Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

Kolik Wattů na litr? (orientačně)

 

NápovědaFórum » Technika » Osvětlení 

Akvaristik.eu

Přejít na předchozí stránku 2 Přejít na další stránku   1  
Kolik Wattů na litr? (orientačně)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.04.2017 08:25 Muž RBeil [174] Re: LuckyLjuk
Jo, jo pravdu máš. Nebylo to ani tak moc na tebe, spíš pro všechny. Protože pojem Watty už dneska v akvaristice řeší to, kolik zaplatíš za elektřinu.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.04.2017 01:17 Muž LuckyLjuk [18] - RostlinyRe: RBeil
Však jsem psal, že záleží jaký LED :-) Dobře, uvědomuji si že můj koment je trochu mimo, protože nevím jaký LED světlo má. Pokud ale budu brát LED osvětlení v nízké a střední cenové určené pro akvaristiku, tak ty osvětlení zhruba svítí stejně. Dražší LED čipy a podobné jsou samozřejmě někde jinde. Nebo nemám pravdu?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.04.2017 21:38 Bacoun Re: LuckyLjuk
Ono taky záleží jak vysoko nad dnem to světlo je.Já ho mám na krycím sklem 20 cm nad dnem a stačí úplně v pohodě.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.04.2017 20:47 Muž RBeil [174] Re: LuckyLjuk
Tady se řeší neřešitelné, michaj se tu hrušky s jabkama. Tohle tema by se mělo přejmenovat na "kolik Lumenů" každé ledky maji jinou účinost. Kdysi jak se svitilo jen trubicema max halogeny tak to platilo, ale v dnešní době?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.04.2017 20:33 Muž LuckyLjuk [18] - RostlinyRe: Bacoun
Podle mě to je málo. Měl jsem akva 30L, středně náročné rostliny a svítil 6W. Bylo to tak akorát. Taky hodně záleží jaký LED.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.04.2017 17:50 Bacoun Re: Kethris
Mám 20 l mini přesně stejných rozměrů a stačí mi led osvětlení 2,4 W a to i na středně náročné rostlinky ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.04.2017 13:34 Kethris Re: drvi
Děkuji, zkusím ho pak večer vyfotit bez blesku, teď to jinak nešlo. No já poslala přítele aby koupil lávový kámen a on donesl tohle za 350kč ze superzoo, prej mu řekli, že je to lávový kámen, ale je to nějaká umělotina. Dám pak místo toho kořen jak mi příjde.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.04.2017 13:28 Žena drvi [2894] Re: Kethris
Co se týče světla, tak myslím, že by to mělo teoreticky stačit, (i když na fotce s bleskem, to lze jen těžko posoudit :-D). Bude to jen na málo náročné rostliny, ale s tím počítáš. Akvárečko vypadá celkem pěkně, až na tu bílou podivnost, která zabírá spoustu místa, kterého tam není nazbyt. A měla bych obavy, aby se o ty ostré hrany rybka nezranila :-O .
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.04.2017 13:14 Kethris Re: drvi
Je tam :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   07.04.2017 12:22 Žena drvi [2894] Re: Kethris
Dodej fotku akva a budem moudřejší. V lepším případě si udělej prezentaci s dostatkem informací a pak ti můžou lidi fundovaně poradit ;-)
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.04.2017 12:15 Kethris
Zdravím, zakládám nové akvárko pro bettu. Má 20l (40x20x25cm). Bude dostačující LED osvětlení s 48 diodama a příkonem 4.8W nebo koupit ještě jedno? Je to akvárko s rámečkem a jiné světlo než toto, mi na něho nejde nasadit. Mám pouze nenáročné rostliny. Děkuji.

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.12.2016 20:16 Žena Doccian [1] - NeocaridinyRe: Jarry
Super, dekuju mockrát.:)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.12.2016 14:50 Muž Jarry [1433] Re: Doccian
Ja bych urcite nepridaval, 18W T8 si myslim, ze je pro dany akvarko ok.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.12.2016 13:45 Žena Doccian [1] - Neocaridiny
Zdravím, mám akvárium 60x30x30, na něm skla a na nich momentálně jednu trubici t8 18w, ale nevím, zda je to moc. Četla jsem, že na takhle velké akvarko by mělo být tak 30w? Je to pravda? Na rostliny se mi můžete podivat do prezentace, jen echinodory půjdou pryč. Není to konečná verze, co nepůjde, půjde taky pryč. Mohu přidat ještě jednu trubici t8, maximálně to musí být dohromady 48w. Mam doma ještě jednu stejnou trubici, taky 18w a jednu fialovou, ta má myslím 20w, pokud se nepletu. Myslíte, že těch 18w stačí, nebo bych měla přidat ještě jinou? Jelikož se v tom moc nevýznam, byla jsem se poptat v místním obchodě s osvětlením a bylo mi řečeno, ze na délku 60 neseženu jinou wattaz, než 18.

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.02.2016 11:55 Muž paradoKs [198] Re: Tojsouvěci
Ten odkaz na kalkulačku je vtipný :-)
Mi tam vyšel údaj 3,6W/l a doporučené rostliny... Žádná
Pro ostatní, tyto vypocty byli dělané na zářivky myslím, ne li na žárovky :-)
Jako optimální mi vychází síla světla 10000-12000lm na akvárium. To se týká síly led světel, podle velikosti jich tam je víc či min. Mini akva nebudou tolik náročná
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.02.2016 11:00 Muž BuldozerGT86 [45] - Prodám - TlamovceRe: Tojsouvěci
Budu li brát výšku 50cm a délku 110 a budou li tam rostliny které potřebují středně až více světla tak kolik by to mělo mít celkem lumelu? Dám tam dvě řady. Díky za rady ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.02.2016 10:51 Muž Tojsouvěci [3585] - Kytky s čudlamaRe: tonda
Uvádění watáže je zastaralé a zavádějící,v současnosti nás u osvětlení mimo příkonu zajímá světelný výkon v lumenech a chromatičnost (barevné spektrum)v Kelvinech a vyzařovací úhel.Intenzita osvětlení je závislá na vzdálenosti a ploše od světelného zdroje.
Pro názornost,orientační porovnání příkonu a světelného toku :
Wolframová žárovka 100 W/1300 lm
LED žárovka 15 W/1500 lm
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.02.2016 09:42 tonda – watáž osvětlení
se počítá podle objemu akvária a udává se poměrem W/litr dle druhu rostlin. Některé potřebují více světla jiné méně. Pokud si někdo neví s tímto rady tak je dobré použít akvarijní kalkulačku, jednak z ihned vypadne watáž na litr po zadání osvětlení a dole je soupis rostlin, kterým tyto waty postačí. V katalogu rostlin na stejné stránce je pro každou rostlinu watáž v jejím popise
odkaz na kalkulačku
www.aquapage.cz/…

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.11.2014 20:57 Muž cezarmilan [591] - RostlinyRe: marek21
Starougyne a Althernathery sú povďačné ak majú "lepšie" svetlo, no ostatné sú rastliny veľmi vďačné pre svoje nižšie nároky
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.11.2014 20:50 Muž marek21 [16]
CO2 davkujem

Tieto rastliny planujem kupit vela ich nemam len sem tam nieco ...
vyberal som "rychlorastuce" vs. 27 a viac stupnou kvoli tercovcom ktore mam v teplejsej vode ...

1 x Echinodorus Rubin narrow leaf
1 x Ceratophyllum demersum
2 x Limnophila aquatica
2 x Sagittaria platiphylla
1 x Echinodorus subalatus
1 x Cryptocoryne lucens
2 x Staurogyne spec.
4 x Glossostigma elatinoides
1 x Cryptocoryne tropica
1 x Cryptocoryne lutea
1 x Pistia stratiotes
4 x Vallisneria spiralis
2 x Rotala russila
1 x Hygrophila spec.red
2 x Hygrophila angustifolia
2 x Hygrophila polysperma
2 x Cabomba caroliniana
1 x Alternanthera lilacina
2 x Alternanthera splendens
2 x Ludwigia repens
2 x Ludwigia peruensis
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.11.2014 20:46 Muž cezarmilan [591] - RostlinyRe: marek21
Nemusíš sa trápiť intenzitou svetla, zatiaľ uprav dĺžku svietenia, stačí 5-6 hodín denne.
Potom uváž aké rastliny máš a aké chceš pestovať? Možno tým tvojím stačiť budú dve trubice, snáď tri.
Je dobré mať kvalitné osvetlenie, no k tomu treba vhodné rastliny. Pokiaľ sú rastliny vhodné, tak bude treba uvažovať o prídavaní živín a CO2.
Takže svetlo, živiny a CO2 patria neoddeliteľne k sebe. Ak je niečoho nedostatok, tak toho využije riasa.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.11.2014 20:02 Muž marek21 [16]
Dobry vecer

Kolko svetla by malo byt v nadrzi 150x50x50 ziarivky T8 - 36W 830/ 865

Predtym som tam mal 5x 36 W co bolo 180 W + reflektory juwel a stale sa riasy mali ako v raji :-D

ale pozeram napr. toto akvarium:

rybicky.net/nadrze/19387&kateg=5&typ=0

133 W a 495 litrov a rastliny su krasne ....

a su tu aj dalsie X akvaria s pomerne slabsim svetlom ...


Ako by som mal/mohol svietit pri zakladani akva .... ?
moj plan je asi taky

zaciatok 1-2 tyzdne by som svietil 1 ziarivkou
a nasledne by som kazdy tyzden pridaval dalsiu naviac a zostal by som pri 3 alebo 4 ... ?

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   17.11.2014 18:39 Muž jiri609 [91] – puškvorec
a co se týče poškvorce /acorus/, ten moc do aqaua není, čti... rybicky.net/atlasrostlin/latinsky/a
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   17.11.2014 18:35 Muž jiri609 [91] Re: Džouzif
nějak mi nepasuje, že by Diversa LED extra 10.1W měla svítit jako 40w zářivka X-), když tyhle věci porovnáváš, hledej údaje o svítivosti v lm....
na pásky z aukra se vykašli, to jsou vyhozené peníze... zkus hledat inspiraci třeba tady rybicky.net/forum/4030-vykonne-led-cipy-cree-cob-apod
rybicky.net/forum/18179-led-reflektory-v-sladkovodni-akvaristice
rybicky.net/forum/13533-osvetleni-do-stredniho-akvaria-51-150-l
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   17.11.2014 14:59 Muž Džouzif [25] Re: Heimdall
Mě třeba teď Puškvorec začíná růst co jsem ho vyndal z písku a zamotal do kořenu. Dokonce začínají růst i kořínky, které mu předtím uhnívaly.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   17.11.2014 14:55 Muž Džouzif [25]
Ahoj lidi, chtěl bych navýšit osvětlení v akva ve kterém aktuálně mám 1x 18W zářivku. Rád bych přidal LED osvětlení Diversa LED extra 10.1W, která má udajnou svítivost jako 40W zářivka.

Nebude to pro rostliny v 84 litrovém akva trochu moc? Respektive přibližně 70 litrů čistého objemu vody?

Podle výpočtů to vychází na 0,8W/l. Tak jsem si říkal, jestli by nebyl lepší nějaký přídavný pásek z Aukra, kde můžu měnit intenzitu i barevnou škálu?

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.10.2014 19:40 Muž cezarmilan [591] - RostlinyRe: Sharf
Môžeš rovnako ovplyvňovať dlžku svietenia. Začni svietiť zo začiatku 5-6 hodín, neskôr postupne pridávaš.
Rastliny ako hygrophila polysperma, spomínaný anubias, cryptokorínky, niejaké machy z rodu vesiculária, ceraptophylum demersum, ti môžu pripraviť akvárium na neskoršie pestovanie náročnejších rastlín ano
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.10.2014 13:40 R Muž vaclav [14570] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: Sharf
Většině rostlin to určitě vadit nebude. Sám zjistíš jak dobře a rychle některé porostou. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.10.2014 13:27 Muž Sharf [7]
Děkuji za rady přidám ještě tedy nějaké ty rychle rostoucí a ty bahení vyndám asi až se mě bude zdát že přestávají prospívat :-)
Ještě jeden dotaz když budu mít v akváriu osvětlení plácnu 0,75w/l a zasadím kytky co potřebují 0,30w/l - 0,50w/l nebude jim to vadit stejně jako když by měli světla málo když ho bude víc ? :)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.10.2014 13:20 R Muž vaclav [14570] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: Sharf
Pokud začínáš nandej do akvária co nejvíce rychle rostoucích stonkových rostlin. Časem až se akvárium ustálí můžeš ho začít tvořit podle toho jak chceš aby vypadalo. Některé rostliny ti v čerstvě založeném akváriu nemusí dobře prosperovat. :-)
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.10.2014 13:04 R Muž Silent [5949] Re: Sharf
Puškvorec je bahenní rostlina která submerzně jen živoří a velmi často po nějaké době uhnije. Proto vyhozené peníze ;-) .
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.10.2014 12:56 Muž Sharf [7]
Dobře tak já to teda nějak otestuji a uvidím jak to pude :)
Proč myslíš že škoda ? Já se snažil vybrat kytky s +- podobnými parametry na vodu a aby se mě vzhledově líbily.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   26.10.2014 12:41 R Muž vaclav [14570] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: Sharf
To jsi musíš zjistit sám jak dlouho a čím svítit. Postupné přidávání světla je určitě dobře. Ten Acorus gramienus jsi neměl kupovat škoda 62 korun. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.10.2014 12:28 Muž Sharf [7]
takže když mám 15w zářivku na 54l akva rostlinky viz profil tak si myslím že je to málo výška vodního sloupce 30cm.
Tak jsem si říkal že přidám vodotěsný led pásek 2x 50 cm dohromady 6000k 14,4w asi 1200lumenu co vy na to ? :-)
Rýno bych zapnul nejdříve třeba zářivku a pak třeba po hodině ty led pásky a pak zase vypnul jedno o hodinu dřív bude to dobré ? :)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.10.2014 12:08 Muž cezarmilan [591] - RostlinyRe: Sharf
Fotka k příspěvku Táto poučka už nieje tak využívaná ako by sa zdalo.Je to naozaj hrubo-orientačná záležitosť. Dôležitá je hĺbka akvária, uhol dopadu svetla, teplota farby, aké rastlinstvo....
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.10.2014 11:29 Muž Sharf [7]
Ahoj měl bych dotaz jak se počítají ty W/l tak to je na hrubý oběm akvária nebo na čistý ? Děkuji :)

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   16.07.2014 09:48 Muž Designer [5695] - CichlidyRe: Honza P.
Bezne levnejsi LED pasky (a podobna levna LED osvetleni) maji svetelnou ucinnost (lm/W) srovnatelnou se zarivkami, u zarivek s vyssim prikonem mohou byt nektere LED pasky dokonce i horsi. Zarivka sviti dokola, LED ve vyzarovacim uhlu, nejbezneji 120°. Kdyz se pod zarivku da reflektor, muzes do akvaria dostat 2x tolik svetla, nez bez nej.

Da se tedy rict, ze u takovych LED osvetleni Ti staci oproti zarivce bez reflektoru tretinovy prikon, oproti zarivce s reflektorem 2/3.

Pochopitelne je to velice obecne a pro ty nejobycejnejsi LED, s poradnymi LED to muze byt hodne jine.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.07.2014 22:11 Muž Aforte [533] - RostlinyRe: Honza P.
Nevyrovná
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.07.2014 22:08 Honza P. – LED 7.2W
Dobrý den, chtěl bych se zeptat na toto světlo zda je vhodné a dostačující do nanoakvária 60L do kterého by mělo přijít normální osvětlení o 36W co jsem našel na netu. Nevím zda 7.2 W se tomu vyrovná?Především mám zájem o kobercové rostliny, krevetky a tak... www.lirashop.cz/…

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   30.05.2014 09:27 Muž Designer [5695] - CichlidyRe: prisavnik
Musis ale rict, zda se slusnymi reflektory, podlepenim odrazivou folii, a nebo jen hole zarivky, nad nimiz je cerny dekl.

Ten posledni pripad s 2x15W mi funguje u 54l low-tech akvaria. Jak ale pritlacim na svetle i jen odrazivou plochou, uz se musim zacit snazit a uz nejde o zcela bezproblemove akvarium s minimalni nutnou udrzbou. A v okamziku, kdy si takove akvarium rozhasis treba lecenim, je to uz tolik svetla, ze to do nabehnuti chce docela slusnou peci (ovsem to chce kazde rozhasene akvarium, to je fakt).

Zkusit se da ledacos, kazde akvarium je original a tak podle toho co v nem je, dokaze snest ruzne svetlo s ruznym vysledkem. Rekneme, ze nekdo ma v akvariu jen koberec nizkych rostlin a v tmavsim rohu je to doplneno necim vyssim, proste louka s jednim stromem. Rasy pak nemaji moc sanci se ve vyssich vrstvach vody nekde drzet a snese to vic svetla, nez akvarium, kde je odspoda az nahoru husty porost neceho, v cem se rada drzi treba zelena vlaknita rasa.

Z toho co pisu je asi jasne, ze nejde rict ze tolik a tolik W/l je urcite dobre a nebo urcite spatne, to vyjde az podle toho, s jakym zamerem to akvarium stavim.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   30.05.2014 07:01 Muž jmalyska [167] – Watty
Pravda je, že nad jedním svým akvárkem, kde nemám žádné rostliny, jen plovoučky, svítím 2x11W úsporka a o 15cm výše 15W led pásek. 37W na 60litrů. Což je asi 0,6W/l a řasy nemám, nehnojím, nedávám co2...
Filtr nejmenší Atman, vodu skoro neměním a funguje to.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.05.2014 20:55 Muž prisavnik [51] - RostlinyRe: Matsy
Na 54l 30Watt nieje vobec vela (2x15)... by som skor povedal, ze to taky ideal, taktiez mozes potom uvazovat o trosku narocnejsich rastlinach na svetlo... Hlavne pridat CO2 a s ostatnymi hnojivami opatrne...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.05.2014 20:47 Muž Designer [5695] - CichlidyRe: Matsy
Kdybych se hodne snazil, dokazal bych asi udrzet ve slusnem stavu tohle akvarium se 2x15W zarivkami a reflektory nad nimi, ale vyhrazuji si to "asi". Jenze na to mam vetsi akvarium, takze jsem strhal odrazivou plochu a funguje to jako low-tech nekde na hranici snesitelnosti.

Kdyz si tam das T5 24W, budes na tom s osvetlenim rekneme tam kde jsem ja a to verim, ze Ti pujde, protoze i kdyby to ve vysledku bylo vic nez potrebujes, shodis z te zarivky reflektor a to uz zvladnout musis, specialne kdyz pises ze nejde o low-tech. ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.05.2014 20:37 Matsy Re: Matsy
Dobře nehodlám riskovat nějaké problémy co třeba 1 24W zářivku to je podle výpočtů 0,4 W/L
je to tak dobře? coze
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.05.2014 20:37 Muž Designer [5695] - CichlidyRe: Matsy
Kdyz to neuridis ohledne CO2, hnojeni a spravneho pohybu vody, budes mit v akvariu zelene i kameni. Ale tady uz nepujde o hnojeni ze to "nekam trefis", protoze to bude chtit vyssi davky hnojiva, a pak se neco snadneji nahromadi. Cim vic svetla mas, tim je slozitejsi udrzet v akvariu rovnovahu k prosperite rostlin a udrzeni ras pod kontrolou.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.05.2014 20:33 Matsy Re: Designer
Jaké by to byly problémy?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.05.2014 20:30 Matsy Re: Kytka
myslíš ve fitru?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   29.05.2014 20:28 Žena Kytka [2146] Re: Matsy
Matsy napsal: to bych asi nevyděl jako problém.
Já teda jeden dost podstatnej problém VYDÍM. :-|
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.05.2014 19:47 Muž jmalyska [167] Re: Matsy
K čemu ti bude 1W/l když tam dáš na hladinu plovoučky????????? tone
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   29.05.2014 18:59 Muž Designer [5695] - CichlidyRe: Matsy
Ukocirovat v 54l 1W/l, to jestli bez problemu zvladnes, smeknu ;-) .

Ono totiz 54l akvarium je ve vetsine pripadu klasika 60x30x30cm, a slusne nasvitit takoveho "placateho mrnouska" neni zadny velky problem. Nesmis se striktne drzet W/l, chce to trosku predstavivost a nebo praxi z toho jak to kdy dopadlo, kterou takto s vysokou pravdepodobnosti ziskas ve zkracenem terminu.

Aby to tak nevyznelo, do akvaria se da jiste prazit i 1.5W/l a problemy byt nemusi (vic uz pry nema zadny vyznam), kdyz se to fakt umi. A rozhodne Te nepodcenuji, kdyz to dopadne dobre, opravdu smeknu rad a jeste budu mit milion dotazu. ;-)

+ Přidat reakci


Přejít na předchozí
Přejít na další

1 ...... [2] ...... 15

Zpět na obsah sekce Technika • Zobrazeno 18850x

Máte připomínku nebo nápad? Napište nám vzkaz do redakce nebo s námi diskutujte.
© RYBICKY.NET - https://rybicky.net/forum/4292?od=51