Krunýřovec jednopruhý Otocinclus - chov
Tak mam asi jiny druh
Mne litaj cely den jak prdli po celem AQ
Vím, že je noční živočich, ale stejně je vidím shlukovat se i ve dne
Všetci dookola píšete to isté, asi vám uniklo že otík je nočný živočích. On žije a zhlukuje sa vtedy keď spíte.
V prírode sa takto chráni a i množí, je to spôsob ako sa nevystavovať predátorom
Výměnou dřeva za jiné (asi dva měsíce zpět) se změnilo i chování otíků.Po týdnu přestali jevit o dřevo zájem,málo kdy se stane,že bych na něm nějakého otíka viděla šmejdit.Do té doby drželi i celkem pohromadě,mám jich 6.A teď? Drží se stále v druhé části akva,u předního skla je snad ani nevidím,věčně jsou někde zalezlí a taky už nejsou pohromadě.Tak jednou týdně si dám tu práci a nahlížím do všech zákoutí,pod každý lísteček abych je dohledala,zda nějaký neumřel.Nikdy se neschovávali tak jako teď.
Většinou nepomůže ani lákání na krmení.
Tak já jich mám 20 (resp. teď už jen 19) v 700 l a ze začátku byly dvě party, jedna tak po 9 - 13 kouskách, druhá menší se víc schovávala. Postupem času jak přibývá rostlin a dělá se místy pěkná houština, tak jich nikdy nevidím víc pohromadě, než tak 5 - 7 max. A to i když po výměně vody dělají v rohu mejdan, jak já říkám
. Takže vlastně ani nevím, kolik jich je. Mrtvýho jsem našla před časem jednoho, a že odkaluju dost pečlivě, ale šneci a ostatní ryby mohly s úklidem pomoci, jestli uhynuli i další.
V miníčku (30 l) mám už rok a čtvrt dvě samičky a žijou si tam spokojeně, spočítat se daj a jsou skoro ochočený
.
V prostředním, 100 l akvu jich bylo původně 7, ale vídám tam tak 3 - 4, ale tam je houština pěkně nepřehledná. Tam se teda nehoufujou vůbec. Ale stejně jsou to moje oblíbený rybky. Jen se v každým mým akvu chovají trochu jinak
0 04.05.2015 15:15 - Chodenie k hladine je u otíkov bežná vec spojena s ich črevným dýchaním.No často je to i ukazovateľ zhoršenej kvality vody či nedostatku kyslíku vo vode.U mňa k hladine nechodia vôbec,mám ,,bublátka,,.
Jj, jsou to všechno importy. Dřív jsem koupil dva a když mi jeden chcípl, tak jsem dokoupil další dva. A zanedlouho zemřel druhej z první várky. Ti dva se drželi dost dlouho, jednoho mám doteď. Osobně myslím, že na aklimatizaci je třeba aspoň měsíc. Popravdě řečeno, já to množení chci zkusit. Dokonce je tady na to článek.
PS: seš si jistej, že jde o jinej druh
SAE jsou totiž rychlí plavci a otíci ani nemaj plynovej měchýř
Ale ty mláďata si můžou bejt podobný.
No porpravde receno kdyby parmicka nebyla 2x delsi ( jsou to mladata ) tak v ty rychlosti co se honej nepoznam ze jde o jine ryby :o)
Bohuzel mi take tri z 10ks neprezili ale co jsem cetl je to snad odchyt v prirode ze se spatne mnozi a ze bohuzel jich plno prepravu neprezije :o(
To víš. Dva "legendární řasožrouti", berou to jako by byli jeden druh
. Jinak já často vidím, jak se spolu prohánějí a myslím, že jim vyhovuje, když jich je víc. Mám 80L a v něm jsem dlouhou dobu měl jen jednoho. Pak jsem jich deset přikoupil ( ale několik jich umřelo kvůli špatné aklimatizaci, takže teď jich tam je s tím starým tak 7 ) a od té doby je ten starej mnohem víc vidět.
u mne se houfujou ale bohuzel ne spolu ale zavodej s mladyma parmickama cernopruhyma - vypada to jako by si myslely ze k nim patrej a zavodej s nima spolecne prez cele AQ
ja ich mam v 150ke 10ks a tiez su velmi malo spolu, sem tam sa najde ze dva alebo tri cistia ten isty list, ale je to vynimka, 4 ks planujem 20.5. prelovit do 60L akva uvidim ako sa budu chovat tam
Já jsem někde četl, že jde o reflexní chování a že to nemusí znamenat zhoršené podmínky. Mě to dělaj zcela běžně
Starší reakce
To jako,ze se nedrzi spolu?Oni nedrzi pospolu tak jako treba nektere Tetry,ale neboj se oni o sobe vedi a je jim tak lepe.Ja jich mam 15 ve 420L a nekdy jsou spolu,strkaji do sebe a nekdy si jeden druheho nevsimaji.Ja myslim,ze se citi lepe ve vice kusech!
Nevím jak tobě ale u mě jsou to singl a to jich mám více jak 6.
Ne neni,Otocinclus affinis se citi nejlepe v hejnu aspon 6 kusu a to do tech 13 litru nejak nejde!
0 26.04.2015 23:25 vrkal [1] Starší reakce
Pokiaľ je to prostredie (akvárium) už dlhú dobu zabehnuté a iné rybky sa správajú normálne, tak azda je to v poriadku. Ale ak by nebodaj šlo o čerstvé akvárium, tak sa treba mať na pozore a radšej vymeniť vodu, prípadne premerať dusitany, či sú nulové.
Toho jsem se právě obával :/ nemohlo by to být třeba tím, že je mám teprve asi 4 dny a teprve si zvykají na nové prostředí? Jinak zítra pro jistotu vyměním vodu.
Většinou to dělají když je něco špatně s vodou.
Ano, je to zajímavé ... všude je doporučována provzdušněná voda, přitom mají přídatné střevní dýchání a na kyslík by tedy měly být méně náročné. A vysvětluje to ten občasný úprk k hladině.
0 26.03.2015 19:31 MrUnknown Zdravím, možná hloupý dotaz ale je normální, že se otíci občas chodí nadechovat na hladinu? Nebo bych se měl postarat o lepší provzdušnění vody? Díky za odpověď.
Starší reakce
Len ak je potvrdé podozrenie na vnútorné parazity.Inak nie.
0 19.03.2015 22:13 Fisherman – Otik
Ahoj, prosím Vás mám dotaz, musí se otík také nějak preventivně odčervovat jako se to dělá u ancíku? viz.
www.catfish.cz Tam jsem se dočetl že se to dělá u ancíků. Děkuji moc.
Starší reakce
Rybky si uhorku či cuketu v akvárku poľahky nájdu i keď pláva na hladine.
Můžeš, neublížíš, ale opravdu jí má?
Zdá se mi, že má jeden Otík krupičku. Mohu léčit přípravkem Esha exit? Neublížím mu?
Osobně bych jim tu okurku vůbec nepodstrkoval, když hoblujou řasu, ať si brousí a čistí.
Je to jen pokus, ráno ji vyndám. Otíci mají spoustu řas. Bříška mají krásně kulatá.
Ať tak či tak, nenechávej tam tu okurku moc dlouho, nesmí z ní bejt blátíčko, není to kdovíjakej objem, tak aby jednou ráno nebylo akvo hezky mléčný.
Napíchnout na špejli a zapíchnout špejli do dna.
Nebo použít přísavku a upevnit okurku přísavkou u dna.
Zatížit kamínkem by taky stačilo.
Však oni si ji najdou.
Jak mám připevnit na dno okurku? Pořád mi plave a Ota si jí tak nevšimne.
Starší reakce
Taky tomu nevěřím, Otocinklové - na rozdíl od např. Ancistrusů - zdravé rostliny nežerou. A moje osobní zkušenost to potvrzuje, v žádném mém akvu mi rostlinky nikdy neožírali
pochybuji
Tak to jen potvrzuje, ze ja bych takovou rybu uspal a usetril ji trapeni.
vyzera to na zaverecnu
Neni to z fotky 100% patrné, ale mě nepřijde v pořádku. Přijde mi nafouknutá už za hlavou a mám pocit, že destičky jí mírně odstávají. Je-li to tak, tak já bych takovou rybu šetrně poslal na onen svět a o léčbu se ani nepokoušel. Nikdy se mi rybu z takového stadia nepovedlo vrátit k normálu
...jen pro doplneni - na rozmnozovani vice samcu nepotrebujes, v pohode staci jeden par. Kdyby se ti vytreli, tak prvni co se stane bude, ze jikry vyzobou neonky a ty co nenajdou, tak se treba i vylihnou, ale opet je brzy neonky sezerou. To vse se muze stat bez vaseho vedomi. Co se tyce nemoci, tak spise rybu pozorovat, sledovat vykaly a pak se rozhodnout, pri nejistote castejsi vymena vody a trochu kysliku navic neuskodi.
Lepsi by bylo pridat fotku, protoze otici byvaji casto jen "prepapani" a vubec to nemusi znamenat nic patologickeho. Uvidis v prubehu casu, jestli se brisko zase znormalizuje. Jestli to je vodnatelnost nebo nejaky paraziti, to se asi stejne nepozna, myslim , ze Bactopur, kterej je na bakterialni nemoci, by ti na parazity stejne nepomohl. Jestli jsou ostatni ryby v poradku, perametry vody mas OK, tak vyckej a sleduj rybku dal. Jestli ji neodstavaji supiny a stav se nezhorsuje, tak to asi nic hrozneho nebude.
Jee, koukam, ze Mamlon123 byl rychlejsi
Ahojte vsetci
Mame 2ks otikov s neonkami uz skoro rok a vcera sme si vsimili, ze jedna z nich ma nafuknute brusko a kolega ju chcel vybrat lebo si myslel ze "odchadza"... ale celkom rychlo zdrhla ... nevieme ci ide o chorobu alebo je "tehotna"
podla toho co sme citali, ich rozmnozovanie je dost obtiazne a na 1 samicku treba viacerom samcov ... vo velkosti sa velmi nelisia takze predpokladame ze ide o 2 samcov :(((
Na inom fore sme sa docitali ze treba odchytit a namiesat baktopur od Sera a poriadne prevzdusnovat. Davkovanie 1 ml na 20l vody.
Dakujeme za radu
Když se tam mihnu, tak nikdy nemám problém se zajít podívat na ryby.
Cinkni tam a uvidíš, jakou aktuální informaci obdržíš, nebyl jsem tam cca půl roku.
Edit: Já to píšu hlavně proto, že u otíků je docela zásadní si vybrat zdravý jedince, tedy ty s plnějším bříškem, žádný nedomrlý zámory.
..tak problém by to nebyl...cca 50km není tolik...podle webu je v Ostřešanech centrála (velkoobchod, zásilková služba) to je tam i prodejna pro normálního smrtelníka, nebo je potřeba se s někým dopředu domluvit??
zatím jen zjišťuji informace, ještě akva musí pořádně sednout, než bych tam otíky vypustil...
Jestli máš možnost se do Ostřešan podívat osobně, tak se seber a sjeď si vybrat přímo z nádrží, kde je Macenauer má tzv. uskladněný, není to problém, dotačná osoba tě vezme rovnou do místnosti s akváriama.
... tak uvidím, až je budu pořizovat...někde jsem tu četl, že si je někdo objednával v Kutné Hoře...a pak dostal info telefonem, že už je sice mají, ale že mu je v tomto stavu nemohou prodat, že musí ještě počkat až budou v lepším stavu....tak až přijde čas, tak je asi taky objednám v KH...
Myslím, že nemusíš litovat. Nejsem moc přesvěčen o tom, že odchov je v tomto případě odolnější. Jsou to poměrně potravinoví specialisté a nepřirozená potrava jim asi nedodá to co v místě jejich původu. Já mám momentálně samce a samici (už 5let) a jejich dva nebo tři potomky. Od potomků jsem viděl i mladé, takže první generace odchovu je schopna rozmnožování, ale jelikož jsem se jim nevěnoval, tak se brzy ztratili. Bez speciální péče (dobrého zdroje potravy) rostou pomalu a snadno zemřou.
Tak asi zůstaneme u toho, že se jedná o import.....škoda... ale tak nějak jsem si to myslel...
Docela rád bych ten český odchov viděl. Podle mne by to byl docela průlom v nabídce
Já sázím na obyčejnou chybu na webu. Navíc bych i řekl, že na obrázku k o.affinis tam mají corydoras pygmaeus. Stejně tak údaj "chování - v párech" o něčem vypovídá...
Přidat reakci
1 ...... [5] ...... 22 23
Zpět na obsah sekce Akvarijní ryby • Zobrazeno 33948x