Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

Rozjezd filtrace v novém akváriu

 

NápovědaFórum » Technika » Filtry 

Akvaristik.eu

Přejít na předchozí stránku 2 Přejít na další stránku   1  
Rozjezd filtrace v novém akváriu
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.04.2012 20:49 R Muž romant [27982] Re: lap
To není nezbytně nutné. Osobně nikdy starou vodu nepoužívám, o vodě o není, je to o tom filtru a o dně. Ve filtru bakterie budou a ve dně a jinde se utvoří.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.04.2012 20:47 lap Re: Sid
Logika věci mi ještě říká, že až se filtr zajede a dojde na znovuzakládání nádrže, bude vhodné ponechat si ještě do nové nádrže část původní vody, že?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.04.2012 16:56 lap Re: romant
To určitě. Půjdu nejspíš do černého flexi. Já za ty dva roky něco nastudoval a načetl a teď tady tak sedím, koukám na nádrž, do které se radši už moc nevrtám, protože zásadní změny nejsou bez znovuzaložení proveditelné a čekám a sbírám další info :-) viz třeba tohle, že by bylo vhodné tam ten filtr dát zajet. Což také udělám :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.04.2012 16:42 R Muž romant [27982] Re: lap
To akvárko nevypadá vůbec tak zle, jak by se z popisu mohlo zdát, to jsou tady daleko horší výtvory. V novým akváriu použij na dno štěrk měnší frakce(2-4mm), to bude pro údržbu, ať už samočistící, tak tu dodatečnou s odkalovačem, lepším řešením. ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.04.2012 16:35 Muž Sid [6629] - RostlinyRe: lap
Tak to je ještě "v normě", jsou i zahnípanější akvária. :)
Tady se bude nový filtr dobře zajíždět. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.04.2012 16:11 lap Re: JuraS
Fotka k příspěvkuFotka k příspěvkuFotka k příspěvku Jo, tak díky. Já si taky myslel, že spíš bych tam ten nový filtr mohl dát.

Ještě pro představu, před chvilkou nafocené akva (obr. 1). Na druhém obrázku je nestíhající bublifuk a na třetím nečistoty ve dně.

Ještě co se týče těch kořenů - původní jsou ty dva tmavě hnědé driftwoody, ty světlejší jsou nově z Braníku. Koupil jsem jich asi trochu nadbytek, abych pak měl z čeho vybírat až budu sestavovat novou podvodní krajinku. Dle obsluhy z Braníku (nějaký mladý klučina) by to měl být smrk vytažený po zimě odněkud z rybníka. Třeba se plete.
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.04.2012 15:49 JuraS Re: OP
nebo tak...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.04.2012 15:44 Muž Shrimpman [36] Re: lap
Přerybněno určitě není. Osobně bych tam dal vnější filtr hnedka, a tak po měsíci ten starý vyndal.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.04.2012 15:39 JuraS Re: lap
pak stačí do nového filtru vymačkat filtrační hmoty ze starého filtru..respektive můžeš do akvárka někde blízko nasávací trubice...a nemusíš se bát...kdybys měl tu možnost tak klidně nech starý filtr zaschnout tak jak je a namoč ho do nového akva a nech ho tak namočit a pak ho vymačkej..sem se ptal jak se zařizuje filtrace pro výstacvu terčovců a bylo mi řečeno, že po skončení výstavy vatáhnou filtra a dají uschnout a šup do skladu a další rok je jen strčí do akvárka a jede se....
doplním..nestíhá ti filtr a navíc zabírá místo v akvárku..ta mazlavá hmota z filtru je de fakto to dobré...chtělo by to fotku...kořen nebude smrk a jestli je tak pryč s ním..do akvárka se dává zásadně listnaté dřevo...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.04.2012 15:37 lap Re: JuraS
Kořeny jsou některé původními obyvateli v nádrži (driftwood) a pár nových ze ZOO Braník (tuším smrk). Dno nezapáchá (ještě jsem nezkoušel potopit se a čichnout si :-D ale například, když jednou za měsíc dva properu filtrační hmoty současného bublifuku, tak to co jde z nich je opravdu hnědé smradlavé bláto. Tento filtr očividně nestíhá.

OK, takže konkrétněji - akva 126 l, čistý obsah cca 110 l, ryby 2x skalára, 10 neonka obecná, 6x parmička čtyřpruhá, 1x ancistrus. Velký driftwood kořen, pár nových na vylouhování přidáno nedávno. Jeden velký echinodorus amazonicus, vlevo a vpravo vallisneria, dále anubias. Jednou za měsíc odkalení, jednou za dva vyprání filtračních hmot ve vodě z akva. Filtr Eheim Aquaball, či tak nějak. Připadá vám má údržba kriticky nedostatečná? Možná jsem se v úvodním příspěvku vyjádřil zbytečně dramaticky.
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.04.2012 15:35 Muž Shrimpman [36] Re: lap
Týjo slovo moribundus jsem neslyšel tak deset let potlesk

Jinak jestli je to tak jak píšeš, tak tam filtr klidně dej, alespoň se akva trochu zlepší. Přenesení něčeho do nového akva bych se nebál, pokud ho budeš alespoň trochu kontrolovat. Pokud se toho bojíš, tak pak musíš filtr vyčistit a použít nové náplně, ale zajíždění pak nebude mít smysl.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.04.2012 15:29 lap Re: OP
Myslím, že do srpna jsem schopen naplánovat (a provést) základní údržbu. Asi jsem to v úvodním příspěvku napsal zbytečně drasticky, nádrž není zas až tak v hrozném stavu. Sem tam řasa, tmavé usazeniny ve zbytečně velkém štěrku, ale ryby vypadají relativně spokojeně, párek mladých skalárů se pravidelně tře. Šlo mi spíš o to, co popsal Sid - abych si ze současného akva zbytečně nezatáhl různé nečistoty a moribundusy do nového filtru.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.04.2012 15:26 JuraS Re: lap
pokud dno zrovna nezapáchá a nehnije pak ano...pak by byla ještě otázka na kořeny co mácháš v akvárku..akvaristické co koupíš v prodejnách běžně není třeba máchat, stačí opláchnout prach, ty uneplavou a jsou ošetřeny..pokud tam máš kořeny získané z přírody tak pak potěž pámbůh..zahnívající smradlavé dno právě ukazuje na domrvenou filtraci a to spíš bych řešil zábeh nového filtru jinou formou..v okolí sehnat jiného akvaristu co by ti při čištění akva vymáchal svoje filtrační hmoty do nějaké nádoby a tohle by jsi pak nasál do nového filtru...a poznámka..ani ten nejdražší filtr a možná ani ten nejdokonalejší ti nevyřeší filtraci pokud ti pojem "filtrace akvarijní vody" vůbec nic neříká...+-autobus se dobře filtrované akva snese i víc ryb než by mělo být...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   04.04.2012 15:21 Muž Shrimpman [36] Re: lap
Můj názor je ten, že než mít pár měsíců hnijící akva, je asi lepší ho vykydat a filtr zajíždět ve vyčištěném prostředí. Navíc po přestěhování se bude muset zajíždět tak jako tak, takže kolik se ušetří času, týden? To se tedy vyplatí (když nejste schopen do srpna naplánovat alespoň základní údržbu) sad
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   04.04.2012 15:18 Muž Sid [6629] - RostlinyRe: lap
Lehce by mě znervozňovalo, co všechno si do nového akva s takto zajetým filtrem přenesete... :-O
Ale ono to nebude asi zase tak horké - otázkou je, jak se bude "tomu, co přenesete", dařit v nových podmínkách a navíc - "vodovodem a luftem" se dá chytit taky kde-co. :)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.04.2012 14:37 R Muž romant [27982] Re: lap
Zprovoznit již teď a po přestěhování a znovuzaložení budeš mít jistou výhodu v zajetým filtru. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.04.2012 14:35 lap – staré akva - nové akva - nový filtr
Přátelé kolegové akvaristé,

jen pro ujištění napíši dotaz :-) má nádrž (126l) je v současné době na konci své životnosti jak vinou nepravidelné údržby, tak vinou různých začátečnických chyb v průběhu její existence, počínaje přerybněním, řasou atd atd... Momentálně v nádrži louhuji několik kořenů, které budou použity po znovuzaložení. Voda je nahnědlá, dno možná i zahnívá, kytky neprosperují. Znovuzaložení je spojeno se stěhováním, v plánu na srpenec tohoto roku. Již mám v krabici připraven nový filtr, jmenovitě JBL e901 namísto současného Eheim bublifuku. Můj dotaz zní takto - Je vhodné zapojit již nyní do neprosperující nádrže nový filtr, aby se v průběhu toho necelého půl roku zaběhl a při znovuzaložení nádrže byl již osídlen nitrifikačními bakteriemi, anebo myslíte, že by bylo lepší nádrž v současnosti ponechat již svému osudu a nový filtr uvést do provozu až při jejím znovuzaložení?

Předávám slovo...

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.08.2011 17:14 R Muž romant [27982] Re: dair
Pokud ryby a krevetky neprojevují příznaky otravy, jako tomu bylo pře pár dny, tak bych to NO2 přestal měřit. Akvárium se s tím vypořádá a když se dodrží ty zásady co už jsme si několikrát zopakovali, tak to bude v pohodě. O tzv. zajíždění akvária už teď máš jasnější představu podpořenou svojí vlastní zkušeností, což se vždycky hodí. Jinak jak už jsem psal nejen já, chce to opravdu projevit základní vlastnost akvaristy a tou je trpělivost. ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.08.2011 16:55 Muž dair [29] - AsieRe: romant
ptam se i z toho duvodu ze takto budu zajizdet tu 112l(filtr necham bezet v tomto malem a pak prehodim do velkeho samozrejme taky s jistou cekaci dobou ale uz to bude alespon nejak zajete). ano chci pockat co ta rampa udela. je to pro me pak posledni reseni toho ze se stale nemeni hladina No2. taky mi jde o ten filtracni obem. ptam se predem abych pripadne vedel.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.08.2011 16:26 S Muž invalida [3881] Re: dair
Trpělivost.....víc Ti neřeknu :-(
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.08.2011 15:45 R Muž romant [27982] Re: dair
Když měnit, tak rozhodně ponechat oba dva filtry současně po dobu tak 14 dní až tři neděle. Naočkováním bakterií ze stávajícího filtru do novýho se tomu samozřejmě pomůže, ale tu dobu záběhu bych rozhodně nepodceňoval. Otázka je proč to chceč měnit, protože si myslím, že ten stávající upravený stav o tu roztřikovací rampu je vyhovující a akvárium tekto bude dobře prosperovat. Ovšem proti gustu, žádnej dišputát. ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.08.2011 15:31 Muž dair [29] - Asie – Novy filtr
Zdravím akvaristi.

Rozhodl jsem se ze, krevetkam prilepsim a poridim jim vnejsi filtr Tetra tec ex400. Myslim ze to prone a pro akvarko celkove bude jen prinosem?

Tedy otazka zni, jak nejlepe a co mozna nejrychleji zabehnout novy filtr? Vymyslel jsem par moznosti.

1. Nechat momentalni filtracni kapsu tak jak je, jen misto stavajiciho cerpadla, co pohani vodu, dat nasavaci kos filtru vnejsiho tak, aby nasavana voda proudila pres stary filtr, jako doted, smerem ne do akvarka ale do noveho filtru. Pote z noveho standartne do akvaria. Pripojeni mam vymyslene.
2. Pokryt jeden kos vnejsiho filtru starym molitanem z puvodniho filtru tak aby jeho plocha (nastrihani molitanu) pokryla cely spodek kose a voda proudila po cele plose kose starym molitanem s tim, ze se casem bakterie samy rozmnozi (puvodni filtr bude odstranen).
3. Nechat bezet zaroven oba filtry najednou az se v novem samovolne usidli a rozmnozi bakterie. Samozrejme do filtru bude namackano jiste mnozstvi ze starehov molitanu. Pote u vnejsiho stahnuti prutoku na minimum.

Co si myslite ze by bylo nejlepsi? Diky moc za nazory. palec

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.07.2011 01:13 Muž Barakainus [654] - RostlinyRe: Jack
Nez jsem to napsal, tak jsem si to google :)
Sam jsem si upravil podobny filtr tak, ze jsem sundal ten plastovy bazmek s malitanama uvnitr, na ten otvor u vrtule nalepil trubku a nasadil na to molitan. Fungovalo to skvele. Ja pouzil tavnou pistoli, ale sekundove lepidlo by taky melo fungovat. Prace na 5 min.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.07.2011 23:01 Muž Jack [7] Re: Barakainus
Nevím jestli jste viděl někdy Tetra In600 zblízka. jsou to takové boby na sobě, z hlavy zádná trubka nevede.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.07.2011 21:28 Muž Barakainus [654] - RostlinyRe: Jack
Proc proste nepridelas tu novou kostku molitanu na hlavu ze stavajiciho filtru? Tim vyresis problem s hlukem.
Ty zabehle naplne privaz na bok te nove kostky. Tak jimi bude proudit voda a po case, az se zabehne ten novy, je muzes sundat a vyhodit.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.07.2011 17:47 Muž NHKG [3900] - HadohlavciRe: Jack
2 filtry můžou být v akva. Spousta lidí včetně mě má 2 filtry trvale. má to své výhody.
Vzduchovací motorek se ztišuje velice těžko. Jediným řešením je dát ho do molitanového boxu, ale bacha, musíš mu při tom vyřešit přívod vzduchu, průchody hadiček a kabelů a bacha aby se nepřehříval.
Proč si místo bublifuku nekoupil radši čerpací hlavu? Stojí pár set Kč (od 200), umí totéž co bublifuk efektivněji a tišeji.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.07.2011 17:05 Muž Jack [7] Re: Fungee
Ano tak to mám. Ten původní filtr běží na minimum a bublifuk pouze čeří hladinu. Ani s kytkama to nehne. Jen při té příležitosti- neznáte nějaký způsob jak ztišit vzduchovací motorek?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.07.2011 17:01 Fugee Re: Jack
Záleží na tom, jak silně čeří hladinu. Jestli oba moc silně, tak bych to moc nedoporučoval, a taky si je nedávej proti sobě, jen vedle sebe, aby voda kolovala.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.07.2011 16:49 Muž Jack [7] – 2 filtry v akva?
Ahoj. Po radě uživatele romant jsem se konečně rozhodl koupit nový filtr. Je to klasický bublifuk s velkou kostkou biomolitanu. Nový filtr jsem vypral v těch sračkách z filtru který tam byl doteď. Můžou ty filtry běžet třeba 3 týdny dohromady než se nový filtr "zaběhne" a pak vyndat ten nový? Nebude to vadit moc rybičkám?

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.06.2011 13:59 R Muž romant [27982] Re: hutch
To s tím filtrem je na palec . U toho 3D bych to potom napustil bez ryb a počkal den, dva jestli se neobjeví bílej zákal, občas se to stane a pak to chce měni, měnit a zase měnit vodu, neš se to tzv. dočistí, ale stát se to nemusí.
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.06.2011 13:55 Muž hutch [3] - SumciRe: romant
Ono je blbý, že nebudu stěhovat jen akvárko, takže to zabere víc času... :(
A když už budu vypouštět akva, tak tam chci dát 3D pozadí (viz. jiné téma :-D), takže počítám, že po nalepení silikonem do akva to budu muset nechat (chtěl jsem den a půl) pořádně zaschnout.
Pro převoz mám 50l barel, kde budou rybky, kytičky budou v sáčcích do koše. Filtr vypnu jen před cestou, jinak ho nechám fungovat v barelu na min. výkon. Tak jako tak to bude boj :-D
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.06.2011 12:26 Muž ČichavecTom [92] - RostlinyRe: hutch
No tak to ti nezávidím. Všechno ven, ideálně do nějakých uzavíratelných kanystrů, podíval bych se do Hornbachů a Bauhausů. Minbimálně dno bych dal do kanystru i s vodou a rybama. Kytky můžeš dát do sáčků. Filtr bych převezl tak jak je a nečistil bych ho. Rozumné je samozřejmě převézt vše co nejrychleji a ihned zapojit. Pokud to stihneš během jednoho dne tak by to neměla být žádná katastrofa nic nemusíš znova zajíždět. Přidáním bakterií z lahvičky ála DAJANA biofiltr nebo Sera Nitrivec nic nezkazíš.
Před pár dny jsem měl odstavenej filtr kvůli reklamaci, sundal jsem z něj hlavu a dva dny stál koupelně s původním obsahem vody i médií. Pak jsem ho normálně zapojil, dal poloviční dávku togo biofiltru od Dajany a jede to bezproblémů....
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.06.2011 12:24 R Muž romant [27982] Re: hutch
Postupoval bych stejně. Filtr když vyčistit, tak lehce, dno rozhodně nechat původní, osázet rostlinama a napustit vodu a posléze i ryby a jak píšeš, sledovat hodnoty, hlavně NO2 a měnit vodu, což je stejně záhodno u nově založenýho akva dělat co nejčastěji, takže nic novýho. Ta vzdálenost 150 km nebude nic tragickýho a určitě se to stihne v rozumným časovým intervalu cca kolem 3 hodin, což by ani pro bakterie ve filtru nemělo mít nějaký fatální následky. X-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.06.2011 12:15 Muž hutch [3] - Sumci – Stěhování
A co, když máme akvárium s rybkama, filtrem, vše OK a najednou člověk změní práci a musí se přestěhovat 150km jinam. Tzn. akva musim vypustit, filtr odpojit a začít znovu, ale mám jen malé karantenní nádrže a ty objemem nepojmou rybky, které mám. Já osobně prostě vše osadím, jako před stěhováním a jediné, co, tak budu měnit častěji vodu a sledovat NO2 a NO3 v akváriu.
Pokud máte někdo nějaký nápad, tak sem s ním :)

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.06.2011 14:22 Muž pavelbartek [288] - CichlidyRe: kaqpo
Nechápu proč jsi přepral náplně?To byla dle mého názoru chyba.Prostředky na obnovu biomasy jsou dle mě také jen vyhozené peníze.Nedávno u mě došlo k výpadku sice jen na 8 hodin,ale po zapnutí jsem vše nechal tak a do pár hodin bylo vše v normě(kal vymizel,NO2 se vrátilo do neměřitelných hodnot)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.06.2011 13:22 R Muž Silent [5949] Re: kaqpo
Pokud to nebylo déle jak těch zmíněných 10 hodin stačí proprání náplně, případně bych podpořil obnovu biomasy nějakým vhodným prostředkem (Sera nitrivec, JBL filterstart, Dupla bacter, JBL denitrol, Tetra safe start) ovšem není to nutné. Nemusíš znovu čekat na zaběhnutí filtru.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.06.2011 13:10 Muž kaqpo [7] – Zábeh filtra
Zdravím založil som na novo akvárium aj s novým externým prietokovým filtrom už je mesiac v zábehu ale včera som bol na chate a vyhodilo nám poistky filter bol vypnutý najviac 10 hodín predtým ako som ho znova spustil som prepral náplne a spustil ho chcem sa opýtať či ho treba nechať znova zabehnúť alebo nie ?

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   31.10.2010 06:21 Muž Tudy [330] - KrevetkyRe: 0
Možná pokud bych choval větší "hejno", ale mám jen 3 malé kusy, 1x týdně odkaluji dno, voda je bez zákalu, dle testu je NO2 i NO3 v pořádku. Nevidím důvod, proč se v tom tedy rýpat častěji a narušovat tak prostředí pro nitrifikační bakterie.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   30.10.2010 21:37 0 Re: Tudy
Fotka k příspěvku S ohledem na činnost krunýřovců a tím i rychlejší zanášení filtru, bych intervaly proprání té 'kostky' prováděl výrazně častěji ( nic zlého se tím nepřivodí ) . 'Ancistruse' jsem léta choval i množil, plus jiné krunýřovce, tak to nepíšu jako provokaci.

Foto z letního pobytu lorikárek venku, kde se o čistotu vody mimo vodních rostlin staraly i řasy, jenž zároveň slouží rybám za potravu. Na snímku je zachycena i snůška vodního plže marisy.
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   30.10.2010 20:59 Žena Noa [0] - RostlinyRe: Tudy
Já jsem čas od času (tak 1x za měsíc)vyndala kostku a vytahala případné namotané řasy a zbytky kytek, které se do filtru dostaly a pročistila vrtulku. Jinak ano - zasahovat co nejméně :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   30.10.2010 20:47 Muž Tudy [330] - KrevetkyRe: Silent
OK, díky za potvrzení. Možná po 2 měsících sundám a vyčistím jen čerpací hlavu (kvůli hřídeli a vrtulce), pro jistotu.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   30.10.2010 20:41 R Muž Silent [5949] Re: Tudy
Přesně tak.Čistit až po výraznějším poklesu průtoku.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   30.10.2010 20:40 Muž Yirka [9118] Re: Tudy
Rozhodně až zeslábne průtok. Čím delší interval, tím lépe.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   30.10.2010 20:36 Muž Tudy [330] - Krevetky
Stávající filtr mi beží v nově založeném akvárku 6 týdnů. Kostka akvacitu již není modrá, ale hnědá. Proud vody je stálý. Kdy poprvé čistit? Až viditelně zeslábne proud nebo dle doporučení výrobce 1x za 2 měsíce?

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.11.2007 11:22 Žena Danila [4489] - SumciRe: mili512
řešila jsem nedávno to samé, nakonec jsem přidala do nového akva pár kýblů vody ze starého akva a vymáchala tam původní filtr - pěkně za..... Zasadila hodně kytek a dala pár ulomených listů z rostlin a dvě tablety krmení pro sumce - na obsah 225 litrů. za týden to bylo o.k. a ryby jsem pak přidávala postupně.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.11.2007 10:48 Muž bunda [28] Re: mili512
Nitrifikační bakterie jsou živý organismus a potřebují ke svému životu kyslík a potravu. Na nově založené městské čistírny odpadních vod ( stejný princip jako filtr akva ) se doslova dovážejí cisternami z jiných zaběhnutých čistíren. Je možno naočkovat nový filtr bakteriemi z již zaběhnutého akva. hlavně kvůli úspoře času, ale určitě hrozí zavlečení nemocí. Bakterie se tam ale utvoří i samy ( rostliny a štěrk nejsou úplně sterilní ). Určitě není dobré do akva močit.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.11.2007 10:35 Sidonius Re: mili512
mili512: ...dát náš filtr do sousedovo zaběhnutého...akva a vzít si od něj odstátou vodu z odkalování s trochou toho detritu pro začátek. Rybičky by jsme dali až tak po 3týdnech...
Nechat zaběhnout filtr v zajetém akva a přemístit ho do nově založeného nemusí být marné, ale musíte bakteriím ve filtru dodat potravu. Necháte-li zajetý filtr běžet v "čisté" vodě, bakterie uhynou. Hladem. Třeba ne všechny, ale právě tolik, na kolik se nedostane potrava z rozkládající se organické hmoty.
Takže spolu s filtrem musí to akva přijít potrava pro bakterie. (Už se to tu víckrát řešilo.) Jakou formu dodávky potravy zvolíte, je na vás. Kdyby to mělo být prostřednictvím látkové výměny a respirace ryb, platí dokola omílané pravidlo postupnosti - rybek nasaďte s filtrem raději méně a další přidávejte až tehdy, je-li koncentrace NO2 neměřitelná. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.11.2007 10:22 Muž filipsi [1295] Re: rolandmynar
... ale detrit tam nedávej. no
Proc? (kdyz je akva souseda zdrave)
Ja myslim, ze nez tam prijdou ryby, musi nitrifikacni bakterie z neceho zit. Tomu pomuze ten detrit (stejne zvlastni slovo, zni tak hezky vedecky), a obcasne "prikrmeni" treba vlockami.
Ale nepise pro jake akva, jestli zajet maly bublifuk do 50l, nebo velky externi. Myslim, ze zajeti malych internich filtru ma maly efekt, ze stejne vetsina nitrifikace bude probihat mimo nej (dno, ...). Zalezi samozrejme na tom, jaky, co je filtr. medium ....
Na skodu to kazdopadne neni.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.11.2007 09:53 rolandmynar Re: mili512
Ono nejde ani tak o tu vodu, ale o dobré zaběhnutí toho filtru. Voda použitá tomu samozřejmě pomůže, ale detrit tam nedávej. no
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.11.2007 09:26 Radka Re: mili512
palec palec

+ Přidat reakci


Přejít na předchozí
Přejít na další

1 ...... ...... [2] 3

Zpět na obsah sekce Technika • Zobrazeno 4514x

Máte připomínku nebo nápad? Napište nám vzkaz do redakce nebo s námi diskutujte.
© RYBICKY.NET - https://rybicky.net/forum/4011-rozjezd-filtrace-v-novem-akvariu?od=51