Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

Průtok filtru

 

NápovědaFórum » Technika » Filtry 

Akvaristik.eu

Přejít na předchozí stránku 6 Žádná další stránka   1  
Průtok filtru
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.09.2011 13:42 Žena Eva_R [365] - ObojživelníciRe: GP
Je pravda, že jsem hadice ještě nečistila, jen tu rozstřikovací rampu. Když to prohlížím, tak jsou sice špinavý, ale ucpaný nevypadaj, zkusím je ale vyčistit.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.09.2011 13:40 Žena Eva_R [365] - ObojživelníciRe: romant
Jede potichu, když jsem s ním zahrkala tak začal hodně bzučet, párkrát jsem ho zapla a vypla, teď je to zase dobrý, ale skoro neteče...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.09.2011 13:31 GP Re: Eva_R
nejsou jiz prilis zarostle hadice? prip. nekde v kolinku pricpane, klidne i v hlave?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.09.2011 12:55 R Muž romant [27987] Re: Eva_R
Napadá mě, jestli teď není zavzdušněnej. Zkus s ním zatřepat.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.09.2011 12:49 Žena Eva_R [365] - Obojživelníci – Eheim Professionel 2222
Ahoj, mám problém, hrozně se mi snížil průtok filtru. Mám ho asi dva roky. Vnitřní vložky jsem propláchla, vrtulku z čerpadla vyndala, očistila, i vnitřek, a voda sotva protéká, dřív jsem jí musela ještě regulovat. Prosím, poraďte někdo, čím to může být??

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.01.2008 23:05 Muž Johan [4945] - RostlinyRe: Igor
tak to doporučuju "sehnat" spoustu dalších zkušeností..
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.01.2008 19:06 Muž Igor [0] - CichlidyRe: Johan
Ja si myslím, že doma by človek tiež nebýval v prievane. Hlavne pri filtrácii denitrifikačné baktrérie /žijú vo filtračných médiách/, ktoré zabezpečujú čistenie vody ju vedia vyčistiť len pri malom prietoku vo filtri. Mám to vyskúčané.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.01.2008 14:32 Muž Johan [4945] - RostlinyRe: Naďa
třeba to není ten kterej mám já. no nic. tak ať se daří. akva vypadá pěkně=)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.01.2008 14:30 Žena Naďa [33] Re: johan
Tak jsem se do teďka máchala v akvárku a točila kolečkem. Na sto % to říct nemůžu, ale jen tak pocitově bych řekla, že se voda vrchem nenasává a 25% průtok je slabší než 100%.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.01.2008 14:03 Muž Johan [4945] - RostlinyRe: Naďa
v prezentaci to vypadá na stejnej filtr jako jsem měl já. opravdu když to je nastavené na 25%je menší průtok než při 100%? podle mě ne, akorát těch zbylejch 75% tam nateče hadičkou na vzduchování. kuste to.. zajímalo by mě to=))
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.01.2008 13:50 Žena Naďa [33] Re: Sid, Johan
Tak pánové. Ráno jsem dala filtr na 25% (bez vzduchování). Občas pouštíme rybičkám a dětem bublinky z kamínku. Jak maximálně dlouho. Rybičky tam jsou od včerejška, ještě nejsou v prezentaci (neonky, platy, panceřníčci). Zatím vypadají spokojeně.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.01.2008 00:38 Muž Johan [4945] - RostlinyRe: Sid
tak počkáme co nato naďa, myslímsi, že bude mít co číst smich smich
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.01.2008 00:29 Sid Re: johan
Vždycky jde výkon filtru nějak redukovat. ano V krajním případě jeho výměnou... :)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.01.2008 00:21 Muž Johan [4945] - RostlinyRe: Sid
tak a teď jen jestli to jde redukovat tak aby se zmenšil výkon filtru z těch 400l/h třeba na těch 100l/h. u mého fitru (který je ovšem úplně jiný) to nešlo. mě se do toho jen začal míchat vzduch.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.01.2008 00:17 Sid Re: johan
Také si myslím, že "k promíchávání stačí málo". U ryb nepochybuji, že existují i takové druhy, které "zbožňují" silné proudění vody. (Gastromyzon za všechny... :))
Bakteriím žijícím přisedle nebude silné proudění vyhovovat, zrovna tak rostlinám. K zásobení živinami, resp. k pomoci překonat hraniční vrstvu u rostlin, však mírné proudění napomůže. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.01.2008 23:31 Muž Johan [4945] - RostlinyRe: filipsi
tak já jsem předpokládal, že tam ještě nejsou ryby.. u těch baktérií si myslím, že jim zvýšený proud asi nevadí. nevidím tam důvod proč by jo. vždyť mají víc kyslíku. a to že rosliny většinou rostou v klidných vodách je v přírodě způsobeno tím, že tam nemají takové narušování způsobeným sedymenty, ale proudění vody tam bývá dost velké, napřílad vlivem větru (když není voda porostlá stulíkem ;-) ). samozřejmě, že né tak velké jako by bylo v této nádrži, ale když se k vývodu filtru nedá třeba cabomba, tak by to podle mě ze začátku ničemu nevadilo. já jsem pro 100% ale asi bude něco na všech možnostech ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.01.2008 23:23 Muž filipsi [1295] Re: johan
K promichavani staci malo, a rostliny vetsinou proudy vody a prilisny pohyb rady nemaji. Cim vic klidu, tim lepe. Maloco pochazi z mist, kde vyznamne proudi voda.
Ryby na to take nebyvaji (krom nekterych) zvykle, a plavani v proudu je unavuje.
Bakteriim se take myslim zije lepe tam, kde to kolem nich tolik neproudi.
Ja bych nastavoval vzdy rozumne minimum, pridaval jen pri zvireni necistot, proste kdyz bych chvili chtel, aby filtr filtroval zvysene mechanicke necistoty.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.01.2008 22:11 Muž Johan [4945] - RostlinyRe: filipsi
co sem měl honič vody, tak se to dalo zmírnit (přibližně jak psala naďa-25%atd.), ale za cenu, že se zaplo vzduchování, nebo při vytáhnuté hadičce na vzduch, takže bral nefiltrovanou vodu, což se mi zdá zbytečné.

proč nastavení filtru na minimum. jelikoš si myslím, že by bylo vhodné na maximum, čili tady jsou dva protichůdné názory, tak by mě zajímalo odůvodnění. podlě mě (předpokládám, že se nebude čeřit hladina) vysoké proudění vody zaručí ronoměrné promíchání vodního sloupce (stálá teplota), tím lepší přísun živin k roslinám a lepší okysličení v nádrži a hlavně ve filtru. to si aspoň myslím.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.01.2008 21:46 Žena Naďa [33] Re: filipsi
Na krabici píší 400litrů/h, ale změřit neumím.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.01.2008 21:37 Muž filipsi [1295] Re: Naďa
Ja bych dal co nejmene, asi 3 (25%}. Ale nevidim to, nevim, kolik to znamena l/min. Nestaci z navodu, treba to zmerit.
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.01.2008 21:16 Žena Naďa [33]
Na to jsem se taky chtěla, jakožto začátečník, zeptat. Filtr má polohy:
A normální
0 průtok vody bez vzduchování (tu mám já)
1 75% průtok vody
2 50% průtok vody
3 25% průtok vody

Co bych měla s rybičkama dát?

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.09.2007 13:07 Muž Malapa [494] - Afrika
Sidonius: Ale chlape já s tebou souhlasím. Pokud je biologická rovnáváha v nádrži, což je dlouhodobě neudržitelné, musí se řešit výměnou vody, tak filtr potřeba není. Pokud je produkce odpadních látek větší, nastupuje ke slovu filtr. A čím větší objem, tím větší šance, že bakterie v něm obsažené, stihnou dusíkaté látky zpracovat. Tato tématika je dnes docela dobře zvládnutá v čistírnách odpadních vod. Pokud to někoho zajímá, jistě se o čistírnách něco na internetu najde.
Každopádně u mě slouží filtr, objemem k nádrží malý, jen jako zachytávač mechanických nečistot a nějakou větší biologickou váhu bych mu nepřikládal.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.09.2007 11:33 Žena sharon [126]
"...treba malawi bez kytek je neco jineho..."

já se v afrických cichlidách nevyznám, ale podle instrukcí v literatuře i na internetu i SA kančíci potřebují silnou filtraci a rostliny tam nemají zrovna ráj. V přírodě v malavi taky nejsou žádné kytky. Mám takovou zcela novou zkušenost, která se týká právě dna - vymyslela jsem si, že udělám nové polystyrenové pozadí, jenže v konečné fázi se to nějak pokazilo, takže se pozadí dělá znovu, ale kančí akvárium už bylo vyprázdněno. No rybky ani kytky(valisnerie gigantey) jsem nechtěla nechávat další dva týdny v provizoriu , vrátila jsem je do akvária, ale dno jsem nechala v kýbli (s bublajícími kamínky), abych si napodruhé ušetřila práci. Gigantey jsem jen přigumičkovala ke kamenům a do akvárka vrátila kořen filtr atd....a co se během týdne stalo: gigantey po dlouhé době vypustily výhonky, kořen obrostl hustou fialovou štětkou...takže podle mně je zdravé, kvalitní dno důležitější, než celý filtr...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.09.2007 11:10 Sidonius
Filipsi: "...treba malawi bez kytek je neco jineho..."
A o tom to je. O vyváženosti mezi producenty a konzumenty... ;-)

Sharon, ani já nepochybuji, že ti takto akva mohlo a může fungovat. :-)
Provozoval jsem akva, kde filtr (bublifuk) byl beze sporu nadbytečnou věcí. Dokonce si myslím, že nejspíš (zbytečně) konkuroval rostlinám v "boji" o dusík... ano
A tahle debata mi vnukla myšlenku odstavit filtr v akvišku a nahradit ho čerpadýlkem ze stolní fontánky. :)

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.09.2007 10:50 Muž filipsi [1295]
.. ja si nehodim, myslim si to taky. Ovsem treba malawi bez kytek je neco jineho.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   01.09.2007 10:44 Žena sharon [126]
Možná mně za to ukamenujete a jako příklad budu spíš odstrašující, ale mně dlouhou dobu (více jak dva roky) fungovala dvě akvárka (250 - kančíci a 200 běžná směska) s vnitřními filtry, které jsem zdědila po tátovi o objemu nějaké 3 deci bez nejmenších náznaků utrpení ryb. Dokonce ani s řasama nebyl větší problém. Jediný problém byly závěje detritu na dně, pokud jsem akvárko nestihla vyčistit třeba tři týdny. V 200 litrovém akvárku, kde je dostatek rostlin, je tenhle filtr dodnes a myslím, že kdyby tam nebyl, nic se nestane. Moje zkušenost je taková, že pokud se do akvárka neustále nezasahuje, nelikvidují se řasy savem nebo bůhvičím, není extrémně přerybněné, srovná se víceméně samo.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.09.2007 10:36 tomele
já mám půdní filtr napojený na čerpadlo
vím že někteří si myslí že půdní filtr není dobrý pro aq, ale je supr, rostliny mi rostou, protože mají dostatek humusu, někteří mi kdysi říkali, že je to blbost, jak to budu čistit, ale dělal jsem rekonstrukci aq po roce a půdní filtr byl naplněn humusem max 1/8 jeho objemu ( to znamená že čistit to budu nejdřív za 8 let to je dobrý)
jo a co se týče průtoku filtru já mám 240l aq a čistý V je 200l mám průtok 200l/h
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.09.2007 10:28 Sidonius
Malapa: "...V běžném akvariu bych se spíš pídil po objemu filtru a ten je prakticky vždy příliš malý, aby filtr fungoval..."

Problém je, že otázku filtrace posuzujete ze svého úzkého pohledu, pohledu chovatele rybek v nádržích výrazně zatěžovaných produkty metabolismu ryb, (a ampulárií), v nádrži bez dna, (které právě v běžném akváriu plní významnou filtrační funkci), v nádržích s nízkou schopností rostlin podílet se na odbourávání odpadních látek...

Vůbec nemusí být nutné mít u společenské nádrže filtr o objemu filtrační hmoty 10% objemu akvária! Dokonce si troufnu tvrdit, že při dodržení zásad vyváženosti mezi producenty a konzumenty odpadních látek nemusí být v akva filtr žádný, a že stačí zařízení k rozpohybování vody...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.09.2007 10:23 Žena sharon [126]
někde jsem četla, že 200 litrové akvárko potřebuje 12 litrový filtr, ale že polovinu práce odvede akvárko "samo" (dno, povrchy dekorací), takže 6 litrů je myslím ideál (který většina z nás stejně ani nesplňuje :-) )
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.09.2007 08:47 R Muž Mrakoplash [1776]
Mam tusim jen 6 litru (tetratec ex 700), ale taky bych rek ze mam nedostatek NO3 :-D nejaka ta biologicka fitrace tam preci jen je a neni uplne zanedbatelna ;-)
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.09.2007 08:40 Muž Malapa [494] - Afrika
Uvádí se že průtok by měl být šestinásobkem objemu, pak se díky proudění neusazuje kal na dně. Tohle ale platí spíš pro pěstírny. V běžném akvariu bych se spíš pídil po objemu filtru a ten je prakticky vždy příliš malý, aby filtr fungoval, jako biologické odbourávání splodin rybího metabolismu, takže jeho funkce je zadržovat mechanické nečistoty a sem tam nějaká ta malinká činnost bakterií. Nebo snad někdo z vás má u 200L akvária 20litrový filtr? :-D
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.09.2007 08:13 Muž Horác [3942]
Na to se nedá jednoduše odpovědět. Je to odvislé od míry zarybnění a množství rostlin (například).
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.09.2007 07:50 Rybous – kolikrát za h?
Kolikrát za hodinu má Filtr přefiltrovat avárium?

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.04.2007 16:59 Muž isamik [180]
Asi mate pravdu Vaclave, ale tak clovek se zepta, a jak je to s tim kohoutem, nevadi ze je zeleznej?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.04.2007 16:53 Usine
Regulace motorku se dělá pouze přivřením krytu na čerpadle nebo kohoutem. U pětiwattového motorku dělat nějakou regulaci nemá žádnou cenu. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.04.2007 15:40 Muž isamik [180]
Ono prave o to jde, kvalitniho, ja ho delam sve pomoci a neni to zrovna velky akvarko, bude to prepadovy filtr, takze... . Skrtit to budu jeste tim kohoutem, ale proc se nezeptat, navic elektrika mi neni rozhodne cizi.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   05.04.2007 15:00 Anonym
Nejsem tedy odborník elektrikář, ale dám taky jednu dobře míňenou radu. Pokud si nechcete hrát s drátkama a riskovat vyhozený pojistky, tak se stává nejsnazším řešením pořízení nového kvalitního filtru s regulací průtoku. Všechny lepší značky takovej určitě v nabídce mají. Pokud porovnám cenu trafa, dobu práce a kvalitu výsledného účinku, tak můj 305Fluval to vyřešil za mě. ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.04.2007 14:18 Muž isamik [180]
VIm ze to je pomerne stare tema, ale pro me aktualni. Nebot chci taky regulovat motorek (elite mini). Co jsem se tak poptaval, tak by se napeti melo usmernit a potom opet "rozkmitat", idealne regulovat 25-50Hz, a tim snizit otacky. Chtel bych se zeptat jestli nekdo z vas nepotkal nekde takove schema? A jeste jednu vec bych mel, muzu pouzit normalni kovovy kulovy kohout, ci se podivat po nejakem plastovem ( treba vyhraju cenu za nejblbejsi dotaz)?

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.01.2007 14:08 Caleb – to Karel
Ahoj, je to sice ostuda, stroje jsem měl, ale neni to můj obor, takže si to nepamatuji. Ano, otáčky některých strojů lze řídit frekvencí (např. asynchronní stroje, stroje s permanentnim magnetem). Změnou napětí lze řídit ideálně stejnosměrný motor...ten potřebuje ale komutaci mechanickou (ty "uhlíky") nebo elektronickou.

Tohle by měl být motor s permanentním motorem...tedy rizeni otacek se realizuje frekvenci....mels pravdu. Konzultoval jsem to s kamaradem, ktery ma k motorum mnohem blize :-)

Mej se ahoj
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   05.01.2007 20:53 Muž [] – magnet
Ahoj, pokusím se trochu přispět: Nikdy jsem hlavu rozdělanou neměl, ale jelikož magnetický rotorek nijak neinteraguje s hlavou; je tam pouze fyzicky upevněn, ale jeho otáčení nemá vliv na změnu mag pole na cívce. Z toho soudím, že vrtulka je přímo závislá na frekvenci střídavého proudu. Tj pokud se sníží napětí, zmenší se síla, která otáčí vrtulkou, nikoliv počet otáček. Až bude síla menší než odpor, přestane se točit, bude sebou jen škubat. Proto na zmenžení otáček je třeba zmenšit frekveni, ale to je docela složité.
Elektrikáři prominou, ale myslím, že jsem podstatu chytil. ahoj
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.01.2007 20:30 Caleb – to krtek
Cus, heled do pohonu nedelam, ale za 1)vysvetli me, jak muze dochazet k preskokum el.oblouku pri mensim napeti (prece cim vetsi napeti, tim vetsi sance preskoku...laicky receno.)? Navíc podle me k preskokum dochazi u uhlikoveho komutatoru vzdycky.

2) tyhle akva filtry a cerpadla nemají zadnej stejnosmernej motor (kterej musi mit prave komutator). V hlave se vytvari tocive elmag. pole (predpokladam ze jsou tam nejake civky tvorici spolu s mag.obvodem poly) a vrtulka s permanentnim magnetem se diky tomu toci. Zkusim zjistit co by to mohlo byt za typ motoru.

Tedy zadne uhliky :-)

Zasveceni necht prosim prominou :-)

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.01.2006 11:06 jirka – průtok filtru
Jestliže je čerpadlo na 220V nemůžeš snižovat napětí,pro to ,abys měl menší výkon,to jde třeba u topení nebo žárovek,kdy vřazením diody nebo rezistoru snížíš výkon.Kup si náhradní magnetickou vrtulku a upiluj lopatky na polovinu,já to mám taky tak a když chci větší výkon dám původní.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.01.2006 12:57 adam – jméno
Adame jak se rozeznáme. rozzureny
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.01.2006 18:41 Stanley – Filtr
Jo tak jestli jde o tyhle motory tak to pak jo,ale já tam žádný ulíky nemam...rotor je permanentní magnet a pohybuje se v elktromag.poli...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.01.2006 07:12 krtek – motorek
Mezi statorem a rotorem jsou uhlíky které potřebují určité napětí k tomu aby fungovali. Pokud snížíš napětí tak v tomto místě bude docházet k občasným "přeskokům" el. oblouku mezi nimi a začne se zanášet třecí plocha. Jakýkoli zbytečný předmět zvyšuje odpor a ten zase zvyšuje provozní teplotu a ta zase opotřebení atd. Teď tady týden nebudu ale zkus opsat ten štítek. Pokud možno doslova
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.01.2006 21:38 Stanley – ..
Když dám menší napětí tak by měl mít menší sílu ne?Elektromag pole se změní...Neřeknu když bych přidal tak to vynutí může ukápnout,ale když uberu...nechci se nějak hádat,ale chci to jen pochopit...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   12.01.2006 07:04 krtek – motorek
Elektromotory se vyrábějí synchronní ( bez možnosti regulace otáček ) a asynchronní ( velikost proudu určuje počet otáček ) Pokud zapojíš synchronní motorek na menší napětí nemá kam by převedl svou sílu ( napětí přepálí vinutí a motorek začne obvykle hořet jasným plamenem do měsíce )
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.01.2006 18:40 Stanley – ..
Proč myslíš odpálit?Teď nevidim na štítek,ale až budu čistit tak se určitě kouknu...Je to prostě magnet pohybující se v elektromagnetickym poli...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.01.2006 07:50 krtek – filtr
Jako elektrikář tě musím varovat že pokud nemáš ve filtru motorek asynchronní tak se ti může odpálit. Zkus sem opsat údaje ze štítku. Třeba na něco narazím
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.01.2006 16:27 Stanley – Průtok filtru
Chtěl bych se zeptat co by se stalo když bych chtěl snížit průtok filtru zapojením na menší napětí než je síťové(230V).Použil bych na to autotrafo s výstupama 140,170,190V.Mám vnitřní filtr Eheim.Průtok 5 l/1 min.Má s tim někdo zkušenosti?

+ Přidat reakci


Přejít na předchozí
Žádná další stránka

1 ...... ...... [6]

Zpět na obsah sekce Technika • Zobrazeno 7523x

Máte připomínku nebo nápad? Napište nám vzkaz do redakce nebo s námi diskutujte.
© RYBICKY.NET - https://rybicky.net/forum/3885-prutok--filtru-?od=251