Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

Aktivní uhlí

NápovědaFórum » Voda, přípravky na úpravu a testy  

Žádná předchozí stránka 1 Přejít na další stránku   1  
Aktivní uhlí
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.07.2017 21:29 R Muž @ romant [24880] Re: Maq
Já jsem sedlák, pracuju s tím co mám k dispozici, nejsem chemik. ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.07.2017 21:04 Muž @ Maq [1684] Re: romant
No, to víš, já chci každou srandu vyzkoušet. Ale až jestli budu někdy zvyšovat alkalitu, nepoužiju sodu, to už vím určitě.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   13.07.2017 20:30 popel Re: Maq
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.07.2017 20:13 R Muž @ romant [24880] Re: Maq
Tak při nulový alkalitě bych se nedivil i větším skokům, nehrál bych si s tím a alkalitu zvednul sodou na min. hodnotu 4 a řešil to až poté.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.07.2017 20:03 Muž @ Maq [1684] Re: romant
Dusíku stejně dávám každé ráno jenom "do večera". Ekvivalent 2 mg NO3/l.
Alkalita? 0.5°dKH. Přesněji řečeno, první kapka změní modrou na růžovou. Takže by možná stačila i "půlkapka"...
Vím co mi řekneš o alkalitě. Ale já to tak chci mj. kvůli cichlidkám. Jenže na velmi měkkou vodu nejsem zvyklý, takže každou chvíli zírám, jak mi lítá pH. Nečekal jsem, že mi s tím tak zatočí zrovna aktivní uhlí. A není mi jasné, proč. :-O
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.07.2017 17:40 R Muž @ romant [24880] Re: Maq
Co se stalo s dusíkem, je pohlcen a co ta "neslušná" alkalita, motá se to kolem 4?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.07.2017 11:05 Muž @ Maq [1684]
Dal jsem předevčírem do filtru aktivní uhlí, a pH mi vyskočilo z 6.3 na 7.3. Nikdy dřív se mi to nestalo, jenže to jsem měl slušnou alkalitu, kterou teď nemám.
Překvapilo mě to. Umíte to někdo vysvětlit?

Starší reakce

Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.12.2016 09:34 Muž @ Yirka [7125] Re: stile
Ještě dodám, že náplně (až na to uhlí) se nevyměňují, ale čistí-proplachují a dávají zpět. a i to až po výrazném poklesu průtoku. U dobrých vnějších filtrů obvykle tak dvakrát do roka.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.12.2016 08:47 Žena @ Wendy2 [395] - Tak nějak od všeho trochu :)Re: stile
uhlí se používá na odbourání např. léčiv apod., dlouhodobě se nepoužívá, schovej si ho pro strýčka příhodu a místo toho dej do filtru třeba Siporax
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.12.2016 08:43 Muž @ stile [0] – Aktivní uhlí
Pokud už zde podobný dotaz je, tak se předem omlouvám. Jsem začátečník a u akvária mám vnější filtr Diversa 1000. Jsou v něm tři složky - aktivní uhlí, keramické kroužky a molitan.... filtr chci poprvé vyčistit, včera jsem tedy kupoval náhradní náplně pro případné doplnění (kroužky a uhlí). V akvaristice mi řekli, že aktivní uhlí se vyhazuje asi po 14 dnech, po delší době může i škodit, což jsem vůbec nevěděl - mám ho tam už několik měsíců.

To mne přivádí k otázce, je nutné uhlí ve filtru vůbec mít? Pokud ne, co je vhodné dát místo něj? Děkuji za případnou odpověď.
Reklama

Starší reakce

Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.03.2015 22:59 RBSC Re: Horác
(spekulace) Pakliže nelije nikdo do akvárka dešťovku ze "špatných míst", tak budou NOx a jejich produkty zanedbatelné (nevím jak v akváriu ovlivňují rovnováhy - denitrifikaci, nitr.,..., každopádně se budou spolupromítat - společně s dalšími chemikáliemi - do kondice tvorů, ale vzhledem k tomu, že jedy, i horší, jsou všude, tak bych na to kašlal - ekonomika x efekt užitečnosti).
Tak či tak, bylo uvedeno jen jako příklad jak se interakcemi látky mohou ovlivňovat.

V tom odkazu to je sorpční(sorpčně-desorpční) rovnováha s příslušnými křivkami(nás zajímá především izobara).
K desorpci podle modelů fyzikální adsorpce dochází neustále, musí se nějak dodat energie. Stejně tak k sorpci, která je však spontánní(vychýlení rovnováhy, pro danou látku schopnou zachycení jinou látkou). Těchto jevů se využívá ve spoustě separačních metod, nebo například u některých klimatizací, rostliny(některé) by si bez desorpce neškrtly, mikroorganismy taky, atd.
Například v teplých obdobích(léto) může desorpce z půd(pro některé látky lepší sorbent než aktivní uhlí - a to je akt.uhlí skvělý sorbent) způsobit znatelné problémy, v závislosti na jedu. Případně uvolnění toxinů absorbovaných tukovými tkáněmi při změně pH.
www.vutbr.cz/…
is.muni.cz/…
is.muni.cz/…
is.muni.cz/…

V akvárku (obzvlášť když akvarijní voda nebyla původně nějaká žumpa) bych se následného uvolnění spíš nebál, kor když v nekatastrofickém scénaři dojde k extrémně malému uvolnění.

(Podmínky pro "katastrofický" scénař(střílím od boku, uvolnění tak 20% ads.látek - běžně se naváže an ads. tak maximálně půlka při velké afinitě, zbylá "plave/sedí" v akváriu = rovnováha pro danou látku-adsorbát) neznám, závisí na tom jaká látka na čem je jak navázána, rozdílu teplot, tlaků, koncentrace, UV záření, přítomnosti surfaktantů, kovů(nižší potřebná energie) a dalších látek(vytěsnění), pH, Eh, adheze bakterií(enzymy, pH)... prostě všeho, co snižuje potřebnou energii, nebo ji dodává k uvolnění. Ale tipuji, že k tomu dojde jen při extrémně špatné údržbě (nebo možná užití hum.látek současně s UV, případně dolití něčeho jiného). Nejextrémnější případ je regenerace uhlí(ani tak se již neuvolní všechno, a v akváriu je nemožná). Moje schopnosti, znalosti, vůle ani čas nejsou dostatečné (obzvlášť, když se za průlomy v termodyn.rovnováhách dávají Nobelovky, např.Prigogine - ten by nám to, kdyby žil, snad trochu vyjasnil).)

Ad Amano) Je si někdo skutečně jistý, že používá akt.uhlí pro odstranění N-látek?

Četl jsem článek, který údajně napsal on, a o nich tam nebylo ani slovo. (spekulace)Spíše z důvodů, co jsem napsal tady níže (pro odstranění nežádoucích látek z rozkladů - fenoly, hormony, endokrinní disruptory, atd.), které mohou brzdit rozvoj kolonií, případně uchycení rostlin. Ale podle mne je to spíš japonský perfekcionismus, který se vzhledem k efektu nevyplatí, kor když tam údajně lije čistou vodu.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.03.2015 15:47 Muž @ Horác [3490] Re: RBC
Děkuju. Ad (například) ten oxid dusičitý ... má (pro nás)(akvaristy) smysl řešit řádově mikrogramy na metr krychlový? Nebo myslíš, že je ho v akvárku víc, než v ovzduší? A něco přímo o té desorpci? Nebo to tam je a já jsem akorát slepej jak patrona? (prošel jsem to několikrát :o) ...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   07.03.2015 14:02 RBC Re: Horác
Horác napsal: A máš nějakou představu, o jakém množství dusíku se bavíme? Já tedy přesná čísla neznám, ale dost pochybuju, že se jedná o tak významné množství, aby případná adsorpce těchto plynů nějak významně ovlivnila celkové množství N-látek v akváriu ... Nebyly by nějaké odkazy?
Mám(taky jsem nepsal, že to musí být významné množství), jen mi přišlo, že je kategoricky odmítáno, že by za určitých okolností nemohlo docházet k větší sorpci. Bavíme-li se o nijak dále neupraveném aktivovaném uhlí, tak bude sorpce samotného uhlí u většiny výrobců zanedbatelná, maximálně asi do deseti procent(konkrétní čísla neznám) pro dané látky s malou afinitou. Vtip je v tom, že bude-li navázán na uhlí DOC, účinek se může razantně zvýšit.

is.muni.cz/…
www.ksklimaservice.cz/…
- lepší by byly odkazy přímo na vodní prostředí, vím

Otázka pro všechny: Používá se jistě jen neimpregnované akt.uhlí? (A impregnované mají jen někteří profesionálové?)

...na základě toho, co jsem si o desorpci dohledal, vyhledal a nastudoval) patřím k lidem, kteří desorpci v akváriu zpochybňují resp. popírají ... a ty teď přijdeš s tímhle :o))) ... Opět: neměl bys nějaké odkazy? Přemýšlím, jestli mám ten svůj článek o aktivním uhlí opravit nebo rovnou smazat :o) ... a omluvit se všem, kteří ho kdy četli :o) ...
No jejda. Žádné omluvy!(jestli můžu doporučit)...máš to sice zjednodušené ale de facto správně. K uvolnění může(ale většinou nedojde, obdobně jako u huminových látek) za specifických podmínek(které mohou nastat i v akváriu, změna pH, teploty, redox,...), ale většinou nenastanou. Co si tak pamatuji, je tuším podstatné, aby kapacita adsorbentu byla víceméně vyčerpána a adsorbáty navázány ve více vrstvách fyzikálně...pak když nastane vhodný podnět (změna teploty, pH, a kdovíco ještě) může dojít k uvolnění části adsorbátů, jelikož se může v daném případě jednat o dynamickou rovnováha (a opět otázka na množství...což by byla opět jen spekulace).
Jinak, Tvé stránky jsem četl, a dle mne jsou víc než užitečné.

www.pivokonsky.wz.cz/…
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.03.2015 13:59 Muž @ Sid [5808] - RostlinyRe: Horác
...RBSC napsal: Fyzikální sorpce můžou být i trochu zrádné, a to i v akváriu, ale příliš často snad ne - např.zvýšením teploty z pětadvaceti stupňů na třicet stupňů se může část navázaných látek uvolnit - jestli to množství bude škodlivé je spekulativní.

No potěš koště ... já (na základě toho, co jsem si o desorpci dohledal, vyhledal a nastudoval) patřím k lidem, kteří desorpci v akváriu zpochybňují resp. popírají ... a ty teď přijdeš s tímhle :o))) ... Opět: neměl bys nějaké odkazy? Přemýšlím, jestli mám ten svůj článek o aktivním uhlí opravit nebo rovnou smazat :o) ... a omluvit se všem, kteří ho kdy četli :o) ...

Patřím k těm, co v minulosti jako pes po špeku skočili po těch, co prohlašovali cosi o riziku uvolňování dříve adsorbovaných látek. Teď jsem tiše, jako pěna, protože to, co píše RBSC, se dá skutečně dohledat...
(Odkazy, bohužel, nepřipojím, protože zdroje jsem si nepoznamenal. :-O)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 9   07.03.2015 09:40 Muž @ Horác [3490] Re: RBSC
RBSC napsal: Ale i "obyčejné" aktivní uhlí principiálně "zvládne" alespoň částečně vázat i některé dusíkaté látky... jelikož ve vodním prostředí se vyskytují i ve formě reaktivních plynů. A máš nějakou představu, o jakém množství dusíku se bavíme? Já tedy přesná čísla neznám, ale dost pochybuju, že se jedná o tak významné množství, aby případná adsorpce těchto plynů nějak významně ovlivnila celkové množství N-látek v akváriu ... Nebyly by nějaké odkazy?

RBSC napsal: Fyzikální sorpce můžou být i trochu zrádné, a to i v akváriu, ale příliš často snad ne - např.zvýšením teploty z pětadvaceti stupňů na třicet stupňů se může část navázaných látek uvolnit - jestli to množství bude škodlivé je spekulativní.No potěš koště ... já (na základě toho, co jsem si o desorpci dohledal, vyhledal a nastudoval) patřím k lidem, kteří desorpci v akváriu zpochybňují resp. popírají ... a ty teď přijdeš s tímhle :o))) ... Opět: neměl bys nějaké odkazy? Přemýšlím, jestli mám ten svůj článek o aktivním uhlí opravit nebo rovnou smazat :o) ... a omluvit se všem, kteří ho kdy četli :o) ...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   07.03.2015 09:31 Muž @ KarlosS [1214] - labyrintky, halančíci, krevetky, rostlinyRe: cezarmilan
to není reklama, to jsou zkušenosti.
Já ale nemluvím o uhlí, které absorbuje N látky, to je v záběhu naopak nežádoucí.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   06.03.2015 23:59 RBSC - labyrintky, halančíci, krevetky, rostlinyRe: Horác
Horác napsal: ... i to Amanovo uhlí je prý nějaké speciální ("extra silné" nebo co)(prý váže i N-látky - pravděpodobně je obohacené o nějaký spec. adsorbent)...
Pravděpodobně(asi) impregnované aktivní uhlí.

Druhů aktivního uhlí je snad více než jejich výrobců(a to včetně těch pro akvarijní použití, co jsem tak četl)... tudíž se nehodlám pouštět do diskuze, který typ aktivního uhlí se používá v akvaristice nejvíce.
Ale i "obyčejné" aktivní uhlí principiálně "zvládne" alespoň částečně vázat i některé dusíkaté látky... jelikož ve vodním prostředí se vyskytují i ve formě reaktivních plynů. Těch mechanismů tam je více: chemisorpce, fyzikální sorpce, vícevrstevné sorpce(kdy je na aktivním uhlí dejme tomu například těkavá organická látka, na kterou se pak váží další látky).
Fyzikální sorpce můžou být i trochu zrádné, a to i v akváriu, ale příliš často snad ne - např.zvýšením teploty z pětadvaceti stupňů na třicet stupňů se může část navázaných látek uvolnit - jestli to množství bude škodlivé je spekulativní. Proto pro jistotu doporučuji zjistit u výrobce vlastnosti ads.(afinitu k látkám, ads.kapacitu, max.doporučenou dobu použití). Aktivní uhlí, zeolity, a další adsorbenty nikdy nevychytají všechno naráz, proto se mění, a tedy si myslím, že snažší je už měnit vodu samotnou. Osobně jsem pro delší dobu záběhu bez použití adsorbentů, avšak s jejich použitím v rukou profesionála, který ví které aktivní uhlí s jakými vlastnostmi používá lze dát rybky do akvária snad i dříve, a to je podle mne jejich hlavní výhoda při záběhu - začátečníkům nedoporučuji, ale berte to čistě jen jako spekulaci akvaristického začátečníka.

Původně jsem nechtěl ani příliš reagovat.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.03.2015 21:49 Muž @ cezarmilan [557] - RostlinyRe: Horác
Nič viac, nič menej som nenapísal, len to čo som v nevedomosti o ňom oľutoval. Uhlie nikdy viac! upsss, dobré je i do sadby, výsevu, do vázy a používa sa i pri zriaďovaní modelov pre wabi-kusa
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   06.03.2015 21:45 Muž @ Horác [3490] Re: cezarmilan
cezarmilan napsal: Typickou vlastnosťou uhlia je nielen absorbcia, ale i následné uvoľňovanie látok pri nasýtení do vody.
Princip adsorpce i desorpce si ještě trochu pamatuju z fyzikální chemie ... ale o akvárku (teplota cca 25 st. Celsia, normální tlak) tam určitě nic nepsali. Připadám si jako "Don Chichot" ... I když tě přesvědčím nebo tě přiměju si to nastudovat ... stejně se za týden, za měsíc najde další, kdo to zase vytáhne ... www.youtube.com/…
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   06.03.2015 21:30 Muž @ Designer [5618] - CichlidyRe: cezarmilan
Pri zabehu nemenim vodu vubec, necham tam neco vyhnit a prvni vymena vody prichazi po mesici. Jen at se to zhoupne, nic ziveho mimo rostlin tam nema co delat, at maji bakterie z ceho zit. Nac jim budu zneprijemnovat zivot tim, ze jim seberu cast vyzivy vymenou vody, kdyz z te vodovodni nemaji co brat.
Reklama
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.03.2015 21:24 Muž @ cezarmilan [557] - RostlinyRe: KarlosS
Neber to v zlom, ale dokonale si podľahol reklame. Nehovoriac o T. Amanovi, ktorý je okrem iného platený za reklamu na výrobky a medzi nimi je i aktívne uhlie.
Čo sa týka molitanu, tak dodnes sú bublifuky dôkazom o tomto materiále napr. v chovniach a plôdik je sakra citlivý na zmeny.
Je jasné, že by som použil aktívne uhlie pri zábehu, ale len v tom prípade, že nepoznám zdroj vody, ktorú používam. V naších bytových, či domových podmienkách je to ale úplne zbytočné. Typickou vlastnosťou uhlia je nielen absorbcia, ale i následné uvoľňovanie látok pri nasýtení do vody. Hovorím z praxe, som zastáncom zábehu bez aktívneho uhlia s častejšou výmenou 1/3 vody. V rastlinných akváriach používam vo filtroch i toto a ver mi funguje to ;-)
www.drevonax.sk/…
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   06.03.2015 18:40 R Muž @ romant [24880] Re: Heimdall
Jj, tak to myslím a motám to všechno dohromady. :) Prostě není žrádlo. ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 7   06.03.2015 18:35 Muž @ Horác [3490] Re: KarlosS
KarlosS napsal: Jen namátkou: cituji z pojednání Vl. Trčky ... Filtr je kapitola sama o sobe. Co se tyka naplne tak vam velmi pomuze aktivni uhli v prvnim mesici. Zdroj: www.facebook.com/…
Jenže zakládání akva podle Amana (spešl substráty atd.) je trochu o něčem jiném, než co má většina lidí doma ... i to Amanovo uhlí je prý nějaké speciální ("extra silné" nebo co)(prý váže i N-látky - pravděpodobně je obohacené o nějaký spec. adsorbent)(s někým jsem tu o tom už diskutoval, ale nechce se mi to hledat) ...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   06.03.2015 18:31 R Muž @ Silent [5888] Re: KarlosS
Já dosahuji prakticky téhož ovšem bez používání uhlí při zabíhání nádrží. Jak jsem již psal rovnou používám biokeramiku s cca měsíční dobou záběhu nádrže než začnu s nasazováním ryb. Ale pravda. Jsme tak trochu mimo hlavní téma.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.03.2015 18:28 Muž @ KarlosS [1214] - labyrintky, halančíci, krevetky, rostlinyRe: Heimdall
ne v takové míře aby to bylo důležité. Při záběhu mých nádrží s aktivním uhlím mám standartní nitrifikační křivku, záleží však samozřejmě na jiných, důležitějších okolnostech. Ale jak říká romant, každý máme jiné zkušenosti, asi by jsme to měly nechat, ztrácejí se tu teď důležité dotazy
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 7   06.03.2015 18:22 R Muž @ Silent [5888] Re: romant
Já si myslím, že uhlí ani tak neváže N-látky jako spíše ten prvotní problém a to bílkoviny. Pak se amoniak a potažmo dusitany nemají z čeho udělat. Tedy za předpokladu, že je uhlí ve filtru ve velkém množství a jedná se o uhlí prvotřídní kvality.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.03.2015 18:21 Muž @ KarlosS [1214] - labyrintky, halančíci, krevetky, rostlinyRe: Designer
Jen namátkou:
cituji z pojednání Vl. Trčky
... Filtr je kapitola sama o sobe. Co se tyka naplne tak vam velmi pomuze aktivni uhli v prvnim mesici. Ideal je 60 procent filtru aktivni uhli a zbytek filtracni material (kulicky, valecky, kaminky). Po mesici uhli vyndat a nahradit filtracnim materialem. Zapomente na molitan, vatu apod...

tento člověk je vysoce zkušený akvarista, reprezentuje ve světě a jeho nespočetné fungující nádrže jsou toho důkazem.

Zdroj:
www.facebook.com/…
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.03.2015 18:01 Muž @ Designer [5618] - CichlidyRe: KarlosS
Melo, pac protiargumenty prece nebudu tajit, kdyz o nich vim. Nechci to nikomu delat lehci, dulezite je, k cemu se doberem, i kdyby mne to melo sestrelit, ze to chapu spatne ;-) .
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   06.03.2015 17:58 R Muž @ romant [24880] Re: KarlosS
Já tedy vycházím t z toho co vidím v různých nádržích a mnou uvedený nedávný příklad o tom, že to uhlí umí, tedy s těma N látkama, mě prozatím o jeho schonostech v tomto směru utvrzuje. Pokud se zapojí někdo další, kdo mě z omylu vyvede, budu poučen. :)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.03.2015 17:58 Muž @ KarlosS [1214] - labyrintky, halančíci, krevetky, rostlinyRe: Designer
to asi nemělo být pro mne, ale pro romanta, ne?
Já s tímto plně souhlasím.
Reklama
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.03.2015 17:56 Muž @ Designer [5618] - CichlidyRe: KarlosS
Kdyz se nezucastnil debaty Horac, pujcime si aspon jeho bibli:
www.horacovoakvarium.cz/…
cituji:"Nehodí se k odstraňování dusičnanů a snižování tvrdosti vody."
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.03.2015 17:46 Muž @ KarlosS [1214] - labyrintky, halančíci, krevetky, rostlinyRe: Designer
pokud by aktivní uhlí "stahovalo" N látky, uznám to. Nejsem sice aquascaper, ale tam je to standardní způsob i když vím, že jsou tam odlišné okolnosti. Zatím jste mě nepřesvědčili a stojím si za tím.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.03.2015 17:37 Muž @ KarlosS [1214] - labyrintky, halančíci, krevetky, rostlinyRe: Designer
dobrá, dycky se něco najde ... :-), ale podstata je jinde.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.03.2015 17:33 Muž @ Designer [5618] - CichlidyRe: KarlosS
Ty pory v aktivnim uhli jsou radove v nanometrech, desitkach nanometru, Nitrosomonas ma delku 0.6-4 mikrometry. Muzes mi prosim rict, jak ji tam narves? Mas obrovskou plochu v porznim materialu, kam se ty bakterie nevejdou, jinymi slovy, zustal Ti vnejsi povrch, a to muzu klidne pouzit kremicity pisek ;-) .
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.03.2015 17:26 Muž @ KarlosS [1214] - labyrintky, halančíci, krevetky, rostlinyRe: Designer
no to je mi právě taky divný.
Dobře, cheláty minus, ale pokud si mám vzpomenout tak především chlor, jedovaté látky, těžké kovy, pachy, organická rozpouštědla, mastnotu, a navíc to není ani špatný matroš pro bakterie (po tom týdnu, co u nás sehnatelné uhlí vydrží).
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.03.2015 17:18 Muž @ Designer [5618] - CichlidyRe: romant
Nemyslim si, ze by aktivni uhli nejak pomahalo k odstraneni "N látek" z vody ;-) .
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.03.2015 17:17 Muž @ Designer [5618] - CichlidyRe: KarlosS
Nejvetsi problem bych videl v odstraneni mikroprvku, snazis se rozjet rostliny, ale chelaty si posbiras aktivnim uhlim.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.03.2015 17:12 R Muž @ romant [24880] Re: Heimdall
Tak já jednu "výhodu" znám a tou je stahování N látek, což právě při záběhu jak nádrže, tak filtru považuju za cestu špatným směrem. Není to tak dávkio co jsem byl povolán k řešení jednoho akvária kde bylo při zabíhání použito aktivní uhlí. Hodnoty vody po 14 dnech jak z reklamního letáčku a druhej den po přidání ryb, většina šikovných bříškem u hladiny, tak asi tak, jak jsem odpovídal kolegovi, chce to vědět co dělám. ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.03.2015 17:06 R Muž @ Silent [5888] Re: KarlosS
A mně by zajímali tak významné výhody a účinky používání aktivního uhlí při zabíhání nádrže či filtru.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.03.2015 17:03 R Muž @ romant [24880] Re: KarlosS
No, počkej, ty radíš používat při záběhu a teď se mě ptáš na úskalí? :)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.03.2015 16:56 Muž @ KarlosS [1214] - labyrintky, halančíci, krevetky, rostlinyRe: romant
jaké jsou úskalí či meze při použití aktivního uhlí při záběhu?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.03.2015 16:37 R Muž @ Silent [5888] Re: KarlosS
No holt dva lidé a dva různé názory. V tomhle nejspíše společnou řeč nenajdeme a každý budeme doporučovat to s čím má nejlepší zkušenost. Proti používání uhlí ve filtračním systému nic nemám, ovšem trvám na tom, že má své specifické určení. Nicméně tvůj názor na nutnosti používání při zabíhání nádrže nehodlám nijak vyvracet a nechám na každém ať se rozhodne pro to co mu vyhovuje, případně ať se také vyjádří další diskutéři.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.03.2015 16:35 R Muž @ romant [24880] Re: KarlosS
Ta prospěšnost má svý meze a je třeba na ně případný realizátory upozornit. :) Tohle když se udělá, bude dělat, tak s tím nemám problém, jinak se dotazy oněch realizátorů posléze přesouvají do vláken, úhyn, nemoci, problém. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.03.2015 16:29 Muž @ KarlosS [1214] - labyrintky, halančíci, krevetky, rostlinyRe: Heimdall
neuvádím to jako dogma, bylo to pro příklad. Ale prostě budu trvat na tom, že uhlí je v záběhu akvária prospěšné. Zároveň doproručuji si zásobu uhlí ihned pořídit pro tebou již zmiňované případy ...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 5   06.03.2015 16:17 R Muž @ Silent [5888] Re: KarlosS
Moje a nejenom moje zkušenost je naprosto odlišná. A ještě bych podotkl, že styl Amanovy akvaristiky se od běžných chovatelů diametrálně liší.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.03.2015 16:11 Muž @ KarlosS [1214] - labyrintky, halančíci, krevetky, rostlinyRe: Škroby
a to je právě chyba, která se nebezpečně šíří ... ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   06.03.2015 16:10 Muž @ KarlosS [1214] - labyrintky, halančíci, krevetky, rostlinyRe: Heimdall
ne, nejlepší je si koupit uhlí do foroty a mít ho právě připravený pro tyhle případy. Ale pro záběh akvária rozhodně uhlí doporučuji. Například Amano (používá lepší, které vydrží až 14 dní) ho na záběh používá z poloviny objemu filtru a dokonce tvrdí, že biomolitan už do zaběhlého filtru nepatří a poté používá postupně do plného objemu ADA Rio. Což by se dalo říci, že je podobné Substrate pro od Eheimu.
Já si záběh akvária bez uhlí už nedovedu představit.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 18   06.03.2015 11:29 R Muž @ Silent [5888] Re: KarlosS
Je daleko účelnější si uhlí schovat na dobu kdy ho nedej bože bude více potřeba než při rozbíhání nového filtru jako jsou možné otravy, předávkování některých přípravků (rašelinné výluhy) nebo po léčbě pro odstranění zbytků léčiva. Pro záběh nového filtru a pro jeho běžný chod a konec konců i pro kvalitní prostředí v nádrži je mnohem lepší použít kvalitní biomédia.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   06.03.2015 11:00 Muž @ Škroby [1] Re: KarlosS
já nevím,nemám s tím zkušenosti,zatím jedu jen přes klasický vnitřní filtr,ale co jsem tak četl,tak skoro všude se píše,že ho tam skoro nikdo nedává,rád si nechám poradit
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.03.2015 10:25 Muž @ KarlosS [1214] - labyrintky, halančíci, krevetky, rostlinyRe: Škroby
já nevím, proč chcete všichni hned nahrazovat aktivní uhlí? Má tam své opodstatnění a dotyčný ten filtr třeba bude zabíhat spolu s novým akva. Nehledě, že po vyčerpání to není zrovna nejhorší materiál pro osídlení ...
Žádná předchozí stránka
Přejít na další

[1] ...... 5

Zpět na obsah sekce Voda, přípravky na úpravu a testy Přidat příspěvek • Zobrazeno 4115x

Máte připomínku nebo nápad? Napište nám vzkaz do redakce nebo s námi diskutujte.
© RYBICKY.NET - http://rybicky.net/forum/2135-aktivni-uhli