Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

Razbora klínoskvrnná - rozmnožování, odchov

 

NápovědaFórum » Akvarijní ryby » Množení ryb 

Akvaristik.eu

Přejít na předchozí stránku 3 Přejít na další stránku   1  
Razbora klínoskvrnná - rozmnožování, odchov
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.01.2013 19:42 Muž Pepan [5043] - RostlinyRe: PALVI
Kdysi se mi tyhle razbory vytíraly. Používal jsem vodu asi jako pro pravé neonky, tj. měkkou a slabě kyselou. Přesné parametry Vám nepovím, ale vím, do které studánky jsem pro ni jezdil. Pro tření jsem používal menší elementky cca 3-5 litrů. Jako vytírací podložku jsem používal Cryptocoryne affinis. Na spodní stranu listů se rybky vytíraly. Stačilo odlovit pár a asi o dva stupně zvýšit teplotu a rybky se třely. Odchov byl celkem snadný. Prachová potrava, akorát si dávat pozor, aby plankton v elementce nerostl rychle a neuštípal potěr.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.01.2013 19:32 PALVI – Skúsenosti s rázborami
Zdravím,
o rázborách som už všeličo prečítal. Ale teória je teória.
Poniektorí ste v praxi skúsený a viete k rozmnožovaniu rázbor povedať pár rád.

Je nejaky pravidelný ciklus, kedy majú samice tendenciu sa vytierať?
Lebo zdá sa mi, že jedna samica má trošku plnšie bruško, a strašne rád by som mol, keby z toho niečo bolo.

No musím sa vám priznať, že do akvária používam tvrdú odstátu vodovodnú vodu.
A tak by som sa chcel opýtať, že ako konkrétne vy upravujete vodu pre množiareň rázbor?

Veľká vďaka za rady ;-) .
S pozdravom Viliam Paľaga.

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.09.2012 05:57 Muž LiborSprysl [9015] Re: PALVI
Mohl by to být pár, ale ta samice vpředu mi připadá hodně zvetšelá...Tyhle ryby se třou od šesti měsíců...Ta vaše vypadá, jako když toho tření má již hodně za sebou...Ale je to vaše fotka, proto ani s jistotou ten pár nepotvrdím...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   17.09.2012 18:48 PALVI – Samec, alebo samica?
Fotka k příspěvku Zdravím, je možné určiť pohlavie rybky naľavo a v zadu?
Vďaka.
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 7   16.09.2012 12:11 Muž LiborSprysl [9015] Re: PALVI
Jo to je "vo tom , mít na to voko"...po pár pokusech to přijde samo smich Mimochodem, razbory klínoskvrnné se nejraději třou břichem vzhůru...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.09.2012 11:13 PALVI Re: Yirka
Vďaka. Som tu nový a ešte som neobjavil všetky články. :)
Ale predsa len tam niečo nebolo spomenuté. Podľa čoho zistím, že teraz je ten najlepší čas odloviť párik do množiarne?
Vďaka.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   15.09.2012 12:33 Muž Yirka [9126] Re: PALVI
Díval ses do atlasu? rybicky.net/atlasryb/razbora_klinoskvrnna
Některé věci, na které se ptáš, jsou tam popsány.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.09.2012 12:19 PALVI – Razbora
Zdravím,
tak mám otázku k tej razbore. Kúpil som si razboru klinoskvrnnou. (dúfam, že som to napísal správne :))

Táto rybka sa mi v skutku veľmi páči a chcem sa opýtať.
Ako sa dá rozlíšiť samec od samice? Ešte mám ladé rybky, a ešte sa to rozlíšiť nedá, ale potom by som v tom mal rád jasno.

A ešte jedna otázočka:

Ako zistím, že teraz je ten správny čas odloviť párik do množiarenského akvária? Ono samica má veľké brucho či ako to je?

Veľká vďaka za rady.
S pozdravom Paľaga.
:-)

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.09.2011 21:00 meggarci – Razborky
Mám 4 samice a 4 samce razbor klínoskvrných.. samice mají plná břicha.. Mám je dávat do odchovničky po párech nebu muzu všechny. A jaká rostlina se hodí na jikry ?
Chci udělat nádobu na tření objemu 6l
vodu mám na 25° Ale jaký mám dát poměr s destilovanou ?
Díky předem

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.06.2011 18:36 titi Re: LiborSprysl
Ďakujem, skúsim si úpravu vody ešte viac naštudovať. Čerpám z knihy od Rudolfa Zukala-Akvarijní ryby a z tejto webove stránky.Vieš mi poradiť ďalšie zdroje?
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.06.2011 06:06 Muž LiborSprysl [9015] Re: titi
Než se to člověk naučí od oka, tak je potřeba používat známé návody a vodu změřit - i převařená voda může zůstat tvrdá a destilkou se to nezachrání.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.06.2011 23:50 titi Re: LiborSprysl
Dala som 6L prevarenej vodovodnej a 4dc destilovanej. akú by som teda mala dať?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.06.2011 05:58 Muž LiborSprysl [9015] Re: titi
Nejspíš špatná vývojová voda....
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.06.2011 01:27 titi – ikry
Ahojte, razbory sa mi vytreli, bolo asi 50 ikier, lenže splesniveli a dala som aj akriflavin. Teplota 25C. Vie mi niekto poradiť, prečo splesniveli?

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.05.2011 22:56 Žena Kač [131]
Třely se mi při 20 stupních, než sem stačila koupit topítko. Zas bych to tak nehrotila, ony si poradí :)

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.10.2010 09:54 LenkaRak Re: LenkaRak
Takže mám docela překvapivou zprávu . Z potěru zůstalo a vyrostlo cca 5 as 0.5cm rybiček :-D. Jsou už pěkně vybarvené , a jsou to parmičky duhové i razbory . Takže mám odpověď na mou otázku , ano i ve společenském akva se mohou tyto rybky rozmnožovat a přežít. :-D

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.09.2010 21:26 titi – zatvrdnutá razbora?
Ahojte, dala som do trenia asi ročné razbory klínoškvrnné, samička sa celý druhý otáčala na 5 sec. hore bruškom k listom, ale nič nevypustila. Samček sa tiež znažil a vždy plával s ňou. Môže byť samička zatvrdnutá, alebo im niečo chýbalo k úspešnému treniu?

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.09.2010 19:19 LenkaRak Re: Johan
No je hodně zarostle . Pravěkvuli tomu že ty ryby mají rádi tmavší místa ... :) ale mě spíš zajímá jak je možné že je ten potěr života schopný v podmínkach které pro něj nesopu přímo ideální ... spíš hooodně vzdálené od ideálu :)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.09.2010 19:12 Muž Johan [4945] - RostlinyRe: LenkaRak
Pokud je to hodně zarostlé, tak proč by něco nepřežilo... ;-) Třeba nějakej prcek unikne..
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.09.2010 18:49 Muž Bob66 [2103] - CichlidyRe: LenkaRak
Šance je minimální ;-)
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.09.2010 18:47 LenkaRak – Společenská nádrž
Chci se zeptat ,dnes jsem při čištění narazila na vykulený potěr , mám tam jen razbory a parmičky duhové, je to společenská nádrž . Jaká je šance že potěr prežije ? Nádrž je dost zarostlá , překvapilo mě že se vůbec něco vykulilo , nemám ani zmeřené Ph a nic a používám vodovodní vodu a nijak ji neupravuji. Teplota je nastvená na 26°C a vzduchuju a filtruju jen molitanem. Jo a hrubý objem je 65L.

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.05.2010 16:37 Žena katterinecka [2146] - RostlinyRe: titi
Pokud jste zacatecnik, tak ratsi neexperimentujte. Kolikrat me uz se to nevyplatilo a vam ocividne taky. A pokud o tom tak moc touzite tak si predtim neco nastudujte a zjistete dost veci o akvaristice ;-) Jen mi prijde trochu divny ze vam v jeden den v nadrzce chcipnou rybky a druhej den uz tam cpete dalsi.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.05.2010 15:57 titi Re: Yirka
Test ukazuje trochu vyššie hodnoty, ako píšu v literatúre, ale dám si poradiť, destilku vynechám. Filter v akvarku nemám :-O , len vzduchujem a ohrievam.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.05.2010 15:28 Žena gaume [26] - ŽivorodkyRe: titi
Normalne mi je tech ryb lito, to si zivota moc neuzily. Destilku nepridavat, navic to trochu vyznelo, ze namichate vodu a sup tam s rybama, chce to nechat akvarko aspon tyden zajet (s filtrem).
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.05.2010 12:56 Muž Yirka [9126] Re: titi
Jen stále nechápu tu vášeň pro přidávání destilované vody. Má to pro tebe nějakou logiku? Jaké jsou u vás parametry vodovodní (studniční) vody?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.05.2010 12:41 titi Re: katterinecka
Kúpila som nový pár razbor, dala len 1L destilovanej do 9 vodovodnej, do 25 C a robia také tanečky okolo seba potlesk podľa Vás sa vytrú do rastlinky zvanej Anubias?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.05.2010 11:13 Žena katterinecka [2146] - RostlinyRe: titi
Udelala byste mnohem lip, kdybyste tam dala vodu z vodovodu.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.05.2010 08:52 titi Re: Silent
Chcela som im dať len čisté prostredie :-( Mrzí ma to a už to neurobím :-(
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.05.2010 10:08 R Muž Silent [5949] Re: titi
Proč proboha strkáte ryby do destilky?. To vám někdo poradil? Ryby opravdu zabila voda.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek -1   03.05.2010 09:37 titi – umreli z destilky?
ahojte, včera som odlovila do 10L pár razbory klínoskvrnné a neonky červené. 8L destilovanej a 2L prevarenej vodovodnej. Oni my do 5 min zdochli. a to isté neonky červné. Bolo veľa destilky? alebo, že nemali vzduchovanie? :-(
Vyzkoušejte

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.11.2009 17:46 Muž Yirka [9126] Re: Niky
Pravděpodobně by se ani nevyvinuly.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.11.2009 17:42 Niky Re: Yirka
A co by se stalo, kdybych ji nechala v této teplotě a společenském akvárku. To by v ní ty jikry zůstaly?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.11.2009 16:27 Muž Yirka [9126] Re: Niky
Při této teplůotě se ti určitě nevytřou, požadují specifické podmínky. Nauč se používat atlas zde na webu, spousta věcí je tam popsána: rybicky.net/atlasryb/razbora_klinoskvrnna
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.11.2009 16:22 Niky – Teplota
Fotka k příspěvkuFotka k příspěvku Ahoj, chci aby se mi rozmnožily razbory, ale nevím, kolik potřebují stupňů. Mám v akvárku i pancéřníčka pandu a ten snese teplotu max. 23°C. Teď mám v AQ 24°C kvůli beťákovi. Co mám dělat? A je tahle samička těhotná? Díky
 

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.05.2009 13:53 Muž Henry69 [23] - CichlidyRe: tytor
Ahoj, mam podobny zazitek ze vcerejska, na koncich listku Miriophyllum Scabratum (huste jemne konecky rostlin tahnouci se u hladiny)se objevily jikry, v akva mam Rasbory Espeho (Trigonostigma Espei)..vypadaji jako Hengelovi s vyraznejsi barvou, Saiky a taky SAE (Parmicka Siamska). Saiky kladou jikry na dno, takze od koho to spis je, od Rasbor nebo Parnmicek Siamskych ???
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.05.2009 08:05 R Muž Silent [5949] Re: tytor
Na spodní stranu listů se s oblibou vytírají razbory klínoskvrnné. Chtělo by to fotku. Můžeš zkusit to co jsi navrhl. Odstřihnout listy a zkusit to nechat vykulit.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.05.2009 21:58 tytor – Jsou to jikry?
Ahoj, potřeboval bych poradit co se mi vytřelo za rybku? Dnes jsem přišel z práce a koukám do akvárka, že ze spodu listů na Microsorum pteropus jsou nějaké lesklé malé bublinky, což v místě kde není vzduchování mi přišlo podezřelé. Na třech listech jsem našel asi kolem 20 bublinek, dva byly zase poseté zespodu jako kapradina, což u této rostliny vylučuji. S těma bublinkama bych to tipnul na Razboru klínoskvrnou, mám jich v akva 5. Akva je 240 litrů, teplota 26 °C, jinak v akváriu je 13 parmiček čtyřpruhých, 3 čichavci modrý, 3 SAE, 3 mřenky - ty jsem teď týden neviděl :-( asi trucujou, 5 razbor klínoskvrných, 3 krunýřovce jednopruhý, 2 L134. Mám ještě jedno mini akvárko 20 litrů, teplota stejná, jsou tam živorodky. Tam jsem stačil šoupnout molly zrovna když rodila, tak se o ně parmičky nestačily postarat. Co teď tedy s jikrami, jestli se jedná opravdu o razboru, třít jsem je nedával, tak si holky asi řekly sami, na dně jsem nic neviděl, to už je asi pozbíráno, ale už jsem akvárium nerozsvěcel. Měl bych tedy listy ustřihnout a dát do malého akva, kde se vyklubou malé? Ve velkém akváriu se během zítřka o ně asi postarají parmičky, a když ne zítra, tak hned po prvním pokusu o plavání. Díky za radu, fotku jsembohužel nemohl pořídit.

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.01.2009 16:45 tue
pokousim se rozmnozit razborky, docetl jsem se tu ze je predtim potreba oddelit samice od samcu a dobre je krmit, rozdelil jsem je, samici jsem dal do samostatne nadrze, uz je tam treti den, ale odmita jakoukoliv potravu :-(, pridal bych k ni dalsi samici, ale zadnou nemam. Co s tim, mam jeste chvili pockat jestli nezacne zrat, nechat ji vytrit hned nebo vratit zpatky do spolecne nadrze a zkusit to jindy?

dik za odpoved Michal

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.11.2008 14:11 Muž motýlek [275] – moje zkušenosti
s razborami - třou se docela bez problémů už při 25°C - stačí převařená vodovodní, ale lépe je dát půl napůl s destilkou (samozřejmě s ohledem na místní vodu) ... do 10-ti litrové nádrže asi 12-15cm vody, na spodek rošt, jako třecí listy buď kryptokoryny nebo se dají i ošidit širokolistými valsineriemi svázanými do růžice ... zkoušel jsem dva páry současně - kladly jikry oba páry - ale lépe mít více těch listů po celé hladině ... ono stejně více než polovina jiker padá pod rošt - proto nízká hladina, aby nepožrali jikry než spadnou pod rošt (podobně jako dania) ... mě se třely večer za šera, ale spíše se třou ráno při sluníčku ... vzduchovat mírně, ale pořád ... rozplavané brali artemie - i když s nimi zápasily, tak to zvládly ... při výměně vody (denně!!!) dolévat stejně teplou nebo mírně chladnější a hlavně upravenou nějakým prostředkem proti chloru - na to jsou hodně dlouho citlivé a než jsem si to uvědomil, tak mi jich hodně po výměně vody pozdechalo ... ve třech měsících můžeš třít novou generaci - ale raději až po půl roce - já to jen pokusoval ;-)
před třením odděli samečky od samiček tak na 10 dnů a krmit živým - úspěch zaručen potlesk
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.11.2008 08:13 Muž romi [7] Re: Radek
toto mi robli aj moje razbory druhe rano po zakupeni...ale potom uz viac nie.
zrejme to suvisi so zmenou prostredia, po case uz ich nic podobne nenapada.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.11.2008 17:17 R Muž Silent [5949] Re: Radek
Tímto způsobem se skutečně Razbory klínoskvrnné třou. Asi zatím trénujou :-D
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.11.2008 17:04 Muž Radek [3]
Nechci začínat nové vlákno, tak píšu sem.
Razbory jsou druhý den v akváriu a občas (dost vzácně) se některá otočí břichem nahoru a otírá o spodní stranu listů Hygrophila angustifolia. Nepovažuju to za projev nespokojenosti nebo nemoci, spíš nás tím pobavily, ale zajímá mě, jestli to nemá třeba souvislost se třením.

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.07.2008 21:13 Muž nipac [3] Re: Nobody
Máš pravdu. Nakladou jikry a pravděpodobně i sami sežerou. :-O
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.07.2008 21:02 Nobody Re: nipac
Samička naklade jikry, sameček je oplodní, pohlídaj je To jako fakt u razbor? coze Taky potřebuješ ještě spoustu věcí si o rybkách přečíst.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.07.2008 20:49 Muž nipac [3] Re: lukajdinho
Každopádně co bys měl dělat? Radovat se, že se ti ryby množí. Nebo aspon pokoušejí. Samička naklade jikry, sameček je oplodní, pohlídaj je, dokud jim je někdo nezbaští. Možná se i plůdek rozplave, a když budeš mít sakra kliku (nevím jestli je chováš samotné nebo je někdo s nimi) tak se možná i těch malých dočkáš. Buď se o ně budeš starat, krmit je krmením pro potěr nebo buchankama, perloočkama (co jsem četl) nebo je necháš na pospas životu. Každopádně neboj, tím že ti "otěhotní" :-D samička ti nezemře. Někde se tu řešilo, že je pak "zatvrdlá", že je nemůže naklást, ale to se ukáže až časem.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.07.2008 20:46 Muž filipsi [1295] Re: lukajdinho
Achjo. Co si zkusit o svych rybkach neco precist, kdyt se ti ostatni smali uz v minulem tematu? Razbora nemuze byt ani tehotna, ani brezi, ani v ocekavani, ani gravidni. Jak ti uz psali, neni zivoroda, k oplozeni jiker dochazi mimo telo samicky, a ty se take mimo telo vyvijeji.
Takze nikdo nevi, co tim "brezi" ci "tehotna" myslis, a jak ti s tim pomoci.
O rozmnozovani razbor neco snad na netu najdes. Az si to zkusis precist (alespon trochu), vysvetlis snad lip co myslis, na co se ptas, a nekdo ti poradi co s tim.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.07.2008 15:18 lukajdinho – těhotná RAZBORA pomoc !!!!!!!
v akvárku mám těhotnou razboru co mám dělat

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   17.01.2008 14:24 motýlek
tak jsem snad už uspěl s odchovem r.klínoskvrných ... je to přece jen trochu citlivější rybka a i když jikry skoro neplesniví, tak potěr se mi zdá docela citlivý na kvalitu vody. Takže - vodu s rašelinovým výluhem - stačila mi převařená vodovodní, jen asi 8 cm hladina, zaplé vzduchování, 26°C ... třel jsem dva páry současně - jen asi čtyřměsíční - spíše jako test. Vykulilo se asi 50-60 kousků. Postupně ale každý den po rozplavání několik kousků zdechlo, tak jsem hledal příčinu, a nejspíše to bylo vodou na hranici zásadité reakce, což mohlo vzniknout při krmení žábronožkou (slaná voda). A ani nijak moc nerostly. Pak jsem tady začal vyměňovat vodu na vodovodní, ale s tím rašelinovým výluhem a behem tří dnů nastal obrat - začaly intenzivně růst a už žádná nezdechla - bohužel jich zůstalo jen tak do 30-ti kousků ... ale jako test mi to stačí ... :-)

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.11.2007 06:14 motýlek Re: Turok
Fotka k příspěvku pokud myslíš u teter černých, tak jsem smíchal vodovodní s destilkou asi 2:1, pH 6.8, teplota jen těsně nad 24°C ... vzduchování docela silné i při tření, až po rozplavání jsem "ubral plyn" ... jo a po odlovení jsem do 10litrů dal asi 4-5 kapek normálního preventinu ... ale přesto asi 1/3 zplesnivěla ... někde jsem se dočetl, že to může být způsobeno velkým množstvím spermíí ve vodě a doporučují mít ješte jednou tolik stejné vody a po odlovení to prostě skoro všechno vypustit a nalít tu bez spermií a šmytec - dobrý nápad ;-)
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.11.2007 21:01 Muž Turok [18] Re: motýlek
prosimtě jaké jsi měl parametry vody mě totiž u teter taky všechno splesnivělo ale začal jsem asi pozdě vzduchovat... příště už vím ale pokud víš parametry vody tak to pomůže:)

+ Přidat reakci


Přejít na předchozí
Přejít na další

1 ...... ...... [3] 4

Zpět na obsah sekce Akvarijní ryby • Zobrazeno 8327x

Máte připomínku nebo nápad? Napište nám vzkaz do redakce nebo s námi diskutujte.
© RYBICKY.NET - https://rybicky.net/forum/2915-razbora-klinoskvrnna-rozmnozovani-odchov?od=101