Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

Zářivky

 

NápovědaFórum » Technika » Osvětlení 

Akvaristik.eu

Přejít na předchozí stránku 3 Přejít na další stránku   1  
Zářivky
Věčná diskuse, která vede téměř vždy k obyčejným trubicím 8×× (830, 840, 865...) místo předražených speciálek. Barva světla záleží na vás, každý to vnímá jinak, na růst rostlin to má minimální vliv.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.12.2013 14:49 Muž Designer [5695] - CichlidyRe: DeNNI85
Potrebujes vice modre slozky svetla, ta Ti udela ty ryby paradne modre. Takze zvol zarivku studene bilou, s vyssi barevnou teplotou, rekneme znacenou 865.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.12.2013 20:29 Muž DeNNI85 [16] - Amerika – potrebuji poradit jakou zarivku
mam male akvarium 60cm delka 50cm vyska a 35cm sirka. mam na nem kryt s jednou zarivkou 15w asi 50cm cca. je uz starsi a ja si poridil ramirezky electric blue. chtel bych zarivku.ktera zvyrazni barvu ryb a zaroven bude dobra pro rust rostlin. videl jsem v akvaristice vylozene fialove zarivky, ale to bych asi nechtel. videl jsem i bile a nektere dokazaly pekne vytahnout barvu ryb. umite nekdo poradit jaky typ trubice pouzit a kde se daji za rozumny peniz poridit?

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.11.2013 11:56 Muž Celiny [293] - RostlinyRe: Sid
Mas pravdu, pletu si to s t8, nicméně ani 28w na 590mm u t5 neni standart ne? Jak je to možné?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.11.2013 08:48 Muž Sid [6634] - RostlinyRe: Celiny
Které zářivky T5 mají při délce 590mm 18W? Nepletete si je s T8?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.11.2013 08:06 Muž Celiny [293] - RostlinyRe: matlala
To je sice pravda, ale jsou i vyjimky. Ja mam treba T5 o delce 590mm a ty maji 28w, normalne je 18w. Vyrabi je jen Juwel a necha si za ne hezky zaplatit(340,-)...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.11.2013 12:15 Muž matlala [798] - RostlinyRe: fred
neseženeš, wattáž má normovanou délku i typ (T5/8)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.11.2013 11:10 fred – t5 18w
zdravím mam předřadnik t8 2x18w bylo mi řečeno že mohu napojit zářivky t5 ale trubice mam 21w.po zapojeni chvilku svítí a pak zhasnou.asi proto ze sem nedodržel watáž,ale kde mám sehnat trubice t5 18w hledám hledám ale marně,poradíte mi adresu obchodu děkuji fred :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.11.2013 15:10 Muž matlala [798] - RostlinyRe: dudak
no speciálky maj jiný délky, což je bohužel pravidlem v 95% případů
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.11.2013 15:05 Muž dudak [1885] Re: ludvik
standard to možná není, to opravdu nevím, ale 55cm HE jsou většinou 14w, vyjdou sice lépe w/lumen, ale nad akvária se používají HO, protože na jednu zářivku určité délky vyjde větší světelný tok i za cenu větší watáže. Navíc pochybuju že tam jsou předřadníky které mu dovolí dát jinou watáž než 24w. Ke každé délce se dělají 2 různé watáže silnější HO a slabší HE + nějaké speciálky, ale o těch nemluvím.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.11.2013 14:46 Muž ludvik [1082] Re: michalt
HO/HE podle mě žádný standard není. Obchodní značení. Dobře jsou popsány v datasheetech philipsky.

Já to asi napsal blbě ... porovnej si to radši sám. HE, high efficiency, tedy vyšší efektivita na watt, takže vlastně víc svítí. Sorry. 21W HE má vyšší svítivost v lumenech, než 24W HO.

Ale ono je to stejně fuk, lumeny v akváriu zase tolik neznamenají :-)
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.11.2013 14:46 Muž dudak [1885] Re: michalt
podle mě si nemůžeš moc vybírat do 3x24w půjdou pouze 24w zářivky s danou délkou, zřejmě 55cm, jinou délku ani watáž tam nedáš, takže 24w 55cm jsou HO, ideální klasický 3pásmový, nejlíp jdou sehnat asi od osramu, pro teby tedy něco takového pokud chceš 6500K www.kupzarovky.cz/… , ale jestli tam budeš mít tři, tak bych dal klidně aspoň jednu 840, ono když se to zkombinuje, vypadá to podle mě líp, jinak je to moc studené. já mám 2x840 +1x 865
G5 je označení patice pro T5 zářivky
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.11.2013 14:44 Muž Designer [5695] - CichlidyRe: michalt
Chlorophyll je nejvice zastoupen ve verzi A a B, je jich ale vic. Acko je bezne v rostlinach ku Bcku 3:1. No a specialky se snazi svitit tam, kde ten chlorophyll funguje nejlepe. Za mene energie svitis rostlinam vic, protoze svitis malo tam, kde to rostliny temer nevyuziji. Je to zpusob, jak prisvitit rostlinam v krytech, ktere jsou ohledne svetla poddimenzovane a jak usetrit za elektriku. Prikladem mohou byt nelegalni pestirny konopi, kde muzes v zaberech v TV ze zasahu policie dost casto videt ruzovofialove osvetleni.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.11.2013 14:31 Muž michalt [737] - MiniakváriaRe: ludvik
Aha...takže T5 je kompatibilní s G5. Ok, díky. Zkusím tedy jít do HE a HO nechám na později, když budu vědět, proč bych snad potřrboval víc světla. Je to HO/HE uvedeno přímo na zářivce? Na těch, které mám teď doma (8W T5, 865) to uvedeno není. Jsou tyto standardy někde popsané, prosím Tě? Třeba intenzita na watt nebo tak?

Co se týká teploty, v té mám trochu jasno. Teď mám 6500 K, vyhovuje mi to a myslím, že rostlinám taky.

Hmm...když nevím, jak a co kombinovat a jestli tedy není nějaká "univerzálně preferovaná" kombinace (myslím taková, která výrazně zlepšuje růst kytek nebo pozitivně ovlivňuje řasu), radši nebudu kombinovat nic a nechám to taky na později, až s tím bude víc zkušeností. Asi si koupím obyčejné levnější zářivky.

Ze všech těch speciálek mám zatím dost zmatené pocity, jak tak o nich čtu. Jestli jsou opravdu takové, jak se uvádí, mají dost specificky upravené spektrum a nejsem si jistý, jestli to bude vyhovovat všem rostlinám univerzálně, i když chlorofyl je asi pořád stejný. Uvidíme, prostor na pokusy bude i později.

Spíš by mně zajímalo, jestli je v této třídě zářivek Osram dobrá volba (stabilní osvit bez rychlého poklesu intenzity). Jen abych se vyhnul vlastnímu experimentování s několika značkami, které bude potřeba měnit každých několik měsíců.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.11.2013 14:16 Muž Designer [5695] - CichlidyRe: ludvik
Grolux jsou i T5, nicmene stoji docela dost penez www.sylvania-pro.cz/… , na rozdil od T8, ktere stoji rekneme 2x tolik co slusna zarivka, ale polovinu co jine specialky. Mam je nad akvarkem (2x T8 30W), jen tu fialovoruzovou barvu jsem musel prerazit LED, nebylo to moc na divani se.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.11.2013 14:02 Muž ludvik [1082] Re: michalt
T5 je zářivka, G5 je patice.
HO mají vyšší svítivost, ale vyšší spotřebu na lumen. HE (high efficiency) svítí méně, ale vychází to myslím lépe.

Co bude lepší ti nikdo neporadí. Resp. každý ti poradí něco jiného :-) Někdo preferuje žlutější světlo (840), někdo bělejší (865), někdo dokonce pomalu UV ... Někdo to kombinuje (bělejší vepředu zlepšuje pohled na neonky a podobně vypadající ryby). Někdo to kombinuje i se speciálkami, třeba Sylvania Grolux. Ale ty myslím nejsou v T5.

Ale co bych jako (nejspíš) kolega začátečník radil - raději méně světla pro začátek.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.11.2013 13:27 Muž michalt [737] - Miniakvária – Zářivka pro 4Aqua
Ahoj, dnes mi přišlo tohle světlo:
www.prirodni-akvaria.cz/…

Chtěl bych se zeptat, jaké se do něj hodí zářivky. Jsou to T5. Uvažuji o těchto:
www.e-light.cz/…

Myslíte, že je to rozumná volba? Chtěl bych 6500 K a délka je snad taky správná. Ptám se taky proto, že u těchto zářivek se udává, že jsou G5 a nějak nemůžu dohledat, co to znamená. Podobně jsem našel, že se dělí na HO a nějaké další třídy, ale znovu, zjistil jsem, že HO označuje High Output, co mi taky mnoho neobjasňuje.

Toto osvětlení má dva nezávislé okruhy, které se dají zapínat a vypínat samostatně (předpokládám, že na jednom budou dvě zářivky, na druhém jedna). Má praktický smysl zkusit kombinovat různé druhy zářivek (třeba různé teploty nebo nějaké "speciální") nebo mám jít do zcela obyčejných, jen z těch spolehlivějších, třeba jako je ta z toho odkazu nahoře?

Toto osvětlení bude použito nad akvárium 80x35x40 cm (možná 80x40x40), začnu hlavně s rychle rostoucími rostlinami, postupně budu přidávat nějaké náročnější. Díky a ať se daří.

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.11.2013 19:59 Muž nehygienix [4] Re: Aforte
Dekuji vim ze ty jsou lepsi ale tyhle mam zadarmo a mam je doma tudiz se ptam na tyhle
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.11.2013 19:50 Muž Aforte [533] - RostlinyRe: nehygienix
On má pravdu. Narva LT 840, 865, 860.. Tyhle dvě nemají takovou výkonnost. Pokud budeš chtít mít v akva rostliny, tak tu narvu ocení více. Já bych radši zainvestoval.

btw. třípásmové zářivky jsou lepší a levnější než ty kvalitní "akvaristické zářivky", jako aqua glo, flora glo...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.11.2013 19:47 Muž nehygienix [4] Re: Ciffik
ptal jsem se n tyhle 2 ne na jinou!!
Ale diky za reakci
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   07.11.2013 19:46 Muž Ciffik [761] - RostlinyRe: nehygienix
840tka Philips/Narva...
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.11.2013 19:37 Muž nehygienix [4] – ?
Zdravim co bude lepsi do 54l akvarka za zarivku aqua klo nebo flora glo?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.11.2013 19:35 Kuba Re: Aforte
tak si sypu popel na hlavu. Ty os Juwelu co mám nejsou 54w ale 45w a mají i s paticemi 93 cm.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.11.2013 15:56 Muž Aforte [533] - RostlinyRe: Kuba
Ale jsou delší než metr: www.juwel-aquarium.de/…

1047mm
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.11.2013 15:46 Kuba Re: Odla
ale dělají, mám doma darovanou rampu od juwelu, zářivky jsou v ní 54w a délka není delší než metr. Večer změřím a napíšu.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.11.2013 15:22 Muž Odla [7] Re: Aforte
mam to pres glo-mat 54w, takze bych potreboval 54w zarivky, ale max do 1 metru...to se nedelaji nejake specialky?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.11.2013 14:28 Muž Aforte [533] - RostlinyRe: Odla
Co jsem tak viděl, tak 849 mm je 39W. Nejde tam narvat více W do stejné délky.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.11.2013 14:04 Muž Odla [7] – Zářivka T5, 54 W 849 mm ???
Existují zářivky T5, 54 W o délce 849mm? Pokud ano, kde se dají sehnat?

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   17.10.2013 00:04 Mirek Re: O.Tom
Tak už to mám. Úpně jsem přehlédl fórum o tomtéž problému. Jinak mám T5 24W 438 mm Dennerle. Asi zbytečně drahej luxus, ale jsou v rozměru, který se mi vejde pod kryt. Koupil jsem "zářivky", tedy celkem tři, ale také do tří akvárií. Jedno je moje a ty dvě jsou děcek. :-) Jinak vodní sloupec 37 cm a jedna 15W zářivka je bída. Udělám výměnu právě za tu 24W.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.10.2013 01:14 Muž O.Tom [439] Re: Mirek
A vlezou se tam ? 15W T8 mají nějakých 45cm, ty T5 24W budou mít s paticemi 60+.
Určitě bude nutné koupit předřadník. Píšeš, koupil jsem zářivky, kolik jich tam chceš dát ?
Už jedna 24W mi příjde na těch pár litrů moc.
T5 24W jsou HO trubice a ty celkem hřejou, aby nebyl ještě problém s tím plastovým krytem.

Vhodné předřadníky od OSRAMu..
QTi 1X14/24/21/39
QTP5 1X24-39
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.10.2013 00:25 Mirek Re: O.Tom
Mám akva Juwel Rekord 700, to jest akva 60x30x45 72 litrů. K tomu byl kryt s jednou zářivkou T8 15W, což je žalostně málo. Koupil jsem nové zářivky T5 24W, což by mělo stačit, jenže nejsem elektrikář a nyní řeším to, jak "naroubovat" Té pětky na kryt, kde byly Té osmičky. Jasná je výměna patic. Ty jsem našel zde:http://www.akvarista.cz/web/shop/item-arcadia-patice-t5, jenže nevím, co dál. Bude třeba předělat i předřadník, či co to je? A jak se dostat do krytu, je asi zatavenej nebo zalepenej (ale s plastem si poradím a slepím, to se dá). Kupovat celý nový kryt se mi nechce, to bych si ho mohl rovnou udělat nový ze dřeva. Tak jen prosím o radu, zda někdo neřešil podobný problém, nebo se ve věci nevyzná tak, aby mi mohl poradit. Děkuji za každou radu vedoucí ke kýženému výsledku.
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.10.2013 23:37 Muž O.Tom [439] Re: Mirek
Zkusit vrátit špatně koupené trubice a koupit správné, nebo..
pokud bylo světlo nedostačující, předělat jej celé na T5.

Což obnáší nákup vhodného předřadníku, patic, kabelu a nezanedbatelná zručnost..
aby to někoho nezabilo.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.10.2013 23:05 Mirek – Překopání krytu Juwel Rekord 700
Prosím o radu.
Vážení, koupil jsem si silnější zářivky 438mm 24W T5 pro akva Rekord Juwel 700, když původní byly T8 15W. Jenže ty 24W T5 mají jinou patici. Poradíte mi někdo, jak mám předělat (sehnat jiné patice a snad i elektroniku)kryt tak, abych mohl používat nové výkonější zářivky T5? Jsem si vědom, že budu za vola, ale chtěl bych co nejlevněji více svítit na ty moje šupinatý mršky a rostlinky. Díky za konstruktivní radu.

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.09.2013 10:44 Muž Tomiino [43] Re: Designer
tak uvidim, jestli je sezenu nekde v Plzni v obchode koupim do kombinace 3 zarivek jednu..nechce se mi platit za postu.Druhou philips ozn. 865 a treti bude ta 39w T5.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.09.2013 09:55 Muž Designer [5695] - CichlidyRe: Tomiino
Tady jde o jinou vec. Ty GROLUX se trefuji rostlinam co nejpresneji do spektra pro fotosyntezu, takze rostlinam staci mene takovehoto svetla aby uz rostly. Je to proste metoda, jak si dopomoci k vice svetlu pro rostliny (na pohled to vypada mene, oko vidi smerem od zelene na obe strany spektra cim dal hur), kdyz je ho malo a nechci predelavat osvetleni, ale jen vymenit zarivky. Navic ty zarivky stoji jen 2x tolik co bezne zarivky, takze zadne drama ohledne ceny, dal jsem 210Kc za kus 30W.
www.sylvania-pro.cz/…

Barvu toho svetla muzete videt treba zde:
www.zoolight.pl/…

Sam mam 2x30W GROLUX nad akvariem 200l. Mohu rict, roste to pod tim lepe, ale pro 200l uz je to na hrane, stale je rust pomaly. Nicmene mnohym nenarocnym rostlinam i tohle dobre staci. Na setkani jsem donesl kbelicek plevele, a to bylo jen to co vyrostlo za tyden, protoze tyden pred tim jsem to musel taky protrhat. Navic akvarium ma teprve nejake 3 mesice, na dne cisty kremicity pisek, v nem jilove hnojivove kulicky, takze to take chvili trva, nez se takove dno zabehne.

Jinak u Sylvania GROLUX se bavime o zivotnosti 10000h, tedy pri sviceni 10h denne je to zhruba 2 roky a 9 mesicu, coz je v pohode. Vymena zarivek casteji je zbytecna, moderni zarivky dva a pul roku vydrzi (i dele, pri sviceni 10h denne) s tim, ze snizi svitivost na zhruba 90%. Takze nez menit zarivky casteji je fajn je obcas zbavit prachu a necistot, proste je obcas utrit.

Ted jsem pridal 20W LED, a je to hodne znat, rostliny zrychlily, bylo to videt prakticky hned, jak rychlerostouci rostliny pribyvaji ze dne na den (je to par dni, co jsem to namontoval). Navic jsem se tim zbavil toho ruzoveho zbarveni svetla, proste ho ty LED prerazily, takze uz to neni ani znat, konecne to nemam jak na Marsu.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.09.2013 09:48 Muž kortezhugo [983] Re: Tomiino
Tomiino napsal: ...nechci zahradnicit jen dat rostlinam neco vice nez obyc.zarivky...nebo mi poradis jinou variantu??diky
No matlala to napísal dobre.Ta 9** rada trubíc je "neco vice nez obyc.zarivky" :-) Majú dobré podanie farieb a zároven je tam aj dobrá životnosť oproti GROLUX.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.09.2013 09:39 R Muž romant [27987] Re: Tomiino
Taky by s to dalo napsat, že čím nižší to dvojčíslí, tím více svítí do žluta a vyšší do bíla, takže je to tak trochu podle vkusu každýho jedince, na jaký akvo se líbí dívat jemu.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.09.2013 09:32 Muž Tomiino [43] Re: romant
ted jsem nasel u osram 13000 hod.a u stejne 30 w delky 895 mm 20000 hod. a jeste o 10 kc levnejsi :-)je pravda ze sylvania je zbytecne draha a nevim jestli muzu mit jistotu ze budou lepsi nez ty klasicke. Kdyz si dam oznaceni 830 a 840 tak budu mit jak pod zarovkou na psacim stole ne? kombinace 865 a 840 je mozna pro me lepsi ale jeste k tomu jednu T5 :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.09.2013 09:16 R Muž romant [27987] Re: Tomiino
Philips nebo osram to bych řekl že je prašť jak uhoď a chybu ani jednou neuděláš. Ano bavíme se o té přípásmové klasice třeba od těch zmíněných výrobců a budou mít životnost cca 2 roky, což bude odvislé od doby svícení, lehce dohledatelné. Osobně bych šel do osvědčené kombinace v číselných označeních 830 a 840, s tím že jiná čísla jsou taktéž možná třeba 827(830), nebo 865(840).
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.09.2013 08:48 Muž Tomiino [43] Re: romant
Rikal jsem si ze by mela mit zivotnost stejnou jako jine zarivky kdyz stoji 200 a vice..na strankach sylvania jsem nenasel zivotnost u techto zarivek...myslel jsem ze je potreba menit zarivky po pul roce vetsina. ?Jestli daji rostlinam neco navic nevim no :-O co vlastne znamena tripasmova klasika?bavime se o T8,ok? je lepsi zarivka philips nebo osram?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.09.2013 07:59 R Muž romant [27987] Re: Tomiino
Ono je otázka co dají více rostlinám ty speciálky. Možná i něco jo, ale jejich životnost je v nepoměru k pořizovací ceně. Jinými slovy za hodně peněz máš docela málo muziky, takže bych se podíval po té třípásmové klasice. Ovšem kdo chce měnit speciálky co půl roku a mít dobrej pocit jak rostlinám přilepšuje nic proti tomu. ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.09.2013 06:54 Muž Tomiino [43] Re: matlala
Mam nad 300 l akvariem 2x30 w.Budu porizovat pridavne osvetleni na 1 T5 39w ale ty 30w co mam juwel budu nahrazovat jinymi.Designer mi tady poradil prave tyto zarivky,protoze chci nejake zarivky pro rostliny..protoze bych se nechtel poustet do velkeho hnojeni ani pridavat osvetleni treba na 0,5 w/l...nechci zahradnicit jen dat rostlinam neco vice nez obyc.zarivky...nebo mi poradis jinou variantu??diky
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.09.2013 20:32 Muž matlala [798] - RostlinyRe: Tomiino
proč zrovna sylvania a tahle speciálka? každé elektro a 8**/9**
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.09.2013 19:09 Muž Tomiino [43]
Nevite nekdo jestli se tyto zarivky daji sehnat v nejakych prodejnach jako globus,obi,hornbach v Plzni?SYLVANIA - GROLUX T8??v hornbachu jsem je nasel ale bud pres 1 m dlouhy a nebo kratky..potreboval bych 895 cm :-)

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   17.09.2013 01:29 Muž matlala [798] - RostlinyRe: Tomiino
tak to pochybuju, navíc to je T8 s tlumivkou, raději EP.
Tj 2*39w minimálně, spíš by to chtělo 3-4 takové trubice. Osobně považuju tak 0.4W T5/l jako minimum pro akvárka bez hnojení a sycení.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.09.2013 21:54 Muž Tomiino [43] Re: matlala
tak jsem zacal premyslet uplne nad jinou verzi...jestli by ten kryt nekdo koupil poridil bych nejspis www.akva-tera.cz/…#
v T8 2x38...staci tyto dve zarivky na 300 l akva,kdyz nechci zrovna zahradnicit?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.09.2013 19:58 Muž matlala [798] - RostlinyRe: Tomiino
určitě
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.09.2013 18:53 Muž Tomiino [43] Re: Designer
jasny...to sezenu snad v kazdem elektru...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.09.2013 18:39 Muž Designer [5695] - CichlidyRe: Tomiino
Ano, kazda zarivka ma svuj starter.
www.bbelektro.cz/…
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.09.2013 18:18 Muž Tomiino [43] Re: matlala
Mam tam 2 x 30w zarivky..ale jedna funguje bez problemu ,kdyz na misto te co sviti dam jinou tak take v pohode.Kazda zarivka ma teda svuj starter??takze starter na 30 w ?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.09.2013 12:06 Muž matlala [798] - RostlinyRe: Tomiino
jaká wattáž zářivek to je? stačí koupit, většinou se dělaj startéry nějak 4-60W, nevím přesně, takže brát to do obchodu netřeba, furt je to startér v jednom a tom samém pouzdru.
Věčná diskuse, která vede téměř vždy k obyčejným trubicím 8×× (830, 840, 865...) místo předražených speciálek. Barva světla záleží na vás, každý to vnímá jinak, na růst rostlin to má minimální vliv.

+ Přidat reakci


Přejít na předchozí
Přejít na další

1 ...... [3] ...... 19 20

Zpět na obsah sekce Technika • Zobrazeno 30505x

Máte připomínku nebo nápad? Napište nám vzkaz do redakce nebo s námi diskutujte.
© RYBICKY.NET - https://rybicky.net/forum/3991?od=101