Rozjezd filtrace v novém akváriu
0 14.11.2007 09:21 mili512 Budeme mít nové akva a už mě to taky napadlo,zkusit si dát náš filtr do sousedovo zaběhnutého,krásného 500l.akva,a vzít si od něj odstátou vodu z odkalování s trochou toho detritu pro začátek.Rybičky by jsme dali až tak po 3týdnech,aby jsme to neuspěchali,do vánoc je času dost!!!
Co vy na to??
Starší reakce
Vyberte si něco z toho, co se píše v této diskusi.
Radovan: "...za kolko dní mozem v pustit aspon zopar rybiek..."
Až budou NH4/NH3 a NO2 na nule. Ale i potom je skutečně vpouštějte postupně, po pár kusech. A před každým vpuštěním dalších rybek postupujte stejně. Je třeba si uvědomit, že i poměrně nízké koncentrace těchto látek, rybky sice mohou ustát, ale přesto mohou poškodit některé rybí orgány a zanechat tak na nich trvalé následky. Není nic rozumnějšího, než se těmto rizikům vyhnout.
Chlubení se "takyakvaristy", že nasadil rybí osádku ihned po založení akva, a že se "vůbec nic nestalo", jsou lichá...
Ale nezapomeňte nitrifikační bakterie krmit, jinak proces jejich namnožení bude nekonečný příběh...
Starší reakce
Katu ....souhlasím.Ale číst tuto diskusi jako začátečník tak jdu chovat holuby. Já takové detaily nikdy neřešil jak se která bakterie množí atd. Pro zajímavost je to samozřejmě super. Akva mi nikdy nesmělo zahnívat smrdět atd. Když krásně vonělo (i filtr)po rostlinkách. Pak bylo v pořádku.
pokud vím, tak celou dobu se bavíme pouze o sajrajtu z ověřené, známé nádrže, nejlépe vlastní.
Jak říkáš...je to na každém. Je mi jasný, že daleko pravděpodobněji zatáhneš něco s rybama...ale přeci jen, nač zvyšovat pravděpodobnost? Pokud bych měla víc akvárií, tak bych při zakládání dalšího trošku "vlastního" sajrajtu použila...ale vyptávat si někde v akvaristice nebo od známých, jejichž akva vidím poprvé v životě mi přijde trošku příliš riskantní
"Baktérie dokážu cca každých 30 minút vytvoriť novú generáciu" ...
E. coli to dokáže za ideálních podmínek dokonce každých 20 minut ... Jenomže nitrifikační bakterie (spolu se sirnými a železitými bakteriemi) patří mezi tzv. chemolitotrofní (autotrofní) bakterie a ty jsou v tomto ohledu mnohonásobně pomalejší ... (zkrátka nikam nespěchaj)
...
Jen poznámka-když jsem kupovala své první akva z druhé ruky, bylo to úplně se vším, i s parmičkama a pancéřníčkama. Tak jsem pův.majiteli brnkla, ať při vyklízení akva nezapomene nechat kynstřík vody z akva, to jsem ještě nevěděla, že mu mám říct i o "sajrajt" )
Nechal vodu vodu z akva a v kýblu, tak jsem jela s 3/4 kýblu vody autem ,) Jinak vše bylo nádherně čisté, ach ouvej, i filtr, štěrk naštěstí propraný ne příliš. No, tak u mne byly rybky 1 den v kýblu se vzduchováním a po znovuzaložení akva už byly hned v něm. Skoro jsem nekrmila, ryb tam na akva nebylo moc a k žádné krizi nedošlo.
Šak ved som písal "na začiatok niečo málo krmenia prisypať a počkať až klesne no2"
ale trvá to 3-4 týždne.
V čerstvě založené nádrži není NO2 ani čpavek. Ten tam vzniká pouze dosypáním krmení, nebo nezodpovědným osazením rybami.
Zkus nasypat k těm tvým bublinám pár litrů písku, zasaď nějaké kytky a uvidíš, že do měsíce bude bakterií dost. Věř mi není nad vlastní zkušenost.
Katunko to je pěkně řečeno,ale myslím si, že "hrst" detritu z dobrého akva neuškodí. Protože čistě teoreticky tedy počkám a nic nepřidám,ale z ryb si něco mohu přinést stejně jako v krmivu (i mraženém) na rostlinách na šnecích atd atd. Je ale pravda ,že akva se stejně "rozběhne" ať tam něco přidám či nikoli je to na zvážení a každém akvaristovi.
Baktérie dokážu cca každých 30 minút vytvoriť novú generáciu, takže myslím že na začiatok niečo málo krmenia prisypať a počkať až klesne no2 a "nasypať" ryby
0 14.09.2007 13:16 Štěpán –
Re: :-) Jenomže nepřikrmovaná kolonie bude menší než ve fungujícím akváriu s rybami. Samozřejmě je možné, že i omezená kolonie se dovede po vysazení ryb dostatečně rychle domnožit a žádné problémy nevzniknou. Pořád se mi ale zdá vhodnější mít na začátku bakterií víc.
Není nezbytně nutné mít v akváriu bakterií více, než mají ostatní. Ideální je pokud je jich dostatek. A dostatek jich bude i bez "přikrmování".
0 14.09.2007 12:55 Štěpán –
Re: :-) Mám dojem, že kolonie bakterií přikrmovaných bude mnohem větší než nepřikrmovaných a zafunguje po nasezení ryb lépe.
Souhlas s blekem, nač přidávat něco do novýho akvárka (a riskovat, že si tam něco zavleču ještě dřív než koupím první rybu)...je to jenom o trpělivosti...za pár měsíců tam bude detritu...
Upřesním: Trochu sajrajtu ze dna do dna, trochu sajrajtu z filtru do filtru, + trochu vody (ne všechnu).
Čerstvě založené akvárium osázené vhodnými rostlinami, se spuštěným filtrem osídlí bakterie po určité době i bez dosypávání krmiva, močení, kálení do vody nebo aplikace instantních bakterií. Zajímavé je, že kdokoliv poslechl takové rady „odborníků“ si pozdější zákaly, hniloby, bakterky či otravy tvrdošíjně odmítá dát do souvislosti. Proto doporučuji založit akvárium, osadit ho rostlinami, pustit filtr a počkat 3–4 týdny než vypustíš první ryby. Nic víc nepřidávat. Substrát dna, běžná vodovodní voda a rozpadající se emerzní listy rostlin jsou dostatčnou zásobárnou živin pro rozvíjející se kolonie bakterií. Mám to odzkoušené a funguje to.
Odsátá voda pravděpodobně nebude obsahovat dostatek "živin" pro bakterie, myšleno NH a NO2. Co se nitrifikačních bakterií týká, tak ty jsou "zabydleny" zejména v substrátu dna a pak náplni filtru. Jistě jsou i v akvarijní vodě, ne však v dominantním množství.
Osobně jsem praktikoval jak "záběh" nového filtru, tak i přidání části vody ve "starém" vlasním akvárku.
Já to říkám pořád - když nové akvárko, tak šup do něj sajrajt ze starého. Samozřejmě pouze z ověřeného zdroje, nejlíp z vlastní nádrže. A proč tam nadat rovnou vodu odsátou při výměně vody ze staršíé nádrže.
ja jsem to udelal tak, ze tyden pred zalozenim jsem dal filtr, ktery mel byt v budoucim akva do meho stavajiciho akva (na tyden jsem tam mel dva) a pak jsem ho premistil do noveho...a vse v pohode...
Jeden dobrý způsob který tady není jmenovaný je použít detrit z jiného zaběhnutého akva.
Nebo do nového filtru dát jednu starou filtrační náplň,nebo alespoň její část.
to tam rovnou muzem sypat granulovanej ledek, kterej mam na hnojeni travy na zahrade...
Také mne napadl amoniak, jen by asi bylo obtížné jej v tak malém
množství nadávkovat (několik málo mg/litr).
Jinak to co se pise na zacatku, mi prijde prilis brutalni (krmit tak jako s rybama). Se zakladem myslenky souhlasim, pridat neco znecistujiciho na zacatku, aby bakterie pri mnozeni mely co jist a premenovat, ale myslim, ze ten rozjezd by mel byt pomaly, treba u toho krmeni spetku, par dni nic, zas trochu, az treba po mesici plnou davku (jestli nekdo vydrzi bez ryb mesic). Mam nejak ten pocit, ze by driv mohly nabujet ruzne plisne a bakterie co jsme nechteli, pokud znecistime vodu prilis. Ale treba ne, az to nekdo zkusi, dejte vedet.
Ovšem, jak píšeš, rybky vpustit až když je úroveň amoniaku a NO2 nula, nula nic!
No právě že se tam píše, stejně jako kdyby tam byly ryby, takže žádné malé množství.
Já si myslím, že to není špatný nápad, ale musí se to dělat s citem! To znamená sypat ho tam VELICE MÁLO. Nebo je ještě objevil nápad to toho akvária načůrat. Taky velmi málo. Řádově mililitry. Není to nic fuj, rybičky to dělají také, a nejen to...
U každá takovéhle "neobvyklé metody" je samozřejmě nutné MĚŘIT DUSÍKATÉ LÁTKY, abysme viděli, jak se situace vyvíjí a kdy je možné vpustit ryby.
0 14.09.2007 10:20 Martin – Rozjezd filtrace v novém akva
Našel jsem v jednom článku toto:
Nejbezpečněji se zabíhá akvárium takto: kompletně akvárium zařídit a zasadit akvarijní rostliny, nejméně polovina z nich mají být rychle rostoucí druhy např. Cabomba, Ceratopteris, Egeria, Elodea, Limnophila, Myrophyllum, mohou se později vyměnit za jiné rostliny. A teď to nejdůležitější, Nenasadit žádné ryby ale denně krmit a sice přesně tak, jako když by tam ryby byly !! Voda je tímto způsobem organicky znečištěna tak,jak to odpovídá pozdějšímu provozu. Bakteriím ve filtru a jejich vývoji je celkem jedno, zda přidávaná potrava se ve vodě zkazí nebo jako výkaly oklikou přes trávicí ústrojí ryb znečistí vodu.
Co si myslíte o tom krmení, i když tam nejsou ryby?
Přidat reakci
1 ...... ...... [3]
Zpět na obsah sekce Technika • Zobrazeno 4519x