Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

Aktivní uhlí

 

NápovědaFórum » Voda, přípravky na úpravu a testy  

Žádná předchozí stránka 1 Přejít na další stránku   1  
Aktivní uhlí
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.10.2019 15:09 R Muž lacewings [3694] - Živorodky-přírodní formyRe: MichalV
-co je důležité, je vědět, jak chci AU použít,které použít, v čem mi má být nápomocné a vynechat ty časová data, protože budou u každého jiná,
-to znamemená, že jde pouze o referenční data a parametr příslušný k danné nádrži akvaristy
-nejde tedy o údaj, který je konstantní ke každému akvariu ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.10.2019 13:00 Muž MichalV [264] Re: lacewings
lacewings napsal: ZDRI napsal: některé stejně nepřesvědčí jakýkoliv důkaz, který bude v rozporu s jejich názorem
- ani nelze nikdy s jistotou doložit , protože každý má jiné parametry vody, dna, filtrace, AU, průtok a další veličiny, ovlivňující zminované


stačí to dokázať v jednej kombinácii parametrov, a o tom sa už presvedčil nejeden akvarista na vlastnom akva, a nemožno tvrdiť, že nefunguje staré AU. Tak ako dvojmesačné AU nemá 100% účinnosť ju nemá ani nulovú!

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 22   03.10.2019 21:04 Muž RoFr [330] – Jen tak
Ve svém minulém příspěvku (ze dne 25.9.) jsem nepovažoval za nutné podrobně rozebírat použití AU ve velkých profesionálních provozech (vodárny) upravující vodu. Pro někoho tak vznikla domněnka, plynoucí z reakcí níže, že používají AU bakteriostaticky upravené.
Doplňuji tímto svůj zmíněný příspěvek o níže uvedený odstavec.

V úpravnách vody (vodárny, plavecké bazény…) se AU obvykle používá po koagulačních a sedimentačních procesech a po DEZINFEKČNÍCH úpravách vody. Není proto potřeba používat AU bakteriostaticky upravené, protože prakticky není velký problém s růstem bakterií na povrchu AU.
Provoz filtru s AU je cyklický s cykly praní, promývání a recyklace. AU se ve filtrech vyměňuje, či totálně recykluje, obvykle po roce i déle.

Tímto příspěvkem a též níže odkazem se snažím podpořit v předešlém mém příspěvku (ze dne 25.9.) zmíněnou a v diskuzi následně NAPADNUTOU problematiku růstu bakterií, která představuje degradaci adsorbce v akvarijním filtru s AU.

Při studiu účinnosti procesu adsorbce, který probíhá na AU jsem došel k soukromému závěru, že většinu nejen zdravotně rizikových látek AU adsorbuje řádově jen v desítkách procent, obvykle jen do méně než 50-ti procent a že tedy použití AU není žádná spásná technologie.

Doporučuji studium zahraničních pramenů. Z mnoha je i pro laika srozumitelný např. tento: www.ncbi.nlm.nih.gov/… (mimo jiného je zde popisována i interakce mezi mikrobiální aktivitou a adsorbcí, která před úplnou degradací adsorbce…)
Dá se předpokládat, že článek či odkaz dá impulz a ve fóru se bude zde donekonečna řešit skvělá interakce mezi mikrobiální aktivitou a adsorbcí na AU v jedinečném svém jedině dokonalém akváriu… (jako je to s tou barvou vody ovlivněnou AU…).

(Při psaní dlouhého příspěvku je problém, že editor tohoto webu text bere, ale následně ho celý, od určité délky, nezveřejní a zkrátí. Po této zkušenosti je mou snahou psát stručně… a daří se mi to psát stručně a srozumitelně jen s námahou.)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   02.10.2019 18:25 Muž MonterMonty [2003] - AmerikaRe: ZDRI
Fotka k příspěvku Heleď , ne proto že bych měl zapotřebí se tady s Tebou dohadovat ,ale proto že vidím že Tě problematika výluhů zajímá ale taky vidím ,že Tě některé "fakta" svádějí na mylnou myšlenku.
Naber si 10ml torbenu do stříkačky , a proceď to přes vatový navlhčený odličovací polštářek (partnerka určitě doma nějaký bude mít)
Pak si porovnej proti světlu "zákal" filtrovaného a nefiltrovaného vzorku.
Následně opět už přefiltrovaný vzorek ,prožeň ještě jednou a podruhé přes čistý, opět navlhčený polštářek - vyteče z toho takřka čistá voda jen s minimálním zabarvením .
Možná Tě tenhle amaterský pokus navede na myšlenku co se to v tom akvu u Tebe děje - dle mého mizí zákal , nikoli zabarvení(to je takřka neznatelné vzhledem k naředění) - ikdyž to možná částečně taky ,jak už jsem psal AU je pro mě takřka tabu - nikdy jsem ho nepotřeboval.
Torben je tedy(podle mého mínění) jen nějakou technologií (nezkoumal jsem jakou) na mikroskopické částečky ,rozemletá Soběslavská rašelina - následně stabilizována na PH 7 (dříve to tady tuším Amrtin měřil v laboratorních podmínkách) - Tím samozřejmě nechci snižovat jeho blahodárné účinky na rybí organismus- to už jsem několika uživatelům tohoto webu v praxi ukázal , ale to už patří jinam

Stejně tak můžeš kapku torbenu prozkoumat pod mikroskopem -uvidíš v tom miliony mikroskopických částeček už při 160X zvětšení , které po přefiltrování mizí ,např u doma vyrobeného výluhu ,po prvním přefiltrování přes 3 polštářky zmizí tak 98% zákalu.
Na přiloženém fotu "teprve" týden starý výluh , přefiltrovaný přes 3 polštářky,má to barvu moči - po dalších 14ti dnech to hodně ztmavne , ale 50% základu tohoto výluhu je tkz. "bílá" Baltská rašelina - ta je hodně mladá se stupněm rozkladu II (na stupnici 1-10) - moc tmavé výluhy netvoří - nicméně po přefiltrování je tam takřka nulový zákal (barvu vidíš) - tedy "jen" obarvení rozpuštěním některých látek .

Stejně tak si zákal můžeš ověřit -v den aplikace torbenu do akva , večer po zhasnutí světel prosviť baterkou z boku vodu v akva - jako se to dělá u nálevníka - zjistíš míru zakalení - po třech dnech to zmizí - zůstává jen nepatrné zabarvení vody rozpuštěnými látkami.
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 8   02.10.2019 16:24 R Muž lacewings [3694] - Živorodky-přírodní formyRe: ZDRI
ZDRI napsal: některé stejně nepřesvědčí jakýkoliv důkaz, který bude v rozporu s jejich názorem
- ani nelze nikdy s jistotou doložit , protože každý má jiné parametry vody, dna, filtrace, AU, průtok a další veličiny, ovlivňující zminované
-budu se opakovat 100 vědců a 100 akvaristů = 200 názorů
-co je důležité, je vědět, jak chci AU použít,které použít, v čem mi má být nápomocné a vynechat ty časová data, protože budou u každého jiná,ende ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   02.10.2019 16:04 Muž ZDRI [806] Re: lacewings
Ano, souhlasím, však to také píšu - toto změřit neumím, stejně tak nelze 100% v reálném akvárku vyloučit všechny proměnné. Současně ale nejsem slepý a mám jistou akvarijní praxi/zkušenost - vidím, jak co dělá přídavek AU do filtrace a jak se projeví na fungování nádrže.

Mám VŠ biologického směru, dokážu si představit exaktně nastavené parametry pokusu na toto téma. Ale nemám čas ani chuť ho dělat, některé stejně nepřesvědčí jakýkoliv důkaz, který bude v rozporu s jejich názorem... Podobných pokusů jsem v minulosti pár dělal, spoustu poznatků mi poskytli i lidi z praxe a univerzity/BÚ, kteří se tím zabývají do hloubky.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.10.2019 15:38 R Muž lacewings [3694] - Živorodky-přírodní formyRe: ZDRI
-píšete pouze na základě vizuálního vjemu, nikoliv o složkových hodnotách
-nelze s jistotou nikdy říci, že zákal byl odfiltrován za určitou dobu, pokud jde o použité AU a zařízené akvárium
-musel by jste změřit i sedimentární veličinu, k poměru vnitřního vybavení akva (písek, dekorace, atd) a složkové hodnoty v AU, před a po výkonu, atd.
;-)
Reklama
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   02.10.2019 15:00 Muž ZDRI [806] Re: vaclav
Vždyť to dole jasně píšu:
- v souvislosti s aktuální debatou jsem to teď pro zajímavost vyzkoušel v Sulawesi nádrži, která je v útlumu (bude se komplet předělávat), skoro prázdná a AU jsem zde delší dobu neměnil, takže by (podle kolegy) mělo být "obalené" mikroby a tudíž nefunkční
- v minulosti jsem měl i temné "jeskynní nádrže" s kameny/kořeny a Black Water (jihoamerické cichlidy), když jsem zkusil používat AU stejně, jako v ostatních akvárkách, bylo zabarvení rychle odfiltrováno, takže jsem toho rychle nechal
- moje první zkušenosti s AU se datují právě do této doby, dostal jsem se k němu jako mladý kluk víceméně náhodou (nepamatuji, že by se tehdy prodávalo nebo o něm více psalo, nebyl internet, jen pár knížek 1x měsíčně časopis...), v rámci práce na Biologické olympiádě mi ho poradili technologové ve frýdlantské úpravně vody, mmch. velcí akvaristé, od nich jsem dostal i své první AU, odsypané z velkých rezervních pytlů (při běžném provozu se myslím ještě nepoužívalo), totéž mi později potvrdili lidi z liberecké botanické zahrady (krom výstavních nádrží měli v zázemí i spoustu chovných nádrží, rád jsem tam chodil)
- používal jsem ho i později, právě v kombinaci s vatou (pravidelně čištěnou), z molitanu byly jen tenké "distanční přepážky", usnadňující manipulaci, toto kombinace se hodně osvědčila i v nádržích s velkými bordelrybami, bez problému při tom rostly tuholisté Echinodorus, Microsorium, Anubias (jiné kytky zde s "hraboši" nepřežily)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.10.2019 14:22 R Muž vaclav [10680] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: ZDRI
Proč liješ torben do akvária kde máš filtr s AU když to ti ho hned odstraní. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 6   01.10.2019 20:38 Muž ZDRI [806] Re: RAP, MM
Fotka k příspěvku Neumím měřit koncentraci huminů/tříslovin, mohu posoudit jen zabarvení a lehký zákal, spojený s aplikací Torbenu. I když zrovna Torben skoro nekalí (je už filtrovaný), v porovnání s rašelinovým výluhem. Ano, souhlasím, zabarvení zmizí i bez AU, ale v mých nádržích to nebylo za několik hodin, ale spíše za 2-3 dny, v závislosti na objemu organické hmoty (čím více OH, tím rychleji zabarvení zmizí). V minulosti jsem měl i nádrže ala Black Water, tady jsem AU vůbec nemohl používat, čistilo bohužel velice efektivně, i tam, kde filtr barvu "nevyčistil". Ani by to nemělo logiku - vytloukat klín klínem.

Já nejsem žádný fanatik do AU, jde to určitě i bez něj. Jen mi vadí, když se jeho případné aplikace odmítá s argumenty, které prokazatelně nejsou pravdivé. Ostatně, šedá je teorie, zelený strom života... Jedna fotka - takto vypadá nádrž, ve které je trvale AU, pravidelně měněné, měkká voda téměř bez minerálů (DH 5°), žádné hnojení, málo ryb, málo krmené. Foceno těsně po velkém víkendovém sestřihu - dělám prostor na další kořeny s mechy/bucky.
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 12   01.10.2019 16:18 Muž MonterMonty [2003] - AmerikaRe: RAP
Ono totiž není zabarvení jako zabarvení , ve vodě rozpustných látek z rašeliny,je jen poskromnu a ty podle mého mají za následek kýžené jantarové zbarvení , zbytek jsou mikroskopické částečky organického původu z rozkladu rašeliny.
Kdo si výluhy z rašeliny vyrábí doma sám , všimne si že první dny po namočení, je zabarvení spíše šedo-hnědé , po několika dnech si to z části sedne -šedavé zabarvení mizí, zůstává jen hnědé. Po delší době (cca 14dní) zmizí i hnědá sytost a zákal , zůstane krásně průzračná do jantarova zabarvená voda.
Ono mizení zabarvení má dle mého za následek samozřejmě filtr - v elementkách , ikdyž výluh hodně cedím přes filtrační vatu ,abych odstranil právě ty mikroskopické částečky, si to po třech dnech i přes jemný pohyb vody vzduchováním ,sedne na dno a i stěny akva - takže i v nádržích s rybami se bude "jemný prach" usazovat na všem co v akvu je.
Samozřejmě je možné , že AU díky své jemné poréznosti , bude asi rychleji z vody odstraňovat ony jemné částečky , ale popravdě o AU toho moc nevím a určitě nechci zabředávat do této konverzace - tedy pouze k mizení zabarvení výluhem.

Něco velmi málo o tom co rašelinový výluh obsahuje atd .... www.aquahum.cz/…
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 15   01.10.2019 12:06 Muž RAP [316] Re: ZDRI
ZDRI napsal: ... AU neměnil 6 týdnů a stejně odfiltrovalo Torben během pár hodin.....
To máš na mysli komplet, i huminy, třísloviny nebo jen zabarvení?
Mě totiž zbarvení za pár hodin zmizí také a ve filtru aktivní uhlí nemám.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 4   30.09.2019 21:46 Muž ZDRI [806]
Nemám teď čas ani chuť rozebírat bod po bodu níže napsané, jen telegraficky:
- AU neadsorbuje železo, mangan, dusičnany, horčík, vápník, ani jiné anorganické minerály (potvrzeno nezávisle ze tří validních zdrojů vč. chem.fak. VŠ), složitější je to s NH3/NH4, nemám teď čas rozebírat podrobně
- Clay - speciálně pro Tebe - železo může adsorbovat jen za určitých okolností, fixované ve složitých organických sloučeninách, popř. na hooodně starém AU (6 měsíců a více)
- řeči o rychlém "obalení" AU mikroby a jeho nefunkčnosti jsou naprostým nesmyslem, k tomuto dochází i v silně organicky kontaminované vodě až po několika měsících (stejný zdroj)
- celá níže uvedená stať (bakteriostaticky upravené uhlí) je jen reklamním prospektem výrobce toho jediného správného uhlí..., drtivá většina úpraven používá "normální" AU a funguje několik měsíců, zajeďte si např. na Plav...
- mohu prakticky potvrdit Smetanyho příspěvek, AU adsorbuje organické látky a barviva i po delší době, aktuálně vyzkoušeno ve velkém Sulawesi, je před zrušením, takže jsem AU neměnil 6 týdnů a stejně odfiltrovalo Torben během pár hodin, navíc podobných cílených experimentů jsem v minulosti dělal několik, ne v laboratoři, ale v akváriích

To je za mě k tématu vše, ať si z toho každý vybere a aplikuje, co uzná za vhodné a smysluplné...
Reklama

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   26.09.2019 19:50 Muž MichalV [264] Re: Smetany
poznať tie hodnoty by bolo zaujímavé. Keď budeme vychádzať len z toho, že bez AU vydrží zákal 7 dní a s 60 dní starým AU 2 dni, znamená to, že je výkon v odstraňovaní huminových kyselín min. 3,5x vyšší ako bez AU ( a táto hodnota bude pravdepodobne omnoho vyššia keby si odpozoroval interval bez dolievania). To je na baktériami pokrytý povrch dosť dobré...
škoda že sem má človek erudovaný v oblasti AU zakázaný prístup, možno by tu zaznel aj hlas opozície.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.09.2019 15:24 Muž Smetany [840] Re: zervajs
Nikdy jsem AU mimo filtr nepoužíval takže tady nemůžu sloužit. A vatu používám jen v 1 akváriu. Taky jsem nikdy nezkusil přidat výluh hned po výměně uhlí ale až se vrátím z dovolené můžu vyzkoušet a co se týče té varianty bez AU ve 2 akváriích ho nemám protože zde pravidelně přidávám výluh a nahnědlá barva prakticky nezmizí ( každý týden dolévám).
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.09.2019 12:58 Muž zervajs [197] - RostlinyRe: MichalV
dovolím si tuto otázku ještě rozvést :-)
o použití AU ve filtru a bez filtru .
Mám bez filtru a záleží na barvě, v kýblu jsem vyzkoušel výluh odfiltrovat AU a v druhém jen vatou .
Vata je rychlejší protože odfiltruje malinké části, a voda se "zdá" čistější.
Barvivo zachytí jen to nerozpuštěné, a voda je slabounký nádech čaje.
AU "zachycuje" primárně rozpuštěné barvivo.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.09.2019 12:34 Muž MichalV [264] Re: Smetany
za akú dobu zmizne rašelinový výluh pri použití čerstvého AU a za koľko úplne bez?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 20   26.09.2019 08:58 R Muž lacewings [3694] - Živorodky-přírodní formyRe: Smetany
-100 akvaristů + 100 vědců = 200 názorů na AU
-důsledkem toho je, že každý má jiné hodnoty poměru obsahu prvků, které obsahuje voda akvária, samotná filtrace, druh AU,
-nesprávným používání AU, se skutečně může navodit absence žádoucích složek k biologické rovnováze akvária, živočichů a rostlin
-zninovaný reaktor pouze zvyšuje využitelnost AU,
-RoFr a Tojsouvěci (nejen oní) jasně a výstižně vysvětlili podstatu celé problematiky AU a věcí okolo, spojené užíváním ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 5   25.09.2019 23:25 Muž Smetany [840] Re: RoFr
Jen bych chtěl podotknout že teoretičtí kritikové můžou někdy způsobit více zmatků než rádoby vědci, výzkumníci, vynálezci.
A dovolím si připojit pár poznámek z praxe. Já sice nejsem schopen změřit hustotu bakteriálního osídlení v AU. Co se ale docela dobře dá (a může zkusit každý) je zjistit účinnost adsorpce. A to tak že do akvária ve kterém oněch 30 dní používám AU přidám rašelinný výluh. Zbarvení vody zmizí do pár hodin.(zkoušel jsem opakovaně)
Když jsem stejný pokus udělal s AU které bylo ve filtru 60 dní zabarvení mizelo výrazně déle (asi 48 hodin). Další věc které jsem si všiml je že pokud mám ve filtru při záběhu porézní filtrační médium (pemzu) tak do 30 dnů, spíš dříve zaroste bakteriemi tak silně že omezí průtok filtru více než o polovinu. U AU jsem nikdy tento problém nepozoroval a to ani v případě že bylo ve filtru dohromady s pemzou.
P.S. pokud by byla vaše teorie pravdivá tak úplně nerozumím té histerii z používání uhlí v akváriu. Vždyť tak jak to píšete je to docela levné porézní filtrační médium s příjemným bonusem do startu.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 25   25.09.2019 23:25 Muž Tojsouvěci [1561] - Kytky s čudlamaRe: RoFr
Františku,pěkně jsi to napsal potlesk ,veškerá reklama na mikroporézní materiály je klamavá, v závislosti na našem akvarijním prostředí se vytvoří během pár dnů bakteriální biofilm,který uzavře póry a zbytek je pouze o ploše povrchu osídleném bakteriemi,tím se absorpční funkce nejen AU,ale i u tzv. filtračních mechů degraduje,jádro je funkční,ale povrchový šlem do něj uzavírá přístup vodě,co s tím?Zamyslel se někdo nad fintičkou výrobců tzv,akvamechů a proč je nedělají kulaté,ale jsou ve tvaru polštářků? Možná je to fikce,kuličky vložené do rotačního válce se odrolí na povrchu a po odstranění povrchového biofilmu by opětovně byly funkční,ale kdo by obrušoval polštářky ,tak si milí zákazníci kupte nové (Chlornan má bělící a desinfekční účinky,ale neumí rozpustit a odstranit usazeniny,z hnědého vznikne bílé lejno,ale septik zůstal plný) .To je snad vhodnější koupit za mrzký peníz lávovou drť a zeolit, a po použití s nimi pohnojit zahrádku.Omlouvám se,je to také o zázračné mikrostruktuře filtračních ploch velikosti fotbalových hřišť,garantovaných prodejci smich .
Nevyvracím použití AU,tam kde to má své opodstatnění,při zpracování a dočišťování vstupních vod,krátkodobých havarijnich stavech,kdy není možnost jiného řešení (nedostupnost vhodného vodního zdroje), ale v akvech kde se navíc používají hnojiva a výluhy, nemá jeho trvalé aplikování logiku.AU v naprosté většině obsahuje těžké kovy,mimo jiné,stříbro má antiseptické účinky,likvidačně působí nejen na bakterie,ale i na embrya ryb.Takže Františku,Jirko Horáčku,Václave,Romane a další, držte se,já o tom dál polemizovat nebudu.Zásadní otázka je,adsorbce AU a co všechno pohltí ve funkčním období a rozlišném prostředí,tak jsem zvědav ,kdo to fundovaně doloží daty měřených chemických hodnot vody, ze svých zkušeností smich :-) Mám tajné přání,aby opětovně nevznikly žabomyší války o ničem.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   25.09.2019 22:18 Muž zervajs [197] - RostlinyRe: RoFr
nějaké věci jsem také přečetl, a zde krom kritiky také nejsou informace "vědecké", podložené, a hlavně praktikovatelné...stříbro ve vodě vždy ( i bez AU) znamená prostředí "operačního sálu" ...
je zajímavé sledovat "kam vítr tam plášť"...
AU není osídleno mikroby kteří v akváriu nejsou do pár hodin či dní, tato argumentace je argumentací "kdo chce psa bít hůl si najde"..
Jak a čím změříme v akváriu mikroby,bakterie v domácím prostředí?
Pokud nemáme žádné mikroby nedosáhneme nitrifikační záběh stříbrem ani zlatem, a chemii těžko oblafneme rčením o vhodnosti AU pro mikroby... prostě výměna vodíku bude probíhat ....
Každý výrobce AU bude tvrdit,"mé je nejlepší".
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   25.09.2019 21:43 Muž Prašan [3311]
Myslím,že je dôležitý i zavrhnutý fakt o osídlení baktériami po skončení adsorbcie.Práve toto je dôležitý údaj hlavne pri krátko založených nádržiach,kde tie baktérie potrebujú osídlovaciu plochu a kyslík.Skôr než sa dostatočne ,,rozlezú,, po akvárku a ostatnej filtračnej hmote.
A ak si uvedomíme,že väčšina filtrov má nedostatočnú filtračnú kapacitu,tak tá plocha na AU sa každému v nádrži hodí.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 37   25.09.2019 19:33 Muž RoFr [330] – Jen tak
S úsměvem sleduji toto fórum a bylo by netaktní zde napsat, proč právě toto fórum mne zaujalo.

Už před více jak 50-ti lety jsem se v akvaristické literatuře setkal s doporučením přidávat do akvarijního filtru AU.
Pokud jde obecně o použití AU, tak se uvádí filtrace vody nebo vzduchu, kdy se na principu adsorpce z uvedených médií odstraňují převážně organické sloučeniny a anorganické sloučeniny s větší molekulovou hmotností…
Některé vodárenské technologie používají AU k odstranění zápachu po chloru a v současné době je trend, že se vodárenské technologie nákladně doplňují o kontinuální filtraci s AU za účelem odstranění léčiv (hormony), pesticidů, produktů sinic a podobných látek se zdravotním rizikem.
(Kontinuální technologii s AU zaměřenou zvláště k odstranění vyjmenovaných rizikových látek již používají Plzeňské vodárny a Pražské vodárny (Želivka) mají provozovat tuto technologii od ledna 2022).
V současné době jsou nabízeny na trhu i nejrůznější dodatečné, poměrně nákladné, předfiltry s AU připojitelné na domácí vodovodní rozvod, které mají za účel odstraňovat výše již vyjmenované zdravotně rizikové látky.

Nikde v celém tomto fóru se DŮRAZNĚ nezmiňuje problematika používání filtrace pomocí AU ve vodním médiu.
Běžné AU (které se v tomto fóru diskutuje) je totiž ve vodním prostředí ideálním substrátem pro osídlení bakteriemi. Takovéto bakteriostaticky neupravené AU v prostředí obsahující bakterie, se dá jako adsorbent používat jen po velice krátkou dobu, řádově dny.
Ve velice krátké době povrch obyčejného bakteriostaticky neupraveného AU v akvarijním filtru (na povrchu) obsadí bakterie, které prakticky znemožní adsorpci a filtr s AU se tak stane prostředím, kde probíhají obvyklé nitrifikační procesy (z čističe se stává bakteriální farma).
Pro dlouhodobé používání AU jako adsorbent ve vodním prostředí se používá AU na povrchu bakteriostaticky upravené, obvykle sloučeninami stříbra (odpuzují bakterie). Takto je například upravené AU u reverzní osmózy a AU u výše uvedených předfiltrů připojitelných na domácí vodovodní rozvod. U zmíněných filtrů s bakteriostaticky upraveným AU je „zaručována“ použitelnost v řádu měsíců od prvního použití (uvědomte si, že filtrují bakteriologicky velice čistou, pitnou vodu, prakticky žádná koliformní bakterie ve 100 ml vody-neplatí pro vodu např. ze studny).
Z výše uvedeného plyne, že dlouhodobé kontinuální a přitom SPOLEHLIVÉ odstraňování organických látek v akvarijní vodě pomocí bakteriostaticky neaktivovaného a i aktivovaného AU v běžném akvarijním filtru je iluzí.
Jako příklad aplikace AU v akvaristice zde náhodně uvádím návod k použití bakteriostaticky ošetřeného AU určeného pro akvaristiku: (nejde o obyčejné AU, které je v tomto fóru doporučováno, ale o řádově lepší AU ošetřené stříbrem, kde je doporučeno měnit AU ve filtru po dvou týdnech) fritzaquatics.com/…
Nelze brát vážně, někde níže, v toto fóru uvedené tvrzení: “… mám vyzkoušeno, že uhlí 1g/l po 30-ti dnech funguje naprosto normálně, po 60-ti už je znám pokles adsorpce“, nebo “… je tak levné, že ho prostě jednou za 30-60 dnů komplet vyměním …“.

Nedělá mi problém logické uvažování a tak jsem v akvaristice došel ke stejným závěrům, které i se zdůvodněním velice srozumitelně vysvětluje pan Horác ve svém článku, na svých internetových stránkách a nebo co tady ve fóru, opakovaně, doporučuje nejen pan Romant.

Proč v běžném akváriu dělat něco složitě NEspolehlivě, NEdokonale a NEkontrolovatelně, když to jinak jde jednoduše a spolehlivě pravidelnou výměnou části akvarijní vody.
(Není třeba připomínat, že vodovodní voda by se neměla napouštět do akvária přímo z vodovodního rozvodu, ale měla by se nechat několik hodin odplynovat a před vlastním napouštěním by se měla, upravit i její teplota na teplotu shodnou s teplotou akvarijní vody.)
V amatérských akvaristických podmínkách, spíše výjimečně, existují jednorázové, krátkodobé situace, kdy je filtrace přes (bakteriostaticky upravené a i neupravené, jde o krátkodobé použití) AU určitým, komplikovaným a NE dokonalým a NEspolehlivým, řešením (např. často uváděné odstranění léčiv a zabarvení z akvarijní vody…).
Nadměrný růst řas v akváriu svědčí o akvaristově nezkušenosti a měla by být odstraněna příčina a ne akvárium problematicky, s těžko prokazatelným úspěchem, léčit pomocí AU.

Na internetu je možné se někdy dostat na texty problematických (léčících se) autorů, rádoby vědců, výzkumníků, vynálezců a laiků se zavádějícím obsahem. Je potřeba používat praktické logické uvažování, texty si ověřit i z jiných pramenů a nenaletět na rady a subjektivní názory výše vyjmenovaných.

Na okraj uvádím jako všeobecnou informaci odkaz na stránky renomovaného výrobce AU:
www.eurocarb.com
www.eurocarb.com/…
Reklama
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 9   23.09.2019 21:39 Muž Prašan [3311]
AU - pomôže vám i pri importovaných rybách.Obsah kyslíku v póroch,adsorbcia ťažkých kovov i bielkovín z vody.Pomôže vám pri preprave rýb.Pomôže vám pri zákaloch,tam kde je žiadúce mať priezračnú nezávadnú vodu.Často pomôže pri menej skúsenom chovateľovi prekonať mnoho chýb ktoré by bez AU mohli mať katastrofálne následky.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   23.09.2019 19:32 Muž zervajs [197] - RostlinyRe: lacewings
stránky autora ;-)
jako.cz
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 8   23.09.2019 19:27 R Muž lacewings [3694] - Živorodky-přírodní formy
-přepsaný obsah zde vloženého odkazu, vše podstatné naleznete tam ;-)
www.smv.cz/… /001680.pdf
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.09.2019 21:24 Muž DavFM [1098] - Corydoras&ApistogrammaRe: MonterMonty
Zatím mi to drží, nemám přesně ty nádoby co jsem dal odkaz, to bylo jen orientační ať ukážu co mám na mysli. No ale nic extra jsem taky nekupoval. Až to praskne, tak dám na tvou radu.
S těma rázama máš pravdu, když zavřu baterii, tak se kuličky ionexu v té nádobě zvíří a pak si zase sednou.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 6   22.09.2019 21:18 Muž MonterMonty [2003] - AmerikaRe: DavFM
Vzhledem k tomu že jsem třikrát tyto polské kartuše různě ,na požadavek invesrora montoval, a třikrát s nimi byl problém s prasklou nádobkou nebo samotnou hlavou kartuše , doporučím Ti spíš ATLAS FILTRI - Italové to maj evidentně lépe zmáknuté , navzdory tomu i oni sami doporučují ,zvláště pokud je ještě kovové potrubí , instalovat za filtr kompenzátor rázových tlaků - kvůli pákovým bateriím ,které tyto rázové "vlny" v potrubí vytvářejí prudkým uzavřením baterie - tato "trojkombinace" v odkazu je za slušnou cenu - výhodou je první proplachovatelná kartuš - slouží k umístění vložky k odfiltrování pevných částic , zbylé dvě se po přikoupení prázdné "patrony" dají nakombinovat čímkoli co zrovna potřebuješ.
Z cca osmi sestav ATLAS FILTRI mnou montovaných za posledních pět let - žádné problémy - instalováno na PPR potrubí rodinných domů s kompenzátory ahoj
www.aquatopshop.cz/…
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.09.2019 21:07 Muž zervajs [197] - RostlinyRe: vaclav
vyčerpání jednoho gramu AU na jeden litr vody není v řádu minut, v řádu minut je adsorpce např. chlóru ( tím se nevyčerpá kapacita AU ale chlór z vody)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.09.2019 21:02 R Muž vaclav [10680] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: zervajs
Tak to jsem pochopil, takže vyčerpání je v řádu minut teď to převést do nějakého konkrétního příkladu. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.09.2019 20:50 Muž DavFM [1098] - Corydoras&ApistogrammaRe: RAP
A to "asi" je něco, co bych nepodceňoval. Já ty nástavce viděl a raději jsem koupil 1l nádobu a používám vložky, které se jednoduše vyměňují a nestojí moc. Linky pouze orientační.
allegro.pl/…
allegro.pl/…
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   22.09.2019 20:46 Muž zervajs [197] - RostlinyRe: vaclav
doba která stačí na adsorpci .
Je to něco málo minut.
V akváriu se nepočítá "tato doba".
Jde o dobu za kterou určitá dávka ( hmotností) vyčerpá svou výměnnou kapacitu.
Každé akva bude mít tuto dobu víceméně jinou ( ačkoli podobnou).
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.09.2019 20:45 Muž DavFM [1098] - Corydoras&ApistogrammaRe: vaclav
Jj, to je přesně to co mám na mysli. Malý filtr napojený na hadici s vodou do akvária by nemusel stačit, kontaktní doba vzhledem k průtoku nebude dostatečná.
Reklama
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.09.2019 20:44 Muž RAP [316] Re: DavFM
Prodávají se nástavce, které namontuješ přímo na potrubí. Tak to asi mají vypočítané.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.09.2019 20:38 R Muž vaclav [10680] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: DavFM
www.smv.cz/… Je v tom tabulka, třeba nám někdo vysvětlí co to je ta kontaktní doba. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   22.09.2019 20:32 Muž DavFM [1098] - Corydoras&ApistogrammaRe: RAP
Já přes uhlí taky ženu vstupní vodu, z jara jsme měli ve vodě dost chloru a už jsem u toho zůstal. Akorát si nejsem jistý jak to je s průtokem kolem uhlí, řekl bych že to potřebuje nějakou menší rychlost průtoku, aby to fungovalo na 100%. To je ale asi řešitelné větším průřezem přes který to půjde...
Edit:no a taky to trochu zvedá pH, což nemusí být úplně žádoucí stav. Já mám za nádobou s uhlím a šňůrkovým filtrem další nádobu s pryskyřicí, která mi stahuje uhličitany, potažmo snižuje pH. Obtokem si pak nareguluju cca 6,2 pH a tohle mi průběžně dotíká do většiny akvárii. Vstupní voda má jinak cca 7,5pH.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.09.2019 20:31 Muž Shimi [66] Re: Shaman
"Viděl jste jeho filtraci?" - Viděl, není na tom nic tajného.
"Víte na jakém principu fungovala?" - Vím a stále funguje, není na tom opět nic tajného.

Ty si používej AU jak uznáš za vhodné, třeba v reaktoru. Já vím, že je to nesmysl, tak ho budu raději používat tak, jak ho používal ten nejlepší z nejlepších.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.09.2019 20:28 Muž Prašan [3311] Re: romant
Netreba ho používať,ale ak sa použije je to podľa mňa výhoda.Ak teda človek vie v akom akváriu ho použil, vie prečo ho použil. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.09.2019 20:24 Muž RAP [316] Re: romant
No, nejen při stahování léčiv. Já silně uvažuji jeho používání při napouštění vody z vodovodu.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.09.2019 20:01 Muž Shimi [66] Re: romant
To, že se akvaristika dá dělat i bez AU přece nikdo nerozporuje! Ale toto vlákno se jmenuje "Aktivní uhlí", tak se tady asi nebudeme bavit o bioakvacitu. Někdy mi fakt připadá, že to někteří záměrně hrotí.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.09.2019 20:00 Muž Shaman [-4] Re: Shimi
Viděl jste jeho filtraci? Neviděl, jen jste o ní slyšel. Víte na jakém principu fungovala? Nevíte rovněž.
Mi se zde bavíme o použití reaktoru, pokud by Vám to uniklo. Tedy o zcela jiné technologii použití. :)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   22.09.2019 19:53 R Muž romant [27568] Re: RAP
To je samozřejmě možný. X-) Já jsem spíše svojí reakcí chtěl otevřít oči oněm zaslepencům, co bezhlavě skáčou na lep zdejším, z mého pohledu bezmyšlenkovitým propagátorům AU. :) Nebo jinak, akvaristika se dala dělat před AU, tak proč by to nešlo i dnes bez AU. ano
Edit: Pomoc při stahování léčiv samozřejmě nespochybňuji.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.09.2019 19:50 Muž Shimi [66] Re: Shaman
"Používat Au k filtraci je potřeba v několika stupnové filtraci, nelze ji užívat jako samostatnou filtrační jednotku." - Tak v tom případě byl Takashi Amano absolutní amatér. Škoda, že již není mezi námi, jistě by tě požádal o radu, jak na to. Bože, co tady se člověk nedočte za "moudra".
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   22.09.2019 19:39 Muž RAP [316] Re: romant
Problémem, i při pravidelné výměně vody, se mohou stát kolísavé hodnoty zdrojové vody, zejména pokud vodárny používají více pramenů.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   22.09.2019 19:35 Muž Shaman [-4] Re: MichalV
Koukám,že jste rovněž ze společenství/sro . smich
Zatím jste se na nic nezeptal, pouze ta Vaše společnost dokázala osobní kritiku, ale o AU ani řádek, krom výstřelu do tmy od ZDRI, který vastně se zde sám doznal, o své neznalosti z používání AU /nebo o tom vodárenští specialisté nemluvili/. Na výstupu je třeba další filtrační složka, která tyto nečistoty uvolněné cirkulačním procesem zachycuje. Používat Au k filtraci je potřeba v několika stupnové filtraci, nelze ji užívat jako samostatnou filtrační jednotku. Smetany taky odpadl, nedokázal odpovědět ,navíc neví ani co používá, podle stále tápajících otázek.Maq Vám to pošle e-mailem.
Kdo bude další. Klidně povedu diskusi na přímo danné otázky. Jinak mě docela baví ta hra na kočku a myš.
Ti co ví se raději nezapojují, chápu, respektuji, občas je ale potřeba ale vyvětrat a vymétst smetí. Kdo se zde zapojuje do diskuse a boduje se navzájem, tak to jsou pouze Maqovci? Myslíte, že neříkám pravdu,projděte si vlákno a kdo dával komu palce. ahoj
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   22.09.2019 19:29 R Muž romant [27568] Re: MichalV
Proto jsem zde již několikrát psal, že když se bude pravidelně měnit voda, nemusí se počítat s jakýmkoliv sorbčním přípravkem. Další nevýhoda je, že když se začne používat AU může se velmi jednoduše stát, že se prostředí v akváriu dostane do větších výkyvů, než při klasické výměně vody. ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.09.2019 19:22 Muž MichalV [264] Re: vaclav
Čiastočne s tebou súhlasím v tom, že vodovodnú vodu nie je potrebné upravovať AU. Ak niekto v akva používa AU, tak je to pre udržanie kvality/nízkeho obsahu organických rozpustných látok.
Mňa by zaujímal efekt v zariasenom akva s hojnou rybou osádkou, ak sa pridá AU. O to isté sa akvarista usiluje pri výmene vody - nariediť ORL (tzv. vyvetrať).
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 5   22.09.2019 18:50 R Muž vaclav [10680] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: Smetany
Nechme toho to samé bych mohl napsat i o druhé straně.
Trochu jsem pátral a přečetl pár článků a je pravda že pro úpravu vody je doporučeno AU z uhlí ale to je pro surovou vodu, pro tu pitnou už můžou být i jiné možnosti. Je také důležité pro jaký typ akvária se AU používá.
Každý substrát který nasypu do filtru se po čase osídlí nějakým společenstvím bakterií takže to platí i u AU a nemusí jít zrovna o ty nitrifikační. Mockrát už jsem četl že už při pH 6,5 jich v akváriu už moc není ale protože filtry fungují bude to asi trochu jinak. Mám v akváriu spoustu rostlin a i nějakou tu rybku a nevím kolik dní mě filtr nešel (max 7 dní) a ryby to málem odskákaly. Od vás jsem se zatím dozvěděl že AU nějak funguje ale že někdo nemá řasy neznamená to že to je jeho zásluha protože spousta lidí je nemá má i bez něho.
www.smv.cz/… :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.09.2019 15:15 Muž ZDRI [806]
Trolla komentovat více nebudu, jen vřele nedoporučuji používat AU v nějakém "reaktoru", ve kterém dochází k jeho víření/pohybu a kontaktu zrn AU mezi sebou. AU je relativně měkké, pro pohybu zrn se uvolňuje jemný uhelný prach a kalí vodu, usazuje se ve filtru, na rostlinách i na sklech (prakticky vyzkoušeno). Ale pokud se nepohybuje, nevadí mu ani silný průtok nebo zkrápění nad vodou (také vyzkoušeno).
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.09.2019 13:22 Muž Shaman [-4] Re: Smetany
Jeden parametr u AU, to neznám. Je to vždy několik, podle druhu použití a filtrace.Za běžný typ akvária lze považovat klasický set s filtrací,doplněn klasikou dna a rostlin :-)
Žádná předchozí stránka
Přejít na další

[1] ...... 9

Zpět na obsah sekce Voda, přípravky na úpravu a testy Přidat příspěvek • Zobrazeno 4368x

Máte připomínku nebo nápad? Napište nám vzkaz do redakce nebo s námi diskutujte.
© RYBICKY.NET - http://rybicky.net/forum/2135-aktivni-uhli