Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

Aktivní uhlí

 

NápovědaFórum » Voda, přípravky na úpravu a testy  

Přejít na předchozí stránku 9 Přejít na další stránku   1  
Aktivní uhlí
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.09.2007 22:05 Muž filipsi [1295] Re: Hajná
Tezko specifikovat, zalezi na tom, co to uhli v akva vsechno chyta a kolik ho je. Normalne bych tipoval velky pokles po par dnech, v radu tydnu prakticky neucinnost.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.09.2007 21:56 Hajná Re: filipsi
Filipsi tu píše - po krátké době je z aktivního uhlí neaktivní. Ráda bych věděla po jak krátké době a jak se pozná, že už je neúčinné.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.09.2007 21:24 Muž Horác [3942] Re: memeo
Už jsem to psal v jiném vlákně, ale klidně to zopakuju:

... "Rozhodně neplatí, že po vyčerpání adsorpční kapacity uhlí dochází k samovolnému uvolnění naadsorbovaných látek (!) K desorpci, tj. k narušení van der Waalsových sil (na kterých je adsorpce založena) se používá horká pára (110-200 st. Celsia), k reaktivaci dokonce 600 st. Celsia. V domácích podmínkách se používá vyvaření, koupel v HCl a vykvašení org. zbytků." ...

Komu to nestačí, nechť si nastuduje nějakou kvalitní učebnici fyzikální chemie ... X-)

ááá ... pozdě :)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.09.2007 21:22 Sidonius Re: memeo
V žádném případě se z aktivního uhlí nemohou samovolně uvolňovat ( :-) ) dříve adsorbované látky. K tomu je potřeba desorpce.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.09.2007 20:15 Muž memeo [15] Re: Horác
Já si myslím,že když přestane likvidovat škodliviny a nechá se tam dlouho,tak je nebezpečí,že škodlivé látky potom místo aby je zachytávalo,tak je pouští zpátky do akva.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.09.2007 22:57 Muž filipsi [1295] Re: Martin
.. a jen doplnim, ze mit ho tam dlouhodobe je take na nic, po kratke dobe je z aktivniho neaktivni :)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.09.2007 22:54 Muž Horác [3942] Re: Martin
Ne ... po vyčerpání adsorpční kapacity už uhlí z vody nic neodnímá, ale taky neuvolňuje. Co se na něm jednou zachytí, je poměrně pevně vázáno a jen tak to nepustí (k reaktivaci se používá dost vysokých teplot).
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.09.2007 22:53 Martin – Dlouhodobé používaní aktivního uhlí
Ahojky všichni mám prosbu dlouhodobě jsem měl ve filtru aktivní uhlí, může to mít špatný vliv na vodu v akvu až takovou, že by to mohlo vyvolat plisňová či bakteriální onemocnění. Dík moc za odpodvěď

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   30.05.2007 17:39 eman Re: Sidonius
Peníze právě chci ušetřit a tak jsem si myslel, že když koupím pytel dřevěnýho uhlí, tak mi to dělá stejný efekt za zlomek peněz....
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   30.05.2007 17:07 Sidonius Re: eman
Nenechte si tahat peníze z kapsy! :-)
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   30.05.2007 14:00 eman Re: Horác
Děkuju za infa, představa byla taková, že u raků mám vnitřní 3 komorový filtr, a chtěl jsem vždy 1x za týden tam přehodit z vedlejšího aq od rybiček pumpu a nechat ji 24 hod. běžet a pak zase vrátit rybičkám. Ty mají úplně stejný filtr, který je tedy, jak sem si myslel konstruovaný právě na to uhlí,takže je to mě překvapení, že se uhlí nemá používat natrvalo. Chěl jsem ho vždy po 3 týdnech měnit - tak jak píšou v návodu na krabičce a proto jsem chtěl tu cenu. Tak teď nevim... -
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   30.05.2007 09:04 langosh Re: jura23
Přečtěte si tady americkecichlidy.akva.cz/…
Roman X-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   30.05.2007 07:22 Muž Jura23 [6] Re: miro03
Ahoj. Opravdu se musí aktivní uhlí z filtru po 24hodinách odstranit??? coze Já jsem totiž kdesi četl, že po 7-10 dnech..... hmm
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   30.05.2007 00:40 Muž Horác [3942] Re: miro03
Souhlasím s Mirem v tom, že aktivní uhlí se používá jen nárazově, nikoliv dlouhodobě. Nejčastěji právě při likvidaci zbytků léčiv či k odstranění těžkých kovů. S tím uvolňováním naadsorbovaných látek to je trochu složitější. Rozhodně neplatí, že po vyčerpání adsorpční kapacity uhlí dochází k samovolnému uvolnění naadsorbovaných látek (!) K desorpci, tj. k narušení Van der Waalsových sil (na kterých je adsorpce založena) se používá horká pára (110-200 st. Celsia), k reaktivaci dokonce 600 st. Celsia. V domácích podmínkách se používá vyvaření, koupel v HCl a vykvašení org. zbytků. Btw. dřevěným uhlím ho určitě nahradit nelze. Podobné vlastnosti má např. silikagel, ale ten je ještě dražší. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   30.05.2007 00:17 miro03 Re: eman
aktívne uhlie sa dáva ked chceš s vody odstranit odpadové látky,alebo ked si liečil ryby no po 24 hodinách ho musíš s akvária ostranit lebo to má opačný efekt respekt. kvalita vody je ešte horšia ako keby si tam aktívne uhlie nedával. ahoj
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.05.2007 23:35 eman – aktivní uhlí
Ahoj všem. Jsem laik, který zdědil akvárium a chtěl bych měnit aktiví uhlí třeba jednou za měsíc, nebo i častěji, ale cena cca 150 Kč za krabičku se mi zdá moc. Dá se to aktivní uhlí nahradit třeba dřevěným uhlím? Nebo prostě něčím co se dá sehnat výrazně levněji? Díky za odpověď

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.04.2007 22:22 Sidonius Re: Roman
Ano, literatura uvádí, že katexy (na rozdíl od anexů) se regenerují pomocí kuchyňské soli (nebo HCl), ale - jsou to iontoměniče, takže pracují na zcela jiném principu než aktivní uhlí...
Z toho pro mne vyplývá, že sůl k uvolnění dříve adsorbovaných látek z aktivního uhlí nestačí... :-)
(Přeci jen jsou popsány jiné postupy desorpce... ;-) )

BTW - stále je řeč o desorpci = procesu uvolnění (části) adsorbovaných látek.
K úplné regeneraci aktivního uhlí slouží tzv. reaktivace = spalování škodlivin parou při teplotě vyšší než 600°C ve speciálních pecích. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.04.2007 20:03 Jirka Re: Roman
Ne vykoupáním,ale vyvařením se aktivuje uhlí.Dělá se to několikrát zasebou čili vyvařit slít vodu a ještě min.jednou
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.04.2007 15:54 Muž Roman [100] - CichlidyRe: Sid & Langosh
Zdravím pánové.Uhlí co jsem kdysi vyčetl ze starších ročníků AT by se mělo dát znova aktivovat vykoupáním na několik hodin či dní??? v roztoku kuch. soli.Co je na tom pravdy nevím,ale anexy a katexy se takto nebo podobným způsobem myslím aktivují.Tudíž nastává otazka-"co se stane s uhlím ve filtru, když si to nějakej akvakutil zasolí v nádrži při léčbě krupice či chovu živorodek" a je línej to z filtru před aplikací vyndat.Teoreticky, pokud by docházelo k znovuzaktivnění reakce, tak by se mělo částečně co je už nasáté v uhlí vylučovat ven.Tak když mi to vysvětlíte, budu rád.Sám to nepoužívám,ale už několik let se mi 2 sáčky hřejou ve skříni od zakoupení filtru. ;-) Díky za reakci.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.04.2007 16:34 Sidonius To Langosh
Díky, Romane, za odkaz. :-)
Ukládám tuto tezi do paměti; jistě bude někdy v budoucnu příležitost se na ni znovu (a možná důkladněji) podívat. Nebo možná i otestovat... ;-)

Každopádně jsem rád, že se tu v družné spolupráci podařilo vyvrátit tradované dogma o riziku jakéhosi samovolného uvolňování dříve adsorbovaných látek z aktivního uhlí zpět do vody. palec
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.04.2007 14:15 langosh Re: Sidonius
Tak už jsem to našel americkecichlidy.akva.cz/… . Nevím, nakolik je to důvěryhodný zdroj, ale jako informace je to určitě zajímavé. Vhledem k tomu, že mé zkušenosti s aktivním uhlím jsou též nulové, nemohu se k tomu vyjádřit nijak fundovaně (vždy mi uhlí zůstane v krabici od filtru).

A k tomu času - to se vezme nějaké průměrně zaneřáděné AQ - šoupne se tam aktivní uhlí a vynásobí se to koeficientem "zvyšujeme prodejnost" a hle jsou tu hned 2-3 týdny životnosti X-) .

Nicméně se asi shodneme, že používání uhlí je vyloženě účelová záležitost, tj. ne zcela vhodné jako běžné filtrační medium...

Roman :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.04.2007 13:37 Sidonius Re: LuXy
"...A za akých podmienok sa absorbované látky začnú vylučovať?..."

O tom, že je rozdíl mezi adsorpcí a apsorpcí, už víte. ;-)
Zkuste si vygooglit pojem "desorpce" a bude vám jasné i to, jak se dají z adsorbentu adsorbované látky uvolnit... :)

(Věřte, že v běžných akvarijních podmínkách to možné není.)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.04.2007 13:30 Sidonius Re: langosh
"...nicméně pro časové omezení jeho využití by hovořil fakt, že údajně zvyšuje pH, alkalitu a NH3/NH4+..."

Zajímavé... Protože jsem NIKDY aktivní uhlí v akváriu nepoužil, (resp. nebyl jsem nucen použít), nemohu z praxe údajné zvýšení pH, alkality a obsahu amoniaku ani potvrdit ani vyvrátit... :-)
Každopádně by nemělo být nemožné - alespoň hrubě orientačně - zkusit uvedené ověřit. ;-)
V podstatě všechny látky jsou více či méně adsorbovatelné; nejlépe pak látky organické a anorganické látky s vyšší molekulovou hmotností. Z toho mi vychází, že výsledky takového případného "měření" nejspíš nebude možné paušalizovat, protože každé akva je souborem unikátních obsahů a poměrů látek, se kterými by aktivní uhlí pracovalo...

Omezení použití aktivního uhlí v závislosti na čase skutečně nevidím jako rozhodující - tím musí být jedině a pouze nasycení adsorbentu. A o něm faktor času rozhoduje minimálně. Mnohem víc záleži podle mne na objemu adsorbentu a objemu adsorbovaných látek. Jinými slovy - čím víc zahnípané akva, tím dřív se aktivní uhlí zaneřádí.

(Na tom, že nehrozí riziko "vrácení" dříve adsorbovaných látek zpět do vody, už jsme se shodli, že? :-) )
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.04.2007 09:48 langosh Re: LuXy
Ona to není až tak ligvistická otázka jako fyzikální ;-) . Já bohužel nejsem fyzik, nicméne, když se podíváte na net, ADSORPCE má být pohlcování kapalné nebo plynné látky povrchovou vrstvou jiné látky; hromadění plynné nebo rozpuštěné látky (adsorbátu) na povrchu jiné látky (adsorbentu) účinkem mezipovrchových přitažlivých sil. ABSORPCE je objemové pohlcování, vstřebávání, zeslabení jedné látky v druhé; zeslabení elektromagnetického záření,zvuku nebo počtu částic při průchodu látkou (dle sovníku cizích slov)... X-)
Roman :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.04.2007 09:33 LuXy Re: langosh
Lingvistická otázka: aký je rozdiel medzi aD a aB :)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.04.2007 09:29 langosh Re: LuXy
Ono právě že nejde o aBsorbci nýbrž aDsorbci ;-)
Roman :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.04.2007 09:28 langosh Re: Sidonius
Zdravím,
nebudu se vyjadřovat k životnosti uhlí v AQ (tady hraje roli poměrně hodně faktorů) ani k rozšířenému názoru, že se škodlivé látky po naplnění jeho kapacity vrací zpět do AQ (dnes již zjevně překonáno), nicméně pro časové omezení jeho využití by hovořil fakt, že údajně zvyšuje pH, alkalitu a NH3/NH4+...(někde jsem to tuším četl X-) )
Roman :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.04.2007 09:17 LuXy Re: Sid
Nechcel som napísať neutralizovanie ale ma nenapadlo slovo absorpcia! :) A za akých podmienok sa absorbované látky začnú vylučovať?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   24.04.2007 19:37 Muž Roman [100] - CichlidyRe: hilsner urquell
No tak aby si z toho měl tady rozum.Filtr nevypínej a na noc už vůbec ne.Je to věc co má šlapat 24h.To že se to zabarví do žluta, může způsobovat rozklad a hnití těch částí co filtr nasál.Po zapnutí se to uvolní do vody.Jinak je to docela dobrej jed pro ryby. ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   24.04.2007 19:24 Sidonius Re: GAGAL
Já už to četl i na "Akvaristovi" a když jsem se ozval, ticho po pěšině...
Holt - někdy se tradují i hlouposti. :-) Třeba špenát a železo. ;-)
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   24.04.2007 19:11 Muž GAGAL [452] - HalančíciRe: Sidonius
Side já to tady psal už mockrát,ale lidé nehledají. :-(
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   24.04.2007 19:08 Sidonius Re: LuXy
LuXy®: "...Uhlie sa používa na "neutralizovanie" liečív a chemikálií, aj to len tak na 2-3 týždne a potom sa to čo pohltilo začne znova vylučovať..."

coze Nezlobte se, ale nemohu tento váš výrok přejít bez komentáře. Nedělejte paniku a něco si o aktivním uhlí přečtěte! :-)

Aktivní uhlí nefunguje na principu neutralizace, (uvozovky jsem nepřehlédl), ale adsorpce. (Neplést , prosím, s absorpcí!) Z toho plyne další...
Časově omezovat účinnost adsorbentu ("2-3 týždne") postrádá reálný základ - rozhodují zcela jiná kritéria.
Výrok: "...potom sa to čo pohltilo začne znova vylučovať..." je nesmysl. :-)
K uvolnění adsorbovaných látek je nutná desorpce, k žádnému samovolnému uvolnění za běžných podmínek dojít nemůže. X-)

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   24.04.2007 11:37 hilsner urquell Re: jg
bude ta náplň ještě použitelná, když jí dneska po asi pěti dnech vyndám? Já se totiž obávám, že další náplně budu shánět dost obtížně
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   24.04.2007 11:29 Muž jg [3] Re: hilsner urquell
treba urcite vybrat, pouziva sa iba na začiatku pri zakladani akva, aby sa voda "vyčistila" od nečistôt a potom samozrejme aj po liečbe aby tie liečiva akt.uhlie zachytilo - a potom ho vybrat preč, lebo ak napr. používaš niejake hnojivo tak zachytava aj tieto vyživne latky z hnojiva
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   24.04.2007 11:10 hilsner urquell Re: LuXy
ajaj! coze v návodu to nebylo... Tak to ho radši vyndám
K tomu filtru byly dvě náhradní náplně, jedna obyč a jedna s uhlím. V návodu bylo akorát jak ten filtr sestavit. Každopádně dík potlesk
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   24.04.2007 10:55 LuXy Re: hilsner urquell
No samozrejme! Uhlie sa používa na "neutralizovanie" liečív a chemikálií, aj to len tak na 2-3 týždne a potom sa to čo pohltilo začne znova vylučovať.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   24.04.2007 10:52 hilsner urquell Re: LuXy
To jako myslíš, že pro uhlí musí být nějaký zvláštní důvod? Já to tam dal jen tak, prostě mi ta náplň přišla pod ruku :)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   24.04.2007 10:42 LuXy Re: hilsner urquell
Vypínať filter na noc je dosť nebezpečné pre ryby a prečo dávaš uhlie?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   24.04.2007 10:39 hilsner urquell – Aktivní uhlí
Ahoj
mám ve svém malém akvárku vnitřní filtr s vyměnitelnou náplní poháněný vzduchovacím motorkem. Jmenuje se to gully- filter a ty náplně jsou taková kolečka a zahrabávají se do dna. Nahoru vede trubice podobná jako u molitanového filtru. Nedávno jsem měnil náplň za náhradní s aktivním uhlím a zežloutla mi voda. Podivné je i to, že jednou se jakoby všechno zase vrátilo k normálu, ale asi po půl dni zežloutla znova(vypínám filtr na noc ). Takže bych se chtěl zeptat, jestli to zabarvení časem zmizí samo a jestli nějak vadí rostlinkám nebo rybičkám. Díky

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.02.2007 22:02 Sidonius Re: memeo
Memeo: "...Zachytává totiž škodlivé látky a zbytky léčiv atd , ale po čase funguje naopak.
Všechny zachycené látky vrací do akvaria..."

To jste zjistil jak? Nešiřte poplašné zprávy a něco si o desorpci nastudujte! :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.02.2007 20:52 memeo Re: Lucik
Aktivní uhlí se má používat pouze po léčbě,nebo instalované chemii.
Zachytává totiž škodlivé látky a zbytky léčiv atd , ale po čase funguje naopak.
Všechny zachycené látky vrací do akvaria.
A když ho chce někdo používat,tak vyměňovat náplně max po měsíci,ale já ho do filtrací NEDOPORUČUJI z už zmiňovaných důvodů..... ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.02.2007 20:37 Lucík – uhli
Ja v tom novym akvarku mam Juwel a byla k tomu uhlikova houba a pisou v navodu ze se ma menit kazdy mesic ted jsem ji vymenila asi po 2 mesicich a neco... a voda je fakt super ale kdyz to ted ctu tak nevim smich
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.02.2007 19:08 Muž []
Co se aktivity uhlí týká, dá se aktivovat po 24h koupeli v solném roztoku, kde regeneruje.
Jinak mám na aktivní uhlí asi tento názor.jelikož to pohlcuje veškerá léčiva, hnojiva a těžké kovy, je to vhodné aplikovat jenom po léčbě, nebo při otravě vody např. mědí.Pro běžnou aplikaci ve filtrech to nedoporučuji.Jednak je to drahé a za druhé vám to zlikviduje drahá akvarijní hnojiva, která tam lijete v tomto případě na nic.Takže záleží opravdu na vás jak budete s financemi hospodařit.Stačí si udělat po aplikaci test na Fe (železo), zapojit filtraci přes uhlí a druhý den test opakovat.Jinak nepopírám absorbční schopnosti tohoto materiálu. ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.02.2007 20:09 Honza Re: Voloďka
Dík za radu. Jinak taky to mam ve Fluvalu 305 a cena originálu je až hrůza. Normálně bych ho tam nedával, ale když to bylo do nově založeného akva tak budiž.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.02.2007 18:36 Žena Voloďka [59] - TetryRe: MILAN
To není možný 230Kč coze Zkus mi napsat příští týden a já zkusím vyfotit tu krabičku aktivního uhlí. Třeba máš něco jinačího-nebo ve větším množství ne??? hmm
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.02.2007 17:42 MILAN Re: Voloďka
Aktivní uhlí dávám po nemoci. Krásně vyčistí vodu. Mně vydrží ve fluvalu tak měsíc. Cena 1 sáčku je kolem 230 Kč. Bral bych, kdyby u nás v Č.B. stálo také 23 - 65 Kč.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.02.2007 15:36 Žena Voloďka [59] - TetryRe: Honza
Půl roku mi řekla, jak prodavačka, tak dalších 5lidí. Já to vyměňuji taky tak ahoj
Co mě ale ještě ohledně toho uhlí "rozesmálo", tak byla pořizovací cena. V jednom krámku stálo uhlí (od značky Resun 150g) 23Kč a když jsem popošla tak o 500m, tak stálo 65Kč (úplně to stejné). Je lepší si obhlídnout dobře krámky a pak něco koupit. Mě už se to dostkrát vyplatilo a ušetřila jsem spousty peněz.
Přímo v balčku se píše: Jeho nevýhodou je, že rychle ztrácí absorbční schopnost (cca po 24h filtrování).
Tak si vyber :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.02.2007 15:16 pansuu Re: Honza
Dneska jsem kupoval novou dávku akt. uhlí a prodavač mi říkal 14 dnů a potom vyndat. A dalších 14 dnů vynechat. Pokaždý, když mi něco říká, mám pocit že ví o čem mluví. Takže mu zatím důvěřuju.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.02.2007 14:41 Honza – Aktivní uhlí
Měl bych dotaz ohledně aktivního uhlí ve filtru. V návodu jsem četl, že se tam nemá nechávat delší dobu než je jeho životnost, ale to je jak asi dlouho?? Zakládal jsem nové (větší :-D ) akvárium. Je tam cca 14 dni. Takže ještě nechat nebo už ven, aby se tam něco nezačalo z něho uvolňovat. Díky

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.12.2006 22:17 Logmann Re: maliman
ja tam mám uhlí pořád a obměňuji ho při čištění filtru a voda,kytky i rostliny jsou v pohodě....tak nevím no

+ Přidat reakci


Přejít na předchozí
Přejít na další

1 ...... ...... [9] 10

Zpět na obsah sekce Voda, přípravky na úpravu a testy • Zobrazeno 5964x

Máte připomínku nebo nápad? Napište nám vzkaz do redakce nebo s námi diskutujte.
© RYBICKY.NET - https://rybicky.net/forum/2135-aktivni-uhli?od=401