Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

Rozjezd filtrace v novém akváriu

 

NápovědaFórum » Technika » Filtry 

Akvaristik.eu

Přejít na předchozí stránku 3 Žádná další stránka   1  
Rozjezd filtrace v novém akváriu
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.11.2007 09:21 mili512
Budeme mít nové akva a už mě to taky napadlo,zkusit si dát náš filtr do sousedovo zaběhnutého,krásného 500l.akva,a vzít si od něj odstátou vodu z odkalování s trochou toho detritu pro začátek.Rybičky by jsme dali až tak po 3týdnech,aby jsme to neuspěchali,do vánoc je času dost!!! ;-) Co vy na to??

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.09.2007 21:12 Sidonius Re: RADOVAN
Vyberte si něco z toho, co se píše v této diskusi.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.09.2007 20:51 Muž RADOVAN [17] - RostlinyRe: Sidonius
ako ich mam krmit?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.09.2007 18:39 Sidonius Re: RADOVAN
Radovan: "...za kolko dní mozem v pustit aspon zopar rybiek..."

Až budou NH4/NH3 a NO2 na nule. Ale i potom je skutečně vpouštějte postupně, po pár kusech. A před každým vpuštěním dalších rybek postupujte stejně. Je třeba si uvědomit, že i poměrně nízké koncentrace těchto látek, rybky sice mohou ustát, ale přesto mohou poškodit některé rybí orgány a zanechat tak na nich trvalé následky. Není nic rozumnějšího, než se těmto rizikům vyhnout.
Chlubení se "takyakvaristy", že nasadil rybí osádku ihned po založení akva, a že se "vůbec nic nestalo", jsou lichá... X-)

Ale nezapomeňte nitrifikační bakterie krmit, jinak proces jejich namnožení bude nekonečný příběh...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.09.2007 17:06 Muž RADOVAN [17] - Rostliny
tak potom keď normálne po založení AQ sa vpúšťajú ryby po 2 týždňoch, tak ak tomu pomôžem molitanovým filtrom zo starého akvária v ktorom sú baktérie, tak za kolko dní mozem v pustit aspon zopar rybiek?

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.09.2007 20:25 Muž GAGAL [452] - HalančíciRe: katunka
Katu ....souhlasím.Ale číst tuto diskusi jako začátečník tak jdu chovat holuby. Já takové detaily nikdy neřešil jak se která bakterie množí atd. Pro zajímavost je to samozřejmě super. Akva mi nikdy nesmělo zahnívat smrdět atd. Když krásně vonělo (i filtr)po rostlinkách. Pak bylo v pořádku. ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.09.2007 18:57 Muž Eff [417] - RostlinyRe: katunka
hmm pokud vím, tak celou dobu se bavíme pouze o sajrajtu z ověřené, známé nádrže, nejlépe vlastní.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.09.2007 18:41 Žena katunka [158] Re: GAGAL
Jak říkáš...je to na každém. Je mi jasný, že daleko pravděpodobněji zatáhneš něco s rybama...ale přeci jen, nač zvyšovat pravděpodobnost? Pokud bych měla víc akvárií, tak bych při zakládání dalšího trošku "vlastního" sajrajtu použila...ale vyptávat si někde v akvaristice nebo od známých, jejichž akva vidím poprvé v životě mi přijde trošku příliš riskantní ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.09.2007 17:00 Muž Horác [3942] Re: LuXy
"Baktérie dokážu cca každých 30 minút vytvoriť novú generáciu" ...

E. coli to dokáže za ideálních podmínek dokonce každých 20 minut ... Jenomže nitrifikační bakterie (spolu se sirnými a železitými bakteriemi) patří mezi tzv. chemolitotrofní (autotrofní) bakterie a ty jsou v tomto ohledu mnohonásobně pomalejší ... (zkrátka nikam nespěchaj) :) ...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.09.2007 13:59 Žena ufinka [28] - AsieRe: GAGAL
Jen poznámka-když jsem kupovala své první akva z druhé ruky, bylo to úplně se vším, i s parmičkama a pancéřníčkama. Tak jsem pův.majiteli brnkla, ať při vyklízení akva nezapomene nechat kynstřík vody z akva, to jsem ještě nevěděla, že mu mám říct i o "sajrajt" )
Nechal vodu vodu z akva a v kýblu, tak jsem jela s 3/4 kýblu vody autem ,) Jinak vše bylo nádherně čisté, ach ouvej, i filtr, štěrk naštěstí propraný ne příliš. No, tak u mne byly rybky 1 den v kýblu se vzduchováním a po znovuzaložení akva už byly hned v něm. Skoro jsem nekrmila, ryb tam na akva nebylo moc a k žádné krizi nedošlo.
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.09.2007 13:45 LuXy Re: :-)
Šak ved som písal "na začiatok niečo málo krmenia prisypať a počkať až klesne no2"

ale trvá to 3-4 týždne.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.09.2007 13:34 :-) Re: Luxy
V čerstvě založené nádrži není NO2 ani čpavek. Ten tam vzniká pouze dosypáním krmení, nebo nezodpovědným osazením rybami.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.09.2007 13:30 :-) Re: Štěpán
Zkus nasypat k těm tvým bublinám pár litrů písku, zasaď nějaké kytky a uvidíš, že do měsíce bude bakterií dost. Věř mi není nad vlastní zkušenost.:-D
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.09.2007 13:25 Muž GAGAL [452] - HalančíciRe: katunka
Katunko to je pěkně řečeno,ale myslím si, že "hrst" detritu z dobrého akva neuškodí. Protože čistě teoreticky tedy počkám a nic nepřidám,ale z ryb si něco mohu přinést stejně jako v krmivu (i mraženém) na rostlinách na šnecích atd atd. Je ale pravda ,že akva se stejně "rozběhne" ať tam něco přidám či nikoli je to na zvážení a každém akvaristovi.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.09.2007 13:20 LuXy Re: Štěpán
Baktérie dokážu cca každých 30 minút vytvoriť novú generáciu, takže myslím že na začiatok niečo málo krmenia prisypať a počkať až klesne no2 a "nasypať" ryby :)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.09.2007 13:16 Štěpán Re: :-)
Jenomže nepřikrmovaná kolonie bude menší než ve fungujícím akváriu s rybami. Samozřejmě je možné, že i omezená kolonie se dovede po vysazení ryb dostatečně rychle domnožit a žádné problémy nevzniknou. Pořád se mi ale zdá vhodnější mít na začátku bakterií víc.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.09.2007 13:10 :-) Re: Štěpán
Není nezbytně nutné mít v akváriu bakterií více, než mají ostatní. Ideální je pokud je jich dostatek. A dostatek jich bude i bez "přikrmování". ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.09.2007 12:55 Štěpán Re: :-)
Mám dojem, že kolonie bakterií přikrmovaných bude mnohem větší než nepřikrmovaných a zafunguje po nasezení ryb lépe.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.09.2007 12:07 Žena katunka [158] Re: Eff
Souhlas s blekem, nač přidávat něco do novýho akvárka (a riskovat, že si tam něco zavleču ještě dřív než koupím první rybu)...je to jenom o trpělivosti...za pár měsíců tam bude detritu... :-P
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.09.2007 12:01 Muž Eff [417] - RostlinyPro Norton
Upřesním: Trochu sajrajtu ze dna do dna, trochu sajrajtu z filtru do filtru, + trochu vody (ne všechnu).
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.09.2007 11:36 :-) Re: Martin
Čerstvě založené akvárium osázené vhodnými rostlinami, se spuštěným filtrem osídlí bakterie po určité době i bez dosypávání krmiva, močení, kálení do vody nebo aplikace instantních bakterií. Zajímavé je, že kdokoliv poslechl takové rady „odborníků“ si pozdější zákaly, hniloby, bakterky či otravy tvrdošíjně odmítá dát do souvislosti. Proto doporučuji založit akvárium, osadit ho rostlinami, pustit filtr a počkat 3–4 týdny než vypustíš první ryby. Nic víc nepřidávat. Substrát dna, běžná vodovodní voda a rozpadající se emerzní listy rostlin jsou dostatčnou zásobárnou živin pro rozvíjející se kolonie bakterií. Mám to odzkoušené a funguje to.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.09.2007 11:23 Muž Norton [109] Pro Eff
Odsátá voda pravděpodobně nebude obsahovat dostatek "živin" pro bakterie, myšleno NH a NO2. Co se nitrifikačních bakterií týká, tak ty jsou "zabydleny" zejména v substrátu dna a pak náplni filtru. Jistě jsou i v akvarijní vodě, ne však v dominantním množství.
Osobně jsem praktikoval jak "záběh" nového filtru, tak i přidání části vody ve "starém" vlasním akvárku. ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.09.2007 11:19 Muž Eff [417] - RostlinyRe: GAGAL
Já to říkám pořád - když nové akvárko, tak šup do něj sajrajt ze starého. Samozřejmě pouze z ověřeného zdroje, nejlíp z vlastní nádrže. A proč tam nadat rovnou vodu odsátou při výměně vody ze staršíé nádrže.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.09.2007 11:12 Muž tau [14] Re: GAGAL
ja jsem to udelal tak, ze tyden pred zalozenim jsem dal filtr, ktery mel byt v budoucim akva do meho stavajiciho akva (na tyden jsem tam mel dva) a pak jsem ho premistil do noveho...a vse v pohode...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.09.2007 11:11 Muž GAGAL [452] - HalančíciRe: Martin
Jeden dobrý způsob který tady není jmenovaný je použít detrit z jiného zaběhnutého akva. :-) Nebo do nového filtru dát jednu starou filtrační náplň,nebo alespoň její část.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.09.2007 11:09 Muž tau [14] Re: Norton
to tam rovnou muzem sypat granulovanej ledek, kterej mam na hnojeni travy na zahrade...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.09.2007 11:07 Muž Norton [109] Re: Martin
Také mne napadl amoniak, jen by asi bylo obtížné jej v tak malém hmm množství nadávkovat (několik málo mg/litr).
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.09.2007 11:02 Muž filipsi [1295] Re: Martin
Jinak to co se pise na zacatku, mi prijde prilis brutalni (krmit tak jako s rybama). Se zakladem myslenky souhlasim, pridat neco znecistujiciho na zacatku, aby bakterie pri mnozeni mely co jist a premenovat, ale myslim, ze ten rozjezd by mel byt pomaly, treba u toho krmeni spetku, par dni nic, zas trochu, az treba po mesici plnou davku (jestli nekdo vydrzi bez ryb mesic). Mam nejak ten pocit, ze by driv mohly nabujet ruzne plisne a bakterie co jsme nechteli, pokud znecistime vodu prilis. Ale treba ne, az to nekdo zkusi, dejte vedet.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.09.2007 10:55 Muž Norton [109] Re: Štěpán
Ovšem, jak píšeš, rybky vpustit až když je úroveň amoniaku a NO2 nula, nula nic!
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.09.2007 10:28 Martin Re: Štěpán
No právě že se tam píše, stejně jako kdyby tam byly ryby, takže žádné malé množství.
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.09.2007 10:26 Štěpán Re: Martin
Já si myslím, že to není špatný nápad, ale musí se to dělat s citem! To znamená sypat ho tam VELICE MÁLO. Nebo je ještě objevil nápad to toho akvária načůrat. Taky velmi málo. Řádově mililitry. Není to nic fuj, rybičky to dělají také, a nejen to...

U každá takovéhle "neobvyklé metody" je samozřejmě nutné MĚŘIT DUSÍKATÉ LÁTKY, abysme viděli, jak se situace vyvíjí a kdy je možné vpustit ryby.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.09.2007 10:20 Martin – Rozjezd filtrace v novém akva
Našel jsem v jednom článku toto:
Nejbezpečněji se zabíhá akvárium takto: kompletně akvárium zařídit a zasadit akvarijní rostliny, nejméně polovina z nich mají být rychle rostoucí druhy např. Cabomba, Ceratopteris, Egeria, Elodea, Limnophila, Myrophyllum, mohou se později vyměnit za jiné rostliny. A teď to nejdůležitější, Nenasadit žádné ryby ale denně krmit a sice přesně tak, jako když by tam ryby byly !! Voda je tímto způsobem organicky znečištěna tak,jak to odpovídá pozdějšímu provozu. Bakteriím ve filtru a jejich vývoji je celkem jedno, zda přidávaná potrava se ve vodě zkazí nebo jako výkaly oklikou přes trávicí ústrojí ryb znečistí vodu.

Co si myslíte o tom krmení, i když tam nejsou ryby?

+ Přidat reakci


Přejít na předchozí
Žádná další stránka

1 ...... ...... [3]

Zpět na obsah sekce Technika • Zobrazeno 4516x

Máte připomínku nebo nápad? Napište nám vzkaz do redakce nebo s námi diskutujte.
© RYBICKY.NET - https://rybicky.net/forum/4011-rozjezd-filtrace-v-novem-akvariu?od=101