Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

Zářivky

 

NápovědaFórum » Technika » Osvětlení 

Akvaristik.eu

Přejít na předchozí stránku 13 Přejít na další stránku   1  
Zářivky
Věčná diskuse, která vede téměř vždy k obyčejným trubicím 8×× (830, 840, 865...) místo předražených speciálek. Barva světla záleží na vás, každý to vnímá jinak, na růst rostlin to má minimální vliv.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.01.2010 16:49 Žena Miruška [1] - CichlidyRe: Landvir
Na 100% T8. A k tomu druhému, nejdou tam nasadit, T8 je širší a T5 je uzší, vidličky má tudíž blíž u sebe.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.01.2010 15:54 Muž Landvir [57]
Zdravím všechny, chci se zeptat jak poznám zda jsou tyhle zaářivky T5 nebo T8 www.akva-exo.cz/…
Nikdy sem zářivkám moc nerozumněl tak prosím o pomoc. Díky moc všem
Ještě se chci zeptat jestli T8 pujdou nasadit do patic pro T5 diky ahoj

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.09.2009 13:13 Muž navik [908] - SumciRe: Březka
nevadí ;-) , jen životnost je o něco kratší než s EP
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.09.2009 12:13 Muž Březka [10]
Zdravím, chtěl jsem se zeptaj jestli nevadí když dám třípásmové trubice do normální rampy se startérem nikoli přeřadnikem. Diky.

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.08.2009 09:34 Muž kortezhugo [983] Re: XY
...presne ako povedal Sid...ja som kupoval Pilips 840/18W za cca 2 eura - keby som nefajcil? - kazdy den
si mozem kupit "novu"... - som chcel len povedat ze za tu cenu to vymenis "fakt" kedy "chces".... ahoj
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.08.2009 21:26 Muž Sid [6630] - RostlinyRe: pard
Myslím, že to je hodně náročné, připravit studii o rozdílech růstu rostlin pod zářivkami řady 8xx a 9xx...
Souhlasím bez výhrad. :-)
A protože o žádné takové studii nevím, i nadále budu pln očekávání a naděje, že se někde objeví. :)
Odhadnout by se to dalo ze spektrálního diagramu.
I z výše uvedeného důvodu (neexistence seriózního výzkumu) bych se raději držel zpátky stran nějakých odhadů ze spektrálních diagramů... :)
Pro mne by jediným "hmatatelným" výsledkem byl nikoli "spektrální diagram", ale čistý výnos fotosyntézy. ;-)
Obecně je 5 pásem lepších než 3 pásma, to je viditelné i okem, že vyzařované spektrum řady 8xx má díry.
Obecně je "lepší" také spektrum širokopásmové ("jednopásmové") zářivky. Otázkou je, jestli je taková zářivka (srovnatelného příkonu) pro rostliny skutečně vhodnější zdroj světelné energie, než třípásmová i s jejími "dírami ve spektru"... ;-)
U rostlin záleží na vlnových délkách, které dokáží využít, a jestli se shodují se spektrálním diagramem zdroje světla.
S první částí výroku souhlasím, ke druhému mám výhrady.
Podívejte se na spojité spektrum slunečního záření a porovnejte tento "spektrální diagram" s diagramy absorpčních spekter fotosyntetických barviv rostlin a bakterií.
Pevně věřím, že se nebudou ani zdaleka shodovat tak, jako asimilačnmí křivky se spektry některých "speciálních" zářivek; přesto si dovolím tvrdit, že Slunce, jako zdroj fotosynteticky aktivního záření, "docela ujde". palec
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.08.2009 17:40 Muž včelař [44] Re: pard
Taky na to koukám že jsem ještě žádný neviděl asi se stavím na očním :-D
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.08.2009 16:52 Usine Re: pard
Už jsem slyšel hodně, ale tohle o těch dírách viděné vlastním okem ještě ne.
:-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.08.2009 16:23 Muž pard [5] - LabyrintkyRe: Sid
Myslím, že to je hodně náročné, připravit studii o rozdílech růstu rostlin pod zářivkami řady 8xx a 9xx. Menší zkouška by se dala provést na dvou stejných akváriích s výběrem různých druhů rostlin. Všechno až na osvětlení musí být shodné, jinak to nemá moc smysl. Odhadnout by se to dalo ze spektrálního diagramu. Obecně je 5 pásem lepších než 3 pásma, to je viditelné i okem, že vyzařované spektrum řady 8xx má díry. U rostlin záleží na vlnových délkách, které dokáží využít, a jestli se shodují se spektrálním diagramem zdroje světla. Jenže stejně si myslím, že nejlepší jsou zatím halogenidové výbojky. Jen doufám, že zdroje s nespojitým spektrem někdy skutečně zaniknou.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.08.2009 13:25 zrada Re: vhisky
Nejsou to "obyčejné" zářivky a nejsou pouze "jednou tak" dražší. Takhle to Sid asi nemyslel. :-)
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.08.2009 13:14 Muž vhisky [45] Re: iiiv
souhlas se sidem, glo jsou v podstatě obyčejný zářivky, jen jednou tak dražší..
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.08.2009 12:53 Muž Sid [6630] - RostlinyRe: iiiv
Osram Lumix Plus :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.08.2009 12:37 Žena iiiv [0]
ahojahoj, mám akvárium 54L 60x30x30 mám tam asi rok zářivku 45cm, která už dosluhuje a tak bych potřebovala poradit s koupí nové zářivky. Rozhoduji se mezi Sun Glo sluneční, Osram Lumix Plus, Agua Glo fialová, Narva Oceanic Colour a Narva Oceanic Light? Máte s nima někdo zkušenosti? Jinak mám společenské akvárium převážně s nenáročnýma rostlinkama a ryby jsou převážně neonky a dánia pruhovaný a taky mi tam běhaj krevetky. Budu vděčná za jakoukoli radu a názor.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.08.2009 14:24 V Re: Kuca
Žádná. Protože o tom, co je to bílá rozhoduje tvůj mozek na základě informací očí a zkušenosti. ;-)

Ale tipnul bych si, že pro většinu očí by "nejbělejší" a "nejvěrnější" mohla být 950 nebo 965.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.08.2009 14:16 Muž Kuca [43] - Cichlidy
chci se zaptat jaká zářivka philips svítí čistě bíle
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.08.2009 22:18 Muž kortezhugo [983] Re: Kuca
...kup - nikto ti to nebere... :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.08.2009 21:57 Muž Kuca [43] - Cichlidy
já koupím zářivky od narvy spěšl pro akvaristiku ano narva oceanic nature a flora.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.08.2009 21:55 Muž kortezhugo [983] Re: ČUPR
.... :-) nema to konca :-) -ide len o to komu sa aka farba paci...
...a este zabudnu povedat co chcu dosiahnut...
...Sid palec
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.08.2009 19:52 Muž ČUPR [204] - TetryRe: Sid
...a zase ty zářivky a subjektivní pocity uživatelů. Asi si nikdo netroufne udělat seznam zářivek s popisem a jejich vliv na růst rostlin. Vždycky to tady skončí jistým duelem.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.08.2009 19:41 Muž Sid [6630] - RostlinyRe: pard
...Dokonce pod Osram Lumilux 954 rostliny lépe rostou, jsou lépe vybarvené, silnější a mohutnější...
Na začátečníka odvážné tvrzení. :)
Můžete ho něčím podložit? :-)
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.08.2009 19:38 Muž pard [5] - LabyrintkyRe: Bart
Osobně 830 moc nedoporučuji, připadá mi příliš žlutá. Zkoušel jsem v akvárku různé kombinace. Konkrétně :830x840, 830x865, 840x865. A rozhodně doporučuji 840 a 865, ale i tak je to hodně žluté. Dneska bych šel ještě do vyšších kombinací, ale v řade 9xx, asi 965 a 954. Když je jen jedna zářivka, tak je nádherný Osram Lumilux 954. Bohužel jsem ještě nezkoušel 965, ale řada 9xx mi připadá posunutá do žluta, oproti řadě 8xx. Dokonce pod Osram Lumilux 954 rostliny lépe rostou, jsou lépe vybarvené, silnější a mohutnější.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.08.2009 17:29 Usine Re: Bart
Akvárium je 120 cm dlouhé tak se tam určitě vejdou T5 FH 28 W/830 HE LUMILUX teple bílá dlouhá 1149 mm :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.08.2009 15:28 Bart Re: Usine
bohužel délka zářivky je dána setem.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.08.2009 15:21 Usine Re: Bart
Určitě bych od hagenu utekl jejich trubice jsou v poměru cena/výkon nevyhovující a přešel bych třeba na toto www.osram-shop.cz/… mají sice jen 895 mm na délku. Jinak bych ale přešel na podstatně delší trubice o jiné watáži, jestli by to kryt dovolil. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.08.2009 14:53 Bart
mám 288L akvarijní set od Sklorexu 120x40x60cm, na krytu patice na 2 90cm zářivky 2x 30W
T8. Ted tam mám jednu Power Glo a jednu Aqua Glo od Hagenu (power glo je nová, aqua už je pomalu na odpis) ale nejsem spokojenej s tím jak je to osvětlené. Našel jsem na netu zářivky Narva Oceanic Light a Oceanic Colour - podle parametrů mají lepší svítivost i dvojnásobnou životnost. Máte s nimi někdo zkušenost.

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.08.2009 08:49 JuraS Re: ČUPR
je spousta chodeb a hal bez okna kde rostou spolehlivě palmy a jiné světlomilné rostliny..stropy jsou tak vysoko, že těžko předpokládat že tam někdo leze každýho půl roku vyměňovat zářivky..a ono to tam roste..mám doma katalog od osramu a phillipse a oba nabízí pro tato aplikace trubice s dlooouhoooou životností..já teď doma svítím 7-19 840/30w, 9-22 865/30w, 11-14 agua-glo/30w + sun-glo/25w..něco roste "jako z vody" a něco stagnuje..to bude ale tím vedrem 28,5...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.08.2009 08:26 Muž Sid [6630] - RostlinyRe: ČUPR
Jestli jsem dobře pochopil, jedná se spíš o estetickou záležitost (barva osvětlení), než "zaručeně spolehlivou" zářivku pro růst rostlin.
O estetickou záležitost u třípásmových zářivek (8xx) se skutečně jedná - tak, jak je popsal Ninco, je vnímá lidské oko. (Jako "žluté" až "modré".) Jak správně podotkl V, já jsem uvedl obchodní značení. To proto, aby prodavač, až mu řeknete, že chcete např. denní bílou (nebo též - cool daylight) třípásmovou zářivku, věděl, že vám má nabídnout "860" nebo "865". :)
"Zaručeně spolehlivou" zářivkou je v podstatě každá zářivka, která vysílá elektromagnetické záření o vlnových délkách v rozsahu fotosynteticky aktivního záření. Pod každou takovou zářivkou "spolehlivě" rostliny porostou.
Otázkou je, jak porostou...
Čekat například, že speciální zářivka typu Marina, která poskytuje světlo o vlnové délce (přibližně!) někde mezi 400-500nm, bude ideálním řešením pro kytky, je bláhové. Zato zmíněné třípásmové disponují světlem pokrývajícím "celé" spektrum fotosynteticky aktivního záření. Proto je možné tyto zářivky označit jako velmi vhodné pro rostliny. S cenou zářivek nemá jejich vhodnost pro fotosyntézu přímou souvislost... ;-)

Proto se znovu obracím se zdvořilou žádostí na zkušené akvaristy, kteří by mi poradili jaké zářivky mám použít pro mé akvárium 82cm x 53cm x 36cm tak aby mi rostliny aspoň trochu rostly. Zatím nic moc - některé listy začínají být sklovité se ztrátou zelené barvy...
Nemohl jste si při svém působení na těchto stránkách nevšimnout, že každá podobná debata končí u již zmíněných třípásmových zářivek. Takže vám vřele dporučuji kombinaci "840" a "830".
Sklovatění listů a ztráta chlorofylu může mít i jiné přčiny, ale výměnou zářivek byste neměl nic pokazit, naopak. :-) Zvlášť, jestli ty vaše stávající používáte déle, než půl roku.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.08.2009 07:28 V Re: ČUPR
Borruberry to řekl laicky, Sid použil oficiální obchodní názvy. Pravdu ale mají oba.

Philips 765 není špatná zářivka, jenom má proti (+/- srovnatelné) 865 nižší životnost (méně věrné barvy nejsou tak podstatené). Výrobci mají spektra zářivek běžně k dispozici. Stačí kouknout do katalogu nebo na stránky. V případě Philipse to je
www.prismaecat.lighting.philips.com/…;
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.08.2009 03:22 Muž ČUPR [204] - TetryRe: ČUPR
No tak jsem chvíli hledal a zjistil jsem s velkou hrůzou, že mám v krytu asi pěknej šmejd co se týče osvětlení. Kvalitní zářivky se pohybují cenově někde kolem 300 Kč a když pomyslím, že ta moje Philips TL-D 18W/54-765 je za pouhých 35 Kč - viz www.philips-levne.cz/… a druhá je TL-D 18W Aquarelle je sice již za 214 Kč - viz www.kupzarovky.cz/… ale asi to také nebude nic moc. Navíc má označení 18W/89 G13 což mi nic neříká, snad pouze ten příkon 18W. Označení ../89 G13 nevím co znamená.
Proto se znovu obracím se zdvořilou žádostí na zkušené akvaristy, kteří by mi poradili jaké zářivky mám použít pro mé akvárium 82cm x 53cm x 36cm tak aby mi rostliny aspoň trochu rostly. Zatím nic moc - některé listy začínají být sklovité se ztrátou zelené barvy
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.08.2009 00:55 Muž ČUPR [204] - TetryRe: Sid, borruberry
Pánové, moc díky za odpověď, ale koukám, že se v popisu k číselnému označení lišíte. ;-)

Jestli jsem dobře pochopil, jedná se spíš o estetickou záležitost (barva osvětlení), než "zaručeně spolehlivou" zářivku pro růst rostlin. Pokud by jste měli nějaký link pro samostudium o zářivkách pro akvaristiku, budu moc rád.
Edit: No tak jsem chvíli hledal a zjistil jsem s velkou hrůzou, že mám v krytu asi pěknej šmejd co se týče osvětlení. Kvalitní zářivky se pohybují cenově někde kolem 300 Kč a když pomyslím, že ta moje Philips TL-D 18W/54-765 je za pouhých 35 Kč - viz www.philips-levne.cz/… a druhá je TL-D 18W Aquarelle je sice již za 214 Kč - viz www.kupzarovky.cz/… ale asi to také nebude nic moc. Navíc má označení 18W/89 G13 což mi nic neříká, snad pouze ten příkon 18W. Označení ../89 G13 nevím co znamená.
Proto se znovu obracím se zdvořilou žádostí na zkušené akvaristy, kteří by mi poradili jaké zářivky mám použít pro mé akvárium 82cm x 53cm x 36cm tak aby mi rostliny aspoň trochu rostly. Zatím nic moc - některé listy začínají být sklovité se ztrátou zelené barvy
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.08.2009 23:21 Muž Sid [6630] - RostlinyRe: boruberry
827 - teplá bílá-warmwhite comfort
830 - teplá bílá-warmwhite
835 - bílá-white
840 - studená bílá-coolwhite
860, 865 - denní bílá-cool daylight
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.08.2009 23:05 Muž boruberry [159] - Raci, krabi, krevetkyRe: ČUPR
830 nebo 865 je označení barvy světla jak ji vidí člověk, někdo žíká, že mu pod chladnou bílou více rostou řasy atd ... kdo vi co je na tom pravdy.

827 - hodně žlutá
830 - žlutá
840 - teplá bílá
865 - chladná bílá
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.08.2009 22:59 Muž ČUPR [204] - Tetry – Označení zářivek
Moc se v zářivkách nevyznám, hlavně to "osmistovkové" označení (830, 840,...) Je to prosím na NETu někde popsané? Téměř u všech popisů zářivek se píše že podporují růst rostlin, ale vybrat tu správnou jsem se ještě nenaučil. Díky za rady a pomoc, případně link.

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.08.2009 23:26 Muž kortezhugo [983] Re: Vojtechh
...aj tlmivky....
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.08.2009 22:24 Vojtechh Re: Sid
Možná se jim říká T12, popravdě nevím, ale pasují do stejných těles a proto se předřadníky dimenzují v násobcích 20W a ne 18W.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.08.2009 22:07 V Re: Sid
Nic podobnějšího jeho popisu nenacházím...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.08.2009 21:55 Muž Sid [6630] - RostlinyRe: V
T12 jsou už tak trochu archaická záležitost. Nevím, ale nějak se mi nezdá, že by Vojtechh měl na mysli právě T12 jako "silnější", ale budiž. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.08.2009 18:53 Muž kortezhugo [983] Re: V
...mas pravdu - tiez som to pozeral...len je skoda ze T12 nemas taky velky vyber ako T8...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.08.2009 08:20 V Re: Sid
Řekl bych, že je řeč ne o zářivkách T8, ale o T12. Mají stejnou délku jako T8, stejné patice, ale průměr trubice 38 mm. Např. Osram je vyrábí se spektrem 640 a 765 v rozměrech 590 mm/20 W, 1200 mm/40 W a 1500 mm/65 W.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.08.2009 23:59 Muž Sid [6630] - RostlinyRe: Vojtechh
...60cm zářivky existují ve dvou Wattážích - 18W tenčí a ... 20W silnější . Nezaměňovat s T5 a T8, v tomto případě jsou obě T8...
A jaký průměr má ta 18W a jaký ta 20W?! :)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.08.2009 23:02 Vojtechh
zvirek napsal: a lampe zevnitr je napsano 2X20W, ale zarivky standardni phllips, nebo osram sezenu jen 18 W, vadi to nejak ?
60 cm zářivky existují ve dvou Wattážích - 18W tenčí a vyskytují se častěji a 20W silnější. Nezaměňovat s T5 a T8, v tomto případě jsou obě T8 a navzájem zaměnitelné. Proto je správné, že 60cm T8 těleso má 20W a 99% dnes prodávaných 60 cm zářivek 18W.

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   14.07.2009 12:02 Muž Sid [6630] - RostlinyRe: Petrucianni
Moje zkušenost je jiná - kytky pod ní rostou "normálně", jen je potřeba myslet na to, že rychleji stárne. Jak jsem napsal - jako jakési "provizorium" ujde. :-) Ale to samozřejmě nic nemění na mém zásadním postoji - na kytky mi jako velmi dobré řešení vycházejí třípásmové zářivky.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   14.07.2009 11:54 Muž Sid [6630] - RostlinyRe: Semtex
...je to možný, jen jsem to asi nesprávně pochopil...
V tom "vašem" odkazu stojí:
"...Do obchodního názvu tedy vedle svého interního označení jednotlivých typů číselně zakódovali kvalitu podání barev(charakterizovanou všeobecným indexem podání barev Ra)... Příkladem může být označování firem Philips nebo Osram, kde za uvedením příkonu zářivky následuje trojčíslí, v němž první číslice charakterizuje Ra v desítkách (např. číslice 8 znamená, že Ra se nachází v rozmezí 80 až 89, číslice 9 znamená Ra > 90)..."
Za málo. :)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.07.2009 11:50 Muž Petrucianni [3] Re: Sid
Já ji z ničeho nepodezřívám, toť jen má osobní zkušenost ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   14.07.2009 11:46 Muž Sid [6630] - RostlinyRe: Petrucianni
...nicméně fakt, že by rostliny nerostly jen kvůli tomu, jestli tam máš teplou nebo studenou bílou, je dost nepravděpodobný........pokud tam nebudeš mít 640ku a nebo vyloženě málo světla...
"640ku" bych nepodezříval, že by pod ní nerostly rostliny. ;-) Pravdou je, že její životnost je výrazně krátká a pokles svítivosti vyšší ve srovnání s 8xx zářivkami, takže se musí "víc hlídat".
Jako jakési "provizorium", např. v případě, že byste musel volit mezi principiálně stejnými "GLOGLO" a "640", půjde-li vám o kytky + ekonomiku a nikoli třeba o zvýraznění barvy rybek, sáhněte po "640".
(Některé komerční kryty, které jsou součástí setů, /např. MP od Eheimu/, jsou vybaveny "765", což jen další z typů širokopásmých zářivek, jako jsou "640" a "GLOGLO"...) :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.07.2009 11:44 Muž Semtex [1197] - LabyrintkyRe: Sid
je to možný, jen jsem to asi nesprávně pochopil.

ale tady jsem našel něco co by mohlo mnohým pomoct:

www.earch.cz/…
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   14.07.2009 11:31 Muž Sid [6630] - RostlinyRe: Semtex
...to první číslo určuje účinnost zářivky.... 6xx je 60-69%, 7xx pak 70-79% u 8xx je to 80-89% a 9xx je to 90-99% (nic není 100%-ní)...
První číslo neurčuje účinnost zářivky, ale její barevné podání = do jaké míry se její světlo blíží světlu přirozenému. :-) A to, jak jistě uznáte, jsou dvě zcela rozdílné věci. :)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.07.2009 11:05 Muž Petrucianni [3] Re: Kuca
Čistě bíle nebude bohužel svítit nikdy. 827 hodně žlutá, 830 žlutá, 840 jemně žlutá, 860 nádech do modra. Dle Kelvinů by bílé barvě byla asi nejblíže bar. teplota 5000K - tzn. zářivka 950 (na můj vkus už zbytečně drahá).
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.07.2009 10:59 Muž Semtex [1197] - LabyrintkyRe: kuca
jestli chceš aby svítila bíle, tak vol nějaké zářivky od x6x...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.07.2009 10:58 Muž Petrucianni [3] Re: zvirek
Mám doma 6 trubic řady 8xx. Mám v krytu pozice pro tři 18W zářivky. Za tu dobu, co jej mám, jsem je zkoušel různě prohazovat. Pokud máš rád teplejší barvy a pozice na dvě trubice, tak dej 830 dozadu, 840 dopředu. Pokud máš rád chladnější tak zkombinuj 840 a 865. Osobně se mi dost líbí kombinace 830dozadu, 865dopředu. Nyní tam mám nějakou dobu 840+840+840 a rostliny bublají stále jako o život (tahle sestava se mi osvědčila pro růst rostlin - za předpokladu, že rostliny dostávají CO2 a PMDD).

Stejně si myslím, že se téma zářivky až moc řeší a přeceňuje. Je to sice důležitý aspekt, nicméně fakt, že by rostliny nerostly jen kvůli tomu, jestli tam máš teplou nebo studenou bílou, je dost nepravděpodobný........pokud tam nebudeš mít 640ku a nebo vyloženě málo světla.
Věčná diskuse, která vede téměř vždy k obyčejným trubicím 8×× (830, 840, 865...) místo předražených speciálek. Barva světla záleží na vás, každý to vnímá jinak, na růst rostlin to má minimální vliv.

+ Přidat reakci


Přejít na předchozí
Přejít na další

1 ...... [13] ...... 19 20

Zpět na obsah sekce Technika • Zobrazeno 30505x

Máte připomínku nebo nápad? Napište nám vzkaz do redakce nebo s námi diskutujte.
© RYBICKY.NET - https://rybicky.net/forum/3991?od=601