a zdokumentovat.
Reklama
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.10.2010 20:28 Žena stetinka [262] – Re: LiborSprysl
ty Krčka znáš osobně? coze
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.10.2010 20:27 Muž Sid [5875] - Rostliny – Re: LiborSprysl
Štengrovat se nemusíme - já myslím, že je to jednou pro vždy jasné! :-D
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.10.2010 19:58 Muž LiborSprysl [8886] – Re: Sid
Tak mi tak připadá, že se budeme trumfovat, kdo z nás dvou je starší smich
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.10.2010 19:48 Muž Sid [5875] - Rostliny – Re: LiborSprysl
Lyrovité ryby sem, prosím, netahejte. :-)
Píšu o době, kdy si mohl běžný akvarista nechat o lyrovitých mečovkách jen zdát...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.10.2010 19:37 Muž LiborSprysl [8886] – Re: stetinka
ad stetinka - píská-posuzuje - je to jeden z těch vzdělaných, který tvrdí, že samci jsou samci a samice jsou samice - viz výše.....
ad Sid - překvapivě si geneticky zmatené mečovky nesou znaky například lyrových samic, jejichž řitní ploutev může budit zdání gonopodia....
Mimochodem přikřížené platy s mečovkou ten mečík mají často....
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.10.2010 10:04 Muž Sid [5875] - Rostliny – Re: LiborSprysl
Jak napsal Malapa - neřešíme změnu pohlaví, ale druhotné pohlavní znaky samic mečovek.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.10.2010 09:22 Žena stetinka [262]
Zajímavé. Osobně bych se asi zkusila zeptat ing. Krčka, který tyhle ryby chová dlouho a ve velkém, navíc je i píská (posuzuje) ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.10.2010 08:11 Muž Malapa [233] - Afrika – Re: LiborSprysl
Tady podle mého krátkého pozorování, nešlo o změnu pohlaví. Jen samice nesly část pohlavních znaků samců, mečík a náznak gonopoida, ale stále to jsou samice.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.10.2010 06:29 Muž LiborSprysl [8886] – Re: Sid
Pokud se nepletu popisoval tuto přeměnu dr. Novák i u pávčat a ze samic byli obrovští samci bez funkce. Ačkoli někteří chovatelé (a mnozí snad velmi vzdělaní...) zarytě tvrdí, že jsou to všechno samci, jen někteří se vyvinou dříve a jiní později, já se tedy přidávám k těm, kteří popisují změny samic v samce. Je totiž blbost, aby se tak stávalo jako například u mých ryb, po dvou letech a mezi tím dokonce samice dokázaly odrodit. První formosy jsem měl tuším v roce 1975, ale u nich jsem tu již několikrát zmíněnou proměnu, nepozoroval nikdy. Někdo tvrdí, že se to stává u plat, nikdy se mi to nestalo. Pávčata považuji jako raritu, netvrdím na 100%, že autorem je dr.Novák, ale viděl jsem dokumentační fotky před a po proměně. Vždycky ke změnám docházelo u mečovek a považuji to za běžný jev. Do jisté míry jsem ochoten akceptovat myšlenku, že k tomu může přispívat dlouhodobé působení například velmi tvrdé vody bohaté na minerály...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.10.2010 21:18 Muž Sid [5875] - Rostliny – Re: Malapa
U starších rybek bývalo vcelku běžné, že se objevil krátký mečík, ale 2 cm jsou skutečně hodně... :-O
Reklama
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.10.2010 21:08 Muž Malapa [233] - Afrika – Re: Sid
Velikostí spíš robustnější, ale nikterak přehnaně. A měčík 1-2cm? To jsem opravdu neviděl a hlavě byly takové snad všechny samičky.
Každopádně jsem rozhodutý, ryby vyfotit a možná si i jednu samičku vzít na pozorování.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.10.2010 20:53 Muž Sid [5875] - Rostliny – Re: Semtex
Asi to nebude tak horké... :-)
Věřím, že kdo "už něco pamatuje", si takové samice dokáže živě představit - lehký náznak mečíku a mírně protažená řitní ploutev...

To Malapa: Nejsou ty samice vzrůstem spíš větší, "než je v kraji zvykem"?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.10.2010 19:53 Muž Semtex [1196] - Labyrintky – Re: Malapa
aha takhle, no pokud je to jak píšete, tak máte novou varietu a můžete jí pojmenovat po sobě palec
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.10.2010 19:50 Muž Malapa [233] - Afrika – Re: Semtex
Tady se nejdná o změnu pohlaví, sám si pamatuju, že se mi jednou samička mečovky změnila na samečka. Byl to jediný případ za dobu, co rybičky chovám a nevím zda měla vůbec mladé, než se z ní udělal samec. Ale skvrnu březosti rozhodně měla.
V té populaci co jsme dnes viděl, nejde o změnu pohlaví, ale o změnu vzhledu. Samozřejmě nevím, jak to bude v dalších generacích, ani zda ryby rodí životaschopné potomstvo. Zíral jsem na dospělé ryby a nenapadlo mě hledat, zda se v rostlinách ukrývají i malé rybky.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.10.2010 19:43 Muž Semtex [1196] - Labyrintky – Re: Malapa
V poslední době se mi stalo, to, že samice živorodky trpasličí a teď i Gold Molly se přetvořili na samečky.... u živorodek to není nic vyjímečného.... stává se to..... důvod nechápu, samečků je dost....
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.10.2010 19:40 Muž Malapa [233] - Afrika – pohlaví mečovek, mutace
Dnes jsem viděl populaci mečovek zelených Xiphophorus hellerii červená varianta. Jsou to potomci mých ryb. Zvláštní však je, že všechny samice mají krátký mečík a z poloviny vyvinuté gonopoidum. Bohužel neměl jsem fotoaparát, abych ryby nafotil, ale rovnou říkám, že rybičky chovám víc než třicet let, něco o nich vím a opravdu se jednalo o samice. Ryby byly robustní stavby, s výraznou skvrnou březosti, některé samice výrazně zaplněné vyvíjejícími se zárodky.
Setkal jste se s tím někdo? Nevíte o nějakém odborníkovi, na kterého bych se mohl obrátit? Seděl jsem před nádrží několik minut a doslova na ryby zíral, protože jsem nikdy nic podobného neviděl, ani o tom nečetl.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   17.04.2010 19:18 defisa - Afrika
Já mam mečovku samici s mečíkem je to normální???
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   17.04.2010 16:43 Muž bobikcz [135] - ups .... ono to roste :) – Re: moliro
Zajimavý poznatek :) Já se setkal s názory chovatelů, že to co píšeš je jen jedna z pohádek akvaristiky smich

Sám mečovky chovám a už mám vyzkoušeno, že samec se neurčuje jen podle mečíku potlesk
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   17.04.2010 13:16 Žena ustavprochore [564] – Re: misa
Miso, někde v chytré knize nebo na netu si najděte, co to je gonopodium a jak vypadá, pak bude jasno. ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   17.04.2010 11:43 Bexi
takoví samec co je přeměněná samice je zpravidla mohutnější než normální samci
Reklama
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   17.04.2010 11:35 misa
Fotka k příspěvku :) Tady to foto
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   17.04.2010 09:03 Muž voko [9] - Živorodky
Opravdu u mečovek se stává, že i porodí a pak se předělá na samce. Mě se třeba mečovky bily jak draci rozzureny a vypadaly jak samice. ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   17.04.2010 06:20 moliro - Živorodky
U mečovek je změna pohlaví ze samice na samce poměrně častá, takže z ní nejspíš časem stane samec
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   17.04.2010 00:33 Muž kortezhugo [973] – Re: misa
...no foto bi bodlo...
...ono to "krizenie" medzi sebou moze...zanechat geneticke "vady"...a je to pomerne casty "jav"...
Reklama
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.04.2010 23:27 Muž RadioactiWe [188] - Labyrintky
Možno by pomohla fotka či je to vôbec mečovka ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.04.2010 22:09 misa - Labyrintky – hermafrodit
Zdravím. Mám mečovky závojové. U jedné z nich nelze určit pohlaví. Je už dospělá, takže by to mělo být poznat. Je mohutná jako samice, velké břicho jako těhotná, ale bez skvrny březosti. Nemá mečík, ale ocasní ploutev je delí než u samic. Chování nemá ani jako jedno. Ani nenahání, ani není naháněna. Je ustrašená a samotářská.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.04.2010 18:26 Muž Bak [163] - Raci, krabi, krevetky – Re: Bak
Tak mi přišla odpověď z Němec, myslím si že tam víc hlav víc ví :)
www.jstor.org/…
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.04.2010 13:01 Muž Bak [163] - Raci, krabi, krevetky – Re: provokater
Možná ano, zkusím si to ještě vybavit.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.04.2010 12:29 kreten - Raci, krabi, krevetky – Re: Bak
Pokud mne paměť neklame, tak se na Slovensku jednalo především o mikropoecilie
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.04.2010 09:07 Muž Bak [163] - Raci, krabi, krevetky – Re: provokater
Mohu potvrdit že máme se Semtexem stejný zdroj rybiček, jsou od stejného chovatele. Otázka zda to nějak nenavazuje na nářky chovatelů živorodých divočáků kterým zbyli v chovech jen samečci.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.04.2010 06:34 kreten - Raci, krabi, krevetky – Re: Bak
Zatímco je tento jev z literárního hlediska i mnohdy z vlastních pozorování běžný u mečovek - ať si tomu říká každý jak chce (ranní či noční samec třeba:-)), je to pozorované u plat a u pavích ok. Tak vždycky se jednalo ryby šlechtěné. Divoké mečovky a platy jsem nechoval nikdy. Divoká oka a endlery mám již dlouho a tento jev jsem nepozoval nikdy. Měl jsem i pět druhů limií a stále mám tři. Nepozoroval jsem to nikdy. Mám i mnoho dalších druhů divokých živorodek, nepozoroval jsem to nikdy ani u zmíněných formos. Mimochodem zajímavé je, že mými nádržemi prošlo i dost poecilií a tento jev jsem nepozoroval ani u divokých ani u šlechtěných. Uvidíme, zda téma neuchopí někdo vzdělanější:-). Mimochodem myslím, že české pojmenování formosy zůstalo živorodka trpasličí:-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.04.2010 22:51 Žena gaume [26] - Živorodky
mne se takhle zmenili dva samci mecovky, co jim bylo tak 8 mesicu, jen jsem to moc nepochopila, protoze ten treti byl taky samec a ja musela dokupovat samice :-) u pavich ocek to znam taky, ale po kratsi dobe (cca 4 mesicni)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.04.2010 22:48 Žena Lila1 [31] – Re: Bak
Baku, mám v akva takového samečka mečovky vídeňské. Četla jsem, že je to samec od začátku, tzn. pozdní samec, co začne dospívat až po té, co přestane růst. Naše mečovka po té, co jsme ji koupili, a přemístnili do našeho malého akva :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.04.2010 21:02 Muž Bak [163] - Raci, krabi, krevetky – Re: Semtex
Jediný co můžu říct na mou obhajobu že jim do vody nedávám ani cilest ani progestol.
Reklama
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.04.2010 20:11 Muž Semtex [1196] - Labyrintky – Re: Bak
mě se taky tak překopali asi 3 samyčky, a Pepa od kterýho je máme, taky pozoroval stejný jev.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.04.2010 18:33 Muž Bak [163] - Raci, krabi, krevetky – Živorodka mravenčí - metamorfóza na samečka
Dnes jsem si všiml nápadně velkého samce živorodky trpasličí. Byl jsem si jistý že ještě před měsícem to byla samička. Břišní ploutvička se najednou začala zvětšovat a je z toho najednou phallo. Už jsem slyšel o tom že chov může být zaražen touto přeměnou. Kde je prapůvod tohot jevu ? Chování je podobné jako u mečovek, ale méně známé.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.05.2008 12:29 Muž Killer [133] - Sumci – Re: Malapa
tak v tom případě to nechápu..každopádně to nebyla náhoda.. bylo to celkem dost samců..Nejspíš to hold byla nějaká špatná linie nebo nevim..
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.05.2008 11:36 Muž Malapa [233] - Afrika – Re: Killer
Já naopak nikdy neměl problém.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.05.2008 07:06 Muž Killer [133] - Sumci – Re: Malapa
protože když sem je vybíral schválně kvůli jejich velikosti,tak mi většinou neoplodnili žádnou samici..
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.05.2008 04:51 Muž Malapa [233] - Afrika – Re: Killer
Proč by měli být neplodní? Zásadně vybírám do chovu pozdní samce a nikdy nebyl nejmenší problém.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.05.2008 02:53 Muž fajfmen [50] - Cichlidy – Re: PaDa
Hmm, jak jsem to tak pročetl, jsou tihle "samci" vlastně jen takovou imitací...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.05.2008 01:54 Muž PaDa [4905] - mřenky a sumci – Re: navik
Shodou okolností se nedávno stejné téma probíralo na akvárku
www.akvarko.cz/…

Shrnutí je, že o skutečnou změnu pohlaví - kdy funkční (rodící) samice se změní na plodného samce - se u živorodek nejedná.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.05.2008 01:25 Muž fajfmen [50] - Cichlidy – Re: navik
Taky by mě to zajímalo. Starší literatura to sice uvádí jako fakt, ještě jsem ale nepotkal nikoho, kdo by s tím měl osobní zkušenost (zase ale ne, že bych znal tolik chovatelů živorodek)... Kulový blesk ovšem existuje. Děda ho zamlada viděl (rozmlátil mu půl chalupy) :-O ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.05.2008 23:17 Muž navik [864] - Sumci – Re: RAP
Dotaz na zkušené a dloholeté chovatele mečovek - máte někdo VLASTNÍ zkušenost o této tradované infomaci agentury JPP (tzn. samice dříve rodící se změní na plodného samce??).
Vzdělání a vlastní zkušenosti mi říkají že nikolivěk (nicméně např. kulový blesk jsem taky ještě neviděl a přesto věřím že existuje) ;-)
Reklama
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.05.2008 20:42 Muž Killer [133] - Sumci – Re: Malapa
s tim souhlasim..pozoroval sem to u sebe dřív..ještě bych dodal, že pozdní samci jsou někdy agresivní ještě dřív než se vytvoří mečík. A Ty co vyrostli nejvíc,tak byly většinou neplodní
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.05.2008 20:04 RAP - Sumci
Může se to stát. Dokonce se může přeměnit samice, která několikrát porodila. ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.05.2008 19:16 Muž Malapa [233] - Afrika – Re: Kadlosek
Pravděpodobnější je, že tvá domělá samička byl od začátku pozdní samec. Najdi si informace, je to zmapované docela podrobně. Jen ve zkratce, čás samečků se projeví brzo, jsou drobní, mají dlouhý mečík, v jejich potomstvu převládají samci. Část samců dospěje později, jsou mohutní, mečík bývá kratší, v potomstvu je víc samic. Procentní poměr pohlaví od ranného, pozdního samce, si nepamtuju, jak říkám, pohledej na netu, nebo v literatuře.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.05.2008 19:14 Muž Jammes [72] - Afrika
pokud je ta samička mladá tak je to normální
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.05.2008 19:12 Kadlosek - Afrika – Premena samicky na samecka
mam asi 3mesice mecovku...samecka a samicku...ale ted se samicce zacina delat ocasek jako u samecka...muze se to stat????jak je to mozne???

Zpět na obsah sekce Akvarijní ryby Přidat příspěvek • Zobrazeno 1814x

Máte připomínku nebo nápad? Napište nám vzkaz do redakce nebo s námi diskutujte.
© RYBICKY.NET - http://rybicky.net/forum/14285-zmena-pohlavi-u-zivorodek?kolik=4999