Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

Kolik Wattů na litr? (orientačně)

 

NápovědaFórum » Technika » Osvětlení 

Akvaristik.eu

Přejít na předchozí stránku 9 Přejít na další stránku   1  
Kolik Wattů na litr? (orientačně)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.09.2010 19:41 Raziel – osvětlení 160l
Zdravim,
nejsem žádný odborník a proto se raději zeptam.
Planuji založit 160l akva(100x40x40cm), kryt vlastní vyroby, bude burčák i hnojení PMDD. Rád bych, aby se rostlinám dobre darilo, libil by se i nejaky travnicek ;-) .
Dle předběžného průzkumu jsem si vyhlídl předřadníky na 2x39W zářivky T5. viz www.akvarista.cz/…

Vim, že u T5 zarivek už asi nestačí bežný přepočet wattů na litry, podle kterych by to nestacilo, ale že maji lepší svítivost než T8. Bude to tedy stačit nebo mam přidat ještě jednu, dvě zářivky?

Díky za rady

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.08.2010 13:46 Muž Lukas90 [0] – Re: katterinecka
Ok, děkuji.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.08.2010 12:59 Žena katterinecka [2146] - Rostliny – Re: Lukas90
obvykla je kombinace 830 (tepla bila) a 840(studena bila) to by pro zacatek melo byt asi nejlepsi
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.08.2010 12:58 Žena katterinecka [2146] - Rostliny – Re: Lukas90
tak kdybys mel 30W tak je to 0,5W/l. Nejsou to moc narocne rostliny, ani tam neni moc velka hloubka. Mely by stacit 2x18W, ale lepsi vic. Pokud se ale budes drzet podobnych rostlin (bylo by lepsi nejake pridat) tak by to melo stacit. napr. kryptokoryny, echynodory, javsky mech, anubiasy i jine, vyber je docela velky, jen musis dobre vybirat (treba tady v atlase)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.08.2010 12:48 Muž Lukas90 [0] – Re: katterinecka
No tak rostliny mam vypsane v "nadrži" a zářivky našroubuji přímo nad akvárium na skříň jde mi spíš o počet těch zářivek a nevím jak zjístim počet watu na litr jestli je to jako 60L akva = 60W zářivky = 1W/L a nebo se to počíta nějak jinak.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.08.2010 12:44 Žena katterinecka [2146] - Rostliny – Re: Lukas90
18W T8, nebo 24W T5, samozřemě musíš mít kryt přímo ten typ zářivek které chceš. T5 jsou tenčí takže se jich tam může vejít víc a mají i vyšší výkon při podobné délce. Obecně se to bere tak že čím víc wattů tím líp (pro zářivky).
A mnoho lidí upřednostňuje normální třípásmové zářivky (označení 8xx) protože se nemusí tak často měnit jako speciální a mají i lepší cenu. Kvalita je téměř srovnatelná, nekdo obhajuje ty a někdo zas ty druhé.
A počet wattů závisí na tom jaké tam chceš mit rostliny, některým stačí 0,5W/l i míň a některé potřebují skoro 1W/l
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.08.2010 12:35 Muž Lukas90 [0]
jaké by jste mi doporučili zářivky a kolik na akvarium 85x30x30, nejlepe nějaké 60cm. A nějaké specialky třeba GLO nebo obyčejné?

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.08.2010 14:10 netmenko – Re: kortezhugo
no sorry za preklep
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.08.2010 12:40 Muž kortezhugo [983] – Re: netmenko
Lumilux... :)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.08.2010 12:30 netmenko – Re: kortezhugo
bude aj osram luminolux 840 takze kombinacia svetla by mala byt ok
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.08.2010 12:11 Muž kortezhugo [983] – Re: netmenko
no ako som ti pisal...ak dosvieti ta GLO - tak tam mozes dat 830+840 fakt odskusana a dobra kombinacia...
ta GLO ma zivotnost 7500h - teda ked ju uz mas a chces pouzit? tak osobne bi som ju po 3/4roku vymenil...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.08.2010 11:50 netmenko – Re: jursat
len som dosipal strk mal som malo aqwa som nerozoberal,robil som nove osvetlenie a kryt myslim ze tie predchadzajuce sylvanie robili zle svietili uplne na bielo teraz uvidime ako bude svietit a aqwa zit myslim ze je to trosku slabsie osvetlenie predtim to bolo do biela teraz to je tak do zlta neviem uvidim objednanu mam aj osramku luminolux a aj rastliny musim to uz vybazit a pridavam biofilter a vyzerato tak ze riasi sa zastavili ktomu mam 2h obednu prestavku cize nesvietim
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.08.2010 21:48 Muž jursat [7] – Re: netmenko
Ja som tiež zvyšoval watáž, teraz som sa vrátil k osvedčeným 4 x 30 W, ale dal som reflektory na všetky trubice, meraním je to viac, ako ked som mal pridaných 66W. Zmena obrovská. Znova prerábaš koli riasam? Nepomohlo nič?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.08.2010 20:22 netmenko – Re: kortezhugo
no dal som ju uz tam a tato je biela nie ako tie ine osvetlilo mi to predok na predny vyklapaci kryt som ju dal vidno ze je tam
tak uz staci asi nie 73watň????????

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.08.2010 19:55 Muž kortezhugo [983] – Re: netmenko
ako chces...ale 13cka ci tam bude ci nie velmo ani nezbadas...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.08.2010 19:36 netmenko – Re: netmenko
dam tam este 13wat 53cm?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.08.2010 19:36 netmenko – Re: kortezhugo
nové
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.08.2010 19:24 Muž kortezhugo [983] – Re: netmenko
este treba dodat ze ta Sun Glo ma "len" 1300Lm
klasicke 840 maju 2400Lm
to ti tiez pomoze...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.08.2010 18:51 Muž Masarowitch [24] - Rostliny – Re: netmenko
Já myslim že ti to bude stačit. Já to mám podobně a všechno funguje.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.08.2010 18:51 Muž kortezhugo [983] – Re: netmenko
...no na otazku sa dava otaznik - to je "toto" ? :)
svietit s nimi mozes kludne - mozno ze aj "stacia"...
fakt a ake stare su tie trubice?
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.08.2010 18:43 netmenko
nikto nepovie svoj nazor
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.08.2010 17:59 netmenko
Stačí zatial Hagen Sun Glo T8 91cm 30W slnečná Farebná teplota 4.200 a T8 91cm 30W 640 obyčajná-zatial 60W na 150litrov aqwa je v prestavbe a caka sa na objednavku ktora pride čoskoro. )Vidi sa mi že je to svetlo zatial asi slabé
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.08.2010 08:03 Žena katterinecka [2146] - Rostliny – Re: j0hny
řekla bych že pro velká akvárka není potřeba tolik světla. Třeba tohle má necelých 0,2W na litr rybicky.net/nadrze/9630 a tohle kolem 0,5 (ale všechny světla nesvítí celý den) rybicky.net/nadrze/7609 A určitě tam nemají jen rostliny které mají "velmi nízkou náročnost" na svělo a některé se i červenají. Dokonce v té druhé nádrži je kobereček eleocharis, který je na světlo velmi náročný a i přez to že je až u dna, tak se mu daří ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.08.2010 03:30 Muž j0hny [86] – Re: BoBMan
Neni to tak zle, staci si zadat v atlase rastlin rozsirene vyhladavanie, intenzita osvetleni: nenarocne; narocnost: velmi nizka. A hned vyleze par rastlin, a dokonca sa z toho da vybrat napr. azijsky biotop :) To by si (ste) mal rychlerastuce rastlinky pre zaciatok, potom si zadas(te) narocnost nizka, a mate tam uz toho viac. Staci si prezriet kolko osvetlenia potrebuju, ako sa pestuju atd... pozeram ze stlpec vody bude 35cm - dno - horny okraj.
To osvetlenie na cca 25cm vody neni zas tak malo, len bude mozno malo rozlozene na plochu dna 79x44cm
Kludne sa pusti do dalsieho osadenia, ale najprv si treba postudovat a pytat sa.
Ja som pri sadeni akvarka svietil asi 0,3W/L trosku prihnojene bivojom, a rastie to krasne (zoznam rastlin v dennicku s poznamkou "-mam".
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.08.2010 22:34 mirobmx
A pokiaľ máte s týmto telesom nejaké skúsenosti,prosím napíšte čo...Dík
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.08.2010 18:38 Žena katterinecka [2146] - Rostliny – Re: mirobmx
já mám asi 400 litrovy akvarko a osvětlení 116W (občas svítím jen 56W). Sice ho mám v provozu zátím asi jen měsíc, ale kytky rostou. Mám tam valisnerii, ruzny echonodory, kryptokoryny a anubiasy, všemu se daří. Jsou i zdařilejší akvárka při podobném osvětlení ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.08.2010 17:05 mirobmx
Ahojte,myslíte si,že by stačilo osvetlenie pre 300l akva 108w?
Ide o osvetľovacie teleso HAGEN GloT5 HO 2 x 54W...
Akvárium by malo byť spoločenské,bez extra náročných rastlín...
Čo vy na to?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.08.2010 15:51 Muž sand0kan [2] - Labyrintky – Re: BoBMan
Mám stejně velkou nádrž a zřejmě dost podobný kryt, většinu hladiny pokrytou plovoucí rostlinou a světla se mi zdá dost, dokonce je na většině listů zelená řasa. Jak bylo psáno, záleží na výběru rostlin - mám hodně cryptocoryny a taky dva anubiasy. Zkus kryt vylepit reflexní páskou nebo nasadit na zářivky reflektory, dost to pomůže. Mrkni jak to mám vylepeno já: rybicky.net/fotogalerie.php…
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.08.2010 15:44 Muž BoBMan [0] – Re: Oskar.
No jo no to mně napadlo pozdě koukal jsem a tohle osvětlení dávaj skoro do všech tak sem si myslel že to bude dobrý.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.08.2010 15:41 Muž Oskar. [23] - Amerika – Re: BoBMan
Nejdřív koupíš a pak se ptáš? Nemělo by to být obráceně?
Máš 0,3W na litr, doporučuje se 0,4 - 0,6W na litr. Cryptocoryny ti tam porostou, stejně tak jako ostatní na světlo nenáročné rostliny, ale budeš muset vybírat co tam dát.
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.08.2010 15:26 Muž BoBMan [0] – Kolik watů?
Koupil jsme kryt s 2x18W. Stačí to na akvárko 126l (80*35*45). Chci mít rostliny ale zase je nechci nák extra pěstovat prostě jen aby byli a nechcípli. Dík za radu

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.05.2010 10:58 Muž Sid [6629] - Rostliny – Re: RadioactiWe
...Na akvarijni.cz som čítal, že to že by vzduchovanie vytláčalo CO2 sú fámy a že okrem iného, vzduchovanie nieje len pridávanie O2 ale vzduchu, teda aj CO2...
Náhodou jsme včera vedli na toto téma řeč na Akvarko.cz
( www.akvarko.cz/… )
"Vytláčení" CO2 vzduchováním platí vždy, když je v akva koncentrace CO2 vyšší, než rovnovážná. Zejména tedy při umělém sycení CO2 vzduchování ke snížení koncentrace CO2 pomáhá. :-)
Dovolím si citovat sám sebe: :)
Současně vzduchovat a přidávat CO2 samozřejmě jde. Problém však není ani tak v tom, že "přísun CO2 vzduchováním bude určitě zanedbatelný", jako v tom, že pohyb vyvolaný vzduchováním napomáhá odstraňování přebytku CO2, který v akva zároveň umělým sycením vytváříme. (Tím je také myšlena ona kontraproduktivita.)
Můžete namítnout, že každé opatření, které vyvolává pohyb vody v nádrži, (především tedy filtrace), přebytečný CO2 "odstraňuje". To je sice pravda, ale proč tomuto procesu ještě napomáhat provzdušňováním?!
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.05.2010 10:45 Muž RadioactiWe [192] - Labyrintky – Re: protein007
Aha sorry... hmm
Akva má 30l, výška vodného stĺpca 27cm, dĺžka akva 42cm.

A stačilo by vzduchovanie? Na akvarijni.cz som čítal, že to že by vzduchovanie vytláčalo CO2 sú fámy a že okrem iného, vzduchovanie nieje len pridávanie O2 ale vzduchu, teda aj CO2 hmm
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.05.2010 07:54 Žena Nerina [7] – Re: protein007
Díky za rady a za objasnění situace. Psáno je tu mnoho, ale nějak jsem se v tom začala motat. Vydám se cestou "méně svítit", a uvidím. Ještě jednou díky.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.05.2010 01:50 Muž protein007 [57] - Ryby brakických vod – Re: RadioactiWe
Nejde tak o cislo, ako skor o to, do akeho velkeho akva tym svietis a s akou ucinnostou. Viac detailov v tomto prispevku:

rybicky.net/forum/14076… :-)

Takze dokym neuvedies aspon velkost nadrze, tak ti tazko na to da niekto spolahlivu odpoved. Mne napriklad pekne rastu Alternanthery pri osvetleni 0.2W/l a 540l nadrzi bez CO2, ale napr. v 100l nadrzi by som s 0.2W/l asi nepochodil ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.05.2010 01:09 Muž RadioactiWe [192] - Labyrintky
Zistil som že svietim 0.83 wattmi na liter coze
Svietim žiarovkou Osram Spot.Lampa je umiestnená nad predným pravým rohom a namierená na lavú stenu, za ktorou je zrkadlo.
Mohol by som aj ja pri takomto osvetlení pestovať aj náročné druhy (napr. Kobercovky)? Zaobídem sa aj bez CO2?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   17.05.2010 23:28 Muž protein007 [57] - Ryby brakických vod – Re: Nerina
A preco ti to prijde malo? Keby si mala akvarko vysadene velmi narocnymi rastlinami, tak by som to bral ako argument, ale to co tam mas (s vynimkou 1-2 rastlin) ti bez problemov porastie aj pri 2-3x mensom osvetleni. To co tam mas na listoch bude na 99% ruducha obzrata parmickami ciernopruhymi. A nediv sa, ked v blizkej dobe schytas sinicu alebo iny pruser, proste mas tam privela svetla a malo zivin.

Takze, ako uz pisal Sid, vyber si - bud pridavat CO2 a pravdepodobne aj zacat hnojit, alebo ubrat svetlo na rozumnu uroven... Z vlastnej skusenosti ti odporucam druhu moznost, je jednoduchsia a nebudes musiet kazdy tyzden vyhadzovat kybel prebytkov :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   17.05.2010 22:51 Muž Sid [6629] - Rostliny – Re: Nerina
Světlo a živiny (CO2 + makro- a mikroprvky) musí být ve vyváženém poměru, aby rostlinný systém fungoval. (Specifickou roli hraje i teplota, ale pro náš případ není nejpodstatnější...)
Čím vyšší je intenzita ozáření, tím vyšší jsou pořadavky rostlin na zásobení živinami. Některé kytky jsou schopné fungovat při vysokých dávkách ozáření bez vysoké koncentrace volného CO2, protože dokážou využívat CO2 z vázané formy (z HCO3). Ty, které to nedokážou, strádají a "odcházejí". První skupina (v běžných nádržích převažující) pak začne strádat v okamžiku, kdy dojde k deficitu některé makro- nebo mikroživiny.
(Hypoteticky také v okamžiku, kdy se zvýší pH vlivem asimilace natolik, že další fyziologické procesy "uvíznou".)
Jestliže tedy omezíte kytkám intenzitu ozáření, jejich potřeba živin poklesne.
Je na vás, kterou cestou se rozhodnete zkusit pokračovat. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   17.05.2010 22:25 Skalpi
Já množim kde co a rozdávam to zadarmo a doufam že to dojde i ostatním lidem a ty asijský kobylky nás nesežerou...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   17.05.2010 22:02 Žena Nerina [7] – Re: Sid
Se světlem je to tak...buď můžu svítit takhle nebo 2x39, a to mi přijde málo. Nebo není? Nějak jsem si myslela, zřejmě špatně, že bude lepší svítit kratší dobu naplno, než svítit pořád "méně". Zkusím koupit test na CO2 a asi si teda začnu rozšiřovat obzor tímhle směrem hmm :-) Každopádně díky za odpověď.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   17.05.2010 21:37 Muž Sid [6629] - Rostliny – Re: Nerina
Proč do akva tak pražíte světlem, když podle popisu v prezentaci nehodláte rostlinám dopřát dostatek CO2?! hmm
Máte našlápnuto na trampoty. Tohle je jen začátek.
A podle (bohužel ne dostatečně kvalitních) fotek by se mohlo jednat o ruduchu.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   17.05.2010 20:56 Žena Nerina [7] – Re: milous
Já nikdy ničím nehnojila...svítím 7,30 - 11,30 a pak 17,00 - 23,00. Snižovat dál světlo se bojím, snížila jsem světlo o hodinu, tak uvidím. Třeba nám někdo poradí.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   17.05.2010 20:22 Muž milosak [66] - Rostliny – Re: Nerina
Mám podobný problem jenom Kh 2 a Ph 6,6
při stejné wattáži 0.78 zkusim vypínat na 2 hod. denně jednu světelnou rampu.
Mám strach už jakkoliv hnojit.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   17.05.2010 19:43 Žena Nerina [7] – Zase asi nějaká řasa, či čo?
Fotka k příspěvku Ahoj, po nasazení živorodek jsem se zbavila podstatné části zelených chuchvalců řasy, nicméně se mi na rostlinách a písku začíná dělat jiný bordel...zelená přisedlá řasa. Jelikož mám pocit, že se dělá z nadmíry světla, trochu jsem to omezila a najednou mi jakoby černají okraje listů. Jak vypadá černá štětičková řasa vím, tohle je takový spíš jako prach. Poradíte mi, co s tím? Poměrně hodně svítím, 4x39W, s 5,5hodinovou přestávkou celkem 10 hod. denně. Hodnoty vody podle Sera papírků:
NO3 10 mg/l
NO2 nic
Gh mezi 6 a 10d
Kh 0
Ph 6,4

Chemie je pro mě pořád trochu zmatek, takže za každou radu budu ráda. Jinak ničím nehnojím, krmit se snažím střídmě. Předem díky za rady ahoj
 

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.04.2010 13:57 Muž Johan [4945] - Rostliny – Re: Frodo
Nebude lepší než žárovku použít kompaktní zářivku? ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.04.2010 13:54 Frodo – Prosím pomoc :o(
Mám akvárium 16 litrů, 40x20x20. Osvětlení-mám kryt domácí výroby a jde na něj dát jen žárovka:-O. Mám žárovku 20W. Není to moc/málo? Budu mít rostlinky Hemianthus a Micranthemum. Prosím poraďte!

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.03.2010 19:54 Bart Simpson
táta je klempíř tak něco vymyslíme dík ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.03.2010 19:53 Muž BAKrv [2]
vystlat alobalen je jen nouzovka než uděláš pořádnej. mě to čeká během 14 dní, ale ten alobal tam mám a je to znát
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.03.2010 19:25 Muž 720Martin720 [1] - Živorodky
já mám nad 50 0,3 na litr :-( ale teď si budu dělat nevé akva a tam si udělám 2*20W
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.03.2010 19:10 Bart Simpson
ale já tam strkám ruce málo kdy pouze na krmení 1x denně ano

+ Přidat reakci


Přejít na předchozí
Přejít na další

1 ...... [9] ...... 15

Zpět na obsah sekce Technika • Zobrazeno 18850x

Máte připomínku nebo nápad? Napište nám vzkaz do redakce nebo s námi diskutujte.
© RYBICKY.NET - https://rybicky.net/forum/4292?od=401