Průtok filtru
Jojo,já vím,jsou to jedinné bakterie,které nenávidím. potvory.
Mě to přijde tak že čím složitější filtr tím se víc zanáší. nemůžu si pomoct měl jsem e901 a ten byl po týdnu taky ucpaný proto jsem jej vyměnil za classic od eheimu 350 a mám klid. Měním jen vatu. Akvárium zarostlé komplet. Každé akva je nejspíš originál co funguje v jednom nefunguje v druhém
Hadice nejsou slabé a ten sliz jsou kolonie nitrifikačních bakterií.
Přerybněno asi ne-200l - 5x Akara hnědá,5x Tetra černá a 4x SAE. To je vše. Vím,že je to dost. Ale nemyslím,že jich je hodně. Předfiltr někdy 2x týdně,většinou stačí 1x. A hadice,to je asi nemoc e901. Jsou slabé 12-16mm. Ale dříve jsem je čistil častěji. Plný hnědéhé slizu. Fakt musím každý měsíc,max 6 týdnů.
A co by jsi řekl na moje akvárium, kde má filtr na mechanické nečistoty problém vydržet týden (až dorostou ryby, počítám s čistěním toho filtru 2x týdně).
A nemyslím si, že mám přerybněno. Spíše ta filtrace na mech. nečistoty je trošku poddimenzovaná, ale zatím mě lepší řešení nenapadlo. A samozřejmě nemám rostlinné akvárium s minirybami, které má úplně jiné požadavky na mechanickou filtraci než to moje.
Zajímavé. 1xměsíčně čistit hadice? 1x týdně předfiltr? trochu moc ne? Moje skladba filtru. Spodek eheim substrat pro poté kolečko molitanu standartní co seženu k filtru + vata. Hadice čistím tak 1x ročně vždy jen vyměním vatu a to tak 2x do měsíce a společně s ní propláchnu molitan víc nic. jestlipak nemáte kluci přerybněno
. Ještě dodám mám eheim classic 350
Měl jsem to samé,pořád hadice zanešené. Každý týden čistit. Děs.Pak jsem vyměnil biomolitany za 1.koš-Seachem Matrix,2.-Seachem Purigen,3.-Siporax mini a 4.jsem nechal původní keram.koule. A vše se změnilo. Hadice čistím tak 1x za měsíc,nemusel bych,nejsou plné. Je pravda,že předfiltr čistím každý týden. Žádnou vatu,ve filtru, ani nic podobného nemám.
Tak vyřešeno bylo to molitanem jako pred filtr je moc jemný a ucpával se .vše ok filtr chválím.eheim
Mám to samé každé tři týdny musím čistit hadice ,předfiltr dělám co 14 dní ,vatu už tam nemám a to samé po vyčištění všeho i filtru dobré ale za 14 dní ko.
0 04.09.2016 20:22 Adam. Dobře
... hned zitra se na to vrhnu a dám vědět
... děkuji za váš čas a přeji krásný zbytek večera...
Vyčisti hadice, odstraň vatu a uvidíš jaký bude výsledek. Jinak ten filtr je pro tvoje akvo hrana hranovatá, tedy spíš pod tou hranou.
0 04.09.2016 20:15 Adam. Aby byly hadice po měsíci provozu zanesené?.. to se mi nezdá.. btw akva je nově založené, přesněji od 25. července a zarybněné 10 dní po... vatu jsem ještě nezkoušel odstranit protože se bojím negativního vlivu na kvalitu profiltrování.. mám jen ten filtr EHEIM 250, žádný předfiltr nemám..
Co hadice, čistil jsi? To je častá příčina sníženého průtoku. Když tu vatu odstraníš, co se stane? Máš nějaký předfiltr na nasávání?
0 04.09.2016 20:05 Adam. Nooo... Dost pod polovinu a to mám páčky na regulaci na 100% otevřené.. oproti začátku kdy to dělalo pěkně vlnky a šlo vidět čeření vody, teď ta hladina pomalu stojí :/
Jak snížený? O polovinu, více než polovinu, voda skoro neteče?
0 04.09.2016 19:55 Adam. – Snížený výkon
Zdravím milovníky akva
... Filtr co mám tak měsíc, EHEIM 250 na 240l akva, má snížený průtok... dle toho co jsem zde vyčetl a co nám zdělil výrobce prodejny, tak to bude nejspíše zanesenou filtrační hmotou.. zkoušel jsem výměnu vaty a propláchnutí a fungovalo to jen týden.. chci zkusit vytáhnout vatu, která leží přímo pod rotorem... nebude to ničemu vadit? Bude voda, která půjde jen přes molitan a kamínky dostatečně přefiltrovaná?... Všem děkuji za případné rady a odpovědi
...
Starší reakce
Udelal jsem par mereni, treba se to bude nekomu hodit. Jde o Eheim 2213, dle vyrobce max. prutok 440l/h:
1. 360 l/h - uplne novy filtr bez naplni (mereno mimo akvarium ve drezu)
2. 330 l/h - mesic stary filtr, necisteno, naplne Mech, Substrat pro, prolozene biomolitanem bez vaty, bez predfiltru
3. 170 l/h - rok stary filtr, naplne Mech, Substrat pro, prolozene biomolitanem s vatou, predfiltr biomolitan, predfiltr cistim pri vymene vody, filtr tak 1x za pul roku, vata ve filtru byla naposledy cistena pred mesicem
4. 310 l/h - ten samy filtr jako v bodu 3, ale po vycisteni predfiltru a vaty ve filtru + vycisteni hadic
Vysledek dle ocekavani, zasvinena vata ve filtru = nejvetsi zlo pro prutok. Osobne ji postupne z externich filtru vyhazuju. Idealne ji dat do predfiltru a cistit pri vymene vody.
Starší reakce
Změř to za půl roku a uvidíš ten pokles.
Obvykle to bejvá polovina papírovýho výkonu a to v těch lepších případech.
Tak jsem zmeril realny prutok: 1l/11sec tj. cca 330l/h. To je prekvapive docela dost. Duvod bude ze, filtr jede mesic, naplne eheim mech keramika, substrat pro, biomolitan. Neni tam vata. Neni predfiltr ani rozstrikovaci rampa.
Starší reakce
Maximální výkon filtru je 440 l/hod. takže 1/3 je asi 150 l/h takže to je už trochu pod tou hranou.
jenže já ten filtr mám cca měcíc v provozu
zo nemůže být zanesen....
Čau filtr se časem zanese a průtok se sníží. Hlavní problém býva v hadicích ty se obalý a průtok značně sníží.
dobrý den.
Chci se zeptat zdali je dostačující průtok 0,5 l za 10 vteřin tj 180 litrů za hodinu nádrži o objemu 250 litrů. Mám filtr Eheim 2215 z druhé ruky a filtr od fluvalu který jsem měl dříve měl tak 3 krát silnější průtok než tento a ten byl do akvárií okolo 100 l a tento je až do 250 . Chci se zeptat jestli je to normální nebo nějaká porucha,pak jak se dá odstranit a zdali takový průtok dostačuje? Zkoušel jsem vyměnit filtrační vatu za biomolitan a je to stejné ... Osobně se mi zdá ten průtok příliš slabý a tak jsem zapojil ještě filtr interní .
Starší reakce
mam ju v pravom zadnom rohu so smerovani do praveho predneho.
ok, diky za rady chalani, necham to takto ako to je ten prietok teda cca nastavim.
dal bych trysku - levý přední roh, udělá se ti pěkný vír
skus pozriet moju prezentaciu kusok prirody v byte III, co by si tam dal. rozmyslam ze dnes tam skusit dat tu rampu... no neviem sa rozhodnut. teoreticky tym ze nepridavam co2 sa s tou tryskou vyrenim hladiny skor odburava, a pre rastliny by mohla byt lepsia rampa. no neviem...
záleží jaké chceš akva a jak ho budeš řešit, může být to i to
vsak toto. tiez som myslel externy filter, preto aj ta otazka ci rampa ci tryska...
A jak je to v externích filtrech,kde voda proudí o dost rychleji?
5 az 10cm/min pres medium. Tedy kdyz si predstavis desku biomolitanu, a pres ni proteka kolmo voda, mela by se pohybovat takto rychle. V praxi to spocitam, a kdyz vim, kolik ma cerpadlo uvedeno co precerpa za hodinu, pustim ho co da a pak to prislusne odhadem stahnu, staci opravdu odhadem, presnost +/- autobus zde dobre staci.
uplne tomu nerozumiem. 5-10 cm/minuta na vysku filtra? v praxi to ako nastavis?
Nitrifikace funguje optimalne, kdyz je prutok mediem (kdyz si ho predstavis jako volnou vodu) 5 az 10cm/min.
ahoj, trochu polemizujem, co si myslite o tomto?
1.) používať rampu alebo trysku? ( vzhladom k rastlinam, rybam, pripadne tvorbe rias..)
2.) aky vykon nastavit ked je filter mierne v zabehu? ak je vyssi prietok, neznizuje sa tym kvalita prefiltrovania vody? co myslite
Starší reakce
0 26.07.2013 14:07 Jakub – písková fitrace vypouští bílou vatu
Mám problém filtrace mi produkuje bílou vatu i po výplachu a vyčíštění pískové komory.Co mám dělat?
Starší reakce
Průtok filtru nad dvojnásobek objemu...myslíš výkon fitru,který za hodinu dvakrát přefiltruje objem akv.? To si nemyslim,že je moc...Řasu spůsobuje ten proud a to vyřešíš rampou,která ti vytvoří pravidelný proudění v celým akv,který je důležitý ..
vše funguje od vánoc....to je, myslím si, zatím dost krátká doba na dělání závěrů
V každém případě přeju ať se ti dál daří
Přátelé, já mám ve své 63 litrovce vysledováno následující...
Průtok filtru nad dvojnásobek objemu akvária způsobuje tvorbu řas, neb je velké víření vody. Řasy se tvoří na listech v místě, kde proud je silný, tedy po směru výpustě filtru (aquaball 60). Když jsem na vyústění filtru nasadil kostku s hrubším molitanem, průtok se rozdělil do všech stran a řasy razantně ubyly! O akvárium se starám jednou týdně, výměna 20% vody, čerstvé z vodovodu, bez chemie. Odkalení dle potřeby - žrádlo sypu na jedno místo. Dodávám CO2 Fluval, dávkování dle potřeby až se spodní nádobka vyprázdní, umístění nádobky v 1/2 výšky akvária. Teplota 25°C, svítím 10hod denně 15W zářivka Narva (dodaná v setu). To prosím, mám přerybněno. 20neonek červených, 4 ancíci, 5 pancéřníčků a dva skaláry bílé....... vše funguje od vánoc, akvárko jsem zabíhal měsíc bez ryb a rostlinek mám plné dno... Nevzduchuji. Takže...?
Osobně si myslim, že záležet bude hlavně na typu nádrže rostlinná, nebo společenská - více
zarybněná.
Důležitou součástí ke které přihlížim je i substrát.
Třeba substráty ADA jsou podle mých zkušeností schopny podržet spoustu nitr. bakterií a zpracovat velké množství dusičnanů, které musíte zase denně/pracně doplňovat.
Malý příklad při čištění jsem vlastní blbostí zničil venkovní filtr a AK bylo den bez filtrace
a další čas určitě trvalo novému filtru jeho záběh.
Tenkrát nebylo nikde poznat, že filtr chyběl, včetně absence bakterií při provozu nového filtru.
ještě mám v práci nádrž se syntetickým pískem, takže prostor pro osídlení bakteriemi žádný.
V obou AK vyloženě honim vodu i za cenu mírného víření dna, a potom co jsem vyladil světlo
(čas+vzd. od hladiny) zmizely skoro všechny řasy.
Na druhou stranu AK vaaclava, (které jsem před 2 rokama viděl) asi velký filtr a z rostřikovacích
ramp voda sotva vytékala.
A taky všechno fungovalo.... možná tenkrát trochu zelené řasy, ale měnil tehdy zářivky.
Co si z toho vzít závěrem ? romant řiká, že pravda je někde uprostřed...já se přiklánim, že nastavení průtoku filtru lze uskutečnit, podle libosti každého soudruha, za předpokladu respektování všech
proměnných v AK, protože rovnováhu docílíte tak i tak.
Samozřejmě budu upozorněn, že můj způsob honění vody neni vhodný pro začátečníky, kteří nejou schopni
vnímat širší souvislosti (rovnováhy), ale jde vše!Já poslední dobou, taky stáhnul světlo a CO2
jenom ten proud zůstal - momentálně se nemusim o AK skoro starat - to doma je vychytaný,že jednou
za 10 dní zatřihnu stonkovy a za 14 dní setřu trochu řas ze skla - člověk časem zleniví.
edit: zapomn. denní přidávání KNO3 + mikro + trochu fosforu
Pokud používáš metodu hnojení EI tak to chce opravdu pořádný proud vody. To by jsi ale měl mít nastudované ne.
Řekl bych že ta ona pověstná pravda bude ležet tak nějak uprostřed. Prostě rozumnej kompromis v podobě 2-3 násobku hodinovýho přečerpání nádrže řádně zaběhnutým filtrem(výkon je min. o polovinu snížen oproti čistýmu filtru) považuji a mám odzkoušeno, za optimální. Je třeba si říct, že se jedná povětšinou o nádrže bez vnějšího dodávání CO2 a jedná se o tzv. společenský akvária.
To skrápění strč pod hladinu a je to.
a poradim ti jednu šikovnou věc
pokud chceš mít třeba výkon puštěnej na plno tak na výtok z filtru dáš taky molitan zvětšíš filtrační objem a šikovně se rozprostře ten proud do všech směrů a tím pádem nevznikne takoví proud i při plném výkonu
Dá se to snadno využít i prakticky.Čerpací hlavy z FANů používám s kostkou bioakvacitu taky./jsou to moc kvalitní a bezporuchová čerpadla/.
Ano, řešit se to použitím stávající hlavy určitě bude dát.
On ten proud, cirkulace je docela zajímavá pro rostliny, který tak dokážou využívat živin, jenž jsou k nim tím proudem unášeny, takže rozumný pohupování se rostlin v proudu je záhodno. Jinak to s tím objemem filtrační hmoty je pochopeno naprosto přesně.
Jen tak teoreticky kdybych se rozhodl utratit další penízky a tím pádem měnit filtr tak mě napadá že by se dala použít i hlava s mého filtru a na něj nasadit tu filtrační pěnu.Jinak jsem upravil průtok vody na 1/3 a už to konečně zase nevypadá jako centrifuga
navíc jsem dolil trošku vody a srovnal jsem hladinu s triskamy od skrápěče a taky už to vypadá v pohodě.
Jinak jestli chápu dobře tak čím víc filračního média tím lepší filtrace?
A průtok tak aby to teklo a né aby se rybičky nemohli ani na chvilku zastavit?
Ale stále přemýšlím jestli skrápět nebo čeřit?
Tak ono je docela dobrý si uvědomit, že ten filtr není zrovna žádná hitparáda a je to spíše tzv. honič vody, protože má sice výkon, ale trošku pokulhává s objemem filtračních hmot. Já osobně spíš preferuji to vlnění hladiny, ale naprosto nic proti skrápění. Osobně bych to akvária Tvého objemu použil jako filtraci klasiku v podobě čerpací hlavy a kostky biomolitanu(velmi slušný poměr výkon - objem filtrační hmoty).
www.akva-exo.cz/…
www.akva-exo.cz/… Přidat reakci
1 ...... [4] 6
Zpět na obsah sekce Technika • Zobrazeno 7524x